Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.01.2012., 12:57   #1
Štednja u stranoj valuti. Odabir valute?

Dobar dan svima

Evo zanima ,me u kojoj bi valuti po vama bilo najbolje štedjeti. Oročena štednja je u pitanju. Od valuta: kuna, euro, š.franak, američki dolar, kanadski dolar, australski dolar, norveška kruna, jen...

Zanima me vaše mišljenje, što bi od ovoga bilo najpovoljnije po pitanju stabilnosti?
Conphas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2012., 14:16   #2
Moj savjet je da staviš pola štednje u američki dolar a pola u euro.
__________________
"Mogu predvidjeti kretanje nebeskih tijela, ali ne mogu predvidjeti ludilo ljudi." - Isaac Newton
Extra Green is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2012., 15:28   #3
Quote:
Extra Green kaže: Pogledaj post
Moj savjet je da staviš pola štednje u američki dolar a pola u euro.
zašto?

jesu li oni vezani jedan na drugoga? recimo kao kuna i euro?
Conphas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2012., 16:01   #4
Ne, nisu vezani.

Ako euro propadne, dolar će jako ojačati, jer je dolar "sigurno utočište" i uvijek jača kad je neka nesigurnost u svijetu, pa ćeš gubitak na euru nadoknadit jačanjem dolara.

A ako euro ne propadne, imat ćeš pola štednje u valuti kojoj su velike šanse da će ojačati u odnosu na kunu(vjerojatno si čuo da je kuna precjenjena i da bi tečaj trebao biti 10-15 kn za euro), pa ćeš na tome možda zaraditi. S druge strane šanse da kuna ojača u odnosu na euro su jako male.

Ostale valute koje mnogi spominju, švicarski franak, norveška kruna, japanski jen su precjenjene i pitanje je do kad mogu jačati, švicarci su čak i političkom odlukom oslabili svoju valutu.

Ova metoda zaštite štednje, pola dolar, pola euro je dosta jednostavna, ne traži puno znanja, nemaš puno brige, a daje dosta dobru zaštitu od nesigurnosti.

To je samo moje skromno mišljenje, poslušaj puno savjeta prije nego doneseš odluku
__________________
"Mogu predvidjeti kretanje nebeskih tijela, ali ne mogu predvidjeti ludilo ljudi." - Isaac Newton
Extra Green is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2012., 23:20   #5
Quote:
Extra Green kaže: Pogledaj post
Ne, nisu vezani.

Ako euro propadne, dolar će jako ojačati, jer je dolar "sigurno utočište" i uvijek jača kad je neka nesigurnost u svijetu, pa ćeš gubitak na euru nadoknadit jačanjem dolara.

A ako euro ne propadne, imat ćeš pola štednje u valuti kojoj su velike šanse da će ojačati u odnosu na kunu(vjerojatno si čuo da je kuna precjenjena i da bi tečaj trebao biti 10-15 kn za euro), pa ćeš na tome možda zaraditi. S druge strane šanse da kuna ojača u odnosu na euro su jako male.

Ostale valute koje mnogi spominju, švicarski franak, norveška kruna, japanski jen su precjenjene i pitanje je do kad mogu jačati, švicarci su čak i političkom odlukom oslabili svoju valutu.

Ova metoda zaštite štednje, pola dolar, pola euro je dosta jednostavna, ne traži puno znanja, nemaš puno brige, a daje dosta dobru zaštitu od nesigurnosti.

To je samo moje skromno mišljenje, poslušaj puno savjeta prije nego doneseš odluku
dobro, hvala na infomaciji.

nego reci mi gdje tu dođe australski dolar? on mi je zanimljiv jer mogu dobit dobre kamate na njega (5%)
Conphas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2012., 10:35   #6
Quote:
Conphas kaže: Pogledaj post
dobro, hvala na infomaciji.

nego reci mi gdje tu dođe australski dolar? on mi je zanimljiv jer mogu dobit dobre kamate na njega (5%)
Vrijednost aboridžinskog dolara se jako brzo mijenja, ovisi o cijenama ruda i kojekakvih industrijskih resursa, a te cijene ovise o gospodarskoj situaciji u svijetu, znači kad je recesija u svijetu, vrijednost australskog dolara pada, i obrnuto, tako je npr. 2008. australski dolar izgubio skoro pola vrijednosti, a kad se vidjelo da svijet neće propasti, sve je nadoknadio.

Visoka kamata ga čini privlačnim za ulaganje, ali moraš imat hladnu glavu, i ne uspaniiti se ako naglo padne, jer će za 10-15 godina biti na višoj razini nego je sad, znači dobra valuta za dugoročnu štednju.

