Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2010., 09:23   #1
DLNA - spajanje TV s računalom za audio, video i fotografije (mrežnim kabelom)

Nedavno sam kupio SONY W5500 TV i slučajno saznao za mogućnost spajanja mrežnim kabelom te prijenosa signala za audio, video i fotografije putem MREŽE a ne video i audio priključaka.

Pored toga DLNA ima mogućnost
a) uzimati sadržaj - daljinskim od TVa na ekranu birate recimo album slika s prošlog ljetovanja koje se nalaze na PCu, te prikazujete npr slideshow

b) gurati sadržaj - Windows 7 ima opciju da na PCu odaberete recimo neku MP3 datoteku i da kažete da se reproducira na TVu (ovo ne bi bilo smisla, ali ako je TV spojen s kućnim kinom - to na kraju znači da mišem odaberete što će vaše kućno kino pistiti na zvučnike.

Nakon dosta uvodnih problema koje sam imao (od krimpanja mrežnog kabela koji već 7 godina čeka da se iskoristi, do problema s mrežom - na kraju je probleme uzrokovao VPN klijent...)...
uspio sam konačno sve spojiti, te mi sada TV uredno vidi PC i na njemu 2 servisa
a) Od samih Windows 7 - DLNA server preko kojeg se vidi sve što vidi i sam Media Player
b) PS3 Media Server - to je neki freeware kojeg sam instalirao, a također je DLNA server.
Opaska: nije samo za WIN, već radi i na "alternativnim" OS jer je pisan u javi.

Dakle od danas ujutro (1 u noći) imam nešto što ajde radi.
No vidim da inicijalno (bez dodatanih podešavanja, doinstaliravanja....) ovo ne zadovoljava. I jedan i drugi naime imaju prednosti i nedostatke.

Recimo s SLNA od samih Win7 radi svaki drugi DivX (očito je stvar kako su enkodirani ali nisam detaljnije proučavao), dok se PS3 MP bolje bori s time.

Kakva su vaša iskustva s DLNA?
Što koristite - koje programe, s kojim "dodacima", a posebno me zanimaju oni koji ispravno rade na Win7.
veljac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 09:42   #2
Nemam pojima kak bi to uopće trebalo funkcionirat,kaj nije bit da TV čita određene formate

tj. jeli uopće moguće da TV recimo prikazuje .dvix ili .mkv ,a inače ga ne može otvorit (sa recimo USB sticka ili SD kartice) , na način da ga ustvari otvara PC pa ga šalje putem mreže na TV ,i da je to sve moguće napravit sa daljinskim od TV-a bez potrebe da se nešto prtlja po PC-u kad se jednom sve namjesti kak se spada

ak je ovo moguće to bi bilo fenomenalno ,makar čisto sumnjam da je to izvedivo

meni Philips 9603 vidi sve sadržaje bez ikakvog DNLA Servera dovoljan je samo share diska ili foldera na PC-u ,dok Panasonic V10 na taj način ne prikazuje apsolutno ništa
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 09:47   #3
Po mišljenju mnogih DLNA još nije sazrio do mjere da je upotrebljiv laicima tj da je plug'n'play...moje iskustvo je miješano, nisam ga uspio stabilno upogonit sa Philips Aureom, radilo je OK sa LG BD390 bluray plejerom i Nero Mediahome 4...
MytByte is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 09:53   #4
@F1: pa da, bit je DLNA da mediaserver, ako je potrebno, prekodirava ili prepakira ono što TV ne čita u nešto što TV čita...
MytByte is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 11:08   #5
Ne, ne funkcionira tako. TV nema pojma o kojem se formatu radi.
Zašto?

Zato što TV vidi neki "server". Točnije DLNA server.
Od servera dobiva POPIS recimo video datoteka. Sam server će sve *divx *.avi, *.mkv .... proglastiti video datotekama i prikazati ih u popisu.
Po odabiru nekog videa iz popisa, dešava se to da
a) DLNA server (iz konfiguracija) "zna" koje video formate TV podržava, te
b) shvati da ili može proslijediti direktno format koji već odgovara, ili ga mora OBRADITI (transkodirati iz izvornog u podržani od strane TV-a)

Dakle avi, mkv i ekipa ne dolaze do TVa, a što je velika prednost jer pojavom novog formata, dovoljno je instalirati codec na PCu a ne i na TVu

Cijeli DLNA je zamišljen da ćeš jednog dana imati sve uređaje koji na tom principu funkcioniraju.
Danas samo par modela mobitela omogućava pregled futke na TVu ovim principom - bez spajanja kablova. Slično je i s nekim linijskim sviračima...
U ovom trenu doma imam samo PC i TV.

