Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2017., 15:34   #21
Pa bila je prije 2-3 godine na njemačkoj televiziji emisija "Deutsche Rentner in Thailand" uz praćenje par konkretnih slučajeva. Švabo otišao u prijevremenu mirovinu i prima 730 EUR. Veli on s tim u Nj ne bi mogao preživjeti.

Ovako, ima ženu Tajlanđanku, žive oboje dole i to solidno. Žena je domaća, poznaje jezik i ostalo i pazi da ih nitko ne zajebe, a uz kontrolu troškova žive pristojno. Ono, malo mu usfali Sauerkraut, ali on to rješava tako da ode na lokalnu tržnicu, kupi par kila kupusa i onda doma kiseli.
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 15:47   #22
Quote:
Frasier kaže: Pogledaj post
Pa bila je prije 2-3 godine na njemačkoj televiziji emisija "Deutsche Rentner in Thailand" uz praćenje par konkretnih slučajeva. Švabo otišao u prijevremenu mirovinu i prima 730 EUR. Veli on s tim u Nj ne bi mogao preživjeti.

Ovako, ima ženu Tajlanđanku, žive oboje dole i to solidno. Žena je domaća, poznaje jezik i ostalo i pazi da ih nitko ne zajebe, a uz kontrolu troškova žive pristojno. Ono, malo mu usfali Sauerkraut, ali on to rješava tako da ode na lokalnu tržnicu, kupi par kila kupusa i onda doma kiseli.
Toliko i naši gastarbajeti i imaju.

Ali,evo i Hrvatska će dobiti uvoz od 400 mil eura u zdravstveni turizam.

Mislim da će prosječni hrvatski umirovljenik tu slabo ići....a dvoje stariji s 9-10 000 kuna primanja već hoće

Ali,zato treba raditi kad su ljudi sposobni za rad,a to je u HR teško...

Kad si star i bez love,tada je svaka zemlja loša
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 11:27   #23
Evo kako se planira stabilizirati mirovinski sustav:

"Drugim riječima, znatne uštede u mirovinskim troškovima u ne tako dalekoj budućnosti planiraju se postići smanjenjem budućih mirovina svih koji su sad mlađi od 55 godina, odnosno rođenih 1962. i kasnijih godina!
Simulacija koju je pripremio Danijel Nestić s Ekonomskog instituta pokazuje da je za ženu koja je cijeli svoj radni vijek zarađivala prosječnu bruto plaću (što bi bila plaća nastavnika u školi) razlika u mirovini čak 514 kuna. Umjesto da dobije 2845 kuna, koliko i nastavnica rođena godinu dana prije, njezina bi mirovina za identičan staž od 36,5 godina pala na 2331 kunu! Budući da će se ogroman udar na nove umirovljenike pojaviti već 2019. godine, posve je nerazumljivo što se micanje dodatka od 27% hladno opisuje kao mjera koja će pridonijeti održivosti javnih financija."

https://www.vecernji.hr/vijesti/svim...B+page+statusi
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 11:52   #24
Quote:
Frasier kaže: Pogledaj post
Evo kako se planira stabilizirati mirovinski sustav:

"Drugim riječima, znatne uštede u mirovinskim troškovima u ne tako dalekoj budućnosti planiraju se postići smanjenjem budućih mirovina svih koji su sad mlađi od 55 godina, odnosno rođenih 1962. i kasnijih godina!
Simulacija koju je pripremio Danijel Nestić s Ekonomskog instituta pokazuje da je za ženu koja je cijeli svoj radni vijek zarađivala prosječnu bruto plaću (što bi bila plaća nastavnika u školi) razlika u mirovini čak 514 kuna. Umjesto da dobije 2845 kuna, koliko i nastavnica rođena godinu dana prije, njezina bi mirovina za identičan staž od 36,5 godina pala na 2331 kunu! Budući da će se ogroman udar na nove umirovljenike pojaviti već 2019. godine, posve je nerazumljivo što se micanje dodatka od 27% hladno opisuje kao mjera koja će pridonijeti održivosti javnih financija."
Penzija od 2845 pada na 2331. Znaci penzic ce imat 514 Kuna manje za trosit na kruh i mlijeko, odnosno imat ce manje novca za vracat u gospdoarstvo. Dakle manje love i u PDVu i dobiti firmi, manje zaposlenih... Fiskalni ucinak - zanemariv. Demografsko-socijalni ucinak - katastrofalan. Politicari se ponasaju kao da penzici kupuju mercedese i trose svoje milijunske mirovine na luksuznu robu iz uvoza. Way to go!

