Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2011., 08:48   #201
Quote:
colbert kaže: Pogledaj post
Meni dolazi "prirodno" katartican
Dobro ti dolazi.
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 10:10   #202
Quote:
Nica kaže: Pogledaj post
Ok, nemam pojma kako to uklopiti.
Ja se nisam zezala kad sam napisala svoj odgovor. Oslobođen, u katarzi si spoznao ravan, uravnotežen, niveliran, ispravan put istine, harmonije, skinuo si suvišnost nebitnih, lažnih vrijednosti, akcidentalija koje ne čine suštinu nego su privid i nanos stihijskih slučajnosti. Samo sam prvi put to rekla ukratko, ne volim na široko sraćkat.
polimer is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 10:38   #203
"Akcidentalije" jest pojam suprotam pojmu "substancija". Svaka stvar iliti pojam ima svoju substanciju i akcidenciju. Substancija jest ono bitno za taj pojam, a akcidencija jest ono što je dodano, nebitno za taj pojam.
Ivan je čovjek koji ima plavu kosu. U ovoj rečenici substancija jest: čovjek, to određuje Ivana, a to što ima plavu kosu jest akcidencija, jer kosa može biti različitih boja...
Taj su se dva pojma razvila jako u srednjovjekovnoj filozofiji i teologiji, pogotovo u raspravi oko sv. Mise i Isusove prisutnosti u sv. Pričesti.

Prema tome rečenica od koje je počela ova mala rasprava bi u prijevodu na razumljivi jezik mogla zvučati ovako: U odbacivanju svega nebitnoga događa se ravnomjerno umjetničko pročišćenje. ( e sad i ovome treba prijevod )
__________________
Gemišt je psihički zdrava stvar.
akont-ciko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 11:00   #204
hm, svlačenje akcidentalija?

ako akcident smatramo više slučajnošću, nego specifičnim događajem, onda bi smisao akcidentalnog mogli smatrati apstrakcijom, dakle kao skidanje do ogoljelosti samog smisla (bitka djela?), apstrahirajući, dakle odbacujući sve ono što se slučajno, a nebitno, još u tome nalazi, i prekriva i kamuflira, zamagljuje ono esencijalno

možda je kritičar htio reći, kad se odbaci sve suvišno, ostaje smisao (poruka, bit) djela u punom sjaju.
__________________
ako nisi u stanju izdržati ženu mog kalibra, odi lovit girice i ostani papak
οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν.
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 11:22   #205
Quote:
Nica kaže: Pogledaj post
Akcidentalije - glazb. stalne povisilice i snizilice, koje se bilježe između muzičkog ključa i oznake za mjeru.

Bolje?
Pa jest bolje, ali bi mi jos vise odgovarale povisilice/snizilice usred kompozicije. Onako nasumicno.

Quote:
akont-ciko kaže: Pogledaj post
"Akcidentalije" jest pojam suprotam pojmu "substancija". Svaka stvar iliti pojam ima svoju substanciju i akcidenciju. Substancija jest ono bitno za taj pojam, a akcidencija jest ono što je dodano, nebitno za taj pojam.
Ivan je čovjek koji ima plavu kosu. U ovoj rečenici substancija jest: čovjek, to određuje Ivana, a to što ima plavu kosu jest akcidencija, jer kosa može biti različitih boja...
Taj su se dva pojma razvila jako u srednjovjekovnoj filozofiji i teologiji, pogotovo u raspravi oko sv. Mise i Isusove prisutnosti u sv. Pričesti.

Prema tome rečenica od koje je počela ova mala rasprava bi u prijevodu na razumljivi jezik mogla zvučati ovako: U odbacivanju svega nebitnoga događa se ravnomjerno umjetničko pročišćenje. ( e sad i ovome treba prijevod )
Ne razumijem zbog cega bi akcidentalije i akcidencije bile jedno te isto, pogotovo ako sad imamo i Nicino objasnjenje iz glazbene domene. Mozda je autor htio reci akcidencije pa se malo zajeb'o. Znao je da je akciden... nesto. Kajaznam.
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 11:45   #206
Ja mislim da je autor one rečenice upravo ovo i htio: da se toliko prašine digne oko njegove umotvorine.