Ovo što vliš s Philipsom je odlično, no s druge strane na žalost nestandardno. DLNA je i nastao da se uvede neki red. To je još daleko od onoga što želimo, ali ...
Nadam se da će i sami Windows 7 s nativnom podrškom znatno potaknuti kako proizvođače tako i korisnike (da znaju što treba od proizvođača očekivati) u daljnoj popularizaciji DLNA.

No do tada pokušavam izvući maksimum od ovog što mi je doma.
Došao sam do toga da od danas mogu daljinskim TVa odabrati film, pokrenuti ga ,premotavati naprijed/natrag, pauzirati i zaustaviti. Također sam izbjegao kablove za zvuk pa digitalni audio dolazi preko TV i optičkog kabla do kućnog kina i nemam onog bruma koji se inače pojavljuje.

Izvedivo u praksi - definitivno da, a koliko to mogu postaviti da je upotrebljivo to pokušavam ovdje saznati.
veljac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 12:21   #6
Quote:
MytByte kaže: Pogledaj post
Po mišljenju mnogih DLNA još nije sazrio do mjere da je upotrebljiv laicima tj da je plug'n'play...moje iskustvo je miješano, nisam ga uspio stabilno upogonit sa Philips Aureom, radilo je OK sa LG BD390 bluray plejerom i Nero Mediahome 4...
eto ja sam instalirao ovaj PS3 Media Server ,probao na Philipsu 9603D i eto iznenađenja pokrenuo mi je 1080p .mkv film i stina krenuo je lagano se trzao i nakon toga se izgubila konekcija na Philipsu , vjerojatno je problem kaj mi je komp nekakva stara kanta i ima relativno slab procesor i malo rama,ali čudo radi ,očito ću se morat malo igrat i zahebavat s tim ,ali ovo zbilja izgleda obečavajuče

Panasonic V10 mi vrti .mkv sa titlovima ,istina trzaju se ali sve radi

inače imam instaliran linux pa me to lagano zeza,ali za razliku od twonkya ovaj PS Media Server je zbilja fenomenalan i dobro i jednostavno izgleda u linuxu ,dok je twonky živa koma

hebate nemam skoro pa nikakvog znanja o linuxu,a bez brige sam ovo instalirao i praktički i bez problema iskonfigurirao

ima podršku i unaprijed definirane postavke za Sony ,Samsung,Philips TV ,Popcorn ,WDTV , WDTV Live
vjerojatno je moguće sredit i druge uređaje jer mi vidi i V10 ali ne kao Viera ili panasonic,već nekaj bezveze,ali očito strašno močan program

Ovih dana bum manje na forumu,imam se s čim igrat nekoliko dana
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 12:29   #7

Nadam se da ćeš ipak naći vremena malo podijeliti iskustva i konfiguraciju.
Naime i ja se bacam na isprobavanje....
veljac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 13:54   #8
Quote:
veljac99 kaže: Pogledaj post

Nadam se da ćeš ipak naći vremena malo podijeliti iskustva i konfiguraciju.
Naime i ja se bacam na isprobavanje....
Dobra tema . Nego, reci ti meni koji je hardware potreban? Da li mogu direktno spojiti TV(Philips PFL 8404) sa kompom preko mrežnog kabela ili mi treba i mrežni router?. U uputstvima TV-a mi piše da treba router za Net TV, valjda ako ne želiš internet na TV-u onda ne treba router?. Budem probao samo sa kabelom...

