Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2017., 19:58   #1
Banke će ovršiti cijelu plaću?

Sad je bila kratka reportaža na RTL Vijestima, nisam uspio sve uhvatiti, ali poanta je da će banke dobiti dozvolu putem javno-bilježničkog potpisa ljudima ovršiti kompletnu plaću, neovisno o zakonu koji kaže da se može ovršiti jedna četvrtina plaće, odnosno jedna trećina ako je plaća veća od neto prosjeka.

Pa jel to stvarno moguće?
IntelPoint is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 20:35   #2
ja sam radila na obračunu plaća i između ostalog ovjeravala prosijeke plaća baš za kredite o kojiam se radi

naprosto su bile nevjerojatne reakcije onih koje smo upozorili da su kreditno nesposobni... od kukanja i obećavanja da će sa tim kreditom zatvoriti sve predhodne (to ih je stvarno napravilo najviše 10 % što znači da je većina lagala) do bahatog prozivanja da nije naš problem koliko oni dižu kredita ako im banka to odobri

i da, uzimali smo nekima i cijelu plaću ako je kredit bio na njihovo ime i ako je postojala izjava tog istog djelatnika da mu se može uzeti cijela plaća

i ja ne vidim u čemu je tu problem ako su ljudi sami dali i ovjerili izjavu da su suglasni da im se uzima cijela plaća...nitko ih nije puškom na to tjerao isto kao što ih nitko nije tjerao ni da dignu kredit
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 21:11   #3
evo ja ću dati izjavu kod bilježnika da me možete zaklati, ispeći na roštilju a vi to probajte napraviti....
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 21:55   #4
zbog čega bi dao izjavu da te netko može vrtiti na roštilju (ražnju )... što želiš zauzvrat


malo brkaš pojmove (situacije)... tamo se nije radilo o sado mazo odnosima nego se radilo o poslovnim odnosima na koje nije nitko nikoga tjerao

meni osobno takva tvoja izjava ne bi bila ni malo zanimljiva jer nisam meštar od ražnja, nemam sadističke sklonosti i ne kreditiram nikoga... ali ako tebe veseli sigurno ćeš naći nekog kompatibilnog za dogovor
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 23:30   #5
Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post
i ja ne vidim u čemu je tu problem ako su ljudi sami dali i ovjerili izjavu da su suglasni da im se uzima cijela plaća...nitko ih nije puškom na to tjerao isto kao što ih nitko nije tjerao ni da dignu kredit
Činjenica je da takav komad papira krši nečija ustavna prava i ne vjerujem da su ova gamad iz US-a to osporili. Svakog dana dolazim sve više do zaključka da bolje da ga ni nemamo, nego da ga imamo ovakvog.
Na kraju to se kosi sa europskom poveljom o ljudskim pravima, ali s druge strane nama se cijela Europa zgražva na ovršni zakon i ZOO, pa se lopovska kasta pravi blesava. I sami EU sudovi ovršne isprave nam proglašvaju nezakonitima.

To što je netko to potpisao, ne znači ništa. Potpisivali su ljudi razne lihvarske pozajmice koje su sudovi stavljali izvan snage.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 00:09   #6
pa zar nije baš zbog takvih omogućen osobni bankrot?
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 09:44   #7
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Činjenica je da takav komad papira krši nečija ustavna prava i ne vjerujem da su ova gamad iz US-a to osporili. Svakog dana dolazim sve više do zaključka da bolje da ga ni nemamo, nego da ga imamo ovakvog.
Na kraju to se kosi sa europskom poveljom o ljudskim pravima, ali s druge strane nama se cijela Europa zgražva na ovršni zakon i ZOO, pa se lopovska kasta pravi blesava. I sami EU sudovi ovršne isprave nam proglašvaju nezakonitima.

To što je netko to potpisao, ne znači ništa. Potpisivali su ljudi razne lihvarske pozajmice koje su sudovi stavljali izvan snage.
Koliko se sjećam, i koliko sam popratila, ovrha cijele plaće je moguća ako je dužnik dao pismenu suglsnost na to prije nego je donjet zakon (ili propis) da je to protupravno. Sve nakon toga - donjetog zakona - je nevažeće ako dužnik i da svojevoljno pristanak na cijelokupnu ovrhu.
No, nijedan zakon ne važi retroaktivno - ono šta je potpisano prije nego je donjet ide po prijašnjem sistemu.
__________________
Kada zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si me pobijedio.
To znači da više nisi dostojan moga vremena.

