Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.11.2003., 12:23   #1
u koju s3e zemlju iseliti?

U koju se zemlju iseliti?
U razloge sada nećemo ulaziti. Imam ih i za izvoz. Recimo samo da su financijski razlozi osnovni, ali ne i jedini. U dogledno vrijeme (max 2 godine) planiram se iseliti iz lijepe naše vanka, ali imam par nedoumica o mjestu odlaska. Imam 22 god i apsolvent sam računarstva i ne zadovoljavam se životom prosječnog informatičara u RH ako vam to može što pomoći. Spreman sam na težak rad i učenje, ali ako se to i odgovarajuće financijski cijeni. U obzir dolaze samo legalna useljenja. Na listi pogodnih i meni najdražih su:
1. Australija (Sydney)-zbog familije
2. Kanada-zbog bliskih prijatelja
3. Norveška- zbog novca
4. Češka -zbog olakotnih okolnosti

U vrhu liste nepoželjnih je Njemačka. Amerika ima svoje adute, ali i mane. (molim komentare i prijedloge)

Da sada kazem nesto o sebi i svojim zeljama tako da znate što očekujem i što mi predložiti:
Iako su financije (zaposlenje, posao, stanovanje) na prvom mjestu, ni ostali faktori mi nisu nevažni. Primjerice multikulturalnost, tolerancija i općeljudska kultura te zadovoljstvo lokalnog stanovništva životom opčenito su mi također jako bitni. Prednost imaju veliki gradovi pa predložite i neke konkretne primjere sa manama i prednostima. Iako se ovo može nazvati trkom za novcem nikako ne želim da to bude jedini kriterij. Naglasak stavljam na kvalitetu života u najširem smislu.
Govorim engleski skoro pa tečno, njemački natucam (učio sam ga četiri godine, ali nisam se dovoljno trudio), a ne bojim se učiti i novi jezik. Ako imate i kakve linkove ili brojeve telefona (npr. veleposlanstva) na kojima mogu saznati više o nekim od prijedloga bio bih vam zahvalan kad bi mi ih poslali.
Osobito očekujem komentare i prijedloge Hrvata iz inozemstva koji već žive u nekim od tih gradova. Već sam živio par mjeseci u Budimpešti pa recite i neke komentare na taj grad (jezik je najveći problem jer je Madjarski jezik zaista težak).
Naravno da su bliže zemlje u prednosti, ali nije nikakav uvjet.

Sa velikim zanimanjem očekujem vaše odgovore.
Hvala
__________________
eXtreme
coool is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2003., 13:03   #2
pa dajte...vi ste otišli...date i meni priliku

