Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.10.2009., 16:56   #21
Mislim da su moji postovi najkvalitetniji, jer bez mnogo filozofiranja pogađaju ono što ljudima treba, a to je istina, mudrost i moć.

Kako će te netko cijeniti ako ne cijeniš samoga sebe? Nisam ja božija sluga već sam Kralj svoga bića!
Ramzes13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2009., 17:00   #22
Ovo npr. na temi Duhovnost kroz umjetnost i mudroslovlje... Pa čujte, svi vi koji ste pisali po toj temi zapravo niste ništa postigli. Uzeli ste autorovu sliku i opisali je...
Ja naprotiv sam autor slike koju sam sam opisao: https://www.forum.hr/showpost.php?p=2...&postcount=275

Jeste li primjetili razliku u našim duhovima? U načinu djelovanja, preupitajte se malo...
Ramzes13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 01:58   #23
Quote:
Essenca kaže: Pogledaj post
Koje li olakšanje doživjeh spoznavši da sam samo obična i prosječna osoba, jer sada konačno mogu raditi obične ljudske stvari u jednom običnom ljudskom danu, umjesto što sam; kad sam bila posebna i specijalna; imala vrlo velik i težak posao, hodanja po oblacima..


esse
https://www.forum.hr/showpost.php?p=220715&postcount=6


:znak divljenja
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2009., 16:48   #24
Zašto su duhovnjaci uglavnom luzeri

1) Niže napisan tekst Yivanmukte odlično je napisan.

2) Kirurški točno i ruhom finog stila postavljena je dijagnoza ,uzroci bolesti kod ''duhovnjaka '' i dana terapija

3) Ovaj tekst bi trebao biti odličan uvod u jednu temu koja je nedavno prostrujila kroz moje male sive stanice ali nisam je pretočio u HTML

4) naime ,sa zaprepaštenjem sam uočio da su većina mojih prijatelja i poznanika koji su pripadnici klasičnih religija ( budisti,kršćani ,muslimani,hindusi )
''bolji '' i kvalitetniji i ''uspješniji '' u svijetu od ''duhovnjaka'' koje poznajem

5) Bilo da su duhovnjaci pripadnici neke sekte ili su slobodni strijelci

6) naime kod duhovnjaka je uočljivo da su na jednom ili više planova postojanja ''neuspješni''
(ili su sami ili nemaju love i posao ili su čudaci ili sve 4 ili 5 zajedno )

7) to mi je intrigantno jer bi duhovnjaci trebali biti (ili jesu ) inteligentniji,suptilniji, ''duovniji'' od tzv ''vjernika'' koji su prema duovnjačkom defaultu i kriterijima nekako primitivniji , tj kako nemrutica kaže za njih patrijahalniji

8) kako je uspjeh čovjekov dokaz postavlja se pitanje zašto su duhovnjaci (uglavnom )luzeri ? je li zato što su su duhovnjaci ili su postali duhovnjaci tražeći utjehu od neumoljivog i tvrdoglavog života koji ne mari za duhovnjačka bajanja i fantazmagorične teorije i prakse.


Quote:
Yivanmukta kaže: Pogledaj post
Činjenica da nema previše interesa za tvoju temu (ni komentara, ni motivacije da se pogleda tema...tek 20ak čitanja), svjedoči o stanju duha na TEMI "Duhovnost slobodnim stilom".

Ovdje zalaze uglavnom oni koji tragaju za svojim "osobnim legendama"...obiteljski život, život u zajednici i sve ono dobro i loše što on sa sobom nosi - nije područje njihovog interesa.

Obiteljski život, ineterakcija s bližnjima, služenje drugima, čovjeka čine emocionalno zrelim ili bar zrelijim (nismo svi istih mogućnosti).
Otvara / razvija tu jednu emocionalnu, "srčanu" / toplu / ljudsku dimenziju našeg bića bez koje nema duhovnog napretka (bez obzira koliko "znali", kakvom se tehnikom služili ili doktrinu slijedili).
Bez te ljudske komponente sve je to mrtvo slovo na papiru koje k..cu ne vrijedi.

Usamljenici su uvijek nekako zatvoreni u sebe...nekako blokirani / uglibljeni u svoje komplekse i samoizolacionizam.

