Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2017., 21:56   #1
Gdje uložiti 50000 eura-u nekretninu ili u zlato?

Nedavno sam prodao građevinsko zemljište u okolici Zagreba po cijeni od 50000 eura. I našao sam se u velikoj nedoumici- da li kupiti jednosobni stan u Zagrebu i iznajmiti ga za cca 200-250 eura, ili spomenuti iznos investirati u zlato. Svi smo svjedoci sve većeg pada nataliteta u Hrvatskoj. U skorijoj budućnosti prijeti nam demografska katastrofa. O daljnjoj budućnosti se ne usuđujem ni govoriti! Stanovnika je sve manje iz triju vrlo jednostavnih razloga:

1) Jedan dio stanovnika se seli u inozemstvu u potrazi za boljim životom

2)Drugi dio stanovika umire

3)Treći dio stanovnika koji ostaje u Hrvatskoj biva sve stariji i stariji

Naposljetku, doći će vrijeme da se nekretnine neću mati kome prodati niti iznajmiti, jer će ponuda stanova, nažalost, biti veća od broja stanovnika u Hrvatskoj. S druge pak stane, zlato je u proteklih 10 godina utrostručilo svoju vrijednost, a u poslijednjih 20 godina učetverostručilo. Međutim, u odnosu na neke druge investicijske opcije, minimalne cijene zlata definirane su i troškovima proizvodnje čistog zlata, odnosno eksploatacije zlata iz zemljine kore i njegovog rafiniranja. Trenutačan trošak proizvodnje 1 unce zlata na ovaj način iznosi oko 900 do 1.000 dolara, dok je burzovna vrijednost unce čistog zlata oko 1.250 dolara. Drugim riječima, zbog troškova proizvodnje, ali i zbog uporabne vrijednosti (kao nakit i u industrijske svrhe), vrijednost zlata ne može pasti „do nule“. Upravo iz tog razloga je zlato najsigurniji oblik ulaganja, u svakom slučaju nemjerljivo i neusporedivo sigurniji u odnosu na ulaganje u dionice, investicijske fondove i tomu slično, a o štednji da i ne govorim.

E sad...kratkoročno gledano, meni bi više odgovaralo kupiti nekretninu i ubirati mjesečni najam od najma iste, dok bi dugoročno gledano bilo puno isplativije kupiti zlato jer za nekih 20-30 godina, ako cijena zlata nastavi rasti kao i do sada, mogao bih kupiti čak 3-4 stana! Sad nastupa ono glavno pitanje zbog kojeg sam i otvorio ovu temu- gdje uložiti 50000 eura-u nekretninu ili u zlato?

Unaprijed hvala na odgovorima!
Dankomat is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 23:28   #2
Zadnjih 5 godina zlato je u minusu, i to osjetnom

Pa kalkuliraj


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 23:34   #3
U svakom slučaju, činjenica je da se cijena zlata u zadnjih 10 godina utrostručila, dok se cijena stanova snizila za otprilike 25 %. Primjera radi, imam stan koji sada vrijedi 90000 eura, dok sam za njega 2008. godine mogao dobiti 130000 eura.
Dankomat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 00:23   #4
1/4 u zlato
1/4 u srebro
1/4 u bitcoin
1/4 u ethereum
Argentinac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 00:30   #5
Quote:
Dankomat kaže: Pogledaj post
U svakom slučaju, činjenica je da se cijena zlata u zadnjih 10 godina utrostručila,
A u zadnjih 5 je pala 20%, i to ako ne gledamo baš sami vrhunac.

Quote:
dok se cijena stanova snizila za otprilike 25 %. Primjera radi, imam stan koji sada vrijedi 90000 eura, dok sam za njega 2008. godine mogao dobiti 130000 eura.
Jesi li ciljao na novac od rente ili od preprodaje?
To je velika razlika


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 00:35   #6
to što je trenutni trošak eksploatacije oko 900$ apsolutno ne znači niti govori išta o tome koliki će trošak biti u budućnosti, razvojem tehnologije ili nekim novim "otkrićem" taj iznos se vrlo lako može prepoloviti doslovno preko noći.

