Natrag   Forum.hr > Sport > Ostali sportovi

Ostali sportovi Svi ostali sportovi
Podforumi: Borilački sportovi, Rukomet

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.11.2006., 14:58   #1
Bridž

iako većina populacije smatra bridž kartaškom igrom stavila bih ovu temu na "ostale sportove" jer bridž ima status olimpijskog sporta i punopravan je član hrvatskog olimpijskog odbora.
preko 200 milijuna ljudi u svijetu igra bridž, kažu kako je to najsavršenija, najlucidnija i najinteresantnija igra koju je ljudski um izmislio. francuska ima univerzitet za bridž, a na filozofskom fakultetu u new yorku, primarni testovi iz logike su iz područja bridž problematike.
bridž je igra koja zahtijeva i razvija tolerantnost i kolektivnost, jer uspjeh u igri isključivo ovisi od razumijevanja i suradnje sa partnerom. u svijetu vlada uvjerenje da je bridž korisno sredstvo za razvijanje neophodnih kvaliteta ljudi. navedeno uvjerenje zasniva se na činjenici da se u okviru bridž licitacije snaži i jača osjećaj objektivne procjene vlastitih mogućnosti u realizaciji ponuđenog kontrakta, naravno u suradnji sa partnerom.
iako se u bridžu "znoji" samo mozak, iako su mu sportska rekvizita karte (standardni špil, 52. karte, bez jokera), priznat je za sportsku igru iz razloga što sreća ne utječe na postignuti rezultat. naziv igre "bridge" /engl. "most"/, simbolizira odnos koordinacije partnera u paru.

nedavno sam počela igrati bridž, užasno teška, ali prekrasna igra. "bildanje mozga". teško mi je riječima opisati ljepotu ovoga sporta. jednostavno ga treba naučiti.

ima li na forumu ljubitelja i igrača bridža?
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 22:59   #2
Jel se to igra na mostu?
Jammitin - B.Stena is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 23:04   #3
Jeli i tetris sport?
__________________
a sad adio!
shurda is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2006., 01:25   #4
A jeste deca.

I ja sam nedavno ušao u svijet bridža i jednostavno sam oduševljen.
Jesi li u nekom klubu ili privatno igraš?
__________________
POTPIS
wuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 09:41   #5
u klubu.
prije dva mjeseca sam upisala školu bridža. prvo sam učila osnove i samo nt igru, a sad i sve ostalo. stvarno sam oduševljena. malo me još muče licitacije i tu znam griješiti, ali kad vidim da to isto rade i ljudi koji igraju godinama odmah mi lakše
nedavno sam igrala i prvi turnir.
jel ti dugo igraš? kak ti se čini?
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2006., 05:38   #6
Ja sam upravo prošao početni tečaj.
Prošli smo gotovo cijelu licitaciju:
- otvore na nivou 1
- otvore 1nt i 2nt (jacoby, stayman)
- baraže (weak two)

Radili smo prelicite i kontre...

Jako je intenzivan tečaj. Pet tjedana dva puta tjedno sat i pol predavanja (licitacije) i sat i pol igre.
Sljedeći tjedan igram dva turnira.

Možemo se naći koji put na bridgebaseu pa zaigrati. Imaš li ga?
Ja sam wuk i tamo.
__________________
POTPIS
wuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 01:30   #7
Išla na tečaj, učila igrati, ali ne stignem se više na žalost baviti... potrebna je redovita aktivnost od barem 2 puta tjedno, ali ne stignem. teška srca sam odustala. inače, super mi je bilo!
Cydonia is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 17:24   #8
malo učio sam (programčeki), mislio ići na tečaj, ali nije bilo dovoljno ljudi.
Dobio skriptu na hrvatskom

odigrao koju partiju. budem to ponovo počeo igrati
Mladenac is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 20:12   #9
Gdje si htio ić na tečaj, ali nije bilo dovoljno ljudi?
Ima i knjiga na hrvatskom, mogu se i skripte nać na netu isto na hrvatskom. Ali igrati treba da se najbolje nauči.
Žao mi je što nemam više vremena kako bih ponovo krenula u klub
Cydonia is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2007., 22:49   #10
u varaždinu jedan je profesor prije ljetnih rokova htio organizirati tečaj.
zamisli kak bi se studoši mogli koncentrirati.

ekipa je bila ok, osim jednog svepametnog. ma išao sam više zbog druženja i znatiželje.
ne volim kad mi netko skače po glavi

budem polako proučio skriptu, i ...
Mladenac is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 14:10   #11
Quote:
Jammitin - B.Stena kaže: Pogledaj post
Jel se to igra na mostu?
Zanimljivo, ali može se. Pred koju godinu je u Ljubljani bila demonstracija bridža na zmajevom mostu (nisam siguran da li sam pogodio ime) i igrali su slovenska muška repka protiv naše ženske.

