Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.06.2009., 17:32   #81
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
obvezno posjeti Keszthely, jako simpatičan i lijep gradić s prekrasnim dvorcem, i TIhany koji je sav etno. ne znam ima li što zanimljivo u Tapolci, ali znam da ti je ta sjeverozapadna obala (pogotovo oko Tapolce) prepuna kratera ugaslih vulkana i malo ih obilazi i penji se po njima ako imaš vremena. kod mjesta Szigliget imaš ruševine neke utvrde, popni se gore, super je pogled.
Tapolca je također lijep gradić (romantičan centar, mlin s jezerom, pećina s jezerom, kafići-restorani). Blizu grada bivši vulkani. Najpoznatiji je Badacsony (437m). Badacsony ima mnogo znamenitosti (barokni plemićki vinski podrumi iz XVIII-XIX. st., odlična vina, geološki znamenitosti).

- pećina s jezerom u Tapolci: slika1
- centar gradića s jezerom u Tapolci: slika2

Btw, dvorac u Keszthelyu je u vezi i s Hrvatima, naime, vlasnik dvorca je bio obitelj Festetics (Feštetić).

- Feštetićev dvorac u Keszthelyu: slika3

Dvorac danas služi kao muzej, vrlo lijep. Drugi najveći dvorac u Mađarskoj, odmah iza Esterhazyjevog dvorca u Fertödu.

Inače, cijela sjeverna obala je nacionalni park. (Nacionalni park Balaton /english/)

Da, Tihany je zanimljivo mjesto. Vrlo važno mjesto mađarske kulture i povijesti. Ovdje je pokopan kralj Andrija I. (1046-1060.)

- grob kralja Andrije I. (+1060.) u opatiji u Tihanyu: slika4
- opatija u Tihanyu: slika5
- pećine za fratare u Tihanyu: slika6
- poluotok Tihany: slika7
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 21:23   #82
Mogu li se u Mađarskoj promijeniti kune u forinte?
Arienrhod is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2009., 06:34   #83
Najbolje ti je kupiti ovdje forinte. U mađarskoj je tečaj takvi da plačaš i 10kn više po 1000 forinti. Ne biti lijen i obavezno tu kupiti, a može i na bankomatu samo ispadne malo skuplje od mijenjanja ovdje. I nikako ne u eurima u Mađarskoj plaćati jer isto imaju bijesni tečaj...
lajchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2009., 08:27   #84
Quote:
Arienrhod kaže: Pogledaj post
Mogu li se u Mađarskoj promijeniti kune u forinte?
Mogu.

Neznam kuda ideš u H (možda Budapest) ali mogu se kune promjeniti u forinte, čak niti tečaj nije loš...
Ja uglavnom kupim forinte ovdje (u Zg ih ponekad ima u KunDem mjenjačnicama; poslovnice u Hatzovoj i kod trešnjevačkog placa), ali nedavno sam mijenjao i u centru Budimpešte kune za forinte i tečaj nije ništa lošiji nego euro-forinta. Čak sam se iz iznenadio kako kuna dobro kotira..
Općenito u H kuna je na cijeni pošto je kolko tolko stabilna valuta, a potražnja za kunama je velika (mađarski turisti) tako da se nemoj boljat de nečeš moći zamijeniti. Jedino ako ne ideš u neko selo tamo...
trotter is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2009., 13:15   #85
Mi smo u Siofoku u kampu mijenjali euro - forinta i bilo je povoljnije nego li kupiti forinte u HR u Erste banci, a kurs je bio velika razlika između kampa i bilo koje mjenjačnice u gradu. U kampu su mijenjali po Raiffeisenn bank tečaju... Na 50 eura razlika je bila 1200 forinti... Znam da je je bilo 37 forinti kuna 25. 6. kad smo preračunali eure a mislim da smo za eure dobili 274 ft = 1 euro a u gradu je bilo 250 ft = 1 euro u mjenjačnicama...

A pecivo je koštalo 25 ft...

http://forum.camping-croatia.com/vie...php?f=26&t=166
cvor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2009., 22:12   #86
Question Mađarska??

Može li mi netko molim vas reći po čemu je Mađarska poznata? Što zanimljivo možemo tamo vidjeti? Koji poznate proizvode proizvodi?...
bubimir__ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2009., 22:46   #87
kulturološki je poznata po bogatoj autro-ugarskoj ostavštini. geografski je poznata po Balatonu i Dunavu. zanimljivo što se može vidjeti su dvorci, utvrde, muzeji, spomenici, crkve, bogomolje ostalih religija, mostovi, rijeke, jezera, rezervati, ugasli vulkani, sportski tereni... poznati mađarski proizvodi su začinska paprika, guščja jetra, suncokreti, tokajac, slatkovodna riba... to je par brzopoteznih. a imamo i temu o Mađarskoj.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 00:15   #88
Dje ti nadjes ugasli vulkan u drzavi ravnoj ko daska
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 08:56   #89
Quote:
aircanada kaže: Pogledaj post
Dje ti nadjes ugasli vulkan u drzavi ravnoj ko daska
Na sjevernoj obali Balatona odnosno sjeverno od Balatona:
npr. Badacsony, Szent György-hegy, Halápi-hegy, Gulács, Csobánc, Hegyesd, Hajagos, Tóti-hegy, Szigliget, Véndek, Somló

