Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2005., 14:10   #61
Quote:
Whatever kaže:
Slažem se, lijepo si to rekao starosjedioče

A uostalom, postoji i razlika između fakat izoliranih plemena u Amazoni i još nekim zabitim dijelovima svijeta, koji stvarno žive prastarim načinom života i recimo onih u Indiji, Bangladešu i sličnim siromašnim zemljama. Ovi iz Amazone stvarno ne trebaju i ne žele vodovode, mobitele itd... dok ovi drugi to žele, teže tome, ali nemaju para.
Hvala.

Potpuno razumijem ove što se opiru mobitelima. I meni je dugo trebalo da to prihvatim.
starosjedilac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2005., 15:41   #62
Quote:
BladeRunner kaže:
BTW, ako me sjecanje ne vara, i ti nesto slicno tvrdis za nacizam, ne?
Netocno. Tvrdio jesam i jos uvijek tvrdim kako su fasizam i socijalizam isti klinac.
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2005., 15:46   #63
Dajte nemojte fantazirat oko srece. Neko je sretan kad je na vrhu planine, neko drugi kad si zabije dildo u dupe, a neko treci kad mu V8 zabrunda iza ledja, neko cetvrti kad sjedi ispred blatne kolibe i gleda zvjezde.

Postoje itekako mjerljivi aspekti ljudskog zivota, a oni vele da je onima kojima voda curi iz pipe BOLJE od onih koji piju iz smrdljive barustine ili nose vodu iz bunara.

Pogledajte jednostavne stvari kao sta su life expectancy, smrtnost djece i rodilja, itd.

Na kraju, kad ste ikada culi 'novac ne donosi srecu' od nekoga tko stvarno ima para ko blata?? Bullshit.
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 02:46   #64
Quote:
Whatever kaže:

Svekoliki napredak nam bez sumnje olakšava i produžava život, a često i pridonosi njegovoj kvaliteti. To što neki ne znaju iskoristiti blagodati napretka a da pritom ne prolupaju je njihov problem, a ne problem napretka.
pustimo stankovića i paara.. oko ovoga gore se slažemo...
ali meni je zanimljivo kako ti kažeš..da neki ne znaju iskoristiti blagodati napretka..
slažem se da pad kvalitete života nije uvjetovan tehnološkim napretkom ali mi je jako zanimljiva činjenica da imamo sve... tehnologiju, novac, mogućnost i "predispoziciju" da budemo sretni i dugovječni...a kad ono mi u bedu.. doručkujemo prozac i samoubijamo se 4 puta više od "normale"..!?


i bladerunnerov odličan post mi nekako tu paše...
Quote:
...Opadanje kvalitete naseg zivota nije uvjetovano napretkom tehnologije nego zivotom u masini koja te tjera da sve vise radis kako bi sto vise toga mogao imati. A sto vise imas onda te je i vise strah od gubitaka materijalnih dobara. To te opet prisiljava da vise radis i carobni se krug zatvara...

ovo više nema veze s temom nego meni zanimljivo
edipa maas is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 08:34   #65
Quote:
Phil Lynott kaže:
Netocno. Tvrdio jesam i jos uvijek tvrdim kako su fasizam i socijalizam isti klinac.
Mmmm. Nisam bas stekao takav dojam. Dapace jednom sam nesto slicno rekao pa su brankcica i fico pozdipili.

Nego, glede subverzije. Uvalili smo ti ga ipak. Ova se tema pretvorila u ozbiljnu diskusiju.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 08:49   #66
Quote:
Phil Lynott kaže:
Postoje itekako mjerljivi aspekti ljudskog zivota, a oni vele da je onima kojima voda curi iz pipe BOLJE od onih koji piju iz smrdljive barustine ili nose vodu iz bunara.
Kume, kume, pa do sada si mogao nauciti da oni koji tako nesto savjetuju, prvi ne piju vodu iz barustine. Valjda zele biti nesretni.

