Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.10.2016., 20:55   #61
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Poslušaj me,molim Te...
Ne kanim se pretvarati pametnim nego držim da je izvornost i preciznost ključna..
Zašto se vežeš uz polupismene nabiguze koje nisu prepoznali pogrešku?
OZN je kratica.OZNA je pogreška..

Pogledaj samo što su učinili sa prezimenima..
Majer nije Mayer,već obratno.Schneider je Schneider,a ne Šnajder...
Ne vidim zašto toleriraš ovo jezično gramatičko nasilje koje su proveli polupismeni ljudi..?!

Covjece sve da je i neko nepismen kucao izvjestaj, na zvanicnom pecatu organizacije stoji ''OZNA''.
Na nepismenost se tu ne moze izvlaciti.
Xtra is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 00:10   #62
Quote:
Xtra kaže: Pogledaj post
Covjece sve da je i neko nepismen kucao izvjestaj, na zvanicnom pecatu organizacije stoji ''OZNA''.
Na nepismenost se tu ne moze izvlaciti.
Čovječe,1945.Jugoslavija je imala 80 % nepismenog stanovništva.To je bila uboga seljačka zemlja utucana sa poluturskim običajima,zaguljena u svojim sirovim shvaćanjima svijeta..
Stoga,moram biti trezven reći da je oficir OZN-e bio neuko dijete istih roditelja.
Nažalost,drugačije se ne može promatrati stvar.

Ustvari,najveći krimen komunista jest upravo likvidacija preživjelog plemstva(od 1918.)i građanske klase jer su time dokinuti posljednji pokušaji da se društvo/narod podigne sa dna.
Komunisti su ispiranjem svojih glava nasrnuli na još uvijek kmetsko stanovništvo koje je poznavalo samo dva osnovna zakona;
-kako se prehraniti
-kako preživjeti godinu

Kultura i pismenost su iščezli,dok se nisu po naravi zakona ponovo počeli ostvarivati..Ali,opet dok je dostignuta jedna generacija koja je mogla sažimati prošlost,sadašnjost i budućnost,koja je imala snage okrenuti se pravi vrijednostima buknuo je novi rat(1990.)na temeljima iz ove teme..
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 01:00   #63
Quote:
Čovječe,1945.Jugoslavija je imala 80 % nepismenog stanovništva.To je bila uboga seljačka zemlja utucana sa poluturskim običajima,zaguljena u svojim sirovim shvaćanjima svijeta..
Stoga,moram biti trezven reći da je oficir OZN-e bio neuko dijete istih roditelja.
Nažalost,drugačije se ne može promatrati stvar.
A jel tebi stvarno toliko teško shvatiti da skraćenica može biti apsolutno bilo kakva? Nisu nužno samo početna slova u njoj. Evo uzmi ORaH za primjer. Valjda se nekome više sviđalo kako zvuči OZNA nego OZN. Ne može OZN sve dozn, jelda?

Quote:
Ustvari,najveći krimen komunista jest upravo likvidacija preživjelog plemstva(od 1918.)i građanske klase jer su time dokinuti posljednji pokušaji da se društvo/narod podigne sa dna.
Doslovno što je ovo. Sad bih ti nabacio neke statistike o pismenosti '45 i deset godina kasnije i slične stvari, ali imam osjećaj da nema smisla. Plemstvo je bilo samo beskoristan zaostatak feudalizma i dobro je što su ga se riješili nakon rata.
Bordiger is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 01:47   #64
Quote:
Bordiger kaže: Pogledaj post
A jel tebi stvarno toliko teško shvatiti da skraćenica može biti apsolutno bilo kakva? Nisu nužno samo početna slova u njoj. Evo uzmi ORaH za primjer. Valjda se nekome više sviđalo kako zvuči OZNA nego OZN. Ne može OZN sve dozn, jelda?


