Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.05.2012., 19:49   #301
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
biljka na kojoj rastu novci
kekovz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 20:05   #302
Quote:
kekovz kaže: Pogledaj post
biljka na kojoj rastu novci
Ako nisi shvatio, to je za usporedbu veličine...

Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Sad si polako razmišljam o naručivanju nekog hot-sauce sa neta. Znaš li možda gdje ima najpovoljnijih ljutih umaka ?
Ja sam svojedobno kupovao odavde:
http://www.chillibugs.co.uk/index.asp
Ovo ti je sortirano po kategoriji ljutine
http://www.chillibugs.co.uk/2_lev2_C...ce_By_Heat.asp
Mislim da se može naći i na ebayu većinu ovih začina.

Što se toga tiče, zakaj ne posiješ još paprika? Ja sam danas zasijao još jednu rundu. Vjerojatno budu zrele u jesen, ali nema veze, bitno da se sadi
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 20:08   #303
Quote:
kekovz kaže: Pogledaj post
biljka na kojoj rastu novci
Ili za jednostavnu usporedbu velicine ?
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 20:09   #304
Quote:
Retroman kaže: Pogledaj post
Ako nisi shvatio, to je za usporedbu veličine...

Ovo ti je sortirano po kategoriji ljutine
http://www.chillibugs.co.uk/2_lev2_C...ce_By_Heat.asp
Mislim da se može naći i na ebayu većinu ovih začina.
Svojevremeno sam narucio Mad Dog Revenge i to je bio pun pogodak - uzmes normalan umak koji ti se svida i dodas par kapi tog koncetrata za ljutinu.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 20:19   #305
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Svojevremeno sam narucio Mad Dog Revenge i to je bio pun pogodak - uzmes normalan umak koji ti se svida i dodas par kapi tog koncetrata za ljutinu.
Ne mogu naći koji sam ja kupio, ali isto je bio ekstrakt. Mnogo ljut
Uglavnom, toga tolko malo treba da zaljutiš jelo, da mi je ta bočica potrajala godinu dana. A često sam posezao za njom.

Jedna kap na zalogaj bilo čega (od juhe do pizze) garantira da goriš pol sata
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 21:02   #306
ja vas moram izvijesitti da, koliko god to bilo cudno, kod mene u osijeku mraz nije poharao niti jednu biljku.


a imam i radosnu vijesti, mama mi je jucer poslala dva nagabona i jedan anaheim jer nema gdje s njima. anaheim je "odradio" plod duljine 10-ak cm u samonavadnjavajucem sistemu sastavljenom od 2l plasticne posude. zaboravio sam pofotkati jer sam je pojeo sinoc ali sutra cu opaliti fotke ovog sto je ostalo prije presadjivanja (ima jos dva ploda, mama nije nista cupkala) pa cete vidjeti sto moze narasti i u kojim uvjetima. papricice su zestoki borci!


sutra idem po zemlju i presadjivanje, mislim da ce biti ljutine ove godine.
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 22:58   #307
Quote:
Retroman kaže: Pogledaj post
Ne mogu naći koji sam ja kupio, ali isto je bio ekstrakt. Mnogo ljut
Uglavnom, toga tolko malo treba da zaljutiš jelo, da mi je ta bočica potrajala godinu dana. A često sam posezao za njom.

Jedna kap na zalogaj bilo čega (od juhe do pizze) garantira da goriš pol sata
Zvuci kao da mislimo na istog
http://www.chilefarm.co.uk/mad_dogs_revenge.html
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 23:06   #308
Quote:
grg4 kaže: Pogledaj post
ja vas moram izvijesitti da, koliko god to bilo cudno, kod mene u osijeku mraz nije poharao niti jednu biljku.
Niti kod mene u ZG, ipak su vani od sredine ozujka pa se ocito priviknule na ove polarne uvjete

Quote:
a imam i radosnu vijesti, mama mi je jucer poslala dva nagabona i jedan anaheim jer nema gdje s njima. anaheim je "odradio" plod duljine 10-ak cm u samonavadnjavajucem sistemu sastavljenom od 2l plasticne posude. zaboravio sam pofotkati jer sam je pojeo sinoc ali sutra cu opaliti fotke ovog sto je ostalo prije presadjivanja (ima jos dva ploda, mama nije nista cupkala) pa cete vidjeti sto moze narasti i u kojim uvjetima. papricice su zestoki borci!


