Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.07.2014., 17:18   #461
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Da, obadvoje ste trebali dobiti rješenje.
Ako si i ti imao odvjetnika, onda kontaktiraj njega, jer je sud slao njemu riješenje.
nisam i nisu mi ga pokušali dostaviti... btv, kaj to nije trebalo izići i u NN u oglasima?

tu bih samo dodao, da sumnjam da je bivša iskoristila svoje poslovne i privatne kontakte u pokušaju da me onemogući da zaštitim svoje pravo na skrbništvo (u smislu ravnopravnosti), tj, da angažiram odvjetnika (upetljala mi se u posao prvo).... bilo je tu još nekih drugih elemenata, ali ne bih sada o tome...

Zadnje uređivanje gooo : 26.07.2014. at 17:34.
gooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2014., 18:33   #462
Quote:
gooo kaže: Pogledaj post
nisam i nisu mi ga pokušali dostaviti...
Nazovi sud i pitaj što je s tim, gdje možeš podići kopiju presude jer ti nije uručena.


Quote:
tu bih samo dodao, da sumnjam da je bivša iskoristila svoje poslovne i privatne kontakte u pokušaju da me onemogući da zaštitim svoje pravo na skrbništvo (u smislu ravnopravnosti),
Imate djecu?

Quote:
tj, da angažiram odvjetnika (upetljala mi se u posao prvo).... bilo je tu još nekih drugih elemenata, ali ne bih sada o tome...
A kako te je spriječila da angažiraš odvjetnika?
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2014., 18:47   #463
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Nazovi sud i pitaj što je s tim, gdje možeš podići kopiju presude jer ti nije uručena.
znam, znam - 17ti put ista priča... kao to je mala aljkavost, pa nema veze... tak od početka cijele priče... budem... zato sam i pitao da li treba biti pokušana dostava, tak da znam da li da sam idem temo provjeriti je li rješenje doneseno i mogu li ga preuzeti i je li pravomočno (obzirom da nemam informaciju da li se socijalna žalila na rješenje)....

Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Imate djecu?
kaj je tu cudno?

Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
A kako te je spriječila da angažiraš odvjetnika?
preskocio bih neke detalje al efektivno je...

Zadnje uređivanje gooo : 26.07.2014. at 18:53.
gooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2014., 19:04   #464
Quote:
gooo kaže: Pogledaj post
znam, znam - 17ti put ista priča... kao to je mala aljkavost, pa nema veze... tak od početka cijele priče... budem... zato sam i pitao da li treba biti pokušana dostava, tak da znam da li da sam idem temo provjeriti je li rješenje doneseno i mogu li ga preuzeti i je li pravomočno (obzirom da nemam informaciju da li se socijalna žalila na rješenje)....
Ja bih se potrudio da što prije vidim što tamo piše.


Quote:
kaj je tu cudno?
Samo pitam.
Jer u presudi je definirana i alimentacija za djecu, i raspored susreta i druženja... A ako je majka/bivša pravila spačke, ne znam kako to funkcionira.



Quote:
preskocio bih neke detalje al efektivno je...
Pošaljem ti PP kad stignem.


PS
Pa zažto ti ne mogu poslati poruku?

Zadnje uređivanje felixx : 26.07.2014. at 19:10.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2014., 19:48   #465
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
PS
Pa zažto ti ne mogu poslati poruku?
hell i know

al nema veze, mislim da sam posao odradio (za sada) bolje nego da sam uzeo advokata... nije toliko očita da bi direktno radila probleme...

[edit]ipak znam - nisam kliknuo na "Enable private messages"[/edit]
gooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2014., 18:18   #466
Sporazma rastava , nepojavljivanje kod CZSS !