Doslovno što je ovo. Sad bih ti nabacio neke statistike o pismenosti '45 i deset godina kasnije i slične stvari, ali imam osjećaj da nema smisla. Plemstvo je bilo samo beskoristan zaostatak feudalizma i dobro je što su ga se riješili nakon rata.
Upravo tako.
Xtra is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 12:21   #65
Quote:
Bordiger kaže: Pogledaj post
A jel tebi stvarno toliko teško shvatiti da skraćenica može biti apsolutno bilo kakva? Nisu nužno samo početna slova u njoj. Evo uzmi ORaH za primjer. Valjda se nekome više sviđalo kako zvuči OZNA nego OZN. Ne može OZN sve dozn, jelda?
Ostaje nam da se držimo svojih stavova i da vidimo koliko će nas kolege podržati u tome.
Gdje ima više smisla neka bude volja ljudi..
Za mene ostaje OZN-a.
Quote:
Bordiger kaže: Pogledaj post
Doslovno što je ovo. Sad bih ti nabacio neke statistike o pismenosti '45 i deset godina kasnije i slične stvari, ali imam osjećaj da nema smisla. Plemstvo je bilo samo beskoristan zaostatak feudalizma i dobro je što su ga se riješili nakon rata.
Ne plemstvo koje parazitira nego koje nosi napredak sa svim naprednim silama.Plemstvo koje daje primjer,a ne nakaznost društva.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 12:48   #66
Previše smo vremena dangubili za oznaško izržavanje kratice,vratimo se meritumu stvari.
Prihvaćam da sam svojim komentarom izazvao ovo skretanje s teme,stoga se želim ispričati i navesti Vas sve ovdje da pokrenemo force da se upregnemo temu kako se očekuje.

Naime,još se vrlo slabo govori o svim detaljima i brojkama koje zapravo određuju čitav ovaj slučaj..

Po nekim sam procjenama zaključio da su mnogi pripadnici vojnih formacija Vlade nacionalnog spasa generala Nedića također dočekali konac nad tim stratištima.
Kolaboracionisti koje su jedinice OZN/KNOJ-a zarobile mogu se kretati po brojkama od 1.500-9-500.
Identitet se svodi na SP(Specijalnu policiju)Vlade nacionalnog spasa koju je vodio D.Jovanović.
Tih pripadnika SP nije bilo puno,možda stotinu i nešto više,ali su ih komunisti grozničavo htjeli likvidirati.Posebno oni komunisti koji su bili povezani sa doušnicima SP-a.

Zatim ovdje stoje i SDK/Srpski Dobrovoljački korpus pod komandom ideologa južnoslavenskog nacionalsocijalizma g.Ljotića.On ne samo da je vodio grčevitu borbu protiv komunizma prije rata,on je organizirao i antikomunističku liniju obrane od Trsta prema Ljubljani.
Broj pripadnika SDK,koji su bili sastavni dio Vlade nacionalnog spasa,i za koje navodimo da su stradali u Sloveniji može biti otprilike par tisuća.
Usudim se reći da je taj broj manje od 10.000 ljudstva.
Istom dodajem ovdje i SDS/Srpsku Državnu stražu koju je organizirao i osnovao gen.Nedić kao svoju osobnu tjelohraniteljsku vojsku,a službeno je nazivao Vojskom SveSrbije.
Broj stradanja SDS-pripadnika kreće se otprilike od 2.000-9.000.

Ovdje bih spomenuo i pripadnika JKVO(Jugoslavenske vojske u otadžbini).
Oni su ubrajani kao svi pripadnici JKV-a,svih nacionalnosti.
1944.kada se jedna skupina oficira odvojila u NGNO/Nezavisne grupe nacionalnog otpora JKVO-a,to smatramo istima.
Oni su pak odvojeni od četničkih korpusa i komandi koje su bazirane na drugačijem vojnom modelu.
No,ukupnost svih formacija od JKVO/NGNO-JKVO i četničkih korpusa i komandi može doseći otprilike između 5.000-11.000 ljudstva...
Naravno,ovdje razlikujemo Crnogorsko četništvo/Nacionalnu vojsku Crne Gore pod komandom Sekule Drljevića koje se broji kao žrtva od otprilike 1.000-2.000.

