Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.04.2010., 09:28   #61
Ja sam jesenos kupio varstroj varin 1705. Inverter do 180A i mogu reći da radi fenomentalno. Cijena je bila 4.500 kn ali se isplati. Radim po cijele dane bez gašenja i nikakvih problema nema. Prvenstveno sam ga uzeo zbog servisa i dijelova jer sve ima u čakovcu. Nema ljepljenja elektrodi ni prekidanja luka, a ja imam dosta slabu struju. Sa običnim elektroaparatom nije bilo moguće raditi ako je na istom kabelu radio kakav elektromotor, a sad se dogodilo da varim i da stari uključije elektromotor od 2 kW i nije bilo prekida. Samo je aparat malo promijenio zvuk i maži. Moja preporuka svakako.
cabage is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 22:00   #62
Baš tako cabage
dok čovjek ne proba nezna šta je zavarivanje bez muke a to je inverter
Slobodno uzmi produžni 1,5 kavdrata i duljine i 25 metara i uopče ne osječaš pad napona nevjerojatno pogotovo ako imaš hot start i antistick a to imaju svi inverteri
Inverteri imaju samo jedan nedostatak - kinesku proizvodnju i cijenu koja je i deset puta veča od transformatorskog aparata
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 22:16   #63
Ljepljenje

U zavarivanju sam početnik i hobist. Koristim neki stari REL aparat. Do sad sam zavario-napravio nekoliko stvari i rezultat nije tako loš. Međutim, nisam polovio ništa od teorije zavarivanja. Nekad mi ide tako dobro da pomislim da mi teorija ni ne treba. Ali nekad i nije tako. Iritira me kad mi se elektroda lijepi za metal. Uglavnom koristim kvadratne cijevi 20x20, 30x30, 40x40, plosnato željezo 20x5, 40x5. Jel može kakav osnovni, ubrzani "tečaj"?
Miroslav197 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2010., 00:20   #64
Quote:
Miroslav197 kaže: Pogledaj post
U zavarivanju sam početnik i hobist. Koristim neki stari REL aparat. Do sad sam zavario-napravio nekoliko stvari i rezultat nije tako loš. Međutim, nisam polovio ništa od teorije zavarivanja. Nekad mi ide tako dobro da pomislim da mi teorija ni ne treba. Ali nekad i nije tako. Iritira me kad mi se elektroda lijepi za metal. Uglavnom koristim kvadratne cijevi 20x20, 30x30, 40x40, plosnato željezo 20x5, 40x5. Jel može kakav osnovni, ubrzani "tečaj"?
Ma o tome i jeste riječ kada je mrežni napon dobar vari se samo od sebe, a kada padne napon u mreži, elektroda se lijepi i kao da aparat nema snage da rastopi materijal, a može biti i vlažna elektroda

Za početnika kupi elektrode EZ 8-RC malo su skuplje ali puno su kvalitetnije od EZ-F, a tako češ i otkloniti probleme vezane uz loše elektrode

Ostaje ti problem napon u mreži, taj problem sam imao i ja dok nisam kupio inverter i onda sam radio uglavnom u kasnim večernjim ili ranim jutarnjim satima kada je opterećenje na mreži najmanje, drukčije si nemožeš pomoći osim da kupiš inverter
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2010., 07:53   #65
E sad, još jedan problem: ista amperaža, isti materijal, ali elektroda skuri materijal!? Jel i to do napona? Thx!
Miroslav197 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2010., 20:42   #66
Quote:
Miroslav197 kaže: Pogledaj post
E sad, još jedan problem: ista amperaža, isti materijal, ali elektroda skuri materijal!? Jel i to do napona? Thx!
E sad, kakav aparat?? MIG, TIG, REL
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2010., 21:00   #67
Quote:
Miroslav197 kaže: Pogledaj post
E sad, još jedan problem: ista amperaža, isti materijal, ali elektroda skuri materijal!? Jel i to do napona? Thx!
Teško je variti sa REL aparatom materijal ispod 2mm. Za ispod 2mm ide 2mm elektroda sa oko 40-50 ampera. Da elektroda manje prodire u metal treba biti nagnutija. Čim je okomitija dublje ulazi u metal. Ovo tvoje je valjda 2mm debelo, tu ide 2,5 elektroda sa oko 60ampera i nagnuta oko 45°. Ako imaš nešta važnije za zavarit neka profesionalac to radi.
__________________
Sent from my NOKIA 3310
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 01:02   #68
Sa 2.5 mm elektrodama i radim. A problem je što su dijelovi od iste cijevi (40x40). Neki dijelovi prođu super. I radim na najmanjoj amperaži koja prolazi, 70 A. 60 zna često lijepiti elektrodu. Thx!
Miroslav197 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 01:07   #69
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
E sad, kakav aparat?? MIG, TIG, REL
#63. Thx.
Miroslav197 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 01:33   #70
Quote:
Miroslav197 kaže: Pogledaj post
Sa 2.5 mm elektrodama i radim. A problem je što su dijelovi od iste cijevi (40x40). Neki dijelovi prođu super. I radim na najmanjoj amperaži koja prolazi, 70 A. 60 zna često lijepiti elektrodu. Thx!
Ljepi jer metal nije čist ili trebaš bolje elektrode. 6013 sa kojima se može variti prema dolje bi se trebale lakše paliti.
__________________
Sent from my NOKIA 3310
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 01:43   #71
Napon u mreži nikada nije konstantan, u boljim mrežama stalno varira i po 10 posto zavisno od potrošača koji ti sjede na istoj fazi u susjedstvu