Ako cemo se opet igrati sa uglovima, pojedina skvadra koja sjedi ispred blatne kolibe i pije vodu iz barustine nije upoznata sa cinjenicom da netko ima slavinu iz koje tece cista voda. To sto oni umiru od crijevnih parazita, ne cini ih nista manje sretnim od nas.
Da li onda znaci da oni ne zive BOLJE od nas?
Za njih nedostatak slavine i jos 50 godina zivota ne predstavljaju neki gubitak, vec prihvacaju cinjenicno stanje kao normalni dio zivota.

Sreca je relativna i ovisi o jako puno faktora, koji su na kraju ipak vecinom subjektivni.

Vidi moj slucaj, koji se vjerovatno ne razlikuje od vecine drugih. Sasvim mi je lijepo gdje jesam i sto radim, ali bih volio da mogu mozda par mjeseci zivota provesti u kakvoj planincini, pa cak i u kolibi zavijenoj snijegom do ruba krova, pod uvjetom da mi nije narusen osobni komfor (opet subjektivno). A onda bih opet bio sretan vratiti se u civilizaciju. Ali to sam ja. Netko se mozda grozi od tako necega. Moja zenica bi voljela posjetiti Indiju, a meni se to mjesto gadi i ne bih tamo isao ni u ludilu. Istovremeno Indijci mi se ne doimaju odvise nesretnim zbog bijede u kojoj jedan veliki dio njih zivi.

Nekorisno je pokusavati mjeriti neciju srecu iz vlastite perspektive, ali se slazem da je glupo kada ti netko pokusava nametnuti sto je sreca na osnovu nekakve dogme.
Vecinom su najglasniji teoreticari. Glasni su zato sto zele da drugi iskusaju njihove teorije na vlastitoj kozi.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 08:52   #67
Quote:
edipa maas kaže:
ovo više nema veze s temom nego meni zanimljivo
Zapravo svi ovdje zdruzeno radimo na tome da uvalimo mom kumu. On otvori neozbiljan topic, a mi onda na njemu ozbiljno diskutiramo.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 10:15   #68
Quote:
BladeRunner kaže:
Da li onda znaci da oni ne zive BOLJE od nas?
Imas ti kume pravo.

Ovo me podsjeca na onaj vic kad je Haso pitao Muju da mu objasni sta to znaci pojam 'relativno'. I veli Mujo Hasi da mu stavi nos u dupe. I gurne Haso u ime edukacije i progresa Muji nos u dupe. I veli ti Mujo:

'Vidis Haso, sad i ja i ti imamo nos u dupetu, samo sta se je relativno BOLJE osjecam'.

Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 10:18   #69
Quote:
Opadanje kvalitete naseg zivota nije uvjetovano napretkom tehnologije nego zivotom u masini koja te tjera da sve vise radis kako bi sto vise toga mogao imati. A sto vise imas onda te je i vise strah od gubitaka materijalnih dobara. To te opet prisiljava da vise radis i carobni se krug zatvara...
To se zove ambicija. I nije istina da smo svi prisiljeni zivjeti tako. Stovise, cini mi se da barem 50% ljudi uopce nema takve ambicije, a u nekim drugim kulturama je taj postotak i daleko visi.
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 10:46   #70
Quote:
Phil Lynott kaže:
To se zove ambicija. I nije istina da smo svi prisiljeni zivjeti tako. Stovise, cini mi se da barem 50% ljudi uopce nema takve ambicije, a u nekim drugim kulturama je taj postotak i daleko visi.
Da. I kad ti dopizdi uvijek možeš prestat s poslom, napravit dredlokse, pušit džointe, brijat na mir i spašavanje činčila

Nego, primijetija sam i da kad ljudi zabriju na tu neku romantičnu kolibicu u planini, kao za odmor duše i tijela, onda je u početku velika izolacija. Onda lagano uvedu tekuću vodu (jer ne budu se oni na dvorištu prali, kaj ne?), pa uvedu telefon, pa s time i Internet, pa dovuku mikrovalnu, TV, DVD, kućna kina, linije, čuda...

