Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Alternativno liječenje

Alternativno liječenje Sve ono što ne spada u službenu medicinu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.05.2012., 12:56   #1
Ashwagandha (Ashwaganda) - čudesna biljka

Pozdrav svima.

Imam potrebu u kratko opisat svoje iskustvo u nadi da će nekome pomoći...

Po prirodi sam jako optimistična i vesela osoba, ali sve se promjenilo unazad 10 godina (imam 30) iz nepoznatog razloga. U određenim situacijama sam počeo crvenit, izgubio sam sigurnost u sebe, počeo sam se jače znojit (inače sam sportske građe i u kondiciji...trčanje i teretana), javljao se osjećaj anksioznosti. Mislio sam da je ovo normalno i smatrao sam da sam meteoropat.

Problemi su postali jači kad sam počeo radit. Sve je bilo u granicama normale do prije godinu dana kad su se svi navedeni simptomi pojačali do mjere da nisam mogao normalno mislit ni govorit. Javili su se napadaji panike u određenim situacijama (prezentacije, sastanci...), teškoće u govoru, užasno znojenje, pospanost, kronični umor, nesanica, crvenjenje, osjećaj ko da ću se rasplakat. Znalo se desit da me netko na sastanku nešto pita, a ja neznam odgovor, totalna blokada, srce mi je lupalo kao ludo, napad panike, nemogućnost govora, kao da ću plakat... U par navrata sam odglumio da mi nije dobro i izašao sa sastanka. Užas. Doma je sve bilo normalnije, ali i dalje osjećaj anksioznosti i prejako lupanje srca. Noćima sam se stalno budio. Počeo sam izbjegavat kontakt s ljudima jer mi je bilo teško komunicirat. Svako pitanje upučeno meni bilo je kao da mi netko prijeti pištoljem. Jedino me žena razumjela i bila uz mene. Znalo je bit perioda kad sam skroz dobro i tada sam sam sebe uvjeravao da sam bolje i zato nisam odlazio doktoru, ali nikad nije bilo savršeno.

Da bi stvar bila gora, mama mi ima bipolarni poremečaj. Sad je dobro, ali imala je groznih faza. Znao sam da sam genetski loše prošao...

Mrzim ić doktoru i nikako se nisam mogao nagovorit da posjetim psihijatra ili psihologa... Odlučio sam probat pomoć sam sebi jer sam oduvijek vjerovao u ljekovite biljke.

Unazad više od 6 mjeseci probao sam sve i svašta. Uspio sam nabavit lexaurin kojeg sam znao popit jako rijetko u situacijama koje su mi izazivale tešku anksioznost i panične napade (sastanci, prezentacije). Ali čak ni to nije pomoglo. Srce je i dalje nabijalo, anksioznost se osjećala i ovo nije nešto što sam mogao uzimati duže vrijeme. Probao sam i propranolol koji mi je smirio rad srca, ali strah je i dalje bio prisutan (ni ovo nije rješenje na duži period zbog previše nuspojava).

Probao sam valerian kapi i bio sam bolje, ali samo tjedan dana. I dalje sam se znojio, u stresnim situacijama anksioznost se i dalje primjetila pa sam prestao.

Počeo sam pit jake multivitamine, razne biljke (Rhodiola Rosea, Bacopa Monnieri) koje navodno pomažu da se tijelo lakše bori sa stresom i bilo mi je bolje. Kavu sam prestao pit, tako da mi je biljka Bacopa pomogla da mi mozak bolje funkcionira. Rhodiola radi na isti način, ali zna izazvat još veču anksioznost i ne preporuča se bipolrnim osobama...) Sve sam živo pročitao o navedenim biljkama i bilo mi je bolje nego prije. Simptomi su se ublažili, ali nisu nestali. I dalje je sve bilo prisutno i imao sam i dalje faza jake anksioznosti.

Napokon sam odlučio prekinuti korištenje navedenih biljaka i naručio preko ebaya biljku Ashwagandha (naziva se još i Winter Cherry). Radi se o najcjenjenijoj adaptogenoj biljcii iz Indije koja ima niz pozitivnih učinaka na organizam. Jedna od najvažijih osobina je smanjenje stresa, osječaj smirenosti ali u isto vrijeme motivira i daje više energije. Ja sam kupio ekstrakt u kapsulama po 250 mg. Prema preporuci proizvođača uzima se dva puta dnevno. Ja već mjesec dana uzimam 3 puta dnevno (ujutro, popodne i prije spavanja).

