Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2011., 20:04   #41
sorry a ako u toj potecnijanloj (nadam se da se nikad neće dogoditi) saobračajki netko bude ozljeđen, jel to kazneno? i jel to automatski povlači ovaj prvi slučaj?
mene u biti to zanima dal mora biti to isto kazneno za busku ili bilo kakavo.... no najviše me brine taj promet, ljudi ginu bezveze.... mislim kaj ak njemu ili bilo kome drugom netko pretrči preko semofaora a toj je osobi crveno a vozaču zeleno i ta osoba nedaj bože umre?
heybaby is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 23:24   #42
evo ovako,uvjetna osuda opozvat će se ako osoba počini jedno ili više kaznenih djela za koje joj bude izrečena kazna zatvora od dvije ili više godina, a može i kazna manje od dvije godine ili novčana. što se tiče prometa, ovako stoje stvari : kazneno djelo je izazivanje prometne nesreće (čl.272 kz) u kojoj je jedna osoba teško ozljeđena ili ako je nekome prouzročena imovinska šteta velikih razmjera (6mj do 5 god zatvora) te kvalificirani oblik kaznenog djela u kojem je prouzročena smrt (1-10 godina). pošto se vožnja automobilom tretira kao opasna radnja, a auto kao opasno sredstvo, postoji odgovornost i za nehaj. e sad, u ovom tvom primjeru, nije tako jednostavno to odredit, treba prvo odredit dal postoji odgovornost vozača za nehaj ili se to mora pripisat slučaju. recimo, nije isto ako je vozač bio u prekršaju zbog prebrze vožnje pa nije uspio zakočit, ili je recimo imao dovoljno vremena za zakočit/skrenut/na bilo koji način izbjeći, ili je vozio po propisima a osoba je doslovno 2 metra ispred njega izletila.. ugl, ako postoji odgovornost za nehaj, kod prouzročenja teške tjelesne ozljede može se izreči novčana kazna ili kazna zatvora do 3 godine, a kod prouzročenja smrti 6mj do 5 godina.
malegria* is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2011., 18:28   #43
jbg valjda nece skrsit nikog tak jako da mu nanese teske tjelesne ozljede . Ak nije bas najsigurniji vozac , radije mu nedajte da vozi , al ne vidim drugi nacin da napravi svjesno nesto tak veliko da prekrsi uvjetnu.
dakle jasno , alkohol ili droge u voznji ni pomislit.

Makar moram priznat ja bih isto radije stavio ikakve tablice nego vozio bez tablica da sam u vasem slucaju bio , doduse tablice tudeg auta...to je vec dosta nezgodno, to se skoro tretira ko krada sluzbenog dokumenta il kak vec
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 12:39   #44
Quote:
heybaby kaže: Pogledaj post
... saobračajki netko bude ozljeđen, jel to kazneno? i jel to automatski povlači ovaj prvi slučaj?...
Ne povlači automatski i ovisi o hrpi elemenata. Neka pazi kad vozi i to je to. Nemoguće je predvidjeti svaki događaj i svaku reakciju.


Quote:
MMachéte kaže: Pogledaj post
... to se skoro tretira ko krada sluzbenog dokumenta il kak vec...
Skoro. Falsificiranje.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2011., 03:00   #45
krivotvorenje isprava ili ?

pozdrav svima!

evo odmah da prijeđem na stvar: na auto sam namontirao registracijsku pločicu koju sam našao uz cestu prije nekoliko mjeseci (zimus, u snijegu). auto na koji sam namontirao tu pločicu je tehnički neispravan, nekompletan (nema branike, farove, ...) iz razloga da ne bih dobio prijavu/kaznu od komunalnog redara. auto ni u jednom trenutku nije vožen sa tom pločicom i parkiran je na javnoj površini. jučer je naišla redarstvena (ili kak se već kaže) policija i provjerila je pločicu i onda su zvali neki drugi odjel policije i onda su ti "drugi" slikali auto, broj šasije auta, uzeli podatke od čovjeka pred čijom kućom se auto nalazi, skinuli pločicu (sa rukavicama na rukama) i ostavili zapisnik o "privremenom oduzimanju predmeta" po članku 213. i 261 zakona o kaznenom postupku.

pitanje je: sa čime se sad ja mogu suočiti? je li to kazneno djelo krivotvorenja, zlouporaba registracijske pločice, neprijavljivanje pronađene stvari, ...? nikad prije nisam bio u sukobu sa zakonom osim prekršaja tipa nevezanje pojasa, prekoračenje brzine, a i od toga ima min. 10 godina.

