Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2014., 15:21   #241
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
To što Crkva smatra "djetetom" i embrij, njena je unutarnja stvar, no koja nema utemeljenje u pravnom aparatu. Tako da analogija "ubojstvo djeteta" vs. "ubojstvo odraslog čovjeka" nije baš najbolji izbor primjera.
Pa odličan je izbor. Pitanje je smatra li Crkva ubojstvo embrija (jako mladog čovjeka) težim od ubojstva odraslog čovjeka. Iznosim tezu da Crkva smatra da je ubojstvo embrija teži zločin, ali i da slično smatra i pravni aparat RH. Da bih to pojasnio koristim se pravnim uređenjem RH po kojem je ubojstvo dijeteta (od primjerice godinu dana) teži zločin od ubojstva odraslog čovjeka. Dakle, oba se pravna sistema slažu u tome da težina ubojstva ovisi o dobi čovjeka. Razlika je samo u tome što je za Crkvu biće čovjek od začeća, a za RH čini se da nije.
Da Crkva za svoj stav nema utemeljenje u pravnom aparatu notornoa je glupost. Što je Kanonsko pravo ako ne pravni aparat?
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 15:23   #242
Quote:
lurkers kaže: Pogledaj post
Osoba koja u sebi ima Duha Svetoga,ti?
Mislim da su svi ljudi djeca Božja, bili oni kršteni ili ne. Po tvom stavu ispada da su djeca Božja samo oni koji su primili skrament Potvrde?
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 21:33   #243
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Mislim da su svi ljudi djeca Božja, bili oni kršteni ili ne. Po tvom stavu ispada da su djeca Božja samo oni koji su primili skrament Potvrde?
Joj jack Frost.....da to je moj stav,ali moj stav se temelji na evandelju.....kao sto ide jedan stih iz evandelja neznam ga skroz napamet ali zapamtio sam ovo......KAO STO PO RODENJU NISMO DJECA BOZJA.....dalje neznam ali jasno se iz evandelja da iscitati da osoba koja primi Duha tek tada postaje Bozje Djete....ja bi volio da smo svi Bozja djeca,ali nazalost nije tako opet velim moj stav se temelji kroz evandelje.....
lurkers is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 21:39   #244
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Da, vjerujem da je tako. Preporođeni su na novi život ('nanovo rođeni), i to 'od vode i Duha Svetoga', kao što sam Krist kaže:

"Zaista, zaista, kažem ti, tko se ne rodi od vode i Duha Svetoga, taj ne može ući u kraljevstvo nebesko." (Iv 3,5)
Ajde postujem tvoje misljenje.....ali mislim da je pogresno....Ne,ne postaju mala djeca kada se krste nanovorodeni....to nikako....90% hrvata je krsteno i po tome nanovorodeno.....mislim neznam kako da objasnim...nanovorodena osoba bi trebala zivjeti po Bozjoj volji,a od tih 90% rjetki zive poBozjoj volji i to samo oni koji su zbilja nanovorodeni..... Ne postaje se nanovoroden tako danijel vjeruj mi.....
lurkers is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 21:50   #245
Quote:
lurkers kaže: Pogledaj post
Ajde postujem tvoje misljenje.....ali mislim da je pogresno....Ne,ne postaju mala djeca kada se krste nanovorodeni....to nikako....90% hrvata je krsteno i po tome nanovorodeno.....mislim neznam kako da objasnim...nanovorodena osoba bi trebala zivjeti po Bozjoj volji,a od tih 90% rjetki zive poBozjoj volji i to samo oni koji su zbilja nanovorodeni..... Ne postaje se nanovoroden tako danijel vjeruj mi.....
Čini mi se da ne shvaćamo ovo 'nanovo rođen' na isti način. Ja ne mislim pod time apriori svjesno i iskreno prihvaćanje Boga i Njegovog plana i volje u svom životu. Ono što se krštenjem dobiva (posvetna milost, opravdanje...) se može i izgubiti, i to teškim (smrtnim) grijehom. Naravno, ne mislim da 90% Hrvata koji su kršteni zaista se i trude svjesno i iskreno živjeti po Božjoj volji.

