Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Egzodusa na gospodarstvo ima:
Iznimno blagotvorne učinke (na kratki/dugi rok) 15 15.96%
Blagotvorne učinke (kratkoročno i dugoročno) 21 22.34%
Neutralan, nema nekog posebnog utjecaja 8 8.51%
Kratkoročno povoljan, ali dugoročno steti 38 40.43%
Dovesti ce do potpunog sloma države 12 12.77%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.06.2017., 15:45   #4901
Prema HZZ-u, danas smo na ispod 170 000 nezaposlenih.
Monsignor.m is offline  
Old 29.06.2017., 16:48   #4902
Jel ima HZZ podatak koliko je zaposlenih trenutno?
homosapiens is offline  
Old 29.06.2017., 16:57   #4903
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Jel ima HZZ podatak koliko je zaposlenih trenutno?
Ima nešto, mogli bi pratiti ove brojeve svakog 30. u mjesecu

http://www.mirovinsko.hr/UserDocsIma..._6za5_2017.pdf
Monsignor.m is offline  
Old 01.07.2017., 11:27   #4904
Par zanimljivih podataka o rastu plaća y/y...

http://www.dzs.hr/Hrv_Eng/publicatio...01_04_2017.htm
http://www.dzs.hr/Hrv_Eng/Pokazatelj...I%20PLACE.xlsx

Quote:
Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za travanj 2017. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 5%, a realno za 3,6%.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za travanj 2017. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 3,3%, a realno za 1,9%.
Dakle, iako smo imali spuštanje stope poreza na dohodak poslodavci su morali povećati i bruto plaće, ja bih to bar djelomično pripisao egzodusu. :klap:

Naravno nije kod svih struka situacija ista, počinje se pomalo kristalizirati tko će imati najviše benefita zato što mu je kolega s posla emigrirao.

Odabrao bih za ovaj post par zanimanja koja gađaju obrazovaniju radnu snagu:

* Telekomunikacije, rast neto plaća 4.4% (9.141 kuna)
* Programiranje, rast neto plaća 10.6% (8.445 kuna)
* Financijske uslužne djelatnosti (bez osiguranja i MF-ova), stagnacija neto plaća 0.5% (10.047 kuna)
* Znanstveno istraživanje i razvoj, rast neto plaća 4.9% (8.755 kuna)

Zanimljivo da ovi iz banaka nisu uopće povećali neto plaće y/y (vidjet ćemo šta će biti u sljedećim mjesecima). Kako nije baš za očekivati da imamo veliku potražnju u Njemačkoj i Irskoj za domaćim bankarima, a plaća su im prilično velike, oni ne mogu imati baš nekog benefita od "egzodusa".

Dalje, znanstveno istraživanje i razvoj te telekomunikacije su imali manji rast neto plaća od prosjeka, pa vidimo da ni tamo nema nekog velikog pritiska na odlazak koji bi onda povlačio rast plaća po osnovama ponude-potražnje i uspostave ekvilibrija.

Međutim, programeri očito lako daju petama vjetra i nije im stran job hopping pa su si uspjeli dignuti plaće 5.6% više od prosjeka, odnosno prilično velikih 10.6%. Moglo bi ispast da rad za banke, HT, VIP i slične nije baš tako velika premija kao što je dosad bila.

Trebat će gledat moving-average na kraju godine pa ćemo vidjeti imamo li jasan trend i tko stiže koga.

Kao što je i navedeno u uvodnom poslu, neće sve profesije osjetiti blagodati "egzodusa", nego će oni koji su fleksibilni i imaju globalno utrživa znanja i vještine debelo iznad prosjeka brati benefite.

Hoće li to potaknuti veću populatnost kod mlađih generacije za takve vrste poslova ostaje za vidjeti, ali po meni da nije "egzodusa" ne bi bilo ni šanse za bilo kakvim sličnim promjenama mindseta koiko god uhljebi trkeljali i valjali gluposti o "reformama" i "promjenama" (imali su svo vrijeme ovog svijeta za promjene pa nisu napravili ništa).

Kao što reče kolega... "Market will clear" :klap:
__________________
...

Zadnje uređivanje RealBear : 01.07.2017. at 12:25.
RealBear is offline  
Old 01.07.2017., 12:53   #4905
koliko čujem od ljudi koji godinama rade sezonski, dolje je ludnica....
fali radnika pa se radi preko 12 sati pod normalno
dk1 is offline  
Old 01.07.2017., 13:17   #4906
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post

Kao što reče kolega... "Market will clear" :klap:
Baš me kolege Irci zajebavaju da je meni ta poštapalica "the market will clear" kao njima "Tiocfaidh ar la"

Mislim da bi bilo bolje vidit u zanimanjima tipa viličarist, vozač, tesar, armirač, vodoinstalater i slično, tu je egzodus (po meni) puno izraženiji nego kod VSS.