Vjerujte mi, svi, ali baš svi negativni simptomi su nestali od prvog dana korištenja! Ne radi se o placebo efektu jer sam probao sve živo do sad. Osjećam se bolje nego ikad. Nema više anksioznosti za mene, panični napadi ne postoje (imao već dva sastanka na kojim sam bez problema vodio glavnu riječ, nisam mogao vjerovat), ne znojim se ništa. Dođem doma s posla, košulja skroz suha, spavam ko beba, zaspim odma i probudim se odmoran ujutro, komunikacijske vještine su mi se skroz poboljšale (prije mi se znao zapletat jezik, gutao sam riječi i ostajao bez daha), nema više kroničnog umora (kavu ne pijem), totalno sam skoncentriran, nemam glavobolje (prije sam u tjedan dana pio po 3 kafetina).... Osječam se kao dok sam bio gimnazijalac (pun optimizma i siurnosti).

Zapitao sam se što to biljka ashwagandha radi mom organizmu, u čemu je moj problem? Neznam hrvatske termine ali prema ovom članku ashwagandha aktivira proizvodnju tzv. GABA u mozgu (nekakava aminokiselina):

http://inhumanexperiment.blogspot.co...xperiment.html

Prema ovome članku (a pročitao sam hrpu takvih), osobe kod kojih se GABA ne proizvodi u normalnoj razini budu anksiozne, panične i imaju još hrpu negativnih simptoma:

http://www.denvernaturopathic.com/news/GABA.html

I ovdje ima dosta toga vezano za GABA:
http://www.integrativepsychiatry.net/natural_gaba.html

S obzirom da mi niša nije pomagalo, a ashwagandha aktivira GABA receptore u mozgu, očito je da je sve to u meni izazivalo nenormalno stanje. Bez pravilnog lučenja GABA u mozgu nema ni pravilnog rada hipotalamusa.

Neznam detalje, nisam doktor. Ovo sam sve shvatio na temelju internet istraživanja. Našao sam i članak gdje osoba navodi slična iskustva (zato sam i ja odlučio probati ashwagandhu). Piše da je probao sve moguće, od Xanaxa na dalje i da ništa nije pomoglo. Sad pije ashwagandhu i već godinama nema nikakvih simptoma. Slično kao i ja, samo što se ja nisam dao psihijatru u strahu da će me nakljokat s prejakim tabletama uz hrpu nuspojava.

Eto, to je moje iskustvo. Nije svako tijelo isto, ne reagramo svi na isti način, ali vrijedi pokušati. Nadam se da će nekome ovo pomoći i da ćete si olakšati život kao i ja. Za informaciju, na ebayu kupim 5 kutija po 60 kapsula (300 kapsula) za manje od 120 kn. Ako se uzima dva put dnevno ovo je doza za 5 mjeseci. Jako jeftino mora se priznati, a učinak je jednostavno nevjerojatno. Teško mi je opisat kako se dobro osjećam i s kojim guštom odlazim na posao. Moram priznat da sam već razmišljao i o otkazu, jer se nisam mogao nosit sa stresom na poslu. Telefonski pozivi su bili pakao za mene, naročito na engleskom jeziku. Sad je sve to prošlost. Svi oko mene su primjetili da sam drugačiji, najviše žena. Veli da sam sad onakav u kakvog se zaljubila prije 12 godina

Tolko sam oduševljen ovom biljkom da sam naručio i sjemenke za posadit Samo da gledam kako raste...

Probajte si pomoći kao i ja, možda imate isti problem.

Pozdrav svima!
bigfear is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 13:18   #2
Pozdrav, a dli je ta biljka testirana? ima li kakvih nuspojava? u Hrvatskoj se ne može naći? probala sam dosta tih biljnih- perse, wuling, bonisan...ali sve kao bomboni
tincyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 13:52   #3
Quote:
tincyy kaže: Pogledaj post
Pozdrav, a dli je ta biljka testirana? ima li kakvih nuspojava? u Hrvatskoj se ne može naći? probala sam dosta tih biljnih- perse, wuling, bonisan...ali sve kao bomboni
Vjeruj mi da djeluje. I ja sam probao sve, od matičnjaka nadalje i ništa nije uništlo moje tegobe već samo lagano smanjilo. Od kad sam na ovoj biljčici sve je nestalo, ali moram se držat dnevne rutine (3× dnevno po 250 mg).