sutra idem po zemlju i presadjivanje, mislim da ce biti ljutine ove godine.
Cestitam . Jucer isao po neki buckuris u Kalia i medu hrpom sjemenja vidim Mexico rubriku i medu njima anaheim po 3,5 kn/vrecica
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 00:18   #309
Moja sućut Panorama.
Ja sam stavio na vrt 6 komada onih tvojih "kanadskih", "mađaricu", kajenske ljute feferone, žute ljute feferone i brdo raznih paprika za kiseljenje i ajvar. Od ljutih neznam da li će se šta oporaviti jer su ih pojeli vrapci ma..cu im je..m. Stavio sam mrežu i molim boga da se oporave.
Na paradajzu su se zbog ovog šugavog vremena pojavile smeđe žute točke i flekovi (plemenjača), pa sam i paradajz i feferone i papriku i flance pošpricao sa "Cuprablau Z" aka bordoška juha.

Prva runda jolokie nije uspjela. Sad imam biljčice od 2 cm i uzgajat ću ih u 15 litarskoj kanti. Računam na berbu oko božića.
__________________
Žderonja
Amdejac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 05:39   #310
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Cestitam . Jucer isao po neki buckuris u Kalia i medu hrpom sjemenja vidim Mexico rubriku i medu njima anaheim po 3,5 kn/vrecica
moram najprije ocijeniti potrebnu kolicinu biljcica za sljedecu sezonu ali ipak mislim da cu se igrati prezimljavanjem i kloniranjem ovih najboljih.
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 08:43   #311
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Da, mislim da je to taj

No, tko traži jeftinije rješenje može kupiti i prah neke papričice po izboru, i s njim doma smućkat vlastiti sos.

Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Niti kod mene u ZG, ipak su vani od sredine ozujka pa se ocito priviknule na ove polarne uvjete
To si pametno napravio, a s druge strane u ZG i nije bilo tako hladno.

Quote:
Jucer isao po neki buckuris u Kalia i medu hrpom sjemenja vidim Mexico rubriku i medu njima anaheim po 3,5 kn/vrecica
Kako mi je to promaklo? Ja bio uvjeren da takvog sjemenja nema za kupit kod nas...

Quote:
Amdejac kaže: Pogledaj post
Ja sam stavio na vrt 6 komada onih tvojih "kanadskih", "mađaricu", kajenske ljute feferone, žute ljute feferone i brdo raznih paprika za kiseljenje i ajvar.
Ok, ''mađarica'' je vjerojatno hungarian wax, a koje su to ''kanadske''?

Quote:
Na paradajzu su se zbog ovog šugavog vremena pojavile smeđe žute točke i flekovi (plemenjača), pa sam i paradajz i feferone i papriku i flance pošpricao sa "Cuprablau Z" aka bordoška juha.
Plamenjača? Već??? Moram se pripremiti. Slijede dani kad će se izmjenjivati kiša i sunce, taman za plamenjaču

Quote:
Prva runda jolokie nije uspjela. Sad imam biljčice od 2 cm i uzgajat ću ih u 15 litarskoj kanti. Računam na berbu oko božića.
Kaj ti se dogodilo s njima?
Ne mora biti da ćeš brati oko Božića, uz dobre uvjete te biljčice od 2 cm bi mogle dati zreo plod u listopadu. Malo nategnuto, ali izvedivo

Imaj na umu da (ipak) u lipnju dolazi toplije i stabilnije vrijeme, koje će im itekako odgovarati. Kad malo očvrsnu stavi ih u polusjenu, neka pola dana budu na toplom u sjeni, a pola na izravnom suncu.

Mojima je prošle godine trebalo oko 2 mjeseca do pupanja, plus još oko 2 mjeseca do zrelih plodova, taman do listopada
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 09:40   #312
Quote:
Retroman kaže: Pogledaj post
...
Ok, ''mađarica'' je vjerojatno hungarian wax, a koje su to ''kanadske''?