Čini se da jedino Polimer i mene nije uspio zaintrigirati niti impresionirati. Polimer je dala odmah jasno tumačenje.
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 11:45   #207
Ajmo ovak: prema Divkovićem latinskom riječniku imamo ovo
accido,cidi,3 :
1. kamo ili na što padati, pripadati
2. desiti se, sručiti se - oboje u prenesenom značenju

Ja sam objašnjavao pojam akcidentalija u filozofskom smislu, u svoje mlade dane taj sam ispit još polagao na latinskom....
Budući je rečenica od koje smo krenuli napisana u nekoj vrsti ili vodiča za predstavu, ili u kazališnoj kritici, pretpostavio sam da se pojam uzima u tom kontekstu.

Vjerujem da zabunu stvara i engleska riječ "accident" koja znači i nesreću ( pormetnu), kao neki slučajni nemio događaj.
Jesmo li sad jasniji?
__________________
Gemišt je psihički zdrava stvar.
akont-ciko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 12:17   #208
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Čini se da jedino Polimer i mene nije uspio zaintrigirati niti impresionirati. Polimer je dala odmah jasno tumačenje.
Baš me bio prosvijetlio plavac pa mi se sve lijepo poniveliralo.
Eh, podsjeti me da ti jednom ispričam priču o svlačenje akcidentalija i katarzi i boci vina. U kirurškoj ordinaciji.
polimer is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 15:29   #209
nije slučajno autor napisao akcidentalije! to mu je bio sinonim za bezvezne pizdarije!
__________________
ako nisi u stanju izdržati ženu mog kalibra, odi lovit girice i ostani papak
οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν.
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 17:34   #210
Quote:
IntegraHellsing kaže: Pogledaj post

''Katarzično niveliranje kao svlačenje akcidentalija.''

Naišla sam na nju dok sam čitala brošuricu koja mi je ostala od zadnjeg prikazivanja Hamleta u HNK.


S oprostenjem, ovo je cisti izdrk od recenice. Bas me zanima kakve se jos konstrukcije kriju u toj brosurici.

I onda se pitaju zasto mladi (i stari) ne zele ici u kazaliste.

Quote:
polimer kaže: Pogledaj post
Baš me bio prosvijetlio plavac pa mi se sve lijepo poniveliralo.
Eh, podsjeti me da ti jednom ispričam priču o svlačenje akcidentalija i katarzi i boci vina. U kirurškoj ordinaciji.
Jel' bilo nesto slicno ovome: Donijela ti bocu plavca (Dingaca, moguce) kirurgu kao zahvalu sto te operirao preko reda. Nato ce on tebi - "Ali gospodjo niste trebali, to je doista previse, sada ja vama nesto dugujem, najbolje da svucemo sa sebe sve akcidentalije inace nikada necemo dozivjeti potpunu katarzu!" I tako se procistite. U ordinaciji.
rokolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 22:55   #211
Quote:
rokolina kaže: Pogledaj post


S oprostenjem, ovo je cisti izdrk od recenice. Bas me zanima kakve se jos konstrukcije kriju u toj brosurici.

I onda se pitaju zasto mladi (i stari) ne zele ici u kazaliste.


Predstava je bila ludnica, ali eto, moj unutarnji Njuškalo nije imao mira.
Volim ići u kazališta, nedavno sam gledala genijalnu komediju zvanu Bog Masakra.

