Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2009., 00:31   #61
u trudnoći sam nekako idealizirala budući odnos koji ću imati sa svojim djetetom neznajući pritom što me čeka.
Marko ima 21mj, dobar je dječačić, nježan osjećajan ali kao i sva djeca ima svoje momente koji me izlude, jednostavan primjer je mjenjanje pelena- svaki put cirkus, a u jaslicama frajer leži mirno na stoliću za previjanje i gleda u strop dok ga teta presvlači.
Tako da u takvim i sličnim situacijama viknem, viknem i kad druge metode kao što su smireno objašnjavanje i ignoriranje ne funkcioniraju, viknem ponekad i zbog straha jer još nije dovoljno svjesan posljedica svojih dijela....dva puta se desilo da se jako rasplakao jer ga je moja reakcija prestrašila i ja sam plakala u sebi od silne krivnje zbog pretjerane reakcije.....ali nakon takvih momenata podsjetim se na to koliko mu ljubavi ja i suprug pružamo, koliko ga puta dnevno izgrlim i izljubim koliko mu se posvećujem i igram s njim, dojim ga još uvijek dakle ne spavam po noći, ali što je najbitnije vidim na njemu da je zbog svega navedenog sretno dijete a ja sam samo roditelj, roditelj koji svakodnevno uči i izgrađuje odnos sa svojim djetetom na način za koji misli da je najispravniji, roditelj koji beskrajno voli svoje djete ali želi postaviti neke granice zbog njegovog dobra i iskreno vjerujem da poneko vikanje na njemu neće ostaviti traume ne zbog svega ostalog što mu pružam..... i da svaka čast "new age" roditeljima koji "nikad ne viču" i sve uspijevaju rješiti alternativnim pristupom meni baš ne uspjeva, ali trudim se...
__________________
... majke drže ruke svoje djece na trenutak, a njihova srca zauvijek....
sdbelanc is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2009., 08:15   #62
Quote:
Marmelada kaže: Pogledaj post
Sin mi ovih dana navršava 10 godina. Beskonačno ga volim. Bio sam na porodu (pomagao ženi), plakao u hodniku rodilišta kada se je rodio, zaljubio sam se u njega kada mi ga je med. sestra pokazala nakon pranja, mijenjao sam mu pelene do kraja (skoro do druge godine), servisirao poslije tute, klizao s njime, vodio na treninge, u parkiće, čitao pred spavanje, .... No, obiteljska dinamika, okolnosti, posao, .... učine svoje. Bijes pokupiš negdje durgdje a dječja nepodopština je upaljač "trigger". Prvi puta sam svoga sina žešće "po guzi" (uz vikanje) kada je imao 1 godinu i 11 mjeseci. Njegova reakcija (zaprepaštenje) je bila takva da ja od šoka dva dana nisam mogao raditi na poslu. Srce mi se je kidalo, okretao sam po webu bjesomučno (američke, hrvatske stranice). Američka udruga pedijatara preporuča odgoj s razvojem samodiscipline, dakle bez udaranja i bez vike. S objašnjavanjem primjereno dječjoj dobi. Kod najmanje djece je to "Time Out" - udaljavanje izvan vidokruga obekta frustracije. Takva djeca su kasnije inteligentnija što zbog razgovora s roditeljima, što zbog odsustva stresa koji ubija neurone i kida sinapse. Dakle, dva dana nakon tog ispada mog bijesa i "po guzi" ON napravi istu pizdariju (klackanje po vratima pečnice štednjaka). Ja ga uzmem u krilo i velim mu "Ako ćeš to nastaviti, vrata će se potrgati i mama više neće moći peći kolače". N I K A D A to više nije ponovio. Moj osječaj je bio ambivalentan . Bio sam ponosan na sebe, ali sam se osječao i kao kreten: zašto to prvi puta nisam uradio. U vrtičkom razdoblju sve OK. Počela je škola, pa treninzi, obaveze. On ne bi pisao zadaću, ne bi išao na treninge, samo bi bio vani s klincima i na komjuteru. I opet taj hebeni stres, usput nakupljeni bijes (posao, okolina, razpizdi me supruga). Opet sam počeo vikati od kako je krenuo u školu. Znam da ne valja, susprežem se, ne vrijeđam ga , ne kritiziram, samo prokleto VIKNEM. Poslije mi je uvijek žao. Primijetio sam da me sin više toliko ne grli kao u vrtiću. To me izjeda. Volio bih da odraste u sretnu, samozadovoljnu i kreativnu osobu i da održim prisan kontakt sa stvorenjem koje najviše na svijetu volim. Rezultat svega je da sam krenuo k psihologu na terapije kako bi smanjio nakupljanje bijesa s kojim dijete nema veze. Pravila ponašanja se moraju znati (ne može bjesomučno trošiti novac, tražiti nekakvu kupovinu, voziti se biciklom po kvartu izvan dozvoljenog radijusa, mora čuvati stvari po kući jer nam one pomažu u životu) ALI REĆI "To nije dobro, to se meni ne sviđa" i to bez vike, bez dugih bijesnih prodika, bez udaranja. Dakle iako čovjek beskonačno voli svoje dijete, treba razvijati vještinu odgajanja: čitanje, pomoć sa strane (psiholozi , .....). Kupit ću knjigu. I neka mi Bog pomogne da budem još bolji otac. Moj stav prema razmišljanju tipa "Batina je iz Raja izašla" je negativan. To je civilizacijska zabluda. Batina stvara poslušnost iz straha, ali stvara i mržnju prema odgajatelju. Ne utiče na promjenu ponašanja iz djetetovog uvjerenja, dakle ne stvara samodisciplinu. da ne velim da se može razviti u nisko samopoštovanje, delikvenciju, depresiju, ..........

