Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.07.2005., 17:49   #1
Post Planiranje trudnoće - bakterije, brisevi, pretrage

Spojila sam sa starom temom, jer i tu ima puno informacija i preporuka.. i c/p prvi post od lare35zg
Quote:
lara35zg kaže:
Pretrage koje se preporučuju prije trudnoće (za ciljane trudnoće)

--------------------------------------------------------------------------------

Primjetila sam da mnoge cure/djevojke dolaze tu koje i nisu trudne a nisu na wannabe te da mnoge wannabe također ne znaju za neke pretrage a koje su nužne za trudnoću.

1. Prije dvije godine na slučajnom pregledu kod svoje ginekologice pitala me ja da li sam radila ikada 4 ciljana ginekološka brisa ?

Stajala sam zbunjeno i molila pojašnjenje na što misli? Rekla mi je da svaka seksualno aktivna žena trebala bi barem jedamput u životu napraviti 4 ciljana ginekološka brisa i to:

- bris na Clamydia trachomatis
- bris na HPV
- bris na ureaplasma urealyticum
- bris na mycoplasma hominis

To vam radi ginekolog kojeg imate kod obaveznog zdravstvanog osiguranja i ampule te morate odnjeti u zavod za javno zdravstvo u roku od sat vremena od uzimanja uzorka i nalazi se čekaju 15 dana.

2. Mnogo žena pati od gljivičnih infekcija. Postoji i ciljani test na Candidu albinicans koja je također neugodna i nije poželjna za ranu trudnoću.

To također radi ginekolog kojeg imate kod obaveznog zdravstvenog osiguranja i nosite u zavod za javno zdravstvo.

3. Zatim, napravite TORCH

T- toxoplazmoza
O- (or)
R - rubeola
C - citomegalovirus
H - hepatitis

To su ubojite bolesti za djecu. Toxoplazmoza izaziva spontani pobačaj, rubeola teške deformacije djeteta, citomegalovirus također i hepatitis

Za to vam je potrebna obična Uputnica vašeg ginekologa kojeg imate kod obaveznog zdravstvenog osiguranja ili doktora opće prakse te se vadi krv u zaraznoj bolnici i nalazi čekaju 14 dana. Napravite to da bi isključili na što ste pozitivni a pripazili ako ste na što negativni

Nadalje ni naši vrli partneri nisu oslobođeni virusa, bakterija, kako je znala moja ginekologica reći:'kada legnete sa vašim muškarcem, vi ste legli sa svim njegovim ženama u životu'.

4. Za naše drage muškarce postoje također brisevi - ni muškarci nisu pošteđeni stalnih zaraza nas žena jer za neke viruse oni su domaćini a da se nikada ne zaraze (HPV i Klamidija npr) i što vam vrijedi drage moje da se vi izliječite ako opet je on neizliječen i svaki novi seksualni kontakt sa vašim partnerom ponovno će dovoditi do situacije da ste vi opet zaraženi i da se ne možete riješiti bolseti.

Zato i za njih postoji pretraga i zove se Peniskopija a može se napraviti u IVF-u, te u klinici Gino derma u Vlaškoj ulici

Zato draga moje žene, napravite te pretrage pogotovo ako mislite zatrudnjeti (ureaplazma izaziva spontane pobačaje kao i mikroplazma), klamidija neliječena izaziva neplodnost i sterilitet, a o HPV-u postoji topic.

o zaraznim bolestima neću..... o njima se već pisalo tu pod temom TORCH

Smatram da je bolje da vam vaš doktor ili ginekolog kaže zašto ste došli nego kasno ste došli.

I želim vam puno puno dječice.....

voli vas Lara

I tako ja kao prava kozmo-žena koja planira trudnoću odličim prvo obavit sve moguće pretrage. Zlu netrebalo.

Iako nemam nikakvih ginekoloških problema godinama, odlazim na papu i UZV jajnika jednom godišnje i svi nalazi su redovito super - u konzultaciji sa frendicama koje su već, je'te, majke - zatražim ovaj put od svog doktora da mi napravi i one briseve na aerobe i anaerobe.

Moja bolja polovica me doživljavala malo hipohondričnom, što i nije bez temelja , ali reko ja - ajd, pa da sam prije godišnjeg mirna, te da se onda možemo upustiti u neobuzdani djecopravljački seks na moru.

Kad, papa test opet okej (veli moj doktor "ko u časne sestre" ) ali je bakteriološkim testovima (za koje sam informacije radi kod privatnika platila 700 čuna) izolirana bakterija ureoplasma urealyticum.