Imam osjećaj da nisu svjesni koliko ih to stanje ometa u doživljavanju / sposobnosti da se iskusi čisto oduševljenje kojim je sve i sva prožeto i koje se kroz sve i svakoga radosno daje.

Sačuvaj nas bože duhovnosti modernog svijeta u kojem obitelj i obiteljske vrijednosti nestaju.

Preplavit će nas mase "na sebe same" usredotočenih individualaca / excentrika / samohranih usamljenika koji sve knjige i sve što u njima piše znaju, stručno i "razumno" / "expertno" (do boli ) komentiraju, razglabaju mistične tehnike i "magijska" znanja...no svijećom ćeš morati tražiti jednog koji iole išta od toga stvarno razumije / osjeća / živi.

Mrtvo more s tisućama izoliranih otoka na kojima ništa ne raste.

PS.
Tek u interakciji sa svijetom nekog vraga počinjemo razumijevati - u interakciji sa samima sobom, nažalost samo vlastitu ispraznost.( MADA TO NI ZA ŽIVU GLAVU NIKADA PRIZNATI NEĆEMO - pogotovo ne ovdje...čitav sustav vrijednosti na kojem se bazira autoizolacionizam pao bi naime tada u vodu, a to "boli" !!)


__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2009., 14:46   #25
Yivanmukta ponovno briljira svojom oštroumnošću i kritikom društva na temi Indigo djeca u postu broj 8

Izdvojila bih slijedeću rečenicu:

Quote:
Termin "indigo" samo je obrambeni mehanizam kojim se takovi roditelji brane od činjenice da su kao roditelji podbacili (pred samima sobom).
Postavljam si pitanje - zar je ludost stvarno uzela toliko maha da svoje nedostatke prodajemo pod vrline?
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2009., 14:27   #26
i ja ću odati priznanje Yivanmukti

od mnoštva mudrih postova izdvojit ću samo neke koji su me doslovno prelomili ...

https://www.forum.hr/showthread.php?p...1#post20912801

https://www.forum.hr/showthread.php?p...8#post23389228

https://www.forum.hr/showthread.php?p...2#post23433642

https://www.forum.hr/showthread.php?p...1#post23533801

https://www.forum.hr/showthread.php?p...5#post23727695

mislim, ima ih još ali već nakrcah
Žulaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2010., 03:47   #27
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Vjerovatno ovo što ću napisati neće biti shvaćeno ali da probam ukazati na bit problema.


Podforum Duhovnost je vještački (neprirodno) odvojen pa ga što prije treba vratiti njegovoj matici, "Religiji", jer tu pripada. Pojam religija svakako uključuje i duhovnost, pa je podvojenost tog dijela foruma samo pokazatelj narcisoidnosti nekih duhovnih pustolova koji religiju nastoje prikazati samo kao "izviteopereni vid ljudskog morala".

Takvi su odvojili podvojili "duhovnost" kao poseban forum i time religiju srozali kao "beživotnu dogmu i licemjerje".


Zato i ne pišem tamo jer postojanje tog podvojenog foruma predstavlja jedan vid uvrede! I to baš od strane onih koji se naizgled nenametljivo hvališu svojom "visokokultiviranom sviješću i vjerom", trudeći se pri tom iz sve snage da naprave što drastičniju razliku izmedju vjere i religije, iako svaka organizirana religija najprije podrazumjeva vjeru, a ne samo "skup mehaničkih radnji i oponašanja". Dakle, u interesu cijelog foruma treba premjestiti topice sa Duhovnosti na Religiju, i time će Parsifalova dilema biti riješena, te jedna velika nepravda ispravljena.
https://www.forum.hr/showpost.php?p=1391342&postcount=10

Ovaj vrijedan post treba sačuvati od zaborava!
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 17:06   #28
Quote:
florine kaže: Pogledaj post
tolerancija ne postoji, koja je svrha toleriranja ičega?
Original je na: https://www.forum.hr/showpost.php?p=2...8&postcount=20
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 18:04   #29
da upotpunimo dojam

