Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.05.2012., 07:59   #41
Quote:
darthraven kaže: Pogledaj post
Što se tiče zračenja, sigurno je brati povrće i za vrijeme rada trafostanice. Bez obzira na svu viku koja se diže oko trafostanica/baznih stanica/mobitela/mikrovalnih, nema nikakvih dokaza da njihovo zračenje ima ikakav štetni efekt na čovjeka.

Ono što bi moglo biti problem je ak je bil u pitanju stari transformator koji nije kvalitetno odstranjen - PCB ulje koje se ponekad u njima koristilo nije baš najzdravije. Opet, pravila za odstranjivanje i odlaganje takvih otpada su prilično stroga, tak da sumnjam da su ga dečki iz Elektre baš izlijali po zemlji. Ne znam dovoljno o tom poslu da bi ti mogel detaljno reći.

Možda bi najbolje bilo da odeš do lokalne HEPove ispostave, pa da ih pitaš. Mislim da bi ti trebali dati te informacije (ak je tvoja zemlja, naravno).
Hvala na odgovoru, nisam primijetila nikakvo ulje na tom polju.. Pa ako je i bilo kakvih pizdarija, proslo je vec par godina otkad tu nema traga trafostanici, tako da se nadam da je OK tu brati sparoge. Thanks.
tonchica* is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 18:16   #42
Quote:
tonchica* kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru, nisam primijetila nikakvo ulje na tom polju.. Pa ako je i bilo kakvih pizdarija, proslo je vec par godina otkad tu nema traga trafostanici, tako da se nadam da je OK tu brati sparoge. Thanks.
Samo ti beri, ne bi trebalo biti problema jer se stara ulja moraju sakupiti i dati na recikliranje...
__________________
666+999=zlo i naopako
Lesli Eldridž is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 19:23   #43
Da podignem staru temu.
Nedaleko kuce, na 44 metra razdaljine, montirana je nova trafostanica (one klasicne kvartovske betonske). Spojena je na spoj sa dalekovodom ali potrosaci jos nisu prikljuceni.
Cim su je spojili na dalekovod (udaljen vise od kilometra) iz nje se cuje zujanje. Cujem to zujanje cak i ispred svoje kuce (44 metra).
Iz elektre je neki covjek rekao da ce zujanje prestati cim se spoje potrosaci. Jel mi on to blefira, laze ili je to istina?
I koje sluzbene korake da poduzmem da se smanji to zujanje? I da li se uopce nova trafostanica treba cuti da zuji?
myroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 20:02   #44
Zvuk tranformatora prvenstveno ovisi o njegovom opterećenju. Dakle što je više transformator opterećen, to je zvuk jači - izraženiji.
Schlange86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 22:03   #45
Cek malo, a jos nitko nije spojen na nju. Znaci da su mi lagali?
Pa kako ce tek onda zujati kad se spoje dva velika potrosaca, skola i djecji vrtic!?
I sto napraviti sad?
myroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2016., 01:12   #46
Quote:
myroman kaže: Pogledaj post
Da podignem staru temu.
Nedaleko kuce, na 44 metra razdaljine, montirana je nova trafostanica (one klasicne kvartovske betonske). Spojena je na spoj sa dalekovodom ali potrosaci jos nisu prikljuceni.
Cim su je spojili na dalekovod (udaljen vise od kilometra) iz nje se cuje zujanje. Cujem to zujanje cak i ispred svoje kuce (44 metra).
Iz elektre je neki covjek rekao da ce zujanje prestati cim se spoje potrosaci. Jel mi on to blefira, laze ili je to istina?
I koje sluzbene korake da poduzmem da se smanji to zujanje? I da li se uopce nova trafostanica treba cuti da zuji?
kad se veliki energetski trafo spoji na napon napajanja pocne zujati na 2xfrekv. mreze zbog nesavrsenosti konstrukcije jezgre koja je sacinjena od puno tankih metalnih limova, kak se napon mreze mijenja u vremenu pa tako i magnetski tok, tak limovi koji imaju malo prostora medju sobom vibriraju i proizvode buku i prenose vibracije na samu kontrukciju trafostanice

zujanje trafoa nece nikad prestat dok god je spojen na mrezu neovisno o teretu na samoj trafostanici tj. potrosacima, buka se mijenja neznatno ovisno o spojenom teretu tak da ovo sto sad cujes ce tako i ostati

