Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.07.2007., 18:16   #1
Zajednicko skrbnistvo

Pozdrav od potencijalne razvedenice. Za sad smo u teskoj bracnoj krizi za koju ne znamo kako ce se rijesiti... i mada smo jos uvijek u emotivnim vodama, ja polako pocinjem razmisljati o "sta ako...". Ono sto vjerujem da cemo bez obzira na sve - oboje dati sve od sebe da djecu sto bezbolnije provedemo kroz to i da nastavljamo zajednicku brigu o njima (koliko se moze naravno).
Uglavnom, prva stvar koja me zanima je razlika izmedju zajednickog skrbnistva i npr. mojeg skrbnistva nad djecom.
Ima li neko iskustva ili nekog savjeta, sta je bolje traziti?
rasljenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2007., 09:35   #2
Quote:
rasljenka kaže: Pogledaj post
Pozdrav od potencijalne razvedenice. Za sad smo u teskoj bracnoj krizi za koju ne znamo kako ce se rijesiti... i mada smo jos uvijek u emotivnim vodama, ja polako pocinjem razmisljati o "sta ako...". Ono sto vjerujem da cemo bez obzira na sve - oboje dati sve od sebe da djecu sto bezbolnije provedemo kroz to i da nastavljamo zajednicku brigu o njima (koliko se moze naravno).
Uglavnom, prva stvar koja me zanima je razlika izmedju zajednickog skrbnistva i npr. mojeg skrbnistva nad djecom.
Ima li neko iskustva ili nekog savjeta, sta je bolje traziti?

u hr zakonu ne postoji termin ''zajedničko skrbništvo''.
skrbništvo tebi ili njemu
niska is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2007., 11:09   #3
sad sam zbunjena, prije dvije godine mi se kolegica razvodila i znam da je baratala terminima zajednickog skrbnistva, pa se poslije htjela predomislit al vise nije kao mogla... trenutno mi je nezgodno nju ispitivati (jer ne zelim objasnjavati zasto me zanima).
Gdje bih se mogla o tome raspitati?
rasljenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2007., 11:57   #4
Quote:
rasljenka kaže: Pogledaj post
sad sam zbunjena, prije dvije godine mi se kolegica razvodila i znam da je baratala terminima zajednickog skrbnistva, pa se poslije htjela predomislit al vise nije kao mogla... trenutno mi je nezgodno nju ispitivati (jer ne zelim objasnjavati zasto me zanima).
Gdje bih se mogla o tome raspitati?

još jednom, ne postoji ''zajedničko skrbništvo'', ne u hr.
pročitaj hr zakon, nazovi czss..
niska is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 02:43   #5
Zajedničko skrbništvo POSTOJI

Zajedničko skrbništvo u RH itekako postoji, ono je štoviše i najčešći oblik skrbništva (osim u nekim posebnim slučajevnim kada je jedan od roditelja umro i slično). O zajedničkom ili ne zajedničkom skrbništvu ne može odlučiti tvoja kolegica rasljenko, pa se kasnije predomisliti jer skrbništvo nad djetetom imaju OBA roditelja (= zajedničko skrbništvo) neovisno o tome što će dijete živjeti samo s jednim roditeljem prilikom razvoda ili prekida veze, a drugog povremeno viđati.
Nažalost ovo mnogima nije baš jasno, kao što možemo primjetiti, jel.

No da ne duljim i skratim objašnjavanja i duge forumske debate, evo malo copy-paste što o tome kaže pravobraniteljica za djecu u RH, pod rubrikom česta pitanja, kojom ćemo ipak malo više vjerovati o poznavanju zakona i propisa glede ove tematike (pa malo čitaj niska, a ne nizaj bedastoće ).

