Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2013., 18:10   #1
Taoizam

Postoje teme o kršćanstvu o islamu budizmu ali još nitko nije pisao o taoizmu pa bi onima koji ne znaju predstavio ,a oni koji znaju njima bi približio najstariju filozofiju na svijetu.Mislim da zaslužuje svoje mjesto ovdje ,a i zanimat će me vaše mišljenje o toj filozofiji.O kršćanstvu se puno raspravlja o islamu također.Ljudi imaju podijeljena mišljenja.Svatko ima vlastitu precepciju no zanima me što mislite o taoizmu.

Taoizam se dijeli na filozofiju u kojoj se pojedinac okreće isključivo sebi i prirodi ,a u religiji se pojedinac okreće sebi , prirodi i učitelju(Lao zi).
Lao zi se smatra utemeljiteljem taoizma mada ja smatram kao i mnogi taoisti da je Lao zi samo preveo govor prirode na govor ljudi.Taoizam je filozofija prirode.Tako da originalno podrijetlo taoizma je u prirodi ,a jedan čovjek je samo preveo znakove prirode na znakovni jezik ljudi da bi mi lakše razumjeli principe prirode.
Sama filozofija potječe iz kine ,a središte taoističke kulture je Wudang planina u središtu istočne kine.
Gdje je rođen sam utemeljitelj Lao zi i gdje je on proučavao prirodu ne zna se točno.Jedni kažu Wudang planina dok drugi spominju Tibet ili zapadna Kina sjeverno istočno od Himalaja.

Osnovni principi taoizma su:Slijediti vlastiti put pri tom se držati zakona prirode i djelovati u skladu sa prirodom.Taoizam je filozofija koja pojedincu daje izbor da sam pronađe istinu bez utjecaja ikoga i ičega ali da na putu do istine poštuje sklad prirode i da ne ide protiv nje.Yin Yang je najpoznatiji simbol taoizma.Simbol ravnoteže.Da bi slijedili naš put moramo shvatiti principe prirode.Jedan od glavnih principa prirode je ravnoteža.Dvije suprotnosti se međusobno nadopunjavaju i na taj način održavaju ravnotežu.
Primjer dan i noć , plima i oseka , vruče i hladno , muško i žensko.Bez postojanja hladnog mi ne bi znali što je vruče.Bez postojanja dana mi ne bi znali što je noć.Da nema lošeg ne bi znali što je dobro.Ravnoteža i balans najvažniji su principi taoizma.S toga u životu je bitna ravnoteža.Sve što je izvan ravnoteže nije prirodno.


Također jedan od principa taoizma je i (ne djelovanje ili Wu Wei)Taoizam smatra po prirodnom načelu da svaka reakcija potiče kontra reakciju.Sila stvara silu.S toga je važno ne djelovati odnosno djelovati u skladu sa prirodom da bi se izbjegla reakcija.Primjer : Ne boriti se protiv rijeke nego teći s njom.Voda je čest primjer iz razloga što je tako mekana ,a tako jaka.To je bit.Biti mekan i popustljiv ,a ipak biti jak.Ukratko svi odgovori nalaze se u prirodi.Priroda nam svojim djelovanjem pokazuje kako mi trebamo djelovati u našem svijetu.

"Tao Te Ching" knjiga - je ono što je biblija kršćanima.Samo što je "Tao Te Ching" prijevod prirodnih djelovanja na ljudski jezik.Napisao ju je sam "Lao zi".Lao zi je proučavajući prirodu došao do čitavog niza jedne velike priče koju nam priča priroda.Jedan od glavnih razloga zašto se čovjek treba ponašati kao priroda je teorija 5 elemenata.Voda,vatra,zemlja,metal i zrak.5 elemenata od kojih se sastoji priroda sastoji se i čovjek iz tog razloga mi smo međusobno povezani s njom i trebamo djelovati u skladu s njom.

Ovo je bilo najkraće o toj temi.Zaboravio sam napisati da u taoizmu ne postoji bog.Svi smo mi bogovi.Smatra se da sve religije i filozofije svijeta potječu od taoizma iz razloga što je taoizma filozofija prirode ,a znamo da manje više sve religije i filozofije na svijetu u sebi sačinjavaju neke prirodne principe i zakone.

Taoizam je star koliko i ljudska vrsta stoga se smatra izvornom filozofijom ljudi.

