Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2013., 16:25   #1561
Quote:
zac1608 kaže: Pogledaj post
Da, i u svemu tome napisati kilometarski interni akt nije problem, nego je problem u tome sto niti u Zakonu niti u pravilniku nema vrste dokumenta.
Ja sam svojima na vp racune stavio BB-PPDVD-NM (Broj-PoslovnaJedinicaDVrstaDokumenta-BrojNaplatnogMjesta). Slovo D = Delimiter VD = vrsta dokumenta (2 znaka 00..99) i to sam stavio iznad mog kljuca da bi dokument i formalno bio po zakonu.
FISKALNI BROJ: 1-1D01-1 (Font 9)
Račun Otpremnica br. 2013(godina)-01(vrsta dok)-1(sifra skladista)-1(redni broj) (Font 14).
U Zakonu, ili nekom od službenih tumačenja, piše da račun smije imati i druge oznake osim onih koje su propisane, tj. Zakon propisuje minimum, a ti možeš slobodno imati svoje šifre, dodatne brojače, kodove, oznake, napomene, numeracije, šeme označavanja.... To znači da novi račun može imati sve kao i stari račun (pa i broj računa oblika 008348/2013), ali mu moraš dodati fiskalni broj (koji onda nema vodeče nule u broju računa), oznaku operatera, vrijeme, jir i zki.
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 16:40   #1562
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
To znači da novi račun može imati sve kao i stari račun (pa i broj računa oblika 008348/2013)
Upravo tako imaju npr. Konzum i Lidl. Oni na računu imaju i nove i stare brojeve računa. Nove fiskalne brojeve zovu "broj računa", stare nekako drugačije (oznaka računa i sl.).
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 17:46   #1563
Pa imamo i mi tako kao lidl i konzum i još neki (ali to nije riješenje problema jer su fiskalni broj proglasili brojem računa, nigdje u zakonu osim u tehničkoj dokumentaciji ga ne zovu Fiskalni broj i to za polje u xml datoteci)
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 17:53   #1564
Ako može mala pomoć...mali trgovac koji je do sada radio na paragonce...odakle je najpametnije/najbezbolnije krenuti?
Zbog same fiskalizacije prelazim na elektronski račun, za software imam ponudu (maloprodaja, POS i fiskalizacija moduli), treba uzeti POS printer...prvo u FINU po certifikat?
Pomagajte pobogu, hvata me panika
Ax-AlO is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 17:58   #1565
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
U Zakonu, ili nekom od službenih tumačenja, piše da račun smije imati i druge oznake osim onih koje su propisane, tj. Zakon propisuje minimum, a ti možeš slobodno imati svoje šifre, dodatne brojače, kodove, oznake, napomene, numeracije, šeme označavanja.... To znači da novi račun može imati sve kao i stari račun (pa i broj računa oblika 008348/2013), ali mu moraš dodati fiskalni broj (koji onda nema vodeče nule u broju računa), oznaku operatera, vrijeme, jir i zki.
To je jasno, ali opet se vracamo na pocetak: Gdje je u zakonu vrsta dokumenta ? Kako to "poslovni prostor" ili "naplatno mjesto" mogu biti vrsta dokumenta ? Netko je gadno pobrkao loncice. Raznorazna "misljenja" o dodavanju vrste dokumenta u PP ili NM su "nije majka klela sina sto je kockao nego sto se vadio".
Ovdje su svi polozili ispit osim zakonodavca. Dakle IT bransa i porezni obveznici su prosli s pozitivnom ocjenom a zakonodavac je pao na godinu.
Dovoljno je bilo uciniti sto smo kao struka sugerirali i ne bi bilo ovoliko problema (a bilo je sasvim dovoljno vremena da to ucine).
Evo primjera: imas 10 vp skladista, Split,Zagreb,Osijek,Rijeka itd itd. Na svakom skladistu koristis 4 vrste dokumenta i to:
Racun-Otpremnica (odma skida robu s lagera i ide u IRA), Racun (fakturira izdane otpremnice koje su vec skinule robu s lagera i ide u IRA), Povrat robe kupca (vraca robu na lager i ide u IRA), Knjizna obavijest (odobrenje) - kupcu za ostvareni promet ili whatever - ide u IRA.
Sada trebas dodati u interni akt 10x4 oznaka PP i svih kombinacija i pod svaku upisati oznake operatera naplatna mjesta itd.

