Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Pogledaj rezultate ankete: Jeste li za ukidanje vjeronauka u školama?
DA 661 71.46%
NE 209 22.59%
Svejedno mi je 55 5.95%
Glasovatelji: 925. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2017., 21:54   #8701
Lako je drviti o predmetu i kako on funkcionira i šta se na njemu uči kad je ionako sve na račun države. Glupost. To uopće nije bitno. Cijela je poanta u tome tko taj vjeronauk plaća. Manje je bitno tko je koje vjere i postoji li vjeronauk za druge religije (postoji) i kaj ćemo s jadnom dječicom koja nemaju kamo za vrijeme tog sata i jel piše unutra da su ateisti krivi za Auschwitz (elementarno poznavanje povijesti tu tezu pobija anyway, a postoje i drugi predmeti u školi pa tako i povijest).
Taj vjeronauk plaćaju porezni obveznici koji nisu svi vjernici i neki to ne žele plaćati (ne samo ateisti, osobne poznajem nekoliko vjernika koji zapravo vjeronauk u školi smatraju besmislicom). Jednostavno - neka vjeroučitelje, udžbenike iz vjeronauka, najam prostora u javnoj ustanovi itd. plaćaju roditelji polaznika predmeta iz svoje plaće. I tu mislim brzo sve maske padaju.
__________________
Neka prefora meta šala
Sakat is offline  
Old 20.10.2017., 22:12   #8702
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Ti MORA da se šališ.
Možda idemo prema modelu religijske kulture zato jer je u sklopu vjeronauka spomenut islam? Pa onda kaj? Čega je to dokaz kao i odlazak u džamiju. Zašto da "idemo" prema religijskoj kulturi..zašto je jednostavno ne uvedemo a izbacimo vjeronauk. Ovo "idemo" će trajati valda dok vatikan ne propadne pa time i ugovori....
Ako ti ne znaš kako djeci približavati etiku (na stranu to jel im UOPĆE treba u toj dobi približavati etiku) onda ćemo uzeti...recimo, evo baš nekako sasvim slučajno na pamet pada .....katolički vjeronauk. Majstore.
Kakva je ovo argumentacija? Cijelo vrijeme guraš vjersko sektaštvo (pod ovime mislim na vjeronauk bilo koje religije) pod opći predmet nalazivši u sektaštvu tu i tamo nešto što se može svesti pod opće.
Sad me baš zanima je li na vjeronauku i na tim izletićima ikad rečeno išta pozitivno o religijama koje nisu abrahamske. Za Wiccu i paganizam otprilike znam s ove teme što se priča o tome (ništa dobro), no što je s Budizmom, Hinduizmom, Taoizmom i drugim istočnim religijama?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Old 21.10.2017., 05:16   #8703
Quote:
Sakat kaže: Pogledaj post
Lako je drviti o predmetu i kako on funkcionira i šta se na njemu uči kad je ionako sve na račun države. Glupost. To uopće nije bitno. Cijela je poanta u tome tko taj vjeronauk plaća. Manje je bitno tko je koje vjere i postoji li vjeronauk za druge religije (postoji) i kaj ćemo s jadnom dječicom koja nemaju kamo za vrijeme tog sata i jel piše unutra da su ateisti krivi za Auschwitz (elementarno poznavanje povijesti tu tezu pobija anyway, a postoje i drugi predmeti u školi pa tako i povijest).
Taj vjeronauk plaćaju porezni obveznici koji nisu svi vjernici i neki to ne žele plaćati (ne samo ateisti, osobne poznajem nekoliko vjernika koji zapravo vjeronauk u školi smatraju besmislicom). Jednostavno - neka vjeroučitelje, udžbenike iz vjeronauka, najam prostora u javnoj ustanovi itd. plaćaju roditelji polaznika predmeta iz svoje plaće. I tu mislim brzo sve maske padaju.
Upravo tako.
I u tih par rečenica bit je cijele priče.

Nek indoktrinaciju plaća onaj koji to želi plaćati, a ne da ja moram plaćati nešto u što ne vjerujem.