Ima jedna priča jako stara ja sam ju čuo kad sam bio na Wudang planini ,a ide ovako ukratko:
Nekada su svi ljudi na svijetu bili taoisti i na svijetu je vladala ravnoteža.Ljudi su živjeli u skladu sa prirodom ,a priroda je živjela u skladu sa ljudima i vladala je harmonija i ljubav.Ljudi nisu imali misli nego su bili kao životinje bez problema i loših misli.Jednoga dana čovjek se udaljio od prirode i počeo je misliti.Kad su prvi puta došle misli došla je i misao o religiji.Tada je nastala religija.Od jedne religije nastalao je više religija koje su kasnije međusobno ratovale i tada je ravnoteža prestala postojati.Ljudi su se podijelili.

To je kratka verzija priče koja je jako zanimljiva.Najzanimljivija priča koju sam čuo u životu.Toliko ima smisla i toliko je poučna da je meni promijenila život.Taoista u svijetu danas ima nekoliko stotina milijuna , najviše u kini naravno.No sve više ih je u zapadnom svijetu.

Želio bih čuti vaše mišljenje o toj predivnoj filozofiji i usporedbu ove filozofije sa religijama poput kršćanstva i islama.Usporedite , napišite svoje mišljenje itd..
Wu Ya is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2013., 14:06   #2
lijepo sažeto, jednostavmost pristupa istaknuta ali može li današnji čovjek slijediti tu perspektivu, usmjeravati se poštujući prirodu u sebi i izvan sebe , znajući da je to isto, jedno? težiti skladu ....
slijedi li to ijedan narod uključujući kineze?
izgleda da neznamo prići tom skladu ili da neizbježno slijedimo drugo ??
__________________
kad god nešto razumijem navučem se na to. zato pažljivo biram. svi su ljudi anđeli, to razumijem
atko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2013., 15:40   #3
Quote:
atko kaže: Pogledaj post
lijepo sažeto, jednostavmost pristupa istaknuta ali može li današnji čovjek slijediti tu perspektivu, usmjeravati se poštujući prirodu u sebi i izvan sebe , znajući da je to isto, jedno? težiti skladu ....
slijedi li to ijedan narod uključujući kineze?
izgleda da neznamo prići tom skladu ili da neizbježno slijedimo drugo ??
Hvala ti !
Naravno da može evo ja sam primjer.To je jako jednostavno i lagano.
Ne trebaš ići u hramove ne trebaš se nikome moliti ne trebaš ništa slaviti samo se opustiš i prepustiš se prirodnom toku.(wu wei - ne djelovanje)
Nažalost taoizam ni u jednoj državi nije službena filozofija.Taoizam smatraju najtajnovitijom filozofijom još uvijek ne istraženom i mističnom.
Međutim zašto je tako ? Zato što smo se odvojili od prirode.
Slijediti vlastiti put(tao).. svako dobro želim
Wu Ya is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2013., 20:44   #4
Quote:
Wu Ya kaže: Pogledaj post
Nažalost taoizam ni u jednoj državi nije službena filozofija.Taoizam smatraju najtajnovitijom filozofijom još uvijek ne istraženom i mističnom.
Netocno.
Advaita Vedanta je jos vise neistrazena i misticnija.
Daoizam je previse filozofija a premalo duhovnost, zamjeraju mu pesimizam (kojeg se ne bi posramio ni Yalom), i sklonost (auto)destruktivnosti (odakle izreka: daoizam - dadaizam).
Advaita Vedanta je i filozofija i duhovnost, i vise je usmjerena na pozitivu i nadu (dakle, vise je Frankl nego Yalom).

Smatra se da je kineska kultura dobila na duhovnosti tek kad je na daoizam nakalemila zen-budizam (budisticko ucenje blisko advaiti vedanti),
do onda je duhovnost kineskog covjeka bila na apsolutnoj nuli.

Zadovoljstvo komunizmom u Kini je najjace u pretezno daoisticnim regijama (Jugozapad Kine / Sechuan),
u vise budisticnim regijama ljudi su mnogo manje zadovoljni komunizmom.

Sto se tice statistike, oko 2/3 Kineza su ateisti, 16 % je daoista, 15 % budista, 2 % ostalih.

Zadnje uređivanje Sandiran : 16.12.2013. at 20:56.
Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2013., 01:23   #5
Quote:
Sandiran kaže: Pogledaj post
Netocno.
Advaita Vedanta je jos vise neistrazena i misticnija.
Daoizam je previse filozofija a premalo duhovnost, zamjeraju mu pesimizam (kojeg se ne bi posramio ni Yalom), i sklonost (auto)destruktivnosti (odakle izreka: daoizam - dadaizam).
Advaita Vedanta je i filozofija i duhovnost, i vise je usmjerena na pozitivu i nadu (dakle, vise je Frankl nego Yalom).