Inače, za one koji ne znaju dotična bakterija može uzrokovati pobačaj u ranim tjednima trudnoće, a jedna moja kolegica upravo njoj može zahvaliti na dva spontana.

Nikakvih simptoma ni ja, ni on nismo imali - a navodno najčešće i ne postoje. Na netu sam našla sliedeću informaciju o toj beštiji:

Quote:
Ureaplazma se može dobiti spolnim putem, ali i intimnim kontaktom sa zaraženim tjelesnim sekretima ili predmetima koji su kontaminirani stanicama i sekretima urogenitalnih izlučevina (ručnici, rublje, posteljina). Može se dobiti u saunama, na bazenima, solarijima, kozmetičkim salonima, pa i ordinacijama, i svugdje gdje higijenske prilike nisu baš ''sjajne''. Ureaplazma je prema istraživanjima objavljenim u više znanstvenih medicinskih i stručnih članaka vrlo česta i asimptomatski kolonizira urotrakt u visokom postotku spolno aktivne populacije i žena i muškaraca. Često se nađe slučajno, uz još neku urogenitalnu koinfekciju. Liječi se antibioticima.
Sad smo oboje na udarnoj dozi antibiotika (hiramicin plus summamed) i trudnoća je moguća tek za dva mjeseca nakon što se ponove brisevi.

Stavila sam ovaj topic ovdje na Zdravlje - jer me zanimaju iskustva sadašnjih i wannabe majki sa ovime.
__________________
Kod nas je najvažnija žena ŽM-56, SMB boje koja služi za razmožavanje žive sile i vatrenih sredstava, a sastoji se samo od spolnog organa i šapke.

Zadnje uređivanje MalaLola : 07.10.2008. at 12:17.
te@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2005., 18:12   #2
ajme,...
a ja sam nasla i ovo:


Infekcije izazvane hlamidijama i mikroplazmama
Prouzrokovači ovih čestih infekcija su Chlamydia trachomatis, odnosno Mycoplasma hominis/Ureoplasma urealyticum. Nije rijetka pojava udruženih infekcija ovim mikroorganizmima.
Simptomi kod muškaraca
Umjerena sekrecija ujutru iz mokraćnog kanala (obično u vidu jedne kapi). Osjećaj peckanja ili žarenja u mokraćnom kanalu.
Simptomi kod žena
Vrlo često nema nikakvih simptoma. Ponekad se javlja vaginalna sekrecija, bolovi u donjem dijelu trbuha prilikom seksualnih odnosa, genitalna krvarenja, peckanje prilikom mokrenja.
Dijagnoza i liječenje
Dijagnoza se postavlja uzimanjem uzorka sa genitalija i uzimanjem krvi. Liječi se antibioticima. Ako se sa lečenjem ne počne na vreme, postoji visok rizik od komplikacija, pa se može javiti i sterilitet zbog oštećenja unutrašnjih genitalija.

spadam u wannabe majki, ali ne tako skoro, no,... zanima me ovo, nije lose to znati...
reci, jesi imala simptome, opisane kao ove tu? ili nista?
moze li se ta pretraga obaviti i preko socijalnog dr/ginekologa?
__________________
Falling in love is the best way to kill your heart because then it's not yours anymore. It's laid in a coffin, waiting to be cremated.

V. V.
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2005., 18:21   #3
Quote:
Tigrica kaže:
spadam u wannabe majki, ali ne tako skoro, no,... zanima me ovo, nije lose to znati...
reci, jesi imala simptome, opisane kao ove tu? ili nista?
moze li se ta pretraga obaviti i preko socijalnog dr/ginekologa?
Nikakvih simptoma, apsolutno - nikakvih.

Doduše, doktor veli da je koncentracija bakterija koja je manja od 10 na četvrtu CFU u uzorku (tako je kod mene) još uvijek jako mala.

Inače, testovi na klamidiju i mycoplasmu su negativni.

Mogu se brisevi obaviti i kod ginekologa u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, ali ja sam to htjela obaviti sve odjednom i na nalaze briseva sam čekala tek tri dana kod privatnika. A znam kad je mom starom tako nađena jedna bakterija u mokraći da su ga mjesec i više razvlačili po bolnicama dok nije dobio nalaze i prikladnu terapiju.


Na kontrolne briseve ću otići kod svoje doktorice-ginekologa u primarnoj zdravstvenoj jer mi se ne daje još jednom 700 kuna ako nije nužno i mogu proći i jeftinije.