And before you know it, imaju isti stan kao i u gradu, samo je okolina malo ljepša
__________________
Jacu na đubrište.
Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 17:18   #71
Quote:
Whatever kaže:
Jučer je kod Stankovića u nedjeljom u 2 bio akademik Paar koji je genijalac i koji je sasvim lijepo objasnio sve to vezano uz cikluse zagrijavanja i hlađenja i višak CO2... Možda bi objasnio još i više da ga glupi Stanković nije prekidao svojim debilnim upadicama

Uglavnom, rekao je da povećanje CO2 korištenjem fosilnih goriva se samo nadogradilo na već postojeću povećanu razinu koja je dio tih normalnih ciklusa i da razloga za veću zabrinutost nema. Također je objasnio i način nastanka ovog potresa i tsunamija koji je uslijedio i ne mogu vjerovat da su to neki povezali s globalnim zagrijavanjem.

Stara priča. Ovi "angažirani" će napravit bilo šta da spase planet ili tuljane, pa taman oni to i ne trebali.
Preporučam knjigu od dotičnog genijalca Energetska kriza iz ranih osamdesetih. Tu on sve lijepo objasni kako je izlaz u nuklearnoj energiji i kako nema nikakve, ali nikakve šanse za ozbiljnu nuklearnu havariju.
Naravno, za koju se godinu dogodio Černobil, ali dotle se on već preorijentirao pa nas uvjerava da nema opasnosti na drugim poljima.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2005., 16:53   #72
Quote:
nitko i ništa kaže:
Preporučam knjigu od dotičnog genijalca Energetska kriza iz ranih osamdesetih. Tu on sve lijepo objasni kako je izlaz u nuklearnoj energiji i kako nema nikakve, ali nikakve šanse za ozbiljnu nuklearnu havariju.
Naravno, za koju se godinu dogodio Černobil, ali dotle se on već preorijentirao pa nas uvjerava da nema opasnosti na drugim poljima.
Jesi li ti citao istu knjigu kao i ja? Naime, u toj knjizi jasno stoji kako je opasnost od nuklearne havarije reaktora zapadnog tipa gotovo minimalna, a opisuje i slucajeve Otoka tri milje i trosenja tlacnih cijevi u finskim nuklearkama. Dakle, nema govore kako on pisca uvjerava kako opasnost od nuklearke ne postoji!

Paar opravdano usporeduje opasnost od nuklearne havarije sa drugim opasnostima, jer po toj logici ne bi nikada sjeli u auto, izisli na cestu po grmljavini ili vozili se avionom jer je vjerojatnost nesrece veca nego da zivimo pored nuklearke. Jednako tako i sto se tice zracenja iz nukllearke, koje je manje nego prirodno zracenje. Cak i kada bi uracunao doprinos Cernobilja, odnosi se ne bi mnogo promijenili.

Sa druge strane, o Cernobilju i ruskim elektranama toga tipa Paar nista ne prica, jer je Cernobiljski reaktor jedan od najlosijih i najopasnije konstruiranih ruskih reaktora, de facto eksperimentalni reaktor napravljen i u vojne svrhe.

Paar vrlo dobro istice svu apsurdnost danasnje politike zelenih oko koristenja 'boljih' alternativnih i 'obnovljivih' izvora energije, nemogucnost, energetske i materijalne troskove, ekolosko zagadenje i neefikasnost masovnog koristenja takvih izvora energija. Kao jedinu, najefikasniju i ekoloski najprihvatljiviju soluciju Paar istice nuklearnu energiju, sto je i danas jednako vazece.