Što se samog pitanja tiče, a s obzirom na tvoje afinitete prema plemenitim metalima ubacio bi 1/4 u zlato, 1/8 u srebro, 1/8 u BTC i 1/2 u blue chip dionice.
Dionice sa zdravim fundamentima i kupljene po pravoj cijeni, a s ciljem dugoročnog držanja su sve osim riskantno ulaganje.
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 00:40   #7
Quote:
Dankomat kaže: Pogledaj post
Nedavno sam prodao građevinsko zemljište u okolici Zagreba po cijeni od 50000 eura. I našao sam se u velikoj nedoumici- da li kupiti jednosobni stan u Zagrebu i iznajmiti ga za cca 200-250 eura, ili spomenuti iznos investirati u zlato. S
50 000 Eura je i nije velika lova.
Najbolje je tu lovu uložiti u sebe ili u školovanje djece.
Dakle, u što investirati često puta ovisi koliko imaš love, a kakav ti je posao i kako trenutačno živiš. Normalno, ovisi i o planovima u životu.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 00:41   #8
Quote:
Dankomat kaže: Pogledaj post
Nedavno sam prodao građevinsko zemljište u okolici Zagreba po cijeni od 50000 eura. I našao sam se u velikoj nedoumici- da li kupiti jednosobni stan u Zagrebu i iznajmiti ga za cca 200-250 eura, ili spomenuti iznos investirati u zlato. Svi smo svjedoci sve većeg pada nataliteta u Hrvatskoj. U skorijoj budućnosti prijeti nam demografska katastrofa. O daljnjoj budućnosti se ne usuđujem ni govoriti! Stanovnika je sve manje iz triju vrlo jednostavnih razloga:

1) Jedan dio stanovnika se seli u inozemstvu u potrazi za boljim životom

2)Drugi dio stanovika umire

3)Treći dio stanovnika koji ostaje u Hrvatskoj biva sve stariji i stariji

Naposljetku, doći će vrijeme da se nekretnine neću mati kome prodati niti iznajmiti, jer će ponuda stanova, nažalost, biti veća od broja stanovnika u Hrvatskoj. S druge pak stane, zlato je u proteklih 10 godina utrostručilo svoju vrijednost, a u poslijednjih 20 godina učetverostručilo. Međutim, u odnosu na neke druge investicijske opcije, minimalne cijene zlata definirane su i troškovima proizvodnje čistog zlata, odnosno eksploatacije zlata iz zemljine kore i njegovog rafiniranja. Trenutačan trošak proizvodnje 1 unce zlata na ovaj način iznosi oko 900 do 1.000 dolara, dok je burzovna vrijednost unce čistog zlata oko 1.250 dolara. Drugim riječima, zbog troškova proizvodnje, ali i zbog uporabne vrijednosti (kao nakit i u industrijske svrhe), vrijednost zlata ne može pasti „do nule“. Upravo iz tog razloga je zlato najsigurniji oblik ulaganja, u svakom slučaju nemjerljivo i neusporedivo sigurniji u odnosu na ulaganje u dionice, investicijske fondove i tomu slično, a o štednji da i ne govorim.

E sad...kratkoročno gledano, meni bi više odgovaralo kupiti nekretninu i ubirati mjesečni najam od najma iste, dok bi dugoročno gledano bilo puno isplativije kupiti zlato jer za nekih 20-30 godina, ako cijena zlata nastavi rasti kao i do sada, mogao bih kupiti čak 3-4 stana! Sad nastupa ono glavno pitanje zbog kojeg sam i otvorio ovu temu- gdje uložiti 50000 eura-u nekretninu ili u zlato?

Unaprijed hvala na odgovorima!
Zlato raste samo kada je kriza i kada dolar pada. Za trgovati zlatom treba znanja kao i za trgovati dionicama. Npr da si kupio Apple ili Amazon u isto vrijeme kada i zlato udesterostručio bi iznos. Ako znaš trgovati devizama možeš i bez poluge ostvariti 10-15% godišnje itd. Nema prihoda bez muke i znanja.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 11:14   #9
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
50 000 Eura je i nije velika lova.
Najbolje je tu lovu uložiti u sebe ili u školovanje djece.
Dakle, u što investirati često puta ovisi koliko imaš love, a kakav ti je posao i kako trenutačno živiš. Normalno, ovisi i o planovima u životu.
Djece još, nažalost, nemam. Tek mi je 19 godina. Zato se, između ostalog, i dvoumim da li kupiti stan ili novac uložiti u zlato jer bih od najma stana imao mjesečni profit u iznosu od 220 eura koji bi na godišnjoj razini iznosio 2600 eura, a na petogodišnjoj 13000 eura. To bi mi bilo sasvim dovoljno da si platim troškove studiranja. Možda ne bi bilo loše da za početak kupim stan kojeg bi iznajmljivao, a nakon što završim faks bi ga mogao prodati i uložiti u zlato ili u neku drugu investiciju.
Dankomat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 12:05   #10
najbolje da kupis stan....neka dobijes....200 eura misecno to je skoro 5%...hrvatska je centralizirana drzava...tako da sve sto valja se nalazi u zagrebu...