Evo moj primjer kada mi susjed zavariva preko puta (nešto lakše bravarske dijelove) napon mi pleše sa 230 na 190 i tako konstantno zato i postoji inverter aparat za zavarivanje da stalno kompenzira slabiji napon u mreži i susjed mi više ne smeta
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 09:57   #72
Quote:
dexdu kaže: Pogledaj post
Napon u mreži nikada nije konstantan, u boljim mrežama stalno varira i po 10 posto zavisno od potrošača koji ti sjede na istoj fazi u susjedstvu

Evo moj primjer kada mi susjed zavariva preko puta (nešto lakše bravarske dijelove) napon mi pleše sa 230 na 190 i tako konstantno zato i postoji inverter aparat za zavarivanje da stalno kompenzira slabiji napon u mreži i susjed mi više ne smeta
Da, ali zato ti jako smetaš njemu!
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 23:02   #73
Quote:
papa štrumf kaže: Pogledaj post
Ljepi jer metal nije čist ili trebaš bolje elektrode. 6013 sa kojima se može variti prema dolje bi se trebale lakše paliti.
Uzeo sam elektrode EZ-8-RC 2,0 i 2,5 mm (žuta ambalaža i piše "hoby") i sada posao ide super.

Da li elektroda treba/može dodirivati materijal prilikom zavarivanja? Koliko sam primjetio u tom slučaju sa kružnim pokretima var ispadne super!

Thx.
Miroslav197 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2010., 00:12   #74
Kupnja Tig aparata

Sta mislite o ovim aparatu?

http://cgi.ebay.de/DC-TIG-200-A-WIG-...27563046741402

Hvala
cile159 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2010., 02:18   #75
Quote:
Miroslav197 kaže: Pogledaj post
...
Da li elektroda treba/može dodirivati materijal prilikom zavarivanja? Koliko sam primjetio u tom slučaju sa kružnim pokretima var ispadne super!

Thx.
Elektroda bi trebala biti odmaknuta oko 2mm. Ali u nekim slučajevima treba dirati tako da vari dublje. Nauka je to.
__________________
Sent from my NOKIA 3310
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2010., 23:18   #76
Udaljenost elektrode

Quote:
papa štrumf kaže: Pogledaj post
Elektroda bi trebala biti odmaknuta oko 2mm. Ali u nekim slučajevima treba dirati tako da vari dublje. Nauka je to.
Činjenica je da se danas u svijetu od svega pravi nauka, pa postoje naučnici, ali generalno gledajući, odnosno "hobystički", elektroda može dodirivati materijal kad je u pitanju nešto masivno i debelo?
Miroslav197 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 00:27   #77
Quote:
Miroslav197 kaže: Pogledaj post
Činjenica je da se danas u svijetu od svega pravi nauka, pa postoje naučnici, ali generalno gledajući, odnosno "hobystički", elektroda može dodirivati materijal kad je u pitanju nešto masivno i debelo?
Ako variš ogradu i nije toliko bitno. Ako variš posudu gdje je pritisak ili variš nešta gdje je var pod opterečenjem i slično onda treba znati procedure. Vani su welderi(zavarivači) kao doktori.
__________________
Sent from my NOKIA 3310
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 10:48   #78
Pozdrav ekipi
Evo ja imam iskustvo od prošlog tjedna i mogu reći - Einhel je fakat hoby uređaj i nema šanse da sa njim napraviš ogradu. Prijatelj je donio onoga od mislim 120A i sa njim je uspio zavariti samo 3 šipke bez stanke a onda se upali zaštita i morali smo popiti pivu (aparatu nismo dali - on nije zaslužio)
jawahell is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 21:53   #79
Ma gle jawahell

Stara izreka uvijek vrijedi koliko para toliko muzike
Na aparatu i piše 120A ali intermitencija na koju gleda samo znalac vjerojatno piše 5% ili ti kupiš takav aparat bacio si novac
Inverteri koštaju i 4-5tk i nisu bez veze tako skupi
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2010., 12:46   #80
Pa moj je transformatorski, ne inverterski, i koštao je 1979-te "dvije tatine plaće" - koja tad nije bila neka sirotinjska.
Nije tehnologija problem nego izvedba.

Da ne bi bilo da pljujem bezrazložno - rekoh i njemu: i ovaj je aparat dobar, manji je, lakši i siguran sam da je super za zavariti puknuti nosač ili policu .... samo nije za raditi ogradu - to je sve.
jawahell is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:38.