Da su slusali struku:
1.U zakon dodati BB-VD-PP-NM (VD=Vrsta dokumenta), to dodati i u tehnicku specifikaciju za slanje na fiskalizaciju onih racuna koji se fiskaliziraju.Mada ako cemo mak na konac trebalo je dodati i godinu,ali postoji datum izdavanja, pa ajde, ali dogodine na doceku nove godine ugostitelji moraju u 00:00 zakljuciti blagajne i zapoceti novi obracun inace su totalno van zakona.
2.U interni akt propisati koje se vrste dokumenta koriste.
3.Navesti tih 10 skladista i oznake operatera po svakom od njih.

Dakle izbjeglo bi se:
a)Nepotrebni kilometarski interni aktovi.
b)Gubljenja vremena i zivaca po forumima, pisanja e-mailova u poreznu (na koje NIKAD NITKO nije dobio odgovor), zvanja 0800 itd itd.
c)Da jos uvijek nitko nista nezna.

Znam da smo svi u ovoj nogometni strucnjaci, super ekonomisti,yebaci itd, ali neka netko iz P.U argumentirano dokaze da smo mi (IT struka) u krivu s ovim zahtjevom, odmah sutra cu u svim dnevnim novinama platiti naslovnicu s isprikom navedenoj gospodi.
zac1608 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 18:13   #1566
Quote:
PoslovniProgram kaže: Pogledaj post
Ako bas ne zelim koristiti printer preko windows drivera, ja takve situacije rjesavam tako da si preko mreze "preusmjerim" printer na LPT1 port
hvala Tebi i hvala svima ostalima na pomoći. U međuvremenu sam nešto skockao (sinoć odlupetao manual sa sekvencama ),pa ga ipak neću kačiti na mrežu.

@bibi, znam da je trebalo ići na hardverske teme,ali kako mi gugl nije izbacio ništa relevantno,rekoh sebi,a gdje ćeš nego na fiskalizaciju.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 18:23   #1567
Quote:
zac1608 kaže: Pogledaj post
Znam da smo svi u ovoj nogometni strucnjaci, super ekonomisti,yebaci itd, ali neka netko iz P.U argumentirano dokaze da smo mi (IT struka) u krivu s ovim zahtjevom, odmah sutra cu u svim dnevnim novinama platiti naslovnicu s isprikom navedenoj gospodi.
Nek zahvali Porezna Bogu i nebesima da ima programerski lobi u pozadini fiskalizacije,jer ja sam za 90% problema umaltretirao te ljude (koristim prigodu da im se svima ovdje zahvalim),a od porezne još čekam odgovore na mejlove poslane prije mjesec i više dana. Meni se čini da je HR administraciji jedini i najvažniji zadatak da iskompliciraju ljudima život sa zakonima i primjenom istih u praksi, kao da je HR zemlja sa 90% akademika,koji jedva čekaju da im netko zada logički problem,a ne balkanska vukoiebina sa 90% polupismenih. Pretpostavljam da se tu radi o pokazivanju i dokazivanju moći po sistemu "iebat ćemo vas jer možemo,jer smo bogom dani".
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 18:27   #1568
Quote:
zac1608 kaže: Pogledaj post
Da su slusali struku:
1.U zakon dodati BB-VD-PP-NM (VD=Vrsta dokumenta), to dodati i u tehnicku specifikaciju za slanje na fiskalizaciju onih racuna koji se fiskaliziraju.Mada ako cemo mak na konac trebalo je dodati i godinu,ali postoji datum izdavanja, pa ajde, ali dogodine na doceku nove godine ugostitelji moraju u 00:00 zakljuciti blagajne i zapoceti novi obracun inace su totalno van zakona.
2.U interni akt propisati koje se vrste dokumenta koriste.
3.Navesti tih 10 skladista i oznake operatera po svakom od njih.
Ja stvarno ne kužim u čemu je problem. Sada u internom aktu navedeš 10 skladišta, operatere i vrste dokumenta koje kodiraš sa brojem naplatnog uređaja, a u ovome što ti predlažeš bi trebao navesti također 10 istih skladišta, iste operatere i iste vrste dokumenata koji se ne bi kodirali oznakom koja se zove "broj naplatnog uređaja" nego "oznaka vrste dokumenta". U čemu je poanta?
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 20:33   #1569
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Ja stvarno ne kužim u čemu je problem. Sada u internom aktu navedeš 10 skladišta, operatere i vrste dokumenta koje kodiraš sa brojem naplatnog uređaja, a u ovome što ti predlažeš bi trebao navesti također 10 istih skladišta, iste operatere i iste vrste dokumenata koji se ne bi kodirali oznakom koja se zove "broj naplatnog uređaja" nego "oznaka vrste dokumenta". U čemu je poanta?
U tome sto to nigdje ne pise (sluzbeno !).To je tvoje misljenje (i tvojih istomisljenika), a ono je moje (i mojih istomisljenika),ali nijedno nije 100% sigurno jer takve kombinacije se ne spominju niti u Zakonu niti u pravilniku.
Neznam kako tebi zvuci, ali recimo meni "Naplatno mjesto" zvuci kao mjesto gdje se nesto naplacuje , dakle prevedeno na razumljiviji jezik: blagajna.
Pa ako smo vec morali staviti "Novčanice" a ne "Gotovina", zasto nisu precizno napisali i ovaj dio ?
Ono sto ja zelim jest precizno i kvalitetno napisan Zakon svima jasan i nedvosmislen, zelim odraditi svoj dio posla bez zvanja porezne uprave, trazenja objasnjenja, misljenja i ostalih glupostiju, bez bauljanja po forumima, slanja mailova u poreznu (na koje nema odgovora) itd itd.
I konacno poanta je ovo sto pise ispod (onako off topic ... o cijeloj vladi i onoj prije):
Stara izreka kaze: Sto puta mjeri, jedanput sijeci. Oni prije nit su mjerili nit su sjekli, ovi mjere odokativno i odmah sjeku satarom.
zac1608 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 23:05   #1570
Sad sam stigo iz birtije nakon kuglanja i slušam dva knjigovođe koji razgovaraju u vezi fiskalizacije (imali su neki sastanak u valjda udruzi knjig.radnika). Galamili su kraj mene sva tri piva koja sam popio. Uglavnom mi treba vaše stručno mišljenje tko je tu pravu.

