Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.03.2017., 18:11   #1
Racionalizam=nihilizam?

Da li su previše racionalni stavovi gubitak vremena? Da li iracionalni ljudi žive bolje,ispunjenije? Navest ću sad nekoliko primjera iracionalne i racionalne osobe:

Razgovor o utakmici:

Iracionalan (u nastavku I): sutra je nogometni derbi,idemo na utakmicu?
Racionalan (u nastavnu R): ne,oni ionako igraju za svoj džep,neda mi se trošiti vrijeme na njih

I: moram se osvetiti osobi koja me povrijedila
R: ne moraš,vrijeme je ionako prolazno,trebao si unaprijed znati sa kime se družiš,sami si biramo ljude za družbu

I:uzet ću kredit da si kupim nekretninu,moram ju sad odma dobiti
R: bolje bi bilo štedjeti i kupiti si u kešu

I: napada nas neprijateljska vojska,idemo u obranu
R: bolje da pobjegnemo nego da umremo mladi,idemo tamo gdje je mir

I: kada dođem na vlast,ja ću vladati ljudima,svijet će biti bolje mjesto
R:misliš da si najpametniji? Ako ne želiš da drugi tebi nameću svoju volju,nemoj niti ti njima

I: maknut ću kolegu s posla mobingom,smeta mi konkurencija
R: i što ćeš napraviti? Misliš da nema drugih poslova i firmi gdje će bolji biti uspješniji?

Da bi čovjek bio sretan mora biti iracionalan,racionalan čovjek cijelo vrijeme razmišlja i ne djeluje i cijeli svijet mu se pretvara u ništavilo. Racionalist kao filozof? Lako moguće. Zato većina ne voli filozofiranje jer se to svodi na puštanje mozga na pašu dok vrijeme prolazi.

Uzmimo primjer knjigu Nietzschea "Zartustru",cijelo vrijeme je dolazilo do racionaliziranja problema među ljudima. Uvažavali bi se viši ljudi što je bilo nepotrebno i sudbina Zaratustre je bila takva da je ostao sam u planini da bi kasnije došao do zaključka da smo mi svi "volja za moć" a to je iracionalnost u pravilu iako i racionalsit teži tome ali ne zna kako to postići. Racionalizam je protiv prirode. Uzmimo u obzir Darwina i evoluciju. Da su organizmi razmišljali racionalno tipa svi smo mi živa bića,nikada ne bi bilo što imamo danas. Jeste li više sretni i ispunjeniji kada pokušavate biti racionalni ili iracionalni?
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 18:16   #2
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Da li su previše racionalni stavovi gubitak vremena? Da li iracionalni ljudi žive bolje,ispunjenije? Navest ću sad nekoliko primjera iracionalne i racionalne osobe:

Razgovor o utakmici:

Iracionalan (u nastavku I): sutra je nogometni derbi,idemo na utakmicu?
Racionalan (u nastavnu R): ne,oni ionako igraju za svoj džep,neda mi se trošiti vrijeme na njih

I: moram se osvetiti osobi koja me povrijedila
R: ne moraš,vrijeme je ionako prolazno,trebao si unaprijed znati sa kime se družiš,sami si biramo ljude za družbu

I:uzet ću kredit da si kupim nekretninu,moram ju sad odma dobiti
R: bolje bi bilo štedjeti i kupiti si u kešu

I: napada nas neprijateljska vojska,idemo u obranu
R: bolje da pobjegnemo nego da umremo mladi,idemo tamo gdje je mir

I: kada dođem na vlast,ja ću vladati ljudima,svijet će biti bolje mjesto
R:misliš da si najpametniji? Ako ne želiš da drugi tebi nameću svoju volju,nemoj niti ti njima

I: maknut ću kolegu s posla mobingom,smeta mi konkurencija
R: i što ćeš napraviti? Misliš da nema drugih poslova i firmi gdje će bolji biti uspješniji?

Da bi čovjek bio sretan mora biti iracionalan,racionalan čovjek cijelo vrijeme razmišlja i ne djeluje i cijeli svijet mu se pretvara u ništavilo. Racionalist kao filozof? Lako moguće. Zato većina ne voli filozofiranje jer se to svodi na puštanje mozga na pašu dok vrijeme prolazi.
Zaboravio si navesti racionalnog optimistu.
__________________
Willst Du
Zitaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 19:44   #3
Sve što si napisao pod "I" ja racionalno.

