Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.10.2017., 15:49   #9261
Evo prilike za doći do OPV-a za sitnu lovu- star niti 15 godina:



https://navaltoday.com/2017/10/11/hm...commissioning/
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Old 12.10.2017., 16:16   #9262
Vjerovatno nemaju klimu(hladjenje) i sve je radjeno na ince i funte
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Old 12.10.2017., 16:33   #9263
Quote:
Velo C. Raptor kaže: Pogledaj post
Vjerovatno nemaju klimu(hladjenje) i sve je radjeno na ince i funte
A to nama puno znači, pošto se ubismo od standardizacije...

Nemam pojma za klimu. Ali znam da su ga slali u patrolu na Karibe u srpnju, pa valjda nije tako strašno...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.

Zadnje uređivanje otok_kiril : 12.10.2017. at 16:34. Reason: .
otok_kiril is offline  
Old 12.10.2017., 17:14   #9264
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
A to nama puno znači, pošto se ubismo od standardizacije...

Nemam pojma za klimu. Ali znam da su ga slali u patrolu na Karibe u srpnju, pa valjda nije tako strašno...
Biće su krcali samo jamajčane od posade, njima je to "prirodni okoliš".

Što se alata tiče, uvik možeš ubost neki metrički ključ na colske vide, onako, odoka, s malo lufta, još ti pitura po njima kompenzira razliku.

Još jedna prednost River klase je da je projektirana sikirom, niko se tu nije zajebava savijat limove, pa je lako krpat ako triba. Pravi stealth OPV...
električni_zec is offline  
Old 12.10.2017., 17:18   #9265
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Biće su krcali samo jamajčane od posade, njima je to "prirodni okoliš".

Što se alata tiče, uvik možeš ubost neki metrički ključ na colske vide, onako, odoka, s malo lufta, još ti pitura po njima kompenzira razliku.

Još jedna prednost River klase je da je projektirana sikirom, niko se tu nije zajebava savijat limove, pa je lako krpat ako triba. Pravi stealth OPV...
Ajde, pa ko da su to nepremostive prepreke...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Old 12.10.2017., 18:00   #9266
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Ajde, pa ko da su to nepremostive prepreke...
Nisu to prepreke, nego prednosti: prilike da do izražaja dođe poslovična hrvatska improvizacija, s opravdanjem.
Poput onog Jadrolinijinog: "prodajmo Tintoretta/Tiziana turcima za staro željezo, nema dvodno pa ne udovoljava rentabilnoj plovidbi po Jadranu, a kupimo "grke", koji, kad vide rivu, odmah puste dvi tone nafte u splitsku luku...ali, to je OK, nismo zagadili Jadran, nego samo smrdljivo more u luci"
električni_zec is offline  
Old 12.10.2017., 18:07   #9267
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Evo prilike za doći do OPV-a za sitnu lovu- star niti 15 godina

https://navaltoday.com/2017/10/11/hm...commissioning/
Zbog čega ih se rješavaju, mladi su to brodovi?

pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Old 12.10.2017., 19:00   #9268
Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
Zbog čega ih se rješavaju, mladi su to brodovi?

pozdrav
Koliko san ja shvatija, nema helikoptera, a to je njima (britancima) ne premostiva prepreka, pa su prelomili izgraditi modificirane Riven OPV-s sa palubom za helikopter (merlin).
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Old 12.10.2017., 19:03   #9269
Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
Zbog čega ih se rješavaju, mladi su to brodovi?

pozdrav
Zato što nemaju dovoljno novca/ljudi da operiraju i njih i nove OPV-ove klase River Batch 2.

Batch 2 nema hangar. Jedna od bizarnijih odluka.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Old 12.10.2017., 19:31   #9270
Batch 1.
Izvorno ih nisu ni kupili, nego uzeli od brodogradilišta na leasing na 10 godina, onda su morali odlučiti što će: produžiti leasing, vratiti ih ili otkupiti. Otkupili ih 2012.g. za 39 mil funti.
Izvorno zamišljeni kao multifunkcijski: protupožarni, podrška u slučaju katastrofa, protiv onećišćenja, zato imaju straga čistu palubu kao teretnu za ukrcaj vozila i opreme po zadaći, i kran...
Ovi se prodaju...