Pitanje: Samohrana sam majka dvogodišnjeg djeteta, nisam udana ali je otac dijete priznao i trazi skrbnistvo.
Zanimaju me uvijeti koje moram ispuniti da ja dobijem skrbnistvo nad kcerkom?
Odgovor: Roditeljsku skrb čine odgovornosti, dužnosti i prava roditelja. Roditelji bez obzira na okolnost da li žive zajedno ili odvojeno ravnopravno, zajednički i sporazumno skrbe o djetetu osim u slučajevima propisanim zakonom. Tako zakon predviđa da samo jedan roditelj skrbi o djetetu u slučaju da je drugi roditelj umro, proglašen umrlim, lišen roditeljske skrbi, lišen poslovne sposobnosti u odnosu na roditeljsku skrb ili spriječen. Vjerujemo da Vaš upit vezan uz «dobivanja skrbništvom nad djetetom» predstavlja u stvari Vašu želju da se sudskom odlukom utvrdi da će Vaše mldb. dijete živjeti s Vama kako je to predviđeno zakonom. Naime, Obiteljski zakon predviđa da će sud, ukoliko roditelji ne žive u obiteljskoj zajednici, odlučiti s kojim će roditeljima dijete živjeti te odrediti način i vrijeme susreta i druženja djeteta s drugim roditeljem. U praksi se takva odluka nažalost, nerijetko tumači na način da roditelj s kojim dijete ne živi ima samo pravo na susrete i druženja te na sudjelovanje u djetetovom uzdržavanju što nije točno jer roditeljska skrb, kao što smo to napomenuli, pripada i ocu i majci ravnopravno, zajednički i sporazumno. Nijedan od roditelja nema veću pravnu ulogu niti povlašteniji položaj u pogledu djeteta, osim ukoliko je odlukom suda drugačije određeno, a što je moguće učiniti samo radi zaštite dobrobiti djeteta.

Prilikom donošenja odluke s kojim roditeljem će dijete živjeti sud cijeni sve okolnosti slučaja i vodi se prvenstveno zaštitom interesa djeteta uvažavajući mišljenje i prijedlog nadležnog centra za socijalnu skrb koji prikuplja podatke vezano uz stambene i materijalne prilike roditelja (koje nisu prioritetne kod donošenja odluke), ali i vezano uz osobne karakteristike roditelja, njihovu podobnost za vršenje adekvatne roditeljske skrbi, uvažava međusobne obiteljske odnose te uvažava i mišljenje djeteta sukladno njegovoj dobi i zrelosti.


Eto, to smo apsolvirali...ili ima još netko tko misli da zajedničko skrbništvo u RH ne postoji?
__________________
Što želi propasti, treba pustiti da propadne.
Mag is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2007., 15:02   #6
Ako postoji zajednicko skrbnistvo, pa kako se onda uredjuje pitanje placanje alimentacije? Ili u ovom slcuaju uopce nema alimentacije jer roditelji ravnopravno sudjeluju u placanju potreba za djecu?!
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2007., 23:20   #7
Golden - pojasni pitanje. A što je alimentacija nego - sudjelovanje u plaćanju djetetovih potreba? Samo što - jedan roditelj je odsutan, pa ne može svaki dan trčati i tražiti "fifti-fifti" račune da "podijeli" nego se onda odredi neka cifra pod nazivom "alimentacija" tako da na taj način sudjeluje u - troškovima oko djeteta. Ili? Bar ja to tako shvaćam...
__________________
Vidiš, godine nas obrade različito... Nekom postane važno s kim će leći, a nekom s kim će se probuditi
daru is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2007., 09:40   #8
Kuzim za alimentaciju, ali za zajednicko skrbnistvo ujedno znaci zajednicka alimentacija. Nije li valjda tako?
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2007., 12:49   #9
Quote:
Mag kaže: Pogledaj post
Zajedničko skrbništvo u RH itekako postoji, ono je štoviše i najčešći oblik skrbništva (osim u nekim posebnim slučajevnim kada je jedan od roditelja umro i slično). O zajedničkom ili ne zajedničkom skrbništvu ne može odlučiti tvoja kolegica rasljenko, pa se kasnije predomisliti jer skrbništvo nad djetetom imaju OBA roditelja (= zajedničko skrbništvo) neovisno o tome što će dijete živjeti samo s jednim roditeljem prilikom razvoda ili prekida veze, a drugog povremeno viđati.
Nažalost ovo mnogima nije baš jasno, kao što možemo primjetiti, jel.

No da ne duljim i skratim objašnjavanja i duge forumske debate, evo malo copy-paste što o tome kaže pravobraniteljica za djecu u RH, pod rubrikom česta pitanja, kojom ćemo ipak malo više vjerovati o poznavanju zakona i propisa glede ove tematike (pa malo čitaj niska, a ne nizaj bedastoće ).