Svi su ugasli vulkani (350-440 m). (slika)
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 10:07   #90
Quote:
aircanada kaže: Pogledaj post
Dje ti nadjes ugasli vulkan u drzavi ravnoj ko daska
hehe,mađarska nije ravna skroz kao daska, ima brezuljaka (pa i sam budim je na brdu,..pa pecuh je u podnozju brda itd itd)..ima brda po cijeloj mađarskoj, jest da nisu biokovo/velebit/ucka itd itd..ali ipak
za nizozemsku se moze reci da je ravna kao daska..
mađarska je zrtva stereotipa, kao i slavonija koja nije isto cijela ravna
..u svakom slucaju ima se svasta za vidjeti u mađarskoj kao sto je vec nabrojao x-type
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 10:17   #91
Ja san se malo salija, jer zbilja kad ides autoputem, nema nekih uspona/padova, a polja se stapaju sa horizontom
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 10:29   #92
ma znam da si se salio, al ispravila zbog drugih forumasa, ne znaju svi za šalu ..zato ne volim vozikanje autoputevima ako mi se ne žuri,jer onda bi cijela europa bila dosadna..
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 17:50   #93
Quote:
aircanada kaže: Pogledaj post
Ja san se malo salija, jer zbilja kad ides autoputem, nema nekih uspona/padova, a polja se stapaju sa horizontom
i na ovo mogu dodati jedan "khm": gradilište M6

ja sam malo nekompetentan glede Mađarske jer obožavam tu zemlju i najobičnije brdo će meni tamo biti strašna atrakcija

btw, zastrašujuće ravna država - Bjelorusija
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 09:36   #94
Što govori statistika?

Mađarska = 93.000 km2
78 - 200 m: 75 % (70.000 km2 - nizina)
200 - 400 m: 20 % (19.000 km2 - brdo)
400 - 1015 m: 5 % (5.000 km2 - gorje)

Evo, tipično područje sjeverno od Budimpešte:
okuka Dunava: http://farm4.static.flickr.com/3049/...abbcc860_b.jpg
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 10:27   #95
Quote:
bubimir__ kaže: Pogledaj post
Može li mi netko molim vas reći po čemu je Mađarska poznata? Što zanimljivo možemo tamo vidjeti? Koji poznate proizvode proizvodi?...
Mađarska je super...

Mi smo bili samo par dana u Siofoku u kampu... Nakon tih par dana komentar je bio... Sakrijmo naš turizam na Jadranu... poklopimo se po ušima i šutimo...

Bolje je nositi eure i mijenjati, a najbolje je kupiti forinte kod nas u banci...

Mi smo eto i kampicu prevlačili preko granice i nikad nismo imali problema. Čak me ni zeleni karton nije tražio za nju.

Evo naših kratkih zapisa:
http://forum.camping-croatia.com/vie...php?f=26&t=166
__________________
Udruga kampista Hrvatske
cvor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 11:58   #96
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
i na ovo mogu dodati jedan "khm": gradilište M6

ja sam malo nekompetentan glede Mađarske jer obožavam tu zemlju i najobičnije brdo će meni tamo biti strašna atrakcija

btw, zastrašujuće ravna država - Bjelorusija
to je gradiliste :P Ja se sjecam, M7 + M3 prosao sam jedan jedini vijadukt, a niti jedan tunel Ali kao ranivcu je smatram jer zbilja ima jako malo planina, a i svi usponi/padovi su jako blagog nagiba.. Nisam mislija da je kao nizozemska :P
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 12:01   #97
Stvarno ne vidim razloga za tunel na toj autocesti, samo malo iskopati s bagerom i to je to. Jedini razlog za tunel - natječaj koji mora dobiti firma od XXX političara...
nukac is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 12:07   #98
Pa to ti i govorim, tunel je potreban kad imas neko brdo, veceg uspona itd... Ali dobar dio HU nije takav Inace, mene je odusevio put uz balaton na jesen. Isao sam prema CRO, spustio se odma posli Budimpeste sa autoceste, i uz Balaton dobar dio puta vozio. Svakakvih boja uz cestu, cesta je super, jedino sta ne mozes vozit 130 Ali ako imas ~1-2h viska, definitivno je pravi ugodjaj prolaska i za oci i dusu Mogao bih ga poistovjetit sa putem sa jugom francuske, koji sam takodjer prosao "lokalnim" cestama.
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 15:16   #99
Quote:
nukac kaže: Pogledaj post
Stvarno ne vidim razloga za tunel na toj autocesti, samo malo iskopati s bagerom i to je to. Jedini razlog za tunel - natječaj koji mora dobiti firma od XXX političara...
Tuneli su izgrađeni zbog strukture tla (=> les).
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 17:04   #100
hehe, kao sto magor veli, imali su opravdan razlog..a ne kao kod nas, sve je politika..
ipak kod njih nije tako ogrezla korupcija kao kod nas (iako je ima)
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:42.