Što te zajebava šef, žena, vlada, vozač tramvaja, punica, besparica, itd, itd..... Tvoj sin s tim nema apsolutno nikakve veze!! Ti si za njega bog i idol nad idolima. Zamisli kako je djetetu kada ga njegov idol , bog (otac) istuče?! Možemo li mi to zamisliti? Ovo boldano si odlično napisao i postupi po tome. Može se, provjereno. Kćer nikad nisam udario, a praktično ni vikao na nju. Sada je 20 g., studira - dobro joj ide, ni kap alkohola nikad, cigarete ni dim, psovanje, bilo kakav problem - nula bodova (malo me do duše kida sa kupovinom - ženska posla)!! Pitaš me kako? Razgovor i samo razgovor. I da ne zaboravim najbitnije, tretiram je kao sebi ravnu. Poštujem je i cijenim i ne glumim sveznalicu, a da u isto vrijeme od nje radim idiota.
tanki7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2009., 08:20   #63
Quote:
Manch kaže: Pogledaj post
Ja ću po svim prilikama ne samo galamiti, nego i psovati
Jer kod mog ne pali ništa.
Čak i ako se jedanput opeče na vruću rernu, diraće je opet.
Mogu govoriti "ne" i objašnjavati milion puta zašto...
A fakat me nerviraju više te knjige: kako da odgojite sretno dijete, bez galame, batina, hrane...
Možda je na mamu? Još ako ga i knjige budu nervirale?!
tanki7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2009., 08:23   #64
Quote:
scarlet1 kaže: Pogledaj post
Roditelj mora biti i ponašati se kao roditelj, a ne prijatelj. Roditelj mora biti strog, ali pravedan, voditi računa o potrebama svojeg djeteta, dati prednost nenasilnom i konstruktivnom rješavanju sukoba, naučiti svoje dijete da razlikuje dobro od lošega i potom mu dati slobodu izbora.
Svaki roditelj će ponekad povisti ton, ali prije nego što kaže ili napravi nešto, mora razmisliti da li će ga to približiti ili udaljiti od djeteta.
Ovo nisam copy-paste. Takvi su moji roditelji, a nadam se da ću takva biti i ja.
Pametno. Samo tako i napravi. Nećeš pogriješiti.
tanki7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2009., 11:04   #65
Quote:
sdbelanc kaže: Pogledaj post
... i da svaka čast "new age" roditeljima koji "nikad ne viču" i sve uspijevaju rješiti alternativnim pristupom meni baš ne uspjeva, ali trudim se...

svaka čast na postu, a za ovo boldano ne brini ... ne uspijeva ni njima, samo znaju dobro lagati
shempio is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2009., 11:51   #66
Mora uspijevati bez vikanja i udaraca, jer onda babyitterice ne bi postojale....svaka bi dobila otkaz

Ja sam se ispraksirala u 10godina chuvanja djece, tako da me stvarno Zuflja nemre sa nichim iznenadit.....i totalno kuzim da kad shizim da je to zbog mene, a ne zbog nje - jer ja ne zelim da boode sok proliven po podu, jer ja ne zelim mrvice po sobi (a ja ih imam u krevetu zbog grickanja ), jer ja ne zelim slushati djechje pjesmice kad me boli glava na najjache.......