što mogu očekivati? policija me jučer nije tražila. auto nije nikada ni bio registriran na moje ime nego sam ga kupio slupanog i odjavljenog, napravio kupoprodajni ugovor i platio porez. svaki korisni pravni ili neki drugi savjet bi mi bio vrlo dragocjen.
rinox11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2011., 11:49   #46
Radi se o kaznenom djelu "krivotvorenje isprave" iz čl. 311. st. 2. Kaznenog zakona. Policajci su u tom slučaju dužni podnijeti kaznenu prijavu državnom odvjetništvu, a državni odvjetnik će odlučiti hoće li pokrenuti postupak na sudu ili ne. Ako nemaš prijašnjih sličnih susreta s policijom (kaznenih djela ili težih prekršaja), DO će prijavu vjerojatno odbaciti i neće se voditi nikakav postupak. Ako (zbog kojeg god razloga) podignu optužnicu potiv tebe na sudu, sud opet može odbaciti optužbu ili te proglasiti krivim. Ako te proglase krivim, u pravilu određuju uvjetne kazne zatvora, što znači da nećeš u zatvor ako u nekom roku (otprilike 2-5 godina) ne ponoviš kazneno djelo, a u slučaju postojanja drugih okolnosti (ranijih kaznenih djela ili težih prekršaja i sl.) možeš biti osuđen i na kaznu zatvora (obično 6-12 mj.). Možda sam malo ovo zapetljao, pa reci ako nešto treb razjasniti.

P.S.: Naravno, odvojeno će ti doći i prekršajna prijava za ostavljanje takvog vozila na javnoj površini (čl. 35. Zakona o sigurnosti prometa na cestama).
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2011., 11:50   #47
Da, bojim se da si počinio kazneno djelo Krivotvorenja isprava, bez obzira što auto nisi vozio.

Samim stavljanjem reg. oznaka na auto koji se nalazi na javnoj površini, mislim da su ostvarena obilježja kaznenog djela, jer je očito da si htio nešto lažno prikazati tim pločicama, u suprotnom ih ne bi ni stavljao na kola.

Olakotna okolnost jest što se, kako i sam kažeš, vozilom nisi koristio u prometu.

Policija vjerojatno saa provjerava vlasnika vozila, tako da je pitanje vremena kada će tebi zakucati na vrata.
__________________
working class hero...
moril is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 12:38   #48
Malo si se zaribao kad si rekao policiji da si to napravio. Trebao si lijepo reći NISAM JA, pa nek oni dokazuju tko je. Nema veze, sad čekaj poziv od suda, možda nikad niti ne dođe, na sudu lijepo reci JA NISAM, možda je netko prolazio, vidio otpalu pločicu u snijegu i mislio da je baš sa vašeg auta jer nije imao ništa na sebi, drugih dokaza osim onog što ste rekli na policiji, nemaju. A na policiji su te malo tukli, pa si zato tako rekao, ako me razumiješ
penava is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 21:59   #49
Lol pa nije to plac .. makar je prilicno zanimljivo kaj su ti isli provjeravat uopce tablicu, jesi samo jednu imao mozda il kaj ?meni su debosi stavili onu cedulju da maknem auto u roku tri dana , auto je bio slupan odnaprijed ali uredno registriran, plocica je bila iza sofersajbe jer ju nisam imao di stavit, otpala je od sudara..znaci imas prometnu, netko ti totalira auto, cekas policijski zapisnik 3 tjedna do mjesec dana MINIMALNO, za svo to vrijeme em nemas auto jer ti ga je neki debos slupao, em ga nesmijs drzati na javnom parkingu jer je valjda slupan , za sto nisi nista kriv , nego zicaj okolo di da ga stavis u dvoriste , slepaj ga zajebavaj se, a registraciju si uredno platio.Ma,..
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 23:10   #50
Quote:
penava kaže: Pogledaj post
Malo si se zaribao kad si rekao policiji da si to napravio...
Misliš da je priznanje jedini oblik dokazivanja? Uostalom, priznanje na policiji (bez odvjetnika) se može povući na sudu. Ali obzirom na težinu djela, bolje je priznati (ionako je kriv), nego riskirati dokazivanje i težu kaznu.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 10:48   #51
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Misliš da je priznanje jedini oblik dokazivanja? Uostalom, priznanje na policiji (bez odvjetnika) se može povući na sudu
A ako imaš odvjetnika ne možeš ga povući?
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 11:02   #52
Ako imaš odvjetnika ,ne po službenoj dužnosti, u ovom slučaju bi ti savjetovao da kažeš da nemaš pojma tko je stavio tablicu a nadležni neka dokazuju da jesi.Otisci prstiju su postojali kad ju je stavljao a da li sada postoje je veoma upitno.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 17:36   #53
Kod ovakvih djela, odvjetnici u pravilu savjetuju suradnju (iako ih rijetko tko i zove). Ne radi se o problematičnom dokazivanju i priznanje uštedi puno problema (naravno, ako počinitelj već nema "povijest").
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 14:22   #54
krivotvorenje potvrde o redovnom studiranju