evo vidim da se mnogi ovdje žale...kako nisu baš dobro prošli...dobro..ima svakakvih priča....ali da samo znate kako je nama ovdje u domovini lijepo...svaki dan pucam od sreće...i govorim si...
'ma ko ovo more platit'...:mad
Pa onaj 'ko more' nek dodje, al ja odlazim. Nema para, a normalnih ljudi jos manje...koji samo mentalitet..
Daj ljudi, nemojte zaje*avat!!! Imali ste jako dobre razloge da odete i otisli ste. A imam ih i ja...Zato molim vas pomozite da znam kuda je najbolje i da mi tamo bude sto bolje. I usput spomenite na koje probleme mogu naici (garantna pisma, vize, priznavanje fakulteta). Eto apeliram na vas...barem od vas očekujem nekakvo razumjevanje...
Eto istinski hvala na svakom postu...
__________________
eXtreme
coool is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2003., 13:12   #3
Onoliko koliko prohtijeva imaš toliko žeš za njih plaćati cio život.
Nadam se da nisu veliki.
Imam od rođaka klinca koji i nije klinac 19 god i malom je u glavu Audi A4 TDI koji košta 35 000 EURA a on nema ni za kolu naveče jer i radi i neradi..
Neznam samo tko to ljudima nabi u glavu i pokvari svu onu radost koju donose svakodnevne sitnice.
Misliš li da ako odeš u neku od ovih zemlaja imati nešto slično kao što moj rođak želi za godinu ili dvije a ako odeš ja ti dajem 5 godina i za tih 5 nećeš uštedit 35 000 da si kupiš nešto za te novce. Osim krede a to je danas normalno jer kreda je ono što čini zapad i cijeli sistem zapada se zasniva na imaginarnom imaš sve a ništa nije tvoje..
Odohsa teme nadam se da se nećeš ljutit ali 15X razmisli prije nego odeš bilo gdje. Danas malo koga zanima tvoje učenje njih zanima samo koliko možeš zaraditi njima a da tebi što manje daju po mogućnosti ništa ili nešto malo. A ako ti i daju da nešto misliš li da ćeš imati jedan sat uveče za NEVNIK pogledat.???
Lako je otić ali teško se vratit, ne zbog love nego nečeg što ćeš možda sam iskusit nakon odlaska.
Sretno ti bilo.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2003., 13:14   #4
Ako si nezadovoljan..nema razloga da ne ostvaris zelju da se odselis i stavi za uho svakog tko ce ti kenjati kako si nedomoljub itd. Slusaj svoj razum i svoje srce. Slazem se sa fancy da je bezveze razmisljat sto si zavrsio od skole...to nema veze sa realnoscu, pitanje je koliko se kao covjek moze adaptirati situacijama...a to moze znaciti ciscenje WCa, branje jagoda na farmama...itd, prvo vrijeme dok se covjek ne snadje.


Ja preporucam London, Engleska...a buduci da ti nije na listi zelja, onda ne treba niti o tome puno pisat. Od svih zemalja koje si nabrojio je vjerojatno najteze u englesku upasti i najmanje se moze nabrzaka zaraditi neka lova...ali kad se sve uzme na vagu, bitno i nebitno...da sto zivota zivim opet bih izabrao emigrirati u Englesku.

Bilo mi je 22 godine kad sam otisao. Sad sam 31.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2003., 13:25   #5
Nemoj u CH.

Kaskader, reci zasto bi opet u Englesku?
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2003., 13:30   #6
Zato jer je engleskog govornog podrucja, blizu je Hr, izrazito multikulturna, od prvog do zadnjeg dana se neces osjecati stranac u Londonu...nisam primijetio nikakvu diskriminaciju, pruza mogucnosti osobnim inspiracijama za uspjeh u poslu, bilo da netko zeli biti zaposlen ili biti poslodavac ili investitor.....englezi kao narod mi odgovaraju, zivio sam i u njemackoj, ali englezi su opusteniji i vise za zafrkanciju...


Naravno da kao i svugdje ima i losih strana, a najvise me kara kaj sadasnja vlast je dupelizacka americkoj i sto porezom koji placam financiram imperijalisticke ratove...to me kara u stricku pininu...ali radim na osveti.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2003., 13:31   #7
Ma SVEprijedloge ću pozorno saslušati...

Ne očekujem se brzo obogatitti, želim samo živjeti malo dalje od ruba egzistencije, da me život ne košta i toliko živaca. I ne bojim se raditi. I trenutno radim jedini u peteročlanoj obitelji sa jos jednim studentom i osnovcem u obitelji. Majka bolesna, otac upravo izašao iz privremenog posla. Pa vi meni pričajte o nekim audijima. Kazem, trenutno sam apsolvent i radim kao predavač informatike, i usput polazem ispite.
A kad otiđem, znam da je mala mogućnost da ću se ikada vratiti i nevjerujem da će mi ikada biti žao što sam otišao. Ja ću možda i biti 'homesick' ali samo za preljepom zemljom i polaganijim životom, ali nikada za ljudima.
A ja sam naveo neke zemlje samo tako...spreman sam poslusati sve prijedloge, bez obzira o ovim zemljama koje sam naveo. Pričajte mi malo i drugim gradovima. npr. London je dobar prijedlog. Nije daleko, englesko govorno podrućje, dobar standard..Dajte malo, razvijte temu.
Hvala
__________________
eXtreme
coool is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2003., 13:38   #8
A sto ako ti kazem da je meni trebalo 8 godina da dodjem na pozitivnu nulu. Dobro, ja sam prvih pet godina studirao i bio student, placao ogromnu lovu za univerzitet ali ipak uspio ustedjeti za polog za kucu. No...8 godina ja sam zivio prilicno normalno, radio puno itd...ali totalno zadovoljan, totalno kako sam i ocekivao, zapravo ocekivao sam i gore...