Inače, trenutno vam je u tijeku tečaj (iako je pred sam kraj). Imate na www.crobridge.com stalno obavijesti o novim tečajevima i u zadnje vrijeme skoro svi su besplatni.

Vjerujte mi, bridž je divan sport i dosta pomaže u koncentracijia. Ako trebate bilo kakvuobavijest, možete mi se javiti na pm.
Johny is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2008., 21:37   #12
jel netko zna gdje se mogu kupiti bidding box-ovi? mislim prvenstveno na hrvatsku, ali može i inozemstvo.

ako netko ima bilo kakvu literaturu (u pdf-u ili sl.) molim da mi se javi na pp.

hvala
abba is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 16:02   #13
Ima li sad kakav tečaj iz bridža i koliko se to placa (sto manje to bolje )
Gledao sam nesto po netu, ali je sve to zakukuljeno pa ako neko zna...
__________________
Prodajem maslinovo ulje
darkwood dub is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 16:09   #14
Quote:
darkwood dub kaže: Pogledaj post
Ima li sad kakav tečaj iz bridža i koliko se to placa (sto manje to bolje )
Gledao sam nesto po netu, ali je sve to zakukuljeno pa ako neko zna...
Imaš odličan tečaj za naučit bridge na stranici:

http://www.bridgebase.com/
batler is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2010., 21:54   #15
Jel mi može netko malo jasnije objasniti tijek bridža nakon igre tj. onaj dio kada se obračunavaju bodovi...

Znam za onu ljestvicu
# NT - 1 (40), 2 (70), 3 (100), 4 (130), 5 (160), 6 (190), 7 (220).
# Majorske boje - 1 (30), 2 (60), 3 (90), 4 (120), 5 (150), 6 (180), 7 (210).
# Minorske boje - 1 (20), 2 (40), 3 (60), 4 (80), 5 (100), 6 (120), 7 (140)

Sad mi ovo nije jasno:
"Za uspješno odigrani parcijalni kontrakt dobije se 50 bodova bez obzira na manšu u kojoj se par nalazi."

Znači ako uspješno prođem parcijalni kontrakt npr. 2NT, dobijem 70 bodova + 50 bodova (ispravite me ako sam krivo shvatio), a što onda znači ovo manša?

"Ako je par u prvoj manši (zelenoj), nagrade i penali su manji nego kad je u drugoj manši (crvenoj). Manše se rotiraju tako da postoji svih 16 kombinacija odnosa manši i djelitelja."

Kada sam ja u prvoj, a kada u drugoj manši?

Uglavnom ako netko može pojasniti tijek bridža nakon igranja..
!!!!!!!!!! is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 12:20   #16
Prije turnira znaš jesi li north-south ili east- west, pa kad bord staviš na stol, okreneš ga u skladu s time. Ako si u prvoj manši, onda su tvoje karte u džepiću s zelenom oznakom, ako si u drugoj, onda su u džepiću s crvenom oznakom. Nagradu za manšu ( 300 za prvu i 500 za drugu) dobiješ samo ako ju izlicitiraš, a ona je na nivou 3 za bez aduta, na nivou 4 za majore i na nivou 5 za minore. Znači, da bi igrao manšu, moraš igrati 3nt, 4 pika ili herca, 5 karo ili tref.
Imaš još i nagrade za veliki i mali slem, odnopsno za kontrakte na 6. i 7. nivou. Nagrade za njih, a i za sve druge kontrakte imaš napisane na poleđinama kartica u biding boksu.
Ima tu još puno toga, ali polako, to će doći s igrom. Sretno, ušao si u jedan nevjerojatan svijet ljepote i nerviranja )
__________________

