Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2009., 12:29   #21
A kada se jabuke farbaju s onim bijelim vapnom?

____________________
Hoby vočar sam ja sa 24 mlada stabla od toga tek 11 jabuka koje su trogodišnje
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 12:48   #22
jesen, prije zime
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 14:25   #23
ajde sad mi pojasnite zasto idete vapniti jabuke. koja je svrha tog vapnjenja?
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 14:37   #24
pa postenu ljepse na oko, teta-elza i ja se pitam zasto to rade ljudi pogotovo ako ima je ogradjeno.
BennyBenassiB is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 15:51   #25
da zastite deblo od pucanja tijekom zime jer svijetla boja odbija svjetlost pa su manje temperaturne razlike izmedju dana i noci plus zastita od stetnika koji se zavlace pod koru

Da je ljepota u pitanju onda bi farbali u crveno, rozo, plavo ili na prugice

Zadnje uređivanje Smiljan_HR : 05.03.2009. at 15:56.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2009., 10:14   #26
onda nema smisla sada ili farbati?
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2009., 21:34   #27
smiljane, vapnjenje je preskupo, ne steti ali ni ne koristi. pa zaboga, koliko bi ja morala vapniti da povapnim sve vocke ? cijelo ljeto. to vise nitko u svijetu ne radi, bijeli se samo po hrvatskoj.

stetnike ce poubijati bijelo ulje u kombinaciji sa nordox-om i kasnija tretiranja insekticidima. mos mislit kak ce vapno sprijeciti na primjer kalifornijsku krvavu us u pravljenju kaosa po vockama. ili poubijati jaja crvenog vocnog pauka, ili sprijeciti cvjetozdera da se napapa cvjetica. smiljane, samo se nadaj i vapni.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 08:40   #28
nisam ja napisao da cu vapniti nego odgovaram na pitanje zasto se vapni. Pise na stranicama HZPSS (prelijen da bi sad isao traziti), a i bilo u (cini mi se) pretproslom broju Agroglasa. Napisali ljudi koji o vocarstvu znaju puno vise od mene, ja samo prepisujem
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 13:34   #29
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
smiljane, vapnjenje je preskupo, ne steti ali ni ne koristi. pa zaboga, koliko bi ja morala vapniti da povapnim sve vocke ? cijelo ljeto. to vise nitko u svijetu ne radi, bijeli se samo po hrvatskoj.

stetnike ce poubijati bijelo ulje u kombinaciji sa nordox-om i kasnija tretiranja insekticidima. mos mislit kak ce vapno sprijeciti na primjer kalifornijsku krvavu us u pravljenju kaosa po vockama. ili poubijati jaja crvenog vocnog pauka, ili sprijeciti cvjetozdera da se napapa cvjetica. smiljane, samo se nadaj i vapni.
S atomizerom na leđima i plastičnim štitnikom dva radnika za osam sati obojaju oko 500 stabala.Vapnjenje je višestruko korisna mjera,koja se provodi u svim zemljama svijeta koje imaju čistu kontinentalnu klimu
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 15:23   #30
fala, ja to necu raditi. u biti, nisam nikada radila. odradim zastitu bijelo ulje+nordox i to je to.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 21:27   #31
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
fala, ja to necu raditi. u biti, nisam nikada radila. odradim zastitu bijelo ulje+nordox i to je to.
Sve O.K
Samo to nema apsolutno nikakve veze sa zaštitom protiv insekata Najveća korist je da vegetacija kasnije krene pa se na taj način često uspiju izbjeći štete od proljetnih mrazeva u smislu da spasi cvatnju voćki ili da spriječi pucanje kore uslijed velikih temp.kolebanja kada sokovi prerano krenu.
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 21:58   #32
vegetacija se, tako kazu, usporava s akasnijom rezidbom. ebat ga, kad su proljeca topla, vegetacija krene ranije, kad su hladnija sa jutarnjim mrazevima krene kasnije. ma vise dragi moji nema pravila. sve se posemerilo. moje jabuke su porezane davnih dana, jos miruju. zastita odradjena, pognojeno. kad krene, molim boga da ne prasne mraz.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 22:22   #33
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
vegetacija se, tako kazu, usporava s akasnijom rezidbom. ebat ga, kad su proljeca topla, vegetacija krene ranije, kad su hladnija sa jutarnjim mrazevima krene kasnije. ma vise dragi moji nema pravila. sve se posemerilo. moje jabuke su porezane davnih dana, jos miruju. zastita odradjena, pognojeno. kad krene, molim boga da ne prasne mraz.
Nemate antifrost sustav?
shteva is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 23:03   #34
ma imam na jednom djelu ali bum ga siknula van. to sranje napravi uredno kaos, moram dati puno vode kod navodnjavanja , ponekad se zaboravi ugasiti pumpa i zna se dogoditi da krene infekcija fuzikladija. onda mora ic zastita, opet troskovi blablabla i lijepo antifrost leti van. necu ga vise. ide kap na kap i amen.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 15:38   #35
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
ma imam na jednom djelu ali bum ga siknula van. to sranje napravi uredno kaos, moram dati puno vode kod navodnjavanja , ponekad se zaboravi ugasiti pumpa i zna se dogoditi da krene infekcija fuzikladija. onda mora ic zastita, opet troskovi blablabla i lijepo antifrost leti van. necu ga vise. ide kap na kap i amen.
Pa kak cete se protiv mraza stitit??
shteva is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 17:50   #36
nikak shteva. ako dodje do mraza-moji cvjetni pupovi mogu izdrzati temperaturu do -5 pa s ene bojim, bit ce ok. gle, mraz ce pofuriti visak cvjeta pa necu morati prasiti kemijom-amidima. nakon mraza ide slijedece


