Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2007., 16:59   #41
Znam za slican slucaj.

Lijecnik je preporucio prosure vitamin sa okusum vanilije. Pakovanja su u tetrapaku (250 ml) sa slamcicom i trebaju se piti dva kom. dnevno.
Cijena?
39 kuna po komadu.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 18:20   #42
Ovako, po izlasku iz bolnice mu je receno da moze normalno sve jesti, jos u bolnici je dobivao kuhano meso i kuhano povrce, jogurte. To i inace jede jer voli kuhanu hranu, peceno i przeno je jeo puno manje, mislim da se nije nista posebno nezdravo hranio. Ne pusi vise od 25 godina (sad mu je 66), nikad nije pretjerano pio. No, rak debelog crijeva imamo u familiji.

Mene je zanimalo da li mu se nekom hranom ili nekim rezimom prehrane moze pomoci da se ubrza regulacija stolice, trenutno ide 15-20 puta dnevno na wc i zna biti vrlo bolno. Ali, valjda treba vrijeme da sve dodje na svoje opet.
mirta is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 19:20   #43
Quote:
el_mariachi kaže:
Znam za slican slucaj.

Lijecnik je preporucio prosure vitamin sa okusum vanilije. Pakovanja su u tetrapaku (250 ml) sa slamcicom i trebaju se piti dva kom. dnevno.
Cijena?
39 kuna po komadu.
Prosure, ensure, pulmocare, reconwan, glucerna, fresubin.....ima ih na tone svakakvih....sve su tu pripravci za enteralnu prehranu koji se koriste kao neka vrsta "supporta" normalnom hranjenju ili pak kao osnovna prehrana mahom za sondno davanje, naročito u ranom postoperacijskom liječenju recimo.....nije to loše ali ima dvije velike mane kojih valja biti svjestan.
Prvo, skup je to sport i nalazi se na B listi HZZO-a i drugo, oni ne mogu nadomjestiti normalno hranjenje koje valja čim prije uspostaviti.
Da ne kažem da se neselektivnim davanjem može postići kontraefekat.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 15:13   #44
metastaze

Quote:
trebor kaže:
- 7-10 dana ukoliko nema nikakvih komplikacija.
- kao poslije svake slične operacije - slab, kilav i opterećen s prognozom same bolesti.
- individualna stvar, al recimo do nekih mjesec - dva.
- prvo fizičku ( pomaganje pri obavljanju svakodnevnih rutinskih stvari dok ne uzmogne ih sam raditi ), psihološku ( prihvaćanje bolesti, navikavanje na eventualni anus preter tj. vrečicu ), možda i duhovnu ako je vjernik.
- ispočetka izbjegavati hranu koja nadima a kasnije kad se čovjek oporavi i ukoliko nema neku drugu bolest tipa dijabetesa ili slično, NEMA AMA BAŠ NIKAKVIH OGRANIČENJA. Jasno jedino da nećeš jesti ono što ti se ne sviđa. Priče o potrebi izbjegavanja ovoga ili onoga ne treba slušati jer čovjeka samo zbunjuju bez veze.
- vjerojatno ima al ih ja ne znam.




a ima li tko iskustva sa rakom debelog crijeva uz koja su primjećene metastaze na jetri? Kakve su uopće šanse preživljavanja sa rakom debelog crijeva?
zvonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 15:21   #45
karcinom debelog crijeva i metastaze

