Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2003., 08:34   #21
Quote:
NenadX kaže:
Ako se planiras udomaciti, najmanje sta mozes, je nauciti jezik, ako nista drugo iz pristojnosti i postovanja...
Aki nis drugo, isplati se vec iskljucivo zbog osobne koristi.
AgentScully is offline  
Old 13.01.2003., 08:40   #22
Stranac moze podnijeti zahtjev za njem drzavljanstvom nakon 8 godina boravka. Pri tome ne moze zadrzati dvojno, osim u specificnim slucajevima (necu razglabati, jer HR ne ulazi u te slucajeve). Ukoliko je zemlja primarnog drzavljanstva clanica EU, tada se moze zadrzati primarno drzavljanstvo.

Naravno, osoba nesmije biti socijalni slucaj, mora se sama uzdrzavati, dovoljno dobro poznavati njemacki jezik i ne biti kaznjavana.

No, hoce li HR biti clanica EU uskoro, i hoce li jos tada takav zakon o stjecanju njem drzavljanstva vrijediti (zakon je od SPDa, CDU kaze da kada-ako dodje na vlast da ce ga korgirati), vidjet cemo kada (ako) za to bude vrijeme.

Ukoliko to bude tako (da mogu zadrzati HR), njemacko cu traziti cim (ako) za to steknem uvjete.

Od viska glava ne boli.
AgentScully is offline  
Old 13.01.2003., 20:55   #23
Quote:
AgentScully kaže:
osam, ne pet.
pet....bila pred Bozicem osobno i pitala.

Barem u Hessenu.
Winona2 is offline  
Old 14.01.2003., 08:12   #24
pet ili osam?

Pa moze bit da je tebi dosta pet, jerbo si udana za domoroca, pa imas neogranicenu dozvolu boravka (pretpostavljam).

Meni treba osam, jer prvih pet imam ogranicenu dozvolu, a onda jos barem tri sa neogranicenom (ako ju dobijem, ne vidim sada razlog da ne). Ali, necu tada jos traziti ako se budem morala odreci HR drzavljanstva . Nadam se da ce do 01.01.2010 HR uci u EU pa da cu moci imati dvojno .

Uz to moramo dogurat jos do Njemackog Stufe drei, sada sam tek na Stufe zwei. A muz na stufe 0.5. A sin na stufe 0.75.

Ajd pozdrav
AgentScully is offline  
Old 14.01.2003., 08:13   #25
Quote:
Winona kaže:
Barem u Hessenu.
Takve stvari su jedinstvene na nivou cijele drzave. Ne ovise "zupanijama".
AgentScully is offline  
Old 14.01.2003., 09:50   #26
Osam, ima Agentica pravo.
Mi smo u fazi odluke. Nemam problema ni ovako ni onako.
Nakon 5 godina ( ako si u braku sa Nijemcem 3) dobijes dozivotni boravak, sto ti je otprilike slicno samo ne mos´glasat
penelopa is offline  
Old 14.01.2003., 11:59   #27
Quote:
penelopa kaže:
Nakon 5 godina ( ako si u braku sa Nijemcem 3) dobijes dozivotni boravak, sto ti je otprilike slicno samo ne mos´glasat
.. i kad trebam ic sluzbeno (ili privatno) preko bare ili u London ne trebam vizu trazit (i cekat i platit). I mogu onda na granici na ulaz za EU, u kojem nema guzve i nitko nis ne gleda.
AgentScully is offline  
Old 14.01.2003., 12:09   #28
Quote:
AgentScully kaže:
.. i kad trebam ic sluzbeno (ili privatno) preko bare ili u London ne trebam vizu trazit (i cekat i platit). I mogu onda na granici na ulaz za EU, u kojem nema guzve i nitko nis ne gleda.

Sto se viza tice OK ali i nije neka tlaka posto ne putujem svaki dan a kad idem znam bar 3 mj prije.
Za ulaz u EU i te kako provjeravaju bez obzira na putovnicu, sto mislis da " svabe" smiju unijet 10 steka cigareta, 12l rakije, prsut i pecenicu a da ih niko nista ne pita?
penelopa is offline  
Old 14.01.2003., 12:29   #29
Cool

vidim da sam nekako promasio temu...
tedesco is offline  
Old 14.01.2003., 21:06   #30
Re: pet ili osam?

