Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.05.2009., 23:53   #241
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
Netočno ... problem s islamom je da ne dopušta istinsku sekularizaciju koja je "pacificirala" na pr. kršćanstvo ... tako da u je u islamskim društvima uvijek prisutna tendencija da se društveni odnosi urede prema Kuranu, hadisima, šerijatu ... tamo gdje to nije, samo je pitanje pitanje vremena kad će netko pokušati ... evo i u Turskoj se opasno klima Ataturkovo naslijeđe ...

Na primjer, evo kako je navodna Ajšina dob od 9 godina kad je Muhamed s.a.w.s. konzumirao brak s njom, utjecala na iranski kazneni zakon, gdje smrtna kazna zahvaća dječake od 15 godina, a djevojčice već od 9 godina (i to LUNARNIH, tj. malo kraćih!):



Mene na primjer zanima da li bi se, i kako, na temelju šerijata moglo Irancima dokazati da su teško zabludjeli u krivovjerno tumačenje islamskih zakonskih propisa?
To je vrlo lako izvedivo ( ma koliko sad izgledalo nemoguće ) uspostavom hilafeta ( centralna islamska vlast za cijelu planetu ), drugo rješenje, osobno, ne vidim.
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 03:04   #242
Quote:
asad kaže: Pogledaj post
Padme ima li gdje Anakaina
Nema, ima عانق samo...

Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
Mene na primjer zanima da li bi se, i kako, na temelju šerijata moglo Irancima dokazati da su teško zabludjeli u krivovjerno tumačenje islamskih zakonskih propisa?
Pa ja volim Kardavija kada kaže da moramo biti svijesni intencija nekog propisa. Ovo šta si napisao je malo mrakača, pa mene zanimaju dokazi da se to zaista i radi. Iskreno sumnjam.

Quote:
padmé_amidala kaže: Pogledaj post
Deniz uvijek si mi bila sumnjiva...samo sto sam ja morala stavit maramu a ti nisi?XD
Inače Deniz je ime turskog porijekla, a znači more ili jezero. Jedna zanimljiva stvar je da može biti i muško i žensko. Tako da mogu progutati ove zabune na forumu... (da, bilo ih je više... :P)
Deniz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 09:47   #243
Quote:
Deniz kaže: Pogledaj post
Nema, ima عانق samo...



Pa ja volim Kardavija kada kaže da moramo biti svijesni intencija nekog propisa. Ovo šta si napisao je malo mrakača, pa mene zanimaju dokazi da se to zaista i radi. Iskreno sumnjam.