Boldano: bitno je da su nam neki ovdje spočitavali neobrazovanost, a sami vjeruju u nešto što se kosi s osnovnim obrazovanjem (da, Auschwitz i nacizam trebali bi biti osnova općeg obrazovanja svake nornalne osobe).
Smotani2 is offline  
Old 21.10.2017., 07:33   #8704
Quote:
Sakat kaže: Pogledaj post
Lako je drviti o predmetu i kako on funkcionira i šta se na njemu uči kad je ionako sve na račun države. Glupost. To uopće nije bitno. Cijela je poanta u tome tko taj vjeronauk plaća. Manje je bitno tko je koje vjere i postoji li vjeronauk za druge religije (postoji) i kaj ćemo s jadnom dječicom koja nemaju kamo za vrijeme tog sata i jel piše unutra da su ateisti krivi za Auschwitz (elementarno poznavanje povijesti tu tezu pobija anyway, a postoje i drugi predmeti u školi pa tako i povijest).
Taj vjeronauk plaćaju porezni obveznici koji nisu svi vjernici i neki to ne žele plaćati (ne samo ateisti, osobne poznajem nekoliko vjernika koji zapravo vjeronauk u školi smatraju besmislicom). Jednostavno - neka vjeroučitelje, udžbenike iz vjeronauka, najam prostora u javnoj ustanovi itd. plaćaju roditelji polaznika predmeta iz svoje plaće. I tu mislim brzo sve maske padaju.
Potpuno se slažem s time. Ali, crkvenjaci su već ukalkulirali i tu stavku plaćanja u Vatikanske ugovore, bez brige, a Hrvatska je na to pristala. No, dosad se nitko nije usudio pisnuti ni slova oko promjene tih ugovora, uključujući i kukavičku ljevicu koja je imala prilike dok je bila na vlasti. Tako da se nikakav oblik plaćanja, kao i ništa drugo u vezi statusa vjeronauka u hrvatskim školama neće moći promijeniti dok se ne revidiraju Vatikanski ugovori.

Zadnje uređivanje north wind : 21.10.2017. at 07:52.
north wind is offline  
Old 21.10.2017., 07:47   #8705
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Sad me baš zanima je li na vjeronauku i na tim izletićima ikad rečeno išta pozitivno o religijama koje nisu abrahamske. Za Wiccu i paganizam otprilike znam s ove teme što se priča o tome (ništa dobro), no što je s Budizmom, Hinduizmom, Taoizmom i drugim istočnim religijama?
Naravno da nije. Wicce blate kao "vještice", yogu, primjerice, kao "sotonističku aktivnost", a s time u vezi onda odmah ni hinduizam nije prihvatljiv. O budizmu, taoizmu, konfcijanizmu i dr. najprije mislim da uopće nisu dovoljno educirani da bi mogli prenositi znanje o tome (nisu naravno niti o Wiccama ni o hinduizmu), čak i kad bi htjeli, a znamo da to sigurno nije u fokusu njihovih ineresa, nego upravo obrnuto. U interesu im je popljuvati sve što nije onaj najuži, najrigidniji, najpatrijarhalniji, dogmatski katolicizam, kakav zastupa HBK u Hrvatskoj.

Znam, recimo, sasvim sigurno da je prije nekih 10-15 godina u Zagrebu bila krenula inicijativa po školama da se omogući vježbanje yoge djeci koja to žele, kao tjelesna aktivnost i naravno kao potpuno izvannastavna aktivnost, ali to je odmah obustavljeno, jer se Crkva usprotivila i ti učitelji yoge su proglašeni "sotonistima", a yoga "sotonističkom aktivnosti", itd., itd. Naravno da tako nešto nema šanse proći, kad nisu mogli proći niti prijedlozi za uvođenje predmeta "religijska kultura".
north wind is offline  
Old 21.10.2017., 13:02   #8706
Quote:
north wind kaže: Pogledaj post
Što si onda uopće krenula?
Zato jer sam mislila da možemo konstruktivno raspravljati, ali mi se čini da si suviše isključiva. No možda nisi, možda sam ja negdje pogriješila. Pokušat ću još jednom.

Quote:
Ja sam rekla. Zašto bi negdje još posebno moralo pisati?
I sad što, to je argument? A od suprotne strane tražiš da ti podastru argumente jer ti nije dovoljno da nešto samo kažu. Dakle, dvostruka mjerila.

