Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.07.2013., 18:43   #1
Kupovni ćevapi

Volim čevape, a nemam vremena za muljati ih (kao što je opisano u thread-u o receptima za čevape). Pozna li netko kupovne čevape koji nisu tek hamburger u drugom obliku? T.j. nešto sa janjetinom, češnjakom, paprom itd.? Probao sam Spar-ove i Konzumove, ali to nisu pravi.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2013., 19:06   #2
i ovi iz kauflanda su užas
Zara1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2013., 19:38   #3
u Billi stavljaju nekakvi pojačivač okusa (natrijev glutaminat, vjerojatno neki oblik vegete ili sličnoga). i stave puno sode bikarbone jer se napuhnu kad se peku. izbjegavati.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2013., 20:05   #4
Prije cca god.dana u Lidlu su imali onu svoju nekakvu robnu marku koji su deklarirali kao 98% meso i bili su izvrsni (klasični ćevapi i šiš-forma).
No, ubrzo su se pokvarili, pa ih nisam kupovao poprilično dugo.

Probaj se orijentirati na one na kojima piše kako su podrijetlom iz Hrvatske te kako se sastoje bar od 95-i-više% mesa (po mogućnosti junetine) i to bi moglo biti dobro.

P.S. Par puta sam naletio na korektne PIK Vrbovec gotove ćevape, no, previše mi i oni osciliraju kvalitetom, pa ne mogu dati ozbiljniju preporuku.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2013., 20:28   #5
Meso se kupuje u mesnicama.

Dakle ako želiš donekle kvalitetno, prošetaj do neke normalne mesnice, večina ih ima gotovu smjesu za čevape/pljeskavice. Ako ne možeš odabrati meso po želji koje da ti smješaju u smjesu.

Tako bar ja radim u "selu" od 5000 ljudi.
Inner Silence is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2013., 22:43   #6
Najbolje gotove ćevape ima mesnica Žumberak na Kvatriću, iza njih su Karlo i Borošak.

Inače zaboravi da ćeš u Zagrebu naći ćevape od kombinacije junetine i mesa mlade ovce-šilježeta. To možeš napraviti samo sam. Janjeće meso nije dobro dodavati u ćevape zbog prevelike razlike u otpuštanju vode između janjetine i junetine pod djelovanjem soli. Iz istog razloga zašto se janje nikada ne soli više od sat-dva prije pečenja.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 01:21   #7
Botinec, mesnica Cerovski su znali imati dobre ćevape, ali isto u zadnje vrijeme oscilacije kvalitete
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 02:22   #8
pitanjce: koliko u meso za ćevape ide junetine, a koliko svinjetine/ovčetine?
navodno je bitno da smjesa odleži preko noći, ali mi nije poznat omjer mesa
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 08:53   #9
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
pitanjce: koliko u meso za ćevape ide junetine, a koliko svinjetine/ovčetine?
navodno je bitno da smjesa odleži preko noći, ali mi nije poznat omjer mesa
Svinja 0,00 osim u nekim srpskim izmišljotinama koje se znaju naći na netu. Obzirom da znamo čiji su ćevapi jelo...postotak svinjice je jasan.

Junetina 70%
Ovčetina 30%

S tim da u smjesi mora biti od 15 do 20 % masnoće, a 30% smjese mora biti od junećeg flama. Dakle, za 1 kg smjese prvo uzmeš 30 dag flama i procijeniš koliko na njemu ima masnog tkiva kako bi na kraju smjesu mogao "izbaždariti" na 15-20% masti, tj. loja. Ostalo meso kombiniraš od vratine i plećke. Prema sarajevskoj gastronomskoj školi meso za ćevap se uvijek melje 2 puta na šajbi čija rupica ima promjer 8-10 mm.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 09:30   #10
Dobro Pelle, ali je općepoznata činjenica da smo mi (hrvati) odavno počeli stavljati svinjetinu u ćevape. Pogotovo zato što je pristup ovčetini za neke normalne potrošaće prilično ograničen.
__________________
Što na Forumu nije dozvoljeno?
- vrijeđanje po bilo kojoj osnovi/
psovanje, flejmanje, spamanje
German is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 09:43   #11
Quote:
German kaže: Pogledaj post
Dobro Pelle, ali je općepoznata činjenica da smo mi (hrvati) odavno počeli stavljati svinjetinu u ćevape. Pogotovo zato što je pristup ovčetini za neke normalne potrošaće prilično ograničen.
Ok. German, ja o tome, o dodavanju svinjetine, nemam pojma.