Radi se o najpoznatijoj biljci u indijskoj medicini. Proizvode je največi svjetski proizvođaći (googlaj malo pa ćeš vidjet), Jarrow's, NOW foods, Swanson, Nature's way, Solgar... Nuspojava gotovo da niti nema, al mogući su želučani problemi. Imam užasno osjetljiv želudac, ali nikad mi nije bilo od ovog loše.

Osobno uzimam indijski proizvod firme Himalaya Herbal. Mislim da su oni broj 1 u indiji i poznati su po odličnim proizvodima koji uistinu djeluju.

Malo više o njima...
http://www.youtube.com/watch?v=twEzCKC94V4

Uzimam preko ebaya pošto je jako jeftino za naše prilike. Drugi proizvođači su skuplji (Jarrow's, NOW...), tako da mi je ovo super, a djeluje. Nisam niti tražio u RH pošto stalno nešto kupujem preko ebaya.

Baš sam jučer naručio dozu od 5 pakiranja:
http://www.ebay.co.uk/itm/5-x-Himala...item2a1d09fb34
bigfear is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 14:05   #4
Tu je lijepo objašnjeno djelovanje na hrvatskom jeziku:

http://indigo-svijet.hr/clanci/drevn...shwaganda-237/

Vidim da i oni spominju Himalaya kao brend, al vjerojatno preskupo to prodaju. Ebay je zakon za ovo. Iz indije roba dođe kroz dva tjedna.
bigfear is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 17:40   #5
Ovako, nakon kratkog istraživanja naiđoh gdje se kod nas može naručiti

3 kutije u svakoj je 60 kapsula sa po 450 mg praha - 200 kn

dostava je na adresu i gratis ako je u Zg
Venuss is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 18:28   #6
opet prodavaanje pod univerzali lijek, dajte ljudi, to je marketing.

Niti ahwagandu ayurveda ne preporuca svima za sve, normalna stvar...

najvise odgovara vatta konstituciji, dobra je za regeneraciju tkiva, dobra je za sportase nakon vjezbanja (uprav je nedavno izasao suplement na bazi aktivnog sastojka ashwagande za sportase), kod drugih koji nisu previse aktivni moze dovesti do debljanja, povecavanja ame ( "toksini" ) ...
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 10:06   #7
Quote:
Venuss kaže: Pogledaj post
Ovako, nakon kratkog istraživanja naiđoh gdje se kod nas može naručiti

3 kutije u svakoj je 60 kapsula sa po 450 mg praha - 200 kn

dostava je na adresu i gratis ako je u Zg
Ovo nema smisla. Preskupo je. Ne ebayu se za 200 kn dobije 300 kapsula sa 250 mg ekstrakta. Ovo je čisto dovoljno i ne treba veča doza.
bigfear is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 10:12   #8
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
opet prodavaanje pod univerzali lijek, dajte ljudi, to je marketing.

Niti ahwagandu ayurveda ne preporuca svima za sve, normalna stvar...

najvise odgovara vatta konstituciji, dobra je za regeneraciju tkiva, dobra je za sportase nakon vjezbanja (uprav je nedavno izasao suplement na bazi aktivnog sastojka ashwagande za sportase), kod drugih koji nisu previse aktivni moze dovesti do debljanja, povecavanja ame ( "toksini" ) ...
Gle, ja sam naveo svoje pozitivno iskustvo. S obzirom da se radi o jeftinom suplementu sa nizom prednosti svakako vrijedi probati. I nisam je preporučio za sve, već kao pomoć kod anksioznosti, tjeskobe i općenito kao anti stress dodatak prehrani. Svakako povečava razinu energije tijekom dana, a navečer prije spavanja izaziva dubok san. Isprobano!