To što si napisao su kontraargumenti, a ne iracionlano.
Mogu dve suprotstavljene strane obe biti racionalne
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 20:07   #4
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Uzmimo u obzir Darwina i evoluciju. Da su organizmi razmišljali racionalno tipa svi smo mi živa bića,nikada ne bi bilo što imamo danas.
Ovo je najjače
paklara is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 20:41   #5
U načelu da, ali nisu ti primjeri baš najbolji, u smislu motiva i preklapanja.
Ako ima volju, višak dakle..i racionalac i iracionalac će djelovati ka van (nije racionalac pasivan štoviše, možda si mislio na introverte?)
Razuman čovjek i nerazuman, pod uvjetom da ovaj drugi nije emotivac.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 20:42   #6
Quote:
paklara kaže: Pogledaj post
Ovo je najjače
Nisam to ni vidjela to je nadopisano.

Mislim da autor želi reći da bi bilo bolje da se ponašamo kao životinje, nagonski. Bez puno razmišljanja i premišljanja i da bi na takav nači funkcioniranja bili sretniji, produktivniji?
__________________
Willst Du
Zitaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 21:39   #7
Quote:
Zitaa kaže: Pogledaj post
Mislim da autor želi reći da bi bilo bolje da se ponašamo kao životinje, nagonski. Bez puno razmišljanja i premišljanja i da bi na takav nači funkcioniranja bili sretniji, produktivniji?
Da. Racionalist bi po meni bio definicija filozofa. Dok iracionalna osoba ide u rizik i ima motiv uspjeha što god to uključivalo,racionalna osoba se izgubi u svojoj slagalici. Dok iracionalan tip živi,racionalan filozofira. Sve se kod racionalnog uma svodi na "što ako" a da nije ništa učinjeno. Iščuđavanje,zašto je ovo tako a nije ovako,nepotrebno razmišljanje umjesto djelovanja. Čini se da su uspješni ljudi bili jako iracionalni,nisu racionalizirali svoj cilj već su sve promatrali s perspektive sebe,predatorska logika.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 22:09   #8
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Da. Racionalist bi po meni bio definicija filozofa. Dok iracionalna osoba ide u rizik i ima motiv uspjeha što god to uključivalo,racionalna osoba se izgubi u svojoj slagalici. Dok iracionalan tip živi,racionalan filozofira. Sve se kod racionalnog uma svodi na "što ako" a da nije ništa učinjeno. Iščuđavanje,zašto je ovo tako a nije ovako,nepotrebno razmišljanje umjesto djelovanja. Čini se da su uspješni ljudi bili jako iracionalni,nisu racionalizirali svoj cilj već su sve promatrali s perspektive sebe,predatorska logika.
Mislim da si tako nekako trebao postaviti temu,jer primjeri ti nisu razumljivi i točni.
Problem je što iracionalna osoba sebe dovodi do drugih negativnih emocija,neprilagodbe, generalizacije drugih i slično..
Najbolje je ne ići iz krajnosti u krajnost.
__________________
Willst Du
Zitaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 23:18   #9
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Jeste li više sretni i ispunjeniji kada pokušavate biti racionalni ili iracionalni?
Sretniji smo, ispunjeniji i slobodniji kad postupamo racionalno.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 00:01   #10
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Sretniji smo, ispunjeniji i slobodniji kad postupamo racionalno.
To možeš reći osobno u svoje ime.

Sigmund Freuda, drži da se ličnost čovjeka sastoji od iracionalnih seksualnih i agresivnih instinkata, koji pokreću sve ljudske aktivnosti. Kognitivna perspektiva u području ličnosti koja je kasnije razvijena, suprotno od psihoanalize, vidi čovjeka kao racionalnog'' znanstvenika''

Na prvi pogled te se perspektive čine inkompatilnima. Kako ljudi mogu biti istovremeno iracionalni i racionalni?
Znači riječ je o dojmu a manje o stvarnoj kontradikciji.
Tako da je potpuno normalno da ljudi budu i iracionalni i racionalni, i sretni..
__________________
Willst Du
Zitaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 01:05   #11
Quote:
Zitaa kaže: Pogledaj post
To možeš reći osobno u svoje ime.
Pa naravno da svi ovdje govorimo u svoje ime, ali istovremeno mislimo da to što govorimo vrijedi općenito, kao što i ti misliš da vrijedi općenito da je "najbolje je ne ići iz krajnosti u krajnost". Ja se slažem da je najbolje ne ići iz krajnosti u krajnost zato što je racionalno ponekad biti iracionalan.