Batch 1A
... onda su uvidjeli da nemaju helipad, koji im je jako bitan, jer se zadaće donekle mijenjaju, pa ide četvrti, s helipadom, HMS Clyde

Batch 2
... pa ugovaraju tri nova, za 348 mil funti , ali sada im mijenjaju zadaće: protuterorizam, protiv krijumčarenja i piratluka. Produžuju ga, dobiva veći helipad, više mjesta za "gostujuće" posade, veća brzina, nadgrađe zatvorenije, trup finijih linija, a sve zato da bi ih gurnuli dalje od obale, da plove globalno, i rasterete od tih zadaća fregate i razarače, koji to obavljaju. Sad je to sasvim nova klasa, poput derivata Amazonas...

Prigovori su za taj novi, koji se tek gradi, nema nikakav hangar, pa ni teleskopski, pa helikopteri mogu samo kratko gostovati na njima, što je u suprotnosti s "globalnom" zadaćom, da će im doseg biti manji od planiranog, da nema topa poput 76mm, nego samo 30mm...
Uglavnom, da su dobili preslabo naoružani i preskupi brod koji je "obalni patrolni brod", a ne, prema očekivanju, ocean-going...
električni_zec is offline  
Old 12.10.2017., 19:35   #9271
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post

Prigovori su za taj novi, koji se tek gradi, nema nikakav hangar, pa ni teleskopski, pa helikopteri mogu samo kratko gostovati na njima, što je u suprotnosti s "globalnom" zadaćom, da će im doseg biti manji od planiranog, da nema topa poput 76mm, nego samo 30mm...
Uglavnom, da su dobili preslabo naoružani i preskupi brod koji je "obalni patrolni brod", a ne, prema očekivanju, ocean-going...
I prigovori su potpuno spot-on.

Batch 2 je 3 + 2 komada.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.

Zadnje uređivanje otok_kiril : 12.10.2017. at 19:37. Reason: .
otok_kiril is offline  
Old 12.10.2017., 23:56   #9272
Zato su Bangladešani dobili druga 2 OPV-a ( bivše talijanske korvete klase Minerva ). Bogme su ih fino ofarbali.

https://navaltoday.com/2017/10/12/ba...vs-from-italy/
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Old 13.10.2017., 01:35   #9273

90m , ali kao za inat 3000 t/ist,valjda? Hebeno izmoduliran!!
__________________
Starboard side ,u 3 ......!!!
Bark is offline  
Old 13.10.2017., 15:04   #9274
Ma to je previse novo i napredno. Evo, za razdoblje u kome zive nasi politicari nesto sasvim odgovarajuce:
Adelholzener is offline  
Old 13.10.2017., 15:10   #9275
za danasnje stanje mornarice, ovo bi bio jebacki napredak
sa zadovoljstvom bih prihvatio u ime hrm jedam brodic montana klase, hvala unaprijed
ZgSash is offline  
Old 13.10.2017., 16:31   #9276
Quote:
Bark kaže: Pogledaj post

90m , ali kao za inat 3000 t/ist,valjda? Hebeno izmoduliran!!
Papirnati projekt.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Old 13.10.2017., 17:20   #9277
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Papirnati projekt.
A nego kakav bi bio? Na papirusu?

Nego, meni osobno se baš i ne sviđa osnova: malo previše naglasak stavljen na taj deck, tip može i helić i UAV odjednom. Ni zadnja "stepenica" mi nije baš po volji, samo se nadoštukalo mjesta za još "kvalitete", ode sve u dužinu, a nadgrađa u biti i nema...