Inače, zadnjih deset godina isključivo idem kod ovog doktora jer sam u njega stekla povjerenje i za to godišnje odvajam 500 kuna (papa plus UZV jajnika).
__________________
Kod nas je najvažnija žena ŽM-56, SMB boje koja služi za razmožavanje žive sile i vatrenih sredstava, a sastoji se samo od spolnog organa i šapke.
te@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2005., 19:49   #4
Re: Prokleta bakterija - trudnoća delay

Quote:
te@ kaže:
I tako ja kao prava kozmo-žena koja planira trudnoću odličim prvo obavit sve moguće pretrage. Zlu netrebalo.

Iako nemam nikakvih ginekoloških problema godinama, odlazim na papu i UZV jajnika jednom godišnje i svi nalazi su redovito super - u konzultaciji sa frendicama koje su već, je'te, majke - zatražim ovaj put od svog doktora da mi napravi i one briseve na aerobe i anaerobe.

Moja bolja polovica me doživljavala malo hipohondričnom, što i nije bez temelja , ali reko ja - ajd, pa da sam prije godišnjeg mirna, te da se onda možemo upustiti u neobuzdani djecopravljački seks na moru.

Kad, papa test opet okej (veli moj doktor "ko u časne sestre" ) ali je bakteriološkim testovima (za koje sam informacije radi kod privatnika platila 700 čuna) izolirana bakterija ureoplasma urealyticum.

Inače, za one koji ne znaju dotična bakterija može uzrokovati pobačaj u ranim tjednima trudnoće, a jedna moja kolegica upravo njoj može zahvaliti na dva spontana.

Nikakvih simptoma ni ja, ni on nismo imali - a navodno najčešće i ne postoje. Na netu sam našla sliedeću informaciju o toj beštiji:

Ureaplazma se može dobiti spolnim putem, ali i intimnim kontaktom sa zaraženim tjelesnim sekretima ili predmetima koji su kontaminirani stanicama i sekretima urogenitalnih izlučevina (ručnici, rublje, posteljina). Može se dobiti u saunama, na bazenima, solarijima, kozmetičkim salonima, pa i ordinacijama, i svugdje gdje higijenske prilike nisu baš ''sjajne''. Ureaplazma je prema istraživanjima objavljenim u više znanstvenih medicinskih i stručnih članaka vrlo česta i asimptomatski kolonizira urotrakt u visokom postotku spolno aktivne populacije i žena i muškaraca. Često se nađe slučajno, uz još neku urogenitalnu koinfekciju. Liječi se antibioticima.

Sad smo oboje na udarnoj dozi antibiotika (hiramicin plus summamed) i trudnoća je moguća tek za dva mjeseca nakon što se ponove brisevi.

Stavila sam ovaj topic ovdje na Zdravlje - jer me zanimaju iskustva sadašnjih i wannabe majki sa ovime.

Ja sam mislila da je papa test sasvim dovoljan......
crna-pantera is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2005., 19:58   #5
Re: Re: Prokleta bakterija - trudnoća delay

Quote:
crna-pantera kaže:
Ja sam mislila da je papa test sasvim dovoljan......
sram te bilo vec si dosada trebala nauciti citajuci nas da to nikako nije dovoljno.... salim se, ne shvacaj preozbiljno!
__________________
Falling in love is the best way to kill your heart because then it's not yours anymore. It's laid in a coffin, waiting to be cremated.

V. V.
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2005., 20:13   #6
Re: Re: Re: Prokleta bakterija - trudnoća delay

Quote:
Tigrica kaže:
sram te bilo vec si dosada trebala nauciti citajuci nas da to nikako nije dovoljno.... salim se, ne shvacaj preozbiljno!

Ama i ovi doktori smotani; i platiš im pa ti ne znaju reć šta sve treba...
crna-pantera is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2005., 20:47   #7
Re: Re: Prokleta bakterija - trudnoća delay

Quote:
crna-pantera kaže:
Ja sam mislila da je papa test sasvim dovoljan......
Jok tetka. Po svetom papa testu sam zdrava da zdravcijata nemerem bit.

Papa test ti može dati indikaciju HPV-a, razno raznih gljiveština, te naposlijetku - karcinoma maternice.

Bakterije su priča za sebe.
I sa sigurnošću se otkrivaju isključivo (ako ne daju nikakve simptome, a najčešće podmukle kakve jesu i ne daju, posebno ne u nekoj ranoj fazi - a to može trajat i 2-3-4 godine) tzv. brisevima na anaerobe i areobe.
__________________
Kod nas je najvažnija žena ŽM-56, SMB boje koja služi za razmožavanje žive sile i vatrenih sredstava, a sastoji se samo od spolnog organa i šapke.
te@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2005., 20:51   #8
Re: Re: Re: Re: Prokleta bakterija - trudnoća delay

Quote:
crna-pantera kaže:
Ama i ovi doktori smotani; i platiš im pa ti ne znaju reć šta sve treba...
Jap. Ja sam sama svom dr to predložila, iako sam rekla da planiram trudnoću i da sam zato došla malo ranije na godišnji pregled (inače sma bila lani u 10 mjesecu) on mi to ne bi bio predložio.