Quote:
florine kaže: Pogledaj post
ne bih rekla da je to kukavičluk, više kao nekakav besmisleni društveni imperativ. jer, ako nisi tolerantan onda ne valjaš, a to što ljudi tolerancijom i trpljenjem vrše nasilje nad sobom samim to je valjda normalno i poželjno.
original

a može i ovo
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 18:17   #30
Quote:
Vještac kaže: Pogledaj post
Tolerancija je oblik komunikacije koju upražnjavaju (među ostalim i) ljudi - kada se ne osjećaju - ugroženi.
https://www.forum.hr/newreply.php?do=newreply&p=22416092


Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 17:37   #31
Quote:
N'dugu kaže: Pogledaj post
Mnoge žene se dotjeruju i kokoše nastojeći privući bilo što, pa na kraju završe s kretenom. Zanimljivije su one koje privlače a da to uopće ne žele, ali takve su u manjini i njih bi se jedino moglo zvati pravim ljepoticama ili onima koje imaju 'ono nešto'. A što ako žena svjesno želi kvalitetnog tipa za dužu vezu, ali uspijeva privući samo neke poluinteligentne likove koji su zainteresirani za 'ševu na brzaka'? Nameće se pretpostavka: nesvjesno šalje neverbalne poruke da bi htjela 'ševu na brzaka'. U biti želi privući kvalitetnog tipa za dužu vezu porukama iz registra 'ševe na brzaka'. Caka je u tome što ne postoje vizualne neverbalne poruke tipa 'želim dužu vezu s kvalitetnim'. Vanjski izgled jednostavno ih nema mogućnosti odaslati, jer se pokušaj slanja takve poruke s muške strane uglavnom tumači kao 'nisam zainteresirana'.

S druge strane, mnogim muškarcima je ispod časti privlačiti suprotni spol samo fizičkim izgledom, nego žele izgledati pametni, uspješni ili moćni, pa na kraju završe s pohlepnom i poluobrazovanom fificom. Stvar je u tome što nesvjesno odašilju neverbalnu poruku da traže ženu koja će na njih gledati kao na investiciju u svoju budućnost. Evo, na primjer, Al Pacino je oženio B-glumicu Beverly D'Angelo – čim je zatrudnila, skresala mu je u facu: "Sad sam doživotno riješila pitanje svoje budućnosti".

Možda tu nešto ne štima. Kako to da poštenje i nepokvarenost nisu sexy, a opet bi svi na duže staze htjeli te osobine u drugoj osobi. Kažu da se najveća genetska raznovrsnost ostvaruje ako svaka žena ima više partnera koji je privuku 'sexy' osobinama, ali joj je isto tako radi djece potreban i onaj s ovim drugima. Ali dobro, nismo mi valjda jedini takvi, neka si onaj rodan samo zamišlja da njegova roda vjerno čeka pola godine dok se on vrati iz Južne Afrike... jer je ionako vjerojatno odglumila da je boli krilo, a svaki put ga dočeka s novim jajetom. A ionako mislim da to nije točno, jer na kraju obično žena u braku s kretenom sama odgaja dijete, dok se on okolo kurva, loče i radi djecu drugima. Za ove poštene je upitno kako se uopće razmnožavaju, zapravo šanse im rastu samo u ženskim pauzama između dva kretena, kad mogu nastupiti kao 'tješitelji' (ako su uopće kadri iskoristiti priliku).
ovo je kolosalno, i treba ici u cyber anthology, da ostane zabiljezeno da je nekad bilo i takvih

podsjeca me na jednu malu kad je isto ovako mrvila, i kad su joj decki znali reci:
"Mala, previse razmisljas! ... Ti nisi za potrositi, tebe treba ostaviti za sjeme!
Sretno, ako ce tebe ikada itko razumjeti."


todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2010., 11:42   #32
Question

Quote:
Copernick kaže:
Prihvatimo li put bilo koje vrste, mislim da se to mirne duše može nazvati nekom vrstom - Spasa...

U Paganstvu Spaenja u klasičnom obliku nema iz jednostavnog razloga: NEMA nikakvoga izvornoga grijeha od kojeg bismo se trebali spasiti.
Nismo grešni rođeni.
Agresivnost nije zla.
Seksualnost nije zla.
Priroda nije neprijatelj.
Zemaljski "plan" je jednako svet kao i ostali, "viši" planovi.
Savršeni smo kakvi jesmo- u svojoj nesavršenosti
Sotona- ne postoji...
Ako ćemo po pretpostavci da sve što postoji pa tako i agresivnost, nasilnost... naprosto jest i nema negativnu konotaciju, kako onda tumačiti osjećaje koje agresivnost inicira u osobi kojoj je nanešena.