Nitko nije vrijedan tvojih suza,a onaj koji je,nikada te neće rasplakati.
dyda is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2012., 12:37   #17
To je super igra ali na žalost se igra u dvoje. Zašto na žalost? Jer je teško ponekad se dogovorit sa partnerom oko toga šta i kako se igra. Po meni su u igri najbitnija stavke procjena ruke i sistem koji se igra. To sam dosta proučavao i došao do zaključka da je najbolje podijelit igru na 24 poena, 'As' bi u tom slučaju vrijedio 3 poena, Kralj 2, Dama 1, Jack 1/2, šiken iliti void u boji 3, singl 2 i dubl 1. E sad...za manšu u majoru vam treba nekih 18 tako uređenih poena. Za svaki dodatni nivo vam treba još 2 poena, tako da vam dođe 20 za 11 štihova, 22 za 12 i 24 za 13, i podrazumjeva se fit u nekoj boji. Kasnije ti poeni se mogu ponekad i udvostručiti, kao na primjer kad imate tzv. superfit iliti 9+ dug fit u nekoj boji. Lako je u biti ustanoviti da to šljaka. Uzmimo primjer ruke u kojoj imamo rijetkih 13 karata u boji, nebitno kojoj. AKQJxxxxxxxxx - - -, po ovom primjeru vidimo da imamo tri šikena, svaki vrijedi 3 poena, dodamo onih 6 poena u 13 karatnoj boji, Jack nam nije potreban u ovom slučaju, i imamo 6 + 9 = 15 poena, i sad s obzirom da imamo 9+ karata u jednoj boji ( ili dupli fit, fit u dvije boje ) i no 'wasted values' iliti izgubljenih vrijednosti u bojama u kojima imamo šiken, i to jer u ovom slučaju nam partnerova ruka nije bitna, dodamo još 3 poena za svaki šiken iliti void koji imamo, znači sve zajedno sad snosi 15 + ( 3 x 3 ) = 24 poena iliti 13 štihova. Da nam je bitno šta partner ima u ruci tada bi svi poeni koje bi on eventualno imao u ruci bili očito bezvrijedni, kao i šiken u boji u kojoj mi imamo 13 karata. Za otvor vam je u biti dovoljno 9 poena. Uz taj sistem procjene ruke, bi bilo dobro igrati neki sistem u kojemu se slabe balansiranije ruke ( one bez šikena ili singla, i recimo 7-9 ) otvaraju sa 1NT ili SA ( BA ) a slabije nebalansirane ruke od 7 - 10 poena na drugom nivou. Recimo 2C ( 2Tref ) bi ostao još umjetan otvor kao i u drugim sistemima i pokazivao nekih 15+ poena, 2D ( 2Karo ) sa 5+/4+ karata u majorskim bojama, 2M sa pet+ karata u majoru ( majorske boje su vam pik i herc, opet bez 4 karata u majoru sa strane ). 1C ( 1Tref ) sa 2+ Trefa ili balansiranom rukom a 1H i 1S ( pik ) bi otvarali sa 5 karata u toj boji. Pritom je moja preporuka otvoriti sa 1NT ( 1 BA ) i neke nebalansirane ruke ( recimo sa singlom i nekih 8 - 10 poena ).
Zašto gore spomenuti sistem? Iz jednostavnog razloga što postoji i bezadutska manša, u kojoj vam je za nju dovoljno samo 9 štihova a ako uključite u otvor 1NT ( 1SA ) i neke nebalansirane ruke, protivnicima će biti teže boriti se uspješno protiv jednog takvog otvora. Sistem je tako uređen i prilagođen da su moguće blitzkrieg manše tipa 2H - 3BA ( SA ) i 1BA - 3BA sa manje poena od potrebitih jer je protivnicima koji se brane teže pročitati koje karte nosite u ruci.

ot. rekoh da vam nešto svoje poklonim pa da malo osjetite šta znači biti originalan, nadam se da će to neko znati i cijeniti
Xenophon1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2012., 13:20   #18
jedan od ciljeva u životu mi je naučit igrat bridž, valjda će to uskoro doć na red
Sahta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2013., 21:08   #19
prouči si ovo i ovog autora
Talijani i Ameri, dva različita stila ali vrhunski. Iskreno više cijenim stare talijanske majstore ali od Amera se da više naučit; i naravno gore spomenuti bridgebase, ima i besplatni program na netu, learn to play bridge, I i II ako se ne varam.
Xenophon1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 04:05   #20
Vidiš mene npr. osim tehniciranja fascinira ovo u ovoj igri; kad npr. imam ovakvu jednu ruku: S: Axxxxx H : A D: x C: Axxxx i otvorim sa 1S ( pik ) i partner skoči recimo na 4S ( pik ) sa ovim: S: Jxxxx H: xxx D: xxxx C: x, a ja ko od šale na 6, a još je veći gušt ako pritom ide kontra i rekontra, a još bolje ako partner pritom ima nešto ovako: S: Jxxxx H: xxx D: Axxx C: x :-)); ma igra je super ;-)
Xenophon1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:06.