Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2012., 01:13   #1
Vuk Jeremić sazvao javnu raspravu o haaškom tribunalu

Što konkretno možemo očekivati i koja su vaša očekivanja od tzv. javne rasprave o Haaškom sudu i predmetima generala Gotovine i Markača?

Smije li vuk jeremić zlouporabit svoju poziciju zbog vlastitih interesa (interesa srbije) ili, kako sam načula, postoje sankcije koje može snositi?

Što smatrate da bi Hrvatska, srbija ili neka druga država obuhvaćena radom Haaškog suda mogla dobiti ovom raspravom?

Što zapravo predviđate? Hoće li uopće doći do javne rasprave i ako dođe, kome će ići na ruku?

Moj osobni stav je da vuk jeremić kocka i ulaže sve. mislim da bi nakon rasprave mogao, u našu i korist BIH, samo dodatno osporiti i oslabiti položaj srbije, ali i samoga sebe do kraja kompromitirati.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/j...ja/647575.aspx
fairydae is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 08:06   #2
Znači, učinit će to, učinit će to, tako mu svega?

Ne znam, da je Vučić principijelan, ali ono, imalo principijelan, indignirano bi dao ostavku na mjesto predsjedavajućeg opće skupštine UN-a, s obzirom da radi u istom tijelu koje ga povezuje s onima koje smatra "međunarodnim kriminalcima o kojima se nije u stanju izraziti ni s minimumom političke korektnosti". No, čini m' se da to manje izgledno, jer Vučićeva pozicija je ugodna, eno po cijeli dan piskara po twitteru i najavljuje rasprave, ja bih se mijenjala s njim. Dobro, možda želi rušiti sistem iznutra.

Vjerojatno će trkeljati o nepravednosti presude, navodnim neiskorištenim dokazima koji su navodno mogli utjecati na znantno drukčiji ishod, pozivati se na mišljenja Pocara i Agiusa, prozivati hrvatsko pravosuđe. Mislim, ne znam, od njega se sad i očekuje i neka forma diplomatske ofenzive i prosvjedi, zapravo bi ovo vjerojatno i mi pokušavali da je ishod bio drukčiji, samo on to izražava na svoj specifični zapjenjeni i prizemni način, pa ga nekako teško uvažit.
__________________
"...practices that were long abandoned - imprisonment without trial, the use of war prisoners as slaves, public executions, torture to extract confessions, the use of hostages and the deportation of whole populations - not only became common again, but were tolerated and even defended by people who considered themselves enlightened and progressive." George Orwell, 1984.
Linda Hathor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 08:20   #3
Prvo moramo biti svjesni da Jeremić nije slučajno došao na mjesto na kojem jest.

On je na njega došao većinom glasova i on zna da tu većinu načelno ima i dalje. Riječ je o većini koja je raspižđena Amerima i njihovim ponašanjem u međunarodnim odnosima. (Dakle, tu se "glasovalo protiv", a ne "za".)

No, s druge strane gledajući, može li Jeremić računati s ama baš svim tim "svojim" glasovima glede ama baš svih pitanja?

Rekao bih, baš i ne, a odgovor je i načelan (tj. jedno je "glasovati protiv" na općenitoj razini, kao kad je riječ o izboru osobe za neku dužnost, a drugo je glasovati o nekom konkretnom pitanju) i specifičan.

Konkretno, za Jeremića je glasovalo i jako puno muslimanskih zemalja kojima se sada baš i neće svidjeti srpske jadikovke oko toga što su Srbi okrivljeni za genocid u Srebrenici, dok, eto, "zločinac Naser Orić slobodno šeće".

Tako da mislim da cijela predstava neće uspjeti, usprkos tome što Srbi imaju dosta vremena da ju pripreme.

Na kraju će to ispasti tek minorna "predstava za domaću javnost" (Srpsku).
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 08:21   #4
@Linda

Kužim štos s deminutivom, ali problem je u tome što Srbi imaju političara koji se uistinu i zove Vučić, pa bi neki mogli pomislit da na njega uistinu i misliš.
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 08:23   #5
Pda, dosta ovoga jest namijenjeno domaćoj upotrebi, to je jasno. Wolfie ne želi da ga se pamti kao onoga koji je sjedio u UN-u i nije prozvao srboždere kad je trebalo i kad se moglo, neovisno o ishodu. A i rekoh, to se od njega sada i očekuje.