BUKOWSKI
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 10:06   #8
Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post
malo brkaš pojmove (situacije)... tamo se nije radilo o sado mazo odnosima nego se radilo o poslovnim odnosima na koje nije nitko nikoga tjerao
Pa isto tako netko moze potpisati kod javnog biljeznika da se slaze s kamatom od 30%? To je naravno protuzakonito, ali rijec je o poslovnim odnosima pa je tebi valjda to OK, jer je dobrovoljno?

Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post
meni osobno takva tvoja izjava ne bi bila ni malo zanimljiva jer nisam meštar od ražnja, nemam sadističke sklonosti i ne kreditiram nikoga... ali ako tebe veseli sigurno ćeš naći nekog kompatibilnog za dogovor
Dakle po tebi, ako osoba ovjeri kod javnog biljeznika da zeli biti ubijena, ispecena i pojedena, onda je to sasvim OK, rijec je o poslovnom odnosu i dobrovoljnom pristanku, stoga osoba koja ga zakolje, ispece i pojede ne snosi nikakve pravne posljedice?
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 10:45   #9
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Pa isto tako netko moze potpisati kod javnog biljeznika da se slaze s kamatom od 30%? To je naravno protuzakonito, ali rijec je o poslovnim odnosima pa je tebi valjda to OK, jer je dobrovoljno?
po meni nije isto da li netko treba tu lovu dok mu ne sjedne neka druga lova (premosti nešto) ili treba tu lovu da stvara nove dugove koje će vjerojatno nikad vratiti... u prvoj situaciji sam bila i digla neki keš na AX uz skoro zelenašku kamatu jer mi je to bilo najjednostavnije pa samim tim i financijski prihvatljivo rješenje... digla bi i uz 30% godišnje na tih par mjeseci da nisam imala AX jer nemam minus i kreditno sam totalno nesposobna (idealna žrtva za oglase sa bandera)

e sad, kreditno nesposoban nikako ne znači i financijski neodgovoran... i dok sam bila u radnom odnosu i imala odobreni minus nisam ga nikad u zadnjih najmanje 20 godina koristila... da ne znam s novcima odavno ne bi bilo više ni zlatnog AX-a na moje ime

i da, u konačnici smatram da je rizik na onome tko daje pod takvim uvjetima... ponavljam da je meni osobno preko nekoliko puta rečeno od strane djelatnika da nije moj problem ako on želi dignuti kredit iako mu je već pola plaće bilo pod kreditima ili ovrhama

znači, ako nije moj problem dok se kredit diže zašto bi bio moj problem kad dođe na naplatu

iz prakse znam i da je dio takvih kredita bio uredno vraćen što uz preživljavanje od jedne plaće što uz fuš, ali najveći dio ih je bio samo još dublje tonjenje prezaduženih

osobno mislim da to nije problem zakona nego je problem financijske nepismenosti i neodgovornosti pojedinca

zakon o osobnom bankrotu je i donesen zbog takvih


Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Dakle po tebi, ako osoba ovjeri kod javnog biljeznika da zeli biti ubijena, ispecena i pojedena, onda je to sasvim OK, rijec je o poslovnom odnosu i dobrovoljnom pristanku, stoga osoba koja ga zakolje, ispece i pojede ne snosi nikakve pravne posljedice?
gle, ja sam plavuša i nikako ne vidim poveznicu ni usporedbu između ta dva primjera
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 18:48   #10
Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post
pa zar nije baš zbog takvih omogućen osobni bankrot?
Ma to je promašaj samo takav - zahvaljujući krasnim ljudima koji rade u našim institucijama.

Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post
znači, ako nije moj problem dok se kredit diže zašto bi bio moj problem kad dođe na naplatu
Slažem se i s njima i s tobom - nit se tebe ticalo šta će oni i kako će ni onda, a zabole te i sada. Samo kolko sam shvatila (nisam još išla čitati), to neće imati veze sa knjigovodstvom, već sa Finom i zaštićenim računom, jer se ukinuti članak nalazi u njihovom Pravilniku o naplati ovrha.

Quote:
osobno mislim da to nije problem zakona nego je problem financijske nepismenosti i neodgovornosti pojedinca
Je i tu se slažem s tobom, ali zato je tu država da zaštiti (ako treba) pojedinca i od njega samog.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 12:25   #11
Evo i članak o tome

http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvat...placa/6669186/
forumnickxy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:09.