Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.05.2012., 16:54   #101
I da napomenem da bilježnik po meni nije učinio ispravno jer mješa vlasništvo stana s uknjiženjem u zemljišne knjige. Ja mogu biti vlasnik stana, a da nikada ne zatražim vlasnićki list jer to jednostavno ne želim. Neću dizati kredit na stan niti ga prodavati, ali to ne znači da nisam vlasnik istog. Nije li tako?
KrasnodarRora is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 17:16   #102
U potpunosti si u krivu...
Dokaz da si ti vlasnik stana je upravo i isključivo činjenica da si upisan kao takav u ZK ulošku...
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 22:07   #103
Ja sam vlasnik garaže koja se nalazi u skupnom objektu. I niti jedna garaža nije upisana u zemljišne knjige. Zar mi hoćeš tvrditi da ja nisam vlasnik garaže?
KrasnodarRora is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 22:32   #104
Ukoliko ta garaza nije upisana u zemljisne knjige niti u knjigu polozenih ugovora, pravno ona ne postoji ili drugim rijecima pravno ti si vlasnik niceg...
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 23:18   #105
Možeš to gledati kako hočeš, ali ja sam dao novce bivšem vlasniku i imam ugovor i iznajmljujem tu garažu godinama. Cijela zgrada nije upisana u zemljišne knjige mada postoji godinama. Tko je kriv za nered u zemljišnim knjigama nije me briga. Kad bi gledali zemljišne knjige u Zagrebu bi postojalo 20 zgrada. A ljudi opet žive i kupuju.
KrasnodarRora is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 13:25   #106
nakon smrti roditelja, koliko djeca iz proslog braka imaju prava na imovinu ako ne postoji oporuka? moj otac ima kcerku iz prvog braka. nakon razvoda ozenio je moju mamu, tako da moja sestra i ja imamo tu polusestru iz prvog ocevog braka koja je svo vrijeme od naseg rodjenja zivjela u svicarskoj. moji roditelji su izgradili vikendicu na zemljistu koje je moj otac naslijedio od svog oca. vikednica je izgradjena od temelja do krova za vrijeme dok je moj otac bio u braku s mojom mamom, ne prije. koja su prava te moje polusestre? sta ona ima pravo traziti? moja sestra i ja smo automatski na sudu, nakon smrti roditelja, dobile 1/2 svu imovinu. medjutim, ona prica da moze i ona uzeti dio kolaca. da li je to moguce i sta moze traziti po zakonu?
selly-mia is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 13:52   #107
Quote:
KrasnodarRora kaže: Pogledaj post
Možeš to gledati kako hočeš, ali ja sam dao novce bivšem vlasniku i imam ugovor i iznajmljujem tu garažu godinama. Cijela zgrada nije upisana u zemljišne knjige mada postoji godinama. Tko je kriv za nered u zemljišnim knjigama nije me briga. Kad bi gledali zemljišne knjige u Zagrebu bi postojalo 20 zgrada. A ljudi opet žive i kupuju.
Krivi su “vlasnici“ poput tebe i ovih prije tebe koji takvu nekretninu nisu nikada “legalizirali“...