Svakome bi preporucio navedenu knjigu - nakon citanja mozda ce ljudi shvatiti 'kvalitetu' alternativnih izvora u usporedbi s nuklearnom energijom. Nuklearna energija i danas ostaje najcisci izvor energije, cisci i od sunceve energije, energije vjetra, plime i oseke, itd itd.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 18:45   #73
Quote:
nitko i ništa kaže:
Preporučam knjigu od dotičnog genijalca Energetska kriza iz ranih osamdesetih. Tu on sve lijepo objasni kako je izlaz u nuklearnoj energiji i kako nema nikakve, ali nikakve šanse za ozbiljnu nuklearnu havariju.
Naravno, za koju se godinu dogodio Černobil, ali dotle se on već preorijentirao pa nas uvjerava da nema opasnosti na drugim poljima.
PA ako cemo bas mak na konac, Chernobyl nije 'ozbiljna nuklearna havarija'. Stradala nekakva ruska pripizdina zbog zbog karijere lokalnih partijskih komesara. Ozbiljno, sta su napravili jos je sve super i zavrsilo.

Katastrofa bi bila da ode recimo Sellafield u UK ili bilo koja od desetina francuskih nuklearki. Ali to se nece desiti jer je je inzinjering danas stvarno superioran. Kriticni sustavi su duplicirani, a pogotovo sigurnosni sustavi.
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 18:48   #74
Quote:
El Tomo kaže:
Sa druge strane, o Cernobilju i ruskim elektranama toga tipa Paar nista ne prica, jer je Cernobiljski reaktor jedan od najlosijih i najopasnije konstruiranih ruskih reaktora, de facto eksperimentalni reaktor napravljen i u vojne svrhe.
I ne samo to. Famozni treci reaktor NIJE bio propisno pusten u pogon jer u suprotnom lokalni partijski komesari bi popusili karijeru. Nadalje, tragedija se desila kada su isli testirati jedan od sustava, a bez da je pricuvni sustav za hladjenje radio. Bila je na Discovery Civilisation rekonstrukcija cijelog dogadjaja.
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 18:50   #75
Quote:
Whatever kaže:
Da. I kad ti dopizdi uvijek možeš prestat s poslom, napravit dredlokse, pušit džointe, brijat na mir i spašavanje činčila

Nego, primijetija sam i da kad ljudi zabriju na tu neku romantičnu kolibicu u planini, kao za odmor duše i tijela, onda je u početku velika izolacija. Onda lagano uvedu tekuću vodu (jer ne budu se oni na dvorištu prali, kaj ne?), pa uvedu telefon, pa s time i Internet, pa dovuku mikrovalnu, TV, DVD, kućna kina, linije, čuda...

And before you know it, imaju isti stan kao i u gradu, samo je okolina malo ljepša
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 23:39   #76
Quote:
Phil Lynott kaže:
Imas ti kume pravo.

Ovo me podsjeca na onaj vic kad je Haso pitao Muju da mu objasni sta to znaci pojam 'relativno'. I veli Mujo Hasi da mu stavi nos u dupe. I gurne Haso u ime edukacije i progresa Muji nos u dupe. I veli ti Mujo:

'Vidis Haso, sad i ja i ti imamo nos u dupetu, samo sta se je relativno BOLJE osjecam'.

Ja sam cuo drugu varijantu tog vica. Doduse, dupe je bilo isto u pitanju, ali sve je relativno moj kume.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 23:50   #77
Quote:
Phil Lynott kaže:
To se zove ambicija. I nije istina da smo svi prisiljeni zivjeti tako. Stovise, cini mi se da barem 50% ljudi uopce nema takve ambicije, a u nekim drugim kulturama je taj postotak i daleko visi.
Ja ni ne tvrdim da smo prisiljeni. To je bar 80% stvar vlastitog izbora, a ostatak je uticaj okoline.
Netko uziva droge iako zna kuda to vodi, drugi imaju ambicije.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 23:56   #78
Quote:
Whatever kaže:
Nego, primijetija sam i da kad ljudi zabriju na tu neku romantičnu kolibicu u planini, kao za odmor duše i tijela, onda je u početku velika izolacija. Onda lagano uvedu tekuću vodu (jer ne budu se oni na dvorištu prali, kaj ne?), pa uvedu telefon, pa s time i Internet, pa dovuku mikrovalnu, TV, DVD, kućna kina, linije, čuda...
E pa cekaj malo. Kakvo pranje u dvorisu na planicini? Da ti dodje medonja, pa tako par puta i onda te na kraju pita kao Muju da jesi li ti lovac ili si peder?

