Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.06.2008., 11:07   #21
Quote:
viper001 kaže: Pogledaj post
Bugara je ostalo nešto i u staroj domovini oko ušća Volge.
Zanimljivo je porijeklo imena Bugarin. Etimolozi se slažu da je nastalo od staroturskoga glagola bulgamak i da znači miješati, a riječ "Bulgar" znači mješanac. Tako su se zvali već u staroj domovini između Dnjepra i Kaspijskoga mora, jer su se horde sastojale od ratnika raznih naroda sjedinjenih zajedničkom željom za osvajanjem (Protobugari, Huni, Alani, Ujguri, Avari itd.). A tek je slijedilo miješanje u današnjoj Bugarskoj sa Slavenima, Vlasima, Tračanima, Grcima, Turcima, Romima i dr.

Mislim da je to najpoštenije i najistinitije ime jednoga naroda na zemljinoj kugli. Nijedna nacija ne voli priznati da je gemišt, miks, smjesa, mješavina - a oni to ponosno nose u svom nacionalnom imenu. Kapa dolje.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 10:56   #22
Quote:
viper001 kaže: Pogledaj post
Evo naveliko se raspravlja o Mađarima i Rumunjima, pa zašto ne bismo malo i o Bugarima. Imaju sličnosti s Mađarima, doselili su kao ratnički nomadi, samo što su se oni slavenizirali za razliku od Mađara.
I u temeljima nastanka bugarskoga naroda kao i mađarskog nalazi se narod Onogura. U kontekstu s Bugarima spominju se Kutriguri i Utiguri, a također i Oguri. Možda su s Ogurima u vezi turkijski Oguzi (barem po imenu)?
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 11:14   #23
ima još tih "gura", ujguri npr...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 11:23   #24
šta je sa makedoncima kad se oni prvi put spominju kao zasebna skupina.a što se tiče imena srbija poznato je da je nastalo od riječi servus koja znamo šta znači.
delpiero is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 12:07   #25
Inace ja imam kolegicu na poslu koja se preziva bugarin.Inace neki tvrde da su sibenska,primostenska,kastelenska i jos neka prezimena bugarskog podrijetla,ali ja se bas ne slazim s tim.To su prezimena kao kovacev,kapov,lucev i slicno.
viper001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 12:21   #26
Quote:
viper001 kaže: Pogledaj post
Inače neki tvrde da su šibenska, primoštenska, kaštelenska i još neka prezimena bugarskog podrijetla, ali ja se baš ne slažem s tim.To su prezimena kao Kovačev, Kapov, Lučev i slično.
Ima i Vice Vukov, Petar Vlahov, Željko Jerkov, Mihatov, Bilankov itd. Mislim da to nema izravne veze s Bugarima, ali to je tema za "Razna prezimena i sve o njima" na Društvenim znanostima.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 15:44   #27
A šta sa Bugaršticama?? , mnogi jezikoslovci kažu da bugariti(tužno pevati,naricati..) nema veze sa Bugarima , ali ne kažu sa čime veze ima!!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 08:57   #28
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
A šta sa bugaršticama? Mnogi jezikoslovci kažu da bugariti (tužno pevati,naricati..) nema veze sa Bugarima, ali ne kažu sa čime veze ima!
Riječi bugariti i bugarštica nastale su od etnonima Bugarin.

Dio Bugara bavio se stočarstvom poput Vlaha i Albanaca, kretao se na zapad Balk. poluotoka, i stigao i do Jadrana.

Riječ bugariti najprije je značila "naricati na pogrebu" a kasnije "pjevati narodne pjesme (na specifičan način)". To su bile pjesme koje su najčešće opijevale bojeve i pogibiju junaka, zato im je melodija bila slična pogrebnoj.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 16:41   #29
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Riječi bugariti i bugarštica nastale su od etnonima Bugarin.

Dio Bugara bavio se stočarstvom poput Vlaha i Albanaca, kretao se na zapad Balk. poluotoka, i stigao i do Jadrana.