vise mos procitat ovdje http://federalpacific.com/literature...ormernoise.pdf

elektra je trebala dimenzionirati trafostanicu da buka ne prelazi dozvoljene granice u odredjenom krugu, e sad to po zakonu ima sve tocno propisano ja to ne znam napamet ali vjerojatno se mozes zaliti nekom tijelu, sad koliko ce to sve trajati kod nas i da li ce uopce biti uspjesno upitno je, samu buku trafoa nemos smanjiti, ona je odredjena fizickom konstrukcijom samog trafoa i ako se ne moze smanjiti vanjskim metodama potrebno je zamijeniti cijeli trafo

Quote:
Schlange86 kaže: Pogledaj post
Zvuk tranformatora prvenstveno ovisi o njegovom opterećenju. Dakle što je više transformator opterećen, to je zvuk jači - izraženiji.
ne ovisi bas o opterecenju tj. ovisi vrlo malo i zanemarivo je

citat iz gore dokumenta koji sam linkao:

Quote:
Transformer current loading has little or no effect on the noise level.
Quote:
myroman kaže: Pogledaj post
Cek malo, a jos nitko nije spojen na nju. Znaci da su mi lagali?
Pa kako ce tek onda zujati kad se spoje dva velika potrosaca, skola i djecji vrtic!?
I sto napraviti sad?
zujati ce priblizno isto tj. neces cuti razliku, mozda da na pravu pitas koji bi bili zakonski koraci
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2016., 18:42   #47
Danas sam poslao mail elektri, javili se i pitali neke dodatne informacije pa sad cekam odgovor. Imam dogovor s jedinicom lokalne samouprave da ce ograditi trafostanicu jer i ovako i onako stoji izmedju skole i vrtica. Vele da ce se ljepse ukopiti nego da ovako gola strsi. Mozda i to pomogne s zujanjem.
Naravno ako se to uopce smije napraviti...
myroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2016., 23:35   #48
Quote:
myroman kaže: Pogledaj post
Danas sam poslao mail elektri, javili se i pitali neke dodatne informacije pa sad cekam odgovor. Imam dogovor s jedinicom lokalne samouprave da ce ograditi trafostanicu jer i ovako i onako stoji izmedju skole i vrtica. Vele da ce se ljepse ukopiti nego da ovako gola strsi. Mozda i to pomogne s zujanjem.
Naravno ako se to uopce smije napraviti...
moze se napraviti zvucna barijera kao sto imaju kuce koje su blizu autoceste, mogu se onda ugraditi dodatni apsorberi zvuka u samu trafostanicu kao i apsorberi vibracija ako to dopustaju ostali uvjeti u njoj, ako takve stvari ne pomognu onda jedino se moze mijenjati trafo ili relocirati trafostanica, problem je kaj je izvor buke dosta niske frekvencije, takve izvore je najteze atenuirati zbog velike valne duljine
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 09:01   #49
nova trafostanica? how yes no
misljenja sam da trafostanice unutar sebe nemaju predviđeno mjesto ugradnje dodatne zvučne izolacije
u najboljem slučaju možeš dobiti suhozid da priguši zvuk kao što veli random
a da bi dokazao buku, moras provesti mjerenja razine buke, pa pokrenuti sustav...sretno sa time
Jo_Munja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 09:53   #50
Ali nije mi na kraju svega jasno, stara trafostanica nije zujala a nova zuji. Wtf?
myroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 10:36   #51
Quote:
myroman kaže: Pogledaj post
Ali nije mi na kraju svega jasno, stara trafostanica nije zujala a nova zuji. Wtf?
rekoh ti da to ovisi o fizickim karakteristikama trafoa, stari trafo je ocito imao bolje tolerancije u proizvodnji i mozda je bio manji pa buka nije bila toliko izrazena, a i sve ovisi kako su tocno montirali trafo, ima tu puno faktora u igri, kazem posto je izvor buke dosta niske frekvencije dosta je zahtjevno atenuirati tu buku nazalost

i da jednostavno ces morat pokrenut nadlezne ako ti to toliko smeta, pomiri se s tim da ce tam ostat ta trafostanica i bori se da izmedju tebe i stanice stave izolacijski zid, sam trafo sumnjam da ce netko mijenjati zbog tebe jbga
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 10:38   #52
Ok, ili idem sa diverzijom trafoa! 😁
myroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 10:12   #53
Quote:
myroman kaže: Pogledaj post
Danas sam poslao mail elektri, javili se i pitali neke dodatne informacije pa sad cekam odgovor. Imam dogovor s jedinicom lokalne samouprave da ce ograditi trafostanicu jer i ovako i onako stoji izmedju skole i vrtica. Vele da ce se ljepse ukopiti nego da ovako gola strsi. Mozda i to pomogne s zujanjem.
Naravno ako se to uopce smije napraviti...
Trafostanica između škole i vrtića? Nisu mogli naći bolje mjesto?