@nvk Uvažavam, mada sumnjam da bi se netko zbunio s obzirom na konteks.
__________________
"...practices that were long abandoned - imprisonment without trial, the use of war prisoners as slaves, public executions, torture to extract confessions, the use of hostages and the deportation of whole populations - not only became common again, but were tolerated and even defended by people who considered themselves enlightened and progressive." George Orwell, 1984.
Linda Hathor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 08:27   #6
Wolfie
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 08:38   #7
Svom (sad već petodnevnom) trijumfalizmu usprkos, moramo biti svjesni da se Srbi ne predaju i da još uvijek imaju i ozbiljne međunarodne saveznike.

Pročitajte samo kako su oslobađajuću presudu popratili portali BBCja, Guardiana, NYTa, ....

Također, treba im odati priznanje, jedinstveniji su nego što bismo mi bili na njihovom mjestu.

Što bi se u RH dogodilo da je prvostupanjska presuda ostala potvrđena?

Ama baš ništa, barem što se tiće razine vlasti. I to bez obzira na to tko bio na vlasti. Ovi sada ili Karamarko/Jaca/Sanader, "reakcija" bi bila ista - nikakva. Samo bi nas paradržavni mediji bombardirali "istinom" da je presuda opravdana.

Dok Srbi, naprotiv, pucaju iz svih oružja. I ne misle stati.

Tako da, s ovom raspravom u UN ili bez nje - ne smijemo spavati na lovorikama.
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 08:47   #8
Da nije u pitanju fairydae koja je temu otvorila, pa da se na nju još nije javilo i nekoliko vrlo uglednih forumaša od formata koje je uvijek užitak čitati - ja bi je već zatvorio

Naime, ne bi ja bio siguran da će se ta konferencija uopće održati, pogotovo ne 10-og travnja - što je vrlo jasna provokacija na adresu Republike Hrvatske koju se odabirom datuma stavlja u kontekst Nezavisne Države Hrvatske. Potpuno sam uvjeren da će Vesna Pusić zabraniti hrvatskoj diplomaciji da sudjeluje na takvom događaju te da će o tom stavu hrvatski MVP izvijestiti svoje saveznike u NATO-u i buduće partnere u EU. Bez Hrvatske takva konferencija nebi imala nikakav smisao održavanja - no ja mislim da do rasprave o tome neće ni doći.

Prije mislim da će se problem riješiti na način da će služba održavanja zgrade Ujedinjenih Naroda recimo 8-og travnja obavijestiti Glavnog Tajnika o nuždi hitne zamjene ventilacijskog sustava u dvorani za plenarne sjednice, jer su uočili rizik od pojave bakterije koja uzrokuje legionarsku bolest - ili nešto u tom stilu.

Vuk će biti iznenađen snalažljivošću "međunarodnih kriminalaca"
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 09:38   #9
Da, da, ja sam htjela napisati da je datum očita i smišljena provokacija, onda mi je palo na pamet da možda Wolfie i nema taj luksuz da na taj način tempira datum skoro pola godine unaprijed, s obzirom da je u UN-u prilično prometno. No, jasno, to je realna mogućnost - a i zašto ne kapitalizirati evociranjem na NDH-u, jel?
__________________
"...practices that were long abandoned - imprisonment without trial, the use of war prisoners as slaves, public executions, torture to extract confessions, the use of hostages and the deportation of whole populations - not only became common again, but were tolerated and even defended by people who considered themselves enlightened and progressive." George Orwell, 1984.
Linda Hathor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 12:50   #10
zahvaljujem Powerlocku koji je ostavio temu na životu.

izgleda da je defenziva već otpočela, vjerojatno u smjeru sljedeće velike presude u kojoj bi se državni vrh 90ih na čelu s Tuđmanom u procesu Šestorke mogao proglasiti UZP u vidu stvaranja velike Hrvatske.

kako javljaju naši mediji The Times donosi članak u kojem pokušava progurati ideju o podjeli Bosne između Tuđmana i Miloševića, negirati činjenice zaključene na haaškom sudu i praktički vrlo nemušto progurati tezu o zločinima sa svih strana.

nije napuštena ni retorika o protjerivanju 200.000 srba akcijom Oluja, ali uvode novu brojku u igru, pa navode 150 ubijenih tokom akcije Oluja.

http://www.dnevno.hr/vijesti/svijet/...a/1183969.html

ne bih tako olako napustila mogućnost da se jeremićeva ideja doista ostvari. ne smijemo zaboraviti da nam predstoji još jedna presuda koja bi mogla inkriminirati državnih vrh RH 90ih, a koja bi vrlo lako, ukoliko do rasprave dođe, mogla poboljšati položaj srbije koji je naglo poljuljan presudom za Oluju.

zamislite što bi se dogodilo da presuda za šestorku koja se očekuje u narednim mjesecima bude drakonska?

nadalje, vuk nije glup. glavna rasprava na Međunarodnom sudu pravde na kojem se Hrvatska i srbija međusobno tuže za genocid zakazana je za lipanj 2013. što znači da bi potencijalni zaključci s potencijalne rasprave pripremljenim srbima mogli uvelike pomoći.