Quote:
Zitaa kaže: Pogledaj post
Sigmund Freuda, drži da se ličnost čovjeka sastoji od iracionalnih seksualnih i agresivnih instinkata, koji pokreću sve ljudske aktivnosti. Kognitivna perspektiva u području ličnosti koja je kasnije razvijena, suprotno od psihoanalize, vidi čovjeka kao racionalnog'' znanstvenika''

Na prvi pogled te se perspektive čine inkompatilnima. Kako ljudi mogu biti istovremeno iracionalni i racionalni?
Znači riječ je o dojmu a manje o stvarnoj kontradikciji.
Tako da je potpuno normalno da ljudi budu i iracionalni i racionalni, i sretni..
Naravno da čovjek ima instinkte i nagone, ali nije točno da oni pokreću sve ljudske aktivnosti. Čovjek je slobodan jedino onda kad je racionalan, kad nije rob svojih iracionalnih poriva, nego kad donosi odluke u skladu s onim što je dobro. A ono što je dobro nas obično čini i sretnijima i ispunjenijima nego ono što nije dobro.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 03:51   #12
Dodajem još ovo. Kad čovjek misli o svojim postupcima, onda on može zauzeti stav da nešto treba učiniti zato što mu se tako prohtjelo, zato što ga tjera ovaj ili onaj nagon. A može zauzeti i stav da nešto treba učiniti zato što to ima univerzalnu vrijednost. U prvom slučaju se radi o pukom formalizmu jer prohtjev koji nije povezan s nekom vrijednošću nema sadržaj nego samo formu, jedini sadržaj tog trebanja je apstraktno 'ja'. Razum tu ima samo instrumentalnu ulogu da služi zadovoljenju prohtjeva. U drugom pak slučaju radi se o mišljenju, jer jedino ono što ima sadržaj može biti mišljeno, tako da ovdje razum nema samo instrumentalnu ulogu, nego i praktičnu.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 12:19   #13
Quote:
paklara kaže: Pogledaj post
Ovo je najjače
Ili najproblematičnije što se tiče evolucije.

Ustanovili smo da izgled nastaje u evolucijskom procesu koji je nesvjesan i ne razmišlja već se samo događa mehanički.

Primjer za to bili su nam polarni medvjedi i njihovo bijelo krzno. Da ukrtko podsjetim: mutacijom je nastao bijeli medvjedić koji je imao veće šanse da dođe do hrane, tako je imao više potomaka dok u knačnici svi medvjedi nisu imali bijela krzna.

Tu je sve za pet, medvjed ne mora znati niti mora odlučivati da bi imao bijelo krzno. Jednostavno se događa.

Ajmo sada na famozni paunov rep koji, kažu da je dokaz paunicama da je paun sa većim repom zdrav i snažan pa one biraju one paunove sa većim repom, što paunovi imaju veći rep to se lakše razmnožavaju, imaju više potomaka sa sve većim repom .....

Ok, ali tu je potraban odabir paunice a odabir nije mehanička radnja. Za odabir seksualnih partnera prema izgledu traži razmišljanje i donošenje zaključaka.

Mehanički odabir seksualnih partnera moguć je na temelju mirisa (miris xx jačeg intenziteta više privlači ženke, jer kemijske supstance tog mirisa pobudđuju u njoj hormon xy) Dakle tu imamo čistu mehaniku za koji nije potrebno donošenje zaključaka. Tako bi, recimo, pastuh sa jačim mirisom mehanički privukao više kobila.

Međutim, ne vidim kako bi fizički izgled mogao porenuti mehanizam spolne želje kod ženki bez razmišljanja i donošenja zaključaka. A paunice imaju premalen mozak da bi takvo nešto mogle.

Osim toga, evolucija pada na ispitu kod ljudi. Naime, vidimo da je pravilo da ljudi boljeg ekonomskog i socijalnog statusa imaju - manje djece. Danas, u doba kada si veliki dijelovi čovječanstva mogu priuštiti veliki broj djece, događa se upravo suprotno - ti dijelovi imaju najmanji broj djece.