Nadalje, kažeš da tebi TV prikazuje i mkv-ove (što je sa titlovima?) iako mkv format TV ne podržava? To bi onda značilo da trebaš startati media player na kompu koji bi kodirao mkv format prema TV-u?
__________________
If you should go skating on the thin ice of modern life,
Dont be surprised when a crack in the ice appears under your feet

Zadnje uređivanje sprint1 : 04.02.2010. at 14:05.
sprint1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 14:10   #9
Možeš spojiti i bez routera (pazi ako spajaš direktno treba ti crossover kabel, ako nisi siguran zguglaj). To je stvar mreže i nema veze s ovom temom. Isto je kad spajaš 2 kompa - guglaj za to ako nisi siguran u razliku.
Nisam rekao da meni prikazuje (jednostavno još nisam stigao probati) već da može prikazati.
U PS3 Media Server postoji "transcoder" koji uzme mkv + titl te iz toga u letu radi "transkodiranje" i šalje (streama) na TV.
Nisam probao da li i kako media player radi titl, no ne miješaj "startanje media playera" i "streamenje". Naime dok gldaš na PCu neophodno je da je "startan" da se pojavi prozor u kojem to gledaš, a kod streamanja rezultat ne ide prema PC monitoru već mrežom. Drugim riječima na kompu se NE vidi slika (niti ima poterbe, zar ne?).
Tako gledajući žena si mirno pusti neku snimljenu seriju, dok ti surfaš i proučavaš zašto XY neće transkodirati u YZ a stavio si auzgefufnu....
Naravno PC će osjetiti CPU opterećenje, pa se ne očekuje da ćeš igrati istovremeno igru s najvišim postavkama...

U shvaćanju cijele priče treba klasičnu pruču maknuti na stranu.
Mislim na onu: spojim iz video kartice Svideo kabel u TV, napravim Extend desktop na 800x600 koji ide preko tog kabela, pokrenem media player na PCu i "odvučem" prozor na TV.

Ovdje se radi o sličnoj priči kako radi kabelska TV. A to je: odabereš program, pa ti njihov server počne slati sliku po kablu. Slično - niti na "monitoru tog njihovog servera" se ne pojavi nikakav player.

Naravno pojednostavljujem ...
veljac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 18:13   #10
Eto mene malo tu

sve one muke po SD kartici ,Twonkyu i.t.d. su totalno bezveze

Panasonic V10 i ovaj PS3 Media Player su ko stvoreni jedno za drugo ,rade thumbnail-si , rade titlovi ,HR znakovi ,nema veze kakav je zvuk u .mkv datoteki DTS se pretvara vjerojatno u AC3 ,sve pet SD funkcionira 720p sa ponekim 1080p imam problema ,ali očito me nekaj zahebava s mrežom ili sa PC-om ,jer na philipsu sve trza pa i SD

Film stiže kao MPEG TS datoteka u 1080p

Server mog Panasonic-a uopće ne prepoznaje i stalo baca neke greške tipa "unknown device" ali uredno radi i inače jedna strašna glupost ,cijelo vrijeme se rušio server na Panasonicu,dok nisam stavio one feritne jezgre na kabele (zbilja ne kužim u čemu je fora,ali od onda radi)

još da mi je negdje nabavit "PanasonicV10.conf" renderer sve bi bilo divno ,možda se pojavi u novoj verziji

za prvi dan jako dobro,tolko sam optimističan,da imam osječaj da mi popcorn uopće više neće niti trebat
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 22:07   #11
Baš gledam neki film u 1080i (mkv)
Divota
Idem skinuti malo 1080i materijala ....
veljac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 22:16   #12
Imam Sony 46W5500 i igrao sam se sa DLNA mjesec dana. Kratka prića je da sam na kraju kupio PS3 slim koji savršeno radi sa Sony televizijom, sa jednim daljinskim i "control over HDMI".

DLNA sam natjerao da radi kako-tako ali vidim da si sam nasao odgovore. Dakle ps3mediaserver (ali zadnja beta a ne zadnji release!!!) ima ogranicenu podrsku za Sony Bravia. Posto W5500 cita mpeg-2 i mislim h264, ps3mediaserver treba nasteliti da transkodira ostale formate zu nesto od ovog i mislim da bi 90% stvari trebalo raditi kako treba ali uz odredjenu dozu muke konfiguriranja.