Zadnje uređivanje fairydae : 20.11.2012. at 13:01.
fairydae is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 13:12   #11
Klasični politički potez kontrole štete radi svih implikacija koje mogu nastat iz ovakve Odluke Suda a naročito prema tužbi RH protiv RS a i još mnogo političkih i inih detalja koje će se moguće događat i u samoj RS.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 13:26   #12
Inače malo o Vuku Jeremiću praunuku Nurije Pozderca o kojem je nedavno Muzej holokausta Yad Vashem donio odluku da se nagrade medaljom Pravednik među narodima. To je njegov pradjed a djed mu je Hamdija Pozderac jedan od tvoraca amandmana na Ustav SFRJ i afere Agrokomerc. Zanimljiv lik.

Quote:
“Elem, moj daleki predak, moj čukundeda, Murat-aga Pozderac, dobri i čestiti vladar Cazinske krajine, jedan od poslednjih aga Otomanskog carstva na Balkanu, imao je običaj da kaže: bujrum, rajo, čini što ti drago, ali plati harač, metni dukat u carske bisage, pa onda serbez, široko ti polje! Imam ja vladarsko iskustvo, genetika je to… Bilo je u familiji diplomata, narodnih heroja, ali ja se uvek vraćam na pretka moga, premudrog krajiškog agu Murata Pozderca, koji je pre sto pedeset godina rođen i ceo život je proveo u islamskoj veri i šerijatu… Eee, da mi je danas jedan takav u vladi Srbije, ne bi mi imali muke ni sa Kosovom ni sa Bosnom. Sve bi bilo naše!”, napisao je Jeremić.
http://doznajemo.com/2012/11/12/http...emo-comp35841/
http://www.javno.ba/urednikov-odabir...stog-dedu.html
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 13:45   #13
Quote:
Linda Hathor kaže: Pogledaj post
Da, da, ja sam htjela napisati da je datum očita i smišljena provokacija, onda mi je palo na pamet da možda Wolfie i nema taj luksuz da na taj način tempira datum skoro pola godine unaprijed, s obzirom da je u UN-u prilično prometno. No, jasno, to je realna mogućnost - a i zašto ne kapitalizirati evociranjem na NDH-u, jel?
ja ne znam jel ovo što pobješnjeli Vuk pokušava spada pod Special sessions (regullar nije svakako). ako jeste onda neće moći to sam sazvati.

Special Sessions

The United Nations Charter (Chapter IV, article 20) provides for the General Assembly to meet in special sessions:

"The General Assembly shall meet in regular annual sessions and in such special sessions as occasion may require. Special sessions shall be convoked by the Secretary-General at the request of the Security Council or of a majority of the Members of the United Nations."

trebat će mu i Ban Ki Moon i/ili vijeće sigurnosti...http://www.un.org/en/ga/sessions/special.shtml
najdraži is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 14:09   #14
Ma nista od toga....
realist is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 14:18   #15
Javlja se i Carla.
Treba učiniti sve kako bi ih se spriječilo.
No,po običaju naši njonjavci neće ni maknuti.
Jedino što znaju je lantranje o opasnosti od mase.... kukavice jadnici i izdajnici
__________________
"U šarmantnoj pozi moderni poganac —Najmio ga stranac, da nam metne lanac.Taj klatež, što o pravdi blebeće —On za korist tuđu laže, kleveće."
SKIDAJTE MARASOVCU BAN
Panonicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 14:18   #16
jeli postoji način da se inicira postupak smjene jeremica sa te pozicije i koliko godina on jos ima na poziciji predsjednika generalne skupstine UNa?
ako se odrzi ta javna rasprava na generalnoj skupstiti jeli mislite da je bolje da RH ignorira ili ne?

jeli UN ima ikakav etički kodeks po kojem bi se jeremica moglo kaznit ili opomenit zbog twiitova o albancima i presudi?
hoce li godisnji izvjestaj haskog suda ili tuzitelja spomenit jeremica zbog ocitog protivljenja presudi haaga
bigboom is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 14:19   #17
No dobro...hajmo ozbiljno...koga brige za javno raspravu o necemu sto se uskoro ukida?
Najjache je to sto on to saziva tek za 6 mjeseci da bi se po vlastitim rijecima mogao "sto bolje pripremiti".
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.

