Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2015., 04:10   #1
Lightbulb Moralno ponašanje u (lucidnim) snovima

Ja već od davno prakticiram lucidno sanjanje, i imam nekoliko metoda koje upotrebljavam kada imam vremena. Kada sam previše zauzeta nemam lucidne snove, jer metode koje koristim zahtjevaju dosta vježbe, kao i redovno zapisivanje snova. Za one koji ne znaju o čemu govorim: lucidni snovi su snovi u kojima je čovjek svijestan da sanja, i može (do određene granice, neko manje neko više) da manipulira sa okolinom.

Moje pitanje je slijedeće: Smatrate li da se čovjek u snovima treba moralno ponašati, i ako je svjestan da se radi "samo" o snu?

Naprimjer, je li moralno mučiti/ubiti neku osobu u snu?

Dakle prije nekoliko dana sam postala lucidna (svjesna da sanjam). Ustala sam i izašla iz spavaće sobe, napustila stan i hodala vani. Bio je mrak u snu. Poslije nekoliko trenutaka primjetim nekog prosjaka koji je na koljenima. Star čovjek koji djeluje vrlo siromašno. Prljav, sa pocijepanom gardarobom. Klasični prosjak. U ovom trenutku mi je došlo da se malo igram, jer sam svjesna da nije prava osoba, već je samo što amerikanci zovu "dream character".

Prišla sam njemu i počela ga provocirati, pa sam ga udarila nogom u glavu, poslije čega je krvario iz nosa i počeo plakati. Što se je dalje dogodilo nije bitno, ali bilo je zabavno u svakom slučaju.

Mislim, ja sam osoba koja ovo nikada nebi učinila u stvarnosti, ali kada imam lucidne snove onda osjetim neku slobodu i mogu da se opustim.

Kada sam se probudila iz ovog lucidnog sna, bilo mi je malo neugodno. Onda pomislim, pa halo, ova osoba nije stvarna, već samo produkt moje podsvijesti i slično. Međutim, voljela bih znati mišljenja sa foruma vezano za ovu temu.

Smatrate li da se treba moralno ponašati prema dream characters?
Klaudie is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 05:10   #2
Ne znam dal trebamo, al meni to dolazi spontano. Uvijek sam volio biti dobar prema drugima, pa tako reagiram i u snovima.

Ali kao što kažeš, svatko bira za sebe, u stvarnosti i u snovima.
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 08:00   #3
Sve što radimo, u "dnevnom snu" ili u "noćnom snu" sebi radimo.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 09:48   #4
Ja bi rekao da u stvarnom životu imaš veliku potrebu za oslobađanjem neke vrste

Zadnje uređivanje Kung-Lao : 22.02.2015. at 10:25.
Kung-Lao is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 22:50   #5
Nažalost nisam ništa shvatila što ste htjeli reći, ali ok.
Klaudie is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 22:58   #6
Quote:
Klaudie kaže: Pogledaj post
Nažalost nisam ništa shvatila što ste htjeli reći, ali ok.
Onda ovako je konkretnije za reći:

Ne budi licemer, ne budi dvolična ni u mislima ni u aktivnostima nego budi ono što jesi i deluj onako kako smatraš da je ispravno ma gde bila (u dnevnom snu ili noćnom snu), bez zloupotreba bilo kakve vrste - znaj da problem čovečanstva ne leži spolja, svaki spoljašnji problem je samo odraz ili rezultat mentalnog stanja čoveka - ili ti dnevnog sna, a noćni san nije ništa no deo dnevnog sna koji nazivamo "život" (iako život u celini ne zna se šta je niti "odakle" je).
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 23:53   #7
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
Onda ovako je konkretnije za reći:

Ne budi licemer, ne budi dvolična ni u mislima ni u aktivnostima nego budi ono što jesi i deluj onako kako smatraš da je ispravno ma gde bila (u dnevnom snu ili noćnom snu), bez zloupotreba bilo kakve vrste - znaj da problem čovečanstva ne leži spolja, svaki spoljašnji problem je samo odraz ili rezultat mentalnog stanja čoveka - ili ti dnevnog sna, a noćni san nije ništa no deo dnevnog sna koji nazivamo "život" (iako život u celini ne zna se šta je niti "odakle" je).
Dakle po tvojoj teoriji, ako igramo video igricu, trebali bi se ponašati moralno?

Upravo u tome jeste problem, jer lucidni snovi su toliko realni da se nemogu porediti sa bilo kojom video igricom. U kvalitetnim lucidnim snovima okolina čak ponekad izgleda "stvarnija" od stvarnosti. Iz ovog razloga sam otvorila temu, jer ako su figure iz snova isključivo kreacije naše podsvijesti, onda nema nikakvog razloga zašto se nebi mogli igrati s njima, npr. mučiti ih ili slično.