Jednostavno, po njemu - gledajuć moju povijest bolesti - za to nije bilo nikakvih indikacija. I ne mogu mu baš na tome zamjerit, jer ne znam što je standardna procedura, al' mi se čini da oni standardno ne preporučuju automatski briseve ako se se nisi na nešto žalila, ili prije imala nekakvu bakteriju.

Iako, bio je ljubazan, rekao je - OK, nije to loše ako želite bit sto posto sigurni da je s vama sve ok. Velim - želim.

Mislim, nisam se do sad zajebavala sa zdravljem, pa ne želim imat komplikacija znajući da sam prevencijom neke stvari mogla otkriti/izliječiti.
__________________
Kod nas je najvažnija žena ŽM-56, SMB boje koja služi za razmožavanje žive sile i vatrenih sredstava, a sastoji se samo od spolnog organa i šapke.
te@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2005., 15:07   #9

nisam znala za ovo, ja srećom nemam problema s oplodnjom , al dva para meni bliska već više od godinu dana nikako da uspiju.

bogme ću im reči za ovo!

hvala
Malta is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2005., 18:54   #10
Hm, prvi testovi koji se rade kod potencijalnih, ali trenutacno neuspjesnih partnera za reprodukciju, su upravo ti.
Tako da me malo to cudi.
Sretno te@.

Tak je bilo i u vrijeme moje mame, a sada ima 70.
__________________
i uvijek su mi moja prava na prvom mjestu. jer su ona temelj za nasa.
oona is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2005., 01:38   #11
Quote:
Malta kaže:

nisam znala za ovo, ja srećom nemam problema s oplodnjom , al dva para meni bliska već više od godinu dana nikako da uspiju.

bogme ću im reči za ovo!

hvala
Gle, ovdje čak nije primarno u oplodnji (osim ako se ta bakterija ne vuče godinama i kod nekih žena može prouzročit priraslice na jajovodima, samim time njihovu nepropusnost - ali to je rijeđi slučaj)
- stvar je u tome da žena zatrudni i onda dotična bakterija da se slikovito izrazim "ubije" bebu, odnosno velika je mogućnost spontanog pobačaja. To je ono što me brine.

A da - i mene je iznenadilo zašto mi automatski nije napravio te briseve kad sam rekla da planiram trudnoću. Čini mi se da bi to trebao bit standardni postupak.
__________________
Kod nas je najvažnija žena ŽM-56, SMB boje koja služi za razmožavanje žive sile i vatrenih sredstava, a sastoji se samo od spolnog organa i šapke.
te@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2005., 01:49   #12
ma pretužno mi je to sve - al hvala bogu da se može liječit!

samo se izgleda ginekolog treba sjetit toga, a čini mi da se i mi žene moramo obrazovat.
Malta is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2005., 01:56   #13
Quote:
Malta kaže:
ma pretužno mi je to sve - al hvala bogu da se može liječit!

samo se izgleda ginekolog treba sjetit toga, a čini mi da se i mi žene moramo obrazovat.
Ma da, na sreću tj. nesreću imam par slučajeva u bližoj okolini gdje su žene u svega 5-6-7 tjedana trudnoće imale spontani zbog vražjih bakterija (najčešće zbog klamidije), a papa-testovi su im redovito bili OK i nikakvih simptoma da nešto nije u redu nisu imale.

Tako da me to potaklo da i ja djelujem preventivno.

Svim wanna be mamama bih preporučila da to naprave prije planirane trudnoće, a jednom u par godina i onima koje to još ne planiraju. Postupak uzimanja briseva je isti kao i kod papa testa.

Ne čekajte simptome, kad se pojave - to znači najčešće da se bakterija proširila i tad ju je teže "iskorijeniti". Naravno, nije nemoguće, al nekad treba ponovit terapiju i po dva-tri puta.