Quote:
Oprosti, ali meni to nije "naravno" da jedan crkveni predmet ima privilegiran status u odnosu na sve druge svjetovne predmete u državnoj i svjetovnoj školi države u kojoj su navodno crkva i država, prema ustavu, odvojene kategorije. No, dopuštam da je to čak i nekim "ateistima" najnormalnija stvar na svijetu.
Pa nema, bar prema onome što si prethodno napisala, privilegiran status u odnosu na sve predmete, nego samo izborne. Bar koliko znam, istina, podatak je iz prošle godine, dosta škola je stavilo vjeronauk u prvi ili posljednji nastavni sat. To ujedno rješava problem djece koja ne pohađaju vjeronauk a i podupire moju tvrdnju da škole imaju autonomiju odlučivanja i sastavljanja rasporeda.
Što se tiče sekularnosti, o tome se vode brojne rasprave i u stručnim krugovima kao i na samom državnom vrhu pojedinih zemalja. Neki naime pod krinkom sekularnosti žele diskriminirati vjernike i izgurati ih na margine društva. Neki ne shvaćaju da javni prostori nisu samo državne institucije i učionice, nego i ulice, knjižnice, trgovi, bolnice, itd. - pa se postavlja pitanje treba li se onda odreći Božića i prigodnih kršćanskih simbola. Koja je zemlja više sekularna; Francuska koja je zabranila nošenje burki na javnim mjestima ili Kanada čiji je premijer Justin Trudeau prošle godine ukinuo zabranu nošenja burki pojašnjavajući svoj čin pravom pojedinca da se oblači kako želi. Ja sam u početku bila ZA zabranu burki, međutim kasnije sam promijenila mišljenje jer zabrane tog tipa u principu nikad ne rješavaju problem nego ga samo produbljuju. Zabrana nošenja burki je tek forma kojom se ne mijenja i sadržaj, niti se time poboljšava status žene u društvu, a da i ne govorimo o tome da su mnoge žene izrazile želju za nošenjem burke. I tako. Situacija je često daleko kompleksnija nego što izgleda, a slično je i s vjeronaukom u Hrvatskoj.

Quote:
Ali, gdje sam rekla da Vatikan ima ikakve veze s mojim viđenjem situacije, ha? Nešto ti se debelo pobrkalo..
Nismo se razumjele. Napisala sam upravo obrnuto, da tvoje viđenje nema nikakve veze s Vatikanom (mada bi trebalo), ali sam ujedno i krivo napisala. Ugovori se naime ne sklapaju s državom Vatikan, nego sa Svetom Stolicom kao zasebnim subjektom međunarodnog prava koje je političko tijelo koje održava diplomatske odnose s većinom svjetskih zemalja što uključuje i razne ugovore s tim zemljama. Između ostalih i s Europskom Unijom. Nije po tom pitanju Hrvatska nikakav presedan. O vrsti ugovora se može razgovarati, no o tome ću nešto kasnije.