Teško je razabrati brojke,ali otprilike možemo iz svega gore navedenog ustvrditi da se radi o ukupnoj cifri od desetak tisuća ljudi.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 13:23   #67
Quote:
trpe grozni kaže: Pogledaj post
I kolko se od tih dokumenata odnosi na nas balkance ??
Radi se o dokumentima koji se odnose na akcije i pozadinu političkih odluka prisilne repatrijacije POW's , uključujući i ove s naših prostora, a do kojih još uvijek nije moguće doći.
inače s britanske strane , operacija je nazvana znakovito - "Keelhaul" - što ima sljedeće značenje "engleski srednjovjekovni pomorski naziv za najtežu kaznu neposlušnim mornarima, koje bi se vezalo konopcem i provlačilo ispod kobilice jedrenjaka. Kako je brodsko dno uvijek puno školjaka i izraslina, malo ih je takvu nemilosrdnu kaznu preživljavalo. "

Zadnje uređivanje hr1u00 : 10.10.2016. at 13:40.
hr1u00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 13:30   #68
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
I samo bih dodao ukupnoj temi termin križni put.
Pomalo mi patetično i priglupo zvuči.
Tragedija je u Hrvatskoj da se sve vojne obljetnice i dalekoj i bliskoj prošlosti pakiraju sa terminima koje proizvodi RKC što je vrlo pogrešno.
Križevi su religijski simboli i označavaju ident vjere.Ne vidim zašto se zarobljenici neprijateljskih snaga kako je to tumačio NOVJ danas ne mogu protumačiti kao poslijeratni zaroboljenici..Možemo im nadjenuti imena gdje su pripadali...Od HOS-a do JKVO i sl...
Križni put me podsjeća na religijska hodočašća..Ne vidim kakve to veze ima sa vojnim aspektom..
Uostalom i na vojna groblja i obilježja ratnog stradanja bi trebali biti postavljeni dolični spomenici,a ne zabiti križeve i ko ih j....
To je primitvno i govori dosta o onima koju su te spomenike zabili.
Jest ali onda bi se na tim spomenicima morali napisati detalji za koju ideologiju su ti ljudi poginuli. Ustašku, a to mnogima ne odgovara pa se skrivaju iza religijskih znakova.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 15:30   #69
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Ostaje nam da se držimo svojih stavova i da vidimo koliko će nas kolege podržati u tome.
Gdje ima više smisla neka bude volja ljudi..
Za mene ostaje OZN-a.
Doslovno ti je netko tu stavio presliku službenog dopisa OZNA-e na kojem službeni pečat ima otisnuto kaps lokom OZNA. Što ti još treba za dokaz da su se u najmanju ruku koristile obje skraćenice, a vjerojatno i isključivo ova? Nema tu stavova zaboga, nije ovo neka filozofija.

Quote:
Ne plemstvo koje parazitira nego koje nosi napredak sa svim naprednim silama.Plemstvo koje daje primjer,a ne nakaznost društva.
Da, definitivno. Zato ga se svaka europska država ili riješila u potpunosti ili ga marginalizirala do krajnjih granica Jer nosi napredak. Opće je poznato da su Francuska i Njemačka razvijene zemlje zbog velike uloge plemstva u društvenom životu. Lolol plemstvo kao napredna sila, jadnim seljacima je sigurno teško palo kad je kolektivizirana plemićka zemlja.
Bordiger is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 09:21   #70
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Kako nisu bitni? Već od 1942. godine, ponavljam po ne znam koji put, komunističke ćelije po Jugoslaviji rade popise za likvidaciju po kojima su likvidirali političke protivnike nakon "oslobođenja".
Što je to nego hladnokrvni komunistički i staljinistički princip likvidiranja klasnog neprijatelja? Ideologija, nego što!
U jednom si potpuno u pravu: staljinističke i NKVD metode su modus operandi


No, ta 1942. mi je ipak malo prerano za tako ozbiljan pothvat. Sigurno je u tu i tamo bilo deklariranje pojedinaca kao neprijatelja ali daleko od organiziranog i sistematskog. Na kraju balade ipak postoji nekakva dokumentacija.

