Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.07.2014., 11:03   #2521
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
klik
ili trebaš kontakt od privatne firme ugovaratelja dopunskog zdravstvenog osiguranja?
Hvala, ma nisam znala dal se moze u bilo kojem od centara u zg, to otkazati. Ovaj u remetincu je najblizi, a tel ih je dobiti nemoguce. Tnx
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2014., 14:12   #2522
Quote:
Nuria Monfort kaže: Pogledaj post
Lijep pozdrav!

Prošle sam godine upisala fakultet kao redovan student i na temelju toga mi je produženo ZO i dopunsko ZO.
Međutim, prošlog sam se tjedna ispisala s tog fakulteta i upisala na novi fakultet ponovno kao redovan student.

Zanima me što mi je sada činiti. Moram li odmah sad dostaviti potvrdu HZZO-u da sam upisana kao redovan student na novi fakultet?
Zna li itko?
Nuria Monfort is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2014., 14:08   #2523
Bio sam redovni student, a poslije toga upisao novi fakultet kao vandredni. Nisam se prijavljivao na biro, niti produzio zdravstveno osigranje poslije tog upisa. Zanima me da li ja jos uvijek imam zdravstv.osiguranje ili ne?
Zivo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2014., 22:34   #2524
Gdje se podnosi zahtjev za izdavanjem one nove, plave, pametne, chip zdravstene iskaznice, koliko se čeka i košta li nešto?

Koliko se sjećam to je kao krenulo davno i trebalo biti izrađeno svima no nešto je zaštekalo pa me zanima kako to sebi izraditi.
Bočko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 18:14   #2525
Quote:
Bočko kaže: Pogledaj post
Gdje se podnosi zahtjev za izdavanjem one nove, plave, pametne, chip zdravstene iskaznice, koliko se čeka i košta li nešto?

Koliko se sjećam to je kao krenulo davno i trebalo biti izrađeno svima no nešto je zaštekalo pa me zanima kako to sebi izraditi.
Koliko znam zasad ju dobivaju samo zdravstveni radnici tj. zaposleni u zdravstvu
kokošvoajerka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 13:58   #2526
Bio sam redovan student do 13 lipnja 2013 kad sam se ispisao. prijavio sam se na zavod na nazaposlene u 11-om mjesecu 2013 godine. Pretpostvljam da moram platiti kaznu od oko 900 kuna jer nisam promjenio status odnosno bio osiguran dve mjeseca (90 dana rok). Tamo na web stranici gdje se može provjeriti status osigurane osobe mi piše da sam kategorija D po osnovi 00208. Uglavnom molio bih nekoga mi potvrdi da sam dobro razumio situaciju.
digitalnisignal is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 22:26   #2527
da sam sebi odgovorim nakon šta sam pročitao temu, moram platiti nešto manje od 5 tisuća kuna kazne i 380 kn svaki mjesec za osnovno zdravstveno dok se ne zaposlim ili steknem pravo besplatnog osiguranja po drugoj osnovi. krasno.

nego mene zanima čisto ovako teoretski čija je ideja ovim propisama mučiti građanstvo, praktički je svima besplatno jedino šta treba gnjaviti ljude da se prijavljivaju odjavljivaju, koji je smisao toga ? lako je za mene, izvuću se nekako, ali ima masu ljudi koji će se naći u ozbiljnim sranjima radi glupog propisa i birokracije. ono, državljanin si RH, bog doviđenja, imaš besplatno osnovno zdravstveno. naravno ako smo se odlučili za universal healthcare i nećemo privatizirati.
ajde pročitao sam da u težim slučajevima se može obratiti centru za socijalnu skrb ako se ne mogu platiti ove kazne, bar nešto.

Zadnje uređivanje digitalnisignal : 19.08.2014. at 22:40.
digitalnisignal is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2014., 15:33   #2528
Pozdrav! Trenutno imam status redovitog studenta no upisao sam Policijsku akademiju u Zagrebu te moram staviti akademsku godinu u mirovanje,odnosno ''zamrznuti'' studij. Zanimalo bi me budući da moram imati zdravstveno osiguranje na akademiji moram li odjaviti trenutno osiguranje na temelju statusa redovitog studenta koje mi traje ako se ne varam do kraja devetog mjeseca i onda se prijaviti na nekoj drugoj osnovi? Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru
tomogol is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2014., 14:27   #2529
Upadam malo padobranski i ispričavam se, ali evo pitanja.