Kod ljudi razmnožavanje, očito nije na prvom mjestu, već upravo suprotno, daleko je ispod na listi prioriteta.

To tako ne bi smjelo biti - nije logično i nije u skladu sa temeljnim zakonom evolucije - razmnoži se.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 12:40   #14
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Da li su previše racionalni stavovi gubitak vremena? Da li iracionalni ljudi žive bolje,ispunjenije? Navest ću sad nekoliko primjera iracionalne i racionalne osobe:

Razgovor o utakmici:

Iracionalan (u nastavku I): sutra je nogometni derbi,idemo na utakmicu?
Racionalan (u nastavnu R): ne,oni ionako igraju za svoj džep,neda mi se trošiti vrijeme na njih

I: moram se osvetiti osobi koja me povrijedila
R: ne moraš,vrijeme je ionako prolazno,trebao si unaprijed znati sa kime se družiš,sami si biramo ljude za družbu

I:uzet ću kredit da si kupim nekretninu,moram ju sad odma dobiti
R: bolje bi bilo štedjeti i kupiti si u kešu

I: napada nas neprijateljska vojska,idemo u obranu
R: bolje da pobjegnemo nego da umremo mladi,idemo tamo gdje je mir

I: kada dođem na vlast,ja ću vladati ljudima,svijet će biti bolje mjesto
R:misliš da si najpametniji? Ako ne želiš da drugi tebi nameću svoju volju,nemoj niti ti njima

I: maknut ću kolegu s posla mobingom,smeta mi konkurencija
R: i što ćeš napraviti? Misliš da nema drugih poslova i firmi gdje će bolji biti uspješniji?

Da bi čovjek bio sretan mora biti iracionalan,racionalan čovjek cijelo vrijeme razmišlja i ne djeluje i cijeli svijet mu se pretvara u ništavilo. Racionalist kao filozof? Lako moguće. Zato većina ne voli filozofiranje jer se to svodi na puštanje mozga na pašu dok vrijeme prolazi.

Uzmimo primjer knjigu Nietzschea "Zartustru",cijelo vrijeme je dolazilo do racionaliziranja problema među ljudima. Uvažavali bi se viši ljudi što je bilo nepotrebno i sudbina Zaratustre je bila takva da je ostao sam u planini da bi kasnije došao do zaključka da smo mi svi "volja za moć" a to je iracionalnost u pravilu iako i racionalsit teži tome ali ne zna kako to postići. Racionalizam je protiv prirode. Uzmimo u obzir Darwina i evoluciju. Da su organizmi razmišljali racionalno tipa svi smo mi živa bića,nikada ne bi bilo što imamo danas. Jeste li više sretni i ispunjeniji kada pokušavate biti racionalni ili iracionalni?
Ti tvoji iracionalci uglavnom gube vrijeme na gluposti, a neki bi i po pički mogli dobit.

Smatram se pretežno racionalnom osobom pa djelujem tek kad prikupim dovoljno podataka. U međuvremenu serem po forumu, što me čini ljepšom, sretnijom i ispunjenijom.

Sumnjam da bih u tome toliko uživala da nisam prethodno stekla osnovno poznavanje pravopisa, gramatike, vokabulara i opće kulture. Stoga znam da Nietzsche nikad nije napisao knjigu koja se zove "Zaratustra" pa se mogu zlurado naslađivati tvojim neznanjem.

S druge strane, moj je pas najsretnija i najispunjenija osoba koju poznajem. A krajnje je iracionalan. Mislim da je stvar u tome što je našao dvije budale koje će ga hraniti, maziti i trijebiti mu krpelje. Ako su tvoji roditelji spremni na sličan aranžman, ne vidim u tome nikakav problem.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 13:10   #15
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ti tvoji iracionalci uglavnom gube vrijeme na gluposti, a neki bi i po pički mogli dobit.

Smatram se pretežno racionalnom osobom pa djelujem tek kad prikupim dovoljno podataka. U međuvremenu serem po forumu, što me čini ljepšom, sretnijom i ispunjenijom.

