Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.11.2011., 15:26   #301
Ima li koga (još) u ovoj dionici?

Na ZSE se može vidjeti novi plan Uprave (Program otkupa dionica), prosječna cijena dionice u otkupu bi bila oko 500kn.
A na burzi biseri ruše cijenu...
Zli_Ciko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 16:38   #302
ja sam unutra. moje osobno misljenje je da je ovo najbolja dionica na ZSE a ima ljudi koji ce rec da sam lud. u meduvremenu praksa zadnjih godina je pokazala dividendu od 40 do 60 kn godisnje. uz relativno konstantnu i visoku dobit meni kod dionice ne treba vise.

Mislim da je konkretno sad problem cinjenica da nema zainteresiranih jacih igraca, i da je uprava najavila dokapitalizaciju po 400kn bez, ili sa smanjenim pravima dionicara (postojecih vlasnika). To znaci da uprava moze u bilo kojem trenutku izdati nove dionice po nominali od 400kn i te dionice prodati bilo kome po toj cijeni. Iz tog razloga smatram da vecina ulagaca ne vrednuje dionicu iznad spomenute nominale.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 17:11   #303
Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
ja sam unutra. moje osobno misljenje je da je ovo najbolja dionica na ZSE a ima ljudi koji ce rec da sam lud.
ajde, pliz, elaboriraj da te razumijem ..... pa niti iznos dividende ti ne pokriva gubitak koji ostvaruje pad cijene dionice.

koji ti je prosječan ulaz?

ili misliš da im je poslovanje toliko dobro da ih nazoveš "najbolja dionica" ...
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 20:40   #304
Evo ja ću malo elaborirati umjesto Markotrosa dok on ode kupit apaurine.

ULPL ima izrazito loš Koef. tekuće likvidnosti =0,22.Tekuća likvidnost je,da pojasnim,omjer kratkotrajne (neki kažu tekuće,pa je stoga tekuća likvidnost) imovine i kratkoročnih obveza,a konta se da bi zdrava kompanija trebala imati dvostruko više k. imovine nego što ima k. obveza e da bi ulijevala povjerenje ulagačima,što znači da je dobar KTL = 2,0. Kod brodara zna biti poremećaja u spomenutom koeficijentu,ali Koef. od 0,22 je onak hororističan i upućuje na razmišljanje da ULPL u budućnosti neće biti u stanju plaćati račune. Izdavanje komercijalnih zapisa ULPL-M-204A,u vrijednosti od 150 mil. Kn, dodatno govori o problemima sa likvidnošću,a može biti i nepromišljenost u svezi budućih prihoda. Kakogod bilo,suludo je da ULPL izdaje komercijalne zapise i istovremeno se razbacuje kešom isplaćujući dividendu,nešto tu nije kako treba.

Za uporedbu iz sektora, ATPL ima koef. = 2,93, dakle masu je stabilnija za izgurati kroz krizu vozarina. Ne tvrdim da je ovo jedini parametar za prosudbu poslovanja jedne kompanije ali kad je netko na KTL od 0,22 to zvoni na uzbunu.

I još jedna uporedba...

ATPL ima 210,58 Kn keša u blagajni i KFI po dionici (od čega je 210,35 goli keš), a ULPL ima 72,68 Kn (keš 48,61 kn,ostalo KFI). U postotcima,prema trenutnoj cijeni dionice, ATPL ima 54% keša+KFI,a ULPL ima 19,4%.

Kako vidimo,ATPL drži dosta love u "štramcu", da se ne trese što će bit za godinu ili dvije,a ULPL posuđuje lovu od banaka da bi bila likvidna i onda isplati dividendu od 60 Kn.Hmmmmm.

A sad pogledajmo malo jake kešovane ERNT i HT....

ERNT = 420,61 Kn keša+KFI po dionici,odnosno 38,2% od trenutne cijene

HT = 38,94 Kn keša+KFI po dionici,odnosno 15,9% od trenutne cijene

Sad je jasnije zašto netko kupuje ERNT, iako je FI 3Q loš. ERNT će biti dobro situiran čak i ako dogodine isplati 100 Kn dividende.
HT nije tolko jak u kešu,ali za razliku od ENTa ima skoro pa monopol u HR, stoga si može dozvoliti luksuz od cca 20 Kn dividende dogodine.

Moja mala analiza govori još nešto: Ili su ulagači prepesimistični spram budućeg poslovanja ATPL (masivan postotak keša u odnosu na trenutnu cijenu dionice) ili će ULPL za godinu dvje puknuti ko cvrčak i biti nova Đakovština.