Inače Deniz je ime turskog porijekla, a znači more ili jezero. Jedna zanimljiva stvar je da može biti i muško i žensko. Tako da mogu progutati ove zabune na forumu... (da, bilo ih je više... :P)
sram te bilo tu me na arapskom odgovaras,neg ubacila sam to u translator i prevelo mi je hugged wtf, pretpostavljam netocno =) ...
Da sa drukcijim naglaskom je zensko=) De niz =)
cuj ja vise ni u sta nisam sigurna, jest imas bradu, al ima i pola baba na placu a da ti kazem nisam ni sugrna za ...khm
padmé_amidala is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 10:52   #244
da nesto razjasnimo u vezi Ajise r.a. ona jeste obecana Muhammedu a.s. u devetoj godini ali nije on sa njom spolno opcio negdje do 14 ili 16 godine ali u muslimana je zensko punoljetno od 9 do 12 godina a musko od 12 do 15 godina jer zensko postaje punoljetno kad dobije prvu menstruaciju a musko kada prvi put izbaci sjeme
bajro17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 11:10   #245
Quote:
bajro17 kaže: Pogledaj post
da nesto razjasnimo u vezi Ajise r.a. ona jeste obecana Muhammedu a.s. u devetoj godini ali nije on sa njom spolno opcio negdje do 14 ili 16 godine ali u muslimana je zensko punoljetno od 9 do 12 godina a musko od 12 do 15 godina jer zensko postaje punoljetno kad dobije prvu menstruaciju a musko kada prvi put izbaci sjeme
To je tvoje misljenje, cinjenice govore drugacije.
Imas hadith-e koji govore da ju je uzeo sa devet godina pa se vec jednom prestani preeravat i prihvati da je muhamed bio pedofil.
satori@sanitarium is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 27.05.2009., 11:28   #246
ne znam šta vrtite istu temu ko na ražnju. to je tad tako bilo, i sad ima dijelova svijeta gdje se osoba smatra ženom od prve menstruacije (što jeste po prirodi), nego ko šta ima protiv nek vidi kad je Marija rodila, i kad su je udali. mislim da samo maloumnik može suditi o događaju od prije više od 1000-2 godina prema današnjim zakonima. u džunglu kad odu naučnici, kažu "u tom i tom plemenu takav zakon..."
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 11:41   #247
Quote:
Rufaija kaže: Pogledaj post
ne znam šta vrtite istu temu ko na ražnju. to je tad tako bilo, i sad ima dijelova svijeta gdje se osoba smatra ženom od prve menstruacije (što jeste po prirodi), nego ko šta ima protiv nek vidi kad je Marija rodila, i kad su je udali. mislim da samo maloumnik može suditi o događaju od prije više od 1000-2 godina prema današnjim zakonima. u džunglu kad odu naučnici, kažu "u tom i tom plemenu takav zakon..."
Mislim da ce se ova tema vrtjeti do sudnjega dana , zasto , pa nekima se pred ocima i mjesec raspolutio pa im nije bilo dovoljno , mislim da na svako ponovno pokretanje ovog pitanja treba dati link na temu gde je dat valjan odgovor i nastaviti dalje ,mislim da bi neki voljeli da samo o tome raspravljamo , pedofili , pa pedofil .... valjda uzivaju u tome , das ljudima link , i kraj price , nevidim svrhu da non stop pricamo o tome , raspravljeno je detaljno , svako neka shvati kako hoce , to je njegovo pravo , i to je to nema vise . The End.
SHIPTAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 13:20   #248
[QUOTE=Iphan;20759073]
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
To je zbog povjesti. Odatle je krenulo, pa se onda širi dalje.

Znam ja kako i gdje pitam zasto..

Bilo kako bilo, jos jedno pitanje. Sta je sa ljudima koje nije "dotakla islamska ruka"? Koji nisu za zivota culi za islam, Kuran itd..??? Ipak su oni nevjernici.
covjek na sudnjem danu nece odgovarati za ono sto nije znao.cak i muslimani nece odgovarati za neki propust ako nije dosao dokaz do njih.

A sto se tice ljudi druge vijere: da neko nije cuo za islam i muslimane to je malo tesko da nisu culi.

Ako su culi i nisu prihvatili onda ce odgovaraati na sudnjem danu.
A ako nisu culi nemam na ovo sta da napisem kad su svi saznali za islam i muslimane.

A oni koji su umrli prije islama njih ceka nagrada ili kazna kako su se ponasli u svojoj vijeri koja je tada bila zastupljena
enis_bh is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 13:37   #249
Quote:
enis_bh kaže: Pogledaj post

covjek na sudnjem danu nece odgovarati za ono sto nije znao.cak i muslimani nece odgovarati za neki propust ako nije dosao dokaz do njih.

A sto se tice ljudi druge vijere: da neko nije cuo za islam i muslimane to je malo tesko da nisu culi.

Ako su culi i nisu prihvatili onda ce odgovaraati na sudnjem danu.
A ako nisu culi nemam na ovo sta da napisem kad su svi saznali za islam i muslimane.