Možda u filozofskom smislu agresivnost nije zla, ali na terenu itekako čini loše pomake. Agresivnost prema prirodi, neadekvatno zaštićivanje iste od strane nas koji ekspoatiramo njene izvore NIJE dobra. Ogromna količina nafte koja se upravo sada izlijeva u Meksički zaljev zbog ljudske žeđi za energijom (agresivnost) mirnog i stabilnog života košta ogroman broj životinja. Na koncu će se to obiti o glavu i ljudima... Možda tek tada, ali sumnjam, shvatimo kako agresivnost nije poželjna, kako svojim djelovanjem čini zlo.
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2010., 16:42   #33
Quote:
MAJSTOR Ivan

Istinsko iskustvo, pa neka i POLOVICNO, milijun puta je valjanije od ijednog cjelovitog vjerovanja, sarlatane sto visi sa grane - tudje.
...s Tekije
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2010., 02:29   #34
Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
Ev. po r0ninu 9

9 Neka se praznovjernik ne zavarava mislju kako ima duha u trulezi religijske dogme.

22 Mrtvog konja ne vrijedi šibati, niti mrtvog praznovjernika ozivljavati.

42 Izvornu budalu nit' jebi, niti kuci vodi.
.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2010., 16:26   #35
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Što bi značilo da je namjera ono što razlikuje ljude od duha i prosječne vjernike. Ako se svaka, makar i banalna radnja poput jela ili čišćenja sobe posveti mističnom namjerom, u smislu koncentracije na ideju o jedinstvu i mističnoj uniji, onda je svaka takva radnja blagoslov i čovjek energizira svoj život prisjećajući se svog duhovnog porijekla a i onog čemu duguje postojanje.
.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2010., 18:32   #36
cherie

Quote:
preslušala sam dvije trećine, nije mi se dalo dalje ... onaj dio koji govori o ženama danas držim da je vrlo pametna i točna opservacija.

Istinska ženstvenost se vrti oko tri aspekta žene - bijelog, crvenog i crnog.

Bijeo se odnosi na nevinost, bezazelnost, nježnost, dobrotu, neiskvarenost, čistoću, zaigranost, djetinjstvo, neokaljanu svježinu i arhetipski je predstavljeno mladom nevinom djevojkom.

Crveno se odnosi na majku, ljubavnicu, senzualnost, crvena žena je ona koja sa sobom donosi obilje, koja je strasna ali koja isto tako njeguje, brine, liječi, odgaja, rađa, ona je praktična, kreativna, stvaralački orjentirana, arhetipski to je bujna, rasna, kompletna zrela žena

Crno se odnosi na na žensku mudrost, istinske dubine intuitivnih uvida koji preskaču intelektualni proces, njenu sposobnost da razumije duh stvari jer je puna iskustava, na njenu sposobnost da pravim nemilosrdnim udarcem napravi transformaciju na bolje u nekome, njenu sposobnost iscjeljivanja i vezu sa samom zemljom, a arhetipski je predstavljena starom vješticom.

Žena je u svojoj osnovi, kad je povezana sa svojom srži emocionalno biće, mekane, savitljive i nježnije unutarnje strukture nego muškarac i pretežno je orjentirana na srce.

Današnja žena je nažalost hibrid muškarca i žene koja se nastoji uklopiti u muški svijet koji je eksploatira ili za uživanje ili za rad. U ime muških vrijednosti osvajanja, natjecanja, gomilanja, ekspandiranja, zarađivanja prosječna žena prodala je vragu svoje jajnike, i podilazeći muškarcu i muškom svijetu izdala svoje biće i stoga je u svojoj dubini nesretna i to je razlog zašto su žene danas grintave, nezadovoljne, kritične, zato sikću, psuju, imaju poremećaje štitnjače, previše jedu ili se ubijaju anoreksijom, agresivne su i panično se boje starosti kad će postat crne i neupotrebljive muškom rodu.


precizno i analitički. svaka čast, zagrebala si na pravom mjestu
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2010., 22:04   #37
Quote:
atko kaže: Pogledaj post
Kada bismo isključili opažaj u potpunosti bilo bi to stanje bez misli. Raiden je primjetio život kao stanje opažaja, kako razumijeh.
Um reagira na opažaj. To je misao. Nije razmišljanje, ono ima sasvim drugi 'um'. Razum. Tvorevina u razini uma, kako nam naziv kaže.