Sumnjam da bih u tome toliko uživala da nisam prethodno stekla osnovno poznavanje pravopisa, gramatike, vokabulara i opće kulture. Stoga znam da Nietzsche nikad nije napisao knjigu koja se zove "Zaratustra" pa se mogu zlurado naslađivati tvojim neznanjem.

S druge strane, moj je pas najsretnija i najispunjenija osoba koju poznajem. A krajnje je iracionalan. Mislim da je stvar u tome što je našao dvije budale koje će ga hraniti, maziti i trijebiti mu krpelje. Ako su tvoji roditelji spremni na sličan aranžman, ne vidim u tome nikakav problem.
Jesi li ti svjesna da tebe ljudi ne doživljavaju na takav način. Ne da nemaš opće kulturi, nego si i konfuzna i iracionalna(to se može vidjeti iz tvojih upisa).
__________________
Willst Du
Zitaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 13:23   #16
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ili najproblematičnije što se tiče evolucije.

Ustanovili smo da izgled nastaje u evolucijskom procesu koji je nesvjesan i ne razmišlja već se samo događa mehanički.

Primjer za to bili su nam polarni medvjedi i njihovo bijelo krzno. Da ukrtko podsjetim: mutacijom je nastao bijeli medvjedić koji je imao veće šanse da dođe do hrane, tako je imao više potomaka dok u knačnici svi medvjedi nisu imali bijela krzna.

Tu je sve za pet, medvjed ne mora znati niti mora odlučivati da bi imao bijelo krzno. Jednostavno se događa.

Ajmo sada na famozni paunov rep koji, kažu da je dokaz paunicama da je paun sa većim repom zdrav i snažan pa one biraju one paunove sa većim repom, što paunovi imaju veći rep to se lakše razmnožavaju, imaju više potomaka sa sve većim repom .....

Ok, ali tu je potraban odabir paunice a odabir nije mehanička radnja. Za odabir seksualnih partnera prema izgledu traži razmišljanje i donošenje zaključaka.

Mehanički odabir seksualnih partnera moguć je na temelju mirisa (miris xx jačeg intenziteta više privlači ženke, jer kemijske supstance tog mirisa pobudđuju u njoj hormon xy) Dakle tu imamo čistu mehaniku za koji nije potrebno donošenje zaključaka. Tako bi, recimo, pastuh sa jačim mirisom mehanički privukao više kobila.

Međutim, ne vidim kako bi fizički izgled mogao porenuti mehanizam spolne želje kod ženki bez razmišljanja i donošenja zaključaka. A paunice imaju premalen mozak da bi takvo nešto mogle.

Osim toga, evolucija pada na ispitu kod ljudi. Naime, vidimo da je pravilo da ljudi boljeg ekonomskog i socijalnog statusa imaju - manje djece. Danas, u doba kada si veliki dijelovi čovječanstva mogu priuštiti veliki broj djece, događa se upravo suprotno - ti dijelovi imaju najmanji broj djece.

Kod ljudi razmnožavanje, očito nije na prvom mjestu, već upravo suprotno, daleko je ispod na listi prioriteta.

To tako ne bi smjelo biti - nije logično i nije u skladu sa temeljnim zakonom evolucije - razmnoži se.
Naprotiv, savršeno je logično. Kao prvo, evolucija ne radi za čovjeka nego za svoj račun - ako se neka vrsta suviše nakoti, treba je srezati na bilo koji način. Kao drugo, ni životinje se ne razmnožavaju u zatočeništvu.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 13:32   #17
Quote:
Zitaa kaže: Pogledaj post
Jesi li ti svjesna da tebe ljudi ne doživljavaju na takav način. Ne da nemaš opće kulturi, nego si i konfuzna i iracionalna(to se može vidjeti iz tvojih upisa).
Generaliziraš svoj pojedinačni sluča (različiti ljudi doživljavaju me na različite načine), a to je logička pogreška koja te dovodi do neispravnih zaključaka. Koji su ujedno i posve irelevantni za ovu temu.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 13:33   #18
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Naprotiv, savršeno je logično. Kao prvo, evolucija ne radi za čovjeka nego za svoj račun - ako se neka vrsta suviše nakoti, treba je srezati na bilo koji način. Kao drugo, ni životinje se ne razmnožavaju u zatočeništvu.
Da, čitala sam o toj teoriji. Kažu da ako se jedna vrsta ptice jedne godine previše namnoži druge godine ženke izležu manje jaja.