Kerefek, trebalo je na ljeto izać ono od bamf-a za 2016. ima li šta?
Monsignor.m is offline  
Old 01.07.2017., 14:18   #4907
Monsi, imaš ovdje na stranicama 38 i 39 broj stranih državljana:
https://www.destatis.de/DE/Publikati...ublicationFile
2013 240.543
2014 263.347
2015 297.895
2016 332.605
Frasier is offline  
Old 01.07.2017., 15:08   #4908
Vidim jednog roštilj meštra na moru u Primoštenu na terasi od hotela uz plažu peče na žaru meso i ribe ,sunce upeklo 40 stupnjeva on pod suncobranom vatra prži odozdol u facu on lud crven proklinje majku nervozan ja reko jarane kaj ti još nisi u Irsku šmugno kaže on e jebo sam im majku još malo ,
Mislim se reko tu vragu dušu prodaješ za 4700kn ovim ciganima a u irskoj milina ladno i manje se dela a bolša plooooća
Loui is offline  
Old 01.07.2017., 16:23   #4909
Quote:
Frasier kaže: Pogledaj post
Monsi, imaš ovdje na stranicama 38 i 39 broj stranih državljana:
https://www.destatis.de/DE/Publikati...ublicationFile
2013 240.543
2014 263.347
2015 297.895
2016 332.605
Stranica 160...

Broj onih koji su došli prvi put u Njemačku 48 080, ukupno 55 970.

Kako pad broja nezaposlenih ne posustaje, trend odlaska u Njemačku se sigurno ne zaustavlja pa bih rekao da je i u prvih pola godine otišlo preko 25.000 novih.

Šta reći nego Danke Dojčland :klap:

BTW, bit će opet plača i kuknjave kad ovima po portalima netko prevede s njemačkog pa kad "stručnjaci" krenu "analizirat" ove nove brojke
__________________
...

Zadnje uređivanje RealBear : 01.07.2017. at 17:01.
RealBear is offline  
Old 01.07.2017., 17:06   #4910
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
trend odlaska u Njemačku se sigurno ne zaustavlja pa bih rekao da je i u prvih pola godine otišlo preko 25.000 novih.
Ne znam za to kako je u 2017, ali ne bi se čudio. Slobodna radna mjesta u Nj:
https://de.statista.com/statistik/da...rbeitsstellen/
Frasier is offline  
Old 01.07.2017., 17:34   #4911
Irska agencija za zapošljavanje opet dolazi u hrvatsku
http://www.poslovni.hr/hrvatska/irsk...a-posao-329408
homosapiens is offline  
Old 01.07.2017., 20:54   #4912
Hrvati su 1980. bili dvostruko jači i od Iraca, a danas smo im tek jeftina radna snaga

Quote:
Hrvatska je danas druga najnerazvijenija država Europske unije, odmah nakon Bugarske, a još 1980. godine imali smo dvostruko veći BDP od Irske i bili razvijeniji od većine zemalja južne Europe. Hrvatska postaje zemlja jeftine radne snage i slabo plaćenih poslova, prodavača, konobara, spremačica, sobarica... Hrvatska se ubraja u zemlje Europske unije u kojima su radnici najnezadovoljniji svojim plaćama s obzirom na uloženi trud i postignuća. U Hrvatskoj samo oko trećina radnika prima plaću veću od prosječne, a 66 posto građana si ne može priuštiti tjedan dana odmora s obitelji izvan mjesta stanovanja. Hrvatska je potpuno razlomljeno društvo u kojem između sindroma jahti i kontejnera nestaje srednja klasa, a s njom nestaje i vrijednosni sustav zemlje. Hrvatska je zemlja iz koje i dalje bježe mladi i obrazovani ljudi koji ne žele biti jeftina radna snaga i zadovoljiti se mjerama za stručno osposobljavanje i radom na određeno za mizerne plaće bez plaćenih prekovremenih sati i blagdana, a koji im onemogućuje pristojan život. Hrvatska je postala zemlja bez perspektive i s malo nade da će se stvari sutra promijeniti nabolje. A kad perspektive nema, kad su urušene sve vrijednosti ili nisu ni bile stvorene, onda se ljudi međusobno glođu oko ideologije, koju im kao kost bacaju političari, da bi im maknuli pogled sa stvarnih problema koji ih sve više pritišću. A građani svaki put na to nasjednu.

...