Ja bih povukao deck skroz straga, paluba ispod za ove "vannastavne aktivnosti" otvorena prema nazad i sa strana, hangar malo nazad, i dobije se nešto superstrukture po dužini.
Oni kontejneri na vrhu ne znam kako utječu na stabilitet, radije bih otvorio nešto prostora na nadgrađu, recimo po jedan na bokovima, eventualno ostavit gore mjesta za nekakav CIWS, koji pokriva stražnju hemisferu.

Generalno, ideja modularne prenamjene je izuzetno privlačna, ali brod ionako ima dosta visoko postavljen helipad, pa mislim da bi cijela paluba ispod mogla biti za "misije". Vjerujem da bi i infrastrukturnu pripremu za prihvat tih modula bilo lakše obaviti.

Naravno, ostaje glavna "mana" modularnih brodova: platforma mora gotovo uvijek vuči sa sobom kompletnu kontrolnu i upravljačku opremu za module, da bi "instant" konverzija bila izvediva.
A možda i ne mora: MOL ima čisti lanser i kamion s "kontrolnom kabinom", dakle išlo bi to u dva kontejnera... ili se to realizira na način da u operativnom središtu imaš konzolu (možda mutifunkcijsku, za više modula, pa samo učitaš aktualni), koja je samo povezana s modulom... u stvari, kako se uopće ti moduli konkretno povezuju u sustav?
električni_zec is offline  
Old 13.10.2017., 18:37   #9278
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
A nego kakav bi bio? Na papirusu?

Nego, meni osobno se baš i ne sviđa osnova: malo previše naglasak stavljen na taj deck, tip može i helić i UAV odjednom. Ni zadnja "stepenica" mi nije baš po volji, samo se nadoštukalo mjesta za još "kvalitete", ode sve u dužinu, a nadgrađa u biti i nema...

Ja bih povukao deck skroz straga, paluba ispod za ove "vannastavne aktivnosti" otvorena prema nazad i sa strana, hangar malo nazad, i dobije se nešto superstrukture po dužini.
Oni kontejneri na vrhu ne znam kako utječu na stabilitet, radije bih otvorio nešto prostora na nadgrađu, recimo po jedan na bokovima, eventualno ostavit gore mjesta za nekakav CIWS, koji pokriva stražnju hemisferu.

Generalno, ideja modularne prenamjene je izuzetno privlačna, ali brod ionako ima dosta visoko postavljen helipad, pa mislim da bi cijela paluba ispod mogla biti za "misije". Vjerujem da bi i infrastrukturnu pripremu za prihvat tih modula bilo lakše obaviti.

Naravno, ostaje glavna "mana" modularnih brodova: platforma mora gotovo uvijek vuči sa sobom kompletnu kontrolnu i upravljačku opremu za module, da bi "instant" konverzija bila izvediva.
A možda i ne mora: MOL ima čisti lanser i kamion s "kontrolnom kabinom", dakle išlo bi to u dva kontejnera... ili se to realizira na način da u operativnom središtu imaš konzolu (možda mutifunkcijsku, za više modula, pa samo učitaš aktualni), koja je samo povezana s modulom... u stvari, kako se uopće ti moduli konkretno povezuju u sustav?
Ma ništa ti MOL-ovi i sl. šeme, nije to od strane Britanaca zamišljeno ko ratni brod, već kao malko veći, relativno jeftini oceanski OPV... Mogu oni to stavit na papiru, ali niti je to brod za to, niti nama takvo što treba.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.

Zadnje uređivanje otok_kiril : 13.10.2017. at 18:38. Reason: .
otok_kiril is offline  
Old 13.10.2017., 18:40   #9279
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Zato što nemaju dovoljno novca/ljudi da operiraju i njih i nove OPV-ove klase River Batch 2.
Zna li se cijena ako bi ih prodavali?

pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Old 13.10.2017., 18:59   #9280
Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
Zna li se cijena ako bi ih prodavali?

pozdrav
Ma vjerojatno neka teška sića, tipa daj šta daš... Koji milijun valjda.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:31.