Quote:
Stajališta te feudalne i patrijarhalne države u odnosu na moj svjetonazor su svjetlosne godine daleko. Svakako bih bila zabrinuta za svoje zdravlje kad bi Vatikan ikakve veze imao sa mojim pogledima na svijet
Ja rado kritiziram KC po mnogim pitanjima, osobito što se tiče celibata kojeg se u priličnoj mjeri ne pridržavaju ni sami svećenici, ali se to prešutno tolerira (iako naravno ima i onih koji uistinu jesu u celibatu) kao i nemogućnost da žene budu biskupi i pape. No lako za mene, ima tu, kako ih ti zoveš, samih "crkvenjaka" koji smatraju da bi Crkva više morala ići u korak s vremenom, od liberalnijih svećenika do vrlo slobodoumnih teologa, kao i vjeroučitelja, čak i u Hrvatskoj.
A što se tiče "zatucanosti", "feudalizma" i tvojih ostalih maštovitih epiteta, u samom Vatikanu postoje vrhunski znanstvenici s kojima ni ti ni ja ne bismo mogle razgovarati jer ne posjedujemo njihova znanja. Evo samo nekih primjera - Vatikan ima svoju zvjezdarnicu, ali uglavnom proučava svemir iz Tuscona u Arizoni, a voditelj zvjezdarnice, astronom Gabriel Funes ne isključuje mogućnost postojanja izvanzemaljaca. U Hrvatskoj, dr. sc. Hrvoje Štefančić, inače prorektor za znanost na Hrvatskom katoličkom sveučilištu, je jedan od najcjenjenijih hrvatskih znanstvenika (ne samo u Hrvatskoj) u znanstvenoj akademskoj zajednici, a njegovo područje istraživanja je teorijska fizika elementarnih čestica. On često zna javno nastupati sa svojim znanstvenim kolegama gdje on kao znanstvenik vjernik raspravlja sa znanstvenikom ateistom o odnosu znanosti i vjere, (ne)postojanju Boga, itd. Uvjeravam te, malo tko od nas ovdje je u stanju razumjeti njihove rasprave, kad zađu u područja kvantne fizike, filozofije, evolucijske biologije, itd. E sad. Sigurno je da taj čovjek nije promiskuitetan, da ne živi u poligamnim zajednicama, da ne prakticira neke stvari koje prakticiraju ateisti, no - ja ga se doista nikad ne bih usudila prozvati "nazadnim", "zatucanim", "klerofaštistom", itd. Pokušavam ti reći; sve institucije ovog svijeta podliježu istim zakonitostima. U njima ćeš uvijek, od Hrvatske pošte, T -coma, Hrvatskih cesta, zagrebačkih knjižnica, itd. pronaći identičan obrazac; oni najglasniji su uvijek u manjini iako ih se najbolje i najčešće čuje, većina je šutljiva, pa samim tim pretežno nevidljiva jer nigdje ne iskaču, a oni najbolji su ili skromni, ili nitko na njih ne obraća pozornost jer su ok, pa nisu zanimljivi žutoj štampi i publici koja je uvijek žedna skandala. Identična situacija je u KC, iako ti SVE ljude iz KC poistovjećuješ s onom najgorom manjinom. To je isto kao kad netko kaže da su "Hrvati ustaše". Jesi ti ustaša? Dopuštaš takvu generalizaciju?

Quote:
Ne, nego znam da je to istina, jer sam se o tome osvjedočila na temelju vlastitog iskustva o kojem sam ovdje i pisala, kao i na temelju iskustva nekih drugih forumaša.
Suviše je ovdje stranica i ne mogu sad čitati sve redom. Spomenula si da su druga djeca koja idu na vjeronauk, vrijeđala tvoje dijete koje ne ide (ako se ne varam). I ja te ovdje posve razumijem. No pod prijetnjom da moje pitanje protumačiš kao namjeru da branim te koji su vrijeđali; je li njih predvodila vjeroučiteljica? Ona ih je "nahuškala" na tvoje dijete? Katolička Crkva ih je nagovorila? Djeca su ponekad okrutna. Bila si dijete, ako imaš dijete, onda to valjda znaš. Djeca se rugaju drugoj djeci jer su debela, jer imaju lošu frizuru, jer nemaju neku cool stvar, mobitel ili torbu ili hlače kakve imaju svi drugi, jer imaju jedinicu, jer teže uče, itd. Običavamo reći da "sve dolazi iz kuće" no to je često pogrešno jer nekad upravo ona djeca koja su doma manja od makovog zrna, tek u društvu vršnjaka postaju pravi mali agresori, buntovnici. Dokazivanje, stjecanje "statusa" u društvu, itd. Time ne tvrdim da je njihovo ponašanje ispravno, nego samo da krivce tražiš u svima, umjesto da precizno utvrdiš problem jer nisu SVI vjeroučitelji isti.

Quote:
kolegi Smotanom2, kojeg ovdje čitam dugi niz godina nego tebi, padobranki, iz neke ekspoziture s "pedigreom" vatikanske "diplomacije", od jučer.
Ok, dijeliš dakle ljude po svjetonazoru, po broju postova na forumskoj temi, i po čemu još...? Postojite VI koji ste napredni i savršeni i MI ostali koji smo.. nazadno smeće, nedostojno tvog društva? - Malo karikiram, ali nisam daleko od tvojih izjava.