Dobro, vjerovatno je zaštićena, ali znamo kakva su nam djeca danas.

Sent from my HUAWEI P7-L10 using Tapatalk
Laplace is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 10:15   #54
Quote:
random101 kaže: Pogledaj post
rekoh ti da to ovisi o fizickim karakteristikama trafoa, stari trafo je ocito imao bolje tolerancije u proizvodnji i mozda je bio manji pa buka nije bila toliko izrazena, a i sve ovisi kako su tocno montirali trafo, ima tu puno faktora u igri, kazem posto je izvor buke dosta niske frekvencije dosta je zahtjevno atenuirati tu buku nazalost

i da jednostavno ces morat pokrenut nadlezne ako ti to toliko smeta, pomiri se s tim da ce tam ostat ta trafostanica i bori se da izmedju tebe i stanice stave izolacijski zid, sam trafo sumnjam da ce netko mijenjati zbog tebe jbga
Problem je i u tome koliko će to zujanje smetati školi i vrtiću.

Sent from my HUAWEI P7-L10 using Tapatalk
Laplace is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 10:32   #55
Quote:
Laplace kaže: Pogledaj post
Trafostanica između škole i vrtića? Nisu mogli naći bolje mjesto?

Dobro, vjerovatno je zaštićena, ali znamo kakva su nam djeca danas.

Sent from my HUAWEI P7-L10 using Tapatalk
Pa tome se sad svi čude, ali i Elektra je mogla biti pametna pa reći "ne može tu".
Ali njima se živo je*e. Još sad čekam odgovor na pitanje iz 12. mjeseca.
Postoji mogućnost da lokalna vlast o svojem trošku u potpunosti ogradi trafostanicu da ne bude vidljiva i pristupačna djeci.
myroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2021., 20:28   #56
Stara tema, ne znam ima li aktualnija...

Trebala bih neko vrijeme provesti u kamp kucici u blizini trafo stanice cca 5-10 m zracne linije, trafo je malo ispod nivoa tako da je krov trafice u ravnini s podom cca.. ne znam.. pored trafice je jos nesto ali zamaskirano u daske, ne znam sto..

Kako kampica nema klasične zidove zanima me koliko je to štetno? Naravno zuji isto, ali više me brinu niske vibracije i zračenje potencijalno?

Kolko je kritično? Ne mogu se zamotati u alu foliju
Auspicious is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2021., 10:18   #57
Ako dolaze visokonaponski zračni vodovi u trafostanicu, električno polje u neposrednoj blizini dalekovoda bi moglo biti problematično (što je danas rijetko, vjerojatno je 10 kV, što na toj udaljenosti nema efekta), ali ako si sa suprotne strane trafostanice, tu je već zanemarivo. Magnetsko polje je zanemarivo već na vanjskim zidovima trafostanice, a jedino što ti može smetati je buka i vibracija, to ili osjetiš ili ne osjetiš.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2021., 13:05   #58
sumnjmam da je ulaz kroz krov, prije ce biti sa donje strane
pa ne bu valjda gurao metalne šipke kroz škrge ventilacije (i tako bi teško pogodio dijelove pod naponom)
mislim ako se netko baš želi ubiti ima i jednostavnijih rješenja od trafostanice
a za ostalo nemaš brige neće ti biti ništa
Jo_Munja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2021., 13:21   #59
Hvala. Koliko daleko idu te vibracije? Osjetljiva jesam, al od potresa ne razaznajme što je vani što “u mojem subjektivnom dojmu”..
Auspicious is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2021., 13:57   #60
manje nego vibracija loše regulirane nivelacije vešmašine
ako ti ne smeta jedno neće ni drugo
--
ja bi se više brinuo da nešto ne exlpodira
Jo_Munja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:13.