Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.10.2016., 13:42   #1
Život bez kredita i dugova uz edukaciju

Dugo sam vijećala da li da stavim ovu temu i gdje, ali mislim da ću ovdje dobiti više konkretnih odgovora.

Prije nekoliko godina partner i ja smo živjeli u skladu sa svojim mogućnostima, s time da smo svoje mogućnosti iskorištavali do maksimuma. Znači, od silnih novaca koje smo zarađivali, nismo uspjeli uštedjeti onoliko koliko smo mogli i trebali.

Naravno, ništa nije vječno pa tako ni naše blagostanje. Odjednom nas je zadesilo nekoliko nepovoljnih situacija (bolest u obitelji, veliki troškovi koji se nisu mogli odgađati). Naravno, digao se i pokoji kredit, jer nismo imali ušteđevine. Želim naglasiti kako ništa od tih kredita nije bilo za pokazivanje (turbo skupi auti i ljetovanja), nego je bilo nužno (popravak krova, liječenje).

Da stvar bude gora, u međuvremenu se meni dogodio gubitak posla.

Long story short – rezultat svega toga je veoma teška, i gotovo neizlazna situacija. Još uvijek imamo dovoljno za preživjeti, ali kada sve pokrijemo, ne ostaje nam ponekad ni za neke osnovne stvari koje se mogu smatrati nužnima. Daleko smo od sirotinje, ali cijela situacija je ostavila veoma gorak okus u ustima.

Na sreću, zasad se sve čini ok, ali bojim se za budućnost.

Ono što me zanima je postoje li neki načini da se izvučemo i naučimo nešto iz ove gabule što prije, a da su legalni?

Molim vas da me se ne upućuje na kamatare sa stupića.

Poučena svime ovime, željela bih naučiti više o osobnim financijama od nekoga s iskustvom, a da nije top 5 populističkih trikova za bogaćenje. Postoje li u Hrvatskoj takve radionice i sl.?

Gdje ih se može pohađati? Koji su po vama glavni savjeti za planiranje i uštedu u izvanrednim situacijama?

Koliko se isplate razni poslovi preko interneta (freelancanje i sl, s obzirom na naše poreze koji uzmu skoro više nego zaradiš)?
Konkretna Kocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2016., 14:22   #2
1. Ne štedi se kad se nema, nego dok se ima. Iz ovog tvoga, prvo bi se trebala pozabaviti da riješiš to što imaš, a tek onda se baciti na štednju.

2. U RH sustavnog obrazovnaja o tome, koliko znam, nema. Poslovni.hr je znao imati edukacije, ali više stručne, za poduzetnike. sve u svemu, ti populistički savjeti često nisu loši, posebno ako ne znaš otkud krenuti.
__________________
Čitajte naš blog Bunch of Girls! Imamo i Facebook!
doriana gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2016., 16:34   #3
Uči se, uči. Od malih nogu. Da ne trošiš koliko imaš, nego onoliko koliko trebaš trošiti. Zašto bi ti troškovi bili veći(zanemari okolnosti na koje ne možeš utjecati, ili one od kojih imaš kronične koristi) kada imaš primanja 5000€, od onih kada imaš 5000kn.



Možeš živjeti u istom stanu, nositi iste cipele, jesti isti kruh, piti isto vino, pričati na isti mobitel. To je ta škola. Istina je da često apetiti rastu više nego primanja, pa pojedine obitelji koje imajuu primanja 3000n imaju realno manje dugove(tj nemaju ih uopće) od parova koji imaju toliko €(poznat mi je jedan par koji je imao enormna primanja s vlastitim stanom, bez djece, i uz to su bili u maksimalnim minusima, zaduženi maksimalno po kreditnim karticama, a suprug je dodatno tražio pozajmice uz pokriće čekovima.


Naravno, ono gore navedeno ne znači da ti moraš kupiti cipele za 300-400kn, ako si možeš priuštiti i želiš priuštiti one za 1000, ali isto tako, treba si srediti prioritete i ne trošiti sve. Za to ne treba edukacija.


