Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.05.2017., 14:30   #21
mjenjačnice su BITNO povoljnije od bankarskih tečajeva.

problem je što ne rade preko računa

za ove online sheme nisam siguran
nobrainer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 15:20   #22
Romkiusa je ionako netko već odavno zatukao i uzeo mu tih 50 000$


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 15:30   #23
Quote:
nobrainer kaže: Pogledaj post
mjenjačnice su BITNO povoljnije od bankarskih tečajeva.

problem je što ne rade preko računa

za ove online sheme nisam siguran
Imaš konkretne brojeve za tu tvrdnju?

Ja sam bio gledao tečajeve po mjenjačnicama i nabolje što sam uspio naći za USD je 2 lipe povoljniji tečaj od banke. Kako nemam 5 milijuna USD za promijeniti, odradio sam to u banci.
__________________
Do you know what "nemesis" means?
A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.
volatile is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 18:15   #24
Arrow

pa imaš sve online:

nenarodna banka 6,629513 6,669409
pohlepna banka 6,417391 6,731843
neka mjenjačnica 6,56 6,70
zlatni poduzetnik 6.5300 6.6800
nobrainer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 18:16   #25
Quote:
celavi2 kaže: Pogledaj post
Al komplicirate glupost. Preko IB mozes promjenit po interbank spotu, a ni jedna normalna banka ti nece uzet vise od 0.5%. Mjenacnjice - LOL.

Sent from my E5823 using Tapatalk
Po raspravi ispod cini mi se da su neki krivo shvatili kaj sam napiso: IB = Interactive Brokers, ne internet bankarstvo.
celavi2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 19:28   #26
Quote:
celavi2 kaže: Pogledaj post
Po raspravi ispod cini mi se da su neki krivo shvatili kaj sam napiso: IB = Interactive Brokers, ne internet bankarstvo.
Min. polog 10K USD i onda imaš spread 0.3 pip + 0.2 pip po promjeni iz jedne valute u drugu. Sveukupno 0.5 pip naspram 1000 pipova u našim bankama i mjenjačnicama (npr Erste i Zaba). Znači banke vama zaračunaju 1000 pipova promjenu i onda sami plate 0.5 pipova za istu. IB garantira pologe do 30 mil USD (SIPC+ Lloyd). Withdrawal fee = none (ako koristiš automated ACATS povlačenje IB - tvoja banka).

IB = 2000x manji trošak promjene

Kako promijeniti. Otvoriš račun, pošalješ npr dolare, sam sebi promijeniš iz jedne valute u drugu bez poluge i zatražiš povrat love. Pritom imaš 1000 pipova fore da se malo igraš na tržištu jer toliko si u prednosti u odnosu na trošak promjene u banci.

20 pokušaja trejdanja po 50 pipova rizika po trejdu = 1000 pipova. Ako popušiš svih 20 trgovina zaredom opet ti je isto kao da si promijenio u banci.

P.S. ljudi se moraju odučiti toga da je banka najisplativije i najsigurnije mjesto za držanje love. Ako banka propadne načekat ćeš se da dobiješ lovu od države. Ako IB propadne osiguranje plaća puno brže

Banka ti daje max 2-3% kamate na polog, a na IB računu dovoljno je da se valuta pomakne 300 pipova da zaradiš isti postotak (1:1 bez poluge). Godišnje se valute pomaknu od 1000 do 2000 pipova. Znači 10-20%, tebi dovoljno da uhvatiš petinu toga. Eto šta znači loša navika

Ako netko misli da je teško prepoznati dugoročni smjer valute neka pogleda graf. Prilično je lako primijetiti da od Jan 2017 EUR ide prema gore. Prva decimala iza točke je promjena cijene 10%. Od 1. travnja do danas npr je promjena 5%. Toliko niti u jednoj banci nećeš dobiti na godišnjoj razini.



A ako ti se već ne da samom otkrivati u kojem smjeru ide, postoje indikatori koji ti sami pokažu gdje promijeniti jednu valutu u drugu. Kao što se vidi postoje lažni signali ali te ionako ništa ne košta da promijeniš pa nakon toga opet promijeniš. Da si svaki signal na slici ispoštovao ovih prikazanih 9 mjeseci bi ti donijelo 15%. To nećeš dobiti u nijednoj banci niti u 98% fondova. Uloženi trud, svakih cca 15 dana jedna promjena valute u drugu.


