Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2010., 16:40   #21
Na ovom prilogu RTBa govore o 26 poginulih i 100 ranjenih pripadnika valjevske brigade.

http://www.youtube.com/watch?v=oCK7jxh59WA

Kao što rekoh, ako je na jednom mjestu u 1 danu uništeno barem 8 oklopa, koliko ih je moglo biti uništeno u gotovo 100 dana širom Vukovara i okolnih sela?
Kada se vide ovakve snimke, gdje desetak ljudi u trapericama hoda oko zgužvanih tenkova koji leže bok do boka, onda brojke od 400 ili 600 uništenih i onesposobljenih oklopa više ne zvuce kao znanstvena fantastika.
Puno nevjerojatniji je podatak o "samo" 100-tinjak uništenih komada.
__________________
503 Service Unavailable
No server is available to handle this request.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 22.11.2010. at 23:32. Reason: poruke spojene
PitajTatu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 17:19   #22
Quote:
PitajTatu kaže: Pogledaj post
Kao što rekoh, ako je na jednom mjestu u 1 danu uništeno barem 8 oklopa, koliko ih je moglo biti uništeno u gotovo 100 dana širom Vukovara i okolnih sela?
Kada se vide ovakve snimke, gdje desetak ljudi u trapericama hoda oko zgužvanih tenkova koji leže bok do boka, onda brojke od 400 ili 600 uništenih i onesposobljenih oklopa više ne zvuce kao znanstvena fantastika.
Puno nevjerojatniji je podatak o "samo" 100-tinjak uništenih komada.
ako je u jednom danu u operacija maslenica izginulo 20 varazdinaca,onda po tvojoj logici nakon 4 godine rata,nema vise niko ziv u Varazdinu

Zadnje uređivanje rezon@tor : 22.11.2010. at 23:33.
mrki vuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 17:19   #23
Quote:
Sturmatack kaže: Pogledaj post
Možete li mi podkrijepiti svoju činjenicu snimkama uništenih vozila? Koliko znam svako uništavanje tenkova, oklopnih transportera bilo je podkrepljeno video zapisima.
Oprosti , ali ova konstantacija nikad se u povijesti nije ostvarila ni u jednom ratu , pa tako niti u Domovinskom ratu. I uopće je smješno misliti da se tako nešto radi ili da uopće nekome padne na pamet da tako nešto ide raditi.

Osim toga , naknadne neslužbene informacije , u vidu najcrnije srpske propagande , govore da je uništeno 110 oklopa - onda bi po tvojoj logici trebale postojati slike tih 110 uništenih oklopa !!!

Ne postoji ni približno toliko slika pa ti konstrukcija pada u vodu...

I zašto zanemarivati brojke koje su oni sami objavili u svojim ratnim magazinima za vrijeme rata , kad je istina bila friška ? To su do sada najslužbenije brojke , a ne izjave Miroslava Lazanskog koje su došle 10 godina kasnije , kad je protekom vremena moguće zataškavati istinu i praviti se blesav. Ako brojke objavljene u njihovim magazinima nisu točne , onda se vjerojatno radi o grešci tipa - htjeli su napisati koliko je vojnika izbačeno iz stroja , ali su zabunom napisali da je riječ o poginulima. I da je to istina opet bi broj poginulih bio bitno različit od ovih Lazanskovih prdarija.

Zašto Srbi ni dan danas ne žele otvoreno govoriti o tome ?


Zašto su u bitci za Vukovar angažirali toliko ljudstvo i toliku ratnu tehniku ?


Ovo su najtrezvenija moguća pitanja koja traže jednostavan odgovor...

Pa dobro , ako ih je poginulo 1500 onda ih je poginulo 1500 , ali onda neka objave ta imena s datumima pogibije , kao što smo mi napravili s našim borcima. A ne da dovuku 100 000 ljudi skupa s 1100 tenkova na grad , priznaju da ih je poginulo na tisuće i proglase Bitku za Vukovar slamanjem kičme Hrvatskoj Vojsci jer misle da je rat gotov. Onda kad kasnije shvate da su se zajebali u procjenama , i kad vide da su rat izgubili , povlače priznanje i seru o nepostojećim Amerikancima u najnovijem modelu nevidljivih zrakoplova koji su toliko nevidljivi da čak ni sami Ameri nisu sposobni vidjeti da su ih upotrijebili...