Plamenjača? Već??? Moram se pripremiti. Slijede dani kad će se izmjenjivati kiša i sunce, taman za plamenjaču

Kaj ti se dogodilo s njima?
Ne mora biti da ćeš brati oko Božića, uz dobre uvjete te biljčice od 2 cm bi mogle dati zreo plod u listopadu. Malo nategnuto, ali izvedivo

Imaj na umu da (ipak) u lipnju dolazi toplije i stabilnije vrijeme, koje će im itekako odgovarati. Kad malo očvrsnu stavi ih u polusjenu, neka pola dana budu na toplom u sjeni, a pola na izravnom suncu.

Mojima je prošle godine trebalo oko 2 mjeseca do pupanja, plus još oko 2 mjeseca do zrelih plodova, taman do listopada
Ove dvije paprike koje spominjem su Panoramino sjeme. Papriku zovemo Kanadska jer neznamo sortu, a dobio ju je od nekog Kanađanina.
Evo slika:
http://my.opera.com/Amdejac/albums/s...ture=154454212
Lijevo Mađarica desno "Kanadska".

S jolokiom sam imao problem jer se nisam držao pravila. Imao sam dosta flanaca i sve sam držao u šupi koja nije grijana. Preko dana je u njoj i preko 20 stupnjeva, ali nočna temperatura je znala padati ispod 10 stupnjeva. Veći dio sjemena je istrunuo, a onaj manji kasnije je zbog velikih oscilacija u temperaturi se posušio. Ono svakih tjedan dana jedna biljka. Za razliku od kajenskih feferona http://b-and-t-world-seeds.com/images/407480.jpg kojima izgleda paše ova naša klima i nenormalno rastu i recimo paprike sweet banana također naočigled buja. Dok recimo red marconi malo kaska.

Plemenjaču sam primjetio na dvije tegle sa ostatkom posijanih flanaca paradajza, paprika i 3 jolokie. Izgleda da gužva u teglici, sunce i vlaga potpomognuto češćim zalijevanjem iz špric kante dovelo do plemenjaće. Stavio sam 7 grama cuprablau Z na 2 litre vode i pošpricao sve flance pa čak i cvijetaću, zelje i ženine ruže. Ruže inače znaju često biti prenosioci zaraza i lisnih ušiju.
E da skoro sam zaboravio da mi je vrt bio pun ovakvih ličinki:
http://my.opera.com/Amdejac/albums/show.dml?id=11695932
Kupusna muha, prestrašno, zaražen je bio svaki korijen svega. 2 gredice graška, 2 gredice krastavaca i gredicu boba sam morao ponovno sijat. Neke flance sam izvadio i pikirao nove, a cijeli vrt zalijao sa CHROMGOR 40.
__________________
Žderonja
Amdejac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 09:59   #313
Quote:
Amdejac kaže: Pogledaj post
Lijevo Mađarica desno "Kanadska".
Za ovu desno bih rekao da je hungarian wax, a za ovu lijevo nemam pojma.

Quote:
S jolokiom sam imao problem jer se nisam držao pravila. Imao sam dosta flanaca i sve sam držao u šupi koja nije grijana. Preko dana je u njoj i preko 20 stupnjeva, ali nočna temperatura je znala padati ispod 10 stupnjeva.
Ovo je problem tako dugo dok biljke malo ne očvrsnu. treba ih postepeno izlagati ekstremnijim temperaturama, i preko 30 i manje od 10 celzijevaca...

Pregledao sam jučer još sve biljke i ustanovio da je lagani mraz oštetio najviše one biljke koje su najmanje bile vani. Točnije najviše su stradale biljke koje su nedavno presađene (prije tjedan dana) i izložene vanjskim uvjetima 24 sata dnevno. Imam desetak papričica koje su velike svega deset centimetara i vani su u zemlji već tri tjedna, mraz ih nije ni dotaknuo.

Također petnaestak biljaka u loncima koje su vani već skoro mjesec dana pregrmile su mraz s minimalnim oštećenjima, čak ni cvjetovi nisu opali!
Žilave su to biljke

Quote:
Plemenjaču sam primjetio na dvije tegle sa ostatkom posijanih flanaca paradajza, paprika i 3 jolokie. Izgleda da gužva u teglici, sunce i vlaga potpomognuto češćim zalijevanjem iz špric kante dovelo do plemenjaće. Stavio sam 7 grama cuprablau Z na 2 litre vode i pošpricao sve flance pa čak i cvijetaću, zelje i ženine ruže. Ruže inače znaju često biti prenosioci zaraza i lisnih ušiju.
Ja ću biljke, kad se potpuno naviknu na zemlju u koju su presađene, pošpricati prevetivno razrijeđenim obranim mlijekom. To se prošle godine pokazalo kao dobro rješenje. Nadam se da me plamenjača neće preduhitriti.