Riječ bugariti najprije je značila "naricati na pogrebu" a kasnije "pjevati narodne pjesme (na specifičan način)". To su bile pjesme koje su najčešće opijevale bojeve i pogibiju junaka, zato im je melodija bila slična pogrebnoj.
Sve si dobro rekao , samo sad je pitanje kako je došlo do prihvaćanja tog naziva u širokom području Srbije,Bosne,CG,Dalmacije , pa ih čak ima i kod kajkavaca i ikavaca??

Jako čudna fora! , zašto se prihvatilo nešto "bugarsko" , kad se takođe ima na ove strane i tužbalica,pesama,jadikovki...., a "mi" preuzeli etnonim jednoga naroda za naziv specifične forme narodnog pesništva.

Evo hr.izvora bugarštice,
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 03:35   #30
Quote:
viper001 kaže: Pogledaj post
Ovako,u 19.stoljecu je apsolutno smijesno raspravljat jesu li bugari slaveni ili neki azijati,naravno da su slaveni.Koliko ja znam u 11.stoljecu nije vise bilo nikakvih tragova tih azijata.Sto se tice ovoga da srb oznacava sve slavene/slovene to je poznato samo tebi.Navjerovatnije je taj naziv nasta iz rijeci slov,sto je tada znacilo glas,glasanje tj oni koji pravilno govore.S druge strane su nimi ili njimi,tj nesto kao mutavi,oni koji ne znaju govoriti ili nepravilno govore iz cega se u svim slavenskim jezicima razvio naziv za njemacku.Kako sad srb ima veze s time da mi je znat
Pogrešno - Bugari NISU Slaveni.

Genetička istraživanja pokazala su kako samo 14.7% Bugara ima slavenske gene.
Cro_Rex is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 07:56   #31
Quote:
Cro_Rex kaže: Pogledaj post
Pogrešno - Bugari NISU Slaveni.

Genetička istraživanja pokazala su kako samo 14.7% Bugara ima slavenske gene.
Ma daj,a znas koliko je u dalmaciji ima tog slavenskog halotipa???Manje od 10%.Slicno je i u c.gori,njemci imaju nekih 15% germanskog gena i sl.
viper001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 09:20   #32
Quote:
Cro_Rex kaže: Pogledaj post
Pogrešno - Bugari NISU Slaveni.

Genetička istraživanja pokazala su kako samo 14.7% Bugara ima slavenske gene.
Kakve su ovo gluposti?
Narodi i nacije su nastali mnooooogo prije nastanka genetike i utvrđivanja gena.
Zaključak - genetika nema veze sa stvaranjem naroda i nacija.
bonislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 12:48   #33
Quote:
Cro_Rex kaže: Pogledaj post
Pogrešno - Bugari NISU Slaveni.

Genetička istraživanja pokazala su kako samo 14.7% Bugara ima slavenske gene.
I nije kako se da zakljucit iz tvog posta da je od 1000 bugara 147 slavena,nego da je u sveukupnom genomu 14,7%slavenskog.Mozda je taj halotip i najaci ili medju najacima.Za usporedbu najaci halotip u hrvata je slavenski,a nema ga sveukupno niti 1/3.ma jebesh genetiku
viper001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 22:44   #34
Ja govorim o podrijetlu, ne o lingvistici ili kulturi.

Čini se da teza o postojanju "južnih Slavena" pada u vodu s obzirom na ta istraživanja koja pokazuju da nismo slavenskog već nekog drugog podrijetla. Nažalost, povijest starija od 7. stoljeća nije (još) kristalno jasna.
Cro_Rex is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 23:13   #35
Quote:
Cro_Rex kaže: Pogledaj post
Ja govorim o podrijetlu, ne o lingvistici ili kulturi.