A oni koji su umrli prije islama njih ceka nagrada ili kazna kako su se ponasli u svojoj vijeri koja je tada bila zastupljena
Daj se ti još malo raspitaj oko ovoga - čuo ne čuo...
__________________
"Mislite lijepo, govorite i radite lijepo, jer sve što vas u životu bude zadesilo su misli, riječi i djela, samo što su se obukli u odijela koja ste im vi sami sašili..." DPS 2
sjena. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 16:43   #250
Quote:
bajro17 kaže: Pogledaj post
da nesto razjasnimo u vezi Ajise r.a. ona jeste obecana Muhammedu a.s. u devetoj godini ali nije on sa njom spolno opcio negdje do 14 ili 16 godine ali u muslimana je zensko punoljetno od 9 do 12 godina a musko od 12 do 15 godina jer zensko postaje punoljetno kad dobije prvu menstruaciju a musko kada prvi put izbaci sjeme
Uopće ne ulazim u vjerodostojnost hadisa (inače široko prihvaćenog) koji kaže da je Ajša imala 9 godina kad je Muhamed a.s. s njom konzumirao brak, nego samo ističem činjencu da je taj konkretni detalj razlogom zakonskih rješenja u nekim islamskim zemljama, recimo u Iranu. Zapravo, to sam istakao samo kao jedan primjer prakse da se islamsko zakonodavstvo previše vodi takvim konkretnim detaljima iz Kurana i hadisa, umjesto apstraktnijim principima koji bi se mogli izvesti iz Kurana i hadisa.

Zar ne bi bilo bolje dići te stvari na apstraktniju razinu? Može li to Islam? (Onda se ne bi pravnici u islamskim zemljama osjećali obavezni pisati zakonike poput navedenog iranskog.)
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 16:47   #251
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
...
Isprike svima na replici na ovoj temi ali učinilo mi se vrlo interesantno komentirati ovu tezu koja se provlači kroz stoljeća kao elementarna za opstanak i civilizacijski razvitak ljudskog roda.
Kometar je sljedeći: --- A nije ti palo na pamet da je to upravo mana Kršćanstva ( 'dopustivost' implementacije sekularizma) ?

P.S. Koja je razlika između istinske sekularizacije i sekularizacije?
To svakako jeste "mana" - za one sklone teokraciji.

@P.S.
Istinska sekularizacija je ona koju ne treba umjetno čuvati silom, kao što je to država pa i vojska radila na pr. u Alžiru a u velikoj mjeri i Turskoj. Dakle ona koju ne bi odbacila - ni u situaciji kad bi to mogla - čak niti većina klera odnosno uleme, a kamoli vjernika.
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 16:50   #252
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
To je vrlo lako izvedivo ( ma koliko sad izgledalo nemoguće ) uspostavom hilafeta ( centralna islamska vlast za cijelu planetu ), drugo rješenje, osobno, ne vidim.
A što ako se halifa po pitanju šerijatskih zakonskih rješenja složi s mišljenjem ajatolaha, talibana, selefija, deobandija, itd. ... pa i (ovdje vrlo poštovanog) Kardavija, bojim se da bi čak i to dovelo do vrlo neugodnog režima?

Zadnje uređivanje Hlebyn : 27.05.2009. at 16:58.
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 16:55   #253
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
Islamu je pojam sekularizma stran iz jednostavnog razloga što društvo islama nije imalo potrebu da ga uspostavi i razvija kao protu mjeru religiji.
....

slabo ti ovjde ima šija pa tako da će ovo pitanje vjerovatno ostati bez odgovora

jedan od temelja šerijata kod šija je institucija "imama".

mislim da te odredbe potiču od samih imama.. pa teško ćeš naći imama koji će se baviti dokazivanje da je imam i imamet nešto što je "greška" i što je nepotrebno.
inače, koliko je meni poznato apsolutni vjerski autoriteti kod šija su imami
@Vojnik Gorčin (i @Deniz)

