Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2009., 20:59   #61
Slažem se s docom da kardiolozi znaju svašta napisati. A ipak, kad čovjek donese UZV nalaz kao i onaj koronarografije moraš mu vjerovati u planiranju operacije.
U ovoj raspravi pomoglo bi nam kad bi se napisao cijeli nalaz i jednog i drugog ( ante, pa ima UZV ). Moja pretpostavka je da je napisano ono najvažnije u zaključku nalaza gdje postoji patologija s tim da bi bilo zaista dobro napisati i stanje prohodnosti koronarnih krvnih žila odnosno postoji li u anamnezi koronarna bolest.
Meni starost od 63 godine i značajno uvećanje lijevog atrija uz prolaps oba mitralna listića djeluje sasvim uvjerljiva indikacija za zamjenu zaliska. 63 su godine koje baš ne pribrajam čak ni u srednju životnu dob iako naravno nije duboka starost. Osobno ne vidim da bi itko od kirurga u nas sa navedenim podacima išao raditi plastiku zaliska. Tako da i moja sugestija ide u pravcu da se operira tamo gdje će prije doći na red a za zahvat gdje će zalistak biti promijenjen.
Trajna medikacija je uzimanje Marivarina uz kontrolu PV-a i nije nešto preteško što čovjeka neznam kako opterećuje i mislim da je to nešto sasvim prihvatljivo u odnosnu na benefit od promjene zaliska.
Naravno, ponovno naglašavam da najbolji sud o stanju ima ipak kirurg koji bolesnika liječi odnosno planira operaciju.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2009., 23:47   #62
Hvala svima koji su se ukljucili, jer sam osjecaj da covjek nije potpuno izgubljen u neznanju i da ima divnih ljudi koju daju svoje misljenje/savjete (a znaju o cemu govore) u velikoj mjeri olaksava.

Prepisati cu cijeli nalaz koronarografije (nadam se da ce dati potpuniji uvid):
Lijeva ventrikulografija: hipokineticka stijekna anteroapikalnog dijela nesto uvecanog lijevog vertikula s vec formiranim aneurizme apikalno. MR III angiostupnja. EF 50%.
Lijeva i desna koronarna arterija: bez signifikantinih promjena
Zaključak: MR III stupnja, Ef jos uvijek ocuvana, aneurizma lijevog ventrikula apikalno s vjerojatno rekanaliziranom LAD. Za KKK.
Nalaz je iz ozujka 2008.

UZV je iz prosle godine a u travnju ide na novi.

Ne znam da li je bitno, ali spomenut cu da mama ne pusi, ne pije, zdravo se hrani, 165/60 kg, a u zadnje vrijeme je nekako sve nemocnija (stalan umor, nedostatak zraka, vrtoglavica, slabost, preznojavanje, gotovo da ne moze niti u duzu setnju...) i u zadnjim mjesecima je iznimno nervozna i nekako sve depresivna (npr. nikada je nisam prije vidjela da place a danas je to gotovo svakodnevna pojava). A naravno sto je nervoznija to se losije osjeca...
sidonija2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 02:28   #63
Eto, kako i rekoh, nalaz zbrda-zdola (koronarke bez promjena, a "vjerojatno" rekanalizirana LAD ). Mislim da prepoznajem rukopis....