Ako postoje dokazi da su figure iz snova zaista neka stvorenja/bića, onda imamo problem.
Klaudie is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2015., 00:09   #8
Quote:
Klaudie kaže: Pogledaj post
Dakle po tvojoj teoriji, ako igramo video igricu, trebali bi se ponašati moralno?
Ne treba banalizovati stvari.

Quote:
Klaudie kaže: Pogledaj post
Upravo u tome jeste problem, jer lucidni snovi su toliko realni da se nemogu porediti sa bilo kojom video igricom. U kvalitetnim lucidnim snovima okolina čak ponekad izgleda "stvarnija" od stvarnosti. Iz ovog razloga sam otvorila temu, jer ako su figure iz snova isključivo kreacije naše podsvijesti, onda nema nikakvog razloga zašto se nebi mogli igrati s njima, npr. mučiti ih ili slično.
Stvarnost koju ti doživljavaš kao "stvaran svet" samo je odraz fizičkog sveta u tvom umu i čini tvoj psihološki svet u kojem ti živiš - to nije Stvarnost po sebi (kojoj težiš nesvesno, kao i mnogi drugi). A ono što je lucidni san nije ništa drugačije od onoga što je tvoj psihološki svet to je taj isti svet impresija - oni su jedno isto zato što si ti Jedno sa svim svojim delovima (umnim - u kome postojiš i iz kojeg deluješ u tzv stvarnom svetu, kao i u stanju snevanja tog sveta impresija u kojem želiš da se iživljavaš svesno). Ako si shvatila šta sam sada rekao, onda shvataš i koliko se to ne razlikuje, jer to si samo Ti - i sve što činiš sebi činiš, to nema veze sa "figurama sna" ima veze samo sa tobom.

Quote:
Klaudie kaže: Pogledaj post
Ako postoje dokazi da su figure iz snova zaista neka stvorenja/bića, onda imamo problem.
Kakvi ti dokazi trebaju da doživiš sebe kao stvarnu u sopstvenom snu?
Pri tome nisi svesna da ne čini taj san sama podsvest već Ti a gradivni materijal su nestvarni utisci koje naš um sakuplja (oni su jedno Ništa), i u njoj nisi Ti već to (psihološka figura) što misliš da jesi koja živi i ovu nazovimo-je-stvarnost kada otvori oči, i zato se i ponašaš tako.

Evo o čemu Buda govori u Damapadi pod broj 1. -

Ono smo što mislimo
Svemu što jesmo izvor su naše misli.
Našim mislima stvaramo svet.
Govori i čini loše i zlo će te pratiti
kao što točak prati vola
koji vuče zapregu.


Probati doživeti stvarnog sebe u "stvarnosti" (iluziji) je tvoj pravi zadatak, jer sve što sada doživljavaš kao "ja" zapravo nije ja već ta identična figura iz sna koju si doživela kao osobu-sebe koja se probudila u sopstvenom snu - tu i počinje nečija potraga kada je reč o pravom razvoju lične duhovnosti.

Svakako, svako iskustvo ima svoje mesto, ali se ne treba samo vezivati za isto - jer tada se to ne razlikuje od ma koje stvari koje radiš u životu, i ona postaje iskustvo koje sputava ako se čovek počne vezivati.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."

Zadnje uređivanje yakuzza : 23.02.2015. at 00:43.
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2015., 05:53   #9
Ne želim da te uvrijedim, ali mislim da si napisao dosta teksta, a zapravo nisi ništa rekao. Ja nisam Buddhistkinja, tako da me njegova učenja ne interesuju. Buddhizam nije istina niti će ikada biti. Barem za mene.

Ja tražim detaljne, konkretne odgovore na pitanje jesu li po tvom mišljenju neka bića u snovima zapravo prava bića iz neke dimenzije, ili su isključivo konstrukt naših misli.

Ne volim praznu priču / šuplju demagogiju. Imaš li dokaze, linkove, članke, neke ankete, studije ili slično, gdje se govori o temi jesu li dream characters zapravo samo prazne figure kao u nekoj video igrici, ili su nešto više od toga.

Konkretno vezano za ovu temu ja bih rekla da pojedine figure u snovima djeluju kao da imaju neku "višu" svijest, ali ovakve figure su rijetke. Vrlo rijetke. Možda sam u cijelom životu samo srela četiri takve figure.
Klaudie is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2015., 08:47   #10
Quote:
Klaudie kaže: Pogledaj post
Ne želim da te uvrijedim, ali mislim da si napisao dosta teksta, a zapravo nisi ništa rekao. Ja nisam Buddhistkinja, tako da me njegova učenja ne interesuju. Buddhizam nije istina niti će ikada biti. Barem za mene.

