Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.07.2015., 22:32   #41
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Nije baš isto kao i gravitacija,ona je zakon.Što se evolucije tiče i tu postoje pretpostavke određene koje zahtevaju određenu količinu vere,šta ,kako i kad se nešto desilo.Nema baš toliko gomile fosila koliko se često govori iskreno,ali ima.Malo,malo pa pročitamo na netu naučnici veruju da se to i to desilo ,dakle to je jedan model za kojeg postoje dokazi .Znamo da je zemlja stara i svemir,tako da to upućuje da razmišljamo u pravcu evolucije.Inače,ovde sam opisao kako bi to bilo moguče,ako ne možeš zamisliti,ok,a takođe postoji još 2 modela koliko znam.
Šališ se ili fakat misliš da bi evolucija mogla biti izmišljotina?

Bila sam čitala o građi ljudskog oka, totalno je komplicirana, kompleksna i jako zamršena. Prvo vidimo svijet naopačke, pa mozak ispravlja sliku i ravna je... Zašto? Zato što je oko kakvo danas ima ljudsko biće evoluiralo, prilagođavalo se okolini i građi svih oblika živine koja je nastala (bolje receno nastajala) od nekakve tamo bakterije.

Respektiram zdravi skepticizam, ali mi se u moru teorija, teorija o evoluciji čini najrealnijom.
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY
Retra is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 23:19   #42
Quote:
ur-faust kaže: Pogledaj post
Ne, to je nemoguće, ali jedino ako se ostaje pri produktivnom pojmu ateizma. Time želim reći da je deizam uvijek opcija, ali to stanovište se razlikuje od ateističkog po tome što daje afirmativan odgovor na pitanje vjere u Stvoritelja (koji je u biti ista funkcija kao što je i u svjetskim religijama, samo ne poprima dodatna kvazi-ljudska svojstva poput benevolentnosti, i ne upliće se u daljnji razvoj). Ateizam, pak, daje negativan odgovor na pitanje o vjeri u intencionalnog stvoritelja.


Nekoherentan je ovaj primjer vjerovanja u inteligenciju....koja je stvorila i samu sebe, tj. te tehnološke preduvjete za to da bude baš ta stara i napredna inteligencija. Pitanje je otkud osnova za tu tehnološku naprednost ako je ta sama inteligencija stvoritelj...svega.

Nezgodna i nerazrješiva petlja.
Moguce je zamisliti u masti,bar po meni.Recimo uzmimo ovo da je apsolutno nepostojanje samo sebe negiralo i sa pocetkom vremena krenulo da se uspostavlja apsolutno postojanje koje cini raznolikost ili se odmah uspostavilo.Ono što mi nazivamo konj,vuk,planeta su samo oblici,matematicki obrasci koji su svuda oko nas,ti oblici su samo tako postojanje,a mi izmisljamo nazive.Bog ne bi mogao da bude apsolutno postojanje,jer je on samo jedan entitet ,a ovde imas sve boje u prirodi,sva stanja,tecno,cvrsto i gasovito,sve oblike,svasta samo na zemlji a tek u svemiru.Dakle ono što vidimo oko nas jesu raznoliki matematicki obrasci koji su postojanje pretvorili kroz oblike ,precizne,kompleksne,bas zato sto ne moze biti drugacije.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 23:26   #43
Quote:
Retra kaže: Pogledaj post
Šališ se ili fakat misliš da bi evolucija mogla biti izmišljotina?

Bila sam čitala o građi ljudskog oka, totalno je komplicirana, kompleksna i jako zamršena. Prvo vidimo svijet naopačke, pa mozak ispravlja sliku i ravna je... Zašto? Zato što je oko kakvo danas ima ljudsko biće evoluiralo, prilagođavalo se okolini i građi svih oblika živine koja je nastala (bolje receno nastajala) od nekakve tamo bakterije.

Respektiram zdravi skepticizam, ali mi se u moru teorija, teorija o evoluciji čini najrealnijom.
Samo kažem da ljudi ne treba emotivno da se vezuju za neku ideju,teoriju ili šta god.Ne postoji treca opcija o nastanku zivih organizmama ili su stvoreni odjednom ili su polako evoluirali.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 23:30   #44
Ako nekoga više interesira, ovo je knjiga o spoju kreacionizma i ateizma: http://www.soulsofdistortion.nl/croa..._chapter9.html

Doduše, za mene osobno sve su to samo lijepe ideje bez pravih znanstvenih dokaza.