I zato prije svega shto se dogodi, ja zauzmem stav MIRNO i pogledam to onak SA VISOKA - dakle, nije dijete krivo shto je prolilo sok, samo je ispitivalo svoje moguchnosti - da li moze sok stajati malo na koso
I onda idem dalje - ne vichem, nego mirnim glasom kazem - sokich treba stajati na sredini, a ne na rubu - ajmo po spuzvicu to pobrisati, i natochiti novi sok koji chemo staviti na sredinu. Jedino "zlochesto" dijete che namjerno opet napraviti sranje ili dijete koje nema postavljene granice, pa se neznam zaustaviti ili ukoliko se dere na njega, pa se zainati

Eto, tako kao sa prolivenim sokom postupam sa svime.....i pali - jer je Zuflja stvarno predobro dijete, a nije samo na njoj palilo, nego na svim klincima koje sam chuvala.....i smatram da se sa njima puno treba prichati i objashnjavati, pa makar u vas buljili ko mali telci......al onak na finjaka.....jer i oni su osobe i to puno bolje nego odrasli ljudi
__________________
Jednom su mi rekli da sam dijete
Bile su to rijechi koje bole
Ali oni tada nisu znali
Da djeca najtoplije vole!
PiaLolla is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2009., 12:22   #67
ajde pia priznaj ... ne mogu vjerovati da baš NIKAD nisi viknula ...

inače se slažem sa tobom ...

za babaysitterice ipak mislim da su tu prvenstveno da čuvaju djecu, što se tiče odgoja ipak bi roditelji to trebali ..
shempio is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2009., 12:44   #68
Ja prva priznam - psihe ti lijepo da ponekad planem, ali i tvrdim da je to zbog mene, a ne djeteta - jer je ona u principu - jako dobra.....tako da na sve shto planem i viknem - moja krivica, jer se neznam suzdrzat, nemam vremena drugachije odreagirat.....

Ali fakat nije tako chesto....i kazem da mi je najbolje praxa bila chuvanje djece

Krivo sam se izrazila (babysitterice) - zapravo nanny, dadilje iliti guvernante.....chesto nazalost i ispadne da moraju odgajati djecu, jer ako si sa djecom 8h ili vishe drugo ti ne preostaje....a tada nesmijesh, a niti imahs potrebu udariti ili vikati na dijete (a i nemash problemcheke kao odrasli, pa ni nisi toliko zivchanitis)- i shto ti preostaje, nego komunicirati i prichati i rezgovarati sa djecom

Svaka bi zena prvo trebala biti dadilja....bar dvije godine.....sve bi bile mirnije i stalozenije
__________________
Jednom su mi rekli da sam dijete
Bile su to rijechi koje bole
Ali oni tada nisu znali
Da djeca najtoplije vole!
PiaLolla is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2009., 12:50   #69
Quote:
PiaLolla kaže: Pogledaj post

Svaka bi zena prvo trebala biti dadilja....bar dvije godine.....sve bi bile mirnije i stalozenije

... ili im ne bi više palo na pamet da imaju vlastitu ...
shempio is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2009., 15:11   #70
Quote:
shempio kaže: Pogledaj post
ajde pia priznaj ... ne mogu vjerovati da baš NIKAD nisi viknula ...

inače se slažem sa tobom ...

za babaysitterice ipak mislim da su tu prvenstveno da čuvaju djecu, što se tiče odgoja ipak bi roditelji to trebali ..
Ajde objasni djetetu da ga teta dadilja samo čuva!

Dijete će pratiti obrazac ponašanja ljudi s kojima provodi najviše vremena, pa ako je to dadilja tada će ona odgajati dijete, htjeli to roditelji ili ne.
Odgoj nije nešto poput tečaja ili instrukcija na koje odlaziš u dogovoreno vrijeme, već se odvija čak i onda kada toga nismo svjesni.

Klinci nas promatraju, uče od nas i pokušavaju raditi to što radimo mi. Nakon nekog vremena im to i uspije u potpunosti. Ne kaže se badava da su djeca ogledalo roditelja. A to je upravo ono o čemu ova knjiga i govori: da roditelj više vremena treba posvetiti svom odgoju, a ne djetetovom.
Koliko god to mnogima od nas bilo teško priznati, ali ima u tome puno istine.