Kad vam se ne da čitati eto, ja ću kopirati informaciju pa možemo dalje raspravljati:

Naredbu o formiranju Odeljenja zaštite naroda - OZNA - Tito je izdao 13. maja 1944. kada se Vrhovni štab nalazio u Drvaru. OZNA je organizovana kao centralizovana organizacija sa jedinstvenim rukovodstvom za čitavu zemlju. Za partizansko rukovodstvo nametalo se kao neophodno da se stvori jedinstvena i moćna organizacija koja će upravljati političkom obaveštajnom službom u inostranstvu i na okupiranoj teritoriji, kontraobaveštajnom službom u NOVJ i na oslobođenoj i na neoslobođenoj teritoriji i koja će biti predvodnik u obračunu sa „petom kolonom" i „narodnim neprijateljima".
Prvo zvanično uputstvo o formiranju OZNE za Beograd izdato je 16. oktobra 1944. Prvi zadatak bio je da se, odmah po zauzimanju grada, osvoje važne beogradske institucije kako bi se došlo do zvaničnih dokumenata okupacionih vlasti, ali i do policijskih arhiva. Rekonstrukcija rada tih službi bio je primarni zadatak analitičara OZNE. Beograd je bio podeljen na 16 administrativnih kvartova kojima je upravljao po jedan oficir OZNE. Njihovi zadaci bili su da počnu sa uspostavljanjem nove vlasti i sa prikupljanjem podataka o držanju stanovništva za vreme okupacije, kao i da hapse saradnike okupatora i pripadnike preostalih Nedićevih jedinica.

Kao i u drugim vojnim službama, tako je deo kadrova OZNE školovan u Sovjetskom Savezu. U akademiju NKVD-a u Moskvi upućeno je 29 oficira iz svih republičkih OZNI; kurs je trajao šest meseci. Po povratku iz SSSR-a, oni su po republičkim organizacijama OZNE organizovali čitav niz predavanja i kurseva, na kojima su svoje kolege upoznali sa iskustvima NKVD-a. Slušaoci iz Jugoslavije poneli su saznanje da je NKVD, a samim tim i OZNA - „mač revolucije".
__________________
Uvijek uz dlaku!

Zadnje uređivanje fgzcvijetic : 11.10.2016. at 09:37.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 09:22   #71
I još:

Jedan od najznačajnijih metoda naučenih u Moskvi bio je metod „pokrivanja"; jedno od pravila tog metoda bilo je da na 10 građana mora biti jedan poverenik OZNE, da u svakom odeljenju ministarstava i ustanova, u svakom pogonu preduzeća treba „ugraditi" po jednog agenta.

Likvidacije "neprijatelja današnjice"
O streljanjima u Beogradu Milovan Đilas je naknadno pisao: „...Već pre ulaska u Beograd, utvrđeni su kriterijumi po kojima je trebalo odmah, na licu mesta, poubijati pripadnike Nedićevih i Ljotićevih formacija. To je već bilo obavljeno. Dakako, bilo je među streljanima i onih koje bi takve sudbine poštedeo i najgori, najnepravedniji sud. Ali ratovi, pogotovu revolucionarni i kontrarevolucionarni, vrše se po šematskim, ideološkim kriterijumima koji tokom istrebljenja postanu strast i praksa, navika i vrlina: neko je kriv ne samo što je nešto učinio, nego i što je nečem pripadao. Bes i mržnja su u takvom odlučivanju bili značajni, ali ne presudni.

Sudski procesi takvim ljudima izgledali su besmisleni, sem u spektakularnim slučajevima, kolovođama: ne može sud izricati stotine, hiljade smrtnih presuda".
Read more: http://illyria.proboards.com/thread/...#ixzz4MklHRyO1

Užas, bez daljnjeg. Užas koji je danas jako teško shvatiti ali, očito, riječ o shemi koja je sastavni dio gotovo svakoga rata, posebice ako su u igri ideološka i nacionalna trvenja.
__________________
Uvijek uz dlaku!

Zadnje uređivanje fgzcvijetic : 11.10.2016. at 09:40.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 09:26   #72
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Ostaje nam da se držimo svojih stavova i da vidimo koliko će nas kolege podržati u tome.
Gdje ima više smisla neka bude volja ljudi..
Za mene ostaje OZN-a.
Zašto si tako uporan?

Ako pred sobom imaš službeni dokument, memorandum ovjeren službenim pečatom:
http://cro-eu.com/galerija-fotografi...2-8_8_1945.jpg
iz kojeg je sasvim jasno da je OZNA skraćenica Odjeljenje Zaštite NAroda (jer se navode i puni naziv i akronim) što tu više može biti upitno? Ostavi se Wikipedije u kojoj pišu sve i svašta. Prema tome, nije OZN niti je Odjeljenje za Zaštitu Naroda.