Pitanje: Samohrana sam majka dvogodišnjeg djeteta, nisam udana ali je otac dijete priznao i trazi skrbnistvo.
Zanimaju me uvijeti koje moram ispuniti da ja dobijem skrbnistvo nad kcerkom?
Odgovor: Roditeljsku skrb čine odgovornosti, dužnosti i prava roditelja. Roditelji bez obzira na okolnost da li žive zajedno ili odvojeno ravnopravno, zajednički i sporazumno skrbe o djetetu osim u slučajevima propisanim zakonom. Tako zakon predviđa da samo jedan roditelj skrbi o djetetu u slučaju da je drugi roditelj umro, proglašen umrlim, lišen roditeljske skrbi, lišen poslovne sposobnosti u odnosu na roditeljsku skrb ili spriječen. Vjerujemo da Vaš upit vezan uz «dobivanja skrbništvom nad djetetom» predstavlja u stvari Vašu želju da se sudskom odlukom utvrdi da će Vaše mldb. dijete živjeti s Vama kako je to predviđeno zakonom. Naime, Obiteljski zakon predviđa da će sud, ukoliko roditelji ne žive u obiteljskoj zajednici, odlučiti s kojim će roditeljima dijete živjeti te odrediti način i vrijeme susreta i druženja djeteta s drugim roditeljem. U praksi se takva odluka nažalost, nerijetko tumači na način da roditelj s kojim dijete ne živi ima samo pravo na susrete i druženja te na sudjelovanje u djetetovom uzdržavanju što nije točno jer roditeljska skrb, kao što smo to napomenuli, pripada i ocu i majci ravnopravno, zajednički i sporazumno. Nijedan od roditelja nema veću pravnu ulogu niti povlašteniji položaj u pogledu djeteta, osim ukoliko je odlukom suda drugačije određeno, a što je moguće učiniti samo radi zaštite dobrobiti djeteta.

Prilikom donošenja odluke s kojim roditeljem će dijete živjeti sud cijeni sve okolnosti slučaja i vodi se prvenstveno zaštitom interesa djeteta uvažavajući mišljenje i prijedlog nadležnog centra za socijalnu skrb koji prikuplja podatke vezano uz stambene i materijalne prilike roditelja (koje nisu prioritetne kod donošenja odluke), ali i vezano uz osobne karakteristike roditelja, njihovu podobnost za vršenje adekvatne roditeljske skrbi, uvažava međusobne obiteljske odnose te uvažava i mišljenje djeteta sukladno njegovoj dobi i zrelosti.