Kriviti za ovo šiizam a ne fundamentalizam je zamagljivanje problema. Pa zar misliš da na pr. talibani ili somalski islamski sudovi imaju blaži zakonski stav? A oni su suniti, nikako šiiti. Samo za razliku od Irana, nemaju brojne vrhunske intelektualce, pa i vrhunske intelektualke (kao ta Z. Arshadi), i u zemlji i u emigraciji, koji ovakve stvari seciraju po medijima.
Štoviše, da posebno ne odgovaram Denizu, i ja vjerujem da takav formalni zakonski stav iranski sudovi u praksi nastoje primjenjivati što manje, što talibani ili somalski islamski sudovi sigurno ne bi nastojali jer rade i gore stvari (kako svjedoči ona somalska smrtna kazna silovanoj ženi). Ali, strašno je već i to da u takvoj po mnogome zadivljujućoj "zemlji i pol" kakva je Iran vlada osjećaj da su zbog vjere obavezni imati (i) takve zakone, makar ih možda najčešće nastojali ne primijeniti.
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 17:56   #254
Quote:
padmé_amidala kaže: Pogledaj post
hm da XD predoslovno shvacas omjer ...nego meni nije bilo jasno zasto ako bog sve zna unaprijed opce provodimo vrijeme na zemlji, kaj mi je deniz objasnio -zato da mi vidimo ko je zasluzio ko ne...al onda ide pitanje zasto bog odma nije stvorio samo nas dobre i stavio nas u raj? i to bas pravo ne kuzim...al dobro... htjela bi vjerovat u neku vis maior ...i na neki nacin vjerujem, ipak-.- ne znam koliko religije nesto precizno interpretiraju...
Omjer je naravno netacan ali skontali ste poentu
da da.. Bog nas je stvorio da mu se klanjamo da ga velicamo itd..
Medjutim prije no sto je to uradio on je znao da li cemo se pokorit ili ne vjerovat u nj.
Zatim su tu raj i pakao, a prije toga ce da nas "ocjene" kao covjeka i vjernika te da se potvrdi ono sto Bog vec zna.. ko ide gdje. Ovo Mu malo losa osobina.. znaci stvorio je ljude znajuci da vecina ide u pakao ??? okrutno??? nije nas morao ni stvarat, bolje nista nego pakao!
Dao nam je slobodnu volju iako zna kakva ce ona da bude, naravno nece se on uplitat u nasu volju (mada je i tih slucajeva bilo ) tako da moze da zna ko je bio kakav za zivota, sto kao sto ti rece dovodi u pitanje ,, ma sve dovodi u pitanje, cemu ovaj svemir i vrijeme i prostor i sve druge moguce i nemoguce dimenzije, cemu sam Bog?..
i naravno naredio da vjerujemo u sudbinu???

Evo pitanja.. zasto sve??? Zasto Bog postoji??? Vise puta je Bog naglasio da mi njemu ne trebamo? Znaci nije tu zbog nas?
Mozda mu je dosadno u Njegovoj beskonacnosti?
Ili mi to jednostavno ne mozemo dokucit?

Jos jedno pitanje.. zasto se molite Bogu??? Cini mi se da mnogo ljudi cini pogresku pa cesto moli za neke ovozemaljske stvari.. ne mislim samo na materijalne nego recimo i ozdravljenje i sl. Pa da bi Vam pomogao, On bi se umjesao u sudbinu, ili je sudbina takva..
Iphan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 21:56   #255
Quote:
Iphan kaže: Pogledaj post
Omjer je naravno netacan ali skontali ste poentu
da da.. Bog nas je stvorio da mu se klanjamo da ga velicamo itd..
Medjutim prije no sto je to uradio on je znao da li cemo se pokorit ili ne vjerovat u nj.
Zatim su tu raj i pakao, a prije toga ce da nas "ocjene" kao covjeka i vjernika te da se potvrdi ono sto Bog vec zna.. ko ide gdje. Ovo Mu malo losa osobina.. znaci stvorio je ljude znajuci da vecina ide u pakao ??? okrutno??? nije nas morao ni stvarat, bolje nista nego pakao!
Dao nam je slobodnu volju iako zna kakva ce ona da bude, naravno nece se on uplitat u nasu volju (mada je i tih slucajeva bilo ) tako da moze da zna ko je bio kakav za zivota, sto kao sto ti rece dovodi u pitanje ,, ma sve dovodi u pitanje, cemu ovaj svemir i vrijeme i prostor i sve druge moguce i nemoguce dimenzije, cemu sam Bog?..
i naravno naredio da vjerujemo u sudbinu???