Ja to nisam spreman popušit , a vi samo dajte...
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 17:32   #24
Tenk je oštećen, točnije oštećene su mu gusjenice.
Uništen tenk - primjer http://www.google.hr/imgres?imgurl=h...w=1024&bih=578

Zadnje uređivanje rezon@tor : 22.11.2010. at 23:34.
Sturmatack is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 17:36   #25
Tenkove uništene na Trpinjskoj cesti u razdoblju od 14. do 18. 09 snimio je snimatelj HTV-a koji se je s novinarom Nedžadom Haznadarom tada nalazio u Vukovaru. Od tih snimaka nadalje Trpinjska cesta je prozvana "groblje tenkova". Da, sve su to iste snimke jer su sve s Trpinjske i sve u vremenu od ta 4 dana.
Naravno, apsurdno je pomisliti kako se svaki pogođeni komad oklopa uslikan ili posnimljen. Pa nije to video igra. Spašene su one snimke koje su uspjeli iznjeti novinari ili sami branitelji u proboju.
Zašto recimo ekipa s remontnog zavoda koja je na licu mjesta popravljala oklop za JNA ne bi dala snimku svakog komada oklopa koji je pogođen pa su ga oni popravili? Nije mi jasno zašto bi branitelji vukovara trebali stalno nekaj dokazivat?
Za početak, novinar Lazanski nek dokaže svakog od onih 100 koji su po njemu uništeni. A onda ćemo dokazivat dalje. Da vidimo koje Lazanski nije skupio.
Cicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 17:38   #26
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
Oprosti , ali ova konstantacija nikad se u povijesti nije ostvarila ni u jednom ratu , pa tako niti u Domovinskom ratu. I uopće je smješno misliti da se tako nešto radi ili da uopće nekome padne na pamet da tako nešto ide raditi.
...
Nažalaost interesiraju me vojne konstatacije, a ne četnici - ustaše- partizani - rimljani - iliri itd. Koliko sam da sada proučavao botku u Vukovaru - ponavljam 1 dio operacije - oklop ulazi u grad - JNA gubi okršaj kasnije prelazi na opciju iscrpljivanja. Kičma JNA slomljna je u Bosanskoj Posavini.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 22.11.2010. at 23:35. Reason: citat
Sturmatack is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 17:43   #27
Quote:
mrki vuk kaže: Pogledaj post
ako je u jednom danu u operacija maslenica izginulo 20 varazdinaca,onda po tvojoj logici nakon 4 godine rata,nema vise niko ziv u Varazdinu
S mojom logikom je sve u redu, ali tvoja je pogrešna jer operacija maslenica nije trajala 4 godine. A niti sam rat nije trajao 4 godine jednakim intenzitetom.
Uostalom, ja nisam rekao da je moralo biti uništeno toliko tenkova, već da je sasvim moguće da je stvaran broj bliži 400-600 nego 110. Jer onakve snimke pokazuju da tenk nije neuništiv.
Naravno, to su samo neka logička promišljanja i pretpostavke koje ne moraju značiti ništa.
__________________
503 Service Unavailable
No server is available to handle this request.
PitajTatu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 17:46   #28
Quote:
Cicka kaže: Pogledaj post
Tenkove uništene na Trpinjskoj cesti u razdoblju od 14. do 18. 09 snimio je snimatelj HTV-a koji se je s novinarom Nedžadom Haznadarom tada nalazio u Vukovaru. Od tih snimaka nadalje Trpinjska cesta je prozvana "groblje tenkova". Da, sve su to iste snimke jer su sve s Trpinjske i sve u vremenu od ta 4 dana.
Naravno, apsurdno je pomisliti kako se svaki pogođeni komad oklopa uslikan ili posnimljen. Pa nije to video igra. Spašene su one snimke koje su uspjeli iznjeti novinari ili sami branitelji u proboju.
Zašto recimo ekipa s remontnog zavoda koja je na licu mjesta popravljala oklop za JNA ne bi dala snimku svakog komada oklopa koji je pogođen pa su ga oni popravili? Nije mi jasno zašto bi branitelji vukovara trebali stalno nekaj dokazivat?
Za početak, novinar Lazanski nek dokaže svakog od onih 100 koji su po njemu uništeni. A onda ćemo dokazivat dalje. Da vidimo koje Lazanski nije skupio.
Zato sam dao početne podatke - moj prvi post. Ne interesiraju me srbi - hrvati, neko vojne značajke sukoba.
Sturmatack is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 17:48   #29
Quote:
PitajTatu kaže: Pogledaj post
Kao što rekoh, ako je na jednom mjestu u 1 danu uništeno barem 8 oklopa, koliko ih je moglo biti uništeno u gotovo 100 dana širom Vukovara i okolnih sela?
Kada se vide ovakve snimke, gdje desetak ljudi u trapericama hoda oko zgužvanih tenkova koji leže bok do boka, onda brojke od 400 ili 600 uništenih i onesposobljenih oklopa više ne zvuce kao znanstvena fantastika.
Puno nevjerojatniji je podatak o "samo" 100-tinjak uništenih komada.
Ma primjera je mali milijon...