Aneurizmu bi isto trebalo vidjeti...
EF ipak nije toliko niska da bi isključio mogućnost benefita od popravka zaliska. Ali uz sve ove simptome i subjektivni osjećaj pacijentice, koja je vjerojatno u fazi: "operirajte me bilo na koji način, samo da znam na čemu sam.." možda stav o čim ranijoj operaciji i nije tako loš, makar i sa zamjenom zaliska. Bar razmotrite biološku protezu, pa da se ukine antikoagulantna terapija ako nema fibrilacije ili ako ta aneurizma nije prevelika.
__________________
Mi smo stabilizaciju prihvatili-to nam je svetinja
doc_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 10:20   #64
Quote:
doc_1 kaže: Pogledaj post
Eto, kako i rekoh, nalaz zbrda-zdola (koronarke bez promjena, a "vjerojatno" rekanalizirana LAD ). Mislim da prepoznajem rukopis....
....valjda gledo čo`ek u kavu pa zna....začepila se LAD, pa se napravila aneurizma, pa se opet odčepila po milosti božjoj a ni traga opstrukciji....anginoznih simptoma nigdje nikad pa ni u anamnezi........kraljevi....
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 10:28   #65
A najgore je što njima kad tako nešto nabajaju uopće nije neugodno, dapače.
Još ti ispadneš svakakav kad pitaš kako je to moguće. Da ne govorim kad počneš pitati prava pitanja tipa: zašto niste napravili ovo ili ono (a što ti treba rutinski ili kod nekog specifičnog pacijenta)?
Gledaju te jesi ozbiljan, pa onako šeretski.."ma daj nemoj zaje....".
I šta ćeš onda, primi pacijenta pa ga dodatno obrađuj za sve što oni nisu, ili su propustili učiniti, a treba za tako diferentnog pacijenta kao npr. ova gospođa
__________________
Mi smo stabilizaciju prihvatili-to nam je svetinja
doc_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 10:35   #66
Da, čak i ozbiljno mislim da se takav stav i uči u jednom dijelu kardiološke specijalizacije...jer svi su više-manje isti...shema je to i to, možda i to...i fućkaj si ti bolesniče ako ti to ne treba ili ti treba još nešto drugo....jednostavno nisi u shemi....
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 11:45   #67
Quote:
trebor kaže: Pogledaj post
shema je to i to, možda i to...i fućkaj si ti bolesniče ako ti to ne treba ili ti treba još nešto drugo....jednostavno nisi u shemi....
Upravo tako. Čim je pacijent za operaciju prestaje njihov interes za istoga. Osim ako je u nekoj studiji, a i tada rade samo što im za studiju treba (al bar vide pacijenta).
A ako ljudi čekaju na operaciju kao gospođa ova...onda jao njima, eventualno ih se naruči na nekakvu kontrolu, najčešće ih vide ako ih se zaprimi preko hitne. A i tada nemoraju nužno baš svom ordinarijusu sletiti i preuzme ih novi kardiolog i sve ispočetka sa novim idejama....
__________________
Mi smo stabilizaciju prihvatili-to nam je svetinja
doc_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 01:45   #68
Ispričavam se na obnavljanju teme, ali imam stvarno bitno pitanje, pa ako bi mi itko mogao odgovoriti, bila bih jako zahvalna.

Naime, bratova baka (polubrat) je imala prije tjedan dana infarkt koji je prouzročio edem pluća. Žena ima 80 godina i već 25 godina ima dijabetes i anginu pectoris, i samim time i dosta slabo srce. I sad, edem + infarkt su prouzročili još jače slabljenje srca. Čini se da je jedino rješenje ugradnja premosnice, a veliki je problem što bi prije trebali propuhivati žile, a ni to ne znaju gdje jer su žile jako "začepljene". Inače žena izgleda ok, ponaša se super, vrlo je optimistična, samo ima problema pri bilo kakvom tjelesnom naprezanju pa su joj naredili strogo mirovanje.
Iskreno, zbog njezinog sveopćeg stanja, ne znam koliko je pametno operirati, ako još može poživjeti određeno vrijeme bez operacije, sa strogim mirovanjem, točnije krevet - kupaona. Može li mi itko molim vas iznijeti svoje, po mogućnosti, stručno mišljenje, što je u ovakvom slučaju najoptimalnije napraviti?