Sve je to lijepo i krasno, ti to iznajmljuješ, ali pravno si u banani...
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 13:56   #108
Quote:
selly-mia kaže: Pogledaj post
nakon smrti roditelja, koliko djeca iz proslog braka imaju prava na imovinu ako ne postoji oporuka? moj otac ima kcerku iz prvog braka. nakon razvoda ozenio je moju mamu, tako da moja sestra i ja imamo tu polusestru iz prvog ocevog braka koja je svo vrijeme od naseg rodjenja zivjela u svicarskoj. moji roditelji su izgradili vikendicu na zemljistu koje je moj otac naslijedio od svog oca. vikednica je izgradjena od temelja do krova za vrijeme dok je moj otac bio u braku s mojom mamom, ne prije. koja su prava te moje polusestre? sta ona ima pravo traziti? moja sestra i ja smo automatski na sudu, nakon smrti roditelja, dobile 1/2 svu imovinu. medjutim, ona prica da moze i ona uzeti dio kolaca. da li je to moguce i sta moze traziti po zakonu?
nije mi do kraja jasno pitanje jer sam se pogubio u ovim sestrama i polusestrama i što koja kaže...uglavnom...sva djeca (biološka i posvojena) nasljeđuju na jednake dijelove, bez obzira jesu li iz prvog ili drugog braka ili su od ljubavnice...
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 14:43   #109
Quote:
selly-mia kaže: Pogledaj post
da li je to moguce i sta moze traziti po zakonu?
Ona ima jednako pravo na dio oceve imovine kao i ti i tvoja sestra. Naravno, ne nasljedjuje vasu mamu.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2012., 20:01   #110
Ponovno pokretanje ostavinske rasprave

Ovako stvari stoje djed je bio oženjen ženom (koja nije moja baka). Nakon djedove smrti kuća se dijeli 1 / 3 na moju mama, 1 / 3 na moju tetu, 1 / 3 na njegovu ženu. Ona je napisala oporuku gdje se odriče u korist moje mame i tete u jednakim dijelovima. Kada je umrla oporuka je nestala. Sada pošto je moja mama bolesna, a odvjetnik koji ih je zastupao nije dao konkretna rješenja govorio o nekim tužbama te tako se ostavinska rasprava nije održala 2008. 2008 moja teta i moja mama (kojoj je u tome trenutku bilo loše, depresije) odlaze na sud odlaze na sud i više ne žele tužbe jer se ništa nije dogodilo odustaju od potraživanja za 1 / 3 koja je podijeljena na 22 osobe. Sada saznam da se na temelju oporuke i svjedoka, a ima ih 3 - 4 saznam da se moglo to riješiti na jednostavniji način. Što da sada radim, postoji li mogućnost ponovnog pokretanja ostavinske rasprave. Zadnje što se događalo bilo je na općinskom sudu u Zagrebu.
Trevor1309 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2012., 22:36   #111
hvala katrin i sasa.
selly-mia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 19:35   #112
Molim nekoga za pomoć

Moja sestra koja je bila u braku i imala dvoje djece (4 i 6 godina) je preminula. Zanima me kakva sve prava ostvaruju njezina djeca i eventualno muž? S obzirom da je imala jako malo radnog staža (manje od 5 godina), imaju li pravo na neku mirovinu ili naknadu?
__________________
Tea 1995, Damijan 2006, Vid 2010
Mela77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2012., 12:03   #113
Zastara ostavinskog postupka-kada nastupa?

Osoba je umrla prije 5 godina ( bez žene i djece ), i postoje 3 nasljednika drugog nasljednog reda ( nećaci/nećakinje).

Ostavina se nalazi u stanu kojeg pokojnik u trenutku smrti nije bio vlasnik ( vlasnica je šogorica ). Postojao je usmeni dogovor između pokojnika i članova obitelji da se nakon njegove smrti sami dogovorimo koji će uzeti koju stvar ( da se ne bi gnjavili sa ostavinskim postupkom ).

Dogovor između vlasnice stana i moje obitelji bio je da se do daljnjega stvari ne diraju - u stanu nitko ne živi - nego da mi javi kad bude željela isprazniti stan. U stanu su i štedne knjižice, kartice.

Kada sam ipak željela uzeti neke stvari, rekla mi je da su njezina djece čistila i bacila neke stvari - pretpostavljam da im je dala ključ ( uz to, imaju prijavljeno prebivalište tamo, iako sudske pozive tamo nisu primili nego žive na drugoj adresi na kojoj su primali svih 15-ak sudskih poziva- od rođenja, i za to postoji hrpa svjedoka ).

Kada nisam s nikim od njih uspjela stupiti u kontakt, i kada mi je pri tom zadnjem telefonskom razgovoru rečeno da njena djeca čiste stan i bacaju stvari, pokrenula sam ostavinski postupak.