Ima li netko iskustva sa operacijom raka debelog crijeva i to u slučaju da su zamijećene metastaze na jetri.
Kakve su u tom slučaju prognoze.....koliko se dugo može poživjeti???
zvonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 22:11   #46
Quote:
zvonka kaže:
Ima li netko iskustva sa operacijom raka debelog crijeva i to u slučaju da su zamijećene metastaze na jetri.
Kakve su u tom slučaju prognoze.....koliko se dugo može poživjeti???
Tu nema pravila. Ima ljudi koji žive jako dugo, a ima koji umru kroz nekoliko mjeseci.
Konkretno sam imala u obitelji osobu koja je oboljela od raka na debelom crijevu i imala je metastaze na jetri. Od postavljanja dijagnoze do smrti prošlo je 3 mjeseca, ali radilo se o osobi koja se rijetko žalila na zdravlje i koja je vjerojatno dugo trpjela simptome, pa su metastaze daleko odgalopirale. Teško je to reči.
U medicini 2+2 nemora biti 4.
Kao netko tko ima u obitelji osobu oboljelu od raka sa najcrnijim prognozama, savjetujem vam da nikad ne postavljate pitanje "koliko još dugo". Po pitanju smrti u životu nikad nema pravila, nikad neznamo tko je slijedeći i kad je naš red. Treba živjeti svaki dan kao da je zadnji, bili bolesni ili zdravi i treba se boriti i ne previše gledati unaprijed. To je moj zaključak nakon što sam sebe izmučila prognozama i razmišljanjima unaprijed. Što god da sam ja unaprijed smislila i zaključila, tako na kraju nije ispalo. Moja mama je dobila max godinu dana života, a već je za 6 mj. prešišala prognoze. Statistike su jedno, a život je drugo.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 09:43   #47
mojoj je mami upravo dijagnosticiran rak.... ne znam kako se nositi s tim.....liječnici još nisu dali nikakve prognoze, tek treba biti primljena u bolnicu. Bojim se što će reći... Kako se uopće boriti sa bolešću roditelja?? Ima netko savjet za nekog psihoterapeuta ili neku metodu koja pomaže i bolesnom i njegovim najbližima.
zvonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 10:23   #48
Quote:
zvonka kaže: Pogledaj post
mojoj je mami upravo dijagnosticiran rak.... ne znam kako se nositi s tim.....liječnici još nisu dali nikakve prognoze, tek treba biti primljena u bolnicu. Bojim se što će reći... Kako se uopće boriti sa bolešću roditelja?? Ima netko savjet za nekog psihoterapeuta ili neku metodu koja pomaže i bolesnom i njegovim najbližima.
Javi mi se na PM. Znam kroz što prolaziš, meni je bilo grozno i užasno mi je trebao netko da mi objasni neke stvari, ali kroz sve sam morala sama proći, što je jako teško i nitko to tako nebi trebao. Vjeruj mi ,čudno je to, ali najgori period je onaj koji sada prolaziš kada tek saznaš za bolest i moraš se s njom suočiti. Kasnije se na sve nekako prilagodiš. Takva je ljudska narav.

Kakva god prognoza bila nemoj je uzimatizdravo za gotovo, jer one se baziraju na statistikama, a niti jedan čovjek nije isti.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 12:02   #49
Quote:
zvonka kaže: Pogledaj post
mojoj je mami upravo dijagnosticiran rak.... ne znam kako se nositi s tim.....liječnici još nisu dali nikakve prognoze, tek treba biti primljena u bolnicu. Bojim se što će reći... Kako se uopće boriti sa bolešću roditelja?? Ima netko savjet za nekog psihoterapeuta ili neku metodu koja pomaže i bolesnom i njegovim najbližima.

Ako ti mogu pomoci, tu sam.
Upravo i sama prolazim kroz pakao nakon sto je moja Najmilija, 15-godisnja kcerka, preminula od karcinoma.
__________________
"She was my North, my South, my East and West,
My working week and my Sunday rest"
Una67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 16:09   #50
Quote:
Una67 kaže: Pogledaj post
Ako ti mogu pomoci, tu sam.
Upravo i sama prolazim kroz pakao nakon sto je moja Najmilija, 15-godisnja kcerka, preminula od karcinoma.
Una, drago mi je ponovno te vidjeti tu među nama! Želim ti ovim putem iskazati svoju iskrenu sućut. Pokrenula sam forum koji se bavi članovima obitelji teško oboljelih. Tvoji savjeti i iskustvo sigurno mogu puno pomoći, posebno kada se radi o majci koja se suočila sa groznom dijagnozom svoga djeteta, te ga nažalost i pokopala,a to je najgore iskustvo koje netko može proživjeti.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 10:52   #51
Rak debelog crijeva-koliko traje operacija?