Smatra se da je kineska kultura dobila na duhovnosti tek kad je na daoizam nakalemila zen-budizam (budisticko ucenje blisko advaiti vedanti),
do onda je duhovnost kineskog covjeka bila na apsolutnoj nuli.

Zadovoljstvo komunizmom u Kini je najjace u pretezno daoisticnim regijama (Jugozapad Kine / Sechuan),
u vise budisticnim regijama ljudi su mnogo manje zadovoljni komunizmom.

Sto se tice statistike, oko 2/3 Kineza su ateisti, 16 % je daoista, 15 % budista, 2 % ostalih.
O tome koja filozofija je mističnija nije primjereno raspravljati jer nema svako podjednako znanja.Ali odi na wiki advaite i vidjet ćeš 4 puta više napisanog nego ako odeš na wiki taoizma.O advaiti se piše na veliko o taoizmu postoji svega 20-ak protala na webu od kojih svaki nije duži od 30 redaka napisanog.

Taoizam je duhovna filozofija.Tao je duhovni aspekt ,a priroda je filozofski aspekt.Taoizam se sastoji od tao-a i prirode s toga izgleda da ne znaš o čemu pišeš.
Pesimizam u taoizmu ??? Nikad čuo za tako nešto , navedi mi primjer nečega pesimističnog u taoizmu.Priroda je pozitivna , tao je pozitivan tako da opet ne znam o čemu pišeš.
Dadaizam i daoizam dva su različita pojma totalno.Iz kojeg razloga ti uspoređuješ dadaizam i taoizam ?

Budizam i jeste nastao od taoizma kao i hinduizam.Taoizam je nastao puno puno prije i budizma i hinduizma.Zbilja pišeš gluposti oprosti na izrazu.
Duhovnost postoji od kad i čovjek postoji.

Citiram "Zadovoljstvo komunizmom je više izraženo u regijama gdje je taoizam većinski" ? Hahahaha..Ovako prvo mi daj podatak koji to potkrepljuje ,a drugo taoisti su većina na zapadau i istoku države , jugo-zapad je naseljen pretežito budistima.

Koliko sam ja shvatio sad sve ovo što si ti napisao.Ti si došao na ovu temu da pljuješ po taoizmu iznoseči informacije koje si sam izmislio ,a toliko uzdižeš tu advaitu i hinduizam.Ja sam napisao da napišete svoja mišljenja o toj filozofiji ,a ne da pljuješ po tome i da lažeš pritom da uzdižeš hinduizam.Drago mi je da preferiraš advaitu ali ti nisi nikakav hinuds niti sljedbenik advaite jer jedan od glavnih zakona advaite je strogo zabranjen egoizam ,a ti si sada ovdje vrlo egoistično nastupio.
Wu Ya is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2013., 03:35   #6
Quote:
Wu Ya kaže: Pogledaj post
Nikad čuo za tako nešto , navedi mi primjer nečega pesimističnog u taoizmu.Priroda je pozitivna , tao je pozitivan tako da opet ne znam o čemu pišeš.
Dadaizam i daoizam dva su različita pojma totalno.Iz kojeg razloga ti uspoređuješ dadaizam i taoizam ?

.
Google is your friend:

"THE ART OF NOTHINGNESS: DADA, TAOISM, AND ZEN"
http://uknowledge.uky.edu/art_etds/1/

Sto se tice distribucije religija u Kini:
Quote:
Chinese Buddhists are evenly distributed across the whole country. Southern provinces (Guangdong, Fujian, etcetera) have experienced the most vibrant revival of ethnic Han Shenism[70] thickly mingled with Zhengyi "Southern" Taoist practices. The Chinese folk religion can also be found in central and north-eastern provinces although these last are largely secularized. Buddhists and Quanzhen "Northern" Taoist practices are also present in the north.

Sichuan is a stronghold of Taoism, covering the area where Tianshi Taoism developed and the Celestial Masters had their main seat. Christians are mostly concentrated in easternmost provinces and coastal areas, particularly in Zhejiang, Anhui, and generally in the Wu-speaking zone, the areas which were most affected by the Taiping, but also in Henan and Hebei. Tibetan Buddhism is the dominant religion in Tibet, other westernmost provinces where ethnic Tibetans constitute a significant amount of the population, and Inner Mongolia in the north; it is also having a growing influence among ethnic Han.[71][72] Islam is the majority religion in the ethnic Hui areas, particularly Ningxia, and in the Uyghur province of Xinjiang. Many non-Han minority ethnic groups follow their own traditional ethnic religions (for example, Dongbaism). Confucianism as a religion is popular among intellectuals
http://en.wikipedia.org/wiki/Religio...a#Demographics
Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2013., 15:31   #7
Quote:
Sandiran kaže: Pogledaj post
Google is your friend:

"THE ART OF NOTHINGNESS: DADA, TAOISM, AND ZEN"
http://uknowledge.uky.edu/art_etds/1/

Sto se tice distribucije religija u Kini:

http://en.wikipedia.org/wiki/Religio...a#Demographics
Ja te nisam tražio da ti meni pošalješ link gdje su taoisti najbrojniji nego da mi pošalješ originalan podatak tvoje tvrdnje da ljudi iz regija u kojima su taoisti najbrojniji da su tamo najzadovoljniji komunizmom.Kakve veze komunizam ima sa taoizmom ?
Komunisti u kini su se zalagali za to da unište budizam i taoizam te da ateizam proglase službenim ,a ti meni pišeš da su taoisti zadovoljni komunizmom.Taj podatak si sam izmislio zato što očito imaš taofobiju.

A što se tiče prvog linka opet mi šalješ linkove kojima pokušavaš skrenuti s mog pitanja.Ja sam te tražio da mi objasniš kakve veze riječ dadaizam ima sa taoizmom? Po tvom je dadaizam naziv koji je povezan sa (autodestukrivnosti) ti ne znaš što znači ni prvo ni drugo.

Ni na jedno moje pitanje nisi odgovorio.Vrati se natrag na moj post , pročitaj sva pitanja moja i svako pitanje Qutaj i odgovori ispod na njega.

Ja se još jednom ispričavam na izrazu ali ovakve "gluposti" ja nisam nikada doživio na forumu.hr..Koliko ti imaš godina ali iskreno ?
Wu Ya is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2013., 21:16   #8
Zanimljivo. Oduvijek se ravnam prema navedenome, a nisam imao pojma kako se to zove.
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 13:54   #9
Tao

Onaj koji zna ne prica...jedna je od odrednica Puta. Pogresno je doziveti Tao kao religiju ili filozofiju jer Put je zasnovan na individui. Svako ima svoj Put i svaki je razlicit. Mogu li biti tuzan vasom tugom ili sretan vasom srecom? Mogao bih pricati danima o ovome jer Tao je Put Zivota ali bi to bilo beskorisno. Zato cu to reci jednostavno: savremeni duhovnici pokusavaju da nas ubede da se ispunjenje nalazi u malim stvarima, da je zadovoljstvo u sitnicama...slododno krenite svakim putem koji se pred vama otvori,, slobodno zahtevajte od zivota sve sto je spreman da vam pruzi, slobodno jedite od svakog voca koje se pred vas stavi i ne brinite..svako od nas okusice od zivota samo onoliko koliko je njegov duh u stanju da svari..
doriangreh is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2015., 12:22   #10
Smatra se da je kineska kultura dobila na duhovnosti tek kad je na daoizam nakalemila zen-budizam (budisticko ucenje blisko advaiti vedanti),
do onda je duhovnost kineskog covjeka bila na apsolutnoj nuli.
__________________
http://solitairechamp.net
AyanPrince is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2015., 14:58   #11
mod note: samo postanje smajlica na tudji kvot se inace bas ne podrzava na forumu

tvrdnja je upitnaiz dva razloga. Jedan je zato sto "smatra se" ne znaci nista. Tko smatra i zasto bi taj koji smatra bio mjerilo? Tko uopce odredjuje sto je duhovno, a sto nije?

Drugo zen budizam nije nakalemljen na taoizam vec posljedica kalemljenja budizma na taoizam, bez taoizma ga ne bi niti bilo.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2015., 17:29   #12
Nečemu što bi se neprecizno nazvalo zapadnim načinom razmišljanja jako je udaljen WU WEI, tj. koncept mišljenja o nedjelovanju kao načinu postizanja efekata, željenih efekata. Zatim, čekanje, strpljivost, promatranje, propuštanje, sve se to na "zapadu" shvaća kao propust nečinjenja.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2015., 17:48   #13
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Nečemu što bi se neprecizno nazvalo zapadnim načinom razmišljanja jako je udaljen WU WEI, tj. koncept mišljenja o nedjelovanju kao načinu postizanja efekata, željenih efekata. Zatim, čekanje, strpljivost, promatranje, propuštanje, sve se to na "zapadu" shvaća kao propust nečinjenja.
Da. Wu wei je zapravo blizak onom što pozitivni psiholozi zovu "tok", no i dalje smo kultura činjenja i namjeravanja, to je svakome jasno.

Ali wu wei kao koncept je jako koristan.

https://edge.org/conversation/the-paradox-of-wu-wei

http://www.brainpickings.org/2014/04...y-slingerland/
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:02.