I još jedna stvar, može pomoći, može ne pomoći. Solidna stvar za štednju je evidencija troškova. Od kajzerice za 0,59kn, do rege za auto od 3000kn. Rekao bih da djeluje možda pomalo i stimulativno na štednju.
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2016., 16:37   #4
Quote:
Konkretna Kocka kaže: Pogledaj post

Poučena svime ovime, željela bih naučiti više o osobnim financijama od nekoga s iskustvom, a da nije top 5 populističkih trikova za bogaćenje. Postoje li u Hrvatskoj takve radionice i sl.?

Gdje ih se može pohađati? Koji su po vama glavni savjeti za planiranje i uštedu u izvanrednim situacijama?

Koliko se isplate razni poslovi preko interneta (freelancanje i sl, s obzirom na naše poreze koji uzmu skoro više nego zaradiš)?
Što očekuješ od radionica? Pretpostavljam da sada trošite samo na nužno, nađi posao (barem jedan) i kada otplatite kredite onda možete pametnije.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2016., 17:56   #5
Štednja ti je suzdržavanje od potrošnje a dobra većina ljudi ne može gledati novac kako samo "sjedi" na računu i ne radi ništa. Tako da prvo trebaš početi od sebe, mijenjati svoj psihološki profil, a to baš i nije lako.
Ako od silnih novaca niste uspjeli ništa uštediti, sad ćete još manje kad ti ne radiš.
Jessica Bo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 09:20   #6
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post

I još jedna stvar, može pomoći, može ne pomoći. Solidna stvar za štednju je evidencija troškova. Od kajzerice za 0,59kn, do rege za auto od 3000kn. Rekao bih da djeluje možda pomalo i stimulativno na štednju.
Vođenje troškovnika se pokrenulo silom prilika, kada je situacija bila najgora. Da, jako puno novaca ode na nepotrebne gluposti bez kojih se može. Svaki dan nije puno, ali kada se gleda neka mjesečna ili tromjesečna razina - bude poprilično.

Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Što očekuješ od radionica? Pretpostavljam da sada trošite samo na nužno, nađi posao (barem jedan) i kada otplatite kredite onda možete pametnije.
Od radionica očekujem da me netko nauči kako pametnije ulagati i biti osvješteniji o novcu koji imam (ili koji nemam). Nažalost, jasno mi je da tu psihološki profil ima ulogu, kao što je netko napisao, jer me baš 'svrne' novci na računu.
Konkretna Kocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 13:15   #7
pa u biti bit svega je da non stop posluješ na gotovini i trošiš manje nego zaradiš
mislim to je u teoriji
ali kod naših prilika neki put je to nemoguće ostvariti
imala sam sličnu priču kao i ti, samo bez stavke kredita jer od toga bježim kao od vraga, to ostavljam ne daj Bože za bolest i slično
bitne su ti male svakodnevne uštede
mi npr. pečemo sami kruh s pekačem, imamo mobitele na bonove, pratimo akcije, sniženja, 1+1, ja sudjelujem u onim on-line anketama pa tu i tamo dođe kojih 100 kn bona, za rođendan se dogovaram da mi se pokloni ono što mi treba u kućanstvu
djeluje da živimo kao psi skoro, ali dok ne stvorim zalihu za crne dane moraš se stisnut
neki dan sam čitala dilemu da li odmah nešto kupiti ili uzeti na rate kad je veći iznos, a nemaš crni fond, odgovor je bio bolje na rate i paralelno stvarati crni fond jer da te opet nešto zadesi nećeš imati taj fond s kojim bi mogao nešto i platiti
__________________
Cash Only
PennyPenny is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 13:37   #8
Quote:
Konkretna Kocka kaže: Pogledaj post
Od radionica očekujem da me netko nauči kako pametnije ulagati i biti osvješteniji o novcu koji imam (ili koji nemam). Nažalost, jasno mi je da tu psihološki profil ima ulogu, kao što je netko napisao, jer me baš 'svrne' novci na računu.
Ulagati? Misliš dionice i to? ako te svrbe novci treba ti neka psihološka a ne financijska radionica.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 09:46   #9
S obzirom da se pokretačica teme interesirala za binarne opcije, i pitala na toj temi kojeg brokera da odabere i sl, mislim da tu financijske radionice nemaju smisla.