Tata mi je danas od 7.30 na operaciji i nitko još ništa ne javlja. Koliko takve operacije u prosjeku traju? Molim vas, ako tko zna... poludit ću od brige.
__________________
"Baby's got blue eyes..."
Goge is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 15:58   #52
jel sve ok? ja ne znam koliko traje ali javi se u svakom slucaju. trebalo bi nekih mozda 6 sati.....
__________________
Nikad ne znamo sta izazivamo u drugom covjeku rijecju koja za nas ima sasvim odredjeno znacenje i zadovoljava samo nasu potrebu.
Lilith000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 21:34   #53
jel si dobro? kako je proslo? nema tu pravila ovisno o velicini zahvata no sigurno cca 3 sata na dalje
Bani is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 04:47   #54
Vrlo je teško odrediti točno vremenski koliko će potrajati pojedina operacija.
Jasno je da postoje "standardi" no po satu posta mogu reći da se nebi trebala
"brinuti".
O malignim bolestima imaš tu dva vrlo živa topica.
sarkom is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 15:35   #55
Evo me! Tata je otišao u operacionu salu u 8.45 i oko 15 sati su ga smjestili na intezivnu. Odstranili su mu 60 cm crijeva koje je poslano na biopsiju. Za 10 dana očekujemo nalaz. Poslije toga slijedi kemoterapija.
Naglašavaju da tata ima slabo srce i pluća, a otkrili su mu i početak ciroze jetre (nije mi jasno - on nikada nije pio!!!!!). Da li to govore zbog kemoterapije ili oporavka od operacije?
Inače tata ima 71 godinu. Jučer navečer sam nazvala bolnicu i rekli su mi da je tata dobro, da se čak i šali sa sestrama. On je pozitivna osoba, voli ljude, ali se je jako zapustio od kada mu je sin (a meni brat) umro.
Hvala vam, puno mi znači što se imam kome obratiti. Ne znam ništa o tome što ga čeka, nisam blizu tate i to me grize. Moram raditi, nemam slobodnih dana, imam malo dijete (koje još dojim i koje ionako pati za mnom od kada sam počela raditi) i luda sam od bespomoćnosti. Najradije bih bila uz tatu, pjevala mu, igrala briškulu i trešetu s njim, gledala kaubojske i mornaričke filmove...
__________________
"Baby's got blue eyes..."
Goge is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 16:17   #56
Goge

Upravo od svega je najbitnije psihičko stanje tvog tate.Sigurno nije za zanemariti da ima 71 godinu i da su prisutne organske bolesti no piši dali je imao tih problema s srcem ,plučima jetrom i prije?.Cirozu jetre obično povezujemo ovako kada prvi put čujemo s alkoholizmom no uzroka može biti jako puno.
O kojoj vrsti tumora se radi ? Na koji način je dijagnosticiran?
Svakako da informacije od doktora idu u smjeru da se upozori da baš kemoterpija neće biti "lagana" .Upravo sam prije nekoliko minuta došao iz Zagreba gdje sam bio s ženom i žena je ostala na kemoterapiji.

Osječaj bespomočnosti je nažalost kod sviju nas ponekad prisutan no nedaj se piši ,pitaj a tu nas nažalost ima dosta koji prolazimo kroz slične situacije kao ti.
sarkom is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 17:02   #57
Hvala što si mi brzo odgovorio

Moj tata je teški pušač (50 godina puši) i otuda problemi sa srcem i plućima. Tata od nedavno pije Marivarin, a ima i emfizem pluća. Za jetru smo jučer saznali.