Drž te mi fige da za dva mjeseca sve bude ok.
__________________
Kod nas je najvažnija žena ŽM-56, SMB boje koja služi za razmožavanje žive sile i vatrenih sredstava, a sastoji se samo od spolnog organa i šapke.
te@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2005., 01:58   #14
naravno da će bit sve OK!
Malta is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2005., 10:01   #15
te@ jako mi je žao radi toga što se dešava jer sam vidila da jako želiš bebu....al budi sretna da ti je sada sve to otkriveno nego da strepiš u trudnoći...ja sam upravo ušla u 14. tjedan i čekam još tri dana da odem na drugi bris klamidije jer je prvi kontrolni nakon antibiotika bio pozitivan...pa je uslijedila druga tura antibiotika pa ću sad ponovo na bris....i molim Boga da sve bude u redu i da prođe ovo krizno doba za spontane samo da moja beba bude dobro...... niti dva mjeseca prije nego sam ostala trudna bila sam kod jednog vele poznatog stručnjaka u Splitu (znat će spliće o kome je riječ) da mi napravi papu briseve i pregled jer bi tila bebu pa ono da sam 10000% sigurna da je sve oke...pap je bila super al pregledom ustanovljen polip pa mi kao nije ni radio briseve već će kad riješimo polip....polip Bogu fala nestao nakon slijedeće menstruacije al gosp. Poznati Doktor mi opet nije radio briseve već ćemo to kad budem trudna.....zatrudnila ja brzo i dođem na prvi pregled kao trudnica i kažem "oćemo mi radit briseve " kaže DR. Poznati "ma netreba pap je u redu nema potrebe"....ja njemu na to "ali Dr. rekli ste mi da ćemo radit".....kaže on "aj mogli bi na klamidiju" i gle čuda bris POZITIVAN!!!!!!!!!!!!! mater ti ..bem kad sam ti govorila napavi mi brisevi nisi tija .....neznam kako ga nisam ubila golim rukama....ko da mi je nešto u glavi govorilo napravi te jebene briseve.......
tako da svim al baš svim budućim mama tj. onima koje to žele bit preporučujem da naprave te briseve jer koje to probleme može napravit nemožete ni zamislit ....a sve se otkrije u 2 minute ......
__________________
živim....živim...i uopće mi nije loše..... :durica
rachelst is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2005., 10:04   #16
evo, zahvaljujem tei a i drugima koje su podijelile svoja iskustva


ovo je ochito uistinu nedovoljno poznata problematika.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2005., 10:11   #17
je magic i mene je iznenadilo koliko žena o svemu tome pojma nema ...ja sam nažalost u svojoj blizini imala dva slučaja kojemu su takve beštije napravile ogromne teškoće .....na sreću završile su dobro al sam tada čula za puno slučajeva koje nisu....zato sam ja inzistirala na tim pregledima....al vidiš da su i doktori kreteni ...misle valjda kad si mlad sve ti je u redu nemožeš imat nikakvu beštiju......al eto ja je nažalost imam....tj. nadam se da smo je sa dvi ture antbiotika usmrtili al nevirujem da ću se cilu trudnoću moć opustit po tom pitanju...zato mislim da je bolje da je tei otkriveno prije nego da prolazi što ja sad prolazim.....
__________________
živim....živim...i uopće mi nije loše..... :durica
rachelst is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2005., 10:14   #18
nije mi jasno zashto ginekolozi ne predlozhe zhenama da to uchine, pa i ako je to pregled koji se placa


vjerujem da bi se mnoge na to odluchile kad bi ih upozorili na moguce posljedice.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2005., 10:23   #19
magic moji ginekolog je isključivo privatnik...datlem "dobar dan" plaćam minimalno 200 kn ....i gospodin mi nije htio napravit briseve .....i u finalu je tek u trudnoći na moje inzistiranje napravio SAMO bris na klamidiju ..... ....ja se trudim pozitivno razmišljat pa se nadam da bi ostali brisevi bili negativni .... još kad sam mu rekla na idućem pregledu da mu to nije u redu kao naljutio se :asshole:
__________________
živim....živim...i uopće mi nije loše..... :durica
rachelst is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2005., 10:28   #20
Ja stvarno ne znam šta je ovome mome bilo. Inače sam kod njega 10 godina i u stvari čovjek mi je prije 10 godina spasio glavu kad sam imala gadnih problema, a veleuvaženi zagrebački doktori (od kojih su neki danas i šefovi bolnica) me vozali od jednog do drugog.

Ne znam, možda je čovjek u glavi već na godišnjem, štajaznam. Mislim, kad sam ja rekla da mi napravi briseve nije pravio problema ko ovaj Splićo, ali isto tako - nije se sjetio sam mi to reć.
__________________
Kod nas je najvažnija žena ŽM-56, SMB boje koja služi za razmožavanje žive sile i vatrenih sredstava, a sastoji se samo od spolnog organa i šapke.
te@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:06.