P.S. Nisam skup analitičar,u prosjeku pijem kavu sa šlagom i kolu.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini

Zadnje uređivanje glembaj : 15.11.2011. at 20:59.
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 21:37   #305
Quote:
glembaj kaže: Pogledaj post
ULPL ima izrazito loš Koef. tekuće likvidnosti =0,22.Tekuća likvidnost je,da pojasnim,omjer kratkotrajne (neki kažu tekuće,pa je stoga tekuća likvidnost) imovine i kratkoročnih obveza,a konta se da bi zdrava kompanija trebala imati dvostruko više k. imovine nego što ima k. obveza e da bi ulijevala povjerenje ulagačima,što znači da je dobar KTL = 2,0.
S obzirom da ZTNJ ima KTL od 58,49 to znači da je Žitnjak najzdravija kompanija na ZSE, jel tak?
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 16:32   #306
dante evo glembaj ti je elaborirao.

a na pad cijena ne brijem previse...ali obecao sam sebi da necu reklamirat svoje dionice.

dobre strane su jeftino zaduzivanje, dobra dobit, dividenda, iskusna dugorocna uprava i mali br zaposlenih. novi brodovi.
lose su visoka zaduzenost, dugovi koji sjedaju na naplatu, malo novca na racunu, i neke malo cudne odluke uprave kroz zadnjih godinu dana. na tome cu stat.

a apaurine pustam za glembaja. meni ne trebaju
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 00:54   #307
Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
a apaurine pustam za glembaja. meni ne trebaju
što bih ja pio apaurine kad nemam ULPL?

bajdvej, tanka ti je priča da je dobit u 2011. dobra. ak ono smatraš dobrom dobiti onda ti je u ostatku portfelja INGR,VLDS,DLKV i sl.

Quote:
shef Sale kaže: Pogledaj post
S obzirom da ZTNJ ima KTL od 58,49 to znači da je Žitnjak najzdravija kompanija na ZSE, jel tak?
He he,to ćemo na ZTNJ topiku.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 19:42   #308
glembaj, ja sam iznio 20 argumenta za i protiv ti si se nasao komentirat jedan koji je totalno relativan. ono sto je meni dobro tebi nije i vice versa. niko te ne sili da kupujes ulpl i lik je mene pitao da elaboriram. ali hvala sto si nam objasnio sto je koeficijent tekuce likvidnosti. podsjecas malo na proroka, on je na literaturi stao na booku, a ti na koeficijentu tekuce likvidnosti samo molim te nemoj sad objasnjavat sto je megatrend

dante, evo ja sam iznio svoj stav. nemoj to shvacat kao poziv na kupnju, ja sam rekao da mi je ta dionica super i da ce vecina mislit da sam lud. dionica definitivno ima pozitivne i negativne strane.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 21:06   #309
Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
dante, evo ja sam iznio svoj stav. nemoj to shvacat kao poziv na kupnju, ja sam rekao da mi je ta dionica super i da ce vecina mislit da sam lud. dionica definitivno ima pozitivne i negativne strane.
smanjenje prihoda, smanjenje dobiti, P/E 13,93, povećanje duga/kapital na 183 %, vidi novčani tok, vozarine u padu bez naznaka za rast, svjetska trgovina hm, .... što reći ... povećanje isporuka novogradnji za cca 45 % u 2012. u odnosu na 2011... kupili/naručili skuplje brodove u Uljaniku nego što se mogu kupiti na istoku ... odluka o dokapitalizaciji ....

ma, ne znam, zaista ne znam, što bi me moglo natjerati da kupim i jednu dionicu ULPL-a, a ovo nabrojano je samo fundament, pa k tome ako usporediš sa atpl, da sad ne idemo u politiku vođenja poduzeća ....

evo, iznio sam i ja svoj stav ...
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 00:21   #310
Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
glembaj, ja sam iznio 20 argumenta za i protiv ti si se nasao komentirat jedan koji je totalno relativan. ono sto je meni dobro tebi nije i vice versa. niko te ne sili da kupujes ulpl i lik je mene pitao da elaboriram. ali hvala sto si nam objasnio sto je koeficijent tekuce likvidnosti. podsjecas malo na proroka, on je na literaturi stao na booku, a ti na koeficijentu tekuce likvidnosti samo molim te nemoj sad objasnjavat sto je megatrend
Naravno da KTL nije sveto pismo,ali je upadljiv ako u kontekstu sagledamo veliku dividendu i izdavanje komercijalnih zapisa.dante ti je nabrojao ostale nepovoljnosti pa ne moram ja. Osobno sad ne bih držao novce u ULPL i to sam htio naznačiti,a ti ćeš uraditi onako kako misliš da je najbolje za tebe neovisno o mojim brbljarijama.OK?