Isto bi bilo dobro staviti pola u indijanski dolar, a pola u aboridžinski, jer su negativno korelirani, kad jedan pada, drugi raste i obrnuto, pa zajedno daju dobru zaštitu štednje.
__________________
"Mogu predvidjeti kretanje nebeskih tijela, ali ne mogu predvidjeti ludilo ljudi." - Isaac Newton
Extra Green is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2012., 15:16   #7
mislim da ne mogu birati indijanski/aboriđinski... u ovim našim bankama mogu izabrati samo australski?
Conphas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2012., 15:33   #8
Quote:
Conphas kaže: Pogledaj post
mislim da ne mogu birati indijanski/aboriđinski... u ovim našim bankama mogu izabrati samo australski?
ma možeš, pod indijancima sam mislio amerikanci, a pod aboridžinima australci, znači pola američki dolar, pola australski
__________________
"Mogu predvidjeti kretanje nebeskih tijela, ali ne mogu predvidjeti ludilo ljudi." - Isaac Newton
Extra Green is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2012., 18:47   #9
Quote:
Extra Green kaže: Pogledaj post
ma možeš, pod indijancima sam mislio amerikanci, a pod aboridžinima australci, znači pola američki dolar, pola australski
Conphas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2012., 18:48   #10
a norveške krune? za to bih mogao dobiti neku manju kamatu, 1%...
Conphas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2012., 19:12   #11
Quote:
Conphas kaže: Pogledaj post
a norveške krune? za to bih mogao dobiti neku manju kamatu, 1%...
Moje skromno mišljenje je da NOK nije tako sigurno utočište kao što se u zadnje vrijeme priča. Tečaj NOK je dosta vezan za cijenu nafte, a ako dođe do još većih problema u eurozoni, cijena nafte će pasti, pa onda i vrijednost NOK. Imaš tu cijelu temu o NOK, pa pročitaj sve.
__________________
"Mogu predvidjeti kretanje nebeskih tijela, ali ne mogu predvidjeti ludilo ljudi." - Isaac Newton
Extra Green is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2012., 22:39   #12
a reci mi ako je aboriđinski australski, a indijanski američki dolar, kako zoves kanadski? eskimski?
Conphas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2012., 23:57   #13
Quote:
Conphas kaže: Pogledaj post
Zanima me vaše mišljenje, što bi od ovoga bilo najpovoljnije po pitanju stabilnosti?
Na koji vremenski rok?
marqox is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 08:14   #14
4 godine recimo
Conphas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 09:07   #15
Quote:
Conphas kaže: Pogledaj post
a reci mi ako je aboriđinski australski, a indijanski američki dolar, kako zoves kanadski? eskimski?
da
__________________
"Mogu predvidjeti kretanje nebeskih tijela, ali ne mogu predvidjeti ludilo ljudi." - Isaac Newton
Extra Green is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 11:25   #16
Quote:
Conphas kaže: Pogledaj post
4 godine recimo
Ja bi razmišljao o dolaru, euru i švicarcu (osobno ne volim egzotične valute tj. preferiram "svjetske" koje bih definirao tako da s cashom istih mogu izać na cestu kod nas ili u Europi i lako nešto kupiti).
marqox is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 19:21   #17
Hrvatska ulazi EU, to je dosta izvjesno... A da li uvodimo euro poslije toga, koliko je to sigurno?
Conphas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 19:25   #18
recimo da meni nije sad najbitnije da je novac odmah raspoloživ, ne mislim ići recimo u Norvešku i provlačiti maestro. Više mi je bitna stabilnost.
ne mislim da ću puno zaraditi, ali ideja mi je podijeliti štednju u više valuta, sve oročiti (na manje periode, max 6mjeseci, automatsko produžavanje).
recimo da sam se odlučio za euro, pa zatim drugi je australski dolar jer ima malo veće kamate (s time da više toga u euro, a manje u aboridžinski dolar). i sad nešto treće bi mi trebalo? je li to možda indijanski(američki) dolar, kao nekakva povratna veza?
Conphas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 21:16   #19
Euro i australski dolar imaju dosta jaku korelaciju, kad jedan raste raste i drugi, i obrnuto, tako da na taj način nećeš puno stabilnosti dobiti.

Ako hoćeš stabilnost, trebaš valute koje imaju suprotan smjer kretanja, znači kad jedna pada, druga raste.

Zadnjih godina je pravilo bilo da kad su problemi, jačaju dolar, švicarski franak, japanski jen, a slabe euro, australski, novozelandski, kanadski dolar. Znači ako bi netko htio stabilnost svog novca, trebao bi pola uložiti u prvu grupu, a pola u drugu.

Međutim, nedavno su švicarci vidjeli da je franak previše jak i da šteti njihovom gospodarstvu, i odlučili oslabiti ga svim raspoloživim sredstvima. Stručnjaci kažu da će u tome i uspjeti, pa franak vjerojatno nije dobar izbor. Japanski jen je isto jak, rekordno jak, i njihova centralna banka poduzima sve što može da oslabi jen, pa je pitanje do kad jen može jačat, tako da je najbolji izbor američki dolar.

Od ove druge grupe u uži krug ulaze euro i australski dolar. Prednost eura je ta što je kuna vezana za nega i to što je na lošem glasu, znači svi koji su ga se htjeli riješiti, vjerojatno već jesu, a prednost australsog dolara je dobra kamata, a nedostatak visoka trenutna cijena.

Tako da bi dobru razinu stabilnosti pružili parovi:
- američki dolar/euro
- američki dolar/australski dolar
- ok bi bio i američki dolar/britanska funta

ako hoćeš veću diverzifikaciju može i 50% u dolar, a drugih 50% rasporediš u ove 3

mislim da američki dolar nikako ne možeš izbjeći ako hoćeš stabilnost, jer je to i dalje vodeća svjetska valuta, iza koje stoji najjače gospodarstvo svijeta, koje je u puno boljem stanju od europe

ako te zanimaju manje valute, pogledaj grafove kretanja tečaja zadnjih 10-20 godina i traži one koje imaju suprotno kretanje, jer to daje stabilnost

ostali, da čujem vaša mišljenja po ovom pitanju, na koji način najbolje zaštititi štednj?
__________________
"Mogu predvidjeti kretanje nebeskih tijela, ali ne mogu predvidjeti ludilo ljudi." - Isaac Newton
Extra Green is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 22:15   #20
Sve si odlično objasnio nema se što bitno dodati.
Moj izbor je chf-usd-cad, ali to je uvjetovano time da trejdam u US i Kanadi.
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:21.