Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2017., 21:58   #1
pitanje - privida

Susrela sam se s jednom sintagmom, koja me zbunila: "pogrešan privid"
Bilo mi je jasno, otprilike, u kontekstu govorenog, o čemu se radi, da se želi reći da je to nešto pogrešno, da je privid. Ali, 'pogrešan privid'? Vraćala bih se na tu rečenicu, iznova, misleći, možda propuštam nešto vidjeti, ne shvaćam na pravi način, itd. Pitala sam se, znači li to da ima i ispravan privid? Ali, čini se apsurdno. Može li biti riječi o pogrešnom, nedovoljno dobrom prijevodu Gadamera? Ne znam... Pa evo, ovdje, čisto - za razmjenu razmišljanja.
distanca is offline  
Old 05.09.2017., 10:43   #2
ako imas 3 privida, 2 su kriva, kakav je treci?
addx is offline  
Old 05.09.2017., 11:35   #3
Ako imaš 842 pregleda a 1 ovakav odgovor, kakav je ovo pdf?
distanca is offline  
Old 05.09.2017., 11:53   #4
dosta pregleda su lako moguce botovi od trazilica i slicno.

mislim da ti uvodni post nije nesto bolji od mog odgovora, tako da je tvoje vrlo vazno iscudjavanje izostanku nekakve visoko intelektualne reakcije neprimjereno.

---

ispravan privid zvuci kao oxymoron. to moze imati nekog smisla reci u nekom kontekstu da bi naglasilo, istaknulo nesto, ali opcenito to lici na oxymoron. sta bi se sad o tom raspravljalo, a bez ikakvog konteksta?
addx is offline  
Old 05.09.2017., 12:19   #5
Quote:
distanca kaže: Pogledaj post
Susrela sam se s jednom sintagmom, koja me zbunila: "pogrešan privid"
Bilo mi je jasno, otprilike, u kontekstu govorenog, o čemu se radi, da se želi reći da je to nešto pogrešno, da je privid. Ali, 'pogrešan privid'? Vraćala bih se na tu rečenicu, iznova, misleći, možda propuštam nešto vidjeti, ne shvaćam na pravi način, itd. Pitala sam se, znači li to da ima i ispravan privid? Ali, čini se apsurdno. Može li biti riječi o pogrešnom, nedovoljno dobrom prijevodu Gadamera? Ne znam... Pa evo, ovdje, čisto - za razmjenu razmišljanja.
A gle, ovisi o kontekstu rečenice i teksta u kojem si tu sintagmu našla.

Pogrešan privid moguće je napisati ako postoji ispravan, odnosno očekivan privid, ako neki događaj ili pojava uvijek izaziva isti privid, a dođe do nekog drugog privida, možemo reći da je taj drugi privid pogrešan.
mravac8 is offline  
Old 05.09.2017., 13:06   #6
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
dosta pregleda su lako moguce botovi od trazilica i slicno.

mislim da ti uvodni post nije nesto bolji od mog odgovora, tako da je tvoje vrlo vazno iscudjavanje izostanku nekakve visoko intelektualne reakcije neprimjereno.

---

ispravan privid zvuci kao oxymoron. to moze imati nekog smisla reci u nekom kontekstu da bi naglasilo, istaknulo nesto, ali opcenito to lici na oxymoron. sta bi se sad o tom raspravljalo, a bez ikakvog konteksta?

Ovo
tema je nedovoljno jasno otvorena za raspravu
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:14.