P.S. Apaurin je samo kao ukras,fioritura-fjoret,bez njeg bi post bio isprazan,ak me bereš.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 03:15   #311
aha, kao htio si se nasalit ali ja sam shvatio kao uvredu zvog megatrenda da se sprdaju svi koji nemaju dionice koje reklamira prorok? a onda ti je oprosteno

btw to zaduzivanje ulpl je tragicno, istina, ali ja to ne gledam kao neku ovecu tragediju. cinjenica je da su skoro sve te kedite dobili preko libora za neku smjesnu kamatu. inflacija im pojede pola kamate kroz par godina. osim toga narucivanje u hr brodogradilistima im je donijelo to da im je drzava platila pola novogradnje. u svakom zlu ima nesto dobrog. ali istina, svako ima svoju viziju i neka ostane kod toga. ja imam svoje izbore, vi svoje i idemo dalje.
sve sto funkcionira mora na prvom mjestu bit profitabilno. istna da ce odredeni brodari popusit tu profitabilnost, ali varaju se ljudi ako misle da ce brodari sirom svijeta stalno funkcionirati s gubicima samo zato sto je ikakva dobit bolja od nikakve. doci ce do filtracije najprofitabilnijih. hoce li ulpl bit medu njima pojma nemam. ali cinjenica da osim mornara na brodovima imaju samo 7 zaposlenika koji u uredima rjesavaju apsolutno sve meni govori dovoljno. s zaradom mogli su komorno bit firma od 200 direktora s jednako tolko tajnica, ali nisu. i posjeduju pola istarskog ipsilona skoro. ja samo mislim da je to nedovoljno istrazena firma. hrvati opcenito ne vole investirati u istru. sto je ok. ostavlja se vise istrijanima.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 21:21   #312
Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
aha, kao htio si se nasalit ali ja sam shvatio kao uvredu zvog megatrenda da se sprdaju svi koji nemaju dionice koje reklamira prorok? a onda ti je oprosteno
Eto,hvala Bogu da se napokon razumijemo. Mi,Dalmatinci,smo u pravilu dobronamjerni samo ne volimo da se to previše vidi pa usput moramo ubacit i malo zaiebancije,ono,ne rabimo spiku ko monsinjor Puljić.

Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
btw to zaduzivanje ulpl je tragicno, istina, ali ja to ne gledam kao neku ovecu tragediju. cinjenica je da su skoro sve te kedite dobili preko libora za neku smjesnu kamatu. inflacija im pojede pola kamate kroz par godina. osim toga narucivanje u hr brodogradilistima im je donijelo to da im je drzava platila pola novogradnje. u svakom zlu ima nesto dobrog. ali istina, svako ima svoju viziju i neka ostane kod toga. ja imam svoje izbore, vi svoje i idemo dalje.
sve sto funkcionira mora na prvom mjestu bit profitabilno. istna da ce odredeni brodari popusit tu profitabilnost, ali varaju se ljudi ako misle da ce brodari sirom svijeta stalno funkcionirati s gubicima samo zato sto je ikakva dobit bolja od nikakve. doci ce do filtracije najprofitabilnijih. hoce li ulpl bit medu njima pojma nemam. ali cinjenica da osim mornara na brodovima imaju samo 7 zaposlenika koji u uredima rjesavaju apsolutno sve meni govori dovoljno. s zaradom mogli su komorno bit firma od 200 direktora s jednako tolko tajnica, ali nisu. i posjeduju pola istarskog ipsilona skoro. ja samo mislim da je to nedovoljno istrazena firma. hrvati opcenito ne vole investirati u istru. sto je ok. ostavlja se vise istrijanima.
Hm,što se tiče komercijalnih zapisa,ak sam dobro vidio, to su odradili preko RBA stoga čisto sumjnam da s tim libor ima ikakve veze. Predmnijevam kako si svjestan da komercijalni zapisi nisu genijalan deal,oni su povoljniji od kratkoročnih kredita ali teško da je kamata na njih ispod 5-6 %. Nisam provjerio ali bi u objavi izdavanja zapisa moglo bit naznačeno kolko su banke obračunale kamatu. Brodarski sektor je u krizi i proći će još neko vrijeme dok se ne izbalansira potražnja za prijevozom i broj brodova na tržištu. S tim u vezi važno je gledati s koliko keša raspolaže određena kompanija,jer što ga više ima dulje će izdržati smanjenu potražnju i niske vozarine.Glede atraktivnosti ULPL, mislim kako nije točno da Hrvati izvan Istre ne vole investirati u ULPL. Sasvim je sporedno odakle je firma ak lijepo posluje. Ja HR kompanije ne dijelim regionalno,zanimaju me samo rezultati.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 11:10   #313
Vozarine rastu, brodari u trendu no, i tu uprava muti vodu, tako godinama.
bojanec is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 12:02   #314
hehe sad citam koliko sam u krivu bio 2011
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:17.