To je jedan poznati matematičar ovako rekao: " nisam siguran da su neki događaji više od slučajnosti. Ali bez obzira na sve, volimo o njima pričati dok u društvu kada pijemo pivo i igramo biljar. "
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 08:32   #45
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
uzmimo ovo da je apsolutno nepostojanje samo sebe negiralo
Nije se imalo šta za negirati i nije se imao tko za negirati.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 08:36   #46
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Nije se imalo šta za negirati i nije se imao tko za negirati.
Ponistilo se ne mora niko da ga negira.Vidi,apsolutno nepostojanje ili nista ne moze postojati kao nesto zato je moguce da se ponisti u postojanje i krene vreme.To je realna mogucnosti pocetka vremena,jer ako vreme nije postojalo pre svemira,onda ostaje ovo,ono ne postoji jedino u apsolutnom nepostojanje koje ne mozemo zamisliti.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 08:58   #47
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Vidi,
Ti možda misliš da si nešto objasnio nakon ove riječi, no međutim nisi.. uopće.

ps. nemoj niti pokušavati.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 09:56   #48
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Ti možda misliš da si nešto objasnio nakon ove riječi, no međutim nisi.. uopće.

ps. nemoj niti pokušavati.
To je kao da pokusavas vratiti da vidis sta je bilo pre pocetka nekog video klipa kojeg si pustio,a ne mozes videti,jer je pre pocetka klipa NISTA.Tako bi moglo i ovde kad je rec o svemiru.Ne mozes se vratiti vremeplovom kad bi ga imao da vidis sta je bilo pre vremena,jer on plovi kroz vreme i video bi prvi trenutak u vremenu.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 10:53   #49
Ne znam zašto se uopće mučiš sa time. Priznaj sebi da ne znaš i gotovo.

To razmišljanje o kozmogoniji prostorvremena rađe prepusti onima kojima je to posao i koji imaju nužno znanje za to.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 11:13   #50
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Ne znam zašto se uopće mučiš sa time. Priznaj sebi da ne znaš i gotovo.

To razmišljanje o kozmogoniji prostorvremena rađe prepusti onima kojima je to posao i koji imaju nužno znanje za to.
Ne mucim se,samo govorim o nepostojanju i ubijam vreme u ovim diskusijama.Postojanje vidimo.Ne razmisljam o nekim multiverzumima,paralelnim realnostima,to prepustimo mašti onih koji se bave time,a meni je to njesra.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 15:39   #51
Pretpostavljam da se upravo tako i razvija ljudski mozak - razmišljajući o onome što se ne može razmišljanjem dokučiti.

Želiš shvatiti, želiš razumjeti, mozgaš, mozgaš ..... možda ne shvatiš možda ne uspiješ razumjeti ali u mozgu se javljaju nove veze i/ili novi neuroni.

I onda to što je tebe mučili shvati tvoje dijete.

Ljudski mozak isti je nekih 300.000 godina. Mozak pračovjeka dosegnuo je svoju sadašnju veličinu i inetelektualni kapacitet prije 300 tisuća godina. Međutim, puno onoga što smatramo ljudskim (izrada oruđa, umjetnost, glazba, govor ...) pojavili su se puno kasnije.

Pitanje je zašto je mozak bio u inkubaciji tako dugi period.

Znanost za to nema odgovor.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 15:56   #52
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da se upravo tako i razvija ljudski mozak - razmišljajući o onome što se ne može razmišljanjem dokučiti.

Želiš shvatiti, želiš razumjeti, mozgaš, mozgaš ..... možda ne shvatiš možda ne uspiješ razumjeti ali u mozgu se javljaju nove veze i/ili novi neuroni.

I onda to što je tebe mučili shvati tvoje dijete.

Ljudski mozak isti je nekih 300.000 godina. Mozak pračovjeka dosegnuo je svoju sadašnju veličinu i inetelektualni kapacitet prije 300 tisuća godina. Međutim, puno onoga što smatramo ljudskim (izrada oruđa, umjetnost, glazba, govor ...) pojavili su se puno kasnije.

Pitanje je zašto je mozak bio u inkubaciji tako dugi period.

Znanost za to nema odgovor.
I ja se isto pitam zasto tako dugo.To mi nekako nema smisla.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 16:10   #53
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
I ja se isto pitam zasto tako dugo.To mi nekako nema smisla.
Ne, nema smisla ali nema ni odgovora.