Ma kaj ti hocu reci...fakt bi bilo dobro biti sto realniji o zapadu i gledati na long run. Jer vidio sam face kaj nisu za tri godine imali dvije kuce i najnovije aute pa nisu bili zadovoljni....ma takve nije vrijedno ni komentirati, tvoja zivotna situacija je mozda i najbolja skola da zivot svhatis realno.


Zato...samo jedno od sveg kaj ti pisem zapamti...ako nekaj ziher hoces i trudis se, to ce ti se ostvariti.

A za englesku ak budes ozbiljan....javi se....ali htio bih da najprije sve promislis o drugim zemljama...jer mnoge stvari mogu biti bolje drugdje, ovisi i prioritetima.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2003., 14:35   #9
London je cool. Ja sam ovdje vec 13 godina, a sad mi je isto 31.
Al....moram priznat da me opet svrbe noge da se preselim negdje drugo....recimo....Brazil.
__________________
Travel & Fashion Blog
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2003., 14:37   #10
Hmmm...uopce nisam konstruktivna.
Dakle, vako...UK je great, ali ovisi sto zelis.
Place su visoke, ali i troskovi isto. Meni je ovdje jako tesko ustedit, a dobro zaradjujem.
Dobro...ima tu i moje krivice....najvise to sto previse trosim i volim salabazat okolo po egzoticnim zemljama.
Od ovih zemalja sto si ti nabrojao, meni se cini da je Australija najbolji izbor. Super klima, imat ces dobar standard, lezerni ljudi.
__________________
Travel & Fashion Blog
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2003., 16:03   #11
...

Naravno, da ću 100 puta razmisliti prije nego donesem konaćnu odluku.
Kažete London, ha? Nikada nisam o njemu razmišljao, možda zato što ovdje prevladava neka (bezrazložna) averzija prema Britancima. A problemi oko vize? Da li se lako može naći neki posao (ispočetka) samo da imam od čega živjeti. Pa makar bilo i čišćenje WC-a.

A Norveška? Nikog nema od tamo? Čuo sam da je tamo slićno kao u CH. Užasno sve skupo, ali su i plaće velike.

Australija se i meni ćini ok, ali je ipak malo drugaćije kad odeš preko oceana. Australija mi i je najvjerojatnija destinacija zbog sigurnosti koju bi imao zbog familije koju imam dolje.

A Amerika? Nitko o njoj ne priča? (a mislio sam da će se o Americi najviše pričati).Volio bih i o njoj malo razmišljati jer mi se i ona čini kao zemlja velikih mogućnosti sa isto tako velikim manama.

Ja ovako nabacujem zemlje čisto zato što se ne selim za mjesec dana i imam vremena dobro se raspitati i donijeti pravu odluku.

Možda nisam naglasio najvažniju stvar. Novac sam po sebi nije toliko važan koliko je važna sigurnost (ono da ne moram strahovati svaki dan da ću dobiti otkaz te da neću moći platiti stan i režije). To mi je najvažnije. Tako da mogu kako-tako bez nekih egzistencijalnih prijetnji živjeti. Pa sad da li ću imati 10% veću ili manju plaću i nije nešto pretjerano bitno. Znaći mogućnost što bržeg zaposlenja (bilo kakvog) bi tu bila najvažnija.