Quote:
Svatko je slobodan u kretanju, pa tako i ti u ne/odlasku u crkvu. Tko ti je to uopće spominjao?
Ti si spominjala, remember? Prvo si me prepoznala kao vjernicu. Nakon toga si izjavila da su svi crkvenjaci (a dosad sam uspjela shvatiti da pod tim zapravo podrazumijevaš sve katolike i one koji imaju bilo kakve veze s vjerom) zatucani, primitivni, itd. iz čega proizlazi da si prozvala i mene. I sad odjednom čuđenje tko je spominjao? Gdje sam ja tebe pitala ili svrstala u bilo koju skupinu? Što se mene tiče možeš biti i marsovka, bitno je kakav si čovjek, a ne koji imaš svjetonazor i kome se klanjaš
Lila is offline  
Old 21.10.2017., 13:14   #8707
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Ti MORA da se šališ.
Možda idemo prema modelu religijske kulture zato jer je u sklopu vjeronauka spomenut islam? Pa onda kaj? Čega je to dokaz kao i odlazak u džamiju. Zašto da "idemo" prema religijskoj kulturi..zašto je jednostavno ne uvedemo a izbacimo vjeronauk. Ovo "idemo" će trajati valda dok vatikan ne propadne pa time i ugovori....
Ako ti ne znaš kako djeci približavati etiku (na stranu to jel im UOPĆE treba u toj dobi približavati etiku) onda ćemo uzeti...recimo, evo baš nekako sasvim slučajno na pamet pada .....katolički vjeronauk. Majstore.
Kakva je ovo argumentacija? Cijelo vrijeme guraš vjersko sektaštvo (pod ovime mislim na vjeronauk bilo koje religije) pod opći predmet nalazivši u sektaštvu tu i tamo nešto što se može svesti pod opće.
Tebe prije svega zanima promjena imena predmeta, tko postavlja predavače i da nema "separacije" djece... redom stvari koje se svode na političko nadj......., pardon, nadmetanje.
Daj sadržaj nekog postojećeg programa van Hrvatske u kojem je etika, religijska kultura, dakle nešto što nije klasični vjeronauk.

Nešto što je baš "opće" postane na kraju neprobavljiva smjesa svačega i ničega.

Osim toga, za ilustraciju vrijednosti, upravo je maknuta jedna tema sa ovog pdf-a otvorena kao "destilirani nacizam", i u tome se slažem s tobom.
Makni vjeronauk, i takvih će biti još kudikamo više. Iako Hrvatska danas nije weimarska Njemačka, drugačije je opće okruženje, društvena dešperacija svejedno postoji... i sa eventualnom promjenom stanja u okruženju, svašta bi imali.

Quote:
Sakat kaže: Pogledaj post
Lako je drviti o predmetu i kako on funkcionira i šta se na njemu uči kad je ionako sve na račun države. Glupost. To uopće nije bitno. Cijela je poanta u tome tko taj vjeronauk plaća.
Taj vjeronauk plaćaju porezni obveznici koji nisu svi vjernici i neki to ne žele plaćati (ne samo ateisti, osobne poznajem nekoliko vjernika koji zapravo vjeronauk u školi smatraju besmislicom). Jednostavno - neka vjeroučitelje, udžbenike iz vjeronauka, najam prostora u javnoj ustanovi itd. plaćaju roditelji polaznika predmeta iz svoje plaće. I tu mislim brzo sve maske padaju.
Poanta je kolika je i u čemu vrijednost za društvo u cjelini u upoznavanju učenika sa religioznošću, duhovnošću i etikom. Ako je ta vrijednost nula, predmeta zaista ne treba biti u javnim školama.

Ako vrijednost postoji i značajna je, zapitajmo se koji je način najpogodniji za prenošenje tih vrijednosti...
Ispredavanje u povijesnom kontekstu bi neke zadovoljilo, nešto poput dodatne povijesti kulture, ali to nije dovoljno.

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Sad me baš zanima je li na vjeronauku i na tim izletićima ikad rečeno išta pozitivno o religijama koje nisu abrahamske. Za Wiccu i paganizam otprilike znam s ove teme što se priča o tome (ništa dobro), no što je s Budizmom, Hinduizmom, Taoizmom i drugim istočnim religijama?
U udžbenicima za osnovnu spomenute su sve veće svjetske religije, dakle i budizam i hinduizam (moglo bi se i više po meni, stvar rasprave).

