Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.07.2013., 18:55   #161
Tko sve može biti nasljednik?

Imam pitanje ( iako mi se čini da gnjavim, jer ZON to prilično dobro definira, ali svejedno ću pitati ):
ostavitelj nije imao ni bračnog/izvanbračnog druga ni djecu, samo braću& sestre,i nećake&nećakinje ( i šogore/šogorice ).

U rješenju o nasljeđivanju su kao nasljednici, osim nećaka&nećakinja, navedeni i šogor/šogorica ( jer su braća i sesetre umrli ).

Članak 12. Zakona o nasljeđivanju kao drugi nasljedni red navodi braću i sestre i njihove potomke.

U ZON baš nešto nema šogora i šogorica kao nasljednika , ukoliko postoje zakonski nasljednici - krvno srodstvo ... ( i ako nisu nešto nasljedili oporukom, darovnim ugovorima, doživotnim i sl, a to ovdje nije slučaj! )

Kako su onda šogori i šogorice ( pokraj svoje žive djece - živih svih ostaviteljevih nećaka i nećakinja! ) postali nasljednici? Sutkinja baš nije obraćala pažnju na Zakon o nasljeđivanju?

Žalba?

Hvala!
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2013., 21:27   #162
nakon smrti bake 2008 g.,njezin sin(moj ujak) je naslijedio 2/6 zajedničkog dijela za dijeljnje + kuću i auto koji je bio kupljen na invalidsku dozvolu pa je glasio na baku,lovu na tekućem od bake ,brat i ja smo dobili svaki 1/6 dijela koji smo dogovorili za dijeljenje i teta 2/6 dijela za dijeljenje.lovu na tekućem smo ostavili ujaku jer je imao troškove oko pogreba i on se složio s time kao i ja ,brat i teta.on je trebao sravnati tekući račun s bankom.i to piše u rješenju o ostavini.nakon dvije godine dobio sam opomenu iz banke da je račun u minusu 1.900,00kn .nazvao sam ujaka i pitao u čemu je problem na što je on odgovorio da nije stigao to riješiti ali da bude i da nema nikakvih problema, da to smatram riješenim.međutim prije nekoliko dana dobio sam od sudaPRESUDU ZBOG OGLUHE da MORAM PLATITI u svojem dijelu nastale troškove zbog toga što je tekući bio u minusu i dodatne troškove suda.ujak je uzeo lovu kad je tekući bio u plusu i još otišao 1900,00 kn u minus.Zašto maram platiti ako u rješenju o nasljeđivanju nisam naveden kao nasljednik POKRETNINA, i da li ako platim mogu podnjeti tužbu protiv ujaka i tražiti povrat novaca.
Ako mi neko može dati neki savjet molim Vas da mi pomognete.
gittak is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 09:33   #163
Pozdrav, mene zanima koliko če me koštat ostavinska rasparav na samo jednu stavku gdje se raspravlja o vrlo malome udjelu?
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 17:35   #164
Molim za pomoć u sljedećem problemu. Dakle, moj djed je pokojni već preko 20 godina. U ostavinskoj raspravi nije bila uključena sva zemlja (ta zemlja spada pod drugu županiju), neznam zašto ni kako nije bilo sve uključeno. U gruntovnoj i u katastru ta zemlja još uvijek glasi na mog djeda. Mi bi htjeli da se to napokon riješi. Zato me zanima što bi bio prvi korak u rješavanju ove situacije i kako proći što jeftinije(mislim na usluge odvjetnika)?
Puno hvala na pomoći.
Josip7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2013., 21:44   #165
Molim pomoć jer više ne mogu sve pohvatati. Tata je preminuo sredinom prošlog mjeseca. Danas je mama išla na bankomat itatin račun je blokiran.
Gdje sada treba ići? U matičnom uredu gdje sam podizala smrtni list su mi rekli da će mama dobiti cijelu mirovinu od tate za 7 mjesec a evo račun je u blokadi.
Jel trebam na mirovinsko, banku?
Da li o tome podatke ima javni bilježnik?
Ja blage veze nemam o tome.
Nije u pitanju neka velika para ali mami bi dobro došao taj novac zato molim da me uputite. Hvala.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2013., 22:59   #166
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Molim pomoć jer više ne mogu sve pohvatati. Tata je preminuo sredinom prošlog mjeseca. Danas je mama išla na bankomat itatin račun je blokiran.
Gdje sada treba ići? U matičnom uredu gdje sam podizala smrtni list su mi rekli da će mama dobiti cijelu mirovinu od tate za 7 mjesec a evo račun je u blokadi.
Jel trebam na mirovinsko, banku?
Da li o tome podatke ima javni bilježnik?
Ja blage veze nemam o tome.
Nije u pitanju neka velika para ali mami bi dobro došao taj novac zato molim da me uputite. Hvala.