Uši sam tretirao neopitroidom, za sada izgleda da je reakcija bila pravovremena i nema ni uši ni ličinki. Sad će kiša isprat neopitroid a onda ćemo vidjeti što dalje.
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 11:22   #314
Meni tri prethodna apliciranja mlijekom nisu pomogla pa je neki dan odradio Quadris.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 11:27   #315
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Meni tri prethodna apliciranja mlijekom nisu pomogla pa je neki dan odradio Quadris.
Iz dosadašnjih iskustava mlijeko je super kao prevencija, ali kad se već pojavi bolest, nema puno koristi...

Nadam se da ove predstojeće izmjene sunca i kiše neće urodit plamenjačom, mislio sam špricat mlijekom slijedeći vikend...
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 11:51   #316
Znam da nije tema, ali kad već pričate o plamenjači, da li je nakon špricanja tim Cuperblau preparatom rajčica sigurna?

Mi ove godine nismo htjeli riskirati pa špricamo, već 5 godine za redom nam sve biljke obole, pa mi je svekar vinogradar to složio.

Nisam tu bolest primijetila nikad na ostalim biljkama, pogotovo ne na paprikama


One male biljčice što sam vam slikala neki dan imaju male cvjetiće, baš ih je čudno za vidjeti, ne znam da li se kuži sa slike, ali te papričice nisu niti 10 cm visoke

Kod nas na sreću nije bilo mraza, već smo bili spremni ići zapaliti vatru na vrtu, grozne su ove klimatske promjene.
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 12:10   #317
Quote:
MIROTTA kaže: Pogledaj post
Znam da nije tema, ali kad već pričate o plamenjači, da li je nakon špricanja tim Cuperblau preparatom rajčica sigurna?
Trebale bi biti. Ne znam koja je karenca za cuperblau, ali trebalo bi špricati preventivno kad mladi paradajzi imaju 3-4 lista, kod presađivanja, i u vremenskim prilikama koje pogoduju razvoju plamenjače (kad se kroz nekoliko dana kiša i sunce izmjenjuju uz visoku vlagu i temperature).

A što se tiče vaših konstantnih problema s plamenjačom, očito vam je zaraženo tlo ili nešto drugo što koristite u uzgoju. Možda kolci kojima kolite paradajze, ako koristite iste iz godine u godinu.

Zadnje uređivanje Retroman : 21.05.2012. at 12:19.
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 12:36   #318
Quote:
Retroman kaže: Pogledaj post
Iz dosadašnjih iskustava mlijeko je super kao prevencija, ali kad se već pojavi bolest, nema puno koristi...

Nadam se da ove predstojeće izmjene sunca i kiše neće urodit plamenjačom, mislio sam špricat mlijekom slijedeći vikend...
Upravo sam i preventivno spricao nekoliko puta s omjerom 1dcl mlijeka na 9dcl vode i ocito nije pomoglo.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 12:42   #319
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Upravo sam i preventivno spricao nekoliko puta s omjerom 1dcl mlijeka na 9dcl vode i ocito nije pomoglo.
Možda ti je zemlja zaražena? Moguće je, pogotovo ako recikliraš zemlju. mi iz godine u godinu koristimo mlijeko i uglavnom je dobro funkcioniralo. Do sada se nisam susretao s plamenjačom na paprikama, ali s paradajzima je jedne godine bilo problema. Te godine smo i mi upogonili fungicide.

Problem je što biljka jednom kad se zarazi, izgleda da nema potpunog oporavka, špricanjem se ''kontrolira'' šteta.
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 12:54   #320
Paradajzi gotovo uvijek dobiju svjezu upravo iz tog razloga i sto je najcudnije kod mene se nikad ne manifestira opcom zarazom nego samo na par primjeraka i to najcesce onima koji su malo zanemareni. Na paprikama se nikad nije pojavila nikakva bolestina, osim poznatih nametnika.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:24.