zlato prije par dana bilo 1183€.... sad je 1148€....
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 06:49   #11
ne zelim bacat crnjaka ali:

zlato da bi na zlatu zaradio njime trebas trgovati trgovina pravim zlatom zahtjeva neke provizije i to te dovodi u situaciju da svi zaradjuju oko tebe i od tebe .
nekretnina 200 eur /mj ok super!!!! ko placa popravke? ko placa stanare koji ti ne plate ?koliko natezanja sa placanjem u pocetku ides sa shemom placanja unaprijed i onda u tebi proradi neka ljudskost pa pustis mjesec pa pustis dva i tako dva tri puta a stan trazi svoje treba odrzavanje hebeno farbanje stana je dvi mjesecne rate
__________________
ništa šta je od čovjeka nije mi strano

Zadnje uređivanje dvince : 10.03.2017. at 07:11.
dvince is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 07:19   #12
jednom rijecju da bi kapital rastao treba biti aktivan
__________________
ništa šta je od čovjeka nije mi strano
dvince is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 09:26   #13
Samo ne znam odkuda ti cifra od 1000 $ samo za proizvodnju zlata kada se vecina industrijskog i ukrasnog zlata samo reciklira. Investicisko se uglavnom samo razmjenjuje i preprodaje. 2000 te je cijena zlata bila 250 $ po unci.
nijavic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 09:45   #14
Odakle tebi informacija da se većina reciklira? I da se razmjenjuje i preprodaje. Gluposti.
Što misliš što se događa s godišnje iskopanih 3500 tona?
Uzgred budi rečeno, na to se misli kada se kaže na proizvodnju, tj. rudarenje, rafiniranje i izradu.
Ne bi vjerovao, ali cijena proizvodnje uopće ne ovisi o ponudi i potražnji već o svim troškovima u cijelom lancu, a ponajviše energije.
Silver Argentum is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 10:00   #15
Zlato je stabilna vrednost, ali ne donosi prihode, sem ako ga ne prodas. Zlato kupujes kad vec imas druge vidove kapitala, kao neku sigurnost.

Stan, to su 4 zida, njegova vrednost zavisi od lokacije, od ekonomskih kretanja na toj lokaciji, od populacionih kretanja, koja opet zavis eod ekonomije, mislim da u Hr na duze staze ta kretanja nece bti sjajna, moze ti se desiti da uzmes ne znam 10000€ za nekoliko godina a da vise izgubis na vrednosti stana.

Dakle, ni jedno ni drugo, obradiva zemlja i uzimanje arende od te zemlje je sigurnija opcija od gore navedene dve, ljudi moraju da jedu, trziste hrane je globalno, ljudi je sve vise...
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 19:52   #16
Quote:
Dankomat kaže: Pogledaj post
Nedavno sam prodao građevinsko zemljište u okolici Zagreba po cijeni od 50000 eura. I našao sam se u velikoj nedoumici- da li kupiti jednosobni stan u Zagrebu i iznajmiti ga za cca 200-250 eura, ili spomenuti iznos investirati u zlato. Svi smo svjedoci sve većeg pada nataliteta u Hrvatskoj. U skorijoj budućnosti prijeti nam demografska katastrofa. O daljnjoj budućnosti se ne usuđujem ni govoriti! Stanovnika je sve manje iz triju vrlo jednostavnih razloga:

1) Jedan dio stanovnika se seli u inozemstvu u potrazi za boljim životom

2)Drugi dio stanovika umire

3)Treći dio stanovnika koji ostaje u Hrvatskoj biva sve stariji i stariji

Naposljetku, doći će vrijeme da se nekretnine neću mati kome prodati niti iznajmiti, jer će ponuda stanova, nažalost, biti veća od broja stanovnika u Hrvatskoj. S druge pak stane, zlato je u proteklih 10 godina utrostručilo svoju vrijednost, a u poslijednjih 20 godina učetverostručilo. Međutim, u odnosu na neke druge investicijske opcije, minimalne cijene zlata definirane su i troškovima proizvodnje čistog zlata, odnosno eksploatacije zlata iz zemljine kore i njegovog rafiniranja. Trenutačan trošak proizvodnje 1 unce zlata na ovaj način iznosi oko 900 do 1.000 dolara, dok je burzovna vrijednost unce čistog zlata oko 1.250 dolara. Drugim riječima, zbog troškova proizvodnje, ali i zbog uporabne vrijednosti (kao nakit i u industrijske svrhe), vrijednost zlata ne može pasti „do nule“. Upravo iz tog razloga je zlato najsigurniji oblik ulaganja, u svakom slučaju nemjerljivo i neusporedivo sigurniji u odnosu na ulaganje u dionice, investicijske fondove i tomu slično, a o štednji da i ne govorim.

E sad...kratkoročno gledano, meni bi više odgovaralo kupiti nekretninu i ubirati mjesečni najam od najma iste, dok bi dugoročno gledano bilo puno isplativije kupiti zlato jer za nekih 20-30 godina, ako cijena zlata nastavi rasti kao i do sada, mogao bih kupiti čak 3-4 stana! Sad nastupa ono glavno pitanje zbog kojeg sam i otvorio ovu temu- gdje uložiti 50000 eura-u nekretninu ili u zlato?

Unaprijed hvala na odgovorima!
Ja bih uložila u neke hrvatske turističke dionice.
Osobno imam dionice Valamara i jako se fino može uprihoditi. Oni se orijentiraju na malo luksuzniji turizam, dakle nešto što u Hrvatskoj jako fali, velik dio dobiti reinvestiraju.
Počela sam prije 2 godine ulagati, tada je bio na 19, sada je na preko 40.
To je jedna stabilna, ziceraška dionica koja može propasti jedino ako kolabira naš turizam, za što smatram da su šanse izuzetno male.

Evo, malo prouči i sam.

https://www.mojedionice.com/dionica/RIVP-R-A
__________________
"Ja ovdje djelim iskustvo a ne vrijedam,i to je poanta ovoga foruma da razmjenimo mišljenja i iskustva na jednoj kulturnoj razini a ne da se vrijedamo i omalavažavamo zato jer su nam iskustva različita .Pa ebote da su ista pa ne bi ni imali o čemu piskarat ovdje." Spalatina-nyc
cajna_mjesavina is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 20:16   #17
Quote:
Dankomat kaže: Pogledaj post
Nedavno sam prodao građevinsko zemljište u okolici Zagreba po cijeni od 50000 eura. I našao sam se u velikoj nedoumici- da li kupiti jednosobni stan u Zagrebu i iznajmiti ga za cca 200-250 eura, ili spomenuti iznos investirati u zlato. Svi smo svjedoci sve većeg pada nataliteta u Hrvatskoj. U skorijoj budućnosti prijeti nam demografska katastrofa. O daljnjoj budućnosti se ne usuđujem ni govoriti! Stanovnika je sve manje iz triju vrlo jednostavnih razloga:

1) Jedan dio stanovnika se seli u inozemstvu u potrazi za boljim životom

2)Drugi dio stanovika umire

3)Treći dio stanovnika koji ostaje u Hrvatskoj biva sve stariji i stariji

Naposljetku, doći će vrijeme da se nekretnine neću mati kome prodati niti iznajmiti, jer će ponuda stanova, nažalost, biti veća od broja stanovnika u Hrvatskoj. S druge pak stane, zlato je u proteklih 10 godina utrostručilo svoju vrijednost, a u poslijednjih 20 godina učetverostručilo. Međutim, u odnosu na neke druge investicijske opcije, minimalne cijene zlata definirane su i troškovima proizvodnje čistog zlata, odnosno eksploatacije zlata iz zemljine kore i njegovog rafiniranja. Trenutačan trošak proizvodnje 1 unce zlata na ovaj način iznosi oko 900 do 1.000 dolara, dok je burzovna vrijednost unce čistog zlata oko 1.250 dolara. Drugim riječima, zbog troškova proizvodnje, ali i zbog uporabne vrijednosti (kao nakit i u industrijske svrhe), vrijednost zlata ne može pasti „do nule“. Upravo iz tog razloga je zlato najsigurniji oblik ulaganja, u svakom slučaju nemjerljivo i neusporedivo sigurniji u odnosu na ulaganje u dionice, investicijske fondove i tomu slično, a o štednji da i ne govorim.