Kao što neno1966 reče, od financijskih radionica nećeš profitirati ni u kojem obliku. Mislim na trebaš pronaći uzrok zašto i kako imaš potrebu potrošiti sve do nule i do kraja. Da, na onoj temi sam ti preporučila brokera, ali radije bi da nisam jer nisam znala u kakvom si stanju i situaciji. Meni je to bila kratka eskapada (kao što neki loto uplate tu i tamo), dobila sam svojih 100 dolara profita i otišla van iz cijele priče.

Ti za početak trebaš sama shvatiti je li ti cilj:
1. ulagati novac koji nemaš
2. naučiti odgovorno postupati s novcem

Mislim da imaš izrazitu potrebu za trošenjem i da je to mnogo veći problem od toga što imaš kredit i sl.
Marla-Singer is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 13:39   #10
Naišla sam na ovu temu i zapravo kad se vec spominju binarne opcije, drago mi je da opce ima ljudi koji su upoznati s ovim terminom.
s obzirom da sam bila u slicnoj situaciji kao i Konkretna kocka, spletom okolnosti naisla sam opciju ulaganja u binarne opcije. Na pocetku sam svjesno isla uloziti novac koji nemam, i to je bila jedna od najtezih odluka koje sam morala donijeti u svom zivotu.

No, s obzirom da me situacija navela da probam nesto sto me nece skroz unistiti, pogotvo ako naucim nesto o ovoj vrsti investiranja, pocela sam pratiti i citati kako ja mogu izvuci nesto pozitivno iz ovoga. bilo je to prije 3 godine, kad su hrvati povezivali rijec binarno sa jedinicama i nulama.

upustila sam se u ovu avanturu s vrlo malo novaca ali oboruzana svim mogucim informacijama o rizicima, brokerima, opcijama, strategijama, algoritmima i svemu vezano uz ovu bransu.
Mislim da sam vratila sve svoje dugove unutar samo dvije godine od kad sam krenula trgovati opcijama. Mozda ce nekome zvucati nerealno, ali kontinuirano istrazivanje (vise od 10 sati dnevno svaki dan) me dovelo do situacije da vise nemam problea kakvih se ne zelim ni sjetiti. I moram navesti da ovo nije nikakav trik za bogaćenje jer ovdje se radi o ulaganju u financijska trzista. Radi se o stvarnim kretanjima asseta u realnom vremenu sa stvarnim brokerskim kucama kojih danas ima napretek.

Povod mog posta nije navesti ljude koji su u financijskim problemima da pocnu trgovati binarnim opcijama, vec otvoriti ljudima oci da uz standardnu ponudu poslova isto tako postoje i drugi oblici zarade, a ne radi se o klađenju.

Ima puno nacina za zaradu, ljudi su samo preskepticni i boje se upustiti u nesto njima nepoznato. Da mi se nije dogodila teska financijska situacija, vjerojatno nikad ne bih razmisljala o ulaganju u binarne opcije, ali iskreno moram reci sam sretna sto sam se odlucila prepustiti i nauciti nesto novo.

Link koji sam stavila na oocetku mog posta vodi na jednu stranicu s kojom sam zadovoljna i pomogla mi je da shvatim neke stvari vezane uz brokere. Ukoliko zelite saznati vise o brokerima i bnarnim opcijama, najvaznije je razumijeti da postoji rizik od gubitka ali da pametnim potezima mozete i zaraditi.
Nadam se da sam motivirala sve one koji su u potrazi za pravim informacijama...
kellydecamp is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 08:44   #11
Quote:
Konkretna Kocka kaže: Pogledaj post

Poučena svime ovime, željela bih naučiti više o osobnim financijama od nekoga s iskustvom, a da nije top 5 populističkih trikova za bogaćenje. Postoje li u Hrvatskoj takve radionice i sl.?