Pokušavam negdje nać nešto o ovome, ali bezuspješno

Ovako zanima me,koliko se to provjerava i dali je tko imao slično iskustvo.
Radi se o krivotvorenju potvrde o redovnom studiranju, u 10.mj.sam izgubila status redovnog studenta i ako ja njima dostavim krivotvorenu potvrdu da sam i dalje student, dali oni to provjere, s obzirom kad im se daje potvrda,oni samo nju negdje odlože produže iskaznicu i odmah daju ugovore, dali kasnije provjere ispravnost te potvrde. Nisam prijavljena na biro, niti radim igdje, znači koristila bi samo taj rad preko student servisa, dali je moguće da me uhvate i kakve su kazne ????
Angie88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 14:27   #55
Quote:
Angie88 kaže: Pogledaj post
Pokušavam negdje nać nešto o ovome, ali bezuspješno

Ovako zanima me,koliko se to provjerava i dali je tko imao slično iskustvo.
Radi se o krivotvorenju potvrde o redovnom studiranju, u 10.mj.sam izgubila status redovnog studenta i ako ja njima dostavim krivotvorenu potvrdu da sam i dalje student, dali oni to provjere, s obzirom kad im se daje potvrda,oni samo nju negdje odlože produže iskaznicu i odmah daju ugovore, dali kasnije provjere ispravnost te potvrde. Nisam prijavljena na biro, niti radim igdje, znači koristila bi samo taj rad preko student servisa, dali je moguće da me uhvate i kakve su kazne ????
U ovom slucaju moras krivotvoriti pecat fakulteta a to uopce nije zajebancija. Okani se toga...
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže
Partfiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 14:30   #56
Quote:
Partfiš kaže: Pogledaj post
U ovom slucaju moras krivotvoriti pecat fakulteta a to uopce nije zajebancija. Okani se toga...
Samo bi potvrdu od prošle godine uzela i izmjenila godinu, ili uzela nečju drugu tko je na istom faksu i stavila svoje ime...
Vjerojatno neću, ali eto pokušavam se raspitat da vidim, jer ako u sc ne provejravaju, onda bi to napravila. Samo meni ovo može pasti na pamet
Angie88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 15:54   #57
Quote:
Angie88 kaže: Pogledaj post
Samo bi potvrdu od prošle godine uzela i izmjenila godinu, ili uzela nečju drugu tko je na istom faksu i stavila svoje ime...
Vjerojatno neću, ali eto pokušavam se raspitat da vidim, jer ako u sc ne provejravaju, onda bi to napravila. Samo meni ovo može pasti na pamet
Bože sačuvaj šta vama ljudima pada na pamet. I onda se mi svi kao čudiomo kako to da u svim firmama svi kradu i rade neke malverzacije kad evo i studentice od 23 godine već razmišljaju o takvim nekakvim kaznenim radnjama i malverzacijama s kojima bi se došlo do novčanih sredstava. Strašno nešto.
__________________
Čisto zlo!
Discovery.v2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 01:54   #58
Quote:
Angie88 kaže: Pogledaj post
... dali je moguće da me uhvate i kakve su kazne ????
Velika je vjerojatnost da će te uhvatiti, a za kaznu baci pogled na Kazneni zakon (čl. 311.) da ti tu ne pričamo priče.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 03:01   #59
Quote:
Angie88 kaže: Pogledaj post
Pokušavam negdje nać nešto o ovome, ali bezuspješno

Ovako zanima me,koliko se to provjerava i dali je tko imao slično iskustvo.
Radi se o krivotvorenju potvrde o redovnom studiranju, u 10.mj.sam izgubila status redovnog studenta i ako ja njima dostavim krivotvorenu potvrdu da sam i dalje student, dali oni to provjere, s obzirom kad im se daje potvrda,oni samo nju negdje odlože produže iskaznicu i odmah daju ugovore, dali kasnije provjere ispravnost te potvrde. Nisam prijavljena na biro, niti radim igdje, znači koristila bi samo taj rad preko student servisa, dali je moguće da me uhvate i kakve su kazne ????
Normalno da postoji mogucnost da te uhvate,pa mogucnost uvijek postoji,sad kolko je realna to je druga stvar.Kazne su nikakve,blage,ako te i uhvate skoro pa nikome nista ali cemu da se ides bavit takvim glupostima?
loysyb is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 10:07   #60
Koliko je realna? Obzirom da gospođi koja to kontrolira kroz ruke prođe stotine takvih i sličnih potvrda, uočit će da nešto ne valja čim baci prvi pogled.

Što se tiče kazne, neki dan mi je čovjek osuđen na 9 mjeseci bezuvjetnog zatvora jer je na svoj auto stavio nepripadajuće reg. pločice. Doduše, imao je i nekih "starih" grijeha koji su mu uzeti kao otegotna okolnost, ali opet...
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:45.