Naravno, ne bih volio otići negdje (i recimo imati i posao i neku sigurnost) a ne imati s kim popiti pivu u nedjelju ili popričati. Tako da je i taj 'ljuski faktor' nezanemariv.
Što se tiće politike neke zemlje, za to me nije briga. Važno da ljudi dobro žive, a ostalo mi je sve onako malo dalje i nezanimljivo. Barem sada.
Hvala svima na dosadašnjim i budućim postovima , kad budem malko suzio izbor malko ću vas više 'pilati' oko detalja i svakodnevnih sitnica.
Ćujemo se...
__________________
eXtreme
coool is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2003., 16:11   #12
Ameri jos spavaju. Cekaj kad se probude pa pocnu divanit.

Za London je mislim najteze dobit vizu od svih ovih zemalja. Ipak....probaj otic u konzulat i malo se raspitat.
Znam da su zadnjih godina "uvozili" medicinske sestre, doktore i profesore/nastavnike. Ima i dosta nasih sto su u financijskom sektoru ili pak kompjuterasi pa ti vidi.
__________________
Travel & Fashion Blog
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2003., 16:37   #13
a novi zeland ??
__________________
One day there'll be a place for us
Marin23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2003., 16:56   #14
U koju zemlju otici?
Dobro razmisli, jer mala je vjerojatnost da ces moci samo tako ponovo dici sidro (kao sto kaskader kaze).
Da ne spominjem da se nekih dvije godine smatra upoznavanjem (u USA), tako da odlazak prije tog roka spada u odustajanje od detaljnog upoznavanja kulture. Meni je trebalo tu negdje, ali dvije godine je cesto spominjan period.
Ako mislis ici u USA na postdiplomski, legalno se ne mozes odlijepiti od ruba egzistencije. Kad pocnes raditi, mozda.

De objasni ... u jednom postu kazes da neces biti homesick za ljudima, u drugom da bi htio ic negdje na kavu nedjeljom.

Napomenuo si sigurnu egzistenciju. Time si USA izbrisao s svog spiska. Procitaj malo o nezaposlenosti, otpustanju u IT sektoru, visku postdiplomskih studenata zadnjih par godina, ljudima koji su izgubili desetke tisuca dolara na burzi (sto su njihove mirovine).

Par (mozda i previse) podrazumijevanih stvari ... Place su u vecini zapadnog svijeta izrazene bruto, sto znaci da odmah gubis 20-40% na porez. U USA zdravstveno spada pod dodatne pogodnosti koje pojedine firme nude. Nisu obavezne ponuditi, niti osiguranje koje dobijes (od firme) ili platis mora pokrivati sve troskove. Vrlo rijetko se uopce moze naci osiguranje koje pokriva 100% troskova.
Mislim da u DE, firma pokriva osiguranje koje je sveobuhvatno.

Razloge za odlazak je imao svako, ali vecina ih spada u EPP. Probleme koje procitas u odgovorima neces naci u EPPu, jer ih se tamo ne usude staviti.
Glossu R.H.
Glossu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2003., 17:15   #15
Quote:
Marin23 kaže:
a novi zeland ??
Da, zasto ne na Novi Zeland? Evo, ja bas jucer iz fore bila s muzem na njihovome sajtu. Obadvoje imamo preko 100 bodova, zanimanja koja traze, hm, mogli bi otici na Novi Zeland. Od sredine 12. mjeseca ponovno primaju.

Novi Zeland
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2003., 17:20   #16
Quote:
kaskader kaže:
od prvog do zadnjeg dana se neces osjecati stranac u Londonu...nisam primijetio nikakvu diskriminaciju, pruza mogucnosti osobnim inspiracijama za uspjeh u poslu, bilo da netko zeli biti zaposlen ili biti poslodavac ili investitor
Evo, ovo mi je zaista bitno, a CH je puna ovoga.

Naravno, oni ce negirati, lijepo je upakirano u rukavicama.
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2003., 20:00   #17
Re: ...