Pitanje je kako evolucija zna brojati, pa je ustanovila da je ove godine previše, recimo, kosova. I zašto se kosovi onda ne rašire na većem području, kao što su ljudi zauzeli čitavu planetu.

Što se tiče ljudi, tko je ustanovio da je ljudi previše? Evolucija? Prebrojala nas je?

Uostalom, ja mislim da nas je premalo. Svemir je beskonačan a nas je svega osam milijardi.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 13:44   #19
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ajmo sada na famozni paunov rep koji, kažu da je dokaz paunicama da je paun sa većim repom zdrav i snažan pa one biraju one paunove sa većim repom, što paunovi imaju veći rep to se lakše razmnožavaju, imaju više potomaka sa sve većim repom .....

Ok, ali tu je potraban odabir paunice a odabir nije mehanička radnja. Za odabir seksualnih partnera prema izgledu traži razmišljanje i donošenje zaključaka.

Međutim, ne vidim kako bi fizički izgled mogao porenuti mehanizam spolne želje kod ženki bez razmišljanja i donošenja zaključaka. A paunice imaju premalen mozak da bi takvo nešto mogle.
Pa da, to je primjer seksualne selekcije. Sam Darwin se zgražao od pomisli na seksualnu selekciju, pa je poznat i njegov citat: ''The sight of the peacock's tail makes me sick''.

Suosjećam se s njim

Nego, reci ti meni (pretpostavljam da si heteroseksualna) jesi li ti razmišljanjem došla do toga da ti se sviđaju zdravi muževni muškarci s visokom razinom testosterona ili je to nešto urođeno (dio tvoje prirode) da ti se to sviđa ili je to utjecaj kulture? Ili mješavina dva ili više razloga?
Quote:
Osim toga, evolucija pada na ispitu kod ljudi. Naime, vidimo da je pravilo da ljudi boljeg ekonomskog i socijalnog statusa imaju - manje djece. Danas, u doba kada si veliki dijelovi čovječanstva mogu priuštiti veliki broj djece, događa se upravo suprotno - ti dijelovi imaju najmanji broj djece.
Nema tu ništa čudno. Teški životni uvjeti znače slaba šansa za preživljavanje potomaka, pa ih je zato potrebno imati više. Ali tu su i neki drugi razlozi zašto imućiji ljudi višeg statusa ne žele djecu, ali to je sad druga tema.

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Da, čitala sam o toj teoriji. Kažu da ako se jedna vrsta ptice jedne godine previše namnoži druge godine ženke izležu manje jaja.

Pitanje je kako evolucija zna brojati, pa je ustanovila da je ove godine previše, recimo, kosova. I zašto se kosovi onda ne rašire na većem području, kao što su ljudi zauzeli čitavu planetu.
Joj. Znam da znaš, ali jebeno je iritantno kad netko o 'evoluciji' ili o 'prirodi' govori kao o živoj osobi. Djeluje tako dječje.

Znači ako se jedne godine nakoti previše ptica, to će druge godine značiti manje kukaca i druge hrane, pa samim time i manje jaja.

Zadnje uređivanje paklara : 26.03.2017. at 14:01.
paklara is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 13:52   #20
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ti tvoji iracionalci uglavnom gube vrijeme na gluposti, a neki bi i po pički mogli dobit.

Smatram se pretežno racionalnom osobom pa djelujem tek kad prikupim dovoljno podataka. U međuvremenu serem po forumu, što me čini ljepšom, sretnijom i ispunjenijom.

Sumnjam da bih u tome toliko uživala da nisam prethodno stekla osnovno poznavanje pravopisa, gramatike, vokabulara i opće kulture. Stoga znam da Nietzsche nikad nije napisao knjigu koja se zove "Zaratustra" pa se mogu zlurado naslađivati tvojim neznanjem.

S druge strane, moj je pas najsretnija i najispunjenija osoba koju poznajem. A krajnje je iracionalan. Mislim da je stvar u tome što je našao dvije budale koje će ga hraniti, maziti i trijebiti mu krpelje. Ako su tvoji roditelji spremni na sličan aranžman, ne vidim u tome nikakav problem.
oooo yebte bosanka.....a Thus Spoke Zarathustra!!??)))))
nexst is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:52.