Smiješno, ljudi koji nisu aktivni mogu se zdebljat pili oni aswhagandhu ili ne. Znam da je bogata aminokiselinama (arginin i ornithin, poznato onima koji vježbaju i paze na prehranu). Isto tako dokazano je da smanjuje kortizol (koji smanjuje mišičnu masu i izaziva debljanje, a može utjecati na ispadanje kose). Prema ovome ashwagandha može povečati samo mišičnu masu. Kolko sam ja čitao ashwagandha pomaže u otklanjanju toksina iz tijela, a ne kako si ti naveo.

Zadnje uređivanje bigfear : 25.05.2012. at 10:33.
bigfear is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 17:20   #9
Quote:
bigfear kaže: Pogledaj post
Ovo nema smisla. Preskupo je. Ne ebayu se za 200 kn dobije 300 kapsula sa 250 mg ekstrakta. Ovo je čisto dovoljno i ne treba veča doza.
njena kolicina je veca za istu cijenu, kako je onda preskupo?

( 3 x 60 x 450 = 81000; 300 x 250 = 75000; 81000>75000 )


Quote:
bigfear kaže: Pogledaj post
Gle, ja sam naveo svoje pozitivno iskustvo. S obzirom da se radi o jeftinom suplementu sa nizom prednosti svakako vrijedi probati. I nisam je preporučio za sve, već kao pomoć kod anksioznosti, tjeskobe i općenito kao anti stress dodatak prehrani. Svakako povečava razinu energije tijekom dana, a navečer prije spavanja izaziva dubok san. Isprobano!

Smiješno, ljudi koji nisu aktivni mogu se zdebljat pili oni aswhagandhu ili ne. Znam da je bogata aminokiselinama (arginin i ornithin, poznato onima koji vježbaju i paze na prehranu). Isto tako dokazano je da smanjuje kortizol (koji smanjuje mišičnu masu i izaziva debljanje, a može utjecati na ispadanje kose). Prema ovome ashwagandha može povečati samo mišičnu masu. Kolko sam ja čitao ashwagandha pomaže u otklanjanju toksina iz tijela, a ne kako si ti naveo.
ne sumnjam u pozitivno iskustvo. Pojedinacna iskustva medjutim nisu mjerilo. Malo dramaticna usporedba ali netko sa karcinomom ima pozitivno iskustvo sa citostaticima, ne znaci da ih ja trebam pit.

A cuj, sam si rekao da je jedan od vaznijih lijekova o ayurved pa ti navedoh ayurvedsko tumacenje njenog djelovanja. Nisam lijecnik, farmaceut, kemicar niti ayurvedski lijecin da bih mogao ici u detalje niti nesto dokazati ili opovrgnuti u tom smislu U principu smatraju ju vatta smirujucom (i u nekoj mjeri kapha). dakle pogdna za osobe sa pojacanom vattom koja je najcesce povezana sa anksioznoscu panikom isl, medjutim covjek je kompleksniji od toga, ayurveda nije bazirana na simptomatskom pristupu i veliki dio rada sa pacijentima je naci terapiju koja ce postici zeljeni ucinak uz minimalno negativno djelovanje na ostatak sistema. Covjek moze imati problema sa viskom necega, a manjkom neceg drugog, da banaliziram, a da odredjeni lijek smanjuje taj visak, ali i onaj manjak i u konacnici bude na neki nacin i stetan. Vrlo je malo supstanci koje se smatraju univerzalno korisnima, pa to nije niti ashwaganda. Ovako odokativno cini mi se prilicno nepreporuciljivom nekome tko ima previse pitte (govoreci o ayu sistematizaciji, naravno... ne ulazeci koliko je ona smislena ili ne..).

http://www.toddcaldecott.com/index.p...95-ashwagandha

Quote:
Ashwagandha is traditionally avoided in lymphatic congestion, during colds and flu, or symptoms of ama
http://www.ayurveda-herbs.com/ayurve...wagandha-root/

Quote:
Ashwagandha may increase Ama and congestion if taken in excess
ama="toksini"


s druge strane mislim da si sa debljanjem u pravu, ne znam odakle to ali potrazio sam na netu i nema naznaka da bi se od nje moglo debljat

Pitanje cistog zdravog razuma je da ne postoji univerzalni lijek ni za sto, pa niti anksioznost isl. Niti kod psihijatra kad odes nece uvijek pogoditi ispravnu kombinaciju lijekova za odredjenu situaciu bez isporabavanja vise toga, niti kad si vrhunski sportas nece tim koji te prati propisati sablonizirani rezim prehrane neovisno o svim drugim okolnostima, ne moze se tako gledati

evo par stranica:
http://www.livestrong.com/article/11...s-ashwagandha/
http://www.livestrong.com/article/39...e-ashwagandha/
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!

