Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2003., 13:46   #1
Zeleni čaj

Na djelu je prava cajomanija,novine malo malo prenose raznorazne vijesti o pozitivnim ucincima zelenog(i crnog)caja na zdravlje pocev od srcanih komplikacija pa do sprijecavanja raka.


Trziste je prepuno raznih verzija najcesce kineskih vrsta caja,pa bi eto bilo zanimljivo cut' iskustva......

Kineski,Japanski,Indijski?Zeleni crni?Oolong?
Lice bez oziljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2003., 20:34   #2
o zelenom caj se dosta pricalo na proslom forumu. taj topic je imao rekordan broj stranica, ne znam moze li se jos naci.

ne znam puno o zelenom caju, osim da sadrzi flavonoide, da moze posluziti za prevenciju od kancerogenih oboljenja i da razbudjuje ako kad ga prelijes vodom ostavis manje od 3 minute.

al evo http://www.avia.croadria.com/jun/caj.htm
__________________
Let the game begin...
Bell@ Baggins * is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 11:44   #3
Quote:
Bell@ Baggins * kaže: Pogledaj post
o zelenom caj se dosta pricalo na proslom forumu. taj topic je imao rekordan broj stranica, ne znam moze li se jos naci.

ne znam puno o zelenom caju, osim da sadrzi flavonoide, da moze posluziti za prevenciju od kancerogenih oboljenja i da razbudjuje ako kad ga prelijes vodom ostavis manje od 3 minute.

al evo http://www.avia.croadria.com/jun/caj.htm
ZELENI ČAJ:

U 12. stoljeću biljka Camellia Sinensis uvezena je iz Kine u Japan i od nje se počeo proizvoditi zeleni čaj. Zeleni čaj obrađuje se samo parom da se ne unište enzimi, te se potom suši na zraku. Budući da prilikom toga ne dolazi do procesa oksidacije i fermentacije, zadržava svoju zelenu boju i gotovo sve dragocjene sastojke. Svakodnevno pijenje zelenog čaja pripada današnjoj kulturi Japana, u kojoj je najmanji postotak oboljevanja od raka. Zanimljivo je da Japanci ne fermentiraju čajeve, stoga su svi njihovi zeleni (Sencha, Bancha, Gyokuro, Gabalong).

Zeleni čaj sadrži vitamine A1, B2, B12, C i E, kao i mnoge minerale i elemente u tragovima. Također, čisti tijelo od otrova, smanjuje bolove kod problema sa želucem i crijevima, smanjuje masnoću u krvi, dobar je za srce i tlak, spriječava arteriosklerozu, dobar je protiv upala, normalizira rad štitnjače, pospješuje krvotok i regeneraciju kože, povisuje mentalnu i tjelesnu aktivnost, djeluje protiv depresije, pospješuje ozdravljenje jetrenih bolesnika, dobar je za reumu, a zbog floura kojeg sadrži spriječava karijes. Prema najnovijim istraživanjima zeleni čaj sadrži EGCG (EpiGalloCatechin Gallate) koji smanjuje stanice raka, što ga čini uspješnim u borbi protiv raka i Hepatitisa.

Sportaši ga vole jer pospješuje njihovu tjelesnu aktivnost, povećava koncentraciju, motivaciju i izdržljivost. Otkriven je i njegov učinak na mršavljenje. Zeleni čaj ubrzava izmjenu tvari, pospješuje probavu, stimulira razgradnju masnoća i čisti organe od toksina.

Priprema: Zeleni čaj se ne smije preljevati kipućom vodom. Proključalu vodu prekrijemo listićima tek kad se ohladi na oko sedamdeset stupnjeva. (otprilike 5 minuta nakon ključanja). Priprema se da bude jači, ali ga je poželjno nakon 3 minute procijediti jer inače postane gorak.