Quote:
coool kaže:
A Amerika? Nitko o njoj ne priča? (a mislio sam da će se o Americi najviše pričati).Volio bih i o njoj malo razmišljati jer mi se i ona čini kao zemlja velikih mogućnosti sa isto tako velikim manama.
Mane:
  • najmanje 10 puta brži život nego u Hrvatskoj
  • dijametralno suprotni životni stil od Hrvata
  • religijska zatucanost
  • relativno visoki troškovi stanovanja i života (omjer prihoda i rashoda ugrubo 1:1)
  • skupi vrtići i zdravstvo (nema državnih ustanova), vrlo je teško i skupo imati potomstvo
  • školstvo (osnovno i srednje) je totalna katastrofa (u slučaju da misliš imati potomstvo jednoga dana, i na to treba misliti)
  • opći nedostatak infrastrukture (nema javnog prijevoza kak spada, bez auta možeš biti i mrtav)
  • inkoherentan standard -- neki aspekti životnog standarda su puno gori i lošiji nego u Hrvatskoj, neovisno o lokaciji u U.S.

Prednosti:
  • uglavnom se govori engleski
  • totalna decentralizacija i konkurencija u sektoru roba i usluga -- sve je privatno
  • veliko tržište rada
  • zemlja prilika da se uspije snalažljivošću, radom i zalaganjem
  • zakoni protiv diskriminacije

Nekome iz Hrvatske tko nije nikada živil u Americi ne bih nikada preporučil da ide tam, tj. toplo preporučam Ameriku zaobilaziti u širokom krugu. Jednostavno, sitnice koje u Hrvatskoj uzimamo zdravo za gotovo su tam u većini slučajeva nedostupne.

Drugi mogu po nahođenju elaborirati umjesto mene.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2003., 20:56   #18
Annatar ima pravo, iako je on Ameriku sazeo na grublji nacin nego sto bih to ja napravila. Mislim da je Amerika zanimljiva za obrazovane mlade ljude, i to posebno urbani centri (New York, Boston, San Francisco). Ali ako dolazis, dodji s garancijom za posao ili zbog skole, a nikako ne da cistis wc ili radis u fast food industriji - iz takve se situacije dosta tesko iskobeljati. Amerika je jako raslojemna i stvarno svega ima, pa ako "sletis"na pravo mjesto, moze biti jako lijepo i sa svojom strukom mozes zaraditi dosta dobru lovu unatoc tome sto ipak ima manje kompjuteraskih poslova nego prije 5-6 godina. Nema diskriminacije prema (obrazovanim) strancima i uvijek sam se osjecala dobrodosla i zanimljiva.

Teze je kad si malo stariji i kad zelis zasnovati obitelj i postane ti jasno da to ne mozes priustiti (to je moja trenutacna situacija) i kad se suocis s tri opcije: ili manje-vise zivotaris radeci posao koji volis, ili prodas ideale za nesto para da mozes imati djecu kojima ces priustiti zdravstveno osiguranje i jaslice/vrtic, ili natrag u Europu (ima li tko kakvu bolju ideju?). Da, bogato se udati, ali i tu sam profulala
Mayflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2003., 21:15   #19
Quote:
FFE kaže:
Da, zasto ne na Novi Zeland? Evo, ja bas jucer iz fore bila s muzem na njihovome sajtu. Obadvoje imamo preko 100 bodova, zanimanja koja traze, hm, mogli bi otici na Novi Zeland. Od sredine 12. mjeseca ponovno primaju.

Novi Zeland
Ne, ako mozes u Australiju onda odi u Australiju. NZ je kao Australija, osim sta je klima losija, standard nizi i ljudi gluplji.
Gazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2003., 21:29   #20
ja sam razmisljal o Londonu dok sam imal stambenih problema i ovi tu seljaki su mi isli na qurac. pa sam se javil Kiki da kak je to v London, England, no ovdi se sredila situacija i tak, moram josh neke nesredjene stvari ovdi zavrshit
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:49.