Tišina dijaloga je stanje kad oživimo, bivamo i to bivanje je stvarno i lijepo ne zbog osjećaja već zbog bogatstva uvida koji teku u nama. potpuno bezimenih uvida.

Da li bi imalo smisla opažati bez uma (znači ne govorim o razumu i dijalogu) koji bi opažaj registrirao i sprovodio djelatnom, promatraču, i može li biti svijest po sebi aktivna ako nema opažaja koji bi joj bio podastrt radi aktivnosti? Mislim da bi takve forme bile 'van zakona' postojanja. Bar u našem svijetu, u ukupnosti životnih formi. Svaka ima um.

Razmišljanje je imenovanje misli. prepoznavanje koje zapravo ne ovisi o opaženom.( Zato sebi dajemo luksuz selekcije opažaja, ako se poistovjetimo sa razumom.). Više je nabrajanje mogućeg, zbrajanje podataka radi stvaranja nekog novog, mreža po kojoj se krećemo i to nazivamo razmišljanjem.., funkcija uma- zaštita, u razumu se gubi jer je previše samostalan u odnosu na okolinu. Nadzornik je nesposoban za samostalnu akciju izvan svojih okvira.
Razmišljanje u riječima, pojmovima, prepoznato ulazi u obradu. To je dijalog razuma. Našeg drugog' uma'.
Kad se rodimo, um se počinje graditi s prvim opažajima. Zapravo već u utrobi. Prvi um u izgradnji je predatorski.Još uvijek ne koristimo pojmove, mislimo ali ne razmišljmo.
Razmišljanje u riječima počinje postepeno do 2-3 godine je u zametku.
do tada učimo misli pretvarati u riječi, govor.
Teško je znati tuđi um, kako tko prati svoje misli, pretvara ih u dijalog, ali on je neizbježna navika, tišina tog dijaloga uvodi nas u tišinu pukog prepoznavanja, registriranja, ili tišine u sebi - sebe, ili tišine oko nas, svijeta kakav, je. Tišina uvodi dinamiku misli, jer opažaji pristižu jedan za drugim.

Uglavnom, teško je zamisliti stanje bez opažaja, a isto tako opažaj koji ne bi imao svoj um.
venerijanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 10:30   #38
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Mjera čovjekove samoće, kapaciteta da ostane potpuno sam
je mjera i kapacitet njegove sposobnosti ljubljenja

Ovo zvuči paradoksalno ali nije.
To je egzistencijalana istina:
samo oni ljudi koji su sposobni biti potpuno sami,
sposobni su voljeti, dijeliti
i ulaziti u najdublje središte drugog bića,
bez posesivnosti,
bez vezanja za drugog,
bez reduciranja drugog na stvar
i bez ovisnosti o njemu.

Oni dozvoljavaju drugome apsolutnu slobodu, jer znaju ako ih taj drugi ostavi bit će isto toliko sretni koliko su bili sretni i s njim,

njihova sreća ne ovisi o drugima
jer njihova sreća nije dobijena od drugih


Ali zašto onda žele biti s nekim koga duboko vole?
To više nije iz potrebe,

to je iz obilja.

Oni uživaju u dijeljenju i imaju toliko obilje sreće da je žele dijeliti s voljenim.

Oni znaju kako svirati svoj život kao solo instrument.
Solista na flauti zna kako uživati u svojoj flauti sam.

I ako sretne još jednog solistu, svirat će zajedno, uživati i stvarati harmoniju između sebe!