E sad...kratkoročno gledano, meni bi više odgovaralo kupiti nekretninu i ubirati mjesečni najam od najma iste, dok bi dugoročno gledano bilo puno isplativije kupiti zlato jer za nekih 20-30 godina, ako cijena zlata nastavi rasti kao i do sada, mogao bih kupiti čak 3-4 stana! Sad nastupa ono glavno pitanje zbog kojeg sam i otvorio ovu temu- gdje uložiti 50000 eura-u nekretninu ili u zlato?

Unaprijed hvala na odgovorima!
Ako već imaš afinitet za zlato, nemoj mjeriti njegovu vrijednost novcem nego ostale investicioni kategorije, uključivši i državne valute, mjeri zlatom.

Pogledaj ovdje: http://pricedingold.com
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 16:17   #18
Quote:
Dankomat kaže: Pogledaj post
............ iz triju vrlo jednostavnih razloga:

1) Jedan dio stanovnika se seli u inozemstvu u potrazi za boljim životom

2)Drugi dio stanovika umire

3)Treći dio stanovnika koji ostaje u Hrvatskoj biva sve stariji i stariji

gdje uložiti 50000 eura-u nekretninu ili u zlato?

Unaprijed hvala na odgovorima!
Sve si točno napisao, ali to nije samo boljka RH nego manje više cijele europe i zapada. Zapravo istina jest da će doći vrijeme kad zbog razloga koji si naveo Hrvatska imati nedostatno za isplatu mirovina i kada će zbog smrtnosti i malog nataliteta kao i zbog migracije stanovnika cijena nekretnina pasti u bescijenje. A onda slijedi kao kula od karata slom bankarskog sustava, privrede, grčki scenarij sa nemogučnosti podizanja vlastite ušteđevine... Kada će to točno biti? teško je reći, možda za nekih max 15-ak godina...Ljudi dodatno ne shvaćaju da sve ono što imaju u bankama i nekretninama zapravo nemaju. Vrijednost nekretnina je određena potražnjom za istim, koja će zbog rapidnog pada stanovništva pasti u bescijenje (osim obala u teoriji, ali to će ovisiti o ostatku razvijenog svijeta) i da je štednja u bankama uglavnom prokockana pogrešnim ulaganjima banaka i ulaganjima po diktatu vlasti...Da danas u RH svatko ide podici svoj novac u bankama ne bi uspjelo dignuti max 30 % novca, i to i s novcem koji banka može povuci iz kredita dospjelih i nedospjelih.

Zlato jest nekakva alternativa ali je problem što sutra ne možeš pojesti zlato. Moje mišljenje je dok si "sitan" a pod sitan težak ispod par desetaka milijunčića ne možeš ništa...ne posjeduješ dovoljno da bi se mogao zaštiti od rizika koje donosi "sutra".
ChaosInMotion is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 16:31   #19
Quote:
ChaosInMotion kaže: Pogledaj post

Zlato jest nekakva alternativa ali je problem što sutra ne možeš pojesti zlato. .
Ne možeš pojesti ni nekretnine, auto, papir, jahte,...što si time mislio reći?
Silver Argentum is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 17:02   #20
Quote:
Silver Argentum kaže: Pogledaj post
Ne možeš pojesti ni nekretnine, auto, papir, jahte,...što si time mislio reći?
Upravo to što si rekao, da kad krenu sranja (a dosta sam o tome čitao u različitim fazama u povijesti i u različitim oblicima država i društvenog uređenja ) ljudima su osnovne stvari hrana, voda, lijekovi, sigurnost...a ne ništa gore navedeno. U tim trenutcima nikome ne treba 200 cm smart televizija niti je razmišlja kupiti... Zlato može u tim situacijama biti prihvaćeno kao nekakav oblik razmjene ali i ne mora. Ljudi panično pokušavaju osigurati neku kratkoročnu sigurnost, kupujući zalihe hrane, vode, lijekova...banke zatvaraju vrata jer novca nemaju...ako ćemo dalje malo u apokaliptičnu verziju do koje je vrlo blizu bila Grčka....dolazi do neisplate mirovina, plaća...vojska i policija je na ulici. Treba preživiti to sranje dugoročno, dok se stvari ne promjene (naravno ako) a dok se ne promjene svatko za obitelj gleda obrok, vodu, ljekove, odjeću, obucu...ne postoji ništa van toga. Trži se i debeli zlatni lanac za 2 kilograma mesa...
ChaosInMotion is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:35.