Također, znam da su navedene neke priče i bajke afričkih naroda, dovoljno da se učenici uvjere kako su duhovnost, religioznost i moralne pouke zastupljeni na različite načine među narodima.
cestar is offline  
Old 21.10.2017., 13:41   #8708
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post

Ako vrijednost postoji i značajna je, zapitajmo se koji je način najpogodniji za prenošenje tih vrijednosti...
Ispredavanje u povijesnom kontekstu bi neke zadovoljilo, nešto poput dodatne povijesti kulture, ali to nije dovoljno.
Nije dovoljno?

Onda nema druge već Vicu Batarela postaviti na mjesto Tajnika za vjeronauk u sklopu Ministarstva znanosti i obrazovanja.
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is online now  
Old 21.10.2017., 14:26   #8709
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Sad me baš zanima je li na vjeronauku i na tim izletićima ikad rečeno išta pozitivno o religijama koje nisu abrahamske. Za Wiccu i paganizam otprilike znam s ove teme što se priča o tome (ništa dobro), no što je s Budizmom, Hinduizmom, Taoizmom i drugim istočnim religijama?
S njima su tolerantniji jer su utjelovljeni u mainstream istočnih kultura i civilizacija, tamo kršćanstvo nikad nije uspjelo u postotku koji mjerimo u Europi, valjda stoga što nije bilo mača koji bi im to nametnuo.
Što se ide dalje na istok Azije, postotak kršćana je sve manji: https://en.wikipedia.org/wiki/Christ..._in_Asia_today
konjokradica is offline  
Old 21.10.2017., 16:47   #8710
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Sad me baš zanima je li na vjeronauku i na tim izletićima ikad rečeno išta pozitivno o religijama koje nisu abrahamske. Za Wiccu i paganizam otprilike znam s ove teme što se priča o tome (ništa dobro), no što je s Budizmom, Hinduizmom, Taoizmom i drugim istočnim religijama?
http://dubrovackidnevnik.rtl.hr/inte...gim-religijama
MATE UZINIĆ ZA DD Evo što biskup misli o reinkarnaciji, jogi, meditaciji, vjeronauku u školama i drugim religijama
krena is online now  
Old 21.10.2017., 19:23   #8711
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Tebe prije svega zanima promjena imena predmeta, tko postavlja predavače i da nema "separacije" djece... redom stvari koje se svode na političko nadj......., pardon, nadmetanje.
Daj sadržaj nekog postojećeg programa van Hrvatske u kojem je etika, religijska kultura, dakle nešto što nije klasični vjeronauk.

Nešto što je baš "opće" postane na kraju neprobavljiva smjesa svačega i ničega.

Osim toga, za ilustraciju vrijednosti, upravo je maknuta jedna tema sa ovog pdf-a otvorena kao "destilirani nacizam", i u tome se slažem s tobom.
Makni vjeronauk, i takvih će biti još kudikamo više. Iako Hrvatska danas nije weimarska Njemačka, drugačije je opće okruženje, društvena dešperacija svejedno postoji... i sa eventualnom promjenom stanja u okruženju, svašta bi imali......
Opet isto. Vrtiš se u krug. Imam problem s BILO kojim predmetom tipa vjeronauka u javnom školstvu......On tu nema kaj tražiti...a ti tvrdiš da ima dok ne uvedemo nešto drugo jer tu eto ima dobrih stvari a ova boldana rečenica zapravo nije točna.....Nacizma NEĆE biti manje ako se makne vjeronauk. Njemačka ga je imala u školi tijekom nacizma kao i prije njegovog nastanka. Kako ne vidiš da dijeli djecu u školi na naše i njihove? Kaj misliš kaj roditelji djeci kažu kad ih ovi pitaju zašto ovih nekoliko ne ide na vjeronauk?...a i 300 milja kuna se meni ne čini zanemarivo. Stalno se to nekako preskoči.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Old 21.10.2017., 19:26   #8712
Quote:
Lila kaže: Pogledaj post
....
Glupa, pa još plavuša. Šovinistički stereotipi koji se uglavnom očekuju od primitivnih, patrijarhalnih vjernika, ali nikako od naprednih ateista. Ili se varam?.....
Riječ je o točno određenoj plavuši i da, ta plavuša je i glupa i lažljiva.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Old 22.10.2017., 06:21   #8713
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Nije dovoljno?