Što misliš, kada malo dijete umre, je li se spasilo? I ako je, kako i po čemu?
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 10:09   #246
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Čini mi se da ne shvaćamo ovo 'nanovo rođen' na isti način. Ja ne mislim pod time apriori svjesno i iskreno prihvaćanje Boga i Njegovog plana i volje u svom životu. Ono što se krštenjem dobiva (posvetna milost, opravdanje...) se može i izgubiti, i to teškim (smrtnim) grijehom. Naravno, ne mislim da 90% Hrvata koji su kršteni zaista se i trude svjesno i iskreno živjeti po Božjoj volji.

Što misliš, kada malo dijete umre, je li se spasilo? I ako je, kako i po čemu?
Naravno da se malo djete spasilo....po cemu? nije svjesno grijeha ne uracunava joj se grijeh....o tome mi je malo glupo govoriti...naravno da se djeca spasavaju..... Ali ovo nanovo roden ti znaci kada osoba primi Duha i on pocne djelovati u njoj...graditi joj karakter po Bozjoj volji, osposobljava ga za spasenje da se moze svidjeti Bogu....kako ide jedan stih iz evandelja STARO JE NESTALO NOVO JE NASTALO.....misli se na karakter...... Velika je zabluda da mala djeca krstenjem dobivaju opravdanje tj da se nanovo radaju....
lurkers is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 14:25   #247
Quote:
lurkers kaže: Pogledaj post
(cut)stih iz evandelja neznam ga skroz napamet ali zapamtio sam ovo......KAO STO PO RODENJU NISMO DJECA BOZJA.....dalje neznam ali jasno se iz evandelja da iscitati da osoba koja primi Duha tek tada postaje Bozje Djete....(cut).
Ajde lijepo navedi taj redak koji ovdje spominješ pa da ga proanaliziramo.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 20:30   #248
Po mom mišljenju mala djeca svakako idu direktno u život vječni,to nije upitno.
A čovijek kad postane svjestan sebe i svijeta oko sebe svakako se treba odlučiti na koju će stranu,njegov je izbor.
A krštenjem mi priznajemo da smo na Božjoj strani i da ćemo uz njegovu pomoć najkraju završiti u vječnom životu.
A kao što kaže Isus mi se obavezno moramo nanovo roditi tj onog griješnog i zlog čovijeka izbaciti iz sebe,svoju sebičnost ,svoje ja i ne raditi više niti ne misliti više ono što je kontra Isusovom karakteru.
Mi krštenjem prihvaćamo da smo nanovo rođeni i prihvaćamo Isusa kao jedinog spasitelja od ovog "robijanja" grijesima.
Sami sebe nemožemo promjeniti ali uz pomoć Isusa svakako.
batela is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 23:10   #249
Quote:
lurkers kaže: Pogledaj post
Naravno da se malo djete spasilo....po cemu? nije svjesno grijeha ne uracunava joj se grijeh....o tome mi je malo glupo govoriti...naravno da se djeca spasavaju.....
Hoćeš reći da Krist nije došao spasiti malu djecu (koja umru u ranoj dobi), već se ona spašavaju automatski samim time što nisu osobno sagriješila? Kada Isus kaže Nikodemu da tko se ne rodi od vode i Duha Svetoga ne može ući u kraljevstvo nebesko, nadodaje:

Što je rođeno od tijela, tijelo je; što je rođeno od Duha, duh je. (Iv 3,6)

Tu su u pitanju dva rođenja koja su suprostavljena jedno drugome. Prvo ili tjelesno rođenje ne može donijeti kraljevstvo nebesko, već je potrebno drugo, novo ili duhovno rođenje. Tjelesno rođenje ni kod male djece ne može donijeti kraljevstvo nebesko, i dalje je to tijelo rođeno od tijela. Potrebna je jedna (milosna) Božja intervencija koja će osobu 'preporoditi'. Ja vjerujem da se ta intervencija redovno događa pri sakramentu krštenja - rođenje od vode i Duha.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2014., 00:05   #250
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Hoćeš reći da Krist nije došao spasiti malu djecu (koja umru u ranoj dobi), već se ona spašavaju automatski samim time što nisu osobno sagriješila? Kada Isus kaže Nikodemu da tko se ne rodi od vode i Duha Svetoga ne može ući u kraljevstvo nebesko, nadodaje:

Što je rođeno od tijela, tijelo je; što je rođeno od Duha, duh je. (Iv 3,6)

Tu su u pitanju dva rođenja koja su suprostavljena jedno drugome. Prvo ili tjelesno rođenje ne može donijeti kraljevstvo nebesko, već je potrebno drugo, novo ili duhovno rođenje. Tjelesno rođenje ni kod male djece ne može donijeti kraljevstvo nebesko, i dalje je to tijelo rođeno od tijela. Potrebna je jedna (milosna) Božja intervencija koja će osobu 'preporoditi'. Ja vjerujem da se ta intervencija redovno događa pri sakramentu krštenja - rođenje od vode i Duha.
Super moji prijatelji nisu imali novaca krstiti svoju djecu (nemojte mi govoriri da netreba novaca) i ta djeca sada nisu spasena ma bravo....gle glupo mi je o tome govoriti....MALA DJECA U SLUCAJU SMRTI SE SPASAVAJU.....
lurkers is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2014., 00:10   #251
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Ajde lijepo navedi taj redak koji ovdje spominješ pa da ga proanaliziramo.
Nesto malo sam googlao i nisam ga pronasao...u svakom slucaju kada naletim na njega u evandelju ti ga stavim na pvt.... Mada ima jako puno mada ne tako direktnih,ali da se iz njih zakljuciti da kada primimo Duha postajemo djeca Bozja.....jedan od najpoznatijih I SVIMA KOJI GA PRIMISE DADE VLAST DA POSTAJU DJECA BOZJA ONI KOJI VJERUJU U NJEGOVO IME KOJI NISU RODENI OD TJELA NI VOLJE MUZEVLJE NEGO OD---BOGA.....ima ih naravno jos....... Btw-katolicka crkva ti isto uci da po rodenju nismo djeca Bozja zato i krste malu djecu kako bi primili Duha i nanovo se rodili,ali to je Jack potpuno pogresno....
lurkers is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2014., 09:13   #252
Quote:
lurkers kaže: Pogledaj post
Nesto malo sam googlao i nisam ga pronasao...u svakom slucaju kada naletim na njega u evandelju ti ga stavim na pvt.... Mada ima jako puno mada ne tako direktnih,ali da se iz njih zakljuciti da kada primimo Duha postajemo djeca Bozja.....jedan od najpoznatijih I SVIMA KOJI GA PRIMISE DADE VLAST DA POSTAJU DJECA BOZJA ONI KOJI VJERUJU U NJEGOVO IME KOJI NISU RODENI OD TJELA NI VOLJE MUZEVLJE NEGO OD---BOGA.....ima ih naravno jos....... Btw-katolicka crkva ti isto uci da po rodenju nismo djeca Bozja zato i krste malu djecu kako bi primili Duha i nanovo se rodili,ali to je Jack potpuno pogresno....
Zasto je pogresno krstiti djecu?
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2014., 13:03   #253
Quote:
lurkers kaže: Pogledaj post
Super moji prijatelji nisu imali novaca krstiti svoju djecu (nemojte mi govoriri da netreba novaca)(cut)
Krštenje se ne plaća.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2014., 19:58   #254
Quote:
lurkers kaže: Pogledaj post
Ajde postujem tvoje misljenje.....ali mislim da je pogresno....Ne,ne postaju mala djeca kada se krste nanovorodeni....to nikako....90% hrvata je krsteno i po tome nanovorodeno.....mislim neznam kako da objasnim...nanovorodena osoba bi trebala zivjeti po Bozjoj volji,a od tih 90% rjetki zive poBozjoj volji i to samo oni koji su zbilja nanovorodeni..... Ne postaje se nanovoroden tako danijel vjeruj mi.....
Što kad ti nanovorođeni iz tvoje zajednice recimo odu i počnu živjeti kao i prije nanovorođenja. Jesu li oni i dalje nanovorođeni ili što?
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2014., 22:31   #255
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Zasto je pogresno krstiti djecu?
Zato sto jednostavno nema efekta..... U vecini slucajeva kada se osoba nanovo rodi ona se pozeli i krstiti kako bi i sluzbeno sklopila savez sa Bogom.....a u manjim slucajevima pozele se krstiti kako bi primili Duha i istodobno sklopili savez sa Bogom.....krstenje male djece nema efekta....
lurkers is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2014., 22:34   #256
Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
Što kad ti nanovorođeni iz tvoje zajednice recimo odu i počnu živjeti kao i prije nanovorođenja. Jesu li oni i dalje nanovorođeni ili što?
To je nemoguce ako je zbilja osoba nanovorodena..... Vode se velike rasprave dali Duh moze napustiti osobu....neki stihovi govore iz evandelja da moze neki da nemoze.....
lurkers is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 00:02   #257
Quote:
lurkers kaže: Pogledaj post
Zato sto jednostavno nema efekta..... (cut)
Kako znaš da nema efekta?
Quote:
lurkers kaže: Pogledaj post
To je nemoguce ako je zbilja osoba nanovorodena(cut)
A kako ti znaš da je osoba zbilja nanovorođena, odnosno da je nemoguće za neku osobu da 'padne'?
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 09:53   #258
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Kako znaš da nema efekta?