Osoba A tvrdi sa svi obveznici fiskalizacije moraju od 01.01.13 prilagoditi izgled računa u skladu sa zakonom. Znači broj računa: 1/pj1/1, 2/pj1/1, itd. Mora pisati vrijeme izdavanja, operater i način plaćanja: novčanice, kartice, ček, transakcijski račun ili ostalo. Treba imati interni akt o numeriranju računa i odluku o blagajničkom maksimumu. I sve to od 01.01.13 bez obzira što maloprodaja (trgovac) mora slati račune u poreznu tek od 01.04.13. I tek onda će imati i JIR i ZKI.

Osoba B tvrdi da do 01.04.13. može kao i do 31.12.12. a tek od 01.04.13. mora ispoštovati sve ove zahtjeve po zakonu.

Ja mislim da je osoba A u pravu. A vi?

OT: i opet sam u pekari kupio djetetu burek i coca colu s 10% PDV!
BlindDog is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 23:24   #1571
Quote:
zac1608 kaže: Pogledaj post
U tome sto to nigdje ne pise (sluzbeno !).To je tvoje misljenje (i tvojih istomisljenika), a ono je moje (i mojih istomisljenika),ali nijedno nije 100% sigurno jer takve kombinacije se ne spominju niti u Zakonu niti u pravilniku.
Od devedesetih godine do danas se izgled računa propisuje u više zakona (koji vrijede i danas) i niti jedan nije dovoljno jasan i precizan da bi čitajući ga mogao dobiti nedvosmislen odgovor na bilo koje konkretno pitanje.

Quote:
zac1608 kaže: Pogledaj post
Neznam kako tebi zvuci, ali recimo meni "Naplatno mjesto" zvuci kao mjesto gdje se nesto naplacuje , dakle prevedeno na razumljiviji jezik: blagajna.
Pa ako smo vec morali staviti "Novčanice" a ne "Gotovina", zasto nisu precizno napisali i ovaj dio ?
Zakonom nije definirano šta bi "oznaka naplatnog uređaja" trebala biti, a to znači da "oznaka naplatnog uređaja" može biti smajlić ili šmrklja iz nosa. Napravi onako kako rade i drugi i nadaj se sretnom ishodu.

Kod nas postoji bezbroj zakonskih nebuloza za koje vjerojatno ni ne znaš, a ovo je samo jedna od njih. Npr. svaki d.o.o. bi trebao imati neku Knjigu vlasničkih udjela. To je knjiga u kojoj na prvoj stranici i u prvom redu piše da si ti vlasnik svoje firme. Kazna za neimanje te knjige je 50000 kn.