Eto, to smo apsolvirali...ili ima još netko tko misli da zajedničko skrbništvo u RH ne postoji?
To što si napisao sve stoji.Supruga i ja sporazumno se razvodimo i u zahtjevu smo naveli da će ona biti skrbnik, ali da neće biti nikakvih ograničavanja u susretima s djecom.Puno sam se raspitivao kolike su mi šanse da dobijem djecu, ali na žalost jako su male i zato sam pristao da ona bude skrbnik, ali pod uvjetima koje sam naveo gore.Danas smo pozvani na posredovanje i tamo su nam rekli da će bez obzira na naš dogovor oni sudu dati prijedlog da mi se odrede viđanja djece i to dva puta tjedno po dva sata, svaki drugi vikend i pola praznika, jer da djeca moraju znati gdje im je dom.Supruga i ja dva mjeseca živimo odvojeno i za sada dobro funkcioniramo u vezi djece i tako čemo pokušati i u buduće, ali ako se naši odnosi poremete, ona se u svakom trenutku može pridržavati sudske odluke i ja joj tu ništa ne mogu,pitao sam.Čak sam naveo i ovaj članak od dječje pravobraniteljice, ali zakon je jasan, jedan roditelj je skrbnik,a drugome se određuje viđanje djece, prema tome zajedničko skrbništvo postoji samo dok supruga i ja funkcioniramo dobro, a ako ne onda to sve pada u vodu.Da zajedničko skrbništvo postoji onda bi u sudskoj odluci pisalo da smo dobili zajedničko skrbništvo, a nebi jedan roditelj bio skrbnik, a drugi ne.Da zajedničko skrbništvo postoji onda bi moja supruga morala cijelo vrijeme živjeti u mjestu gdje živi(isto tako i ja), a tako može otići živjeti sa djecom kamo god želi, a inače je slavonka, a živimo u Gorskom kotaru i šta ću onda ja, dva puta tjedno u slavoniju i svaki drugi petak po djecu i nedelju ih vratiti.
Što se tiče alimentacije, ako se ne uspijemo sami dogovoriti, onda će sud odrediti.Obično je za jedno dijete 25% plaće, što ne mora značiti da će za dvoje biti 50%, nego je to obično oko 35%.
jossip is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2007., 20:23   #10
mi smo pitali u centru za socijalni dal postoji zajednicko skrbnistvo,na sto je soc.radnica rekla NE
ne kuzim,odakle vam informacija da postoji?
ja i moj muz smo htjeli zajednicko....
ko ti kome laze?!
__________________
when all else fails,we can whip the horses eyes
and make them sleep and cry
apeitheia is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 00:54   #11
Quote:
apeitheia kaže: Pogledaj post
mi smo pitali u centru za socijalni dal postoji zajednicko skrbnistvo,na sto je soc.radnica rekla NE
ne kuzim,odakle vam informacija da postoji?
ja i moj muz smo htjeli zajednicko....
ko ti kome laze?!
Ja sam svjeze razvedena
po rjesenju.. imamo zajednicku skrb..dijete zivi sa mnom..on se je s time slozio
Alimentacija se odnosi na potrebe djeteta koje su odredjene kako za skolsko tako i predskolsko dijete
Zavisno od primanja roditelj koji ne zivi s djetetetom placa izmedju 25 pa cak i do 50 posto place sto ovisi o potrebama djeteta(ako je dijete teze bolesno te je na sudu dokazano da ima povecane potrebe).
Najcesci iznos je 30 posto od place. S tim da oba roditelja sudjeluju u alimentaciji..samo se onaj dio alimentacije roditelja s kojim dijete zivi posebno ne isticce ali je umanjen za svakodnevnu brigu za dijete. Tako ako su potrebe djeteta 1500kn- najmanje je pola od tog iznosa...a sve ovisi od prihoda onog roditelja koji je placa..pa stoga taj iznos varira. Jer kod nekog roditelja 30 posto moze biti tih 1500 kn..al ovih 1500 kn je minimum koji se dijeli na oba roditelja..e valjda sad nisam zakomplicirala
b-mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 08:49   #12
zajedničko skrbništvo

Quote:
b-mina kaže: Pogledaj post
Ja sam svjeze razvedena
po rjesenju.. imamo zajednicku skrb..dijete zivi sa mnom..on se je s time slozio
Alimentacija se odnosi na potrebe djeteta koje su odredjene kako za skolsko tako i predskolsko dijete
Zavisno od primanja roditelj koji ne zivi s djetetetom placa izmedju 25 pa cak i do 50 posto place sto ovisi o potrebama djeteta(ako je dijete teze bolesno te je na sudu dokazano da ima povecane potrebe).
Najcesci iznos je 30 posto od place. S tim da oba roditelja sudjeluju u alimentaciji..samo se onaj dio alimentacije roditelja s kojim dijete zivi posebno ne isticce ali je umanjen za svakodnevnu brigu za dijete. Tako ako su potrebe djeteta 1500kn- najmanje je pola od tog iznosa...a sve ovisi od prihoda onog roditelja koji je placa..pa stoga taj iznos varira. Jer kod nekog roditelja 30 posto moze biti tih 1500 kn..al ovih 1500 kn je minimum koji se dijeli na oba roditelja..e valjda sad nisam zakomplicirala
Daj mi molim te objasni, kako to po rješenju imate zajedničko skrbništvo.Šta u rješenju ne piše da si ti skrbnik djeci.
jossip is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 11:29   #13
Quote:
imamo zajednicku skrb..dijete zivi sa mnom
ok,na koju foru imate zajednicku skrb,ako dijtete zivi s tobom? u americi zajednicka skrb znaci da dijtete dio vremena provodi kod oca,a dio kod majke ako su u istom gradu(zbog skole itd),sto je super,jer oboje ga vidjaju isto .a u hrvatskoj je zajednicko skrbnistvo ako dijete zivi s jednim od roditelja?! njet kuzim...na koju foru sad pa to? i alimentacija....ak je dijete pod zajednickom skrbi nema alimentacije,sta ces ti njemu placat kad je kod njega,a on tebi kad je kod tebe...jel? ono,logicki receno...
hrvatsko sudstvo je u kurcu....ili je neko ovdje lud...
btw,procitala sam skoro cijelo obiteljsko pravo(zakonik il kak se vec zove),a nigdje nisam naletila na pojam zajednicko skrbnistvo
__________________
when all else fails,we can whip the horses eyes
and make them sleep and cry
apeitheia is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 11:39   #14
Quote:
b-mina kaže: Pogledaj post
Najcesci iznos je 30 posto od place. S tim da oba roditelja sudjeluju u alimentaciji..samo se onaj dio alimentacije roditelja s kojim dijete zivi posebno ne isticce ali je umanjen za svakodnevnu brigu za dijete. Tako ako su potrebe djeteta 1500kn- najmanje je pola od tog iznosa...a sve ovisi od prihoda onog roditelja koji je placa..pa stoga taj iznos varira. Jer kod nekog roditelja 30 posto moze biti tih 1500 kn..al ovih 1500 kn je minimum koji se dijeli na oba roditelja
e da i kom ti placas alimentaciju...muzu? kazes da ti je iznos alimentacije umanjen ...bla bla...al ti placas alimentaciju?! KOM? mislim,dijete je kod tebe

