Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.12.2014., 12:16   #1
Što kolaps države znači za ostale?

Evo ga,stalno čujemo za neko novo zaduživanje,sve gore i gore stanje.

Volio bih da netko malo stručnije pojasni (iako to nažalost nosi puno ekonomista ovdje) što to znači za "obične " ljude koji rade u privatnom sektoru ali i privrednike...

jako često čujemo,neka država bankrotira loše će proći javni sektor...

ali, koliko je to u cijeloj priči bitno?

sve gore stanje nosi veće kredite,veća davanja državi-istodobno veće marže privatnika,manja kupovna moć i sve ostalo...

naravno razlog ovome je i novo zaduženje,jer čitajući malo,ovo izgleda nestvarno,pogotovo kada se zna koliko je naš proračun....

evo samo nekih rečenica iz linka

U razdoblju od 2010. do 2013. konsolidirani dug opće države u prosjeku je rastao za 27 do 29 milijardi kuna godišnje

Milanovićeva vlada u samo tri godine povećala je javni dug za 70 milijardi kuna.

Čitajući ovo,i još kada se uzme deficit,od čega smo mi uopće punili proračun,osim turizmom...

nažalost,u koji krug zemalja mi sada spadamo? nadam se da ima netko s boljim podacima,statistikama,jer mislim da smo već blizu Srbije,Albanije i sl....i da je naše vrijeme čak i prošlo....
slavišab is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2014., 16:12   #2
vjerovatno bi se tu dalo pisati puno toga ali zdravo seljački -(dramatičan) pad standarda.

sve više je,nažalost,trošenje riječi....
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2014., 18:53   #3
Po meni najviše bi nastradali ljudi koji žive od plaća u gradu tj koji primaju neke dotacije od države, plaće, mirovine itd.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2014., 10:23   #4
Quote:
Tomgold kaže: Pogledaj post
vjerovatno bi se tu dalo pisati puno toga ali zdravo seljački -(dramatičan) pad standarda.

sve više je,nažalost,trošenje riječi....
to je sigurno

Quote:
Gustavo kaže: Pogledaj post
Po meni najviše bi nastradali ljudi koji žive od plaća u gradu tj koji primaju neke dotacije od države, plaće, mirovine itd.
Pa ok,to je vrlo vjerovatno,al opet to će se odraziti i na ove druge, u ovoj krizi korupcija se još povećala a ne smanjila,pogotovo ona manjeg oblika...smanjenjem plaće još će rasti vjerovatnost korupcije među svima u državi...

manje ljudi,manje potreba za uslugama...

bojim se katastrofe...

kako su Grci to preživjeli,kakav je njihov realan sektor,pri tome ne mislim na investicije plaćane od strane države?
slavišab is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2014., 10:45   #5
Quote:
slavišab kaže: Pogledaj post
bojim se katastrofe...

kako su Grci to preživjeli,kakav je njihov realan sektor,pri tome ne mislim na investicije plaćane od strane države?
Grci nisu nažalost preživjeli,to što su se mediji prebacili na ISIS sa Grčke ne znači da su u manjim problemima,stanje im je gore nego prije,većina realnog sektora i dalje ne prima plaću,kako i od čega žive,neznam

Da malo zagrebem po budućnosti HR...2019-2020 g..

Plaća profesora u školama od 1800-2400 kn,policija 2000 kn,zdravstvo 2000-max 5000 kn...ostali državni uhljebi,agencije bla bla 2500 kn,mirovine ispod 1000 kn

Privatni sektor ispod 2000 kn

U ovom trenutku 12 mj/2014 je ,ovo je naša realnost,što prije padnemo bolje za našu djecu a i za naše stare dane..
Unconscious is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2014., 10:49   #6
Ja jedino strahujem da kao posljedica kolapsa države ne dođe do naglih povećanja tenzija među građanima... A očajni i izbezumljeni ljudi za čas posla naprave belaj.
Ono što je još gore, jesu oni koji će upravljati sa tom kritičnom masom za neke svoje ciljeve.
Metal is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2014., 10:51   #7
Čitam neki dan ,mislim da je poslovni plus,kao nekakva "lijepa priča HR gospodarstva",o obitelji koja je krenula sa malim doo a danas je stabilna tvrtka,pomislio super idem vidjeti o kakvoj proizvodnji je riječ,kad ono uvoznici običnog piva iz Srbije,i naglašavaju kako su ponosni jer redovno plaćaju račune.

To je HR!
Unconscious is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2014., 11:22   #8
Pa, mislim da je to lakše i sigurnije od proizvodnje...
Metal is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2014., 12:38   #9
Quote:
Metal kaže: Pogledaj post
Pa, mislim da je to lakše i sigurnije od proizvodnje...
Je lakše je,ali to je običan uvoz,a rast gospodarstva zemlje se temelji na proizvodnji.Ili onda kad je politička svita poletjela na otvaranje IKEA-e,to što će zbog nje drastično pasti posao prerađivačima drva,ili kakvoj-takvoj proizvodnji,nije bitno.Tuga i jad.
Unconscious is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2014., 12:42   #10
Quote:
Unconscious kaže: Pogledaj post
Je lakše je,ali to je običan uvoz,a rast gospodarstva zemlje se temelji na proizvodnji.Ili onda kad je politička svita poletjela na otvaranje IKEA-e,to što će zbog nje drastično pasti posao prerađivačima drva,ili kakvoj-takvoj proizvodnji,nije bitno.Tuga i jad.
Firme se otvaraju zbog profita a ne zbog rasta gospodarstva ili boljitka radnika
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2014., 12:47   #11
U ime profita!
Metal is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2014., 12:55   #12
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Firme se otvaraju zbog profita a ne zbog rasta gospodarstva ili boljitka radnika
To je točno.