U Sarajevu je poginulo 2500 njihovih vojnika , od čega ih je valjda pola poginulo 1992. , ili barem 1000... dakle 1000 mrtvih u nekih šest-sedam mjeseci rata te 1992. godine kada je bilo nekih pokušaja pomicanja linije sa srpske strane. Pa i Vukovar je 1991. imao nekih šest-sedam mjeseci rata , a ne tri mjeseca. Tri mjeseca bila su totalni ulični rat kakav nije imao ni jedan grad u bivšoj Jugi.

I sad ono "mirovanje" po Sarajevu neko oće uspoređivati sa svakodnevnim bitkama prsa u prsa u Vukovaru...

Ili Mrkonjić grad... u dan dva slistili smo ih 350-450 , 1200 ranjenih , 1500 zarobljenih. Da je bitka potrajala par dana malo dulje , onda bi i Mrkonjić grad mogli usporedit s Vukovarom. U biti , i po ovim brojkama ispada da je izbačeno iz stroja kao i u Vukovaru , jer je bilo 1500 zarobljenih...

Zadnje uređivanje rezon@tor : 22.11.2010. at 23:35.
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 17:54   #30
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
Ma primjera je mali milijon...
Ista retorika psanja kao partizani iza ww2. Molim vas ako imate kakve podatke u pdf-u postavite ih. Interesiraju me stvarni podaci. Hvala

Quote:
PitajTatu kaže: Pogledaj post
Uostalom, ja nisam rekao da je moralo biti uništeno toliko tenkova, već da je sasvim moguće da je stvaran broj bliži 400-600 nego 110. Jer onakve snimke pokazuju da tenk nije neuništiv.
Naravno, to su samo neka logička promišljanja i pretpostavke koje ne moraju značiti ništa.
Sa kojima su onda tenkovim srbi vodili preostale ratove- do 99?

Zadnje uređivanje rezon@tor : 22.11.2010. at 23:36.
Sturmatack is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 18:01   #31
Quote:
Sturmatack kaže: Pogledaj post
Sa kojima su onda tenkovim srbi vodili preostale ratove- do 99?
Pa nisu valjda na Vukovar poslali i svoj zadnji tenk...

A čak i ako je istinita ona gornja procjena o 600 uništenih i onesposobljenih oklopa, još uvijek bi im ostalo 1000 oklopa samo u Vukovaru (+ ono što su uspjeli popraviti.)
__________________
503 Service Unavailable
No server is available to handle this request.
PitajTatu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 18:07   #32
Quote:
PitajTatu kaže: Pogledaj post
Pa nisu valjda na Vukovar poslali i svoj zadnji tenk...

A čak i ako je istinita ona gornja procjena o 600 uništenih i onesposobljenih oklopa, još uvijek bi im ostalo 1000 oklopa samo u Vukovaru (+ ono što su uspjeli popraviti.)
400 daju VRSK, 400 daju VRS, dio mi je zraobljen od Hrvatske, BIH, Slovenije - ne slaže se računica - pogledajte podatke u prvome postu.
Sturmatack is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 18:11   #33
Quote:
Sturmatack kaže: Pogledaj post
http://img59.imageshack.us/img59/617/sinvukovar8.jpg[/QUO
Tenk je oštećen, točnije oštećene su mu gusjenice.
Moze biti, ali ne mora, ljudi imaju krivu percepciju da unisteni tenk podrazumjeva kupolu koja je letjela 50 metara i skroz unistenu vanjstinu.