Evo pitanja.. zasto sve??? Zasto Bog postoji??? Vise puta je Bog naglasio da mi njemu ne trebamo? Znaci nije tu zbog nas?
Mozda mu je dosadno u Njegovoj beskonacnosti?
Ili mi to jednostavno ne mozemo dokucit?

Jos jedno pitanje.. zasto se molite Bogu??? Cini mi se da mnogo ljudi cini pogresku pa cesto moli za neke ovozemaljske stvari.. ne mislim samo na materijalne nego recimo i ozdravljenje i sl. Pa da bi Vam pomogao, On bi se umjesao u sudbinu, ili je sudbina takva..
evo jednan komentar za krscanstvo 1000 i islam 114...
da zato se meni po ovo malo što znam o islamu i ono puno o kršćanstvu općenito ideja boga u kršćanstvu čini nekako skroz drukčija-u kršćanstvu isto bog je svemoguć, stoga pretpostavimo zna što će biti, ali ipak ništa nije "zapisano" kao u kur'anu, u kršćanstvu nije bogu na prvom mjestu da ti vjerujes u njega-vec da ljubimo jedni druge, da budemo sto nesebicniji, pokorniji bla bla...i da ako imamo cisto srce da se mozemo pokajat bog ce nam oprostiti grijehe...
Dok na primjer po ovom sto vidim tu, nesto malo u Kur'anu itd. u islamu je najvaznije da ti vjerujes u boga, i mos bit dobar kolko oces, ne znam npr misionar, pomagati, izlagati svoj zivot opasnosti radi drugih, i ne znam kaj, ali ak ne vjerujes u boga ides u pakao...

a da jos nesto kazem sto se tice krscanstva, nikad necu shvatiti sotonu-.-(tog nema u islamu jel-ima samo pojam pakla)...Ako je bog svemoguc zasto postoji sotona, zasto ga se ne rijesi?Dali je sotona metafora za zlo u ljudima?Ali ako je bog stvarao covjeka po slici svojoj, zasto bi onda ih stvorio s necim zlim, a i plus toga znamo da nije metafora, vec je navodno onaj neki anđeo se pobunio protiv boga i reko -e idem si ja sad dole nekaj napraviti,ne....

Zkj ga se onda bog nije rjesio?po krscanstvu jedini logican odg bi bio zato sto je bog ljubav dobar ovo ono blja blja-ali ako je bog ljubav ono blja blja-kako ima srca opce svoje dijete poslat u pakao?Kuzite sto zelim rec, to se vrti stalno i stalno u krug( kao sve religijske stvari-i zato vjerovati je vjerovanje a ne znanost-jer nea nikakve logicne dokaze)...

ugl jos imam toga, al zanimaju me vasi odg na do sad ovo
padmé_amidala is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 23:09   #256
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
@Vojnik Gorčin (i @Deniz)

Kriviti za ovo šiizam a ne fundamentalizam je zamagljivanje problema.
na žalost ili na sreću nije šiizam avlija preko puta Begove džamije nego je to jdna kompleksan sistem koji je izgrađivan 1400 godina. Šiizam imama mnogo više pravaca i škola nego što je to slučaj sa sunijskim islamom i mislim da se mnoge šije ne bi sa tobom složile da se radi o fundamentalizmu.
Quote:
Pa zar misliš da na pr. talibani ili somalski islamski sudovi imaju blaži zakonski stav? A oni su suniti, nikako šiiti. Samo za razliku od Irana, nemaju brojne vrhunske intelektualce, pa i vrhunske intelektualke (kao ta Z. Arshadi), i u zemlji i u emigraciji, koji ovakve stvari seciraju po medijima.
eh talibani i somalski sudovi... za ove prve znam da su mrak mraka a o somalskim ne znam ništa.
kao što sam ti već rekao osnovna i po meni jedina bitna razlika je uticaj i položaj Imama koji ne postoji u sunitskom islamu, ali kod šije se sve vrti oko njih.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 00:26   #257
Quote:
padmé_amidala kaže: Pogledaj post
evo jednan komentar za krscanstvo 1000 i islam 114...
da zato se meni po ovo malo što znam o islamu i ono puno o kršćanstvu općenito ideja boga u kršćanstvu čini nekako skroz drukčija-u kršćanstvu isto bog je svemoguć, stoga pretpostavimo zna što će biti, ali ipak ništa nije "zapisano" kao u kur'anu, u kršćanstvu nije bogu na prvom mjestu da ti vjerujes u njega-vec da ljubimo jedni druge, da budemo sto nesebicniji, pokorniji bla bla...i da ako imamo cisto srce da se mozemo pokajat bog ce nam oprostiti grijehe...
Dok na primjer po ovom sto vidim tu, nesto malo u Kur'anu itd. u islamu je najvaznije da ti vjerujes u boga, i mos bit dobar kolko oces, ne znam npr misionar, pomagati, izlagati svoj zivot opasnosti radi drugih, i ne znam kaj, ali ak ne vjerujes u boga ides u pakao...