8. ožujka je završio na hitnoj zbog krvarenja iz debelog crijeva. Svijetlocrvena krv nakon stolice sa kojom već, koliko ja znam, 8 godina ima problema. Dugotrajni zatvor, jaka i konstantna bol na desnoj strani trbuha, gubitak težine, svi simptomi su bili prisutni ali tatu nismo nikako mogli nagovoriti da ode kod liječnika. Čak ni ja, a bila sam i umiljata, i gruba, i ucjenjivala sam ga, i molila... Uglavnom, napravili su mu ultrazvuk i rekli da se vidi veliko zasjenjenje i da je najvjerovatnije u pitanju karcinom. Krvna slika je pokazala i da je anemičan. Napravili su mu kolonoskopiju i rekli da je crijevo potpuno zatvoreno, da čak niti tekućina ne može proći.

Ja nisam razgovarala sa liječnikom, ali nadam se da ću sutra imati priliku. Sve informacije imam od moje mame koja je sva izgubljena i uopće se ne snalazi u svemu tome. Ona ne zna što treba pitati liječnika. Nisam sigurna da li znam i ja. Proučavam literaturu i pokušavam zapamtiti što više informacijaMislim da nisu zahvaćeni limfni čvorovi.

Teško mi je zbog tvoje žene, nekako se nadam da ću i ja uspjeti toplom riječju ulit snage u vaše iscrpljene duše.
__________________
"Baby's got blue eyes..."
Goge is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 17:25   #58
Treba ce mu nekoliko dana da sve profunkcionira. Onda dolazi faza prilagodjavanja na vrecicu. Ako se bude stidio zatvorice se u sebe no drugi trebaju biti tu da ga bodre.
Mora piti sokove mislim da se zovu prosure i kod nas su strahovio skupi ... oko 40 kn komad. Dva dnevno. Sto da ti kazem sve najbolje.
Eh da... pusenje nek zaboravi
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 17:42   #59
Na svu sreću, neće trebati nositi vrećicu. Znam da se najviše bojao toga. Inače sada mi je mama javila da se on osjeća dobro, da ima malu temperaturu ali da je to normalno nakon operacije.
__________________
"Baby's got blue eyes..."
Goge is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 17:45   #60
Goge

Da upravo problem s krvaranjem vezanim za stolicu cesto zna biti jedan faktor preko kojeg se lagano prode.Obicno ako se radi o prisustvu svježe krvi(svjetlocrvene) svi smo skloni to nekako zanemariti i protumaciti obicno kao "hemeroide".
I moja žena i ja smo zdravstveni radnici na srecu ja sam "van" medicine vec više od 15-ak godina no u svezi literature tu budi vrlo oprezna.U želji da saznamo cim više nije rijetkost da se izgubimo i da nam tek onda sve postane manje jasno.

Vrlo rado bi ti napisao neki "univerzalni" recept na koj nacin pristupiti doktoru i pitati ga za jasne i razumljive informacije no jednostavno to ovisi o puno drugih faktora no pokušaj biti spontana kao tu nemoj se previše zamarati i opterecivati što i kako ceš pitati jednostavno razgovaraj s lijecnikom. Ponekad to zna biti teško no vjerujem da ce to tebi uspjeti
Za sada po strani ostavi "strucna" pitanja no ponavljam najvažnija je spontanost.

Zahvaljujem ti se na podršci ponavljam ima nas tu nažalost dosta koji prolazimo slicne situacije no borimo se koliko znamo i možemo pišemo,razmjenjujemo iskustva i i sigurno da nam je lakše kada ovako virtualnim putem možemo dobiti neke savjete i utjehu ljudi koji prolaze kroz ista psihicka i fizicka stanja.

Svako od nas ima svoju specificnu pricu no svima nama nam je cilj zajednicki
nauciti se nositi s takvim bolestima i pokušati pomoci našim najmilijima.

Budi slobodna ako želiš više informacija kontaktirati me na PM imaš i e-mail.

Sve dobro

Vladimir
sarkom is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:00.