Osho Rajneesh
venerijanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 19:16   #39
Quote:
Seima kaže: Pogledaj post
kada kazem da razmisljam o necemu, to znaci da mislim na NISTA

to znaci, bukvalno (ako ta fraza jos postoji u hrv), da mi je mozak na pasi, a to je na primjer

* ujutro pri budjenju kada nikamo ne zurim i kada u krevetu mislim na NISTA

* kada sam zaokupljena nekim dosadnim kucnim poslom presipanja iz supljeg u prazno pri cemu mislim na NISTA

* kada u parku mislim na NISTA jer sam zaokupljena slusanjem suma krosnje

* kada nakon molitve cekam i mislim na NISTA
(cak niti ne mislim da cekam jer dusa-um-tijelo koje je u ekvilibrijumu ne misli NISTA)

tada mi SMISLI dodju SPONTANO

i smjeste se u meni zauvijek

ako ih odmah ne zapisem, one se duboko skriju negdje u meni da bi ponovno izvirile kada ih za/trebam, ili kada ih u sebi potrazim

onoga momenta kada su artikulirane, toga momenta dozivljavaju svoje ovaplocenje, pocinju zivjeti

te Smisli koje su dosle od vjecnoga Nicega – izmjene me napravivsi POMAK u mojoj Svijesti zauvijek
venerijanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 17:41   #40
Quote:
pavaogc kaže: Pogledaj post
Razmišljanje je u neku ruku također refleksna situacija. Samo smo "refleksno" rastegli u vremenu pa kažemo da smo razmislili. Pa je tako dublje poniranje u sebe nazvano kontemplacijom, gdje je onome o čemu razmišljamo dozvoljeno još više vremena.

Međutim u tom lišavanju - na način da fokusiramo sve više - ono što želimo saznati - odbacili smo eventualno uvid u mehanizam emocija koji je stajao pokraj konkretnog iskustva i onog dohvatljivog umu, onog dijela informacija koje je um izabrao da s njima bavi, a dalje kresao pomoću logičkih operacija; te vlastitih predrasuda i koječega.

Većina ljudi odbija kontemplaciju, a kamo li pokušaj da se i u "in flagranti", odnosno prilikom samog iznošenja informacije ili iskustva - koje nam u nekom dijelu ne odgovora - sačuva mir. To bi značilo suzbijanje ega utemeljenog upravo na starim iskustvima, koja su odbijala mir - odnosno reagirala - tako da su emocije osnažavale iskustveno, i branile ego od mogućnosti drugačijeg. Jer intuitivno odbijaju ono što bi se dogodilo kao posljedica. Štiti se već nešto; a moguće je da deklarirano "znanje" štiti samu deklaraciju, jer se etiketiralo i time navelo racionalni um da štiti autoritarnost koja bi trebala biti faktor zaštite ega, a time i egzistencije. One uobičajene. Na običajnom i uobičajenom je zasnovan ego. Novo iskustvo potire staro i time čini štetu egu. Koje je ionako izgubilo i gubi dovoljno energije na procese obrane; svoje ličnosti, stila, sigurnosti - koji leže na starom.

Ova praksa zadržavanja mira i širenja pogleda na "nebitne" elemente, znači povećanje broja faktora koji se unose u operacije kojima se um bavi. Time uvid, u vidu intuitivnog procesuiranja postaje brži.

I jedno i drugo je znanje, međutim jedno iskustvo kod ega koji je diferenciran po osjećajnim stanjima je u sebi stanje razdvojenosti. Pamćenje se može dijeliti na kratkoročno, dugoročno, automatizirano, a ovi afekti u vidu emocija brane i u samome čovjeku da prihvati ujedno sva "znanja", jer je previše razdvojen usred nepoznavanja prakse zadržavanja mira, kao pokušaja da se bude u stanju kontemplacije paralelno dok se doživljava iskustvo - to promatranje otvara nove prostore, da se čovjek u sebi spoji... i njegov fokus time i izoštri i proširi; i na svoje spoznaje i na nova iskustva; zahvaćajući više i prema unutra i prema vani.

Gurđijev je opisivao kao problem baš to; što čovjek ne pamti sam sebe.

Kasnije je analiza brža, zapravo je i nema, ona se zove uvidom... Većina ljudi ne pamti o čemu je razmišljala prije par minuta, a kamoli da se drži pod okom budnog promatrača samoga sebe po cijeli dan i ma što radio i ma što promatrao, mislio, činio - te sukladne ambijente u kojima jest. Tako je čovjek lišen spoznaje i mogućnosti učenja, a previše značaja daje emocijama i asocijacijama koje služe analitičkom umu koji robuje nekim ciljevima iz prošlosti i predrasudama kojima se održavaju razlčita ega u nama (ona ovisna o raznim kontekstima)...
venerijanac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:35.