Gdje ih se može pohađati? Koji su po vama glavni savjeti za planiranje i uštedu u izvanrednim situacijama?

Koliko se isplate razni poslovi preko interneta (freelancanje i sl, s obzirom na naše poreze koji uzmu skoro više nego zaradiš)?
Prvo što ću potvrditi je da su u pravu oni koji su rekli da ste trebali štedjeti kad ste imali, ali to je sada prošlost i ne treba plakati oko pregorjelog mlijeka.

Što se tiče edukacije - mislim da ima dosta toga na netu, što dobrog, što lošeg. No iz iskustva mogu reći da je pitanje financija relativno lako rješivo uz dosta čvrste volje i da neka posebna edukacija čak i nije prijeko potrebna.

Sastavite listu svih svojih stvarno nužnih potreba (partner i ti), odvojite vrlo realističnu mjesečnu cifru za te potrebe a ostalo šibajte u štednju, maksimalno koliko je moguće. Radite to tako dok recimo ne postignete određeni cilj što se štednje tiče. Recimo da bi nekakkav osmomjesečni dohodak na štednom računu mogao biti dovoljno dobar cilj. Nakon toga dozvolite si mali odmor pa onda razmislite što ćete dalje.

Vidim tu se piše o binarnim opcijama, kupovanjima dionica itd. Opasno je na takvo što ulagati novac kojeg se nema, koji je posuđen ili potreban za nešto od velike važnosti. Dionice su ipak nekakva "lutrija" na kojoj se može lako i izgubiti te se u njih treba ulagati ona lova koja nije prijeko potrebna ili posuđena.

Na dulje staze, treba se naučiti živjeti s malo novaca čak i kad novca se ima na pretek. To je možda i najteže, ali nije neizvedivo. Osobno sam, sa svojom porodicom, prošao sve i svašta, od podstanarstva i neimaštine do sasvim suprotnih vremena rastrošnje, te komotno tvrdim da je novac i blagoslov i kazna te da ne garantira sreću i dobar život...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 09:27   #12
Nije to neka prevelika znanost.

Osnovna "radionica" se može sažeti u jednu rečenicu: Troši u skladu sa mogućnostima.

Na naprednoj "radionici" se sve može sažeti u još nekoliko jednostavnih pravila: Ne koristi minus na tekućem, ne uzimaj kredite, štedi dok možeš, koristi samo jednu karticu. Jedna plaća - jedna kartica, ne drži sva jaja u istoj košari i slična jednostavna pravila...
__________________
Lilith forever: time sam i društveno odgovorna jer bih svojim popuštanjem pritiscima ili mamcima samo oštetila druge koji ne žele popustiti i pridonijela jačanju totalitarizma u društvu. uvijek sam bila društveno odgovorna
Banana10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 08:15   #13
Bilo bi dobro kad bi razmijenili međusobno pokoju rečenicu jer bi onda mogli jedni od drugih učit.Pišem u množini jer računam i ženu..ne vrijedi ako jedno zarađuje a drugo troši..bitna stavka je svakako stanovanje koje kod mene iznosi oko 700kn režija jer živim u domačinstvu s roditeljima jedan kat oni,jedan ja,jedan braća,te ja imam kredit od 200€ za uređenje tog kata još par mijeseci.