Unaprijed hvala.
__________________
Čekaj me i ja ću doći, samo me čekaj dugo. Čekaj me i kad žute kiše noći ispune tugom...
Nicole_Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 09:51   #69
prolaps srčanih zalistaka

34 godine,dijagnoza slijedeća:

prolaps trikuspidalnog zalistka TI +2/+3, slabije pokretan septalni kuspis, minimalni prolaps prednjeg listića mitralnog zalistka, granična desna klijetka, ostali nalaz uredan.


ima li itko sa sličnom dijagnozom, kakve su vam tegobe i da li je itko operirao zalistke ?

i kakve su uopće prognoze kod ovakvih stanja ?
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 15:03   #70
niko?
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 16:20   #71
Quote:
lana74 kaže: Pogledaj post
34 godine,dijagnoza slijedeća:

prolaps trikuspidalnog zalistka TI +2/+3, slabije pokretan septalni kuspis, minimalni prolaps prednjeg listića mitralnog zalistka, granična desna klijetka, ostali nalaz uredan.


ima li itko sa sličnom dijagnozom, kakve su vam tegobe i da li je itko operirao zalistke ?

i kakve su uopće prognoze kod ovakvih stanja ?

Potrebno mi je malo više podataka da bih ti odgovorio. Kakva je klinička slika, koji su simptomi, zašto je osoba uopće radila UZV srca? Boluje li ili je preboljela neke druge ozbiljnije bolesti?
Zeleni ninja is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 16:27   #72
desetak godina pod povremenom kontrolom kardiologa zbog palpitacija. ehokardiografski se u početku opisuje prolaps mitralnog, potom i trikuspidalnog zaliska uz hemodinamski beznačajnu MI, blagu najviše angio +2 TI (1996 g i 1999 godine) a ehokardiogram iz 2008 opsiuje TI angio +2/+3, uslijed slabije pokretnog septalnog kuspisa i početnu diletaciju desne klijetke. ostali nalaz primjeren.
nije bila teže bolesna, nižeg arterijskog tlaka, jedna trudnoča uredna. srce euritam, fr.80/min, tonovi jasni, tihi holosistolički 2/6 šum najglasniji nad trikuspidalnim ušćem i Erbom, ne čuje se cijepanje II tona u inspiriju. RR 120/80. okrajine uredne art. pulzacije, nema edema.
EKG: sinus ritam, fr, 79/min, horizontalna el.os, intraaterijske smetnje provođenja, rSr u D3, avF ut neg T.

zanimaju me prognoze ovakvih stanja, i što očekivati u budučnosti
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 16:32   #73
Kako tolerira napor?

Jel osoba visoka i mršava?
Zeleni ninja is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 20:15   #74
Quote:
Zeleni ninja kaže: Pogledaj post
Kako tolerira napor?

Jel osoba visoka i mršava?

da visoka je i mršava. relativno dobro podnosi napor. ergometrija i holter koji su rađeni prije par godina(2000) su ok.
ergometrija: uredan nalaz opterečenja. kardioresoiracijska sposobnost visoka,test konorarne rezerve negativan. bez poremečaja ritma.
holter: temeljni ritam bio sinusni. prosječne frekvencije 74 min, najniže 46/min u 02:30 a najviše 125/min u 11:00. ektopična aktivnost klijetki nije zabilježena. ona pretklijetki se sastojala od 59 AES. pomaka ST spojnice nije bilo.

ono što me zabrinjava je slijedeće:
veličina desnog vertikula 1996 g je bila 2,3 (u granicama je od 0,7-2,6)
1999 g je bila 2,5
2008 g je bila 2,7
ostale dimenzije su uredne te je odlična kontroktilnost stijenki u 2-D

ehokardiogram 2008 glasi ovako:
-lijeva klijetka primjerenih dimenzija, uredne debljine stijenki
-održana kontraktilnost lijeve klijetke uz EF 82%
-bez regionalnih ispada kontraktilnosti
-mitralni zalistak blago pojačanih odjeka, blagi prolaps prednjeg listića, ninimalna angio +1 mitralna insuficjencija
-dijastolički protok ukazuje za dob primjerenu dijastoličku funkciju
-aorta primjerene širine, trivelarni zalistak uredne separacije i koaptacije,
doplerom uredan protok
-granična desna klijetka (2,7 cm) nema znakova opterećenja,
trikuspidalna insuficijencija angio +2/+3 stupnja, mlaz se spušta koso od septuma (ograničeno pokretljiv septalni kuspis) prema slobodnoj stijenci desnog atrija
-plumonalni protok uredan, nema indirektnih znakova plučne hipertenzije
-nema znakova perikardijalnog izlijeva, niti intrakardijalnih masa