Ovdje imaš sve informacije o čajevima,a možeš ih i naručiti: http://www.svijetcaja.com/
Lidija90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2011., 22:37   #4
Quote:
Bell@ Baggins * kaže: Pogledaj post
o zelenom caj se dosta pricalo na proslom forumu. taj topic je imao rekordan broj stranica, ne znam moze li se jos naci.

ne znam puno o zelenom caju, osim da sadrzi flavonoide, da moze posluziti za prevenciju od kancerogenih oboljenja i da razbudjuje ako kad ga prelijes vodom ostavis manje od 3 minute.

al evo http://www.avia.croadria.com/jun/caj.htm

Meni je zeleni čaj odlična zamjena za kavu
NANNIKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2011., 13:09   #5
obozavam zeleni caj. pijem ga bez secera, bez iceg, jedino ako sam prehladjena stavim malo meda. inace, pocela sam ga piti jer sam cula/procitala da je zdrav, da utjece na sve i svasta i sad sam se navukla. cak bih rekla da ga i pretjerano konzumiram
Mala_Garava666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2011., 13:21   #6
Quote:
NANNIKA kaže: Pogledaj post
Meni je zeleni čaj odlična zamjena za kavu
To sam već čula, ali ne kužim. Kako išta može biti zamjena za kavu?


Zeleni čaj mi je , s puuuno šećera ga eventualno mogu popiti, ali inače ajme.
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2011., 09:29   #7
Quote:
magic potion kaže: Pogledaj post
To sam već čula, ali ne kužim. Kako išta može biti zamjena za kavu?


Zeleni čaj mi je , s puuuno šećera ga eventualno mogu popiti, ali inače ajme.
I ja sam mislila da mi ništa nemože zamjeniti kavu,bila sam ovisna o njoj,ako je nebih popila ujutro cijeli bi me dan boljela glava.
I eto, zeleni čaj mi ju je zamjenio.
Imala sam podosta problema sa endometriozama,pa priraslice na crijevima, i vidjela da mi kava radi dosta štete.
Unatrag 2mj,na povratku iz Zg,stali smo na odmorištu da popijemo kavu, no ja sam naručila zeleni čaj.
Bio mi je poslužen sa mlijekom.
I meni se okus svidio.
I od tada, redovno svako jutro popijem šalicu zelenog čaja sa žlicom meda i malo mlijeka i sretna sam što sam se rješila one ovisne navike sa kavom.
Operirala sam i endometrioze i priraslice i nikako se više ne želim vratiti starim navikama.
Također sam čitala i čula koliko je zdrav zeleni čaj.
NANNIKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2003., 21:33   #8
Quote:
Bell@ Baggins * kaže:
i da razbudjuje ako kad ga prelijes vodom ostavis manje od 3 minute.
to definitivno.
moj je kolega jedno jutro dosao na posao prilicno izpacenog izgleda. naime, nis nije spavao tu noc jer je vecer prije popio 3 l zelenog caja
nika is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2003., 22:15   #9
..a zašto 3 litre?
Zlatokosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2003., 11:35   #10
BINGO

Je,je tocno je da je na prethodnom forumu bila poduza rasprava o caju.

No kako stalno dolaze "friski" clanovi mozda je red da se nesto i nauci.....

Npr u Zagrebu se mogu pronaci visoko kvalitetne vrste zelenih cajeva najcesce porijeklom iz Japana.

Dakako da je i cijena visoka,npr Gyokuro 100 gr kosta 112 kuna.

Onaj drugi,oko kojeg se nismo na prethodnom forumu mogli sloziti oko imena(jer ga i nema)je jos skuplji oko 130 kn.


No da se naci sasvim pristojnih cajeva i za prihvatljivije cijene.


Kad covjek malo prosvrlja po ducanima i "mrezi svih mreza" nailazi na raznorazne zanimljive cajeve.


Svi mislimo da se cajevi dijele na zelene,crne i one oolong(napola fermentirane)no postoje i tzv bijeli cajevi tj caj koji ce prizvodi samo od najmladjih i prakticki nerazvijenih listova,biljke Camelia Sinensis.
Lice bez oziljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2003., 11:47   #11
jos caja?