Gledam rashodovnu stranu proracuna:
http://www.mfin.hr/adminmax/docs/3.%...0imovine17.xls

i nije da znam gdje treba smanjiti rashode. Ne znam sta se sve krije u 6.5 milijardi subvencija, ne znam ni sta se sve krije u ovih 15.8 milijardi "pomoci dane u inozemstvo", ali zaista ne vidim nista pozitivn o u rezanju tih jadnih mirovina. Placamo godisnje 11 milijardi kamata.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 11:58   #25
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Penzija od 2845 pada na 2331. Znaci penzic ce imat 514 Kuna manje za trosit na kruh i mlijeko, odnosno imat ce manje novca za vracat u gospdoarstvo. Dakle manje love i u PDVu
To ćemo nadoknaditi s porezom na nekretnine.
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 22:28   #26
Ukoliko se ne poprave demografski trendovi najjednostavnije rjesenje je produljenje dobi za umirovljenja i penalizacija prijevremenih.

Za tako nesto je potrebno dobro zdravlje.
Prije mjesec dana eurostat je sluzbeno objavio da je Hrvatska EU rekorder po prekomjernoj tezini muskaraca sa stopom (bar malo debelih muskaraca) od 67%. To znaci da smo po toj stopi drugoplasirani na svijetu iza SAD-a.

Moj prijedlog je progresivno oporezivanje primanja stanovnistva po kriteriju BMI indeksa tjelesne mase. Ponudio bi i mogucnost kompezacije poreza dobrovoljnim fizickim poslovima.

Rizicno ponasanje zbog pusenja i alkoholizma se vec kvalitetno progresivno oporezuje prilikom potrosnje.
klapalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 22:34   #27
Taktika ti je ocigledno kriva. Takvo oporezivanje ce dovesti do toga da ce ljudi vise paziti na zdravlje, prihodi od poreza ce se poceti smanjivati, a zivotni vijek produziti. To ce samo doliti ulje na vatru. Treba okrenuti pilu - stimulirati debljanje, pusenje i ispijanje alkohola. To ce prosjecni zivotni vijek osjetno smanjiti, ali ce ljudi biti sretniji. Mislim da ce cak i uz povecanja izdataka za zdravstvo (koji se mogu kontrolirati) mirovinski sustav profitirati.
Dakle da bi spasili mirovinski sustav, treba ljude sto ranije ubiti (idealno u dobi od oko 65 godina), a ne kasnije (do cega dovodi tvoj prijedlog).
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 22:38   #28
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Ukoliko se ne poprave demografski trendovi najjednostavnije rjesenje je produljenje dobi za umirovljenja i penalizacija prijevremenih.

Za tako nesto je potrebno dobro zdravlje.
Prije mjesec dana eurostat je sluzbeno objavio da je Hrvatska EU rekorder po prekomjernoj tezini muskaraca sa stopom (bar malo debelih muskaraca) od 67%. To znaci da smo po toj stopi drugoplasirani na svijetu iza SAD-a.

Moj prijedlog je progresivno oporezivanje primanja stanovnistva po kriteriju BMI indeksa tjelesne mase.

Rizicno ponasanje zbog pusenja i alkoholizma se vec kvalitetno progresivno oporezuje prilikom potrosnje.

ja bih uveo porez na manje obrazovane. jer jebiga manje su u stanju da proizvedu, samim tim sto su manje obrazovani manje znaju o zdravlju i/ili o zivotu opcenito, sve same stetocine. a hoce da jede hoce da jebe....a to kosta. plus ima ih procentualno vise od visokoobrazovanih pa se isplati njih derat, naravno. a ko zavrsi fakultet odma u neku zasebnu poreznu klasu di dajes 5 banki za zvake drzavi a ne da te poslije jos tamo neki trazi pare za studij, nema smisla. ko zavrsi doktorat da mu drzava odma da penziju, sa 24-5-6-7 godina zivota, jer je drzavu zaduzio u picku materinu (i doslovno....)

jel de sto sam pametan, aj reci ? imal odje koji da ne bi meni i mojem krojio sudbinu ? mogu li ja vama malo da je skrojim ?
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 23:46   #29
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Za tako nesto je potrebno dobro zdravlje.
Prije mjesec dana eurostat je sluzbeno objavio da je Hrvatska EU rekorder po prekomjernoj tezini muskaraca sa stopom (bar malo debelih muskaraca) od 67%. To znaci da smo po toj stopi drugoplasirani na svijetu iza SAD-a.
Bez da trcim na Eurostat, stvarno mi je tesko povjerovat da je Hrvatska "debla" od jedne Malte. Imas link na to sto govoris?