Zadnje uređivanje rolandus : 24.05.2017. at 20:56.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 20:19   #27
Kakvih 1000 pipsa u nasim bankama?
O cemu ti?
__________________
Na suprotnoj strani.

https://twitter.com/voltino_cro
Karlo Veliki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 20:32   #28
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
...
Ako netko misli da je teško prepoznati dugoročni smjer valute neka pogleda graf. Prilično je lako primijetiti da od Jan 2017 EUR ide prema gore.
Nije jasno na koji način ti "dugoročni smjer valute" tu radi razliku.

U istom smjeru taj isti EUR ide ako ga imaš u banci.

Quote:
Prva decimala iza točke je promjena cijene 10%. Od 1. travnja do danas npr je promjena 5%. Toliko niti u jednoj banci nećeš dobiti na godišnjoj razini.
Enteresantna teorija.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 00:16   #29
Quote:
Karlo Veliki kaže: Pogledaj post
Kakvih 1000 pipsa u nasim bankama?
O cemu ti?
Razlika između kupovnog i prodajnog tečaja na 4 decimale je 1000 pip poena tj 2000x veća nego na IB. 1 pip je četvrta decimala međuvalutarne razlike
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 00:37   #30
Micek,

Kolika je sansa da forumski John/Jane Doe razmislja u forex terminima??
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 07:51   #31
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
Micek,

Kolika je sansa da forumski John/Jane Doe razmislja u forex terminima??
Pip je normalni termin ko i "postotak". Ak se nekome ne uci, onda nek i plati svoju ljenost mjenjacnici ili hrvatskoj banci 😀
celavi2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 08:10   #32
Banke najcesce za vece iznose (valute koja im je potrebna) nude povoljnije tecajeve od oglasenih- do razine srednjeg tecaja hnba plus mala marza. Ja sam bila dobivala u rangu mjenjacnice, ali bilo je rijec o eurima....

Osobno nikada ne bih nosila takvu kolicinu love u novcanicama, ali to sam samo ja. Nazvala bih, da kako su ljudi pisali par banaka i mjenjacnica i pitala - koji vam je tecaj, nudite li povoljnije s obzirom na kolicinu?

Ono sto je bitno napomenuti, tecaj za devize (potreban devizni racun) je povoljniji od efektive, i moj savjet otvori ga ako ga nemas. Iako bi mi bilo cudno da nemas i dobivas ovakve isplate u cashu na ruke....
Tutankhamon is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 09:58   #33
Quote:
celavi2 kaže: Pogledaj post
Pip je normalni termin ko i "postotak". Ak se nekome ne uci, onda nek i plati svoju ljenost mjenjacnici ili hrvatskoj banci ��
Pa dobro, al nismo bas toliko monetarno u***ani/nestabilni da bi se isplatilo kao npr ......... ne znam......... ganjanje 'dollar blue' exchange rate u Patagoniji?

https://www.google.co.uk/amp/s/amp.t...dollar-tourism

Naravno, kad je do ove mjere 'u***ano' zna i zadnja baba, jer joj treba da prezivi na dnevnoj bazi, sve o valutama.
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 10:44   #34
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
Pa dobro, al nismo bas toliko monetarno u***ani/nestabilni da bi se isplatilo kao npr ......... ne znam......... ganjanje 'dollar blue' exchange rate u Patagoniji?

https://www.google.co.uk/amp/s/amp.t...dollar-tourism

Naravno, kad je do ove mjere 'u***ano' zna i zadnja baba, jer joj treba da prezivi na dnevnoj bazi, sve o valutama.
Nismo, i zato se bas isplati znat - u zemljama sa nerealnim tecajevim je uvijek najbolje otic dileru i tamo promijenit jel bus dobio/la najbolje rate (bar za "normalne" ljude koji nemaju pojma o futuresima i forwardsima).

Nekima od nas boli kita od 1% na ovakve cifre, ali pokretac teme je pitao za najbolje opcije pa mislim da onda ima i pravo znat.
celavi2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 10:48   #35
Inace ovo me bas zacudilo:

Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Transferwise je žešći shit. Kompliciraju beskrajno, pošalješ im lovu i uopće ne znaju tko im je poslao itd.
Jer:

TransferWise step towards Multivaluta Account:
https://www.google.co.uk/amp/s/www.b...rrency-account

Inace kada zelis multivalutni racun u nekoj EU banci (barem tu u NL i susjedstvu) onda je to zesci sh**. Pod izlikom da 'banka ne zeli forex-rizik klijentima' . Zapravo se radi o provizijama i sisanju ovaca.