Imam jedno pitanje , sto se desava ako se jedna strana ne pojavi kod socijalnog radnika na zakazanom terminu u procesu sporazumne rastava braka ? Kakva je poslije procedura ako ta strana konstantno odbija da se pojavi ?
Hvala
Azra819 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2014., 19:11   #467
Quote:
Azra819 kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje , sto se desava ako se jedna strana ne pojavi kod socijalnog radnika na zakazanom terminu u procesu sporazumne rastava braka ? Kakva je poslije procedura ako ta strana konstantno odbija da se pojavi ?
Hvala
Tužiš ju za razvod. Očito nije sporazuman ako druga strana izbjegava doći.
gooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2014., 19:28   #468
Quote:
gooo kaže: Pogledaj post
Tužiš ju za razvod. Očito nije sporazuman ako druga strana izbjegava doći.
Podnijet je zahtjev za sporazuman razvod ali sada imam neke indikacije da bi on mogao da odugovlaci i zateze .
Azra819 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2014., 19:31   #469
Quote:
Azra819 kaže: Pogledaj post
Podnijet je zahtjev za sporazuman razvod ali sada imam neke indikacije da bi on mogao da odugovlaci i zateze .
ok - tak kak je napisam zahtjev, izmjeniš ga malo da je "ja tražim razvog od ovog" i predaš na sud kao tužbu nakon što istekne vrijeme za pojavljivanje na CZSS.
gooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 18:23   #470
Quote:
gooo kaže: Pogledaj post
ok - tak kak je napisam zahtjev, izmjeniš ga malo da je "ja tražim razvog od ovog" i predaš na sud kao tužbu nakon što istekne vrijeme za pojavljivanje na CZSS.
ne čitaš dobro, kaže da je već podnijet zahtjev za razvod braka. Može druga strana otezati, ali to ne znači da se brak neće razvesti. Pogotovo ako je potpisan od obje strane. To nepojavljivanje u CZSS-u ide samo na štetu, pokazuje nesuradnju i nezainteresiranost za djecu.
MishekPi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2014., 09:51   #471
Quote:
MishekPi kaže: Pogledaj post
ne čitaš dobro, kaže da je već podnijet zahtjev za razvod braka. Može druga strana otezati, ali to ne znači da se brak neće razvesti. Pogotovo ako je potpisan od obje strane. To nepojavljivanje u CZSS-u ide samo na štetu, pokazuje nesuradnju i nezainteresiranost za djecu.
a je čl 453:
(2) Ako jedan od bračnih drugova odustane od prijedloga za sporazumni razvod braka, a drugi ostane pri zahtjevu da se brak razvede, takav zahtjev smatrat će se tužbom radi razvoda braka i postupak će se nastaviti prema odredbama članaka 369. do 373. i članaka 379. do 381. ovoga Zakona.

kaj te onda brine? i da nije tak, ak se odlučiš razvesti, nitko te ne može u tome spriječiti... može jedino odugovlačiti...
gooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2014., 10:36   #472
Quote:
gooo kaže: Pogledaj post
a je čl 453:
(2) Ako jedan od bračnih drugova odustane od prijedloga za sporazumni razvod braka, a drugi ostane pri zahtjevu da se brak razvede, takav zahtjev smatrat će se tužbom radi razvoda braka i postupak će se nastaviti prema odredbama članaka 369. do 373. i članaka 379. do 381. ovoga Zakona.

kaj te onda brine? i da nije tak, ak se odlučiš razvesti, nitko te ne može u tome spriječiti... može jedino odugovlačiti...
da, znači predani zahtjev se smatra tužbom, a ne treba onda ponovno predavati, kao što si napisao u postu gore.
MishekPi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2014., 10:58   #473
ne znam da li sam na pravom mjestu za pitati ovakvo pitanje. priča ide ovako:

hrvat se vjenča u hrvatskoj sa hrvaticom.
odu živjet u drugu državu, tamo dobiju državljanstvo i žive 20ak godina u braku..
tamo se razvedu, i godinama su već razvedeni.
bivši muž umre.
ostavinski postupci se pokreću zasebno u hrvatskoj i u toj drugoj državi. tamo nema ništa pa je lako. a uostalom razveden je. al u hrvatskoj ima neku djedovinu. međutim, po ovdašnjim papirima oni su u braku. bivša supruga dobrovoljno ne želi/izbjegava dati papire o razvodu.