Ali nije bas da kuzim logiku, OK, natjeras starije da rade duze, ali time samo otezavas mladima da nadju posao. Statisticki mozda dobijes to da je Mirovinski sustav odrziv jer skoro nitko ne doceka mirovinu, ali opet imas gomilu mladih koji ne mogu do posla i koji nemaju love. Meni se cini da je to sve smao pretakanja iz supljeg u prazno, onako na prvu bih rekao da produljavanje radnog vijeka ima smisla onda ako to podrzava i gospodarstvo, odnosno ako se kroz to stvaraju dodane vrijednosti. Ali produljenje radnogo vijeka samo kako bi uzeo jednima a dao drugima - nisam bas siguran.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 02:42   #30
Sto se tice zaposljavanja mladih oporavkom ekonomije trendovi se ubrzano mijenjaju.
Na slobodnom trzistu radne snage mladi imaju neke prednosti zbog bolje strukture obrazovanosti i znanja stranih jezika.
Mislim da se ovakva nepovoljna kombinacija za zaposlenost kojoj smo svjedocili vise nece tako lako ponoviti (kasnjenje u EU gdje se tranzicijska konkurencija vec nalazila + globalna kriza + fiksni tecaj).

Da Malta nas sisa po broju debelih ali ne po broju "ugodno popunjemih" muskaraca.

EU rekorderi smo, a globalno prva Amerika, druga Hrvatska, treci Meksiko.






& bato

Da, slabo obrzovani vec 'placaju" svoje neznanje. Niskim prihodima koje ostvaruju imaju prilicne sanse za nizu kvalitetu zivota.

Sto se tice slobode, slobodnog,izbora zivotnog stila...samo se ti trpaj koliko zelis, ali plati si sam doktora, jel' moze tako?
klapalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 03:06   #31
trpaj se ti a ja cu u hrvatskoj da koristim ono sto je moje zakonsko pravo dok god je zakon takav. onog momenta kad bi ga neko kao ti promijenio, ja bi trazio sve one pare koje sam uplatio a nisam iskoristio - na sebe. pa da vidimo ko ce izvuc deblji kraj. pa nes ti meni pricat sta cu ja radit ili sta ja necu radit, ima zakon i ko te jebe. a ja nisam na hzzo vec pune 4 godine, nit ja niti bilo ko od moje familije, ali da mi sutra zatreba doso bi bez ikakvih problema i trazio sta vec meni odgovara. jebe se meni sto tebi smeta sto hiljade gastarbajera trosi pare iz fonda, htjeli ste hrvatsku eto vam je. eto vam hrvata.

to ti tako ide, nesto sto hrvatima naprosto nece u glavu a jedan je od osnovnih zakona svemira. akcija - reakcija. ja sam davno reko da ja tu hrpu govana necu cistit. eventualno vam mogu iz svabije poslat koju lopatu. izvolte ga.
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 03:36   #32
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Penzija od 2845 pada na 2331. Znaci penzic ce imat 514 Kuna manje za trosit na kruh i mlijeko, odnosno imat ce manje novca za vracat u gospdoarstvo. Dakle manje love i u PDVu i dobiti firmi, manje zaposlenih... Fiskalni ucinak - zanemariv. Demografsko-socijalni ucinak - katastrofalan. Politicari se ponasaju kao da penzici kupuju mercedese i trose svoje milijunske mirovine na luksuznu robu iz uvoza. Way to go!
Da bi nekom dao tih 514kn, moraš ih od nekog i uzeti.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 07:38   #33
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Da bi nekom dao tih 514kn, moraš ih od nekog i uzeti.
Ako je taj netko pošteno odradio puni radni staž i pošteno uplatio doprinose (ne govorim sad o dojebanima tkoznaotkud bez radnog dana u Hrvatskoj ili "zaslužnim" borcima), kome je taj uzeo?

Nije li točnija izjava da se NJEMU cijeli život uzima?
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 10:08   #34
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Ako je taj netko pošteno odradio puni radni staž i pošteno uplatio doprinose (ne govorim sad o dojebanima tkoznaotkud bez radnog dana u Hrvatskoj ili "zaslužnim" borcima), kome je taj uzeo?