a da jos nesto kazem sto se tice krscanstva, nikad necu shvatiti sotonu-.-(tog nema u islamu jel-ima samo pojam pakla)...Ako je bog svemoguc zasto postoji sotona, zasto ga se ne rijesi?Dali je sotona metafora za zlo u ljudima?Ali ako je bog stvarao covjeka po slici svojoj, zasto bi onda ih stvorio s necim zlim, a i plus toga znamo da nije metafora, vec je navodno onaj neki anđeo se pobunio protiv boga i reko -e idem si ja sad dole nekaj napraviti,ne....

Zkj ga se onda bog nije rjesio?po krscanstvu jedini logican odg bi bio zato sto je bog ljubav dobar ovo ono blja blja-ali ako je bog ljubav ono blja blja-kako ima srca opce svoje dijete poslat u pakao?Kuzite sto zelim rec, to se vrti stalno i stalno u krug( kao sve religijske stvari-i zato vjerovati je vjerovanje a ne znanost-jer nea nikakve logicne dokaze)...

ugl jos imam toga, al zanimaju me vasi odg na do sad ovo

Gdje nece bit palog andjela.. Iblis se zove u islamu, ima istu ulogu, samo sto ovaj ima neke drugacije osobine.
U Kur'an-u ne znam da se sama rijec ljubav spominje ... nekih jednocifren broj puta i to vecinom mislim kao osobina Allaha. Mislim da se u jednom ajetu spominje ljubav izmedju muskarca i zene.. sve ostalo je postovanje bla bla..
Sto se tice krscanstva, nisam se tu puno zadrzavao. Bez uvrede svim dobrim krscanima zaista se ne doima kao ispravno vjerovanje.. sva ta frka oko Biblije i Isusa samo me odvraca daleko, meni su dosta blize religije istoka.. mah ustvari nisu to religije vise neka filozofija zivota.. budi dobar, tezi ka spoznaji

A na ovo tvoje zasto vjerovati.. Zato sto nam daje najvazniji odgovor u zivotu.. daje nam smisao!

Bogu ocito nije u cilju da svi idemo u raj.. zato se ja pitam koje su Njegove namjere uopce?
Stvorio nas je da ga obozavamo.. zasto??? Zato sto nas je stvorio valjda???
ima logike zar ne
Bog osim sto je svemoguc je i svecudan.
Iphan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 00:38   #258
Quote:
Iphan kaže: Pogledaj post
Gdje nece bit palog andjela.. Iblis se zove u islamu, ima istu ulogu, samo sto ovaj ima neke drugacije osobine.
U Kur'an-u ne znam da se sama rijec ljubav spominje ... nekih jednocifren broj puta i to vecinom mislim kao osobina Allaha. Mislim da se u jednom ajetu spominje ljubav izmedju muskarca i zene.. sve ostalo je postovanje bla bla..
Sto se tice krscanstva, nisam se tu puno zadrzavao. Bez uvrede svim dobrim krscanima zaista se ne doima kao ispravno vjerovanje.. sva ta frka oko Biblije i Isusa samo me odvraca daleko, meni su dosta blize religije istoka.. mah ustvari nisu to religije vise neka filozofija zivota.. budi dobar, tezi ka spoznaji

A na ovo tvoje zasto vjerovati.. Zato sto nam daje najvazniji odgovor u zivotu.. daje nam smisao!