Najcesce tenk "dogori" iznutra a izvana ostane citav, ponekad se plamen prosiri po cijelom vozilu pa ubrzo zahrda

http://www.corbisimages.com/images/6...2/IH023199.jpg

ili izgori iznutra a izvana izgleda "malo zmazan"

http://www.militaryphotos.net/forums...8&d=1200440573

http://www.taxson.net/archives/IMG_0942.jpg

Ono sto mi je prvo upalo u oko kod slepanog M84 je da nedostaju gumene obloge na kotacima koji kontaktiraju zemlju.
Vide se samo "goli kotaci" sto je cisti pokazatelj da je vozilo gorilo.
__________________
Đuro Japaric kaže:Za Hrvatsku je bitan dan kada je u Zagrebu , osnovan Zbor narodne garde , a ne gerilski odred 1941. u organizaciji Komunističke partije !

Zadnje uređivanje Alte : 22.11.2010. at 18:17.
Alte is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 18:14   #34
Quote:
Sturmatack kaže: Pogledaj post
Zato sam dao početne podatke - moj prvi post. Ne interesiraju me srbi - hrvati, neko vojne značajke sukoba.
Na kakve podatke? Ti si prepisao s wikipedije kaj su rekli Biorčević i Lazanski. Nema slika. Nema dokaza. Oću dokaze za svaki pojedini komad od tih 100. Slike. Video. Izjavu svjedoka. Redni broj tenka.
Cicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 18:17   #35
Quote:
Alte kaže: Pogledaj post
Ono sto mi je prvo upalo u oko kod slepanog M84 je da nedostaju gumene obloge na kotacima koji kontaktiraju zemlju.
Vide se samo "goli kotaci" sto je cisti pokazatelj da je vozilo gorilo.
Svaki tenk koji se može šlepat, barem u ww2 uziman je za popravak - ili za rezervne dijelove. Ako se tenk može tegliti zanči da su mu osovine OK. "Kupola u zraku - tenk je u većini slučajeva nepopravljiv. Mislim da već ulazimo u off topic.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 22.11.2010. at 23:38.
Sturmatack is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 18:24   #36
Quote:
Sturmatack kaže: Pogledaj post

Svaki tenk koji se može šlepat, barem u ww2 uziman je za popravak - ili za rezervne dijelove. Ako se tenk može tegliti zanči da su mu osovine OK. "Kupola u zraku - tenk je u većini slučajeva nepopravljiv. Mislim da već ulazimo u off topic.
Tenk spaljen iznutra > unisten
__________________
Đuro Japaric kaže:Za Hrvatsku je bitan dan kada je u Zagrebu , osnovan Zbor narodne garde , a ne gerilski odred 1941. u organizaciji Komunističke partije !
Alte is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 18:27   #37
Quote:
Cicka kaže: Pogledaj post
Tenkove uništene na Trpinjskoj cesti u razdoblju od 14. do 18. 09 snimio je snimatelj HTV-a koji se je s novinarom Nedžadom Haznadarom tada nalazio u Vukovaru. Od tih snimaka nadalje Trpinjska cesta je prozvana "groblje tenkova". Da, sve su to iste snimke jer su sve s Trpinjske i sve u vremenu od ta 4 dana....
Ispravka, tenkove na Trpinjskoj (snimka na kojoj su i Žuti mravi, Blago Zadro...) je snimio tadašnji gipser na kirurgiji vukovarske bolnice, kojeg je Njavro poslao da to sve snimi. Istu snimku je iz Vukovara iznijela njegova žena (također bolničko osoblje) umotanu u džemper u torbi poslije pada.
Ord Mantel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 18:37   #38
Quote:
Sturmatack kaže: Pogledaj post
Nažalaost interesiraju me vojne konstatacije, a ne četnici - ustaše- partizani - rimljani - iliri itd. Koliko sam da sada proučavao botku u Vukovaru - ponavljam 1 dio operacije - oklop ulazi u grad - JNA gubi okršaj kasnije prelazi na opciju iscrpljivanja. Kičma JNA slomljna je u Bosanskoj Posavini.
Nije točno i nije istina...

Nije bilo nikakvog iscrpljivanja s distance vremena nego upravo suprotno...

Ove slike koje ti Pitajtatu pokazuje nastale su u fazi sukoba koja se po njihovim žrtvama ne može ni mjeriti sa kasnijim fazama sukoba koje su bile neusporedivo krvavije...