Nije li točnija izjava da se NJEMU cijeli život uzima?
Taj netko je uplacivao doprinose i zdravstveno osiguranje svojim umirovljenim roditeljima, a ne sebi. To sto je danas odgoj i atmosfera takva da je svuda trava zelenija i da se mentalitet iseljavanja - misleci da to boli briga one na vlasti je smijurija. Jedino kome stetis je posteni penzioner, dijete i bolesnik ("zasluzni" ionako ne pate)...

Kad se mlade pocne odgajati tako da shvate da rade i zato da bi njihova baka dobila penziju, a ne ne samo za sebe - postoji neka sansa.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 10:25   #35
Ili počneš odgajati mlade da shvate da bi političari podijelili Nacionalne mirovine onima koji nemaju dana radnog staža ili da bi i dalje dijelili braniteljske mirovine onima koji nisu vidjeli rata...
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 10:29   #36
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Ili počneš odgajati mlade da shvate da bi političari podijelili Nacionalne mirovine onima koji nemaju dana radnog staža ili da bi i dalje dijelili braniteljske mirovine onima koji nisu vidjeli rata...
Sve dok ih to odgajas ne ides naprijed.

U onom trenu kad se prestanu baviti plakanjem nad bezizlaznom situacijom mozda i maknu politicare koji su losi.

Ovakva situacija kakva je sad - najbolje odgovara sadasnjoj kliki.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 11:00   #37
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Prije mjesec dana eurostat je sluzbeno objavio da je Hrvatska EU rekorder po prekomjernoj tezini muskaraca sa stopom (bar malo debelih muskaraca) od 67%. To znaci da smo po toj stopi drugoplasirani na svijetu iza SAD-a.
...
Da Malta nas sisa po broju debelih ali ne po broju "ugodno popunjemih" muskaraca.
EU rekorderi smo, a globalno prva Amerika, druga Hrvatska, treci Meksiko.
Klapalo, ajmo malo analizirati ovo sto si napisao, cisto da vidimo jel to tvoj modus operandi ili je slucajno tako ispalo.
Sve sto si napisao je vjerojatno cinjenicno tocno, ali namjerno ili slucajno - vrlo tendeciozno. Ajmo redom:

- fulao si sa definicijom: "overweight" je BMI >= 25, a ne 25-30. Ako govorimo o problemu sa debljinom, onda treba govoriti o ukupnom rankingu. Kao da zelis reci da imamo problema sa ocjenama na faksu pa navedes postotak ucenika koji ima ocjenu 4, a ne postotak ucenika koji ima ocjenu >= 4.
- ako govoris o zdravlju, treba govoriti o obesity a ne (samo) o overweight. Ali obesity-ranking nije bas tako bombastican, na 8-mom mjestu smo u EU-u.
- da, prije mjesec dana je eurostat sluzbeno objavio, ali podatke iz 2014
- a na popisu najdebljih drzava iz 2015 nas uopce nema medju prvih 25.
- da, imamo puno overweight muskaraca, ali ako govoris o overweightu, zasto si presutio da su zene puno bolje pozicionirane. I zene rade i ovise o zdravlju.

Tako da je ovaj tvoj post za mene izvrstan dokaz kako mozes selektivno interpretirati cinjenice na nacin da stvoris sasvim drugu sliku. Ti si od situacije da nas nema nigdje pri vrhu BMI tablice, ti uspijes sastavit konstrukciju po kojoj smo "po prekomjernoj tezini drugoplasirani na svijetu iza SAD-a". Tako da cu ja ubuduce s puno vise opreza prihvacati tvoje "zakljucke".

Izvori:
http://ec.europa.eu/eurostat/documen...1-00bf0b98d646
http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs311/en/
http://www.who.int/bmi/index.jsp
http://apps.who.int/bmi/index.jsp?in...e=intro_3.html
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 11:15   #38
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Taj netko je uplacivao doprinose i zdravstveno osiguranje svojim umirovljenim roditeljima, a ne sebi. To sto je danas odgoj i atmosfera takva da je svuda trava zelenija i da se mentalitet iseljavanja - misleci da to boli briga one na vlasti je smijurija. Jedino kome stetis je posteni penzioner, dijete i bolesnik ("zasluzni" ionako ne pate)...

Kad se mlade pocne odgajati tako da shvate da rade i zato da bi njihova baka dobila penziju, a ne ne samo za sebe - postoji neka sansa.