Telefon nebi trebao. Dapace moglo bi se i bez njega, ali samo da je DSL link dostupan.

Mikrovalna ne treba, obicna vatra, toljaga i obrada svega sto se mice. ne kao oni tipovi sto ubijaju nevino bilje za prehranu. lako je njima, jer bilje nema noge...

TV je sama politika i lose vijesti, a i DVD ti ne treba, jer imas prirodu, zalaske sunca i ostalu romantiku u izobilju. E sada llinija sa dobrom mjuzom bi se dala dofurati ili bar dobra trandja na solarne baterije.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2005., 12:43   #79
Quote:
Phil Lynott kaže:
PA ako cemo bas mak na konac, Chernobyl nije 'ozbiljna nuklearna havarija'. Stradala nekakva ruska pripizdina zbog zbog karijere lokalnih partijskih komesara. Ozbiljno, sta su napravili jos je sve super i zavrsilo.

Katastrofa bi bila da ode recimo Sellafield u UK ili bilo koja od desetina francuskih nuklearki. Ali to se nece desiti jer je je inzinjering danas stvarno superioran. Kriticni sustavi su duplicirani, a pogotovo sigurnosni sustavi.
Ako ćemo baš mak na konac, ti bi se svakako trebao sramiti ovoga što si napisao.
Svakako, nije to ozbiljno, jer se rađaju poumirali neki Ukrajinci i rađaju se nakazna ukrajinska djeca, a ne Amerikanci balkanskog porijekla.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2005., 12:47   #80
Quote:
El Tomo kaže:
Jesi li ti citao istu knjigu kao i ja? Naime, u toj knjizi jasno stoji kako je opasnost od nuklearne havarije reaktora zapadnog tipa gotovo minimalna, a opisuje i slucajeve Otoka tri milje i trosenja tlacnih cijevi u finskim nuklearkama. Dakle, nema govore kako on pisca uvjerava kako opasnost od nuklearke ne postoji!

Paar opravdano usporeduje opasnost od nuklearne havarije sa drugim opasnostima, jer po toj logici ne bi nikada sjeli u auto, izisli na cestu po grmljavini ili vozili se avionom jer je vjerojatnost nesrece veca nego da zivimo pored nuklearke. Jednako tako i sto se tice zracenja iz nukllearke, koje je manje nego prirodno zracenje. Cak i kada bi uracunao doprinos Cernobilja, odnosi se ne bi mnogo promijenili.

Sa druge strane, o Cernobilju i ruskim elektranama toga tipa Paar nista ne prica, jer je Cernobiljski reaktor jedan od najlosijih i najopasnije konstruiranih ruskih reaktora, de facto eksperimentalni reaktor napravljen i u vojne svrhe.

Paar vrlo dobro istice svu apsurdnost danasnje politike zelenih oko koristenja 'boljih' alternativnih i 'obnovljivih' izvora energije, nemogucnost, energetske i materijalne troskove, ekolosko zagadenje i neefikasnost masovnog koristenja takvih izvora energija. Kao jedinu, najefikasniju i ekoloski najprihvatljiviju soluciju Paar istice nuklearnu energiju, sto je i danas jednako vazece.

Svakome bi preporucio navedenu knjigu - nakon citanja mozda ce ljudi shvatiti 'kvalitetu' alternativnih izvora u usporedbi s nuklearnom energijom. Nuklearna energija i danas ostaje najcisci izvor energije, cisci i od sunceve energije, energije vjetra, plime i oseke, itd itd.
U toj knjizi on minimizira opasnost od nuklearnih havarija, svatko može pročitati i procijeniti.
Usporedba s drugim opasnostima NIJE opravdana, zbog dugoročnosti šteta koje uzrokuju nuklearne havarije.
Šo se tiče alternativnih izvora, tu je vrlo uvjerljiv i potpuno u pravu. Nema prihvatljivih alternativnih izvora koji mogu zamijeniti sadašnje. Jedini je izlaz smanjenje potrošnje energije.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:26.