Sve ove tri mesnice koje gore preporučam ne stavljaju svinjetinu. Ne stavlja je ni Labus, ni Kotač, a ni Kosta. Svi iole mjerodavni sajtovi ne navode svinjetinu, a čuj, kome paše neka stavi što se mene tiče i zebru, da li će to biti ćevapi neka si svatko sam odluči prema svojim stavovima da ne bismo opet otišli u Carbonaru. A inače mislim da je broj Hrvata koji u ćevape dodaju svinjetinu jednak broju koji dodaju vegetu.

Što se tiče mogućnosti nabavke ovčetine, u Zagrebu je trenutno možeš kupiti na tri mjesta. Po Dalmaciji to ionako nikada nije bio problem, u Istri također, u Lici bez toga ne znaju ni živit, u Karlovcu imaš specijaliziranu mesnicu za ovčetinu i govedinu, ona koja je nekada bila kod nas na Branimircu, Lorković...itd.

Zadnje uređivanje Pellaprat : 26.07.2013. at 09:54.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 10:04   #12
Ma govorim ti da nije ništa neobično u kupovnim ćevapima naći svinjetinu. Od ovih koji si nabrojao znam da ne stavljaju svinjetinu (i dobro i pohvalno je da je ne stavljaju), ali ćeš jednako tako naći veliki broj mjesta gdje stavljaju svinjetinu. Uostalom, tema topica su kupovni ćevapi, a tržište u ZG je takvo, kakvo jest. Pogotovo po trg. centrima se proizvodnja ćevapa (i ostalih tih stvarčica) koristi za zbrinjavanje viškova i otpada, to je nažalost tako...
__________________
Što na Forumu nije dozvoljeno?
- vrijeđanje po bilo kojoj osnovi/
psovanje, flejmanje, spamanje
German is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 10:59   #13
Quote:
German kaže: Pogledaj post
Ma govorim ti da nije ništa neobično u kupovnim ćevapima naći svinjetinu. Od ovih koji si nabrojao znam da ne stavljaju svinjetinu (i dobro i pohvalno je da je ne stavljaju), ali ćeš jednako tako naći veliki broj mjesta gdje stavljaju svinjetinu. Uostalom, tema topica su kupovni ćevapi, a tržište u ZG je takvo, kakvo jest. Pogotovo po trg. centrima se proizvodnja ćevapa (i ostalih tih stvarčica) koristi za zbrinjavanje viškova i otpada, to je nažalost tako...
To znam, slažem se za trgovačke centre. To je fakat zbrinjavanje zadnjeg mesnog šita, od Konzuma do Bille, sve je užas. Zato i dajemo čovjeku upute da kad već mora kupiti gotove to napravi na pravom mjestu a ne neke Todine od čudnovatih kljunaša.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 12:37   #14
Ovako moj tata pravi domaće ćevape. Ovo dolje je njegov recept i mogu reći da su ćevapi odlični kada se naprave.