Windows 7 media player je konacno dobio funkciju transkodiranja pa i ta stvar malo radi, ali nekad i ne.

Bilo koji drugi media server, Twonky, Tversity,... zaboravi. Testirali su ljudi sve i ps3mediaserver je jedino zadovoljavajuce. Ima nekoliko threadova na tom forumu dediciranih za podrsku za Sony Bravia W seriju, valjda si ih nasao kad si otisao tako daleko.

Eto, dakle fotke i muzika rade besprijekorno, video sa moje Canon HD kamere radi savrseno tako da za te stvari nekad koristim direktno TV. Ali za divx i mkv sam shvatio da ps3 slim predstavlja best buy kojim se jos dobije blu ray player. Za sobu sam uzeo WDTV live ali onima koji zele jos jeftinije proc i to je super izbor koji pleya sve od reda.

Za ozbiljniji DLNA na Bravi televizorima bi pricekao novu verziju ps3mediaservera nadajuci se jos boljoj kompatibilnosti ili nove serije TV-a, nazalost.
psihoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 22:20   #13
Quote:
veljac99 kaže: Pogledaj post
Također sam izbjegao kablove za zvuk pa digitalni audio dolazi preko TV i optičkog kabla do kućnog kina i nemam onog bruma koji se inače pojavljuje.
I ja sam se ovome nadao, ali onda shvatih da opticki izlaz na W5500 ima ogranicenje mislim na 2+1 kanal i/ili DTS (sorry zaboravih tocno, bilo je davno). A posto mi je kucno kino jako dobro i zelim maksimum od zvuka to je bio jos jedan razlog za spajanje ps3 sa receiverom putem HDMI-a ne TV sa optikom.
psihoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 00:13   #14
Da optički i je ograničen bitrateom, 1,5 mbps maksimalno! samo PCM 2.0, od višekanalnih samo Dolby Digital i DTS...

@F1: ovo trzanje kod 1080p - ni ja do sada, niti u jednom slučaju preko 100mbps LAN-a, nisam uspio upogonit 1080p na neki media plejer ili sl. bez zastajkivanja...a overheada ima napretek...
MytByte is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 05:43   #15
Quote:
MytByte kaže: Pogledaj post
Da optički i je ograničen bitrateom, 1,5 mbps maksimalno! samo PCM 2.0, od višekanalnih samo Dolby Digital i DTS...

@F1: ovo trzanje kod 1080p - ni ja do sada, niti u jednom slučaju preko 100mbps LAN-a, nisam uspio upogonit 1080p na neki media plejer ili sl. bez zastajkivanja...a overheada ima napretek...
to me ljuti , mjeri mi brzinu i kaže :

Popcorn - 68 Mb/sec
Za panasonic ništa - oupće ga ne prepoznaje ,a radi sve osim 1080p u visokom bitrateu ,720p vrti bez problema
Philips - 78 ;b/sec - sve trza osim mpg filmova

makar komp mi je stara kanta AMD X2 5000 ,rama mislim da ima 1G ,hard je neki prastari 7 Gb sa brzinom 5400 ,mrežna kartica je takaj nikakva 10/100 na ploči tak da sam poprilično siguran da je problem do kompa.
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 09:14   #16
ne znam, ja sam izmjerio 11 MytByte-a, pardon MegaByte-a s kompa na komp...to bi moralo biti dovoljno za HD video od oko 12-25 mbps! Ali ne znam zakaj se čudim kad mi 1GBbps LAN na poslu nije puno brži realno...windows networking pokazuje da iskorištenje kapaciteta LAN-a ne prelazi 25% kod najintenzivnijih zadataka...
MytByte is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 21:04   #17
Quote:
MytByte kaže: Pogledaj post
ne znam, ja sam izmjerio 11 MytByte-a, pardon MegaByte-a : D s kompa na komp...to bi moralo biti dovoljno za HD video od oko 12-25 mbps! Ali ne znam zakaj se čudim kad mi 1GBbps LAN na poslu nije puno brži realno...windows networking pokazuje da iskorištenje kapaciteta LAN-a ne prelazi 25% kod najintenzivnijih zadataka...
ma da ga ubiješ ovo je do programa

pazi imam 3 PC-a , pany V10 , Philips 9603 , Popcorn ,sve je povezano UTP kabelima CAT 6 , sve na Switch 1 Gb , kraj njega jedan PC kao server na njemu more filmova cca 4Tb i instaliran linux ,na njega stavim PS3 Media Server i da ga ubiješ trza ,ja ga nisam uspio iskonfigurirat i odustao sam ,al program očito je močan,al ja linux užasno slabo poznam

i onda odem googlat i naletim na "Wild Media Server (WMS) " ovaj kao da je stvoren za Phillipsa nema trzanja i sve radi ,a pazi glavnu foru ,sve funkcionira ovako :