na 1 h cu fino staviti litru drin-a . dakle drin je sredstvo koje zlata vrijedi, izuzetno je dobar za sve stresne situacije, mozes ga kupiti u tvrtki PAVIN. 1 l na hektar.


drin inace dobro djeluje i kod suse ako nemas navodnjavanje, dobar je za tretiranje nakon tuce i nakon mraza. reci tati neka pripremi DRIN. antifrost cu pustiti, nek se cvjetovi zalede, visak nek ode k vragu i dobro. nije sve tak crno kak izgleda.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 09:06   #37
Vezano na zaštitu od mraza orošavanjem, slažem se s tetom-elzom da može uzrokovati više problema nego što stvarno koristi (vjerojatno koristi jednom u desetak godina).
Ono što bih i ja preporučio je sadnja jabuka na slabobujnim podlogama, jer to olakšava kasnu rezidbu što je jedan od osnovnih načina borbe s kasnim mrazom (a ima i niz drugih prednosti) i to na povišenim položajima iznad zone mraznih depresija.
Btw, moj je voćnjak u riječnoj dolini (Sava), pa se u zadnjih 5 g (koliko ga imam) nije nikada smrzao.
__________________
I GMO su ljudi, samo su drugog okusa!
GMO is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 11:32   #38
teta-elza (i drugi) ova dugotrajna kiša i temperature iznad 9°c me tjeraju na pomisao da kreće primarna infekcija fuzikladija.
Nemam meteo postaju, pa se moram oslanjati na osobne procjene i sugestije onih koji ju imaju.

Treba li krenuti sa redovnom zaštitom od fuzikaladija?
Ima li preporuka oko zaštite jabuka za nas male od vas velikih?
__________________
I GMO su ljudi, samo su drugog okusa!
GMO is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 21:46   #39
blagi boze, ja sma do sada odradila 3 zastite. 1. je isla bijelo ulje sa dodatkom bakra, 2. zastita je isla nordox, treca takodjer. sve preventivno prije kise.

posto je tjedan bio kisovit i infekcija ce lagano kretati, u petak idem sa corusom. u subotu cu ici sa borom jer se ta dva sredstva ne smiju mijesati. bor inace sluzi za oplodnju i biljka ce ga "skladistiti" za iducu godinu.

danas je odradjen herbicidni pojas cidokor+deherban+bor, jer kretanjem vegetacije treba i u zemlju dodati bor a on se moze kombinirati sa herbicidima ( ne blokiraju jedan drugome djelovanje) i sa borom cu jos ici u punoj cvatnji.

nadalje, za slucaj mrazeva pripremi si drin, biostimulator. obnavlja umrtvljene i unistene stanice. nemam pojma smijem li reci ovak javno gdje ga i po kojoj cijeni mozes nabaviti jer ne zelim ban.

uglavnom, corus ti je bezobrazno skup ali djeluje i preventivno i kurativno. ukoliko je krenula infekcija, on ce ti ju stopirati unatrag 72 sata. provjereno u mnogo navrata. tesko je ovako razglabati jer nemas postaju i nemas pojma da li je zaraza krenula. imas li barem kisomjer? ako nemas, kupi si ga, nije skup. nemam pojma odakle tipkas ali za svaku sigurnost odi na stranice savjetodavne sluzbe pa procitaj sto su oni napisali. ja ti samo kazem cime sam i cime cu raditi
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2009., 22:35   #40
U zadnje vrijeme nešto mi se mota ideja da krenem u sadnju voćnjaka i to jabuke. E sad pošto ja nisam nešto stručan u toj grani (završio sam za šumarskog tehničara) malo se dvoumim. Svi govore kako su jabuke turbo zahtjevno voće u kojem moraš imat znanja kao neki magistar pa mi je to malo bed. Orezivanje jabuka čini mi se dosta komplicirano i pročitao sam dosta literature o orezivanju ali nisam siguran da li sam skužio kako se to pravilno izvodi. Inače imam oko 9 Ha zemlje u jednom komadu, imam i bunar tamo a ni volje mi ne fali. E sad koliko bi koštalo podizanje nasada od 0.5 Ha ili 1 Ha jabuka?
SARYNE is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:22.