Ovo su snimke iz devetog mjeseca , a "Operacija Vukovar" počinje tek početkom desetog mjeseca. Često puta ćeš sa srpske strane ćuti da je njima za osvajanje Vukovara trebalo samo 50 dana jer neki bitku broje tek s početkom desetog mjeseca. Istina je da je od desetog pa na dalje , a pogotovo od početka jedanaestog vođen neusporedivo krvaviji rat u Vukovaru , ali to što oni svoje goleme pušione u devetom mjesecu ne žele brojati pod bitku , samo pokazuje koliko se stide toga što im se u devetom mjesecu desilo. Stavio sam ti na "konstrukciji" tablicu po kojoj se može vidjeti kako im je broj poginulih vojnika rastao sve više i više što je bitka išla dalje , a i iz opisa bitke jasno se vidi da su se , kako je bitka dalje odmicala , samo otvarale nove točke na kojima se vodio rat.

Mnogim ljudima pod pojmom "realno" uopće ne pada na pamet vidjeti što se zaista desilo , nego jednostavno bježe od velikih brojeva. Brojevi neprijateljskih gubitaka u vukovarskoj bitci nisu nerealni , nego su veliki. Veliki i nerealni nije jedna te ista stvar. Ovi veliki brojevi su krajnje realni s obzirom na ono što se dešavalo. Imamo priznanje Kadijevića da su oni prvo pokušali blokirati Vukovar , pa tek onda prešli na taktiku koja je realno sprovodljiva - a to bi bile ulične borbe za svaku kuću u kojima će im svakodnevno ginuti gomila vojnika na svakom punktu. Mrkšić je , u priopćenju za javnost , također priznao da je bitka za Vukovar bila 50-dnevna bitka prsa u prsa za svaku kuću. Imaš snimak tog priopćenja na youtubu. Znači da ovaj period do "Operacije Vukovar" ne spada pod najžešće borbe nego pod pokušaje iscrpljivanja - a ta iscrpljivanja izgledala su tako da smo im mi na Trpinjskoj cesti uništili 80 oklopa i pitaj Boga koliko oklopa po drugim dijelovima grada jer moraš uzeti u obzir da su oni na Sajmištu prošli upravo zahvaljujući oklopu , a budući da su zaustavljeni na pola Sajmišta - po cijeloj širini Sajmišta , onda je sasvim jasno da smo ih polovicom devetog mjeseca spičkali baš u svakoj ulici na Sajmištu jer bi u suprotnom već tada , po nekoj od tih ulica , ušli u grad.

Ti kažeš da te zanimaju samo brojevi...

Pa i mene zanimaju brojevi...

Samo mi nije jasno zašto uvažavaš srpsku propagandu koja je toliko smješna da su se tek nakon deset godina sjetili da su u biti izgubili petnaest puta manje ljudi nego što su priznali za vrijeme rata.

Zadnje uređivanje Keva : 22.11.2010. at 18:56.
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 18:52   #39
Quote:
Sturmatack kaže: Pogledaj post
Sa kojima su onda tenkovim srbi vodili preostale ratove- do 99?
JNA je imala ukupno 3000 tenkova , a ne 1860... opće je poznato da su masovno koristili T-34 u svim ratovima u bivšoj jugi... što se najbolje vidi iz uništenih primjeraka...

Uostalom , o svemu ovome što ti govoriš već je potanko raspravljeno na drugoj temi , na kojoj je i dokazano da srpske brojke ne mogu biti istina jer im fale tenkovi...

Nemam živaca sve objašnjavati ispočetka... na temi "Kronologija i konstrukcija DR" dosta je toga objašnjeno u detalje...

Bilo bi nehumano da netko tko tvrdi da ga zanimaju samo brojke ne želi to pročitati , nego vjeruje srpskim podacima koji jednostavno ne stoje... ne mogu stajati jer Srbi nemaju te tenkove koji navodno nisu uništeni... nemaju ih baš zato jer su uništeni...
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 18:55   #40
Quote:
Alte kaže: Pogledaj post
Tenk spaljen iznutra > unisten
http://www.google.hr/imgres?imgurl=h...1t:429,r:6,s:0 - spaljeni tenk
Iz Vukovara.......
Sturmatack is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:24.