1.Oboje radimo ja 4500 ona 4500
2.Štedi se dok se ima(to mije baka govorila dok sam bio mali i u pravu je)
3.Ne koristimo minuse
4.Uredno plačamo račune
5.Idemo u veće kupnje kupujući proizvode na akciji(ne nužno)
6.Gledamo da sve plačamo od jednom(tu mislim registraciju auta,neke veće troškove tipa peć za centralno itd...)
7.Nemamo karticu za kupnju na rate
8.Gledam uvijek da zaradim nešto sa strane isto kao i žena
9.Cigarete si motamo sami
10.Grijemo se na drva

E sad realno dosta nam pomognu moji roditelji s mesom npr i njeni s nekim glupostima tipa špeceraj...jednostavno dolaze kod nas donesu maloj slatkiša,kupe 6 litara soka na razređivanje,nekad 5kg brašna,nekad vreću krumpira,nekad omekšivač dakako ne sve navedeno od jednom nego skoro svaki put nešto...

Sva ova pravila lijepo izgledaju na papiru...ali nisu univerzalna jer ako moraš plačat podstanarstvo,punica ti ne donese nešto,tvoji ti ne pomognu đabe pravila...
gogo2409 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 15:32   #14
Quote:
gogo2409 kaže: Pogledaj post
Bilo bi dobro kad bi razmijenili međusobno pokoju rečenicu jer bi onda mogli jedni od drugih učit.Pišem u množini jer računam i ženu..ne vrijedi ako jedno zarađuje a drugo troši..bitna stavka je svakako stanovanje koje kod mene iznosi oko 700kn režija jer živim u domačinstvu s roditeljima jedan kat oni,jedan ja,jedan braća,te ja imam kredit od 200€ za uređenje tog kata još par mijeseci.

1.Oboje radimo ja 4500 ona 4500
2.Štedi se dok se ima(to mije baka govorila dok sam bio mali i u pravu je)
3.Ne koristimo minuse
4.Uredno plačamo račune
5.Idemo u veće kupnje kupujući proizvode na akciji(ne nužno)
6.Gledamo da sve plačamo od jednom(tu mislim registraciju auta,neke veće troškove tipa peć za centralno itd...)
7.Nemamo karticu za kupnju na rate
8.Gledam uvijek da zaradim nešto sa strane isto kao i žena
9.Cigarete si motamo sami
10.Grijemo se na drva

E sad realno dosta nam pomognu moji roditelji s mesom npr i njeni s nekim glupostima tipa špeceraj...jednostavno dolaze kod nas donesu maloj slatkiša,kupe 6 litara soka na razređivanje,nekad 5kg brašna,nekad vreću krumpira,nekad omekšivač dakako ne sve navedeno od jednom nego skoro svaki put nešto...

Sva ova pravila lijepo izgledaju na papiru...ali nisu univerzalna jer ako moraš plačat podstanarstvo,punica ti ne donese nešto,tvoji ti ne pomognu đabe pravila...
I što je poanta ovoga posta? Koliko ste uspjeli uštedjeti? I kako raspolažete sa ušteđevinom, ulažete u nešto, oplođujete, oročujete, čarapa?
rosemary505 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 15:36   #15
Evo jedan odličan link na temu osobnih financija.
https://www.reddit.com/r/personalfinance/

Uglavnom američka iskustva, ali je jako obrazovno i osnovni principi upravljanja osobnim financijama su ionako univerzalni. Puno sam tu naučila.
rosemary505 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 16:12   #16
Quote:
rosemary505 kaže: Pogledaj post
I što je poanta ovoga posta? Koliko ste uspjeli uštedjeti? I kako raspolažete sa ušteđevinom, ulažete u nešto, oplođujete, oročujete, čarapa?
rosemary mislim da gogo misli isto što i ja, odnosno tražimo mjesto gdje si ljudi mogu međusobno pisati informacije na koji način štede u življenju, ne misli se sad tu na same financijske instrumente, nego kako raditi uštede u kućanstvu da bi što manje potrošio i više imao, i mene to zanima i već dugo tražim takvu temu na našim prostorima, ali nikako da ju nađem, možda da otvorimo takvu vrstu teme pod Stanovanje ili negdje drugdje na forumu, ovo je tema za kredite i to
__________________
Cash Only
PennyPenny is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 17:00   #17
Quote:
PennyPenny kaže: Pogledaj post
rosemary mislim da gogo misli isto što i ja, odnosno tražimo mjesto gdje si ljudi mogu međusobno pisati informacije na koji način štede u življenju, ne misli se sad tu na same financijske instrumente, nego kako raditi uštede u kućanstvu da bi što manje potrošio i više imao, i mene to zanima i već dugo tražim takvu temu na našim prostorima, ali nikako da ju nađem, možda da otvorimo takvu vrstu teme pod Stanovanje ili negdje drugdje na forumu, ovo je tema za kredite i to
Popiši si sve što ti u životu treba i osnovno je:
- hrana
- voda
- stanovanje
- higijena
- odjeća i obuća
- potrebe za djecu ako ih imate
- zdravstveni troškovi
- druge osnovne potrebe

