Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.03.2007., 16:31   #1
Question inteligencija i prehrana

Drage žene,molim vas,pomozite:kako prehrana u fetusno doba utječe na inteligenciju bebe? Naime,to pitanje imam u ispitu,a odgovora ni u udžbeniku,a ni na netu se baš ne snalazim. Fala!
__________________
To get something you never had, you have to do something you never did.
sve_naopako is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2007., 17:35   #2
koliko znam, nezasicene masne kiseline su nuzne za razvoj mozga i trudnicama se preporuca puno ribe i tako to, ili dodatak u kapsulama. i to u trecem tromjesecju kad se mozak razvija.
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2007., 17:58   #3
Quote:
Zmijica kaže: Pogledaj post
koliko znam, nezasicene masne kiseline su nuzne za razvoj mozga i trudnicama se preporuca puno ribe i tako to, ili dodatak u kapsulama. i to u trecem tromjesecju kad se mozak razvija.
negdje sam čitala da riba u većim količinama nije zdrava jer da u njoj ima puno olova? Kaj je sad istina?
Kitty Kat is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2007., 18:02   #4
uf, u pravu si.
ne preporuca se tunjevina ni druga velika riba.
ja sam uzimala kapsule.
mislim da omega masnih kiselina ima i u sjemenkama lana.
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2007., 18:02   #5
http://roda.hr/tekstovi.php?TekstID=...=147&Show=2416

u vastinoj dječjoj psihologiji imaš nešto, al sam je vratila pa ti ne mogu pomoć..
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2007., 19:46   #6
Quote:
Kitty Kat kaže: Pogledaj post
negdje sam čitala da riba u većim količinama nije zdrava jer da u njoj ima puno olova? Kaj je sad istina?
ne preporuča se puno tune i još neke plave ribe, ali sa bijelom treba što više!
cvijetić is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2007., 19:49   #7
Quote:
Zmijica kaže: Pogledaj post
uf, u pravu si.
ne preporuca se tunjevina ni druga velika riba.
ja sam uzimala kapsule.
mislim da omega masnih kiselina ima i u sjemenkama lana.
koje kapsule si ti uzimala?jel bi ih preporučila- mislim da li su bile podnošljive za želudac?
cvijetić is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2007., 20:36   #8
Quote:
Kitty Kat kaže: Pogledaj post
negdje sam čitala da riba u većim količinama nije zdrava jer da u njoj ima puno olova? Kaj je sad istina?
ne preporuča se tunjevina (Ćima puno žive u sebi),, sabljarka, morski pas i još neke ribe kojih nema u našim krajevima....ja im nisam zapamtila imena....
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2007., 20:51   #9
O Vasti se i radi. Mislim,to mi je udžbenik.Al kolko god ga to tražila,ne mogu naći...Hvala za link!
__________________
To get something you never had, you have to do something you never did.
sve_naopako is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2007., 21:11   #10
a ja alergična na ribu.. svu..
EllaH is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 12:04   #11
JA dobila info da najmanje 10g čokolade dnevon pospješuje rad mozga!
Navalite!!

Zadnje uređivanje putnica : 26.03.2007. at 16:34.
InkaRaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 13:53   #12
Quote:
sve_naopako kaže: Pogledaj post
Drage žene,molim vas,pomozite:kako prehrana u fetusno doba utječe na inteligenciju bebe? Naime,to pitanje imam u ispitu,a odgovora ni u udžbeniku,a ni na netu se baš ne snalazim. Fala!
Evo, ovdje sve piše...

http://www.coolinarika.com/clanak/om...masne-kiseline


Evo sneak preview:

"Danas se omega-3 masne kiseline redovito dodaju umjetnoj hrani za dojenčad, trudnicama i majkama dojiljama jer u uobičajenim namirnicama (osim morskih plodova) tih tvari jednostavno nema. Ako se ne dodaju, organizam ih sam ne može stvarati. Rezultat su simptomi deficitarnih stanja kao što su problemi s pamćenjem, tvrdokorni ekcemi kože, razna upalna stanja, alergije itd.

U istraživanju znanstvenika s University of Southern California dokazano je da trudnice koje imaju astmu, a tijekom trudnoće konzumiraju ribu bogatu omega –3 masnim kiselinama, smanjuju i do 70% opasnost od rađanja djece koja će patiti od astme. Razlog je tome što omega-3 masne kiseline djeluju protuupalno, čime smanjuju rizik od pojave astme i alergija.

U istraživanju stručnjaka s Purdue University dokazana je hiperaktivnost u djece koja ne dobivaju iz hrane omega-3 masne kiseline, a vjeruje se da je i nasilje u školama samo jedan od simptoma toga deficita.

Objašnjenje je relativno jednostavno: centri za učenje i ponašanje građeni su od molekula u kojima normalno ima DHA. Ako postoji djelomičan ili potpun deficit DHA, mijenja se situacija u protoku informacija, a učenje je otežano. Istovremeno se mogu pojaviti promjene ponašanja jer je i mjesto gdje se stvara serotonin građeno od molekula masti u kojima dominira DHA. Upravo se zato i kod depresije preporučuju omega-3 masne kiseline..."
Satya is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:28.