Bogu ocito nije u cilju da svi idemo u raj.. zato se ja pitam koje su Njegove namjere uopce?
Stvorio nas je da ga obozavamo.. zasto??? Zato sto nas je stvorio valjda???
ima logike zar ne
Bog osim sto je svemoguc je i svecudan.
Ovaj tvoj stil vuce nekako na bogumilski nihilizam , zanimljivo svakako , ali bogumili su ishcezli , pitam se zasto , mislim da ni u kom slucaju nisu bili najgori , ocito da su bili u nekoj gadnoj zabludi ?
SHIPTAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 02:09   #259
Quote:
Iphan kaže: Pogledaj post
da da.. Bog nas je stvorio da mu se klanjamo da ga velicamo itd.. Medjutim prije no sto je to uradio on je znao da li cemo se pokorit ili ne vjerovat u nj.
Bog sve zna. A to kakvi smo mi i kuda putujemo... to je dio povijesti. Vidjet ćemo kako je na kraju, aBd.

Quote:
Iphan kaže: Pogledaj post
Zatim su tu raj i pakao, a prije toga ce da nas "ocjene" kao covjeka i vjernika te da se potvrdi ono sto Bog vec zna.. ko ide gdje. Ovo Mu malo losa osobina.. znaci stvorio je ljude znajuci da vecina ide u pakao ??? okrutno??? nije nas morao ni stvarat, bolje nista nego pakao!
A gdje piše većina?! Pakao je rezerviran samo za zločince a njih je manjina. Većina ljudi ima dobru ćud. A i ti si simpa. Nisi daleko od islama, jer Bog volji ljude koji razmišljaju na takav način i uputit će te Sebi. Čim tako razmišljaš, to znači da ti je stalo. Znači da si vrijedna osoba. Ja ti želim puno sreće.

Quote:
Iphan kaže: Pogledaj post
Dao nam je slobodnu volju iako zna kakva ce ona da bude, naravno nece se on uplitat u nasu volju (mada je i tih slucajeva bilo tako da moze da zna ko je bio kakav za zivota, sto kao sto ti rece dovodi u pitanje,, ma sve dovodi u pitanje, cemu ovaj svemir i vrijeme i prostor i sve druge moguce i nemoguce dimenzije, cemu sam Bog?.. -
Problem u našem shvaćanju vjere i Boga jeste o tome što očekujemo da Bog bude kao mi ljudi. A u biti mi niti ne znamo kakav je On. Činjenica je da ima mnogo nepoznanica (npr. zašto bog tako dugo, milionima godina, gleda bolesti, ratove...). No po meni je to jedna velika epopeja života a da u biti mi ljudi jako malo znamo. Tako ni ja ne znam puno, ali samo u jedno sam siguran: DA BOGA IMA, DA ĆE SVE BITI NAMIRENO I PORAVNANO, I DA BOG NIKOME NEĆE NANIJETI NEPRAVDU.

Quote:
Iphan kaže: Pogledaj post
i naravno naredio da vjerujemo u sudbinu???
Pogledaj film "Iza perde" (Iza Zastora) za koji sam dao link ranije, pa će ti biti jasniji principi islamskog vjerovnog šarta: "Sve se dešava Božijom voljom i određenjem"

Quote:
Iphan kaže: Pogledaj post
Evo pitanja.. zasto sve??? Zasto Bog postoji???
Bog nužno postoji. Znači, postoji sam po sebi. Nije nastao i neće nestati. Za ono što je nužno, pitanje "zašto" je izlišno.