Ja tražim detaljne, konkretne odgovore na pitanje jesu li po tvom mišljenju neka bića u snovima zapravo prava bića iz neke dimenzije, ili su isključivo konstrukt naših misli.

Ne volim praznu priču / šuplju demagogiju. Imaš li dokaze, linkove, članke, neke ankete, studije ili slično, gdje se govori o temi jesu li dream characters zapravo samo prazne figure kao u nekoj video igrici, ili su nešto više od toga.

Konkretno vezano za ovu temu ja bih rekla da pojedine figure u snovima djeluju kao da imaju neku "višu" svijest, ali ovakve figure su rijetke. Vrlo rijetke. Možda sam u cijelom životu samo srela četiri takve figure.


Nisam siguran da tražiš "detaljne odgovore" jer polaziš iz tačke da već znaš šta želiš da čuješ, i to te je sputavalo da razumeš i to o čemu sam ovde u gore komentaru govorio.
S druge strane, govorim ti stvari iz ličnog iskustva jer za to ne postoji "dokazi" na način kako ti želiš da prihvatiš - jer si se unapred ubedila u određene stvari.

Duhovnosti se ne može prilaziti na način kako ti želiš dobiti "dokaze, ankete, istraživanja", to nije područke mernih instrumenata već isključivo ličnog subjektivnog doživljaja unutar vrednosti kojima raspolaže subjekt. Tako da tvoja 'spoljašnja' potraga u startu nema nekog posebnog smisla odnosno neće ti nikada dati išta više od onoga što ti treba sama da razumeš.

I ne možeš tražiti i dobiti odgovore ako si već donela kompletan zaključak, jer onda ti ništa ne tražiš zapravo.

Spominjući Budu i ono što je zapisano nema nekakve veze sa "budizmom" jer "budizam" u tvom kontekstu ne znači ništa, ne poznaješ ga i imaš nekakvu averziju, i unapredi si to zaključala od sopstvene percepcije - iako ja nisam niti govorio o Budi niti i budizmu, već o tome šta znači taj aksiom Istine koji se pojavljuje i na svim drugim izvornim mestima. Istina nije budistička ili hrišćanska ili ova i ona.

Umni svet (lucidni snovi) su samo tvoji bledi utisaci u svesti koje ti akumuliraš - u njemu nema "svesnih" ili "nesvesnih" - ti si jedina ta koja ima svest i koja stvara, održava i oživljava taj svet senki, poistovećuješ se s njim i živiš u njemu kao figura i to je cela priča, štaviše ne vidiš neku posebnu razliku između ovog i "onog" sveta zato što je on u principu jedan isti.

To što ti spominješ "svesna bića" to proizilazi iz tvoje podsvesne želje za sretanju sa nekim (sa svesnim bićima), a umesto toga ti "šutiraš" figure u svojoj projekciji.

Želim ti svako dobro.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."

Zadnje uređivanje yakuzza : 23.02.2015. at 10:03.
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2015., 10:31   #11
Snovi i jesu snovi jer u njima nema pravila fizičkog svijeta niti društvenih normi - tako je inzistiranje na moralnost posve nebitna.
Ako možeš kontrolirati svoje snove na čemu ti zavidim ali prvenstveno čestitam, onda je traženje etike u njima posve izlišno.

Niti će tvoja savjest patiti što si neetična u snovima niti bi ti nedostatak etičnosti narušila strukturu ličnosti.

Ako ti vlastito ponašanje smeta u snu jer ne zadovoljava tvoje neke norme,
treba poradi na tome i osvijestiti da je to ipak san, a mi pak nismo vlasnici svojih snova na svjesnoj razini.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2015., 10:34   #12
čovjek je u današnjem društvu zarobljen normama, kontrolom...
pa čemu to i u snovima?

i koji frik moraš biti da ti i u snu treba kontrola
__________________
nikad se ne prepiri s budalom jer netko sa strane neće primijetiti razliku
venera_veritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2015., 11:24   #13
Quote:
venera_veritas kaže: Pogledaj post
čovjek je u današnjem društvu zarobljen normama, kontrolom...
pa čemu to i u snovima?
Svako je zarobljen u "sopstvenim normama", san u većini slučajeva nije ništa drugo do baš jedan od mehanizama kako da se akumulirana požuda, pohlepa, želje, žudnja u svakom smislu nekom vidu istroši - i da nije snova ljudi bi nužno morali intenzivnije da ispoljavaju te akumulacije, a to bi dovelo do još gore situacije na svim nivoima.