__________________
when all else fails,we can whip the horses eyes
and make them sleep and cry
apeitheia is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 13:02   #15
Quote:
apeitheia kaže: Pogledaj post
e da i kom ti placas alimentaciju...muzu? kazes da ti je iznos alimentacije umanjen ...bla bla...al ti placas alimentaciju?! KOM? mislim,dijete je kod tebe

Ne nego onaj iznos koji je kao zakonom odredjen za predskolsko diojete ne snosi samo jedan roditelj..nego oba...
normalno da ne placam iznos alimentacije nikome..ali sigurno potrosim puno veci iznos od toga!!
ev primjer.. ja sam dokazala da djetetove mjesecne potrebe iznose 2000kn...
njegova alimentacija je 1000kn.. moja preostali dio..ali u njega ulazi doplatak(1000-xy)..pa na kraju ispada umanjeno(iznos je radi primjera)
Iskreno mislim da ste primjuetili da alimentacije i nisu nesto..osim ak netko ima zbilja veliku placu
Najcesce su pola iznosa od onog osnovnog zakonskog iznosa od 1500kn(znaci varijacije izmedju 650- 800kn)
b-mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 02:41   #16
Quote:
jossip kaže: Pogledaj post
...ali zakon je jasan, jedan roditelj je skrbnik,a drugome se određuje viđanje djece, prema tome zajedničko skrbništvo postoji samo dok supruga i ja funkcioniramo dobro, a ako ne onda to sve pada u vodu.
Da zajedničko skrbništvo postoji onda bi u sudskoj odluci pisalo da smo dobili zajedničko skrbništvo, a nebi jedan roditelj bio skrbnik, a drugi ne.
Da zajedničko skrbništvo postoji onda bi moja supruga morala cijelo vrijeme živjeti u mjestu gdje živi(isto tako i ja), a tako može otići živjeti sa djecom kamo god želi, a inače je slavonka, a živimo u Gorskom kotaru i šta ću onda ja, dva puta tjedno u slavoniju i svaki drugi petak po djecu i nedelju ih vratiti.
U sudskoj odluci tj. presudi sigurno ne piše da je majka SKRBNIK već da će dijete ŽIVJETI s majkom. Ne spominje se zajedničko skrbništvo jer se ono podrazumijeva samom činjenicom da ste vas dvoje roditelji tog djeteta. Da je došlo do oduzimanja roditeljski skrbi (zbog npr. nebrige, alkoholizma, prostitucije i sl.) onda bi se to navelo na načina da bi pisalo da se nekome oduzima roditeljska skrb.
Dakle s jednim roditeljem dijete živi, a drugoga povremeno viđa (prema eventualnom sporazumnom dogovoru u boljoj varijanti, presudi u uobičajenoj varijanti ili ga ne viđa u lošijoj varijanti), skrbništvoj je zajedničko, ponavljam.