Zadnje uređivanje u prolazu : 20.11.2012. at 14:30.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 14:23   #18
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
No dobro...hajmo ozbiljno...koga brige za javno raspravu o necemu sto se uskoro ukida?
Ma naravno, puti snovi, ko fol on se bori za .....
Do 10.4 ni suda a mozda i smjene Jeremica ako ovako nastavi.
Sada gubi bazu u DS u,i ocito licitira ponude u SPS, ili vec kuda...
Tako da ne se zesciti i sekirati.....samo je to ego jednog lika i nista vise.
realist is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 14:28   #19
No ipak mi je malo cudno to svo novinsko jedinstvo Engleza i da tako djele lekciju Srbima...
malo mi je cudno iskreno.
Sta li se valja iza brda.......moramo se zapitati.

Za Amere nisam ni sekund dvojio,al ovi mi nisu jasni.....
Sad ispada Carla crna ovca...kao da je ona sama radila sve sta je radila.....

Neznam,kao sto rekoh nekaj mi smrdi....
realist is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 15:27   #20
Quote:
fairydae kaže: Pogledaj post
Što konkretno možemo očekivati i koja su vaša očekivanja od tzv. javne rasprave o Haaškom sudu i predmetima generala Gotovine i Markača?

Smije li vuk jeremić zlouporabit svoju poziciju zbog vlastitih interesa (interesa srbije) ili, kako sam načula, postoje sankcije koje može snositi?

Što smatrate da bi Hrvatska, srbija ili neka druga država obuhvaćena radom Haaškog suda mogla dobiti ovom raspravom?

Što zapravo predviđate? Hoće li uopće doći do javne rasprave i ako dođe, kome će ići na ruku?

Moj osobni stav je da vuk jeremić kocka i ulaže sve. mislim da bi nakon rasprave mogao, u našu i korist BIH, samo dodatno osporiti i oslabiti položaj srbije, ali i samoga sebe do kraja kompromitirati.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/j...ja/647575.aspx
Razmislimo malo o čemu bi se zapravo moglo raspravljati.
Tri su moguće smjernice politički aspekt, moralni i pravni.
O političkom, o odnosima snaga, je nešto rekao nvnk.
Dodao bih da se sud jako zapišao u čizmu svjetskim moćnicima sa tim sranjima o prekomjernom granatiranju, o 200 metara, o nedefiniranoj 'objektivnoj zapovjednoj odgovornosti', itd. Je li sudac Meron slučajno postavljen za predsjedavajućeg Zalbenog vijeća?
Predugo i previše očigledno su raznorazni prosrpski lobiji drmali oko suda, pa se Wolfiju čini da bi to i dalje prolazilo.

Moralno, sud nema nikakav kredibilitet.
Prekomjerno granatiran Knin sa 30 granata, a Vukovar sa 6 milijuna nije. Stavljanje u isti koš sporadičnih zločina - paleža, pljački i pojedinačnih ubistava sa hrvatske strane i masovnih organiziranih pokolja stotina i tisuća ljudi, konclogorima, etničkim čišćenjem, masovnim silovanjima srpske strane ... kako se to može moralno opravdati?

O pravnom aspektu bolje da se i ne povede rasprava. Taj sud se doslovno odmaknuo od regula međunarodnog prava. Nametali su , izmišljali , pravila kako im se svidjelo. Optuženici su birani po nacionalnom ključu, i po nekim iskonstruiranim optužnicama (osim, naravno Srba). Nakon što su dovedeni u Haag, optužnice su se često pokazale potpuno neutemeljene (čak i po njihovim kriterijima!) pa su im trebale godine da iskonstruiraju nešto novo - tako je nastala 'objektivna zapovjedna odgovornost' u slučaju Blaškić.
O Carli del Ponte i radu tužiteljstva, o pritiscima na svjedoke i sl. već je bilo riječi na forumu. O sucu Orieu ne treba gubiti riječi.
Niti jedna optužnica protiv Hrvata vjerojatno ne bi sa tim dokazima bila prihvaćena na sudu bilo koje države sa solidnim pravosuđem.

Tako da jednostavno ne vidim koje argumente osim demagogije Wolfie i srpska strana ima za raspravu o tom sudu.

Zadnje uređivanje felixx : 20.11.2012. at 16:24.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:44.