kako se u hrvatskoj može dokazati da oni već jedno 10 godina nisu u braku?? kako doći do potrebne dokumentacije, kojim kanalima?
odvjetnik je rekao: "probajte nabaviti". jeah baš.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2014., 19:01   #474
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
ne znam da li sam na pravom mjestu za pitati ovakvo pitanje. priča ide ovako:

hrvat se vjenča u hrvatskoj sa hrvaticom.
odu živjet u drugu državu, tamo dobiju državljanstvo i žive 20ak godina u braku..
tamo se razvedu, i godinama su već razvedeni.
bivši muž umre.
ostavinski postupci se pokreću zasebno u hrvatskoj i u toj drugoj državi. tamo nema ništa pa je lako. a uostalom razveden je. al u hrvatskoj ima neku djedovinu. međutim, po ovdašnjim papirima oni su u braku. bivša supruga dobrovoljno ne želi/izbjegava dati papire o razvodu.

kako se u hrvatskoj može dokazati da oni već jedno 10 godina nisu u braku?? kako doći do potrebne dokumentacije, kojim kanalima?
odvjetnik je rekao: "probajte nabaviti". jeah baš.
Pa nije mi jasno što je tu tako dramatično teško?
Kako bi to kod nas napravila?
Izvadila bi u matičnom uredu vjenčani list, odnosno potvrdu o bračnom statusu, votevr... Trošak je neka sitna taksa.
Sve normalne države imaju matične urede. Treba vidjeti o kojem se matičnom uredu radi, i kontaktirati ih mogu li oni to poslati, ili da se stvar obavi preko našeg konzulata, ili nekog našeg tko tamo živi.

Kakav je to odvjetnik koji to ne može obaviti?

I na stranu sve to - toj bivšoj ženi ja bih rekao neka se ne zahebava, jer ako bude muljala da je i dalje u braku, i izjavi tako u ostavinskoj, slijedi joj kaznena prijava. I svi dalji troškovi postupka i mog odvjetnika i naknada štete idu na njen račun. Kako ona misli sakriti da se rastala?

Zadnje uređivanje felixx : 31.07.2014. at 19:09.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2014., 14:35   #475
krivo, krivo...
ukoliko se dva puta ne pojavi na Centru, ovaj koji je i dalje zainteresiran za razvod mora otići na sud i tražiti pismenim putem da se zahtjev za sporazumnim razvodom preuobliči u tužbeni zahtjev.
Nevka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2014., 14:37   #476
Quote:
MishekPi kaže: Pogledaj post
da, znači predani zahtjev se smatra tužbom, a ne treba onda ponovno predavati, kao što si napisao u postu gore.
mora ponovno predati...
od kud ovaj na sudu zna da se čovjek ne pojavljuje pri Centru??
Može sud mislit da su se i pomirili, koga briga...
dakle otić na sud i tužit ga
Nevka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2014., 15:58   #477
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Pa nije mi jasno što je tu tako dramatično teško?
Kako bi to kod nas napravila?
Izvadila bi u matičnom uredu vjenčani list, odnosno potvrdu o bračnom statusu, votevr... Trošak je neka sitna taksa.
Sve normalne države imaju matične urede. Treba vidjeti o kojem se matičnom uredu radi, i kontaktirati ih mogu li oni to poslati, ili da se stvar obavi preko našeg konzulata, ili nekog našeg tko tamo živi.
gle, ja sam samo zamoljena da se "raspitam na forumu"
zar se može samo tako "ušetati" u matični i tražiti potvrdu o bračnom statusu za nekog drugog? ajd barem imaju smrtni list odnosno dokument koji je dokaz o smrti na izvornom jeziku temeljem kojeg se valjda može tražiti ta potvrda. to im je ex žena dobrovoljno dala. dok s ovim nešto oteže.. ne znam iz kojih razloga i kam to vodi.
"neko naš ko tamo živi" odlična ideja.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2014., 19:22   #478
Ne pokreće se NOVI postupak, već se tekući iz sporazumnog pretvara u tužbeni zahtjev.