Novac se ceka neko vrijeme, ne znam tocno, oko 2 mjeseca.
Koliko se sjecam, to cete rijesiti poslije ostavinske rasprave, ako je mama jedini nasljednik.
I ne dobije se cijela mirovina, ovisno o datumu smrti izracunaju iznos.
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2013., 00:07   #167
Quote:
Mirotta kaže: Pogledaj post
Novac se ceka neko vrijeme, ne znam tocno, oko 2 mjeseca.
Koliko se sjecam, to cete rijesiti poslije ostavinske rasprave, ako je mama jedini nasljednik.
I ne dobije se cijela mirovina, ovisno o datumu smrti izracunaju iznos.
Hvala na odgovoru. Jer meni je sasvim drugačije rečeno plus to da moramo sami sada otići na mirovinsko..fakat sam zbunjena.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2013., 09:37   #168
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru. Jer meni je sasvim drugačije rečeno plus to da moramo sami sada otići na mirovinsko..fakat sam zbunjena.
Moja mama je nedavno imala taj slučaj iza smrti svoje tete.
Sve je javni bilježnik slao na mirovinsko, nakon ostavinske rasprave.
Iako je imala ugovor o doživotnom uzdržavanju s tetom, mirovina nije spadala pod taj ugovor, tako da ju je dobila kad su se ostali nasljednici(braća) odrekli svoga dijela.
Bilježnica im je nakon rasprave poslala nekakav dopis, ako prihvaćaju da se jave, imali su rok od nekih 2 tjedna, i nakon toga su papiri poslani na mirovinsko.
Prema tome, mislim da mirovinsko isplaćuje tu zadnju mirovinu nasljednicima.

Teta je umrla 25. u mjesecu, i mirovina je bila smanjena za tih 5 dana.
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2013., 19:15   #169
@ Ribež,
prije dvije godine sam ja ovako:
-na ostavinskoj raspravi smo naveli i tu zadnju mirovinu kao imovinu koja se nasljeđuje;
-dogovorili smo da jedna osoba nasljeđuje tu mirovinu
-kad smo imali pravomoćno rj. o nasljeđivanju poštom sam ga poslala na mirovinsko
-u roku 20-tak dana poštar mi je kući donio novac (umanjen za porez&prirez na dohodak, za koji su me uvjeravali da će mi biti vraćen po podnošenju godišnje prijave, pa ga ipak nisu vratili jer se za tako plaćen porez samo iznimno,čitaj nikad, može ostvariti povrat )
-kad ćeš doći do novca ovisi o brzini kojom se kod vas rješavaju ostavinske rasprave, (kod mene 8 mj)
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 14:59   #170
Evo da odgovorim sebi i drugima nakon što sam dobila pravnu službu u mirovinskom. Na ostavini se kaže da je tata bio korisnik mirovine i onda se odredi i to kao dio ostavine.
Sestra i ja se trebamo odreći te mizerije u korist mame (nadam se da sestra bude) i onda kada dobijemo Rješenje od javnog bilježnika nosi se kopija u Tvrtkovu i dobija se mirovina za cijeli mjesec..valjda zato što je nasljednik mama..supruga..uglavnom rekli su mi za cijeli mjesec ali tek nakon ostavin. rasprave.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 21:13   #171
Advokata iz preporuke trebam

Imam slijedeći problem nakon smrti ženine majke dobili smo jednu trećinu stana u ostavinskoj raspravi i tu nastaje problem. Braća od supruge su promijenili ulazna vrata stana i ona sada ne može u njega odnosno svoj dio. Molim pomoć
Plavi-9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 15:32   #172
Pozdrav, imam par pitanja imam jer mi se JB ne javlja na telefon danima. Samo zvoni.
1. Kako se odgađa rasprava ako jednom od nasljednika ne odgovara termin?

2. Dobio sam poziv za ostavinsku u npr. 13h. Imam avion u 14h na koji moram stići. Ako JB bude točan, krene u 13h i to potraje max. 30 min., ja na avion stižem. Pitanje je što mi je bolje, tražiti odgodu ili nema potrebe jer će JB biti brz? Ne moram ni reći da će JB sve papire dobiti servirane , što se kaže, na pladnju.

3. Mogu li za žiro, tekući i oročeni račun dati samo kopiju (kartice, ugovora o štednji) jer to original imam samo 1?

4. Dobija li se odmah rješenje o nasljeđivanju ili poštom? U kojem roku (budući da mene nema mjesec dana)?

5. Što je s računom? Plaća li se on odmah ili po dobijanju rješenja? Što ako platim odmah, a kasnije imam "reklamaciju"? Koji je max. iznos računa sa pdv-om i svim onim pristojbama? Tri tisuće i koliko kuna?
Bočko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 19:17   #173
Pozdrav.

Može jedno retoričko:
Ako prije smrti oca, jedno od troje djece ima punomoć na njegov račun, a tik pred smrt, kad je otac već teško dementan, nesuvisao i neuračunljiv, to dijete koje ima punomoć digne sav novac sa računa, jel se taj novac uzima kao ostavština ili pojeo vuk magare?