Zadnje uređivanje lana74 : 15.04.2009. at 20:34.
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 20:57   #75
Ne mogu biti siguran 100%, ali moglo bi se raditi o Marfanovom sindromu.
Tu ti piše nešto o tome.
http://www.stetoskop.info/Marfanov-s...7-sickness.htm
(Nisam našao adekvatnu stranicu na hrvatskom)
Zeleni ninja is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 22:11   #76
ha, teško je reći bilo što bez točnog nalaza. Vjerujem da su kolege kardiolozi imali namjeru "propuhivati" žile, ali se radi ili začepljenjima koje nemogu proći ili su tanke, difuzno promijenjene "dijabetičke" žile gdje su njihovi slavni zahvati osuđeni na neslavan završetak Pitanje je kakva je sad funkcija srca i jesu li dovoljni samo bypassi

ne manje bitno je i ono što se zove "eyeballing" odnosno procjena vitalnosti same pacijentice (jel' izgleda kao da bi podnijela operaciju. Neznanstveno, ali često precizno).
Nije neobično danas, čak i kod nas da se operiraju ljudi u toj dobi i da imaju dobru kvalitetu života iza toga.
Nešto je nepovoljnija činjenica da se kod tako starih ljudi nešto češće komplikacije, a često i ozbiljnije i poslije operacije ih "gurnu preko ruba".
__________________
Mi smo stabilizaciju prihvatili-to nam je svetinja
doc_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2009., 01:34   #77
Kad vec pomenuste Marfanov sindrom... Vec neko vreme sam prilicno sigurna da ga imam (blazu formu) pa me interesuje na koji se nacin to moze znati sa sigurnoscu? Ni jednom doktoru ta dijagnoza nije pala na pamet iako imam dosta simptoma, a kako sam procitala za opasnost od pucanja aorte zabrinula sam se.
munchy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2009., 09:50   #78
Quote:
Zeleni ninja kaže: Pogledaj post
Ne mogu biti siguran 100%, ali moglo bi se raditi o Marfanovom sindromu.
Tu ti piše nešto o tome.
http://www.stetoskop.info/Marfanov-s...7-sickness.htm
(Nisam našao adekvatnu stranicu na hrvatskom)
ipak se nadam da se ne radi o gore navedenom. vidim da ovu bolest karakterizira iznimno veliki rast. u ovom slučaju radi se o visini 1,74 cm za žensku osobu.
inače me zanima kakve su prognoze i kad je potrebna operacija srčanih zalistaka kod ovakvih dijagnoza
hvala na odgovoru
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2009., 09:52   #79
Quote:
munchy kaže: Pogledaj post
Kad vec pomenuste Marfanov sindrom... Vec neko vreme sam prilicno sigurna da ga imam (blazu formu) pa me interesuje na koji se nacin to moze znati sa sigurnoscu? Ni jednom doktoru ta dijagnoza nije pala na pamet iako imam dosta simptoma, a kako sam procitala za opasnost od pucanja aorte zabrinula sam se.

kakvi su ti simptomi i kakve su ti tegobe...aj napiši malo više o ovoj bolesti...vidim da si upućena.
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2009., 13:12   #80
Quote:
lana74 kaže: Pogledaj post
ipak se nadam da se ne radi o gore navedenom. vidim da ovu bolest karakterizira iznimno veliki rast. u ovom slučaju radi se o visini 1,74 cm za žensku osobu.
inače me zanima kakve su prognoze i kad je potrebna operacija srčanih zalistaka kod ovakvih dijagnoza
hvala na odgovoru
ne mora nuzno biti jako visoka. uostalom, nije li za zenu 1,74 relativno visoko?

@ munchy - procheckiraj ovo: http://www.marfan.org/marfan/2319/Diagnosis
__________________
How do vaccines cause autism?
Bat Kol is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:34.