Jedan od nasljednika dao je izjavu da prihvaća svoj dio nasljedstva, ali da mi osporava pravo na ostavinu jer je po članku 138. Zakona o nasljeđivanju nastupila zastara. ( ima tu još svašta, da me je zvala da dođem po stvari ali se ja nisam odazivala - imam svjedoke koji mogu svjedočiti da sam ja pokušavala stupiti u kontakt s vlasnicom stana, ali se nije odazivala; te da je kćerka vlasnice -kćerka vlsnice je jedan od nasljednika- radi dotrajalosti stvari ostavinu odvezla na otpad; postoje svjedoci koji će potvrditi kako su stvari bile izuzetno dobro očuvane; osim toga, ona nije vlasnik stana, niti ne živi u njemu, a vlsanica stana - za sad- još nije rekla, u ovom slučaju će to biti laž - da se ja nisam odazvala; uz to, kad je tu nasljednicu to toliko mučilo, zašto nije ona sama pokrenula ostavinsku? Nego je navodno sve bacila.
Postoje računi u bankama - za koje će valjda sud otkriti di su, jer ja nemam te podatke, a vlasnica stana i navedena nasljednica koja ima pristup u stan tvrde da dokumenata nema; HZMO mi je rekao u kojoj banci je primao mirovinu, ali možda postoje i drugi računi negdje drugdje, dionice ... , pa je i radi toga trebalo pokrenuti ostavinsku. )

Koliko vidim, u Zakonu piše ovo:
Zastara prava zahtijevati ostavinu

Članak 138.

(1) Pravo zahtijevati ostavinu kao nasljednik ostavitelja prema poštenom posjedniku koji također tvrdi da na nju ima pravo kao nasljednik zastarijeva za godinu dana od kada je nasljednik saznao za svoje pravo i za posjednika ostavine, a najkasnije za deset godina računajući za zakonskog nasljednika od smrti ostaviteljeve, a za oporučnog nasljednika od proglašenja oporuke.

zastara u ovom slučaju - jer sam ja zakonski nasljednik - nastupa nakon 10 godina.

Jesam li u pravu?

Dolje su članci Zakona kojima se određuje tko je nasljednik, a tko je zakonski nasljednik.
Članak 2.
(1) Sve su fizičke osobe pod istim pretpostavkama ravnopravne u nasljeđivanju.
Članak 4.
(1) Umrlu fizičku osobu (ostavitelja) nasljeđuje onaj koji je njezinom smrću stekao nasljedno pravo (nasljednik).
(2) Svaka je osoba sposobna naslijediti ako zakonom nije što drugo određeno.
(3) Nasljedno se pravo stječe po odredbama ovoga Zakona, a na temelju oporuke ili na temelju zakona.

NASLJEĐIVANJE NA TEMELJU ZAKONA

Zakonski nasljednici

Članak 8.

(1) Na temelju zakona ostavitelja nasljeđuju svi njegovi potomci, njegova posvojčad i njihovi potomci, njegov bračni drug, njegovi roditelji, njegovi posvojitelji, njegova braća i sestre i njihovi potomci, njegovi djedovi i bake i njihovi potomci, i njegovi ostali predci.
Sophsy is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 13:14   #114
već sam tu pisala svoje pitanje i bilo je takvih upita i prije ali su svi ostali neodgovoreni. dakle, ostavinska se održala/trebala održati već nekoliko puta zadnje 2 godine otkako je umro gospon koji ima 2 sina. jednom sinu je u interesu da se to riješi, a drugi ima jedini interes da zafrkava prvog. to izvodi tako što se ne pojavljuje na raspravama. nitko (obitelj ni javni bilježnik) ne može doći do njega, živi vani, mobitel, mail, pismo, sve ignorira. zadnje što znam je da je javni bilježnik rekao da predmet ide na sud tek kad se podmire troškovi javnog bilježnika.
tako da se ne nazire rješenje problemu.

pa se pitam zar nije moguće nekako "kazniti" onoga koji bojkotira, odnosno da ne postoje nikakvi mehanizmi kojima bi se predmet priveo kraju usprkos pojedincima (zamislimo da ih je više takvih bisera )

što kaže zakon o rokovima, neodazivanjima... ?
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 14:04   #115
Moguce je, ali u sudskom postupku. Nek sin kojem je to u interesu plati troskove biljeznika, ali mora imati u vidu da ce i sud nekoliko puta pokusavati sa dostavom, koja ako ide u inozemstvo traje strahovito duga jer mora ici sluzbenim kanalima.