Onda nema druge već Vicu Batarela postaviti na mjesto Tajnika za vjeronauk u sklopu Ministarstva znanosti i obrazovanja.
Kad si već spomenuo tu australsku budalu, je li još tko osim mene primjetio da pokreće inicijativu kojom bi zabranio da se koristi izraz "katolička džamahirija"?

Očito da druga istina boli...
Smotani2 is offline  
Old 22.10.2017., 07:20   #8714
Sljedeće je obvezno krštenje svih rođenih u Hrvatskoj, zatim zakonska obveza odlaska u crkvu svake nedjelje, pa zabrana kritiziranja crkve kao institutucije u javnosti...
JohnDoe-25 is offline  
Old 22.10.2017., 11:29   #8715
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Sljedeće je obvezno krštenje svih rođenih u Hrvatskoj, zatim zakonska obveza odlaska u crkvu svake nedjelje, pa zabrana kritiziranja crkve kao institutucije u javnosti...
kako dobro...
__________________
divim se zalasku svoje pameti
zalazak pameti is offline  
Old 22.10.2017., 16:31   #8716
samo detalj.

u alzasu i loreni se ne predaje vjeronauk već religijska kultura (culture religieuse).
katekizam se podučava u crkvi (kao i priprema djece za prvu pričest, etc.)
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Old 22.10.2017., 19:53   #8717
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
http://dubrovackidnevnik.rtl.hr/inte...gim-religijama
MATE UZINIĆ ZA DD Evo što biskup misli o reinkarnaciji, jogi, meditaciji, vjeronauku u školama i drugim religijama

kaže

"...Odlazak u raj i naše spasenje nije uvjetovano ni krštenjem ni dobrim djelima. Ne spašavamo se po svojim zaslugama, nego po Isusu Kristu koji je jedini posrednik između Boga i ljudi. ..."

ako spasenje nije uvjetovano krštenjem i dobrim djelima
* zašto hajka na ateiste - jer spasenje nije uvjetovano krštenjem
* zašto činiti dobra djela
jer eto spašavani su ljudi po isusu kristu - bez obzira što radili? - i kak on to bira koga će spasiti?

a da bi pričao o jogi i meditaciji - prvo bi to morao upražnjavati pa onda iz osobnog iskustva može svjedočiti

i da, postoji joga koja ne uključuje nikakvu religiju, meditaciju itd, itd...
a mnoge vježbe iz Hatha joge - "fizička" su vježbe koje djeca rade na tjelesnom - odavna - na vježbama razgibavanja
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
twistdrum is offline  
Old 22.10.2017., 20:21   #8718
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
Ne spašavamo se po svojim zaslugama, nego po Isusu Kristu koji je jedini posrednik između Boga i ljudi. a
Finije rečeno da samo katolici idu u raj

Pazi, ne ideš u raj po zaslugama.
A nego po čemu bokte?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Old 22.10.2017., 21:14   #8719
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Finije rečeno da samo katolici idu u raj

Pazi, ne ideš u raj po zaslugama.
A nego po čemu bokte?
plati pa se rugaj...
__________________
divim se zalasku svoje pameti
zalazak pameti is offline  
Old 22.10.2017., 21:58   #8720
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
kaže

"...Odlazak u raj i naše spasenje nije uvjetovano ni krštenjem ni dobrim djelima. Ne spašavamo se po svojim zaslugama, nego po Isusu Kristu koji je jedini posrednik između Boga i ljudi. ..."

ako spasenje nije uvjetovano krštenjem i dobrim djelima
* zašto hajka na ateiste - jer spasenje nije uvjetovano krštenjem
* zašto činiti dobra djela
jer eto spašavani su ljudi po isusu kristu - bez obzira što radili? - i kak on to bira koga će spasiti?

a da bi pričao o jogi i meditaciji - prvo bi to morao upražnjavati pa onda iz osobnog iskustva može svjedočiti

i da, postoji joga koja ne uključuje nikakvu religiju, meditaciju itd, itd...
a mnoge vježbe iz Hatha joge - "fizička" su vježbe koje djeca rade na tjelesnom - odavna - na vježbama razgibavanja
pa još

".... Isusu Kristu koji je jedini posrednik između Boga i ljudi..."

čemu svećenici?
osim da si ljudi "olakšaju" savjest nedjeljom
pa onda mogu ispočetka
griješiti
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
twistdrum is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:17.