Covjek se najcesce srece sa problematicnim savjetima glede kolicine caja koji je preporuceno konzumirati.

U zenskim casopisima(na tjednoj bazi)preporucuju kolicine od 10 salica na dan.

I naravno da se covjek uhvati za glavu sta sa tolikom kolicinom?

Ustvari problem lezi u razlici izmedju tradicionalnih "zapadnjackih"salica koje su najcesce200- 250 ml,i onih "istocnjackih"cija je zapremina daleko manja od 80-120 ml.

A tek vrijeme?

Neki savjeti idu za tim da caj treba infuzirati 40 sekundi,dok drugi idu predaleko,npr savjetuju 5 minuta ,sto svakako daje pregorku tekucinu.

No vecina istarzivanja pokazuje da se ljekovitost postize tako da caj stoji 3 minute u vreloj ili toploj vodi.

Opet ovisno o vrsti......
Lice bez oziljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2003., 11:50   #12
?

Quote:
Zlatokosa kaže:
..a zašto 3 litre?
-mozda je isao po onoj logici:"od viska glava ne boli"
Lice bez oziljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2003., 17:03   #13
Talking

Dakle, da se predstavim, ja sam pravi cajoljubac!
Volim ih sveeee.... doduse, u zadnje vrijeme mi vise pasu biljni, zeleni, crni, Rooibos. Prije sam pak bila luda za vocnima..
I pijem ih ciste, bez icega...osim vocne u koje ponekad stavim limun, ali najvise volim osjetiti pravi njihov okus, a ne neku secernu vodicu.
Eh..vidi vidi..sad je bas tea time!
__________________
Haikus are easy
But sometimes they don't make sense
Refrigerator.
kinara is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2003., 17:09   #14
Quote:
Zlatokosa kaže:
..a zašto 3 litre?
to sam ga i ja pitala....veli tako...bilo mu fino
nika is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2003., 22:13   #15
nove stvari

Ma i ja sam cajoljubac.

I to prije nego je postao tako popularan i razvikan.


Danas sam se pocastio sa cajem zvanim PU ERH,to je fermentirani fermentirani caj.

Sav taj cirkus traje oko 2 godine(obrada caja)ustvari crni caj dodatno izfermentiraju neke gljivice,pa on ima tezak zemljasti miris i crvenkastu boju,nije za sve prilike ali nekad ga pozelim.....Kazu da olaksava probavu itd.......
Lice bez oziljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2003., 22:17   #16
rooibos

Glede Rooibosa:kad je aromatiziran moze proci.
Onako cistog ne dodjem cesto u napast probati.....nekad navecer,kazu da smiruje pa eto da olaksam san......Mesmer ima ponudu rooibos-a sa mirisom vanilije,takav mi je prihvatljiv,nisam ga vidio na nasem trzistu no u Bosanskim ducanima ga ima....
Lice bez oziljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 18:23   #17
Quote:
Lice bez oziljka kaže: Pogledaj post
Glede Rooibosa:kad je aromatiziran moze proci.
Onako cistog ne dodjem cesto u napast probati.....nekad navecer,kazu da smiruje pa eto da olaksam san......Mesmer ima ponudu rooibos-a sa mirisom vanilije,takav mi je prihvatljiv,nisam ga vidio na nasem trzistu no u Bosanskim ducanima ga ima....
ima podravka, mislim,ili franc- nemam kutiju kod sebe, rooibos s vanilijom.. ja ga uvijek kupujem
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2003., 22:20   #18
Quote:
kinara kaže:

Eh..vidi vidi..sad je bas tea time! [/B]
A nikog zvala na caj nije!
Lice bez oziljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2003., 12:13   #19
Cool

Quote:
Lice bez oziljka kaže:
A nikog zvala na caj nije!
Ko kaze??
__________________
Haikus are easy
But sometimes they don't make sense
Refrigerator.
kinara is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2003., 20:51   #20
aa

Lice bez oziljka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:53.