No, kad je reč o stepenu svesnosti unutar sna, onda bi trebalo to barem iskoristiti u duhovnu svrhu umesto u ispojlavanje najnižih deponovanih poriva kroz agresiju (o čemu ona govori). Ako neko želi da se tako ispolji ne treba mu "lucidan san", neka ode u teretanu ili kupi sebi boksersku vreću.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2015., 11:30   #14
Quote:
Klaudie kaže: Pogledaj post
Naprimjer, je li moralno mučiti/ubiti neku osobu u snu?

Dakle prije nekoliko dana sam postala lucidna (svjesna da sanjam). Ustala sam i izašla iz spavaće sobe, napustila stan i hodala vani. Bio je mrak u snu. Poslije nekoliko trenutaka primjetim nekog prosjaka koji je na koljenima. Star čovjek koji djeluje vrlo siromašno. Prljav, sa pocijepanom gardarobom. Klasični prosjak. U ovom trenutku mi je došlo da se malo igram, jer sam svjesna da nije prava osoba, već je samo što amerikanci zovu "dream character".

Prišla sam njemu i počela ga provocirati, pa sam ga udarila nogom u glavu, poslije čega je krvario iz nosa i počeo plakati. Što se je dalje dogodilo nije bitno, ali bilo je zabavno u svakom slučaju.
Pitanje koje je korisnije za postaviti je sto to govori o tvojoj podsvijesti.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2015., 11:45   #15
Jbg...ako se libiš reći: "Marš u pčku materinu!", polibi se to i napisati...pogotovu kad si svjesna...jer si svjesna.
A ne 'vako k'o ja...
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2015., 12:17   #16
Puno filozofije oko prirodnih stvari.
Jebes covjeka koji je uvijek pod kontrolom i izabire najpametniji put.
Lud je kao i onaj divljak bez ikakve kontrole.
__________________
nikad se ne prepiri s budalom jer netko sa strane neće primijetiti razliku
venera_veritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2015., 13:09   #17
Klaudie, imaš li kakve linkove, članke ili studije kojima ćeš dokazati da sam ja (odnosno bilo koja osoba u stvarnom životu) "pravo biće", biće koje ima svoju svijest, osjeća bol, osjeća sreću, ima unutarnji život odvojen od tvog; da nisam isključivo konstrukt tvog uma?

Imam puno iskustva s lucidnim snovima i razumijem tvoju nedoumicu, ali hoću reći da postavljaš pitanje kojemu nema odgovora na razini "činjenica", već pronalazak iole zadovoljavajućeg odgovora zahtijeva propitkivanje nekih temeljnih pretpostavki (zabluda?) i više se tiče (tvoje osobne) metafizike nego tuđih mišljenja o tome. U ovome što yakuzza piše vjerojatno (još) ne pronalaziš neki smisao, ali mislim da ti je već na samom početku dao dobru misao vodilju, ako ipak osjetiš potrebu potražiti prave, dakle svoje vlastite odgovore:
"Sve što radimo, u dnevnom snu ili u noćnom snu, sebi radimo."

Što se tiče grižnje savjesti što si uradila ovo ili ono u snu, zapamti da je nabijanje osjećaja krivnje samoj sebi potpuno beskorisno, bilo u snu ili na "javi". Mislim da iz (samo-)nametanja nekakvih moralnih obligacija ništa dobro ne proizlazi. Jednostavno se radi o promašenoj polazišnoj točki. Koja je prava polazišna točka? Ti sama, nitko i ništa drugo. Što mislim kad kažem "ti sama"? Go find out for yourself. Ako osjetiš da trebaš.
ouroborros is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2015., 18:03   #18
Quote:
ouroborros kaže: Pogledaj post
Klaudie, imaš li kakve linkove, članke ili studije kojima ćeš dokazati da sam ja (odnosno bilo koja osoba u stvarnom životu) "pravo biće", biće koje ima svoju svijest, osjeća bol, osjeća sreću, ima unutarnji život odvojen od tvog; da nisam isključivo konstrukt tvog uma?
respect!

ja bi ovo pitanje cesto postavljao ... ali nesmijem .. nedaju mi
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2015., 19:07   #19
sto bi ucinila da ti lik u snovima uzvrati i pocne tebe tuci ili da uzme neko oruzje i ubije te?
WIKY is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2015., 19:33   #20
Quote:
WIKY kaže: Pogledaj post
sto bi ucinila da ti lik u snovima uzvrati i pocne tebe tuci ili da uzme neko oruzje i ubije te?
Ili još bolje:
Da je polije kofom punom vode...i dalekobilo razbudi...

P.S.
Fake, odličan ti avatar...
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:03.