I.
ti bi POCINJAO sa odgojem, a ja cu ti rec ovako. prvo jebem ti mater. za pocetak jer si implicitno ustvrdio da sam neodgojen. mislim stavrno dosta vise, vrhunac bezobrazluka, pun mi vas je kurac. to za pocetak. sjedi i razmisli malo o svom odgoju prije nego popijes samar negdje. a sad da ti ispricam malo o svojoj baki. zena je domacica, razevedena, 4 godine osnovne skole, u zivotu nije radila nigdje duze od 2 tjedna sveukupno. znaci ima penziju od pokojnog djeda, koji je radio na zeljeznici, trecinu njegove penzije. moja mater je 20 godina bila direktorica u velikom prehrambenom kombinatu u jugi. full staz, od do, zadnjih 10 godina su moji starci imali svoju firmu, ali stara nikad nije dana bila nezaposlena, od faksa do penzije. moja baba ima vecu penziju od moje stare. sad ces ti rec pa to je zato sto ja ne uplacujem penziju za svoju staru. a ja nisam uplatio ni za svoju babu nista, zero. dakle odakle te pare ? pa od kredita. dok ima kreidta ima i penzije, kad stanu krediti nema nikom penzije. i to ti je tako, to je FAKT !!!! a neciji mokri snovi o mirovinskom i kad bi svi ljudi na svijetu itd itd itd popisam vam se na to. to je gotovo i ja ne namjeravam da produzavam agoniju sistema koji umro sa generacijom prije moje, uz necije prodike da treba mislit na djecu, moju djecu. ja mislim na svoju djecu, misli ti na svoju, socijalni ugovor je crko.
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 03.05.2017., 11:32   #39
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Taj netko je uplacivao doprinose i zdravstveno osiguranje svojim umirovljenim roditeljima, a ne sebi. To sto je danas odgoj i atmosfera takva da je svuda trava zelenija i da se mentalitet iseljavanja - misleci da to boli briga one na vlasti je smijurija. Jedino kome stetis je posteni penzioner, dijete i bolesnik ("zasluzni" ionako ne pate)...

Kad se mlade pocne odgajati tako da shvate da rade i zato da bi njihova baka dobila penziju, a ne ne samo za sebe - postoji neka sansa.

I.
Pa ti starci kao većina i glasaju za ovu garnituru. Popričaj malo sa prosječnim penzionerom kako razmišlja. Ti su zaglavili u vremenu i prostoru. Nepismeni su, tvrdoglavi i sebični. Nemaju nimalo obzira prema onima koji dolaze poslije njih i imaju onaj tradicionalni mentalitet "tko će mi štogod dati, njegov sam" što je dovoljno da ih se kupi sa tanjurom graha pred svake izbore. I političari to obilato koriste.
Prošli sistem ih je odgojio kao neodgovorne i sklone parazitiranju. Nemaju apsolutno nikakve svijesti o društvenoj ili ikakvoj drugoj odgovornosti.

Sve "vrline" kakve u kapitalizmu vode ravno pod most. Velika čast izuzecima ali o malo naših penzionera imam visoko mišljenje.
automation is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 11:49   #40
Quote:
bata konj harmonikas kaže: Pogledaj post
ti bi POCINJAO sa odgojem, a ja cu ti rec ovako. prvo jebem ti mater. za pocetak jer si implicitno ustvrdio da sam neodgojen. mislim stavrno dosta vise, vrhunac bezobrazluka, pun mi vas je kurac. to za pocetak. sjedi i razmisli malo o svom odgoju prije nego popijes samar negdje. a sad da ti ispricam malo o svojoj baki. zena je domacica, razevedena, 4 godine osnovne skole, u zivotu nije radila nigdje duze od 2 tjedna sveukupno. znaci ima penziju od pokojnog djeda, koji je radio na zeljeznici, trecinu njegove penzije. moja mater je 20 godina bila direktorica u velikom prehrambenom kombinatu u jugi. full staz, od do, zadnjih 10 godina su moji starci imali svoju firmu, ali stara nikad nije dana bila nezaposlena, od faksa do penzije. moja baba ima vecu penziju od moje stare. sad ces ti rec pa to je zato sto ja ne uplacujem penziju za svoju staru. a ja nisam uplatio ni za svoju babu nista, zero. dakle odakle te pare ? pa od kredita. dok ima kreidta ima i penzije, kad stanu krediti nema nikom penzije. i to ti je tako, to je FAKT !!!! a neciji mokri snovi o mirovinskom i kad bi svi ljudi na svijetu itd itd itd popisam vam se na to. to je gotovo i ja ne namjeravam da produzavam agoniju sistema koji umro sa generacijom prije moje, uz necije prodike da treba mislit na djecu, moju djecu. ja mislim na svoju djecu, misli ti na svoju, socijalni ugovor je crko.
konju, jel' ti baba razvedena il' udovica?
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:19.