Onda popiši na što sve drugo trošite a nisu baš osnovne potrebe, možda neke od ovih stavki:
- cigarete
- alkohol
- kave vani po kafićima
- izlasci
- nepotrebna odjeća i obuća
- nepotrebne grickalice, izlasci u restorane
- kockanje, kladionica, lotto
- automobil ukoliko nije neophodan, i troškovi oko automobila...
itd.

Koliko trošite na ono što je nepotrebno? E sad, a da tu lovu počnete polako ulagati u nešto, kaj ja znam, dionice, fondovi i sl. Ili neki manji privatni poslić. Nakupi se toga dosta...

---

Prije ima već dosta godina razgovarao sam sa suprugom i došlo nam je na um da pokloni budu često bacanje novaca. Od tad joj za rođendane, božićne blagdane, godišnjice... kupujem dionice (ponekad i nešto drugo, no uglavnom dionice). U početku joj je to bilo čudno ali sad kuži koliko je to bolje od kupnje joj nekakovog novog iPhone-a, tableta, ili naušnica i sl. Dar koji za razliku od tehnologije nikad ne izgubi svoju potpunu vrijednost, dapače, uglavnom dobiva na vrijednosti...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 17:29   #18
Quote:
rosemary505 kaže: Pogledaj post
I što je poanta ovoga posta? Koliko ste uspjeli uštedjeti? I kako raspolažete sa ušteđevinom, ulažete u nešto, oplođujete, oročujete, čarapa?
Čarapa što smrdljivija da nitko ne dira u nju

Gle ušteda bi bila poprilična ali imali smo jako velikih problema s djetetom di smo svaki dan išli u bolnicu da budemo uz malu i da kompenziramo nekako to što je odvojena od nas,te godine smo sigurno jedno 3000€ potrošili samo na gorivo i održavanje auta,koje se istina bog i kvarilo radi tolike kilometraže s time da nismo išli u minus,sad nakon 2 godine od te situacije sam kupio auto za 4000€ i imamo u čarapi par tisuča,s time da sad registriramo dva auta,ali toga smo se odrekli kad je mala bila u bolnici i samo smo jedan auto imali radit toga da uvijek imamo barem 10000kn za nedaj bože ako će trebat koga podmiti ili bilo što...srečom nismo trebali..cilj je živit da nešto staviš sastrane i nemoraš se molit bogu da ti se doma ne pokvari veš mašina.

BTW ja i jesam materijalist zato i radim još jedan posao uz svoj,volontiram u DVD-u..ali nije mi cilj imat milja kuna..kroz skoro vrijeme neka kučica da ne djelim kučanstvo s starcima i to je to..vikendice imamo od roditelja oboje...nismo neki bogataši ali ne oskudjevamo u ničem,ništa si ne uskračujemo kao ni djetetu što god poželi praktički ima...

I uz sve to nismo kune dirali od novaca što je ona dobila pod glavu,rođendana,sve joj spremamo i tu sad vec ima poprilicna svota cca 2k €.
Dionice i takve stvari me ne interesiraju ne zato što smo glupi,več jednostavno smatram da je to sve špekulativno i neda mi se glavu razbijat s time da li će cijena dionice rast ili padat....isto kao i zlato i bilo što slično.