Quote:
AgentScully kaže:
Pa moze bit da je tebi dosta pet, jerbo si udana za domoroca, pa imas neogranicenu dozvolu boravka (pretpostavljam).

Meni treba osam, jer prvih pet imam ogranicenu dozvolu, a onda jos barem tri sa neogranicenom (ako ju dobijem, ne vidim sada razlog da ne). Ali, necu tada jos traziti ako se budem morala odreci HR drzavljanstva . Nadam se da ce do 01.01.2010 HR uci u EU pa da cu moci imati dvojno .

Uz to moramo dogurat jos do Njemackog Stufe drei, sada sam tek na Stufe zwei. A muz na stufe 0.5. A sin na stufe 0.75.

Ajd pozdrav
meni trebaju tri

Inace procedura je u tijeku, ako Bog da, na ljeto dolazim doma cisto kao stranac

Ka d si udan za domoroca ili onoga tko posjeduje njemacko drzavljanstvo ( a to moze biti i Kinez ako je dosta dugo ovdje ) ond adobijes neogranicenu ( unbefristet ) radnu a boravisnu ( malo nelogocno radit smijes ali ne i neograniceno boraviti ) ti produzuju svake godine - prve tri.

Kod mene su zakljucili da redovito zaradjujem, nisam na socijali tj. teret drzavi tako da su mi na pocetku stisli do 2005 ( cudila se ja ali je zena objasnila da ima pravo sama prosuditi kome daje i donjeti takvu odluku ) posto sam u medjuvremenu zatrazila drzavljanstvo, vise produzivati nisam ni morala
Winona2 is offline  
Old 15.01.2003., 09:04   #31
Hm, mozda si ipak trebala cekati da HR udje u EU pa da mozes zadrzati i HR. Nikad se nezna, mozda te jednom uhvati nostalgija (kao Martinna) pa se vratis (sa domorocem ili bez njega) u Zagreb.

Od viska glava ne boli.
AgentScully is offline  
Old 15.01.2003., 19:54   #32
Quote:
AgentScully kaže:
Hm, mozda si ipak trebala cekati da HR udje u EU pa da mozes zadrzati i HR. Nikad se nezna, mozda te jednom uhvati nostalgija (kao Martinna) pa se vratis (sa domorocem ili bez njega) u Zagreb.

Od viska glava ne boli.
Da bih dobila dream job kod vlade MORAM imati drzavljanstvo.

Zato sam i napisala da je za neke poslove ovdje nuzno imati i te papire.

Koliko cu si time olaksati zivot u sljedecih 8 godina ( a sumnjam da ce Hrvatska tad uci u uniju, daleko smo mi od toga )...zaista nije vrijedno cekanja....zivot se gradi SADA
Winona2 is offline  
Old 18.01.2003., 21:50   #33
Re: njemacko vs. hrvatsko drzavljanstvo

Quote:
tedesco kaže:
evo mene prvi put na ovom forumu, zivim od rodjenja u Njemackoj i muci me jedan problem:

sta gubim s ispisivanjem iz cro-drzavljansta i primanjem njemackog? ne mislim toliko sada na pravne posljedice i sl. , nego na one ciste emotivne... moji dolje na primjer ne razumiju da imam jos uvijek "nasu" putovnicu....

Kako gledate vi na to?

Pozdrav,

tedesco

A cuj, ako mislis ostat dozivotno u Njemackoj, ako te neveze nista prema Hrvatskoj osim godisnji odmor onda ti preporucujem da uzmes Nj. drzavljanstvo.
Zasto? Jednostavno, zasto bi imao HR drzavljanstvo kad nenamjeravas vracat se u HR.

Ako si musko predlazem ti da sacekas do neke 30. godine da nebi mora sluzit Bundeswehr ili Zivildinst.
U HV neces morat ic, barem tako izgleda sada, mozda se i sta promini.