U Zakonu o trgovačkim društvima, članak 21. kaže da bi na računu trebalo pisati kod kojeg trgovačkog suda je firma osnovana i koliki je temeljni kapital firme. Da li to imaš na svom računu? Ako nemaš, kazna je do 50000 kn.

Znači, nemoj čitati zakone nego zamisli da si u vojsci - kako drugi rade, tako radi i ti. A to da smo mi jedno jadno i neuređeno društvo nije nikakva tajna i nemaš se tome šta čuditi.
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 00:01   #1572
Quote:
Onur Aksal kaže: Pogledaj post
Ako može mala pomoć...mali trgovac koji je do sada radio na paragonce...odakle je najpametnije/najbezbolnije krenuti?
Zbog same fiskalizacije prelazim na elektronski račun, za software imam ponudu (maloprodaja, POS i fiskalizacija moduli), treba uzeti POS printer...prvo u FINU po certifikat?
Pomagajte pobogu, hvata me panika
u Finu po certifikat svakako.

Drugo je pitanje - koliko "mali" trgovac, koliko imaš artikala, želiš li voditi skladište ili ti samo treba blagajna koja će registrirati prodaju i slati podatke o tome knjigovođi, koliko imaš mjesta u prodajnom prostoru itd itd.....

Puno je ponuda na tržištu, različitih mogućnosti a i različitih cijena
asteriks is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 00:37   #1573
Quote:
kustous kaže: Pogledaj post
Quote:Žao mi je što se opet ponavljam, ali člankom 104.točka 6. i 7 Pravilnika o PDV-u koji se primjenjuje od 01.01.2013. propisano je da se pri prodaji na otvorenim prostorima ne moraju ispostavljati računi.

6) Računi iz stavka 4. ovoga članka ne moraju se ispostavljati ako se pretežni dio vrijednosti (preko 50%) isporuka prodajnog mjesta u prethodnoj kalendarskoj godini odnosi na maloprodaju dnevnog tiska, duhana i duhanskih prerađevina, lutrije, športske prognoze, lota, velda, maraka i drugih poštanskih vrijednosnica, kao ni pri prodaji na tržnicama i otvorenim prostorima. Poduzetnici koji počinju poslovati tijekom godine, utvrđuju uvjete iz ovoga stavka na temelju očekivanog odnosa vrijednosti isporuka.
Oči su mi iscurile, ali nigdje sličnog osim ovog gore nisam našla na temi - znači, ukoliko obrt ostvaruje preko 80% prometa prodajom dnevnog tiska, duhanskih proizvoda, bonova i sl. nije dužan imati fiskalnu kasu?

Je l zna netko neki služebni mail od ministarstva ili porezne gdje to mogu pitati?
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 00:47   #1574
Piše u Pravilniku o PDV-u da tada ne moraš izdavati račun, a ako nema računa, nema se što fiskalizirati.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 01:00   #1575
Quote:
BlindDog kaže: Pogledaj post
Sad sam stigo iz birtije nakon kuglanja i slušam dva knjigovođe koji razgovaraju u vezi fiskalizacije (imali su neki sastanak u valjda udruzi knjig.radnika). Galamili su kraj mene sva tri piva koja sam popio. Uglavnom mi treba vaše stručno mišljenje tko je tu pravu.

Osoba A tvrdi sa svi obveznici fiskalizacije moraju od 01.01.13 prilagoditi izgled računa u skladu sa zakonom. Znači broj računa: 1/pj1/1, 2/pj1/1, itd. Mora pisati vrijeme izdavanja, operater i način plaćanja: novčanice, kartice, ček, transakcijski račun ili ostalo. Treba imati interni akt o numeriranju računa i odluku o blagajničkom maksimumu. I sve to od 01.01.13 bez obzira što maloprodaja (trgovac) mora slati račune u poreznu tek od 01.04.13. I tek onda će imati i JIR i ZKI.

Osoba B tvrdi da do 01.04.13. može kao i do 31.12.12. a tek od 01.04.13. mora ispoštovati sve ove zahtjeve po zakonu.

Ja mislim da je osoba A u pravu. A vi?