Čini se da teza o postojanju "južnih Slavena" pada u vodu s obzirom na ta istraživanja koja pokazuju da nismo slavenskog već nekog drugog podrijetla.
bonislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 08:48   #36
Po meni bi svima onima koji bulazne nešto o nekim halotipima i koriste 'rezultate najnovijih genetičkih istraživanja' kao argument u raspravi o povijesti trebalo trajno zabraniti pristup ovom podforumu.
Sinbad is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 02:38   #37
Quote:
Sinbad kaže: Pogledaj post
Po meni bi svima onima koji bulazne nešto o nekim halotipima i koriste 'rezultate najnovijih genetičkih istraživanja' kao argument u raspravi o povijesti trebalo trajno zabraniti pristup ovom podforumu.
Nisu u pitanju samo halotipi i genetska istraživanja već i razne kulturne i povijesne poveznice koje idu u prilog iranskoj teoriji, a ne slavenskoj.

Kad smo već kod zabrana, podržavam da se pristup forumu zabrani ljudima koji nisu odmakli od jugokomunističkog mentaliteta pa i dan danas prazne floskule o panslavenstvu ili "slavenskom bratstvu i jedinstvu" uzimaju kao neupitne povijesne "činjenice".
Cro_Rex is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 14.09.2008., 03:17   #38
Quote:
Cro_Rex kaže: Pogledaj post
Nisu u pitanju samo halotipi i genetska istraživanja već i razne kulturne i povijesne poveznice koje idu u prilog iranskoj teoriji, a ne slavenskoj.

Kad smo već kod zabrana, podržavam da se pristup forumu zabrani ljudima koji nisu odmakli od jugokomunističkog mentaliteta pa i dan danas prazne floskule o panslavenstvu ili "slavenskom bratstvu i jedinstvu" uzimaju kao neupitne povijesne "činjenice".
Iranac?? , znači brale Srbinda!! , Halpovići stara hrvatska obitelj iz okoline Vranja , koja inače vuče korene iz avarskog kvarta Knina , je ostavila u amanet da su svi Hrvati suštinski čisti Normani , sa blagim uplivom tamne pigmentacije koja je zapravo samo čista anomalija od sunca !!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 07:04   #39
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Iranac?
Nije svako spominjanje Iranaca smiješno. Slavenski su i iranski narodi srodni jer su Indoeuropljani. Između Praslavena i Prairanaca postojao je kontakt sve dok se nisu između njih kao klin zabili turkijski narodi nakon 375. g. (Huni i dr.).

Slaveni su nastali miješanjem naroda. Praslavenski je jezik blisko povezan s jezikom starih Balta, nešto manje s germanskim jezicima, a prilično malo s iranskim. Antropološka istraživanja kostura najstarijih slavenskih grobova pokazuju pomiješanost istočnoeuropskih, sredozemnih, nordijskih i kromanjonskih tipova. Na području slavenske pradomovine različliti su se elemetni spojili u novu cjelinu, koju nazivamo Slavenima.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 07:16   #40
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Nije svako spominjanje Iranaca smiješno. Slavenski su i iranski narodi srodni jer su Indoeuropljani. Između Praslavena i Prairanaca postojao je kontakt sve dok se nisu između njih kao klin zabili turkijski narodi nakon 375. g. (Huni i dr.).

Slaveni su nastali miješanjem naroda. Praslavenski je jezik blisko vezan s jezikom starih Balta, nešto manje s germanskim jezicima, a prilično malo s iranskim. Antropološka istraživanja kostura najstarijih slavenskih grobova pokazuju pomiješanost istočnoeuropskih, sredozemnih, nordijskih i kromanjonskih tipova. Na području slavenske pradomovine različliti su se elemetni spojili u novu cjelinu.
Upravo tako! Sve upućuje na to da su Hrvati nekoć živjeli u centralnoj Aziji, koja je bila međa iranskih i slavenskih naroda; u antičkom Iranu pronađeni su deseci natpisa koji spominju inačice imena "Hrvat". Narodi su se miješali i u antici, pa je gotovo nemoguće utvrditi pripadamo li podskupini iranskih ili slavenskih naroda.
Cro_Rex is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:34.