Ako imaš kakav originalni dokument kojim možeš potvrditi svoje stavove, bio bi zahvalan. Pusti na stranu tekstove raznoraznih povjesničara jer je upravo među njima podosta nepismenih.
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 10:06   #73
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Čovječe,1945.Jugoslavija je imala 80 % nepismenog stanovništva.To je bila uboga seljačka zemlja utucana sa poluturskim običajima,zaguljena u svojim sirovim shvaćanjima svijeta..
Postoji jedan članak, zove se Opismenjavanje u Jugoslaviji i Srbiji u periodu 1945-1950: nasleđe, ciljevi, tok, rezultati i nedostaci. Institut za savremenu istoriju, Beograd. Mislim da ga ima online. Citat:
Visok procenat nepismenog stanovništva predstavljao je jedan od najvećih problema koji su nove komunističke vlasti zatekle po dolasku na vlast krajem Drugog svetskog rata. Prema popisu iz 1931. godine, u Kraljevini je bilo pismeno 51,5% stanovništva...
Gde si ti našao podatak da je Jugoslavija 1945 imala 80% nepismenog stanovništva? Ja nigde. Osim na Kosovu, gde je jedva 15-16% njih bilo pismeno, na Sandžaku je procenat pismenosti bio oko 21%. Beograd je imao 89% pismenog stanovništva, Vojvodina 80%, itd.

Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Prema tome, nije OZN niti je Odjeljenje za Zaštitu Naroda.
Na wiki je OZN ili OZNA (Odjeljenje za zaštitu naroda), zloglasna komunistička tajna policija... Možda odatle on polazi, ako je on pisao taj članak ili neko koga on poznaje, pa misli da je OZN.

Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Ne, to pokazuje koliki si amater.

Upuštaš se u rasprave (i "ispravke") bez i provjere činjenica već nako, iz rukava....
Svi su ovde amateri. Treba proveriti upotrebu ove reči, ne samo 1 ili 2 linka. E-Absynthe je (bez da ga branim) donekle u pravu, pogledaj ovaj link. Prva rečenica na ćirili kaže "Drugovi iz OZNe..." Zatim pogledaj ovaj link, u gornjem levom uglu stoji "Opunomoćstvo OZN-e." Čini se da su ovo ređi primeri, te da je češća upotreba ipak bila OZNA a ne samo OZN. Ima jedno predavanje na italijanskom koja se bavi OZNA-om, takođe kaže OZNA. Jedna knjiga na italijanskom: Ozna. Il terrore del popolo. Storia della polizia politica di Tito. Engleska wiki, članak o OZNA-i započinje "The Department of National Security or OZNA..." Članak o OZNA-i objavljeno u Glasu koncila, koristi se reč Ozna. Knjiga Koste Nikoliča Mač Revolucije: OZNA u Jugoslaviji 1944 - 1946. Na sajtu VBA, odnosno Vojnobezbednosne agencije, ima članak o OZNA-i, ne OZN-i. No, ova petokraka mi je vrh, ako je autentična. Sve u svemu, ipak ostaje OZNA, sa nekim, možda i polupismenim izuzecima OZN.

Quote:
Xtra kaže: Pogledaj post
Koliko mene zivcira to pametovanje i nepriznavanje gresaka kad su ti pred nosom. Ta glupa tvrdoglavost, koje ima pregrst na ovom forumu.
Tako je. Oduševim se kada naiđem na izuzetke od ovog pravila.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 10:18   #74
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
No, ta 1942. mi je ipak malo prerano za tako ozbiljan pothvat...
Popisivanje političkih protivnika i osnivanje OZNe nema nikakve veze. Samo znači da su represivni organi po "oslobođenju" svakog mjesta i grada unaprijed imali spreman popis za "postupanje", nisu trebali "gubiti vrijeme" na propitivanja i istrage, sve su imali crno na bijelo.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 10:52   #75
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post

Svi su ovde amateri. Treba proveriti upotrebu ove reči, ne samo 1 ili 2 linka. E-Absynthe je (bez da ga branim) donekle u pravu
Da, u pravu je po pitanju pismenosti.