Instaliram WMS na PC 2 (ima instaliran XP) ,on transkodira filmove i šalje ih na Phillipsa ,ali istovremeno ih povlači sa servera (PC 1) i sve to po istoj mreži i po istom kabelu a 720p i 1080p ripovi rade bez greške i ikakvog trzanja

Čak može povuč čisti MT2S Blu Ray od 30 Gb DTS HD i istina lagano se kocka tu i tamo ali radi

DeeJay ovo mora šljakat i kod tebe

Maltretiramo se sa raznim media Playerima putem USB-a , HDMI-a i.t.d. a ovaj DNLA zbilja šljaka samo kaj preporučeni orginalni programi obično k... ne vrede

Jedina zamjerka nisam uspio skužit kak i na koju foru :
Napravit cropanje filma - ide kao orginal sa crnim trakama
Nema HR znakova al dobro odradi posao čćžšđ pretvara u cczsd
to odradi kad se font prebaci sa orginalnog "Vedrana" na "Arial" ,e sad možda i postoji neki font koji bi radio
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 23:40   #18
Quote:
The Best F1 Driver kaže: Pogledaj post

Jedina zamjerka nisam uspio skužit kak i na koju foru :
Napravit cropanje filma - ide kao orginal sa crnim trakama
Zašto bi cropao film? Nećeš ništa dobiti time, vjeruj mi...osim toga, to cropanje može dovest do problema (vidi Strong 8100 kako rastegne cinemascope koji je kropan preko cijelog ekrana, tko zna kako bi Phićo reagirao na nestandardni video)...htjeli mi to priznati ili ne, jedine standardizirane rezolucije video signala za konzumentsku elektroniku su 720x576, 720x480, 1280x720 i 1920x1080
MytByte is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 05:20   #19
Ovo čudo ima mogučnost stremanja DVB TV siganala

to sam tek sad skužil , home made ZAS
trebao bi radit i IPTV

treba ulovit nekog programera, možda je moguće streamat i Max TV

zbilja ovo odlično radi, eto probudih se ranom zorom i reko idem probat :

S PC-a 1 Playam film direktno na popcorn
S PC-a 1 povlačim film na PC 2 , sa PC-a na transkodiranje i playanje na Panasonic V10
Radi se o istom filmu koji se vrti na dva mjesta sa vremenskim pomakom,i nema trzanja
radi se o HD filmu 720p
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 10:17   #20
eto ga

WMS ili ti Wild Media Server , funkcionira bezprijekorno sa Phillipsom 9603D i Panasonic 42V10

Panasonic radi još i bolje, funkcioniraju Thumbernail i to fenomenalno, sve šljaka i nema nikakvog trzanja.

Za sad :
Prednosti:
Sve filmove transkodira u MPEG_PS
Tiltl se može povećati-smanjiti s tim da to radi automatski ovisno o veličini Videa je velik i titl
Nažalost nema HR znakove,ali pretvara čćžšđ u czsd ,tako da nema nikakvih čudnih znakova po ekranu
Za sad mi radi sve osim nekih .dvix filmova
nisam vidio niti jedan format da neće osim dvix-a a nema kaj nemam.
vuče filmove sa mreže ,znači sa drugog kompa bez brige i problema
Uz malo truda sam posložio sve ovo,bez ikakvog turitoriala ,a nije da sam neki znalac - znači program je jednostavan za korištenje
iz nekog glupog razloga ne radi sa Popcornom - al njemu ionako niti ne treba.
Thumbernail na panasonicu radi izvrsno - jako brzo ga učita i odreagira
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:59.