Skrbništvo je zajedničko čak i ako nakon razvoda vi i bivša ne funkcionirate dobro, barem je tako pravno gledano, nastranu to što imam tisuće slučajeva kada se ne poštivaju dogovori, pa ni sudske odluke vezane za viđanja djeteta.
Skrbništvo je zajedničko čak i ako vaša supruga odseli u Ameriku i povede dijete (jer dijete će prema odluci suda živjeti s njom), a vi ostanete u Hr. Naravno u tom slučaju i dalje imate pravo viđati dijete u terminima određenim sudskom presudom, a sad to što ne možete do Amerike skočit svaki drugi dan i svaki drugi vikend to je kao vaš problem. Ironično zar ne? U tom slučaju vjerojatno ćete nastaviti skrbit za svoje dijete na način da ćete i dalje plaćati alimetaciju.
Skrbništvo je zajedničko (pravno i teoretski) iako je provedba/sustav tog i takvog skrbništva u Hr više nego upitna i u banani.
__________________
Što želi propasti, treba pustiti da propadne.
Mag is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 02:48   #17
Quote:
apeitheia kaže: Pogledaj post
mi smo pitali u centru za socijalni dal postoji zajednicko skrbnistvo,na sto je soc.radnica rekla NE
O kompetentnosti, stručnosti i poznavanju materije socijalnih radnica u CZSS-u bi se dala napisati zasebna tema. Ja bi se i s crnim vragom dogovorila samo da me one ne moraju savjetovati i odlučivati o mojoj sudbini
Čast izuzecima naravno.
__________________
Što želi propasti, treba pustiti da propadne.
Mag is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 02:57   #18
Quote:
apeitheia kaže: Pogledaj post
u americi zajednicka skrb znaci da dijtete dio vremena provodi kod oca,a dio kod majke ako su u istom gradu(zbog skole itd),sto je super,jer oboje ga vidjaju isto
i alimentacija....ak je dijete pod zajednickom skrbi nema alimentacije,sta ces ti njemu placat kad je kod njega,a on tebi kad je kod tebe...jel? ono,logicki receno...hrvatsko sudstvo je u kurcu....ili je neko ovdje lud...
btw,procitala sam skoro cijelo obiteljsko pravo(zakonik il kak se vec zove),a nigdje nisam naletila na pojam zajednicko skrbnistvo
...Daleko je, daleko je Amerika...Logika te nije iznevjerila.

Evo i pojma..samo je malo drugačija vrsta riječi (pridjevi, glagoli, imenica i te sheme )

Članak 99.

(1) Roditelji bez obzira žive li zajedno ili odvojeno ravnopravno, zajednički i sporazumno skrbe o djetetu, osim ako je ovim Zakonom drukčije određeno.
__________________
Što želi propasti, treba pustiti da propadne.
Mag is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 13:24   #19
sve ja to kuzim,samo zakonski djeteov skrbnik su majka ili otac,nazalost rijec skrbnik uzimamo u 2 konteksta,ergo,oba roditelja su skrbnici,brinu se o dijetetu,ali ako je majka SKRBNIK PRAVNO GLEDAJUC,i otac dode po svoje dijete,na vikend il kako to vec ide i ne vrati dijete majci na vrijeme ucinio je kazneno djelo,maltene otmicu
ali majka s djeteom smije odselit u ameriku,rusiju,indiju il gdje vec zeli ,a otac ne moze nista
e o tom ja pricam
a zajednicko skrbnistvo bi bilo kad moraju zivjet u istom gradu,relativno blizu da dijete ide u istu skolu,vrtic sta vec,i da oba roditelja u svom stanu,kuci whatever imaju sobu za dijete...no kuzite vec,jer dijete tjedan dana boravi kod oca,pa tjedan dana kod majke i ni otac ni majka ne smiju odselit s dijeteom bez dogovora i sporazuma s drugim roditeljem
__________________
when all else fails,we can whip the horses eyes
and make them sleep and cry
apeitheia is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2007., 09:15   #20
sudska odluka

Da li postoji slučaj da je sud roditelju sa kojim djeca ne žive, odredio viđanje djece više od dva puta tjedno po dva sata, jer meni su rekli da je to maksimum šta mogu staviti, bez obzira na to što smo se supruga i ja dogovorili i bez obzira na to što je u našem slučaju potreba da su djeca preko tjedna više vremena kod mene, radi njezinog radnog vremena.Zanima me samo za preko tjedna, vikendi i praznici su u redu.Da li se mogu žaliti na sudsku presudu i da li ću time što postići.Hvala!
jossip is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:54.