Zadnje uređivanje Beljki : 25.05.2012. at 17:43.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 22:45   #10
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
njena kolicina je veca za istu cijenu, kako je onda preskupo?

( 3 x 60 x 450 = 81000; 300 x 250 = 75000; 81000>75000 )...

A cuj, sam si rekao da je jedan od vaznijih lijekova o ayurved pa ti navedoh ayurvedsko tumacenje njenog djelovanja. Nisam lijecnik, farmaceut, kemicar niti ayurvedski lijecin da bih mogao ici u detalje niti nesto dokazati ili opovrgnuti u tom smislu U principu smatraju ju vatta smirujucom (i u nekoj mjeri kapha). dakle pogdna za osobe sa pojacanom vattom koja je najcesce povezana sa anksioznoscu panikom isl
U pravu si ovo sa količinom. Nisam ni skužio da se radilo o 3 kutije. Bitno je da se radi o extraktu, a ne o mljevenom korijenu kojio je puno slabiji.

Što se tiče ayurvede, radio sam onaj test da se vidi u koji tip spadam, pa je ispalo da sam vata tip osobe. Najčešći poremečaj kod vata osoba je upravo anxioznost i nervoza. Nevjerojatno, sve što piše je točno. Sjećam se da sam negdje čitao da se ashwagandha preporuča kod 'disbalansa' vata osoba, pa eto, možda se meni baš potrefilo.

Kao da su mene opisali, zanimljivo...
http://www.holistic-online.com/ayurv...terisitics.htm
bigfear is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 23:08   #11
pa je, po onom sto i opisao (vatta, sport) prilicno odgovara

samo sad me zbunjuje ovo sa debljanjem, nazvao covjeka da provjeri i u literaturi za ayu faks stoji da moze prouzrocit debljanje, a sve sto nadjoh na netu tvrdi drugacije


ovo od Himalayana je ekstrakt? Obicno imaju mljevene biljke :misli. bar mi se cini
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2012., 00:06   #12
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
ovo od Himalayana je ekstrakt? Obicno imaju mljevene biljke :misli. bar mi se cini
Je, ektrakt je. Znam da se prah prah uzima u dozi od 4-6 grama dnevno, a preporuka Himalaye je 500 mg ekstrakta dnevno (meni pomaže doza od 750 mg). Sad će negdje i sjemenke stić pa ću na jesen imat i vlastitog praha
bigfear is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2012., 00:52   #13
Quote:
bigfear kaže: Pogledaj post
Je, ektrakt je. Znam da se prah prah uzima u dozi od 4-6 grama dnevno, a preporuka Himalaye je 500 mg ekstrakta dnevno (meni pomaže doza od 750 mg). Sad će negdje i sjemenke stić pa ću na jesen imat i vlastitog praha
aha...a jesi li prije imao problema s nesanicom na psihi, tj da očekuješ nespavanje pa automatski budeš napet? neznam baš dali biljka može utjecat na promjenu mišljenja u glavi, što je kod mene problem... a i napetost , strah..itd..
tincyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2012., 01:01   #14
Quote:
bigfear kaže: Pogledaj post
Je, ektrakt je. Znam da se prah prah uzima u dozi od 4-6 grama dnevno, a preporuka Himalaye je 500 mg ekstrakta dnevno (meni pomaže doza od 750 mg). Sad će negdje i sjemenke stić pa ću na jesen imat i vlastitog praha
bude rasla kod nas?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2012., 01:29   #15
Meni je ta biljka kul, kad spavam nekih 2 sata, ujutro uzmem jednu kapsulu i totalno me razbudi i razbistri.
Drugacija je nego drugi stimulansi jer uspori rad srca.
Jedino sto navodno moze izazvati hipotireozu pa savjetuju da se ne uzima redovito nego bolje dva, tri puta na tjedan. Pa cisto da malo pripazite i provjeravate stanje s time. Mada, ovi sto su pisali po netu da im se zeznula stitnjaca, napisali su da im je proslo nakon dva, tri tjedan sto su prestalii uzimat. valjda neka privremena
Soilent is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2012., 02:00   #16
ashwagandha i nije stimulans u stvari


zar se ne tvrdi da moze "pojacati rad" stitnjace, onda bi veci problem bila hiper nego hipot? makar ne mogu naci niskakve sigurne podatke o tome ....