Dobio sam onaj certifikat koji zamjenjuje europsku zdravstvenu iskaznicu i sad me zanimaju dvije stvari. Naime, trebam u državi u koju idem studirati (Njemačka) otići u njihov ZZO i dobiti 'exemption of health insurance'. Mogu li to bez problema napraviti s tim certifikatom umjesto s iskaznicom i drugo pitanje trebam li taj certifikat prevoditi budući da je cijeli na hrvatskom? Hoće li oni znati o čemu je riječ?

Također, na certifikatu su dvije točke "8. Identifikacijski broj kartice" i "9. Vrijedi do" koje su prazne, trebaju li biti prazne ili su mi nešto zaboravili napraviti? hvala puno
htcHERO is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 22:37   #2530
ima li još koji način za dobit zdravstveno osim prijavit se kod nekoga dan dva pa opet dobit otkaz i glumit nezaposlenog?
Nitko mi nije rekao za rok od 30 dana nakon otkaza, debili retardirani, i poslodavac i knjigovođa
maranel is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 23:56   #2531
onih 5000 kuna zaostataka (više godina nisam bio prijavljen) se mora platiti od jedamput ili može neko mjesečno plaćanje?

(p.s. oni fkt nisu normalni sa tom cifrom )
lacalut is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2014., 13:41   #2532
Quote:
lacalut kaže: Pogledaj post
onih 5000 kuna zaostataka (više godina nisam bio prijavljen) se mora platiti od jedamput ili može neko mjesečno plaćanje?

(p.s. oni fkt nisu normalni sa tom cifrom )
Jesi li siguran da je baš 5000kn? Ja sam čitala da najviše možeš platiti za godinu unazad bez obzira koliko si dugo bio neosiguran, a to, vjeruj mi, nije 5000 kn. I da, plaća se odjednom - koliko znam.

Članak 13.

(1) Osobe s prebivalištem, odnosno odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj koje pravo na obvezno zdravstveno osiguranje ne mogu ostvariti prema jednoj od osnova osiguranja utvrdenih člancima 7. do 12. i člancima 14. i 15. ovoga Zakona obvezne su se osigurati na obvezno zdravstveno osiguranje kao osigurane osobe.

(2) Osobe iz stavka 1. ovoga članka prava i obveze iz obveznoga zdravstvenog osiguranja stječu pod uvjetom da su prethodno jednokratno uplatile doprinos za obvezno zdravstveno osiguranje na najnižu osnovicu za obračun doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje od dana prestanka ranijeg statusa osigurane osobe, a najdulje za razdoblje od 12 mjeseci.

Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju
__________________
Adorkable.
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2014., 13:46   #2533
Quote:
maranel kaže: Pogledaj post
ima li još koji način za dobit zdravstveno osim prijavit se kod nekoga dan dva pa opet dobit otkaz i glumit nezaposlenog?
Nitko mi nije rekao za rok od 30 dana nakon otkaza, debili retardirani, i poslodavac i knjigovođa
Pogledaj u linku u postu iznad po kojoj osnovi se možeš osigurati.
__________________
Adorkable.
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2014., 19:01   #2534
Quote:
pčelica88 kaže: Pogledaj post
Jesi li siguran da je baš 5000kn? Ja sam čitala da najviše možeš platiti za godinu unazad bez obzira koliko si dugo bio neosiguran, a to, vjeruj mi, nije 5000 kn. I da, plaća se odjednom - koliko znam.
Nisam osobno računao već sam pročitao da je netko prije mene par postova ranije to izračunao. Misliš da je manje? I ne mogu vjerovat da se mora od jednom to platiti, pa tko danas od jednom može dati 5000 kuna, jel živimo u HR ili Švedskoj? Vjerujem da ipak mora postojati neka mogućnost mjesečnog plaćanja.

I još nešto. Ja sam zadnji put bio osiguran za vrijeme faksa, no nakon faksa nisam to odjavio već sam nastavio i dalje koristiti zdravstvenu knjižicu. Hoću li platiti kakvu kaznu sad, provjeravaju li oni to?

I postoji li neka šansa da se pozove na strano državljanstvo jer ja u biti mogu plaćati osiguranje u dvije zemlje, koje su sada obje EU članice no do jučer nisu bile i nije vrijedilo jednako osiguranje kao danas.