Quote:
Iphan kaže: Pogledaj post
Vise puta je Bog naglasio da mi njemu ne trebamo? Znaci nije tu zbog nas? Mozda mu je dosadno u Njegovoj beskonacnosti? Ili mi to jednostavno ne mozemo dokucit?
Kur'an na to daje fin odgovor. Mi Bogu ne trebamo u smislu da ovisi o nama. On je neovisan o svemu i može bez svih svijetova biti. Kur'an kaže: [B]"On je taj koji hrani - a Njega nitko ne hrani" (Kur'an 6:14). Dakle, mi njemu ne trebamo radi njegove opskrbe, ali nas je ipak stvorio jer želi da sa nama podijeli ljubav. Stvorio nas je u lijepom liku, i razumne, i želi da ga razumom spoznamo. Ne instinktom, nego razumom.

Quote:
Iphan kaže: Pogledaj post
Jos jedno pitanje.. zasto se molite Bogu??? Cini mi se da mnogo ljudi cini pogresku pa cesto moli za neke ovozemaljske stvari.. ne mislim samo na materijalne nego recimo i ozdravljenje i sl. Pa da bi Vam pomogao, On bi se umjesao u sudbinu, ili je sudbina takva..
U islamu, pojam "salat" ne znači doslovno "molitva" kao molitva, već znači "zahvaljivanje". Ljudski je obratiti se Bogu za snagu u teškim trenutcima, recimo. A postoje i neke predaje koje vele da Bog odredi neku sudbinu, pa vjernik zamoli, i ta sudbina bude promijenjena. Bog je Gospodar svega pa i sudbine. Eto, Kur'an kaže:
"Bog je stvoritelj svega i on upravlja svim" (Kur'an 39:62)
Pa tko hoće, dozvat će se. Srdačan pozdrav
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 02:21   #260
Na ovo dvoje sam želio posebno izdvojeno odgovoriti:
Quote:
Iphan kaže: Pogledaj post
U Kur'an-u ne znam da se sama rijec ljubav spominje ... nekih jednocifren broj puta i to vecinom mislim kao osobina Allaha. Mislim da se u jednom ajetu spominje ljubav izmedju muskarca i zene.. sve ostalo je postovanje bla bla..
Iphan brate, nije dobro kada ljubav postane čovjeku fetiš. Iz pretjerane i nekontrolirane ljubavi lako se zastrani i odluta od istine. To se dogodilo religijama prije islama. Ljubav je lijepa i poželjna, no, postoje i druge kvalitete i vrijednosti, koje su isto tako jako bitne, a ljudi im često umanjuju važnost, nauštrb ljubavi. Neki vele. Bog je ljubav. Ja velim Ljubav je stanje. A Bog je ishodište ljubavi. No isto tako je i ishodište milosrđa recimo. A ono je ispred ljubavi. Recimo, nekome možeš pomoći iz milosrđa, iako ga ne znaš, tj. iako ga ne voliš.

Quote:
Iphan kaže: Pogledaj post
Bogu ocito nije u cilju da svi idemo u raj.. zato se ja pitam koje su Njegove namjere uopce? Stvorio nas je da ga obozavamo.. zasto??? Zato sto nas je stvorio valjda??? ima logike zar ne
U biti, lijepo je što postoji svijet i što postoji život. Tebi je sigurno lijepo sa saznanjem da postojiš i razmišljaš. Slažeš li se? Tako i muha voli što je živa. I riba. I ja. I biljka. I rijeka voli što je živa, al na svoj način.

Bog se svemu obznanjuje na primjeren način. Tako se objavljuje i travi i muhi i čovjeku. Zajednički fenomen života pun je tih svjedočanstava objave. U tom fenomenu života, životinje osjećaju instinktima.. nešto im je lijepo, ali ne znaju razumjeti što je to što im stvara ugodan osjećaj. A čovjeku je međutim dat razum da bi spoznao tu ljepotu na takav (razuman) način. I da onda shvate i ljepotu fenomena zvanog život. A iz toga crpi snagu da bude bolji. Jer... kada zaljubljeno srce istinski voli, tada svjesni um kipti od te dražesnosti ćuteći razdraganost srca. Pitaj Sjenu.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:30.