Ako tata prdi za stolom i kopa nos, tada će to raditi i dijete, bez obzira na odgojnu metodu. Neće pomoći razgovor, vikanje i batina.
Mnoga djeca će napraviti pizda..riju usprkos tome što znaju da će nakon toga uslijediti kazna, a razlog je taj jer ne žele ostati bez istog prava koje imaju i ostali članovi obitelji. Jer, ako mogu svi zašto ne mogu i ja.
Ako tata tuče mamu, mama tuče brata, a brat tuče seku, tada je normalno da i seka tuče psa ili plišanog medu.
__________________
Z
zoranp is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2009., 16:21   #71
pa slažem se sa svime, ono što sam napisao za dadilju je to da bi ona po defaultu trebala čuvati dijete, a roditelji ga odgajati ... jasno da nije uvijek tako .. poznavajući neke roditelje njihova je sreća da imaju dobre dadilje ...
shempio is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2009., 16:54   #72
Quote:
zoranp kaže: Pogledaj post
Ajde objasni djetetu da ga teta dadilja samo čuva!

Dijete će pratiti obrazac ponašanja ljudi s kojima provodi najviše vremena, pa ako je to dadilja tada će ona odgajati dijete, htjeli to roditelji ili ne.
Odgoj nije nešto poput tečaja ili instrukcija na koje odlaziš u dogovoreno vrijeme, već se odvija čak i onda kada toga nismo svjesni.

Klinci nas promatraju, uče od nas i pokušavaju raditi to što radimo mi. Nakon nekog vremena im to i uspije u potpunosti. Ne kaže se badava da su djeca ogledalo roditelja. A to je upravo ono o čemu ova knjiga i govori: da roditelj više vremena treba posvetiti svom odgoju, a ne djetetovom.
Koliko god to mnogima od nas bilo teško priznati, ali ima u tome puno istine.

Ako tata prdi za stolom i kopa nos, tada će to raditi i dijete, bez obzira na odgojnu metodu. Neće pomoći razgovor, vikanje i batina.
Mnoga djeca će napraviti pizda..riju usprkos tome što znaju da će nakon toga uslijediti kazna, a razlog je taj jer ne žele ostati bez istog prava koje imaju i ostali članovi obitelji. Jer, ako mogu svi zašto ne mogu i ja.
Ako tata tuče mamu, mama tuče brata, a brat tuče seku, tada je normalno da i seka tuče psa ili plišanog medu.


pogodio si samu bit.

samo što danas većina roditelja radi od 9-18, realno od 8 - 19 sa putovanjima i dijete namjanje odgajaju roditelji cirka 15 h x 5 dana u tjednu, odnosno najmanje kopiraju njih.

..

Zadnje uređivanje KuiperBelt : 18.10.2009. at 17:04.
KuiperBelt is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2009., 17:10   #73
Evo jedan primjer kako su moji starci napravili kad je sestra šarala po zidu. Pisala je i pisala i onda su roditelji skužili, lijepo joj objasnili da zid ne služi tome, da se to ne smije, da se šara po papirima... bla bla bla... Nakon cijelog razgovora pitali su ju hoće li još šarati po zidu pa je ona rekla da hoće.
Na kraju je ipak malo dobila po guzici jer je prkosno uzela olovke i šarala po zidu pred mamom i tatom nakon što ju joj objasnili sve. Poslije toga više nikad nije šarala po zidu.
Orleanska I. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2009., 17:12   #74
Quote:
KuiperBelt kaže: Pogledaj post


pogodio si samu bit.

samo što danas većina roditelja radi od 9-18, realno od 8 - 19 sa putovanjima i dijete namjanje odgajaju roditelji cirka 15 h x 5 dana u tjednu, odnosno najmanje kopiraju njih.