Uf iskreno pitam se ima li smisla ići se uopće prijavljivati na to zdravstveno (sad kad sam napokon i stekao pravo na njega), pa njima šleper para bi sad trebao istovarit ispred vrata zbog razno raznih budalaština u tom njihovom zakonu, tkzv. "prekršaja" i sve to zbog tako banalne stvari
lacalut is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2014., 19:24   #2535
Pošto ću se iduči tjedan ispisati s fakulteta,zanima me:
a) Ako se prijavim na burzu,imam pravo na zdravstveno?
b) Ako nemam. Koliko se plača i sve ostalo?
Ghost Disaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2014., 14:21   #2536
Quote:
Ghost Disaster kaže: Pogledaj post
Pošto ću se iduči tjedan ispisati s fakulteta,zanima me:
a) Ako se prijavim na burzu,imam pravo na zdravstveno?
b) Ako nemam. Koliko se plača i sve ostalo?
Ako ne namjeravaš diplomirati, moraš se javiti na HZZO u roku od 30 dana i dobit ćeš zdravstveno. Nažalost, meni nitko nije rekao da se to može, pa sam se osigurala po drugoj osnovi. Mislim i da su studenti do 26. godine osigurani preko staraca

Burza ti nema ništa sa zdravstvenim, tako da se tamo ne moraš prijaviti ako ne želiš.

Inače se plaća 400 kn mjesečno dok se ne osiguraš po nekoj osnovi (npr. posao), ali ti ionako imaš pravo bez plaćanja
__________________
Adorkable.
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2014., 14:24   #2537
Quote:
lacalut kaže: Pogledaj post
Nisam osobno računao već sam pročitao da je netko prije mene par postova ranije to izračunao. Misliš da je manje? I ne mogu vjerovat da se mora od jednom to platiti, pa tko danas od jednom može dati 5000 kuna, jel živimo u HR ili Švedskoj? Vjerujem da ipak mora postojati neka mogućnost mjesečnog plaćanja.

I još nešto. Ja sam zadnji put bio osiguran za vrijeme faksa, no nakon faksa nisam to odjavio već sam nastavio i dalje koristiti zdravstvenu knjižicu. Hoću li platiti kakvu kaznu sad, provjeravaju li oni to?

I postoji li neka šansa da se pozove na strano državljanstvo jer ja u biti mogu plaćati osiguranje u dvije zemlje, koje su sada obje EU članice no do jučer nisu bile i nije vrijedilo jednako osiguranje kao danas.

Uf iskreno pitam se ima li smisla ići se uopće prijavljivati na to zdravstveno (sad kad sam napokon i stekao pravo na njega), pa njima šleper para bi sad trebao istovarit ispred vrata zbog razno raznih budalaština u tom njihovom zakonu, tkzv. "prekršaja" i sve to zbog tako banalne stvari
Računala sam, to je oko 4800 kn, dakle blizu te cifre koju su ti rekli. Mislim da ne možeš na rate. Nazovi i pitaj. Dobra vijest je da moraš platiti samo za godinu unaprijed, a ne sve godine koje si proveo neosiguran. I da, kad platiš tu godinu, mislim da ćeš opet morati plaćati 400 kn mjesečno dok se ne osiguraš po nekoj osnovi.

EDIT: mislim da ne možeš plaćati zdravstveno u dvije države.

I ja sam koristila karticu nakon što sam odustala od faxa, a onda mi je jednostavno prestala važiti, vjerojatno jer sam izgubila status.
__________________
Adorkable.
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2014., 18:01   #2538
Ej! Došlo ljeto i ja zaboravila na rate dopunskog zdravstvenog! Danas sam platila internet bankarstvom za sedmi, osmi i deveti mjesec... Jel bude zbog toga kakvih problema?
Bogdana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2014., 13:57   #2539
Quote:
Bogdana kaže: Pogledaj post
Ej! Došlo ljeto i ja zaboravila na rate dopunskog zdravstvenog! Danas sam platila internet bankarstvom za sedmi, osmi i deveti mjesec... Jel bude zbog toga kakvih problema?
Mislim da ne Njima je važno da platiš
__________________
Adorkable.
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2014., 14:07   #2540
Smile

Imam jednu nedoumicu pa bih vas molila za pojašnjenje . Zbog promjene prezimena morala sam raditi novu karticu obveznog i dopunskog osiguranja. Inače, ujedno sam potpisala policu za dopunsko osiguranje u hzzo koje ću sama plaćati (70 kn). Nedoumica je u sljedećem - za koliko mi počinje vrijediti dopunsko osiguranje? I mogu li se koristiti starim iskaznicama dok mi ne stignu nove? Ako netko zna odgovor, bila bih jako zahvalna...

Pozdrav!
__________________
pravna pitanja
SmallRaspberry is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:30.