Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost > Mali literarni kutić

Mali literarni kutić Vaše pjesme, priče, romani...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2018., 22:08   #1
Prebroji me, prekroji me

"Sve što je lijepo kratko traje", rekao je jedan mudrac. Ili sam ja to rekla? Čekaj. Odakle mi ta rečenica? Ne sjećam se da sam ja to rekla. Ikad. Ali se ne sjećam ni da sam ju nekad negdje čula. Ali mi stoji tu, u glavi; onako visi kao kad nosiš šiltericu i previše si svjestan šilta pa ti smeta i samo o tome razmišljaš.
Ako je to rekao mudrac, a ne znam koji mudrac, niti se mogu sjetiti da sam ja to ikada rekla ili pomislila prije, jesam li ja onda taj mudrac? Mogu li samu sebe nazivati mudracem?
"Smiješna stvar", pomislim ja u sebi.
Jesam li ja to sada imala monolog o sebi kao trećem licu?
Ako jesam, koja onda progovara od svih nas ovdje?

Stani. Stani.
Polako.
Dobro jutro, rečem sebi sama i.. Otvorim oči!
Bezuspješno.
Evo, ide... Sad!
Zar stvarno? Lorna, zapovijedam ti. Otvori oči! Nije to tako teško. Nema niti jednog razloga da ne poslušaš moju zapovijed. Sjećaš li se što je bilo zadnji puta kada me nisi slušala?
Tjedan dana nisi vidjela ni čula. I nije ti bilo lijepo, zar ne?
Lorna, otvori oči, zadnji puta ti kažem!

Nadala sam se da su vremena ovako grčevite borbe za otvaranjem očiju prošlo svršeno vrijeme. Sada pokušavam iznova, i tako je teško. Mislim da ništa teže u životu nisam radila. Pa čak je i cjelodnevni rad u maminom vrtu, na vrelom suncu i bez kapi vode, bio lakši od ovoga. Jesam li toliko ostarila? Ili je netko drugi ostario? Kako to ide? Jesmo li uvijek iste dobi?

Hajde! Matilda, pokušaj ti. Duže si spavala, možda je tebi lakše. O, moja Matilda, moja draga Matilda. Opet si bila vani? Odakle ti snage tako, večer za večeri? Znam da me čuješ. Znam da me ne želiš čuti. Ali zamislila sam prekrasan dan i moraš sa mnom popiti kavu na balkonu! Da vidiš samo, čak je i onaj oblak kojeg sam maloprije vidjela pobjegao negdje dalje, tako da nama udovolji! Matilda, poslat ću Gorkog na tebe. Ustaj, da ti oči vidim! Ustaj, inače ću ti čupati kosu i tjerati bjesne štakore na tebe! Ljutiš me sad!


"Evo, ja ću se ustati, da one ne moraju. Samo nikoga ne šalji i nikome ne prijeti. Neka spavaju, ionako smo sve iste."
Mala Magla is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2018., 00:02   #2
fragment iz kojeg se može isčitati umije li i može li netko pisati. premda sama sposobnost ništa ne znači bez slijeđenja konteksta.
gajto gazdanov is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:27.