Zadnje uređivanje Katrin : 18.06.2012. at 14:12.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 20:10   #116
Quote:
sophie7 kaže: Pogledaj post
Osoba je umrla prije 5 godina ( bez žene i djece ), i postoje 3 nasljednika drugog nasljednog reda ( nećaci/nećakinje).

Koliko vidim, u Zakonu piše ovo:
Zastara prava zahtijevati ostavinu

Članak 138.

(1) Pravo zahtijevati ostavinu kao nasljednik ostavitelja prema poštenom posjedniku koji također tvrdi da na nju ima pravo kao nasljednik zastarijeva za godinu dana od kada je nasljednik saznao za svoje pravo i za posjednika ostavine, a najkasnije za deset godina računajući za zakonskog nasljednika od smrti ostaviteljeve, a za oporučnog nasljednika od proglašenja oporuke.

zastara u ovom slučaju - jer sam ja zakonski nasljednik - nastupa nakon 10 godina.

Jesam li u pravu?
. [/B]
Na taj tvoj slučaj se odnosi čl.138.st.2., a ne 1. ,jer je ta šogorica, po ovome što si napisala, nepošten posjednik, pa pravo zahtjevati ostavinu zastarjeva za 20 godina.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 11:32   #117
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Moguce je, ali u sudskom postupku. Nek sin kojem je to u interesu plati troskove biljeznika, ali mora imati u vidu da ce i sud nekoliko puta pokusavati sa dostavom, koja ako ide u inozemstvo traje strahovito duga jer mora ici sluzbenim kanalima.
hvala ti na odgovoru..ali to strahovito dugo mi nije jasno. službeni kanali, ok.. eto..ako netko ima iskustva ili saznanja kako u praksi to izgleda kad se pokušava stupiti u kontakt s nekim vani službenim kanalima, neka napiše.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 16:36   #118
Strahovito dugo znaci da traje mjesecima, jer sud ne moze jednostavno adresirati pismeno na primatelja vani i poslati. Prvo sve ide nasem ministarstvu, koje onda to prosljedjuje nadleznom tijelu druge drzave, koje tek po tom vrsi dostavu. Pa dok docekas dostavnicu ili odgovor prodje godina dana.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2012., 10:23   #119
Postoji jednostavnije rješenje za nasljednika do kojeg se ne može doći, a to je imenovanje posebnog skrbnika. Jednostavno, od Centra za socijalnu skrb se zatraži da imenuje nekog od odvjetnika posebnim skrbnikom Mati Matiću do kojeg nije moguće doći i tada ga imenovani odvjetnik zastupa na ostavinskoj raspravi.

Ukoliko je pak osoba uredno primila poziv, ali se ne odaziva na ročišta, jednostavno se sa ostalim nasljednicima utvrdi rodoslovlje i sastav ostavinske imovine i tom nasljedniku se dodjeli njegov zakonski dio. Jednio, u tom slučaju, mora i uredno primiti rješenje o nasljeđivanju, da bi ono postalo pravomoćno.
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2012., 15:56   #120
skrbnik? ozibljno? hm hm znaimljivo, ajd baš ću reći im da istraže kako bi to išlo. što se to samo tako može zaobići? zvuči mi prejednostavno da bi bilo istinito. i ovak na prvu mi djeluje kao da bi se na taj način mogle realizirati neke muljaže sigurno ima milijun caka.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:48.