Ali što men zanima,kao neki kontrast temi...

Ali što nije kontradiktorno,barem meni je donekle,da bogatije zemlje ne žele konkretno Balkan,znači neko područje od par desetaka milijuna korisnika učiniti bogatijim,bar u smislu kupovne moći...i njima treba što veće tržište...ili će ga uvijek biti kao Emirati i sl.
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2014., 13:13   #13
Quote:
Unconscious kaže: Pogledaj post
Grci nisu nažalost preživjeli,to što su se mediji prebacili na ISIS sa Grčke ne znači da su u manjim problemima,stanje im je gore nego prije,većina realnog sektora i dalje ne prima plaću,kako i od čega žive,neznam

Da malo zagrebem po budućnosti HR...2019-2020 g..

Plaća profesora u školama od 1800-2400 kn,policija 2000 kn,zdravstvo 2000-max 5000 kn...ostali državni uhljebi,agencije bla bla 2500 kn,mirovine ispod 1000 kn

Privatni sektor ispod 2000 kn

U ovom trenutku 12 mj/2014 je ,ovo je naša realnost,što prije padnemo bolje za našu djecu a i za naše stare dane..
A na osnovu cega si ti izracunao place u privatnom sektoru ?

p.s.
Grci su prije krize imali penzije bolje od Svaba
solman is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2014., 13:19   #14
Quote:
solman kaže: Pogledaj post
A na osnovu cega si ti izracunao place u privatnom sektoru ?

p.s.
Grci su prije krize imali penzije bolje od Svaba
Na osnovu toga da ćemo postati jeftina radna snaga za iskorištavanje.

Treba sreće i za to,konkurencija je nemilosrdna na istoku.

p.s

Možda sam malo pretjerao sa plaćama u javnom sektoru
Unconscious is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2014., 13:30   #15
Quote:
Unconscious kaže: Pogledaj post
Na osnovu toga da ćemo postati jeftina radna snaga za iskorištavanje.

Treba sreće i za to,konkurencija je nemilosrdna na istoku.

p.s

Možda sam malo pretjerao sa plaćama u javnom sektoru
Prije si pretjerao sa placama u privatnom sektoru. Ima i kod nas firmi koje pristojno posluju, i sa dobrom profitnom marzom, nazalost ne previse. Place u privatnom sektoru su trzisna kategorija, rezultat ponude i potraznje. Tesko je predvidjati sto ce biti za 5 god. I ja mislim da cemo ukupno jos dolje ali ne bas toliko. Usto svijet je sve manji tj. povezaniji, sto bi moglo biti i dobro za nas, ili lose, sve ovisi.
solman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 21:54   #16
Quote:
Unconscious kaže: Pogledaj post
Je lakše je,ali to je običan uvoz,a rast gospodarstva zemlje se temelji na proizvodnji.Ili onda kad je politička svita poletjela na otvaranje IKEA-e,to što će zbog nje drastično pasti posao prerađivačima drva,ili kakvoj-takvoj proizvodnji,nije bitno.Tuga i jad.
Da prvi među tom svitom je precednik Josipović, koji se nada da će IKEA nabavljati robu od domačih proizvođača.

Moš mislit, vani mogu jeftinije nabavit.

Umjesto da su im napočetku postavili igru:
Ovako dečki: možete u HR otvoriti dučan/e, ali morate godišnje od naših proizvođača otkupiti robe u vrijednosti 50M€ prve godine, druge godine ne znam 52M€ sljedeće više IKEA ima više od 500 trgovina po svijetu

IKEA: je al vaši dobavljači su preskupi
JOSIPOVIĆ: OK, naučite ih kako se radi da budu konkurentniji
IKEA: Aj, OK

nakon 2 god

IKEA: NE možemo ih naučiti, oni su izgubljeni sličajevi...
JOSIPOVIĆ: Dobro, onda morete od Hrvatskih šuma otkupiti drvenu građu za iste pare, pa radite s njom što god vas je volja
IKEA: OK, može onda tak.


ili na samom početku:
JOSIPOVIĆ:možete u HR otvoriti dučan/e, ali morate godišnje od naših proizvođača otkupiti robe u vrijednosti 50M€ prve godine, druge godine ne znam 52M€ sljedeće više IKEA ima više od 500 trgovina po svijetu
IKEA: ne sviđa nam se to.
JOSIPOVIĆ: onda otvorite dućan negdje drugdje, ko vas j***


Tako je trebalo igru postaviti svugdje i u Kauflandima, Sparovima, C&A, H&M, Lidlima....
ms32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 21:57   #17
Nedje sam pročitao podatak da 40-45% sve što proizvedemo je kupac sama država.

Tako da ako država propadne/otiđe u stečaj, ne moram dalje pisati...
ms32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 21:59   #18
Problem je što taj koji odlučuje dobije šušku da ne odlučuje...
Metal is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 22:08   #19
Quote:
Metal kaže: Pogledaj post
Problem je što taj koji odlučuje dobije šušku da ne odlučuje...
Da, nažalost je tako...

IKEA dala par XM € za dozvolu i zemljište jednokratno... hmmm ili svake godine moraju platiti? ko bi znao..
ms32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 07:06   #20
Quote:
ms32 kaže: Pogledaj post
JOSIPOVIĆ: onda otvorite dućan negdje drugdje, ko vas j***


Tako je trebalo igru postaviti svugdje i u Kauflandima, Sparovima, C&A, H&M, Lidlima....
To boldano bi i bilo samo što bi to rekli oni a ne Josipović. Iako ne vidim kako bi time itko u Hrvatskoj profitirao.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:58.