EDIT:

E sad da još navedem di štedim..
1.Sve građevinske radove si sam izvodim s time da žena samnom i kreči,gleta,pomaže kad treba i nije ružna ko grob da nebi mislio neko
2.Auto također sam održavam jer mi je to prva struka bila.
3.Ne igram loto,neidem u birtije često(par kava mjesečno)

Di bi mogao štedit.
1.Ne popit 2 kave na poslu 15 smijena x 2 kave po 3kn( cca 100kn)Mogao bi kupit vrečice 3 u 1 i uštedit 50%
2.Ne trošit 20-30 kn na gablec 15 smijena (15x25)375kn nego bi mogao nosit od doma..

Vjerojatno ima još mjesta za uštedu..

Zadnje uređivanje gogo2409 : 13.01.2017. at 17:39.
gogo2409 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 20:51   #19
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Koliko trošite na ono što je nepotrebno? E sad, a da tu lovu počnete polako ulagati u nešto, kaj ja znam, dionice, fondovi i sl. Ili neki manji privatni poslić. Nakupi se toga dosta...
znam znam ti ja sve to o budžetiranju i praćenju troškova, mene više zanimaju baš konkretne informacije gdje je koja akcija, način kako uštediti, tečaj da sam znaš nešto popraviti, male uštede i te fore
da nepričam o tečajevima osobnih financija i investiranja kojih kod nas gotovo da i nema
to je prva stepenica
sad dalje su ta razna ulaganja
__________________
Cash Only
PennyPenny is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 01:00   #20
Quote:
PennyPenny kaže: Pogledaj post
znam znam ti ja sve to o budžetiranju i praćenju troškova, mene više zanimaju baš konkretne informacije gdje je koja akcija, način kako uštediti, tečaj da sam znaš nešto popraviti, male uštede i te fore
da nepričam o tečajevima osobnih financija i investiranja kojih kod nas gotovo da i nema
to je prva stepenica
sad dalje su ta razna ulaganja
Primjetio sam kod dosta Hrvata (kad dođem u Hrvatsku u posjetu) kako kukaju da nemaju za ulaganja (svejedno bile to dionice, fondovi, bondovi, mali privatni poslovi i sl.), ali onda svako malo - odigra 200 kuna u kladari, svaki dan kutija-kutija i pol cigareta, kava ili dvije u kafiću, neki i top of the line mobilni, svi u crvenom... i kad im kažem da su sve to nepotrebni troškovi, kao slože se ali nastave po svome.

I onda opet pitaju kako ulagati (od love koju imaju ali nemaju)? Prva zdrava lekcija je - uložiti ono što možeš izgubiti a da ti osnovne potrebe nisu u opasnosti, i da to nije posiđena lova (jer ipak valja vratiti u slučaju gubitka). No, valjda su im kladionice i cigarete važnije... pa nastave po starome, i onda dalje i dalje kukaju.

Ima na netu dosta dobrih savjeta. Moja supruga npr. (ona je Amerikanka) prati Suze Orman, i žena daje dobre savjete, oni jesu za Amere ali se dosta toga može primjeniti i na život u Hrvatskoj.

Ja se pak držim onog da treba živjeti unutar ili ispod mogućnosti, nikad iznad, biti prilagodljiv i jedan dio od ostatka zarađenog ulagati.

Ima puno toga na što ljudi troše lovu. Da me slučajno sretneš na cesti mislila bi da sam "siromah". Ne pušim, ne trošim lovu u kladionici, nemam novi mobitel nego 3-4 godine stari, moj kompjuter je 7 godina star, obleka mi je čista ali ne baš nešto markirana, a ni skupi automobil (zadnji: BMW X5, kupljen nov za cash) više nemam jer mi takav nije potreban. Tako da ostane dosta love, dio od koje je otišao u dionice i bondove, dio u nekretnine a dio u mali privatni biznis kojeg sam financirao bez kredita.

S lovom samo treba razumno i puno toga je moguće.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:05.