..
Informativno, gdje to roditelji toliko rade? Znam samo jednu osobu u mojem okružju koja toliko radi, a ima manje dijete. Moja mama radi tek sada tako kad smo sestra i ja odavno punoljetne.
Orleanska I. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2009., 17:26   #75
Quote:
Orleanska I. kaže: Pogledaj post
Na kraju je ipak malo dobila po guzici jer je prkosno uzela olovke i šarala po zidu pred mamom i tatom nakon što ju joj objasnili sve. Poslije toga više nikad nije šarala po zidu.

sad ćeš od mnogih čuti kako to nije pedagoški ....
shempio is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2009., 17:38   #76
Quote:
Orleanska I. kaže: Pogledaj post
Informativno, gdje to roditelji toliko rade? Znam samo jednu osobu u mojem okružju koja toliko radi, a ima manje dijete. Moja mama radi tek sada tako kad smo sestra i ja odavno punoljetne.

ne znam gdje ti živiš, ali po čitavoj europi se tako radi, također i u hrvatskoj.

no, naravno to ovisi i o struci. ja ne poznajem nikoga tko ne radi toliko. uglavnom se radi o manjim firmama, većim korporacijama, bankama, bolnicama, veterinarskim ambulantama koje rade i subotom ...naravno čistači, trgovci u dučanima, frizeri, ugostitelji imaju ponešto drugačije radno vrijeme kao i privatnici koji rade i po 12 - 14 sati dnevno.

mnogi si ne mogu priuštiti živjeti od jedne VSS plaće, a pogotovo ne od jedne sss plaće i to do punoljetnosti svoje djece, stoga rade oboje. i to vrlo često već od 1 djetetove godine života kada dijete čuvaju ili bake ili jaslice.

moram priznati da me tvoje pitanje, kao i tvoj rezon malo osupnuo.
KuiperBelt is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2009., 17:49   #77
Quote:
KuiperBelt kaže: Pogledaj post

moram priznati da me tvoje pitanje, kao i tvoj rezon malo osupnuo.
Zašto? (Što znači riječ rezon?)
Imam neki osjećaj da se neki roditelji samo izvlače na radno vrijeme jer ih znam dosta koji tako ne rade.

Krećem se u društvu profesora koji na poslu ne provode toliko sati već dio posla obavljaju kod kuće. Liječnici imaju po 12 ili 24 sata dežurstva, ali ne svaki dan. Moj tata također radi po 12 sati, ali dva dana radi, a dva je potpuno slodoban, kao i moj muž. Trgovkinja koju znam ne radi toliko. Tajnice također. Više-manje svi imaju 8-satno radni vrijeme od 8 do 16 sati. Ali mi smo u Osijeku i mi još nemamo takvo europsko radno vrijeme, a i na putovanja se ne gube sati.
Orleanska I. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2009., 17:51   #78
Quote:
shempio kaže: Pogledaj post
sad ćeš od mnogih čuti kako to nije pedagoški ....
Znam, znam, nije pedagoški. Učili su nas tome na faksu.
Orleanska I. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2009., 17:58   #79
Quote:
Orleanska I. kaže: Pogledaj post
Zašto? (Što znači riječ rezon?)
Imam neki osjećaj da se neki roditelji samo izvlače na radno vrijeme jer ih znam dosta koji tako ne rade.

Krećem se u društvu profesora koji na poslu ne provode toliko sati već dio posla obavljaju kod kuće. Liječnici imaju po 12 ili 24 sata dežurstva, ali ne svaki dan. Moj tata također radi po 12 sati, ali dva dana radi, a dva je potpuno slodoban, kao i moj muž. Trgovkinja koju znam ne radi toliko. Tajnice također. Više-manje svi imaju 8-satno radni vrijeme od 8 do 16 sati. Ali mi smo u Osijeku i mi još nemamo takvo europsko radno vrijeme, a i na putovanja se ne gube sati.
ja se krećem u raznim krugovima godinama i u hrvatskoj i u inozmestvu...

nego, ako su tvoji roditelji mogli živjeti i stvarati od jedne plaće i to još da jedan radi 2 dana u tjednu, onda je hrvatska zbilja obećana zemlja.

rezon, rezonirati = uviđati, zaključivati, razumijevati..
KuiperBelt is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2009., 19:16   #80
Da, živjeli smo do jedne plaće, nismo imali za novu odjeću (naslijeđivale smo od rodbine), vozili smo stari auto (jedan auto smo imali), nisu nas roditelji vodili na izlete i po cugama, nismo dobivale nove igračke jer nismo imali novaca. Hm, ako je to obećana zemlja, ok. Unatoč tome što je mama s nama bila stalno kod kuće, a tata vrlo često, ipak su ponekad morali viknuti jer nekad zaista nismo slušale što nam se govori.
Stvar je u tome da mislim da roditelji (ne svi) krivnju za loš odoj prebacuju na radno vrijeme. Ako su im djeca bitna koliko govore da jesu, neka nađu novo radno mjesto s drukčijim radnim vremenom.
Orleanska I. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:04.