Znam, imala sam problem: kada je uveden CHF peg na €, htjela sam zdravoseljacki stalno drzati neku svotu u CHF na bankovnom deviznom racunu tj. bez da online spekuliram&leverage&provizije&co. Jer sam znala da ce peg kad tad vrisnuti zbog razine potraznje i sranja u PIGS (pogotovo grckoj, iz koje je 2 godine prije austerity measures doslovno 'tekao' kapital u smijeru svicarskih banaka).

Medjutim to je bio problem jer se banka ogradjuje od tecajnih gubitaka. tecajni rizik na nivou obicnog deviznog racuna nije zakonski dobro reguliran da bi zastitio konzumrnta, pa deru. Tako da su mi rekli da mogu promijeniti neku lovu u CHF ali da to treba imati svrhu i datum egzekucije I naravno to bi masno naplatili. Ne moze samo tako stajati na racunu osim ako si tvrtka kojoj treba za svakodnevno poslovanje u CH (obrtna sredstva).

Tako da sam, kao fizicka osoba, na jedvite jade nasla manju banku (rizik ukljucen ) u kojoj je multivalutno poslovanje bilo bez previse pitanja. Tamo sam drzala lovu pod nazivnikom 'priprema za kupovinu u CH', bez datuma egzekucije. I cekala da PEG vrisne, pa tek onda vratila u € i poplacala provizije :klap: Razlika izmedju tecaja za i nakon pucanja pega je bila dovoljna da pokrije konverziju u oba smijera i da zaradim, no svejedno smatram da su mi tu lovu neopravdano 'maznuli'.

Ako je istina ovo iz linka, onda ovaj fintech ide unebo

Sorry za off
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 15:26   #36
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
Ako je istina ovo iz linka, onda ovaj fintech ide unebo

Sorry za off
TW su bezveznjaci, ima puno boljih. U CH banci npr UBS otvoriš par računa i sam sebi prebacuješ iz jedne valute u drugu sa malim međuvalutarnim spreadom od 5-10 pip. To postoji odavno. Ključ je u malom spreadu jer inače bi to mogao i u domaćim bankama. Jbg banke ne vole da ljudi zarađuju na isti način kao one.

TW ne šalju lovu nego spajaju tvoju doznaku u Dansku sa nekim tko u Danskoj prima isti iznos koji ti šalješ. I onda je to lokalno plaćanje u Danskoj a ti njima ustvari platiš na njiohov račun lokalno a ne na račun primatelja međunarodno. Prilično staromodno jer standardno uključuje banke i još dodatni sloj komplikacije. Razlika je jedino u toj proviziji koja je manja.

Ali to rade traljavo, lijeva ruka ne zna šta radi desna. Kad dođe netko bolji pregazit će ih kao valjak. Kao i cijeli finctech industriju uostalom, banke su stvar prošlosti.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 17:19   #37
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Razlika između kupovnog i prodajnog tečaja na 4 decimale je 1000 pip poena tj 2000x veća nego na IB. 1 pip je četvrta decimala međuvalutarne razlike
Molim te pa budi toliko dobar i daj primjer banke u RH gdje je spread 1000 pipsa na USD par?
__________________
Na suprotnoj strani.

https://twitter.com/voltino_cro
Karlo Veliki is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 20:14   #38
ajde pišite konkretno, a ne pipse.

1.000 USD te košta kod:

nenarodne banke 6669kn
pohlepne banke 6731kn
mjenjačnice 6700kn
poduzetnika 6680kn

koliko košta kod ovih s interneta?
nobrainer is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 20:21   #39
Quote:
Karlo Veliki kaže: Pogledaj post
Molim te pa budi toliko dobar i daj primjer banke u RH gdje je spread 1000 pipsa na USD par?
Današnji tečaj Erste banke

EUR 7,3750 - 7,4750 4750-3750 spread = 1000 pipsa
USD 6,4731 - 6,7913 spread = 3182 pipsa iliti 5%

Inače godišnji pomak tečajne razlike između dvije valute je cca 10%. Znači oni to odrade u dva puta
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 21:01   #40
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Nije jasno na koji način ti "dugoročni smjer valute" tu radi razliku.

U istom smjeru taj isti EUR ide ako ga imaš u banci.
Točno je da ide, ali kada se smjer okrene promjena jedne valute u drugu u banci će te koštati 1000 pipsa tj 1.5% što znači da se ne isplati mijenjati iz jedne valute u drugu jer ćeš završiti sa većim troškom nego je potencijalna zarada u tečajnoj razlici.

Kada bi neka domaća banka ljudima dala mijenjati sa 10 pipsa kupoprodajnom razlikom (kao u CH) to bi bila revolucija. Ovako ti se ne isplati, samo gledaš kako pušiš ako valuta ide tebi na štetu
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:34.