Ovi dokumenti su otkucani na pisaćem stroju pa je upravo neko polupismen zabucao i to itekako može biti izvor dezinformacije.

Službeni memorandum i službeni pečat je nešto sasvim drugo i po meni jedino važeće.
__________________
Uvijek uz dlaku!

Zadnje uređivanje fgzcvijetic : 11.10.2016. at 11:53.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 11:49   #76
Nešto sasvim off topic.

Dakle, u euforiji demokratskih promjena 91. ljudi bacaše gomile svakojakih knjiga, knjiga sa nepoćudnim sadržajem, knjiga pisanih na nepoćudnom jeziku... I tako, s jedne gomile knjiga ja pokupih nešto što mi je bilo interesantno (kako može biti pisano Pekićevo "Besnilo" nego na ekavici ) a, između ostalog, i Vojnu enciklopediju.

Neki dan nađoh u podrumu tu gomilu tomova VE i sad se pitam, obzirom kad je pisano i tko je pisao, koliko je relevantno istu koristiti kao nekakvu povijesnu literaturu ili je najbolje (u doba Interneta), istu likvidirati kao stari papir.
__________________
Uvijek uz dlaku!

Zadnje uređivanje fgzcvijetic : 11.10.2016. at 12:06.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 20:13   #77
Quote:
hr1u00 kaže: Pogledaj post
Radi se o dokumentima koji se odnose na akcije i pozadinu političkih odluka prisilne repatrijacije POW's , uključujući i ove s naših prostora, a do kojih još uvijek nije moguće doći.
inače s britanske strane , operacija je nazvana znakovito - "Keelhaul" - što ima sljedeće značenje "engleski srednjovjekovni pomorski naziv za najtežu kaznu neposlušnim mornarima, koje bi se vezalo konopcem i provlačilo ispod kobilice jedrenjaka. Kako je brodsko dno uvijek puno školjaka i izraslina, malo ih je takvu nemilosrdnu kaznu preživljavalo. "
A sve te zarobljenike su trebali cuvati i hraniti samo iz dubine duse svoje i njihove bogobojazljivosti ?? Iste one koji su zamenjivali njemacke jedinice da mogu slobodno da se bore protiv njih i nanose im gubitke ???
Koji bi im palac oni bili korisni (pa cak i da su zaboravili ugovor koji su prethodno potpisale svi pripadnici pobedncke strane).

Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post

Gde si ti našao podatak da je Jugoslavija 1945 imala 80% nepismenog stanovništva?
Iz njegove glave, ko i svaku drugu informaciju koju ovde plasira. Zamislio je da je tako bilo i znaci tako je moralo da bude.

Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Popisivanje političkih protivnika i osnivanje OZNe nema nikakve veze. Samo znači da su represivni organi po "oslobođenju" svakog mjesta i grada unaprijed imali spreman popis za "postupanje", nisu trebali "gubiti vrijeme" na propitivanja i istrage, sve su imali crno na bijelo.
I to su cuvali od 1942 pa sve do 1945 godine. A mi se pitamo o stanju danasnjih arhiva.

Svasta.
__________________
" Tonemo sve dublje , moral nam je na visini " - izvod iz istoriskog filma " Dobrovoljci "
trpe grozni is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 23:43   #78
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
Jest ali onda bi se na tim spomenicima morali napisati detalji za koju ideologiju su ti ljudi poginuli. Ustašku, a to mnogima ne odgovara pa se skrivaju iza religijskih znakova.
Tjah...

Ja to pripisujem razini pismenosti i kulturi naroda...
Naime,križ nije kriv,ali postavljati ga svugdje i svagda čini kobnu mentalnu inflaciju i zasićuje cijelu stvar.

Politički bi korektno bilo postaviti obilježje u općoj imenici.
Umjesto da se upiše ustaše i dmobrani,može stajati HOS.
Umjesto četnika JKVO..Umjesto bjelogardejaca napisati npr.Poginuli vojnici određene jedinice i sl.
Ne vidim zašto se to ne bi smjelo...