OT: i opet sam u pekari kupio djetetu burek i coca colu s 10% PDV!

ja mislim da interni akt treba donijeti s 1.1. ali sve ostalo s 1.4.
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 08:07   #1576
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
U Zakonu o trgovačkim društvima, članak 21. kaže da bi na računu trebalo pisati kod kojeg trgovačkog suda je firma osnovana i koliki je temeljni kapital firme. Da li to imaš na svom računu? Ako nemaš, kazna je do 50000 kn.
Imam. Zasto mislis da nemam ? Zaboravio si da i clanovi uprave moraju biti na tom istom racunu.

Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Znači, nemoj čitati zakone nego zamisli da si u vojsci - kako drugi rade, tako radi i ti. A to da smo mi jedno jadno i neuređeno društvo nije nikakva tajna i nemaš se tome šta čuditi.
Tako i radim ali usput se i bunim jer imam pravo na to. Tu smo di jesmo upravo radi razmisljanja "ne talasaj", a koje ti upravo propagiras.
zac1608 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 11:27   #1577
Quote:
BlindDog kaže: Pogledaj post

OT: i opet sam u pekari kupio djetetu burek i coca colu s 10% PDV!
pekar je zabrijao da je ugostitelj
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 18:10   #1578
Quote:
zac1608 kaže: Pogledaj post
U tome sto to nigdje ne pise (sluzbeno !).To je tvoje misljenje (i tvojih istomisljenika), a ono je moje (i mojih istomisljenika),ali nijedno nije 100% sigurno jer takve kombinacije se ne spominju niti u Zakonu niti u pravilniku.
Neznam kako tebi zvuci, ali recimo meni "Naplatno mjesto" zvuci kao mjesto gdje se nesto naplacuje , dakle prevedeno na razumljiviji jezik: blagajna.
Pa ako smo vec morali staviti "Novčanice" a ne "Gotovina", zasto nisu precizno napisali i ovaj dio ?
Ono sto ja zelim jest precizno i kvalitetno napisan Zakon svima jasan i nedvosmislen, zelim odraditi svoj dio posla bez zvanja porezne uprave, trazenja objasnjenja, misljenja i ostalih glupostiju, bez bauljanja po forumima, slanja mailova u poreznu (na koje nema odgovora) itd itd.
I konacno poanta je ovo sto pise ispod (onako off topic ... o cijeloj vladi i onoj prije):
Stara izreka kaze: Sto puta mjeri, jedanput sijeci. Oni prije nit su mjerili nit su sjekli, ovi mjere odokativno i odmah sjeku satarom.
Odlična primjedba! Zakonodavac je koristio potpuno nejasne termine. Pa čak i pod termin naplatnog uređaja spada i nešto što naplatni uređaj nije, primjerice, računalo u kojem veleprodaja kreira svoje račune (ali nije naplatni uređaj jer ne služi za naplatu!), naplatni uređaj može biti i vrsta računa.. Poslovni prostor može biti i kombi vozilo, a može biti i dimnjačar! I to bi obveznici fiskalizacije trebali iščitati iz čega???
captiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 18:13   #1579
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
pekar je zabrijao da je ugostitelj
Pekarnice mogu biti: ugostitelji, trgovine na malo ili proizvodnja, a mogu biti razvrstani u srednje i velike poduzetnike. Slijedom toga različit je datum kad postaju obveznici fiskalizacije.Pa ako su ugostitelji (i u sustavu su pdv-a) ispravno su iskazali pdv na računu.
captiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 20:56   #1580
Quote:
captiva kaže: Pogledaj post
Odlična primjedba! Zakonodavac je koristio potpuno nejasne termine. Pa čak i pod termin naplatnog uređaja spada i nešto što naplatni uređaj nije, primjerice, računalo u kojem veleprodaja kreira svoje račune (ali nije naplatni uređaj jer ne služi za naplatu!), naplatni uređaj može biti i vrsta računa.. Poslovni prostor može biti i kombi vozilo, a može biti i dimnjačar! I to bi obveznici fiskalizacije trebali iščitati iz čega???
Moram se svrstati u red malobrojnijih, kojima se upravo ovako propisani način sviđa. Zašto? Zato što je definitivno jasno da poslovni prostor, ukoliko je na dvije posebne adrese, mora biti različito definiran (da ne spominjem izuzetke), a sve ostalo je stvar unutarnje organizacije firme, a ne vanjskog nametanja regula. Niti jedno vanjsko nametanje regula, kada se propiše, ne može pratiti život u svim pojavnim oblicima različitih događanja, kao što ga može pratiti onaj o čijoj je glavi riječ.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:33.