I isto smo napisale - samo kaj ti moje krivo interpretiraš. Podnosi se podnesak pod istim poslovnim brojem u kojem se navodi da se druga strana ne pojavljuje kod Centra, pa se sada stranke označavaju kao tužitelj i tuženik, a ne kao predlagatelji.
Ovaj na sudu zna da se druga strana ne pojavljuje kod Centra jer ih sada tužitelj obavijesti o tome, pa onda sudac odlučuje što dalje, hoće li zakazati ročište i sl. A u nekim slučajevima zna i Centar obavijestiti sud.
MishekPi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2014., 17:38   #479
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
gle, ja sam samo zamoljena da se "raspitam na forumu"
zar se može samo tako "ušetati" u matični i tražiti potvrdu o bračnom statusu za nekog drugog?
Ovisi. Ja sam imao svakakvih iskustava.
Smrtni list možeš uvijek dobiti.S njim praktično ne može nitko nešto smuljati. Za ostale dokumente moraš objasniti, ili dokazati koji je tvoj pravni interes. U pravilu je dovoljno pokazati kakav dokument sa imenom osobe za koju se traži potvrda.
U ovom slučaju, nasljednici traže da se izda potvrda o bračnom statusu i (ne)imanju djece pokojnoga radi provedbe ostavinske rasprave.
Tako je kod nas. Ne bi ni drugdje trebalo biti bitno različito.

Quote:
"neko naš ko tamo živi" odlična ideja.
A što tu ne valja? Ili to, ili diplomatsko predstavništvo, ili osobno odeš tamo.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2014., 01:18   #480
Razvod / podjela imovine

Poštovani,

molio bih vas za vaše savjete i iskustva u vezi podjele bračne imovine. Majka se je razvela 2008 godine nakon 26 godina braka. Prvih 13 godina su roditelji živjeli kao podstanari, s time da su od 1995 godine nastavili biti podstanari u stanu koji je majka dobila u najam od firme u kojoj radi. 2003 godine je predala zahtjev za otkup navedenog stana i počela ga otkupljivati.

Dakle, roditelji su bili u braku tijekom prvih 5 godina (od po kupoprodajnom ugovoru 25 godina) otplate stana između majke i njene firme. Tijekom braka je majka otplatila 68.000 kn od 290.000 kn vrijednosti stana. Otac je u penziji, prije nezaposlen, od 2005 g, dakle imao je prihod od tih 5 godina samo 3.

S obzirom na te okolnosti imam tri pitanja:

1) Podjela imovine - Nakon rastave otac nastavlja živjeti i dalje u tom stanu, ima li on pravo na pola od vrijednosti stana bez obzira na ikakve okolnosti ili postoji način da se sudski odredi novčana svota s obzirom na odnos braka, izvor prihoda i količine otplate stana u tom periodu? Naime, otac nije sudjelovao u otkupu stana, dok su bili u braku, ni poslije rastave s time da stan nije još uvijek otplaćen.

2) Podjela imovine dodatak - Dali je moguće uzeti u obzir nesudjelovanje oca u troškovima življenja i režija na podjeli imovine? Također dodatni element toga bi bilo da je otac bio godinama nezaposlen što je vidljivo po mirovinskom, što dokazuje da nije bio u mogućnosti da sudjeluje u plaćanju režija a kamoli u otkupu stana nego je bio na teret majke.

3) Režije - Otac ne plača svoj dio režija niti je uglavnom plaćao kako u braku tako i kasnije (odresci računa na majku), ne može ga se odjaviti iz stana bez suda, pa postoji li onda kakav način da ga se natjera da plati svoj dio? S ocem je bilo problema, alkoholičar je, ove godine je nakon prijave policiji zbog prijetnji smrću majci i agresivnog ponašanja dobio presudu da mora ići na liječenje od alkoholizma.

Hvala na odgovoru i razumijevanju!
Nikola87 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:12.