Hvala
domothebeast is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2013., 11:24   #174
Pozdrav,
Jučer smo mama, sestra i ja nakon smrti moga oca imale ostavinsku raspravu u javnog bilježnika (cijena "sitnica" 3500kn). Sestra i ja smo prihvatile nasljedstvo, ali smo ga prebacile na mamu.
Zanima me koji su sljedeći postupci:
* da li mama treba platiti porez na ostavštinu
* da li čestice zemljišta idu automatski na majku ili ih mama sada mora u zemljišniku prebacivati na sebe
lara32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2013., 13:22   #175
Quote:
lara32 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
Jučer smo mama, sestra i ja nakon smrti moga oca imale ostavinsku raspravu u javnog bilježnika (cijena "sitnica" 3500kn). Sestra i ja smo prihvatile nasljedstvo, ali smo ga prebacile na mamu.
Zanima me koji su sljedeći postupci:
* da li mama treba platiti porez na ostavštinu
* da li čestice zemljišta idu automatski na majku ili ih mama sada mora u zemljišniku prebacivati na sebe
Ne treba platit porez. Al nasljedstvo treba prijavit na poreznu(u roku od 30 dana) i postavit zahtjev za oslobođenje od poreza.
Javni bilježnik po službenoj dužnosti dostavlja rješenje o nasljeđivanju sudu i uknjižba se automatski provodi.
__________________
"Pa naspi još jednu..."

Zadnje uređivanje Glock : 31.10.2013. at 13:30.
Glock is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 23:09   #176
1.)
Osoba premine 20.09.
Izvadi se smrtni list i napravi odjava u HZMO-u 30.09.
Bude isplata mirovine i osobi sjedne mirovina za rujan 04.10. (vidljvo iz izvoda koji je došao poštom).
Dolazi do povlačenja te mirovine s računa bez ičije autorizacije (račun bi trebao biti blokiran i isplate nisu moguće) 15.10.

Što sad? Država je, ne znam kojom silom, kojim zakonom, skinula s blokiranog računa tu mirovinu na koju pokojnik ima pravo.

2.)
JB tvrdi da svaki nasljednik ponaosob mora nadležnoj PU urudžbirati pravomoćno rješenje, inače PU kažnjava. Je li to istina, tim više što je u "DNA" navedena i PU kojoj će biti službeno dostavljeno? Pa neće valjda još uz to i 5 nasljednika ići na urudžbeni? 2 puta je na to upozorila nije nesporazum.

3.)
Na koga od 5 nasljednika prebaciti režije nekretnine pokojnika kada svaki ima tek 1/5?
Bočko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2013., 09:53   #177
Quote:
Bočko kaže: Pogledaj post
1.)
2.)
3.)
1. http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=1286
2. ne vidim zašto dvojiš u izričitu uputu javnog bilježnika, a niti kako ti bilo koji savjet na forumu može derogirati ono što ti je bilježnik dao kao izričitu uputu. očito se poreznoj upravi rješenje o nasljeđivanju mora dostaviti i osobno po svakom od nasljednika, bez obzira što ga javni bilježnik dostavlja po službenoj dužnosti. vrlo slično kao i kod kupnje nekretnine.
3. provjeri s isporučiteljima komunalnih usluga što oni predlažu
__________________
pa opet dobro
free spirit is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2013., 11:59   #178
Quote:
free spirit kaže: Pogledaj post
1. http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=1286
2. ne vidim zašto dvojiš u izričitu uputu javnog bilježnika, a niti kako ti bilo koji savjet na forumu može derogirati ono što ti je bilježnik dao kao izričitu uputu. očito se poreznoj upravi rješenje o nasljeđivanju mora dostaviti i osobno po svakom od nasljednika, bez obzira što ga javni bilježnik dostavlja po službenoj dužnosti. vrlo slično kao i kod kupnje nekretnine.
3. provjeri s isporučiteljima komunalnih usluga što oni predlažu
Hvala ti na odgovorima i na brzini
1.) Znači s rješenjem u Hzmo pa će oni to već isplatiti. Negdje. I dalje mi je misterija kako su uplaćeni novac mogli biti povućeni no mi smo Balkan.
2.) Bila je to uputa onog prisjednika ili kako se već zove, JBa nije bilo u uredu da ga pitam. U Zakonu o nasljeđivanju čl. 227. st. 2. piše da će se rješenje dostaviti poreznom tijelu. Ne piše nigdje da ga ja ( u duplikatu) moram dostaviti. Nelogično mi je pa i tu pitam.

Npr. rješenja se službeno dostave i u ZK odjel, Katastar i ne moraju nasljednici isto opet dostavljati
3. ) Ok
Bočko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2013., 16:35   #179
Pozdrav,mene zanima dali se može odgoditi na par mjeseci ostavinska rasprava zbog nemogućnosti plaćanja bilježniku...molim odgovor...
bato68 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2013., 20:06   #180
Ne odazivanje na ostavinsku raspravu

Moze li se nasljednik koji se ne odaziva na ostavinsku raspravu biti novčano kažnjen ili tužen?
Koliko se dugo može ne odazvat?
Lp
geekoger is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:01.