Nigdje se ne spominje da bi pod tim spomenikom HOS ili JKVO mogao sakriti i kosti jednog koljača iz Jasenovca ili Zvornika,ali moramo se bazirati na identiet većine..

Ili ako je moguće kombinairati natpis sa višenacionalnim žrtvama..
Mislim da je to moguće..
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 23:52   #79
Quote:
Bordiger kaže: Pogledaj post
Doslovno ti je netko tu stavio presliku službenog dopisa OZNA-e na kojem službeni pečat ima otisnuto kaps lokom OZNA. Što ti još treba za dokaz da su se u najmanju ruku koristile obje skraćenice, a vjerojatno i isključivo ova? Nema tu stavova zaboga, nije ovo neka filozofija.
Polako kolega.Nije potrebno vikati,čujem te vrlo dobro..

Dakle,to što je na dokumentu(priloženom od strane kolege)je vrlo čitko i jasno.
Stoji OZNA.
Ja sam uvjeren da je to učinjeno od nepismene osobe.
Namjerno je upisano velika četiri slova jer je autor nepismen.
Odnosno,bio je..

Quote:
Bordiger kaže: Pogledaj post
Da, definitivno. Zato ga se svaka europska država ili riješila u potpunosti ili ga marginalizirala do krajnjih granica Jer nosi napredak. Opće je poznato da su Francuska i Njemačka razvijene zemlje zbog velike uloge plemstva u društvenom životu. Lolol plemstvo kao napredna sila, jadnim seljacima je sigurno teško palo kad je kolektivizirana plemićka zemlja.
Hm,da...
Ne mogu proturječiti o tome da je plemstvo divno i fino,da su to rođeni altruisti i sl.
Ne.To je vlo lakoma skupina po logici nasljeđa.

No,ono što je važno jest kontekst.

Komunisti su uzeli zemlju svima,pa i njima.Uzeli su im tvornice i posao..
Ok.
I što su učinili?
Dali su ih narodu.
A,što je narod?
Široka skupina pojedinaca pismenih,nepismenih,stručnih,nestručnih itd..

Evo ti jedan ogledan primjer kulture.

Kada su istjerani Nijemci iz Slavonije i Vojvodine u njihova kuće su naseljeni jadni seljaci koji su čupali parkete tih kuća za ogrjev..
Sorry,koliko god da si siromašan,ne znači nužno da si glup.
Ne znam kako objasniti ovu nacionalnu glupost.Masu neukih koji traže žrtvu za svoj jad..
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2016., 00:00   #80
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Visok procenat nepismenog stanovništva predstavljao je jedan od najvećih problema koji su nove komunističke vlasti zatekle po dolasku na vlast krajem Drugog svetskog rata. Prema popisu iz 1931. godine, u Kraljevini je bilo pismeno 51,5% stanovništva...
Vidiš,kako zanimljivo..
Poštujem podatke,ali dopusti da zadržim pravo skepse u kvalitetu te analize...
1931.nije nimalo zgodna za bilo što autentično u Kraljevini osim diktature i ispiranja mozga neukom narodu..
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Gde si ti našao podatak da je Jugoslavija 1945 imala 80% nepismenog stanovništva? Ja nigde. Osim na Kosovu, gde je jedva 15-16% njih bilo pismeno, na Sandžaku je procenat pismenosti bio oko 21%. Beograd je imao 89% pismenog stanovništva, Vojvodina 80%, itd.
Sa usporedbom ovih podatak u prosjeku koje navodiš..

Uboga seljačka zemljica na brdovitom Balkanu.
To je odraz svega.

I sada dolazimo do konačnog..

Smaknuta inteligencija koja se našla u režimu g.Pavelića ili g.Nedića,na bilo koji način,bila je osuđena od strane KPJ po ključu automatizma.
Ako si naš neprijatelj,mi nećemo imati milosti.
Da budem sažet;građanska klasa koja je postojala i koja se na sitno gradila pokušala je preživjeti u nacionalističkom bloku da bi ih kasnije dočekao komunistički metak.
Nemaš kamo...

Suđenja nema.Ili metak ili stigma.
Usudim se reći da je bilo prikaza Pol Pota u toj Novoj Jugoslaviji...
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:06.