Inace zbog moguceg uticaja na amu preporucaju se klasicno u ayurvedi nekakve procedure prije pocetka uzimanja iste, odredjeni djetni rezimi itd sto bi popularno nazvali "ciscenjem"
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2012., 11:30   #17
Što se tiče debljanja mišljenja sam da svatko može pratiti da li mu se pojačao apetiti kao posljedica uzimanja "nečega", u ovom slučaju ašvagande.
Treba samo moći biti malo sa sobom tokom dana. Baš ako se i pojača apetit opet se može pojačanom fizičkom aktivnošću i manje kaloričnom (zdravijom) hranom zadržati balans.

Recimo ja reagiram pojačanim apetitom na kompleks b vitamina.
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2012., 13:10   #18
Jako mi se sviđa iskustvo koje si opisao, a vrlo slično tvome meni se isto počelo događati unazad 2 godine, kad mi je godina počela nizanjem stresa na stres. A onda se sve prelomilo i počeli su ti panični napadaji. Općenito ne konzumiram gotovo nikakve ljekove, bolesna nisam skoro nikad (osim unazad dvije godine, povezano uz pad imuniteta), tablete za glavu uopće ne konzumiram, a izuzetno rijetko ako sam jako anksiozna uzmem pola normabela od 2mg
Također nisam bila otvorena za psihoterapiju, jer jednostavno mi ne odgovara i ne vjerujem u nju, tako da u tome i nema puno smisla da hodočastim 15 min mjesečno negdje . Ja se s anksiožnošču borim na shemu koja je jača, neke dane mi neda disat, ali onda si opet kažem pa padni više u nesvjest ako se toga toliko bojiš, naravno nikad se ništa nije dogodilo u te 2 godine. A da sam shvatila ranije mogla sam si uštedjeti sate i sate na posjete doktorima jer sam bila uvjerena da nešto s mojim tijelom nije dobro.

O ayurvedi ponešto znam, čak me interesirala do te mjere da sam upisala tečaj i dobila certifikat za ayurvedsku masazu. Po tipu doše ja sam vata sa neznatnom primjesom pitte. Voljna sam eksperimentirati sa raznim prirodnim pripravcima, pogotovo ako se pokaže pozitivan rezultat kao u vašem slučaju. No mene nešto drugo zanima, koliko se dugo preporuča piti te tablete (do poboljšanja, par mjeseci, par godina ?) i što kada se prestanu konzumirati ?

A druga stvar, ja sam puno radila na autoanalizi, i osjećam da je anksioznost kod mene prisutna zbog brojnim emocionalnih blokada. Doduše ne znam kako njih otvoriti i riješiti, ali mislim da u tom leži zec problema s anksioznosti, jedna ogromna energija zatočena u nama koju strahom još potisnemo umijesto da naučimo kako da ona prođe kroz nas.
__________________
^^album^^
Siki 6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 20:39   #19
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
bude rasla kod nas?
A probat ću. Raste u Americi, raste u Indiji... Kad proklijaju sjemenke posadit ću negdje vani gdje ima sunca pa da vidimo. Valjda neće ugrozit domaću floru i faunu

Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
ashwagandha i nije stimulans u stvari
zar se ne tvrdi da moze "pojacati rad" stitnjace, onda bi veci problem bila hiper nego hipot? makar ne mogu naci niskakve sigurne podatke o tome ....Inace zbog moguceg uticaja na amu preporucaju se klasicno u ayurvedi nekakve procedure prije pocetka uzimanja iste, odredjeni djetni rezimi itd sto bi popularno nazvali "ciscenjem"
Kolko je meni poznato na temelju istraživanja ashwgandha regulira rad štitnjače tj. ako se radi o hipertireozi onda će smirit rad, a ako se radi o hipotireozi onda će poboljšati. Nigdje ne piše da pojačava rad, već samo da regulira tj. normalizira rad štitnjače.