U Hrvatskoj danas oko 75.000 ljudi prima minimalnu plaću od 2620 kuna neto, prosječno oko sedam, osam tisuća ljudi godišnje radi, a ne prima plaću, a oko 65 posto zaposlenih radnika prima prosječnu i nižu od prosječne plaće, govori predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever. Jasno je onda, dodaje, da radnici u Hrvatskoj teško žive, da si ne mogu priuštiti ni tjedan dana godišnjeg odmora s obitelji. Usto, u zemlji imamo i vojsku od 328 tisuća blokiranih građana. – Mi postajemo zemlja jeftine radne snage i jeftinih poslova jer se u Hrvatskoj, očito, mijenja struktura rada. Kod nas se dogodilo preustrojavanje sustava rada, što se vidi po brojci nezaposlenih jer kod nas pada broj nezaposlenih niže stručne spreme, što znači da je sada za njima potražnja, koja znači i manje plaće, a raste broj nezaposlenih više i visoke stručne spreme, za kojima nema toliko potražnje. Kad usporedimo 2008. i 2016. godinu, kod nas je udvostručen udio nezaposlenih više i visoke stručne spreme u ukupnom broju nezaposlenih bez obzira na to što nas je napustila sila mladih i visokoobrazovanih ljudi. A zemlja jeftine radne snage nema razvojnih potencijala. Ljudi zbog malih primanja i zato što nema posla odlaze iz Hrvatske, odlaze nam i visokoobrazovani, a mi sebi dugoročno stvaramo problem slabe zaposlenosti, slabe strukture poslova i loših poslova, što za posljedicu ima slabu kupovnu moć – upozorava Sever. Ako su kod nas neke cijene poput plina i struje niže nego u Europi, najveći dio građana bi se mijenjao za njemačke cijene u cjelini i njemačku plaću, dodaje, jer mi imamo cijene hrane kao i Njemačka, a naši radnici samo trećinu njemačke plaće. – Mi smo na samom dnu Europske unije bez ozbiljne perspektive za radnike. Poslodavci se čudom čude jer ima toliko nezaposlenih, a nema volje da kod njih rade za niske plaće, pa stvaraju pritisak za uvoz jeftine radne snage, koja još snižava cijenu rada. Naime, neće nama dolaziti radnici iz Francuske Italije, Austrije..., nego iz nerazvijenijih zemalja nego što je naša i koji će još više srušiti cijenu rada. Njemačka si može priuštiti uvoz radne snage, i to da njihovi ljudi neke poslove ne rade zato što je velika zemlja, a u malim zemljama poput naše, koje se sve više pozicioniraju na poslovima koji imaju malu dodanu vrijednost i male plaće, jeftina radna snaga još više spušta cijenu rada – ističe Sever.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Old 01.07.2017., 21:03   #4913
Sever je očito zadnji koji će skužit ono što zovemo "epska vremena"

Ta žgadija iz sindikata su najveći neprijatelj radnika.
Monsignor.m is offline  
Old 01.07.2017., 21:21   #4914
Sever laže, a fake news mediji drage volje prenose laži...

Hrvatska 1980. 8,861$
Irska 1980. 8,541$

Izvor: Maddison

Osim toga, sindikati su među najvećim krivcima za današnje stanje.
krcmije is offline  
Old 01.07.2017., 22:13   #4915
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
Sever laže, a fake news mediji drage volje prenose laži...

Hrvatska 1980. 8,861$
Irska 1980. 8,541$

Izvor: Maddison

Osim toga, sindikati su među najvećim krivcima za današnje stanje.
Da, pretjeruje se sa duplo, al pazi razliku tad i danas. Hrvatska u SR Jugoslaviji očito jača i od mnogih zapadnoeuropskih zemlji, a na istok Europe se išlo sa 100 maraka na 2 tjedna kompletnog ludovanja (otprilike šestina prosječne plaće).
https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...&postcount=211

I ajmo prožvakat tu činjenicu da su sve zemlje istoka danas ekonomski jače, jer osim Češke, Estonije i za koji mjesec/godinu Poljske, nijedna nas čak još nije prestigla po prosječnoj plaći (na stranu troškovi života koji su kod nas uvjerljivo najveći, zbog čega i jeste bijedan BDP ppp).

Ali ako ovo nije paradoks, ja ne znam šta je. Hrvatska koja je bila tad Ircima kao nama danas Slovenija, danas je u takvom statusu prema Ircima da nam ljudi gore u 99% slučajeva idu radit najdebilnije moguće poslove (uz dužno poštovanje iznimkama i svakom radnom mjestu).
Za ovo nisam ni znao. Jasno mi je da je Irska povijesno dosta zeznuta zemlja, jasno mi je da ni danas ne koriste dovoljno činjenicu da su sad zapravo jedini "englezi" u EU, ali wtf.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 01.07.2017., 22:26   #4916
Izgleda da "Epska vremena" počinju skoro...

Quote:
Nedostatak radne snage: Hrvatska kreće s uvozom još više stranih radnika

Premijer Andrej Penković rekao je u subotu u Dubrovniku kako će se odluka o uvozu stranih radnika morati revidirati s obzirom na manjak radne snage u pojedinim zanimanjima.
http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/a...---481502.html

Šta znači još više stranih radnika? Blizu pedeset tisuća novih koliko ih godišnje ide samo u Njemačku?