A kako ti znaš da je osoba zbilja nanovorođena, odnosno da je nemoguće za neku osobu da 'padne'?
Zato sto nema efekta to je jasno ko dan svijet bi bio bolje mjesto da ima efekta..... Svi moji prijatelji su krsteni kao mala djece i po katolickom nauku u njima prebiva Duh Sveti i postali su Bozja djeca...a neki od njih niti ne vjeruju u Boga,psuju ga rade svakakve stvari iz kojih se jednostavno vidi da Duh ne prebiva u njima.......ukratko....

Vidi se po ponasanju dali je osoba nanovorodena prvo sto bi trebala dobiti kada primi Duha je uvidjeti svoju gresnost,ali i tudu.....sa sigurnoscu 100% nemozes za nikoga tvrditi dali je nanovoroden to mogu oni koji imaju dar raspoznavanja duhova.....ali vidi se to....ta osoba jednostavno zna da je primila Duha i da je nanovorodena..... Nanovorodena osoba "pada" grjesi svaki dan....ali je pitanje dali je sposobna zauvijek otici od Boga tj dali je moguce da ju Duh napusti....opet kazem postoji stihovi iz evandelja koji kazu da moze i postoje stihovi koji kazu da nemoze.....
lurkers is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 11:46   #259
Netko će reći,ja sam krstio svoje djete i ono je spašeno iako u životu ne živi po Božjim načelima,hm neide to baš tako

Bog najprije gleda na naše srce,ako mi zbilja želimo živjeti po Božjim načelima,da želimo dobiti "Kristoliki" karekter,ako sami sebe želimo prepusiti našemu tvorcu on će svakako ući u naš život ,tj naše srce i promjeniti nas.
Kada shvatimo koliko nas Bog voli i što želi od nas tada ćemo se ići krstiti i pokazati svima da želimo ići Božjim putem.
Krštenjem mi svijetu pokazujemo da smo odabrali Božji put i onda u nama počinje djelovati Duh Sveti.

Netko isto može reći,ok sad sam se krstio i sad sam ja spašen i više nemogu "pasti",naravno da opet možemo "pasti" i udaljiti se od svog tvorca.
Kada se krstimo dakle trebamo biti stalno u kontaktu s Bogom,čitanjem Biblije,molitvom i općenito stalno misliti na njega i On će nam itekako pomoći u tome jer Bogu je naravno cilj da se mi spasimo i imamo vječni život.

Dakle po mom mišljenju nema nekog smisla krštavati malu djecu jer ona naravno nisu ništa još svjesna.
batela is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 21:02   #260
Ovo me također zanima

Matej 5,31 "Rečeno je također: Tko otpusti svoju ženu, neka joj dade otpusnicu.
Matej 5,32 A ja vam kažem: Tko god otpusti svoju ženu - osim zbog bludništva - navodi je na preljub i tko se god otpuštenom oženi, čini preljub.


Znači li to da je razvod zbog preljuba jedne od strana ipak moguč?
__________________
My Movies na IMDB
dr mladjo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:43.