Quote:
Siki 6 kaže: Pogledaj post
J.. No mene nešto drugo zanima, koliko se dugo preporuča piti te tablete (do poboljšanja, par mjeseci, par godina ?) i što kada se prestanu konzumirati ?...
Navodno se može uzimati kolko god želiš, nema nekog određenog perioda. Preporuka je, kao i sa svim biljkama, raditi pauzu nakon nekog vremena. Kontaktirao sam sljedeće proizvođače: Himalaya (India), Jarrow's (USA), NOW foods (USA) i svi su mi naveli da kod ashwagandhe nije potrebno raditi pauzu. Swanson (USA) i Gaya Herbs (USA) su mi rekli da se ashwagandha može uzimati na duži period ali da je preporuka pauza po sljedećem principu (možete birati kako vam paše):

a) nakon 3 mjeseca korištenja 1 mjesec pauze (užas, nebi mogo izdržat)
ili
b) nakon mjesec dana korištenja tjedan dana pauze (ovo je bolje)
ili
c) nakon 5 dana korištenje, 2 dana ne (pon-pet, vikend bez). Ovako ja radim i ovo mi je najbezbolnije.

Čitao sam da mnogi indijci, u svrhu općeg zdravlja organizma, piju ashw. svakodnevno, bez prestanka i tako godinama. Ne mislim je prestat pit sve dok osjećam korist. Nemam ni jedne nuspojave, a već duže vrijeme pijem, Navodno proizvodi od Himalaye prolaze rigorozna testiranja kako bi se dokazala čistoća i djelovanje, pa vjerujem da nema štetnih tvari u tim tabletama.

Pauzu radim ne zato što se bojim nekih nuspojava, već želim osigurati da preko tjedna djeluje kako treba, a ne da se organizam navikne (kao kod kave ako se duže pije). Neki lik na stranom forumu mi je rekao da već 5 godina neprekidno uzima ashw. i da se osjeća super dok je uzima. Nije godinama radio pauzu i nije izgubila djelovanje. Unazad par mjeseci radi pauzu jednom tjedno, za svaki slučaj. Probao je ne pit mjesec dana i veli da je bio koma. Kad počne pit stanje mu se opet normalizira tako da ne misli nikad prestat.

Što se spavanja tiče, godinama sam spavao ko zec, budio se više puta tijekom noći i budio na svaki šum. Užasno teško sam zaspao i znao sam se probudit usred noću (u 2 ili 3) i nisam više mogao zaspati. Znao sam odlazit spavat u drugu sobu, samo da nešto promijenim i pokušam zaspat. Od kad pijem ovo čudo spavam savršeno. Zaspim kroz par minuta, imam dubok sam, lijepe snove i budim se odmoran.

Zadnje uređivanje bigfear : 27.05.2012. at 20:53.
bigfear is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 20:49   #20
Quote:
tincyy kaže: Pogledaj post
aha...a jesi li prije imao problema s nesanicom na psihi, tj da očekuješ nespavanje pa automatski budeš napet? neznam baš dali biljka može utjecat na promjenu mišljenja u glavi, što je kod mene problem... a i napetost , strah..itd..
Da, nisam bio ni svjestan kako loše spavam. Sad kad ovako dobro spavam znam da je ono bilo mučenje, a ne spavanje. Redovito sam se budio sa glavoboljama, a sad već mjesecima nisam imao ni jednu glavobolju. Imao sam barem jednom mjesečno tešku migrenu. Ni ovog više nema. Kad ujutro popijem biljku osjećam se puno bolje, napetost lagano nestane. Kad popijem sljedeću oko 1, osjetim totalno olakšanje i nema više ni malo straha u meni. Totalna relaksacija. Zanimljivo je da sam totalno smiren, ali mozak radi savršeno i nema umora. Smiren si, a opet pun energije i zainteresiran za posao. Zanimljivo je i to što me preko dana aktivira, a prije spavanja umiri (??). Odlična stvar.
bigfear is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:02.