U svakom slučaju, zahvaljujem
__________________
The bird of the Hermes is my name, eating my wings to make me tame.
IntegraHellsing is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 23:23   #212
Quote:
rokolina kaže: Pogledaj post
Jel' bilo nesto slicno ovome: Donijela ti bocu plavca (Dingaca, moguce) kirurgu kao zahvalu sto te operirao preko reda. Nato ce on tebi - "Ali gospodjo niste trebali, to je doista previse, sada ja vama nesto dugujem, najbolje da svucemo sa sebe sve akcidentalije inace nikada necemo dozivjeti potpunu katarzu!" I tako se procistite. U ordinaciji.
Slično. Bio je bordeaux. Nije baš završilo sudarom.
polimer is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 23:54   #213
Quote:
IntegraHellsing kaže: Pogledaj post


Predstava je bila ludnica, ali eto, moj unutarnji Njuškalo nije imao mira.
Volim ići u kazališta, nedavno sam gledala genijalnu komediju zvanu Bog Masakra.

U svakom slučaju, zahvaljujem
Pa daj jos vrhunaravnih konstrukcija iz brosure! Vidis da se educiramo ovuda.
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 21:55   #214
Quote:
IntegraHellsing kaže: Pogledaj post


Predstava je bila ludnica, ali eto, moj unutarnji Njuškalo nije imao mira.
Volim ići u kazališta, nedavno sam gledala genijalnu komediju zvanu Bog Masakra.

U svakom slučaju, zahvaljujem
Ne bih se baš složila da je predstava Bog masakra genijalna, dobra da, no genijalno čuvam za neke druge. Zabavna, možda. No u drugim elementima prosječna. Glumački solidna, na trenutke izvrsna, no bez nekih "genijalnih" interpretacija. Tekst, odličan, no malo robuje stereotipima. Redateljski zahvati samo zadovoljavajući, no ni s kakvim osobitim rješenjima, naslonjeni na geg i glumačke interpretacije. Prešla je rampu, to da, barem do dijela publike, no to može i malo bolji vic, čak i jeftin. Aktualna? Uvijek, no ipak je pitanje je li tema dovoljno jaka da bi bila postavljena na taj način. Meni osobno, tek trojka. Peticu dajem Kaubojima i Bratu magarcu u zadnje vrijeme.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 22:01   #215
Glede konstrukcija u brošurama te kazališnim i likovnim kritikama moram razotkriti jednog svog prijatelja, uglednog likovnog kritičara koji mi je i pokazao i rekao kako je samo potrebno malo blebetati pa da zadatak bude izvršen. Gotovo da imaju šprancu, tabelu u šest stupaca s lijepoizgledajućim floskulama, od koje slažu veleučene umotvorine. To se od njih očekuje, za to su plaćeni pa trkeljaju od nemila do nedraga, a mi poslije mozgamo i mislimo kako smo glupi što to ne razumijemo. Čast izuzecima.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 00:09   #216
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Gotovo da imaju šprancu, tabelu u šest stupaca s lijepoizgledajućim floskulama, od koje slažu veleučene umotvorine. To se od njih očekuje, za to su plaćeni pa trkeljaju od nemila do nedraga, a mi poslije mozgamo i mislimo kako smo glupi što to ne razumijemo. Čast izuzecima.
Ja sam tu šprancu dobila na nekom seminaru o političkim govorima. Iz svakog reda randomski pročitaš dio rečenice i stvarno zvuči kao da nešto važno žlabraš a ne kažeš ništa.
polimer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 12:06   #217
Pozdrav, zanima me što znači riječ memifikacija?
gorance4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 14:44   #218
A mene zanima kaj znači da nekoga stalkaš?
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 14:54   #219
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
A mene zanima kaj znači da nekoga stalkaš?
Stalkanje dolazi od engleskog to stalk = uhoditi, pratiti.
__________________
O mačkama i psima.
ElliQuinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 17:11   #220
Quote:
gorance4 kaže: Pogledaj post

Pozdrav, zanima me što znači riječ memifikacija?
Znači stvaranje "mema" (engleski: meme).

"Mem" je podatak, vijest koji se širi u nekoj sredini. To je jedinica informacije, svaka pojedina informacija.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:07.