Mislim da ih treba pustit da pokušaju, da se u potpunosti razbije očajnička nada da će uvoz non-EU radne snage koja je spremna radit za kikiriki (i pritom još plaćat skupe stanarine) spriječit veeeliko povećanje plaća u deficitarnim strukama. Evo odmah prognoza kako će se pokušaj završiti, na svakog uvezenog imat će još x2 egzodusaša (koji ne bi otišli jer bi se povećale plaće).

So... I dare you! I double dare you!!
__________________
...
RealBear is offline  
Old 01.07.2017., 22:29   #4917
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Da, pretjeruje se sa duplo, al pazi razliku tad i danas. Hrvatska u SR Jugoslaviji očito jača i od mnogih zapadnoeuropskih zemlji, a na istok Europe se išlo sa 100 maraka na 2 tjedna kompletnog ludovanja (otprilike šestina prosječne plaće).
https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...&postcount=211
Hrvatski BDP 1980. je nešto kao 2008. - debelo prenapuhan. Nakon toga slijedi desetljeće u kojem je Irski BDP znatno porastao, a Hrvatski pao.

Dakle,

Irska 1990. - 11,818$
Hrvatska 1990. - 8,123$

80te u Jugoslaviji su bile izgubljeno desetljeće. S tim da je socijalizam propao, pa je dodatno slijedila i tranzicija, a povrh svega smo imali rat. S druge strane, Irska nije imala socijalizam, nije imala izgubljene 80te, nije imala rat, imala je stabilne i razvijene susjedne zemlje, članstvo u EU itd.
krcmije is offline  
Old 01.07.2017., 22:35   #4918
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Par zanimljivih podataka o rastu plaća y/y...

http://www.dzs.hr/Hrv_Eng/publicatio...01_04_2017.htm
http://www.dzs.hr/Hrv_Eng/Pokazatelj...I%20PLACE.xlsx



Dakle, iako smo imali spuštanje stope poreza na dohodak poslodavci su morali povećati i bruto plaće, ja bih to bar djelomično pripisao egzodusu:
Vauuu. Milenijski egzodus a bruto plaće otišle gore 1.9%. Kad se tome oduzme onih
0.5% rasta neto plaće u skladu sa zakonom o radu rezultat je još mršaviji. Btw empire strikes back. http://www.poslovni.hr/hrvatska/prem...radnika-329517
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Old 02.07.2017., 06:42   #4919
Wow. Bome dosla voda do usiju u hr raju. Sad kad im se raspadne jos taj san o Ukrajincima i Nigerijcima koji popunjavaju hr kvote onda je konacno gotovo i slijedi implozija i ubrzana lancana reakcija gdje veliki uhljebi jedu male sve do naprezanja i pucanja materijala.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Richie is offline  
Old 02.07.2017., 08:38   #4920
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Izgleda da "Epska vremena" počinju skoro...

So... I dare you! I double dare you!!
Quote:
''Zaposlenost nam raste, mislim da smo s 1. srpnja ispod 170.000 nezaposlenih, ali još uvijek nam fali radnika u pojedinim zanimanjima. Ove godine povećali smo kvotu za uvoz stranih radnika u određenim zanimanjima, no očito ćemo morati redefinirati tu odluku. Očekujem kvalitetniji priljev zahvaljujući i slobodnom kretanju radnika unutar Europske unije'', rekao je Plenković.
Cekaj, jel se to meni cini ili ovaj notorni idiot racuna na to da ce u Hrvatsku doci raditi radnici iz EU clanica?

Dakle za sve one koji ne znaju, ali uvozom jeftine radne snage drzava podrzava poslovanje poduzetnika koji ili nisu sposobni ili nece postaviti konkurentnu ( trzisnu ) cijenu rada.

U bilo kojem slucaju to znaci da drzava direktno podrzava to, da ostanemo zemlja srednjeg stupnja razvoja. Poslodavci koji nisu sposobni ( konkurentni ) formirati radni tim u trenutku kada je stopa nezaposlenosti iznad 10% su jednostavno poslodavci koje TREBA PUSTITI DA PROPADNU, a ne im na svakakve druge nacine pokusavati pomoci.

Ali kako si napisao, vrlo su male sanse da ce nasi vrli poslodavci u neEU radnoj snazi pronaci srecu. Ako nista onda samo zato sto su i tamo prosla vremena kad si radio za stanarinu i hranu.

I sad kad covjek pogleda ne moze da se ne cudi na koji nacin je ova zemlja do sada ostala citava kad su je vodili i dalje je vode notorni ekonomski idioti.
Noach is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:05.