Znam da te to frustrira ( i mene je dok se nisam pomirila sa situacijom ) i da bi htio sve znati, ali na žalost postoji podosta toga što nećemo moći saznati barem dok smo mi živi.

Znaš i sam što je arheologija i da je, sve što je ostalo, su kosti i nešto oružja i oruđa. I kako na temelju toga zaključiti što se stvarno događalo prije 300 tisuća godina.

Pomogao bi izum vremepolova, pa da odemo u daleku prošlost i svojim očima vidimo što je bilo.

Vremeplova nema, znanja nema, ima samo nagađanja na temelju nešto kostiju.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 16:19   #54
Obzirom da nijedan nije 100% tačan ali ni 100% pogrešan, što je nekako po prirodi stvari - samo šta je tu šta jedino je to diskutabilno.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 16:37   #55
Quote:
Retra kaže: Pogledaj post
Bila sam čitala o građi ljudskog oka, totalno je komplicirana, kompleksna i jako zamršena. Prvo vidimo svijet naopačke, pa mozak ispravlja sliku i ravna je... Zašto? Zato što je oko kakvo danas ima ljudsko biće evoluiralo, prilagođavalo se okolini i građi svih oblika živine koja je nastala (bolje receno nastajala) od nekakve tamo bakterije.

Respektiram zdravi skepticizam, ali mi se u moru teorija, teorija o evoluciji čini najrealnijom.
A kako se oko prilagođavalo okolini?

Ono način na koji je to radilo.

Jer ako se prilagođavalo tada je tu samo mogla biti INTELIGENCIJA na djelu, koja je to "prilagođavala" prema potrebi.

Onda evolucija zbilja može biti najrealnija, ali VOĐENA inteligencijom koja je radila organizme od jednostavnih prema sve složenijima, do samoga čovjeka.

Izgleda da je evolucija imala "inteligentna svojstva", i dovoljno je samo vidjeti da svaki organ služi svojoj svrsi. Veći dokaz za inteligenciju niti ne treba. Pozdrav
civilizacija I is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 18:28   #56
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Pitanje je zašto je mozak bio u inkubaciji tako dugi period.

Znanost za to nema odgovor.
dogodila se mutacija, nitko nezna zašto i kako.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 18:34   #57
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
dogodila se mutacija, nitko nezna zašto i kako.
Ne, ne radi se o mutaciji.

Mutacija znači promjenu, iznenadnu promjenu u veličini, obliku, svojstvima.

Međutim, mozak se nije promijenio, nije mutirao, nije postao veći niti drugačiji. Samo je počeo obavljati funkcije koje je i prije mogao ali nije.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 18:48   #58
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ne, ne radi se o mutaciji.

Mutacija znači promjenu, iznenadnu promjenu u veličini, obliku, svojstvima.

Međutim, mozak se nije promijenio, nije mutirao, nije postao veći niti drugačiji. Samo je počeo obavljati funkcije koje je i prije mogao ali nije.
sumnjam da nebi iskoristili inteligenciju..ta teza nema smisla.

mutacija je stvorila čovjeka ako je teorija evolucije istinita (genetika ako ikad ovlada time, isto će se moći od životinja raditi inteligentna bića), a ako nije onda smo životinjsko-alienski klonovi...stvoritelji su posijali život i otišli.

ima još opcija, teorija dizajna je jedna od smislenijih.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 18:53   #59
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
sumnjam da nebi iskoristili inteligenciju..ta teza nema smisla.
Ali je arheologija potvrđuje. Pronađeni su ostatci čovjeka koji je već imao razvijen mozak ali uz njega nisu pronađeni ostatci oruđa ili oružja što znači da ih nije izrađivao. Isto tako čovjek je počeo pisati prije nekih 6000 godina, crteži su se pojavili ranije, ali je imao mozak kojim je to mogao činiti davno prije.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 18:57   #60
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ali je arheologija potvrđuje. Pronađeni su ostatci čovjeka koji je već imao razvijen mozak ali uz njega nisu pronađeni ostatci oruđa ili oružja što znači da ih nije izrađivao. Isto tako čovjek je počeo pisati prije nekih 6000 godina, crteži su se pojavili ranije, ali je imao mozak kojim je to mogao činiti davno prije.
Vanjski uvjeti

Da bereš voće, ne treba ti oruđe, ali da ubiješ srnu treba ti luk i strijela jer je malo prebrza da ju uhvatiš. U africi ima mnogo voća, dok u nekim drugim podnebljima nema
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:01.