Ja osobno imam HR drzavljanstvo i nebi uzea Nj. drzavljanstvo.
Zasto? Pa dobia san HR Putovnicu tek prije 12 godina pa nevidim razlog da ga jednostavno odbacim kad mi nije potreba, jer s Nj. nedobivam nista, ama bas nista jer neputujem preko bare i da putujem nebi mi bilo tesko platit vizu a nisam Stomatolog da zelin otvorit svoju samostalnu ordinaciju.

Ipak mislim da mi je draze kad pogledam svoje putne isprave kad vidin Hrvatski grb.

Toliko od mene.
__________________
Dalmatinska Zagora !
Hrvoje is offline  
Old 19.01.2003., 12:50   #34
Quote:
penelopa kaže:
Osam, ima Agentica pravo.
Mi smo u fazi odluke. Nemam problema ni ovako ni onako.
Nakon 5 godina ( ako si u braku sa Nijemcem 3) dobijes dozivotni boravak, sto ti je otprilike slicno samo ne mos´glasat
Osam godina stalnog boravka za njem. drzavljanstvo? Grozno.
Ovdje samo dvije godine. Znaci - pravac Australija.
Nego, slusam neki dan da je ekonomska situacija u Njemackoj znatno pogorsana pa neki Nijemci namjeravaju da emigriraju u druge zemlje.
Hajmo 'nijemci' recite jel stanje tamo bas tako losije? Kad se sjetim da sam prije par godina imao realnih sansi da se po osnovu posla prebacim tamo...
 
Old 19.01.2003., 20:46   #35
Je, lose je.

Barem za odredjena zanimanja.

Citala i ja nedavno u stern-u o tim iseljavanjima.

Najvise idu s podrucja gradjevine i to pravac sjever Europe.

Kazu da tamo zaradjuju puno vise nego u NJ. te da barem ima dosta posla.

Uz to mi je par frendica ( dipl. ekonomistice i Njemice uz to ) ostalo nedavno bez posla.
Winona2 is offline  
Old 19.01.2003., 20:50   #36
cujte, nije sad toliko lose

kako je moj pok. did uvik reka

tudji kriz je uvik laksi

U njemackoj nije vise tolko dobro ko ´70tih i ´80tih
ali je dosta dobro kad pogledan malo oko sebe.

Ipak se bolje zivi samo u CH i Skandinavskim zemljama
__________________
Dalmatinska Zagora !
Hrvoje is offline  
Old 19.01.2003., 22:14   #37
Quote:
Winona kaže:
Je, lose je.

Barem za odredjena zanimanja.
Citala i ja nedavno u stern-u o tim iseljavanjima.
Najvise idu s podrucja gradjevine i to pravac sjever Europe.
Kazu da tamo zaradjuju puno vise nego u NJ. te da barem ima dosta posla.
Uz to mi je par frendica ( dipl. ekonomistice i Njemice uz to ) ostalo nedavno bez posla.
Neki optuzuju Schroedera i njegovu vladu da su znatno povecali poreze firmama pa je problem naci investitore koji bi ozivili privredu. Jer zbog vecih poreza profit je manji a veci je rizik ulaganja. Zatim tu je i ogromna cijena ujedinjenja s bivsom DDR tj istocnomm Njemackom. Jer treba priznati da cijenu u cashu placa zapadni Nijemac. Mada ja ne sumnjam da ce germanska marljivost prevazici i tu krizu.
 
Old 20.01.2003., 14:11   #38
...germanska marljivost...

... nije vise sta je nekad bila...
AgentScully is offline  
Old 21.01.2003., 15:03   #39
zna li netko kolika je prosjecna brutto placa u Njemackoj, prema statistikama njihovog drzavnog zavoda za statistiku ili nekog drugog mjerodavnog tijela?

Pa da procjenimo koliko im je stvarno lose...
AgentScully is offline  
Old 21.01.2003., 21:05   #40
Quote:
Zatim tu je i ogromna cijena ujedinjenja s bivsom DDR tj istocnomm Njemackom.
tocno

A to ih najvise i boli.

Sjecam se kad je mala Winona tek dosla ovdje i sva se prenerazila da oni ne vole tu svoju bracu dapace ne vole , je blaga rijec...ali tko Njemca opali po dzepu , tu ljubavi bas i nema.
Winona2 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:59.