200g. svinjskog mljevenog mesa (izaberite dio mesa koji nije od buta kako se ne bi skupljao prilikom prženja)
400g. junećeg mljevenog mesa
1/2 dcl kisele vode
1 jaje
sol
mljeveni biber
bijeli luk u prahu (sitno isjeckani češnjaci bijeloga luka izvrsna su zamjena)
komadići peršuna.
Napravljena smjesa treba odležati preko noći. I to je to.
__________________
I'd love to have the whole place swimming in roses.
OnlyIKnow is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 14:45   #15
Ćevapi s ovčetinom meni imaju grozan vonj jer ovčji loj smrdi ko kuga i jestiv je (barem meni) samo ako ga jedeš dok još ćevapi peku prste koliko su vruči.....čim se ohlade...smrde....nije niti čudo da se više ne stavlja ovčetina u ćevape.
Ćevapi od svinjetine i junetine su jednako tako ćevapi jer da nisu onda niti sarajevski ne bi bili jer ih večina niti ne stavlja ovčetinu unutra. Toliko o carbonari...
Anyway onaj tko tvrdi da srbi ne znaju napraviti ćevape taj tamo nije jeo dobre ćevape a bogami niti u Bugarskoj (inače za sebe bugari tvrde da im je to nacionalno jelo i da od tamo potiče.... i da.... koriste svinjetinu ). Pečeno mljeveno meso u obliku ćevapa nije nikakav specifikum Bosne ili bilo koje druge zemlje Balkana jer se svugdje koriste diljem istoka evropei bliskog istoka pa sve do centralne azije samo sa različitim omjerima i vrstom mesa.
Meni osobno su bolji ćevapi sa svinjetinom nego oni s čistom junetinom a neuporedivo bolji od onih sa ovčetinom. I srpski su mi bolji od sarajevskih...
Kaj se tiče komercijale najbolje je napraviti sam smjesu ili otići do mesnice kaj su tu spomenute a ima i drugih. Ak ne, onda mi se najmanje loša opcija čini konzumovi ćevapi (PIK vrbovec) od čiste junetine (izbjegavaj Billu, Kaufland). Nije tak loše napravljena smjesa. Ona smjesa koju rade na licu mjesta (mesnica unutar Konzuma) je bolja od one pre-packed. Ak nemaš kaj drugo onda u Konzumu uzmi juneće pre-packed.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 15:14   #16
cevapi iz interspara su odlicni....
nema onog podrigivanja nakon konzumacije......
jeo sam brdo cevapa ali ovi su mi najbolji....
ne budu uzegli,nema zgaravice,podrigivanja....
probajte slobodno
__________________
Nije ni tebi lako
vhrkac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 16:22   #17
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Ćevapi od svinjetine i junetine su jednako tako ćevapi jer da nisu onda niti sarajevski ne bi bili jer ih večina niti ne stavlja ovčetinu unutra. Toliko o carbonari...
Kuhar i gurman koji i malo drži do sebe ne bi u ćevap nikada stavio ovčetinu, pogotovo ne njezin loj. Meni bi takvi ćevapi bili nejestivi, a to što ti ne razlikuješ meso šilježeta od ovčetine (kategorija dobi od 6 mj.do 1 god.) je tvoj propust. I šteta ako nisi probao šilježe od cca 9-10 mjeseci. To ti je propust kao da stalno jedeš teletinu a ne znaš za junetinu.Toliko o carbonari...

Quote:
kumek kaže: Pogledaj post

Anyway onaj tko tvrdi da srbi ne znaju napraviti ćevape taj tamo nije jeo dobre ćevape a bogami niti u Bugarskoj (inače za sebe bugari tvrde da im je to nacionalno jelo i da od tamo potiče.... i da.... koriste svinjetinu ).
Zaboga, ako Srbi ne znaju napraviti dobre ćevape tko zna ? Oni Srbi koji to zaista dobro rade kao Kosta, Labus, Javor jednako kao i naši majstori, od Kotača pa do mene nikada ne stavljaju svinjarije.
A što se tiče Bugara, e, oni mi nikada nisu bili simpatični, njima je svojatanje tuđega u krvi; od Makedonije do ćevapa.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 17:04   #18
Tesko da cete bilo gdje jesti cevape sa janjecim mesom, jer to bi bio vrlo skup sport,
ali su velike sanse da ce vam cevape u Bosni ispeci na ovcjem loju da poprime karakteristican miris.
Sto se kupovnih tice, meni ne valjaju niti jedni, ukljucujuci karlove.
Zumberak nisam probao
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 17:17   #19
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Kuhar i gurman koji i malo drži do sebe ne bi u ćevap nikada stavio ovčetinu, pogotovo ne njezin loj. Meni bi takvi ćevapi bili nejestivi, a to što ti ne razlikuješ meso šilježeta od ovčetine (kategorija dobi od 6 mj.do 1 god.) je tvoj propust. I šteta ako nisi probao šilježe od cca 9-10 mjeseci. To ti je propust kao da stalno jedeš teletinu a ne znaš za junetinu.Toliko o carbonari...



Zaboga, ako Srbi ne znaju napraviti dobre ćevape tko zna ? Oni Srbi koji to zaista dobro rade kao Kosta, Labus, Javor jednako kao i naši majstori, od Kotača pa do mene nikada ne stavljaju svinjarije.
A što se tiče Bugara, e, oni mi nikada nisu bili simpatični, njima je svojatanje tuđega u krvi; od Makedonije do ćevapa.
Ne trebaš staviti loj da bi bilo loja, gle ti možeš do prekosutra tvrditi da u ćevape ide šilježe....dobro da nisi našao još i iz kojeg dijela bosne šilježe jedino vrijedi. Loja uvijek ima ....pa i kod šilježeta. Ima ga malo i kod janjca a kamoli kasnije. Zato janjetina i ima poseban vonj koji meni osobno nije previše drag.
A i to sa šilježetom..........ide brate ovčetina ili misliš da su stari ljudi po balkanu samo šilježe u ćevape stavljali....how yes no.
Ćevapi su brate jednostavna hrana. Srbi kod nas???? Pelle probaj ćevape u Nišu i Šumadiji pa onda pričaj jel ima svinjetine ili nema. Moram priznati kad kažem srpski ćevapi mislim na one u srbiji. A banjalučki ćevap isto nije ćevap jel?
Sva sreća da simpatiziranje Bugara ima s time nekakve veze. Ćevapi su hrana daleko šire rasprostranjenija od Bosne a kamoli od šilježeta kao sastojka. BDW u večini sarajevskih ćevapa NEMA nit ovčetine nit šilježeta. No sve u svemu, sve su to ćevapi
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain

Zadnje uređivanje kumek : 26.07.2013. at 17:28.
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 17:45   #20
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Kuhar i gurman koji i malo drži do sebe ne bi u ćevap nikada stavio ovčetinu, pogotovo ne njezin loj. Meni bi takvi ćevapi bili nejestivi, a to što ti ne razlikuješ meso šilježeta od ovčetine (kategorija dobi od 6 mj.do 1 god.) je tvoj propust. I šteta ako nisi probao šilježe od cca 9-10 mjeseci. To ti je propust kao da stalno jedeš teletinu a ne znaš za junetinu.Toliko o carbonari...
Nažalost, mnogi "naši" kuhari vrlo često stavljaju upravo ovčetinu i loj, smatraju to vrhunskim gurmanskim užitkom- meni to nije fino i bok
Kom paše, dobar mu tek.


Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Zaboga, ako Srbi ne znaju napraviti dobre ćevape tko zna ? Oni Srbi koji to zaista dobro rade kao Kosta, Labus, Javor jednako kao i naši majstori, od Kotača pa do mene nikada ne stavljaju svinjarije.
A što se tiče Bugara, e, oni mi nikada nisu bili simpatični, njima je svojatanje tuđega u krvi; od Makedonije do ćevapa.
Prisnažujem za srbijansku kuhinju po tom pitanju (posebice leskovačku školu). Meni je to "the ćevap" , premda cijenim i neke druge škole koje ne koriste ofcu&loj od dotične.
Svinji svakako nije mjesto u nečemu što se naziva ćevapom, iako je i ta varijanta poprilično ukorijenjena u svakodnevnoj praksi na našim prostorima...

Inače, nekakva runda neloših ćevapa (kad pišemo o kategoriji gotovi, kupovni ćevapi) je bila prije par dana u Kauflandu (za moj ukus malo previše sode-bikarbone, ali bili su jestivi).
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:11.